Drie theaters slaan handen ineen jportboulevard stap dichterbij Die oude speeltoestellen zijn stom ïa Kinderen beoordelen hun wijk lezers schrijven Man bestolen van portemonnee Speelgoedtractor gestolen Politieman gepakt na drankrit Turkse drankjes doen man das om Ruitjes kerkgebouw vernield agenda Veere maakt richtlijnen voor brede scholen Parkeerplan Leven met reuma Donor worden? Laat het weten! mpot en Arcus gaan mogelijkheden bij Vrijburg onderzoeken dinsdag 22 maart 2005 Sarea fotografeert, Eline noteert: een prullenbak met lamellen erin. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zes kinderen op zoek naar mooie en lelijke dingen in Nieuw-Middelburg. Het rijtje lelijk is zo vol: afval, losliggende stoeptegels, een winkelwagentje in een brandgang en een mislukte speelplaats. Het rijtje mooi is lastiger. Vooral tuintjes scoren goed. De leerlingen van basisschool De Uilen- burch doen mee met het project 'Wens- wijk'. Nu mogen zij eens zeggen wat er anders moet. Ze maken foto's en note ren hun waarnemingen. Hun mening over de buurt wordt opgeschreven en in het wijkplan verwerkt. „En dan moet er geld komen", zegt projectleider Martin Aalders. Drie groepjes kinderen lopen door Nieuw-Middelburg. In de Klaren- beek bekijken leerlingen van de Dolfij- nenburch hun buurt. Sarea maakt foto's met de digitale came ra, Eline maakt aantekeningen, net als Aaron. Eva zet de route uit op de platte grond, Henjo en Ekrem lopen gewoon mee. Ze krijgen hulp van mensen van de wijkbeheergroep en van Hans Keij- mel, locatiedirecteur van de school. Net buiten de school staat het eerste pro bleem: Een lantaarnpaal midden op de stoep. Mensen in een rolstoel of met een kinderwagen kunnen er niet langs. „Hé, ik zie al wat", roept Eline in de brandgang achter de Prins Bernhard- straat. Er liggen folders en er groeit on kruid. Sarea zoomt in. Even verderop pakt ze haar camera om een lelijk voor tuintje te fotograferen. „En dit is eigen lijk nog het netste gedeelte van de wijk", vindt Guy Raucamp van de wijk beheergroep. Eline geeft een interview aan Omroep Zeeland. „We moeten din gen verbeteren", legt ze uit. Of dat zin heeft? „Dat ligt eraan of de mensen echt luisteren. Sommige mensen luisteren niet." Dat er veel tegels losliggen en dat de straat hobbelig is, valt meteen op. Maar op de hoek van de Julianastraat is de groep echt geschokt. De stoep is ge plooid onder de wielen van een vracht wagen. De tegels liggen eruit. „Mijn opa kan hier echt niet overheen", zegt Henjo. Hij doet voor hoe zijn opa loopt, voetje voor voetje. „Daar heb ik wel al drie keer over gebeld", moppert Aal ders. „Het komt door bouwverkeer." Aaron en Ekrem wonen in de Zacharias Jansenstraat. Het is een leuke straat, vindt Ekrem. „Er zijn veel kinderen en het pleintje is dichtbij." Aaron speelt meestal op het voetbalpleintje bij de Nassaulaan. Het speelpleintje in de wijk is niks, vinden ze. Er zijn te weinig toestellen. Als je er wilt voetballen, moet je een schuur als doel gebruiken. „En het is stom dat er oude toestellen staan." Wipkip 'De speelplaats is net opgeknapt. Er staat een wipkip met een rafelig gat in zijn kop. Kinderen kunnen er schomme len op een boomstam. Meester Hans ver baast zich over de wipkip, die volgens hem gevaarlijk is. „Wij krijgen als school vier keer per jaar de speeltoestel controle langs. En dit kan blijkbaar zo maar." De speeltuin in de Piins Mauri ts- straat is nog dicht. Ook die heeft een ge vaarlijk speeltoestel, vertelt Henjo. „Die hoge toren wiebelt als je er boven op staat. Dat is wel leuk, ja. Maar ook gevaarlijk." Sarea is gecharmeerd van het Prinses Marijkeplein, een ietwat woest grasveld met een betonnen blok erop. „Wat is daar mooi aan?", vraagt Henjo. „En noe men ze dat een kunstwerk?" Om het be tonnen blok zit een staalkabel gewik keld. „Soms hebben ze hele rare dingen en dat noemen ze dan kunst", legt Eline uit. Even verderop, in de Jacob Cats- straat heeft een bewoner zijn kozijnen fel geel en blauw geverfd. De volwasse nen schudden afkeurend hun hoofd, ter wijl Sarea een foto maakt. „Vrolijk", vindt ze. „Er is hier veel te weinig kleur." De fotografe is ook tevreden over de voortuintjes in de wijk, vooral als er gekke dingen in te zien zijn. In de Prins Hendrikstraat liggen paaseieren op een bankje. De