Cultuur stadskantoor moet beter COMEDY 29MRTS PZC Afzien in Roparun voor het goede doel Speurtocht voor besef wereldproblemen PHOTO Burgemeester hekelt scheef softdrugsbeleid Mitiek wil snel maatregelen om herhaling stationsgebied te voorkomen Nachtzaken 's middags dicht Drankrijder moet betalen Werkstraf voor bedreigingen eldpunt liselijk geweld de maak «eetkamer Boete van 250 euro voor opsteken middelvinger MODESHOW ODDS KIDS DORPSHUIS #j§ REN ESSE JiC Schoolkeuze ■Sb*"»"0, „oensdag 16 maart 2005 editie Walcheren IgMth Hamakers HJSSINGEN - Burgemeester (.van Dok-van Weele van Vlis- iasffl gaat in hoger beroep te- ode uitspraak van de Middel de bestuursrechter, die 11 (ebniari oordeelde dat zij koffic- Jop Purple in Vlissingen een te straf had opgelegd. lvji geen marionet zijn van onhelder systeem", ver- klaart Van Dok-van Weele, met een verwijzing naar het Neder landse gedoogbeleid. De burgemeester legde de koffie shop een sluiting op van drie maanden, nadat de politie me dio vorig jaar een handelsvoor raad van circa vijftien kilo soft drugs had aangetroffen in een woning op 150 meter afstand van de koffieshop. In een koffie shop is maximaal vijfhonderd gram toegestaan. De dagomzet van Purple is circa twee kilo. De uitbaters van de koffieshop maakten bezwaar tegen de hoog te van de strafmaat en wees op de onmogelijkheid om op legale wijze hun koffieshop te bevoor raden. Zij vinden dat niet de kof fieshop, maar het bevoorradings- punt gesloten had moeten wor den. Zij kregen hun gelijk bij de bestuursrechter. De wet schrijft voor dat kopen en verkopen van softdrugs is ver boden, maar de overheid ge doogt deze transacties. Tegen het telen van wiet en de bevoor rading van koffieshops kan wel worden opgetreden. „Ik ben het volledig eens met burgemeester Leers van Maastricht die de be voorrading en de productie van softdrugs wil legaliseren", stelt Van Dok-van Weele. „Dat heb ik in 2004 met negen andere bur gemeesters al aangekaart bij de overheid." Zij gaat in beroep, omdat de kaders van het soft drugsbeleid duidelijker gesteld moeten worden. „Als er scheef gebouwd is, wordt het nooit meer recht." De burgemeester ontkent met klem dat ze de jacht op koffieshops heeft inge zet. „Maar het blijkt niet mee te vallen om het gedoogbeleid te handhaven. Het wordt een op eenstapeling van gedogen en ge dogen. Dat leidt er toe dat we nooit meer tegen overtredingen zouden kunnen optreden." torNadia Berkelder DDDELBURG - De cultuur op I Middelburgse stadskantoor lei drastisch en snel verande- i Projecten moeten beter wor- d beheerst om overschrijdin- n van budgetten te voorko- •n. Daarnaast moet de gemeen- raad beter worden geïnfor- eerd over strategische projec- t was de boodschap die de omissie algemeen bestuur gis- avond meegaf aan het college B en W. Aanleiding voor de cussie was het rapport dat de enkamer heeft gemaakt over Stationsgebied. Uit het rap- t blijkt dat voor het project tionsgebied geen goede in citing is gemaakt van de fi- iriële risico's. Bestuurders jen te graag, terwijl ambte- len het werk niet aankonden, gemeentebestuur had haast, haast ging ten koste van de yuldigheid. kosten voor het stationsge- zijn dertig procent hoger orden dan vooraf was inge- it Er was vooraf geen reke- gehouden met kosten voor beveiliging tegen aanvarin gen door schepen, het onder zoek naar explosieven, met hoge re kosten voor de parkeergarage en het eventueel mislopen van subsidies. Op het stadskantoor was te weinig capaciteit. Er was sprake van tijdsdruk en er werd niet goed samengewerkt, conclu deerde de rekenkamer. Volgens de commissie moet de cultuur op het stadskantoor ver anderen. De ambtelijke organi satie is te loyaal aan het college en de raad is te weinig kritisch ten opzichte van het college, zei J. Kodde (CDA). Hij sprak van een 'leermoment'. Voor de raad omdat die zich beter moet laten informeren, en voor het college omdat die de raad beter moet in lichten. „De cultuur van onder linge loyaliteit en angst voor confrontatie moet doorbroken worden." Vorig jaar al constateerde KPMG al dat de loyaliteit