ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN )uits tekort mag beetje oplopen Nieuwste trend: dier omleggen vanachter de eigen computer PZC Valse start \.?r| Bolkestein boeman van Europese vakbonden Staatssecretaris Wijn vindt 'vet-taks' onzin rxoNS U-ministers van Financiën versoepelen begrotingsregels plomatieke tussen Irak Jordanië Prijs arbodienst staat onder druk Besluit comapatiënte VS uitgesteld Regelzucht gaat maar door Alonso winnaar GP van Maleisië 17 ilusten in iden Kirgizië ien levens Neprijbewijzen Bromfietser rijdt 116 km per uur 1 \V il Honger naar v< ig nieuws? Gemiste kans broers Westmaas in korfbalfinale internet: www.pzc.nl I7ejaargang no. 67 undag 21 maart 2005 nummer 1,25 «i?eredactie buitenland l'SSEL - EU-lidstaten (rfen binnenkort minder ngepakt als ze hun roiingstekorten enigs - laten oplopen. Boven- knijpt de EU een oogje it voor de hoge tekorten Duitsland, omdat dat d aanhikt tegen de kos- van de hereniging met failliete DDR. de kern van een akkoord ver de ministers van irnen het gisteravond vrij- eens zijn geworden. Het woord is aan de Euro- GDAD - De relatie tussen en buurland Jordanië is gis- idanig verslechterd. beriep gisteren zijn hoog temaat in Bagdad terug, duizenden boze Irakezen demonstraties opriepen tot iting van de ambassade, laatste week zijn er meerde- Eti-Jordaanse protesten ge- berichten dat een Jor- iêr vorige maand een zelf- ïdaanslag had gepleegd ten kn van Bagdad. Daarbij tien 125 mensen om. familie zou hem hebben al als martelaar. GPD/RTR pese leiders .tijdens de top morgen en woensdag. Zij moe ten de nieuwe regels onderschrij ven. De Duitsers hebben tot het laat ste moment gevochten voor een speciale behandeling in verband met de dure 'Wiedervereini- gung'. Gisteravond werden de ministers het erover eens dat het Duitse tekort tijdelijk een half procent hoger mag zijn. Al leen over enkele technische pun ten praatten de bewindslieden tot laat in de avond verder. Over andere versoepelingen waren ze het al eerder eens geworden. In het huidige reglement hangt eu rolanden met tekorten van meer dan 3 procent van het bruto bin nenlands product, een boete bo ven het hoofd. Dat is ooit inge steld om de euro een sterke munt te maken, wat tot een lage re rente leidt. Straks komen er allerlei uitzon deringen op die regel. Zo hoe ven landen die kampen met een economische krimp of stilstand, niet langer bang te zijn voor sancties. Ook een land dat her vormingen doorvoert die op kor te termijn geld kosten, maar op termijn aantoonbaar juist goed koper zijn, krijgt voortaan ver giffenis. Verder krijgen landen met te hoge tekorten een jaar langer de tijd om het tekort te rug te dringen. Nederland heeft altijd gepleit voor strikte regels, maar zal de versoepelingen slikken. Zonder aanpassing van de voorschriften zullen de meeste andere landen immers elke poging om ze af te dwingen, tegenhouden. Wetenschap Frankrijk en Duitsland wilden nog verder gaan. Zij wilden bepaalde overheidsuitgaven he lemaal buiten de boeken hou den. Frankrijk noemde als voorbeeld defensie en we tenschap, en Duitsland kwam met de subsidies aan de voorma lige DDR op de proppen, goed voor ruim 100 miljard euro per jaar. Andere landen vonden dat te ver gaan. In het akkoord staat nu dat de EU 'rekening moet houden' met uitgaven die volgens de lidstaat in kwestie 'relevant' zijn. ANP Sommige bedrijven schake len inkooporganisaties in, die de taak hebben een zo goedkoop mogelijk con tract af te sluiten met een arbodienst, een compleet nieuw fenomeen. Paul Ver- burgt (foto), directeur van ArboNed, vindt bedrijven die bezuinigen op aanpak van verzuim 'dom'. Het Amerikaanse Congres heeft gisteren een stemming over een wetsvoorstel dat de comapatiënte Theresa Schia- vo langer in leven moet houden, voor onbepaalde tijd uit gesteld. De speciale zitting van het Huis van Af gevaardigden waarin de wet zou worden bespro ken, is direct na aanvang geschorst. Vandaag praat burgemees ter Van der Zaag van Goes met minister-president Bal