Slapen in de wind R.e\sboeken Een juweel van een kasteel mkenbof ft bloemetjes buiten zaterdag 19 maart 2005 Tuinen kijken in Engeland Voor tuinliefhebbers blijft Engeland een Mek ka om te bezoeken. De graafschappen Corn wall en Devon weten dat ook en daarom breng en ze een speciale kaart uit die langs 32 van hun mooiste en meest bijzondere tuinen voert. En dat varieert van woeste bostuinen en Victo riaanse paradijsjes tot beeldentuinen en bijna subtropische jungles. In het tuinengeweld is zo waar Hollands zaad te ontdekken. In het noor den van Devon runt het Nederlandse paar Ri- nus en Aniet van de Sande een hotel met beel dentuin en het befaamde Eden project - een gi gantisch overdekt ecoproject - is een initiatief van Tim Smit, ook landgenoot. De Nederlandstalige tuinengids is gratis aan te vragen bij Visit Britain, tel. 020-689 00 02, nl@visitbritain.orq. Zoeken in steden Natuurlijk, je kunt een navigatiesysteem in je auto monteren en dan braaf de aanwijzingen volgen. Heb ik een paar keer gedaan en het werkte zowaar. Toch gaat de voorkeur uit naar plattegronden op papier, vooral in steden. Waarom? Omdat je van tevoren, aan tafel met een kop koffie, de route uitstippelt en meteen een goed beeld krijgt van verhoudingen en lo caties. Waarschijnlijk denken meer mensen er zo over, reden voor de ANWB om dit jaar weer een vernieuwde stratenatlas uit te geven. Een met een ringband, een goede index en voor het eerst een stevig transparant plastic inleg vel. Daarop kun je met de bijgeleverde viltstift de te rijden route intekenen en ook weer uit wissen. Niet elk gehucht is in kaart gebracht, maar met zelfs kleinere plaatsen als Doom, Monster of Wolvega kom je letterlijk een heel eind. ANWB Stratenatlas 2005, 12,95 euro, alleen te koop bij ANWB-winkels en via www.anwb.nl Duitsland is een popu- w 1i; t n a has laire bestemming voor korte vakanties, maar ook in de zomermaan den rijden veel mensen er doorheen op weg naar het zonnige zui den. Deze wegenatlas kan dan een goede hulp zijn, temeer om dat ook toeristische be zienswaardigheden en recreatieve voorrzieningen op de kaarten zijn aangegeven. Geen ringband of inlegvel, wel veel streekkaarten en veertig stadsplattegron den. Heel logisch allemaal, alleen die Euro pa-kaarten achter in het boek (tot IJsland en Turkije aan toe) lijken zonde van het papier. ANWB wegenatlas Duitsland, 10,95 euro, ISBN 9018020532. Afzien in Almere Als toerist in het buitenland kijkje met andere ogen en naar andere dingen dan de mensen die er wonen. Een Parijzenaar ziet de EifTelto- ren niet meer en een Berlijner mijdt de drukke Ku'damm. Misschien is het daarom wel zo ver makelijk te lezen hoe een buitenlander, in dit geval een Belg, ons soms een spiegel voor houdt en ons wijst op de vele mooie plekken in ons land waar wij misschien zelf aan voorbij gaan. Geert van Istendael heeft diverse uithoe ken van Nederland verkend en houdt daar goe de en beduidend minder goede herinneringen aan over. Hij reisde naar Sneek, waar hij de na zaten van de weduwe Joustra (Beerenburg!) be zocht, verkende het Zeeuwsche Dreischor en dringt er op aan vooral niet naar Almere te gaan. 