bin nen de organisatie bijna grenze loos is. Een aantal commissieleden zei zich zorgen te maken over de lo pende grote projecten. „Is de kri tiek van de rekenkamer over het projectmanagement nog steeds actueel als het gaat om strategi sche projecten?", zei S. Szara- finski (PvdA). C. Dekker (SGP) sloot zich daarbij aan: „Het Sta tionsgebied is helaas geen inci dent. Te vrezen is dat er nog steeds geen grip is op de strategi sche projecten. Dat wordt beves tigd als we kijken naar het A-theater." Volgens wethouder H, Kool-Blokland (CDA) wordt in middels gewerkt aan verbete ring. De commissie vond dat het college daar beter zijn best voor moet doen. „Als je echt wilt ver anderen, zal je er harder aan moeten trekken", zei Szarafins- ki. De PPM, die eerder al heeft gedreigd het hele college naar huis te willen sturen, zei gister avond het politieke oordeel nog even uit te willen stellen. A. Damman, van de gelijknamige lijst, is het wegsturen van politi ci niet aan de orde. „Wil je hier iets van leren, of wil je klaar staan als beul om de terechtstel ling te voltrekken?" De gemeen teraad neemt volgende maand een definitief standpunt in over het rapport van de rekenkamer. MIDDELBURG - Nachtcafés in Middelburg mogen voor taan toch niet 's middags open. Een meerderheid van de gemeenteraad vindt dat niet nodig. De eigenaar van Café 't Schuttershof had om verruiming van de openingstijden gevraagd omdat het niet meer mogelijk was om 's mid dags optredens in het café te houden. De buren van 't Schuttershof, de eigenaren van café Rooie Oortjes en Ho reca Nederland zijn tegen de aanpassing van de openings tijden. Zij hebben dat gisteren in de commissie algemeen bestuur laten weten. Volgens de exploitant van 't Schut tershof is de oorzaak van het verschil van mening de angst voor concurrentie. Café 't Schuttershof kreeg vorig jaar de derde nachtver-gunning van de stad. De eigenaren van café Rooie Oortjes hadden ook een gooi gedaan naar de vergunning voor de nog te openen zaak De Blauwe Ruis. Reguliere café's mogen van zes uur 's ochtends tot twee uur 's nachts open zijn. Nachtzaken mogen open tus sen acht uur 's avonds en vijf uur 's ochtends. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Zierikzee voor dronken rijden veroordeeld tot 550 eu ro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De verdachte beriep zich op overmacht. Hij had zich 4 de cember vorig jaar gedwongen gevoeld om te gaan rijden, omdat zijn vriendin (bij wie hij verbleef) kennissen had gebeld om zijn auto te beschadigen. Hij zag toen geen an dere oplossing dan naar huis te rijden. De politie betrapte de drankrijder met een alcoholgehalte van 565 micro gram, ruim tweeënhalf keer zo veel als is toegestaan. Het verhaal maakte geen indruk op de officier van justitie en ook de politierechter vond dat de verdachte bewust het ri sico had genomen door het hazepad te kiezen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 32-jarige Vlissinger voor ernstige bedreigin gen veroordeeld tot 200 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan een van de slachtof fers, een gemeenteambtenaar, moet hij 300 euro smarten geld betalen. De man had zich op 4 januari dit jaar in het gemeentehuis in Vlissingen misdragen, omdat hij zich als uitkeringstrekker tekort gedaan voelde. Binnen het stad huis bedreigde hij eerst een beveiligingsbeambte. Buiten kwam hij de hem bekende gemeenteambtenaar tegen. Die was zich werkelijk rot geschrokken toen verdachte met een mes begon te zwaaien en riep: „Wat zou je ervan vin den als ik je broer zou doodsteken." Officier van justitie G. van der Burg eiste vier maanden gevangenisstraf plus de twee weken, waarvan de man nog in een proeftijd zat. Raadsman F. Sul pleitte voor een werkstraf. SSINGEN - Op 1 januari 6 moei het nieuwe advies- steunpunt huiselijk geweld rerking treden. Meer dan vijf- Zeeuwse organisaties en in- lingen werken mee aan de in- Hing vim het nieuwe meld- it. Dat zei R. Teeuwsen gister- mi in de commissievergade- samcnleving van de gemeen- Iissingen. veel instellingen werken