kenende. Eén boodschap wil hij in elk geval over brengen: stop de regelzucht vanuit Den Haag. „Minder regels?", verwijst hij naar het regeerakkoord 'Mee doen, meer werk, minder re gels' van het kabinet-Bal kenende. „Ik merk er niets van." I *3 Alonso heeft de Grand Prix van Maleisië gewonnen. In de Renault leidde hij van start tot finish. Alonso nam ook de leiding in het klassement. De Neder lander Christijan Albers werd dertiende. Varia: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 5; Gezondheid: 6: Ra dio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 IALAL ABAD - Duizenden »n hebben gisteren in het to van Kirgizië overheidsge- rtn bestorrad. Daarbij zou- minstens vier politieagen- ip doodgeslagen. Het Russi- persbureau Interfax meld- it volgens de politie zo'n aensen gedood zijn. Wen zouden zijn gevallen i' de politie het vuur had ge- ül op de demonstranten, f met in staat bleek de me lt onder controle te houden, protesten richten zich tegen Kirgizische president Askar jtv. De oppositie beschul- Ihem ervan te hebben ge- «d met de resultaten van bentsverkiezingen die in t rondes in februari en werden gehouden, ns ooggetuigen stonden bdsgebouwen in brand en de straten bezaaid met tóerven, wat veroorzaakt d doordat demonstranten pe teommen gooiden om de te dwingen de stad te ver- Si vonden al protesten m het nabijgelegen Osj 8 twee andere regio's in het 0 van het land. Akajev gehuwde afgelopen week poging om de oranjere- lin Oekraïne na te volgen tóden tot burgeroorlog, «nemers van de Organisatie Veiligheid en Samenwer- Europa (OVSE) hebben Nementsverkiezingen ook per. De OVSE heeft giste- °Pgeroepen tot besprekin gen de president en de op- K Met maskers, geïnspireerd op Salvador Dali's 'zachte horloges' eisen demonstranten handhaving van de regels over arbeidstijden. door Hans Gertsen BRUSSEL - Frits Bolkestein is de grote boeman van de Europe se vakbonden geworden. Tij dens een demonstratie zaterdag in Brussel voor een socialer Eu ropa droegen betogers uit diver se landen spandoeken waarop Bolkestein werd geassocieerd met het monster van Franken stein. Bolkesteins dienstenrichtlijn, be doeld om de Europese diensten sector te openen voor concurren tie, leidt volgens de bonden tot sociale dumping en het aantas ten van de rechten van werkne mers. Naar schatting 60.000 vak bondsleden uit meer dan twin tig landen demonstreerden mee. Onder de deelnemers bevonden zich zo'n 3500 in oranje hesjes gestoken FNV'ers. Ze droegen spandoeken met zich mee met de tekst 'Nederland verdient een socialer Europa'. De demonstratie, georganiseerd door het Europees Vakverbond, het samenwerkingsverband van veel Europese bonden, verliep ondanks de aanwezigheid van nogal wat 'andersglobalisten' zonder noemenswaardige inci denten en in een haast feestelij ke sfeer met veel ballonnen, vuurwerk en muziek. De bon den hadden tot de demonstratie Staten toon- zich gisteren bezorgd! IIITR AMSTERDAM - Wat Danny Blind in de topper tegen PSV ook deed vanaf de bank: de nieuwe trainer kreeg Ajax niet aan het voetballen. Het debuut had veel weg van een valse start. Ajax stond in het eigen stadion voor schut tegen de koploper (0-4). foto's Soenar Chamid/WFA pagina 15 Blind beleeft gitzwart debuut ^Ifedactie buitenland jÜEN - Britten staan be- als ee& jaaglustig volkje. m|ndervaliden kunnen de- teale sport nu beoefenen. een Amerikaans inter- *Nfje kunnen ze van ach- computer jagen op de exotische wilde dieren, be- k The Sunday Telegraph fen. dan driehonderd men- reldwijd. onder wie veel zijn bereid gebleken d te betalen om online "teert, edelhert, zwarte bok of wild zwijn om te leggen. Dankzij de Texaanse automon teur John Lockwood kunnen zij dat doen vanuit hun bureau stoel, met een simpele muisklik. De online-jager bedient zijn ge weer zelf, met behulp van de muis. Via een webcam in het jachtgebied kijkt hij door het te- lescopisch vizier van het wapen. Het kan soms even duren voor hij de gewenste prooi in beeld ziet verschijnen, maar zodra dat gebeurt, hoeft