'Het mooiste in Almere zijn de hijskra nen, schots en scheef. Ik leef in de stille hoop dat ze de boel zullen optillen en in het IJmeer kwakken.' Hij roemt de Nederlandse fietsmen- taliteit, kraakt de bitterballen, en aan de om vang van ons land wijdt hij het volgende hoofd stuk: 'Klein land. Op de Friese oever van het IJs- selmeer zie ik een houten wegwijzer voor een wandelpad. Enkhuizen 405 km. Nederland klein?!' Mijn Nederland door Geert van Istendael, uitgeverij Atlas, 22,50 euro, ISBN 9045005190. ALICE PLEKKENPOL Slapen in een havenkraan en in een vuurtoren kon al. Maar de nieuwste overnachtingssensatie van Nederland is een suite in de reusachtige icoon van Rotterdam; een nachtje Euromast. jcerEMILIE ESCHER Diep in de nacht maakt een merkwaardig, rondzin- gend geluid een einde aan de slaap. Het lijkt op een Kir kraaiende hanen, maar het blijkt twind te zijn. Zo klinkt wind dus als i s nachts in een stille stad op hon- trd meter hoogte in een toren zit. font daar bevinden we ons. lei lijkt een surrealistische droom, raar het is echt waar. Het bed waarin liggen staat hoger dan alle andere edden in Rotterdam: midden in een ilfronde luxueuze suite boven in de uromast, met pangapanga parket op ■vloeren een badkamer met jacuzzi, leaven heet de suite toepasselijk, en il de wind korte metten maakt met slaap in Heaven, is helemaal niet i®, Want het is superspannend, zo iep in de nacht. et is feitelijk gewoon zonde om te sla- in In de havens is volop bedrijvig- Bd, er knipperen overal lichtjes. On- tr me bevinden zich honderdduizen- hiRotterdammers. Grote kans dat er mand van hen heeft gezien dat er in [hoogste icoon van zijn stad licht randt, dat er een gordijn open en dn gaat. Het geeft een machtig ge lei. zo boven iedereen te zijn verhe- B. iHarlingen kon je al slapen in een ha- mkraan en een vuurtoren. Slapen in En luxe ingerichte watertoren kan ikalnabij Zwolle. Maar dit, een nacht een luxe suite in de Euromast, is de leuwste en ongetwijfeld hoogst verhe- n ovemachtingssensatie van Neder- ind. Sinds begin dit jaar kan iedereen e wil een van de twee suites betrek- ai in dit baken van Rotterdam, dat in B60 door prinses Beatrix werd geo- Bid, als symbool van Rotterdams we- ropbouw. li nachtje Euromast kost 375 euro, ro duur als het Amstel Hotel, maar Ëveel spectaculairder. Er is een vor- ïljk ontbijt bij inbegrepen en bij aan- mst staat een grote fles champagne lar. Heerlijk! Bruisende champagne inken bij een waanzinnig uitzicht op les wat Rotterdam de moeite waard akt.De Maas, de aken die af en aan ren. het kleine pontje, hotel New rk.deErasmusbrug. burders voor het raam ifblijken we ook een interessant uit- thttevormen. Tussen tien uur 's mor ns en tien uur 's avonds is het plat- nnwaarop de suites uitkomen, open- tr. Een groep lachende Japanners iat zich voor de ruiten te vergapen n mijn buurman in Stars en mij in sven. Het is gedaan met de stilte. Rn later meldt zich tof gezelschap inde deur. De Rotterdammer die bin- mkomt zeilen om te checken of alles arwens is, blijkt de ware koning van 'Euromast te zijn: horeca-exploitant ran Tieleman. Het is de man die ook in Hotel New York een succes maak- Hij komt even waarschuwen vooral (sleutel mee te nemen bij het betre- m van het platform. Anders hebben een probleem, want de deur kan buitenaf zonder sleutel niet open. ids we van de jacuzzi gebruik willen den, moeten we rekening houden thij 's nachts opeens geluiden gaat "ken. Het zijn kinderziekten waar rdaan gewerkt wordt. (Euromast is hoog, maar verder was op.' Het bed ligt anders prima. De Euro mast nieuwe stijl wordt vooral popu lair voor bruidsparen, verwacht Tiele- man. 