iselkaar heen, waardoor hui- ik geweld niet of slecht gesig- *rd wordt." Teeuwsen is tot 8 projectleider huiselijk ge- ivoor de provincie Zeeland. [Projectteam wil de kennis paringen van instellingen - wel justitieel als niet-justiti- 1-die met huiselijk geweld te iken hebben bij elkaar bren- i.Vervolgens moet een meld- Et worden opgericht, waar al- Hachten terechtkomen en be deeld worden. „Meer dan 45 ftfit van de bevolking heeft jpge manier te maken met Selijk geweld. Meestal in de Pjdsfase tussen elf en 25 tkabinet heeft de aanpak te- ^uiselijk geweld hoog op de 'glljst.staan. De regering trok jaar acht miljoen euro ka uit om gemeenten in hun f le§en huiselijk geweld te «steunen. Jpkzaamheden van de ruim 0 organisaties worden in P gebracht en met elkaar °Ejden. „Alle lijnen moeten e'kaar komen. Op dit mo- 'hunneh er bij vijftien orga- meldingen binnenko ker huiselijk geweld. Er Lu mensen werkzaam die machten registreren, maar ze !p,yaa^ binnen een kleine ln de nieuwe opzet moet *®cvan de melding van mis dag in een hand komen, ^i een centraal meldpunt ^•dat 24 uur per dag en ze- al>en Per week bereikbaar fn 2008 is de pilotfase en moeten de gemeen- 'eslissen hoe ze verder vorm- 1 aan bet meld- en actie- JAdvertentie) "'hnnir genieten ""vergefelijk blijft ■635676 Middelburg door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - „Uit welk land komt dit shirt?", wil Simone (12) weten. „Uit Turkije," denkt Fady (12). „Nee joh! Uit Taiwan of zo," zegt Koen (11). De leerlin gen van de openbare basisschool de Leeu- wenburch zijn bezig met de Mondiale Mi lieuspeurtocht Middelburg. In groepjes van ongeveer acht leerlingen struinen de leerlingen Middelburg af. De speurtocht, die gisteren werd gehouden, was georganiseerd door het Centrum voor Internationale Samenwerking COS Zeeland, het Milieu Educatie Centrum Walcheren en de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Hij had als doel om de kin deren kennis te laten maken met de we reldproblematiek, zoals het afvalpro bleem en kinderarbeid. De tocht voert van de bibliotheek langs enkele buitenlandse winkels en restau rants, een speelgoedwinkel, de Wereld en de Milieu Winkel, een sportzaak en tenslotte een bloemenwinkel. In de speelgoedwinkel komen ook Karen (12), Lisanne (11), Lisa (11) en Sjoerd (11) erachter dat niet alles is wat het lijkt, wanneer blijkt dat hun favoriete speelgoed van olie wordt gemaakt en dus milieuonvriendelijk is. Toch antwoorden ze negatief op de vraag of ze minder speelgoed gaan kopen. Koen: „Ik koop al nooit speelgoed, dus dan heeft dat geen zin." door Jannes Goedbloed OOST-SOUBURG - Met liefde en bevlogenheid spreken ze over de Roparun, een estafetteloop voor het goede doel. J. van Ros- sum (nog net 58) en B. Hoogeste- ger (53) doen voor de derde keer mee en zijn niet van plan om er mee te stoppen. Van Rossum: „Ik ga door zolang mijn lichaam het toelaat." De teams die meedoen zamelen geld in. dat volledig wordt gedo neerd aan de Stichting Ro parun. Deze stichting geeft het geld aan goede doelen die het le ven van kankerpatiënten verbe teren. Van Rossum heeft een persoon lijke reden om mee te doen. „Mijn vader stierf op 53-jarige leeftijd aan kanker. Ik ben erg blij dat ik nu iets kan doen voor mensen die dezelfde lijdens weg moeten ondergaan. Er zijn veel mensen in het team die het persoonlijk hebben meege maakt." De twee zitten in het Cegelec J. van Rossum (1) en B. Hoogersteger doen voor dc derde keer mee aan de Roparun. foto Lex de Meester Runningteam Walcheren. Om dat het te veel wordt om elk jaar mee te doen, wisselen ze af met een team uit Schouwen-Duive- land. Dit jaar doet het Walcher- se team voor de derde keer mee. De Roparun is veertien jaar gele den begonnen als weddenschap tussen vier mensen. Nu is het de langste non-stop estafetteloop ter wereld. Het traject van 527 kilometer moet binnen twee da gen worden afgelegd. Oorspron kelijk gingen de lopers van Rot terdam naar Parijs, vandaar de naam Roparun, maar sinds 2004 is dat omgedraaid. De reden hiervoor waren de kosten voor het verblijf in Parijs