hij maar te klikken om het geweer af te vu ren. Als het prooidier niet dode lijk is getroffen, staat Lock wood zelf klaar om het uit zijn lijden te verlossen. Zelfs jachtor- ganisaties zijn verbijsterd over Lockwoods initiatief. Volgens de Britse organisatie RSPCA gaat de romantiek van de jacht in de openlucht geheel verloren, evenals het respect van de jager voor zijn prooi. Verscheidene Amerikaanse staten hebben plannen om de online-jacht te verbieden. De eerste deelnemers zijn zeer enthousiast. Howard Giles (30) was de eerste klant van Lock wood die daadwerkelijk een 'kill' op zijn naam wist te zet ten. „Ik was er erg nerveus over. Ik zat te wachten in mijn kan- foto Jaques Collet/EPA opgeroepen om de Europese lei ders een duidelijk signaal te ge ven. Die komen morgen in Brus sel bijeen voor de aan economi sche onderwerpen gewijde voor jaarstop. Tijdens de slotmanifestatie riep FNV-voorzitter De Waal de Eu ropese regeringsleiders op de omstreden Bolkestein-richtlijn in te trekken. „Bolkestein is ver trokken, nu zijn richtlijn nog", aldus De Waal. Bolkestein en zijn richtlijn zijn volgens de FNV-voorzitter sym bool geworden voor een Europa dat wel oog heeft voor het be drijfsleven, maar niet voor za ken als de rechten van werkne mers. GPD PARIJS - In Frankrijk circule ren 2,7 miljoen vervalste rijbe wijzen, zegt de Parijse crimino loog Christophe Naudin. Van de vervalsingen wordt een derde gebruikt als 'bewijs' van de bevoegdheid een auto te be sturen. De rest dient als 'bewijs stuk' bij bedrog of voor het ver krijgen van andere identiteitsbe wijzen, stelt Naudin. ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Belasting heffen op vet voedsel is onuitvoerbaar. Het onderzoek dat minister Hoo- gervorst (Volksgezondheid) er naar laat verrichten is daarom zinloos. Dat schrijft staatssecre taris Wijn (Financiën) op zijn website. „Ik kan me niet voorstellen hoe je vaststelt dat je tien cent ac cijns op een Mars, vijf cent op een roze koek en een kwartje op een broodje hamburger moet vragen." Hoogervorst zegde vori ge week toe te bezien of een 'vet-taks' een goed idee is. Dat deed hij op aanraden van de Raad voor Volksgezondheid, die denkt dat zo'n belasting een goed middel is in de strijd tegen overgewicht. De Tweede Kamer was meteen al sceptisch, en nu verwijst Wijn het idee wegens praktische bezwaren definitief naar de prullenmand. Overge wicht is een groot probleem, vindt ook Wijn, maar de oplos sing moet gezocht worden in voorlichting en afspraken met producenten, niet in belastin gen. „Denk niet te snel dat belas tingen een oplossing zijn, zeker niet voor slechte gewoonten", al dus Wijn. GPD HEERHUGOWAARD - Een bromfietser uit Heerhugowaard is in de nacht van zaterdag op zondag door de politie van de weg gehaald, omdat hij met 116 kilometer per uur over de pro vinciale weg N242 bij zijn woon plaats scheurde. De 17-jarige bestuurder kreeg een bekeuring en zijn bromfiets werd voor onderzoek in beslag genomen. Brommers mogen maximaal veertig rijden. GPD (Advertentie) lENTEVOORBEEL toortje thuis. Na ongeveer een uur zag ik mijn prooi uit de bos jes komen schuifelen." Het systeem bleek feilloos te werken. Het slachtoffer was een wild zwijn, dat van 60 meter afstand met een welgemikt schot werd gedood. Als bonus krijgt de schutter binnenkort de geprepareerde kop van het zwijn thuisgestuurd, met pla quette en al.Leden van Lock woods website betalen 15 dollar contributie per maand. Om een uur lang daadwerkelijk te mogen jagen, moeten zij nog een bedrag van 150 dollar neertel len. ANP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 3 weken voor 6,- lk geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95) per kwartaal met automatische incasso 58.00). per jaar met automatische incasso 222.50) Kijk op nw.v pic nl/abonneren. bel grans 0800 - 0231231 of stuur dere bon nsar föC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8"711688"555530l het alfabet van Zeeland axl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1