nieuwbouw in de Prinses Maxima- straat is pas écht lelijk, zegt Henjo. „Ik hou niet van nieuwbouw. Wij hebben zelf een huis uit 1880." Aaron is het met hem eens. „Als ik burgemeester was, zou ik alle nieuwbouwhuizen slopen." Henjo: „Bombarderen, bedoel je." Aaron: „Ja, en dan alles opnieuw opbou wen, in ouderwetse stijl." énmakerij Gijzel cor bedrijf en particulier aststraai 102A. 4421 BV Kapclle j 1.0113-342383.lux 0113-340044 j (Advertentie) 'ZIJNEN - ZONWERING Kijk op ■.blijmetkunststof.nl wak kans op €2.500,- nn kunststof kozijnen »ww.aazet.nl 1* -Tel. 0113-330353 •Mrgklachten: #•0231231 bandag t/m vrijdag ge rande de openingstijden; Nags tot 12.00 uur Scheren 18 ^bus 8070 nb middelburg ^118-493000 M118-493009 redwalch@pzc.nl Sep (chef) aia Berkelder Ramakers van den Broek tma Osman "•Nan den Hurk de Vries (sport) •NTRALE redactie ^"spark 28 Kus 31 AA GOES t|0l13)3155OO ^113)315669 ïernet fcc.nl fail: web@pzc.nl (Advertentie) Mijstwerk? Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. VLISSINGEN - Uit de jaszak van een 51-jarige Vlissin- ger is zondagavond een portemonnee gegritst. De man liep tussen half zes en half zeven op de Hogeweg, toen hij werd aangesproken door een man. Even later merkte hij dat zijn portemonnee, met daarin enkele honderden eu ro's, was weggenomen. De verdachte is een blanke man van tussen de 30 en 35 jaar, een mager postuur en korte zwarte haren. Hij ging er vandoor op een mountainbike. VLISSINGEN - Uit de tuin van een woning aan het Von delingplein in Vlissingen is afgelopen weekeinde een blau we speelgoed tractor weggenomen. De waarde is circa zes tig euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 43-jarige politieman van Antwerpen voor dronken rijden veroordeeld tot tien maanden rijontzegging en duizend euro boete. De Belg botste op 12 december vorig jaar op de rijksweg A58 bij Waarde tegen een auto, waarna hij de macht over het stuur verloor en in de sloot belandde. Zijn auto werd to taal vernield. De verdachte had zich die dag na proble men met zijn partner teruggetrokken in zijn stacaravan in Colijnsplaat. Daar had hij zich tegoed gedaan aan een fors aantal glazen port. Vervolgens reed hij terug naar huis, met alle gevolgen van dien. Uit de blaastest bleek dat hij vier keer (885 microgram) zoveel alcohol had ge dronken als toegestaan. De politie vorderde direct zijn rij bewijs in. Ruim drie maanden ondervond hij de gevolgen daarvan in zijn werk. Zo moest hij als bijrijder plaatsne^ men in de politieauto waarin hij normaliter achter het stuur zit. Van belang voor de agent was dat hij zijn rijbewijs terug kreeg. De rijontzegging geldt alleen voor Nederland. Dat nam niet weg dat hij vond dat de politie in Nederland zijn werk goed had gedaan. „Maar u had als politieman beter moeten weten", merkte de politierechter op. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Sint-Maar tensdijk moest gisteren tijdens de behandeling van zijn strafzaak in Middelburg toegeven zich te hebben verke ken op twee Turkse drankjes. „Ik had niet in de gaten dat er zoveel alcohol in zat." Uit de blaastest kwam welis waar geen hoge score - 320 microgram -, maar er hing de man nog een half jaar rijontzegging boven het hoofd. De Middelburgse politierechter wilde deze echter niet ten uit voer leggen en legde de Thoolse ondernemer slechts een boete van 360 euro op. Daarnaast werd de proeftijd van zes maanden voorwaardelijke rijontzegging met een jaar verlengd. De man werd op 10 januari vorig jaar in Tholen aangehouden. 's-HEER ARENDSKERKE - Onbekenden hebben afgelo pen weekend een aantal kleine ruitjes van een kerkge bouw in 's-Heer Arendskerke vernield. Een schadebedrag is niet bekend. strandtenthouders met schade claims omdat de wethouder de dagjesmensen heeft wegge jaagd. Enzovoort, enzovoort, en zovoort. Mevrouw de wethouder gaat een hete zomer tegemoet. Maar ik zal blijven komen. Ik heb na melijk een parkeervak ontdekt in het winkelgebied van Dom burg waar ik niet hoef te beta len en ook geen vergunning no dig heb. Het ligt precies tussen de zone voor vergunninghouder- parkeren en de zone voor be taald parkeren in: het tweede parkeervak in de Jan Toorop- straat, naast de Walcherse Dol fijn! J. Bardoul Welterlaan 29 Heerlen STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Ontmoetingskerk, 