de dag na de aankomst. Op dit moment kost de organisatie niks en gaat al het geld naar het goede doel. Iioogesteger: „Het is hartver warmend om te zien wat onze sponsors allemaal bereid zijn om belangeloos ter beschik king te stellen. Mijn fietsen maker had bijvoorbeeld gebeld met fabrikant Sparta, die ver volgens gratis de fietsen voor de trainingen en cle wedstrijd le verde. Ook de bus, de kleding, de catering en de sportfysiothe- rapeuten die meegaan zijn gra tis." Tijdens de vorige editie werd 53.000 euro opgehaald. Het inza melen van het geld is volgens Van Rossum het belangrijkste. „Het sportgedeelte is natuurlijk erg leuk, maar dat is niet waar het om draait. Voor het inzame len van het geld houden we dit jaar bijvoorbeeld op 9 april een grote rommelmarkt in de stal ling van het busbedrijf Con- nexxion in Middelburg." door Aector Dooms MIDDELBURG - Het opsteken van de middelvinger naar de po litie kwam een 25-jarige inwo ner van Bergen op Zoom giste ren in Middelburg op een boete van 250 euro te staan. Volgens de man klopte het ver haal van de surveillerende agen ten, die hem 18 januari dit jaar op de Nieuwe Postweg in Tho- len tegemoet reden, totaal niet. „Ik deed in mijn auto de klep omhoog tegen de laagstaande zon. Zij hebben iets gezien dat niet is gebeurd", was zijn ver weer. Officier van justitie G. van der Burg vond bewezen dat de man het 'fuck you'-g'ebaar had ge maakt. „Ik heb geen reden om te twijfelen aan de twéé verbalisan ten." Hij eiste een boete van 250 euro. De politierechter was het eens met de officier en vonniste conform de eis. (Advertentie) Fady denkt niet dat hij hier erg veel van leert. „Ik vind het gewoon niet erg be langrijk. Ik kijk alleen naar de prijs." Ook Sjoerd is geen veranderd mens. „Als er geen prijsverschil is zal ik wel vaker een product kopen met zo'n keurmerk, bijvoorbeeld in een uitverkoop of zo, maar anders niet." Wanneer de laatste vragen zijn ingevuld lopen ze terug naar de bibliotheek, waar een paar internetvragen en een bekertje biologische vruchtensap wachten. Dinsdag 22 maart a.s. houdt Odds Kids een spetterende kindermodeshow m.m.\ Dansschool Shirley. Wij laten u dan de nieuwe voorjaars kindennode aan u zien. Waar: Op de markt in Middelburg (overdekt) Hoe laat: 19.00 uur en 20.00 uur Toegang: gratis Reservering: verplicht, telefonisch of in de winkel Na afloop wordt er iets te drinken verzorgd in de winkel 0118-641329 (Advertentie) „Maar je moet het sportgedeelte ook niet onderschatten", vindt Van Rossum, „het is ontzettend zwaar. En de lopers van ons teams zijn ook allemaal atleten. Alwin Vermeulen, bijvoorbeeld, Rian van de Broeke en Harold Hiel." Huilen „En het is erg zwaar", voegt hij eraan toe. „Ook de fietsers moe ten enorme afstanden afleggen. Je fietst ongeveer zeventig kilo meter, krijgt drie uur rust en dan ga je weer. Soms staat het huilen je nader dan het lachen. Maar wanneer je in Nederland aankomt en je fietst langs de Da niël den Hoed-kliniek in Rotter dam, waar kankerpatiënten be handeld worden, en je ziet al die patiënten daar buiten staan om je aan te moedigen, dan vergeet je alle vermoeidheid. Dan weet je weer waar je het voor doet." Hoogesteger: „Zoals de slogan van de Roparun zegt: Je kunt geen dagen meer toevoegen aan hun leven, maar nog wel leven toevoegen aan hun dagen." tel: 0900-3300033 m www.theaterverkoopzeeland.nl TBBlJ zeeuwse almanak Het rijke bezit van kleine kin deren noopt ouders soms tot moeilijke keuzes. Zo moet er een geschikte basisschool wor den gevonden voor een leer gierige Kloetingse kleuter. In het kader van een oriënta tieronde iverd onlangs onder meer een uitgebreid bezoek ge bracht aan de Bisschop Ernst- school. Toen papa en mama de scholier in spe 's avonds tij dens het eten bij wijze van raadplegend referendum vroe gen naar diens voorkeur, nam hij een ondubbelzinnig stand punt in. „Ik wil wel naar de Bert Emieschool. *§11®!^' Leerlingen van basisschool De Leemvenburch onderzoeken waar voetballen vandaan komen en hoe ze zijn gemaakt. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9