'Als iets een honeymoonsuite is, is dit het wel.' Men kan in het restau rant met een groot gezelschap eten, drinken en feestvieren, en het bruids paar kan zich later op de avond terug trekken in de suite. Als het windkracht tien is, heeft de mast wel een uitslag van anderhalve meter, beweert Tiele- man. Het zal bijdragen aan een roerige huwelijksnacht. Aan het gastenboek te lezen is dat nog niet voorgevallen. Niemand die het over de wind heeft. Leontien en Marco - de eersten die er sliepen - en alle ande re gasten zijn vooral onder de indruk van het grandioze uitzicht. De enorme verwarmingsradiatoren die voor de ra men staan om de kamer op tempera tuur te houden, doen daar niets aan af. Heaven, de grootste van de twee suites, kan geboekt worden voor maximaal drie volwas* senen, of voor twee volwassenen en twee kinderen. Stars, minder groot, maar wel met een raam in de badkamer, is voor twee personen geschikt. De Euromast, Parkhaven 20, tel. 010-436 48 11, www.suites@euromast.nl. De Euromast is slapen op hoog niveau. Foto ANP Brugge heeft er sinds een half jaar een heel bijzondere over nachtingsmogelijkheid bij. Het middeleeuwse Kasteel Ten Berghe, net buiten de stad. Rus tig, stijlvol en heel historisch. Zittend op het toilet kijk je op de slotgracht. Een witte zwaan zwemt voorbij. Ook het bubbel bad biedt uitzicht op het wa ter. Evenals de leren fauteuils en het antieke bed in de slaap kamer. Logeren in kasteel Ten Berghe in Brugge is niet zo maar een nachtje doorbren gen in een historische omge ving. Het is verblijven in een echt kasteel. Compleet met slotgracht, familieportretten aan de muur en gobelins als wandbekleding in de neogoti sche eetkamer. Het kasteel is pas een half jaar in gebruik als gastenverblijf. Daarvoor werd het bewoond door een baron. 'Hij heeft 80 procent van zijn familiepor tretten laten hangen', vertelt Luc Hindryckx, uitbater van het kasteel. 'Er hangen er nog een stuk of zestig.' Het oudste schilderij hangt op een van de gangen. Het jaartal 1367 prijkt erop. Ten Berghe zelf zal ook ongeveer uit die tijd stammen, denkt Hin dryckx. 'Maar het kan ook ouder zijn.' In 1880 is het kasteel in elk ge val vernieuwd. De toenmalige bewoners bouwden de oor spronkelijke donjon - ver woest tijdens een belegering - weer op. Nu herbergt de toren onder meer onze badkamer. De stijl doet oud aan, maar het bad en de douche zijn splinter nieuw. 'Het is de mooiste bad kamer die we hebben', zegt Hindryckx. 'Oorspronkelijk stond hier alleen een wastafel.' In Ten Berghe is het aantal gas tenverblijven minimaal. De ka mers zijn vernoemd naar ande re kastelen die de familie in haar bezit had. Zo heet onze ruimte Van Loppem (naar het kasteel in het dorp Loppem, tien kilometer ten zuiden van Brugge). Naast de badkamer is een apart toilet. De slaapka mer is meters hoog. Behalve een houten bed staan er twee grote bruine stoelen voor een prachtige betegelde schouw. In een andere hoek staat een sierlijke canapé. Vier paar ge schilderde ogen kijken vanuit hun antieke lijsten de kamer in. 'Kasteel Ten Berghe is geen hotel', benadrukt Hindryckx. Gasten die op zoek zijn naar een gevulde minibar op de ka mer en een geheel verzorgd driegangendiner in de eetka mer kunnen dan ook beter een paar kilometer doorrijden en iets in Brugge zoeken. Het gas tenverblijf van Hindryckx straalt rust uit. Wie wat wil drinken, loopt zelf naar het on verwarmde kamertje naast het kleurrijke kapelletje en trekt een koel biertje of wijntje open. 