8.45 - 11.30 uur: Contactgroep voor vrouwen met als thema 'op jezelf let ten'; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; Kindercentrum Dol-Fijn, 19.30 - 20.30 uur: Bed-, buggy- en kinderkleding- beurs; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar; VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15 - 21.30 uur: Oerdanslessen; OOSTKAPELLE - De Halve Maan, 19.00: open avond Brassband Crescen do; GRIJPSKERKE - Dorpshuis, 14.00: voorlichtingsmiddag Stichting Welzijn Veere; SEROOSKERKE - De Zandput, 19.30: jaarvergadering dorpsraad. .rMiriam van den Broek jjjBUBG - De gemeente jregaat bepalen hoe ze in de ifconist met schoolgebouwen omgaan. De raad moet («even wanneer en waar er je scholen mogen komen en uver de gemeente moet gaan jinalle dorpen scholen te be rden. ipen jaren heeft de ge ënte onderzocht of er brede scholen konden komen in Vrou wenpolder en Koudekerke. Om verschillende redenen bleek een multifunctioneel schoolge bouw op die locaties niet reali seerbaar. Maar tijdens dat onderzoek bor relde vanuit de gemeenteraad de vraag op in welke situaties of op welke locaties een brede school eigenlijk gewenst is. De gemeente heeft nu een startnoti tie opgesteld. Aan de hand van dat rapport gaat de gemeente raad richtlijnen op stellen voor de (nieuw)bouw van basisscho len en de ontwikkeling van bre de scholen. De raad moet aangeven of er uitsluitend een brede school mag worden ontwikkeld zodra een basisschool aan nieuw bouw toe is. Ook wordt de vraag gesteld of het wenselijk is om scholen te hebben die een of twee lokalen méér hebben dan waar ze wettelijk recht op hebben. Scholen geven aan dat het prettig is om extra lokalen te hebben. Daarbij kan het hebben van extra lokalen handig zijn voor een brede-schoolontwikkeling. Wellicht kunnen andere voor zieningen zoals een peuterspeel zaal of kinderopvang, gebruik maken van deze lokalen. Momenteel staat de gemeente op het standpunt dat er in vrij wel elke kern een school moet zijn. De raad moet zeggen of dit uit gangspunt in de toekomst moet blijven bestaan. Als dat niet het geval is, ont staan er mogelijkheden om in andere dorpen grotere scholen of brede-schoolprojecten op te zetten. Verder moet de raad aangeven of er brede scholen moeten ko men in een dorp waar al veel voorzieningen zijn, of in een dorp waar juist weinig is. De commissie maatschappelij ke ontwikkeling discussieert dinsdag 29 maart over dit on derwerp. Gezeur van de gemeenteraad over de uitvoering van het prachtige parkeerplan (PZC 18-3)? Maai- dit is nog maar het begin! Straks komen de klach ten van de Domburgers die geen parkeerplaats kunnen vinden, ondanks het bezit van een par- keervergunning. Straks krijgt de wethouder te horen dat ze te weinig vergun ningen heeft verkocht, ten gevol ge waarvan parkeervakken on bezet blijven. Straks komen de Domburgers klagen dat de bui tenlanders zich niet aan de par- keervoorschriften houden ('we betalen die boete toch niet, kom het maar halen') en ten onrechte gebruik maken van parkeer plaatsen voor vergunninghou ders. Straks komen de vergunning houders klagen dat er onvol doende wordt toegezien op de naleving van parkeerverboden. Straks komen de foutparkeer- ders klagen dat er een heksen jacht wordt gehouden met als enig doel de overheidskas te spekken. Straks komen de hotel houders en verhuurders van va kantieverblijven klagen dat hun gasten onvoldoende parkeermo- gelijkheden hebben en daarom weg blijven. Straks komen de door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Schelde- theater in Terneuzen gaat nau wer samenwerken met het Ledel- theater in Oostburg en Den Dul- laert in Hulst. Met ingang van komend seizoen gaan de drie po dia werken met eenzelfde sys teem voor kaartverkoop. Ook de programmering is op elkaar af gestemd. Het is een voorbode van verdergaande samenwer king op Zeeuws niveau. De Zeeuws-Vlaamse theaters plegen nu al overleg over met na me de programmering. In de na bije toekomst wordt ook een ka belkrant geïntroduceerd, waar op alle voorstellingen en andere evenementen in de streek wor den aangekondigd. Het Schelde- theater bereidt ook een stap over de grens voor. Dezer dagen wordt bij het secretariaat van de Euregio Scheldemond een subsidieaanvraag ingediend voor een samenwerkingsproject met het Concertgebouw in Brug ge en het Bijloke in Gent. Theaterexploitant F. Lievens: „Trefwoorden bij die samenwer king zijn een goede communica tie met het publiek en mobili teit. Het project is baanbrekend. We presenteren het project bin nen nu en enkele maanden. Een idee is bijvoorbeeld om bussen in te zetten die publiek uit bij voorbeeld Zeeuws-Vlaanderen meenemen naar een voorstelling in Brugge of Gent en omge keerd. Onderweg wordt dan alle mogelijke informatie verstrekt over de te bezoeken voorstel ling." Het project wordt binnen kort beoordeeld door de stuur groep van de Euregio. Lievens is ook voorstander van een intensievere samenwerking op provinciaal niveau. Momen teel vindt daarover overleg plaats met de andere grote thea ters in Zeeland, de schouwburg in Middelburg, het Arsenaal theater in Vlissingen, De Mythe in Goes en het Ledeltheater in Oostburg. Als het aan de Terneu- zense theaterexploitant ligt, blijft het niet bij die vijf. Lie vens pleit voor een integrale sa menwerking van alle podia in Zeeland. Dat zijn er twaalf. „We moeten niet vergeten dat we allemaal gebaat zijn bij een goede afstemming van de pro grammering, bij één gekoppeld systeem voor de kaartverkoop en gezamenlijke publiciteit en marketing. Valt één van die as pecten weg, dan wordt het moei lijker. We moeten elkaar niet op één en dezelfde markt gaan be concurreren; we maken immers mede gebruik van gemeen schapsgeld. De podia bedienen samen 350.000 Zeeuwen, het aantal van een wat grotere stad. Dan is samenwerking onontbeer lijk." Lievens pleit ook voor één gezamenlijke theatervisie. Beleidsambtenaar cultuur van de provincie, J. van Aspert, rea geert positief op de suggesties van Lievens, maar vindt dat de theaterexploitant 'iets te snel' gaat. „Laten we met die vijf po dia beginnen en later de overige zeven eraan toevoegen. Dan heb je de meeste kans van slagen." KOUDEKERKE - De Anbo houdt donderdag een bijeen komst in verenigingsgebouw De Couburg aan de Duinstraat 4A in Koudekerke. Het thema van de middag, die begint om 13.30 uur, is 'Leven met reuma'. Na de pauze is er een bingo. Advertentie jjith Ramakers ÊSINGEN - Arcus Project- rikeling en het Zeeuwse va- iebedrijf Roompot onder- linde mogelijkheid voor de iilkeling van de Sportboule- j van het stadsgewest togen/Middelburg. Ze wil- jfn combinatie maken waar- nadacht gegeven wordt aan gezondheid en het welzijn Diens. üdaarkan ook verblijfsac- adatie voor toeristen én wedstrijdsporters bij ho- zegt wethouder L. Pop- Looff van de gemeente igen. I'oetsvan Arcus Projectont- iding vult aan dat het plan a pril stadium verkeert, verkeren in de oriënteren de en werken nu van een bar fijn programma. We leengoed product aanbie- eq Walchenaren die hun men geest gezond willen ia Maar tegelijkertijd wil- teÉnodigend zijn voor toe- :en(top)sporters." lojectontwikkelaar wil nog eeer duidelijkheid over het seven. „Dat zal juni wor sts we de gemeenten kun- Érmeren", zegt hij. «visie van de ontwikke- ïhet vakantiebedrijf kun- bgemeenteraden zich dan i,Ook is er dan meer dui- seid over de financiële haalbaarheid van het plan en de invulling van het gebied", vult Poppe-de Looff aan. De sportboulevard ligt tegen het stadsgewestelijke zwembad Vrij burg aan. De beide gemeenten willen dat een aantal verenigin gen naar de sportboulevard ver huist. De hockeyclubs uit beide steden hebben al aangegeven als één club verder te willen gaan op de sportboulevard. De atletiekvere niging popelt eveneens om naar de sportboulevard te verhuizen, omdat de huidige baan is afge keurd. De raad van Vlissingen maande de wethouder eind vorig jaar tot spoed met het vinden van een commerciële partner. De vereni gingen mochten er niet de dupe van worden als de gemeenten niet snel een zakelijke partner zou vinden. De koppeling van de commerciële activiteiten en verenigingsactiviteiten is nodig om het project financieel draag lijk te maken voor de beide ge meenten. Eerder maakte wet houder A. de Vries van de ge meente Middelburg bekend dat de sportboulevard zonder com merciële activiteiten drie mil joen euro duurder zou worden. Registreer uw keuze met het donorformulier. Ga naar www.donorvoorlichting.nl of bel naar 0900 - 821 21 66 0,10 p/min). n*. N,G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13