'Brugse Tripel' is uiter aard oververtegenwoordigd. Het aantal genuttigde drank jes houdt de gast zelf bij op een briefje (een biertje kost 1 euro). Op de toonbank in de ont vangstkamer liggen verschil lende flyers van restaurants en bezienswaardigheden. We be sluiten ongestuurd door Brug ge te gaan struinen en laten ons door een taxi naar het cen trum brengen. Prachtige stad, die we de volgende dag vanuit een rondvaartboot nog eens be kijken. Na een goed stuk vlees en een heleboel biertjes rijdt dezelfde taxichauffeur ons in het donker de oprijlaan van Ten Berghe weer op. De satij nen lakens voelen heerlijk zacht na een nachtelijk bubbel bad. Pas de volgende ochtend bij daglicht zien we hoe uitge strekt het park rondom het kasteel is. '35 hectare', licht Hindryckx toe. Heerlijk om in de koude ochtendmist even doorheen te lopen, en daarna wacht een stevig ontbijt. De witte zwaan heeft niet te klagen over zijn woonplaats. 'Helaas is zijn partner onlangs overleden', vertelt de uitbater. ven, daarnaast het uitzicht over de stad vanuit de suite. De badkamer van de suite Heai het niet veel, als we Tieleman moeten geloven. Het een verdieping lager gele gen restaurant De Brasserie was een 'treurig zelfbedieningsrestaurant', ge schilderd in paars, appeltjesgroen en kobaltblauw. 'Het zag er niet uit.' De weelderige suite waar we ons nu in be vinden, was opslagruimte. Er stond een afgedankte gokkast en op de grond lag versleten luipaardvloerbedekking. Nie mand die er ooit kwam. 'Moet je je voorstellen, terwijl het toch een van de iconen van Rotterdam is, samen met de Erasmusbrug.' Tieleman schakelde ontwerper Jan des Bouvrie en stylist Stef Bakker in om er iets bijzonders van te maken. De brasse rie en suites zijn een mooie mix gewor- Foto's GPD den van De Bouvries hoekigheid en Bakkers vrouwelijke manier van ont werpen, vindt hij. Het embleem van Eu romast is er naar zijn zeggen goed voor beeld van. Heel subtiel. Als het aan Tieleman had gelegen, had hij een luxueuzer bed genomen dan de Auping die er nu staat, maar bekent hij nuchter en Rotterdams: 'Het geld was Wel een kasteel, geen hotel en toch kun je er over nachten. Foto WEGENER Een kamer met ontbijt kost per nacht 140 euro. Meer informatie tel.0032-476-58 00 82. www.nobel-country-qite.be ANNEMARIE HAVERKAMP 'Dus als je nog een zwaan over hebt, kun je die hier naartoe brengen.' We beloven hem on ze ogen open te houden. "rip^Q^rips Olifanten voeren Safaripark Beekse Bergen begint op 27 en 28 maart weer met de voederpresen taties. Deze worden daarna elke zon dag en gedurende vakanties verzorgd. De ooievaars, maraboes, stokstaartjes, hyena's, Afrikaanse en Aziatische wil de honden, Afrikaanse olifanten, pin guïns, ringstaartmaki's en doodshoofd aapjes krijgen hun dagelijkse hap voor gezet, terwijl de dierverzorger het pu bliek het een en ander vertelt. Meer in formatie: tel. 0900-233 57 32, www.safaripark.nl Vliegen als vroeger Op 26, 27 en 28 maart komen enkele oude vliegtuigen naar Aviodrome in Le lystad. Het gaat om een Amerikaanse Catalina-vliegboot, vier Nederlandse Fokker-lesvliegtuigen en een Russische Antonov-tweedekker. Belangstellenden mogen tegen betaling een half uurtje meevliegen. Reserveren kan via tel. 0900-766 38 58 of www.aviodrome.nl. Later in het seizoen nemen meer bij zondere en historische vliegtuigen deel aan het rondvluchtenprogramma, waaronder de oudste nog vliegende Fokker F27 Friendship uit 1957, en de beroemde Dakota. Cartoons tekenen In het paasweekeinde 26 t/m 28 maart houdt het Nederlands Stripmuseum Groningen workshops tekenen. Kinde ren leren het tekenen van cartoons. La ter in het jaar volgen nog meer work shops en een wedstrijd striptekenen. De bijeenkomst is dageüjks om 13.30 uur en duurt drie kwartier. Aanmelden is nodig: tel. 050-3178470 of www.stripmuseumqroninqen.nl. Tuinontwerpdagen Het lekkerste plekje om te recreëren is voor veel mensen de eigen tuin. Maar om iets moois en speciaals van je tuin te maken, dat vereist vaak een plan van aanpak. In de Tuinen van Appel- tem zijn vandaag en morgen ruim der tig hoveniers aanwezig die gratis schets- en tuinadvies geven aan geïnte resseerde bezoekers. Op 26, 27 en 28 maart mogen kinderen tot en met twaalf jaar eieren zoeken in de 170 mo- deltuinen, die in paassfeer zijn aange kleed. De tuinen zijn dagelijks open van 10.00-17.00 uur, entree 9 euro. Meer informatie: tel. 0487-54 17 32, www.appeltern.nl Kijkje in oude borgen De provincie Groningen kent geen ech te kastelen, maar wel eeuwenoude bor gen, een soort monumentale landhui zen. In het kader van Borgendag zijn de mooiste op 28 maart opengesteld In de Fraeylemaborg te Slochteren is die dag te zien hoe het moet zijn geweest Menkemaborg in Uithuizen. om in een middeleeuws 'kasteel' te le ven, bij de borg Verhildersum in Leens staan rondleidingen door de fraaie tuin met z'n beelden, en eierzoektochten op het programma, op Nienoord bij Leek wordt een Lente-Lifestylebeurs ge houden, en op de Menkemaborg in Uit huizen staat de Borgendag in het teken van raadsels. Meer informatie: www.borqen.nl of www.jaarvanhetkasteel.nl Spitten naar botten Ecodrome Zwolle opent het seizoen met enkele spannende kinderactivitei ten, zoals mammoetbotten opgraven of dinopoep ruiken. Dat gebeurt in het Expeditiecentrum, startpunt voor actie ve tochten door het Ecodrome, dat 25 maart opent. Het Ecodrome is te bezoe ken van 10.00-17.00 uur, entree 9,95 eu ro. Meer informatie: tel. 038-4237030 of www.ecodrome.nl Infodagen campervakanties Campervakantietouroperator Travelho me houdt de komende maanden voor lichtingsbijeenkomsten over camperva kanties in Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Op 26 maart (10.00-14.00 uur) wordt Australië besproken, op 2 april (10.00-14.00 uur) Nieuw-Zeeland en op 18 mei (19.30-21.30 uur) Zuid-Afrika. Tijdens de presentaties ko men alle aspecten van een camperva kantie aan bod en worden vragen be antwoord. De infodagen zijn in Hotel van der Valk, Aalsterweg 322 te Eindho ven. De entree voor de twee eerste bij eenkomsten bedraagt 5 euro, voor de avondsessie 3 euro, inclusief koffie en cake. Aanmelden is nodig: tel. 040-211 39 38 of e-mail info@travelhome.nl. Tweede huis in buitenland In de Jaarbeurs te Utrecht wordt nog vandaag en morgen de beurs 'Second Home International' gehouden, waar honderden makelaars bezoekers probe ren te interesseren voor een vakantie huis in het buitenland. Het grootste aanbod is er met betrekking tot Spanje en Frankrijk, met als goede derde Tur kije. Ook zijn er diverse lezingen. Geo pend van 10.00-17.00 uur, entree 8,50 euro. Meer informatie: tel. 035-628 24 22, www.secondhome.nl een vindt hetoubol- !>de ander geniet er volle teugen van; Man ook is de Keuken belle voorjaar weer een «voor het oog. Miljoe- nilpen en andere bol den staan dan in meen fraai 32 hee lgroot decor van tradi tie en moderne tui- Khitectuur, dat ook de- vonter weer is aange- «Debloemenshows Workshops in de pavil- met slecht weer JK gelijkheid de Keu- te bezoeken. Tijdens het seizoen is de Keukenhof vanaf on Leiden Centraal direct met bus 54 (Keukenhof Express) reiken. De Keukenhof in Lisse is geopend van 24 maart t/m ti, dagelijks van 8.00-19.30 uur (kassa open tot 18.00 uur), te 12,50 euro. Meer informatie: tel. 0252-46 55 55, i§ykenhgLnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37