TUIN Duizenden Kirgiezen de straat op PZC Politie slaat opstand Filipijnse gevangenis neer Name'n Number" Slim zoeken, snel vinden! aatste aanklacht oegoslavië-T ribunaal peiligheidsdienst betaalde tipgeld na jood Maschadov Britse kannibaal bekent schuld Internationaal Strafhof houdt eerste hoorzitting Pakistan is Bin Laden kwijt Dertig gasten bij huwelijk Charles Sint Helena krijgt vliegveld Rookverbod zwangere vrouwen Aanval rebellen in Kenia eist levens Oppositie ex-Sovjetrepubliek eist opstappen president Akajev Europeanen zien immigranten het liefst vertrekken Het handigste nummer van Nederland. Nieuw museum Yad Vashem geopend woensdag 16 maart 2005 LONDEN - Een 35-jarige Brit heeft gisteren voor de rechter in Londen bekend dat hij twee mensen heeft gedood. Eén van zijn slachtoffers was een vriend, die hij van plan was op te eten, nadat hij hem had gedood. De Britse 'Hannibal the Canni bal', Peter Bryan, doodde de man in diens woning, nadat hij uit een psychiatrisch ziekenhuis was vrijgelaten. Hij was bezig hersens van het slachtoffer te ko ken, toen de politie hem betrap te. Eenmaal terug in de' kliniek viel hij een andere patiënt aan die enige tijd later aan zijn ver wondingen overleed. ANP/AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Internatio naal Strafhof (ICC), dat formeel sinds 1 juli 2002 in Den Haag ze telt, heeft gisteren zijn eerste in houdelijke hoorzitting gehou den, achter gesloten deuren. Onderwerp van de zitting was het onderzoek van hoofdaankla ger Luis Moreno Ocampo naar oorlogsmisdaden in de Democra tische Republiek Congo. De Argentijn had zich vergeefs verzet tegen bemoeienis van de rechters met zijn onderzoek in dit vroege stadium. Het ICC heeft nog niemand aange-r klaag'd. De hoorzitting was bijf eengeroepen door de Franse rechter Claude Jorda, de voorzit ter van de Kamer van Vooron derzoek die over de situatie in Congo-Kinshasa gaat. ANP Advertentie r MOOIST AANGELEGDE VAN ZEELAND www.verstratenenwalhout.nl Een rijtje geboeide gevangenen wordt naar de binnenplaats van Camp Bagong Diwa gevoerd. Daar werden de gedetineerden gisteren geteld nadat de politie het oproer met een bestorming had beëindigd. foto Rolex Dela Pena EPA van onze redactie buitenland MANILLA - Bij een gevangenisoproer in de Fi- lipijnen zijn drie kopstukken van de islamiti sche terreurbeweging Abu Sayyaf gedood. De belangrijke militante leiders, verbonden met het netwerk Al Qaeda, kwamen om het le ven toen de politie gisteren met een bestorming een einde maakte aan een opstand die een dag eerder was uitgebroken. Bij het neerslaan van de revolte kwamen in to taal zeker 22 gedetineerden om het leven. Ook een agent verloor het leven. Volgens de Filipijn se politie gaat het bij de gedode leiders om Ga- lib Andang alias Commander Robot, Alhamser Limbong alias Commander Kosovo en Nadjmi Sabdulla alias Commander Global. Zij waren betrokken bij aanslagen en de ontvoering van buitenlanders en Filipijnen. De rebellie van de moslimextremisten in het extra beveiligde complex Camp Bagong Diwa in Manilla had al enkele gevangenen het leven gekost. De rebellen doodden drie bewakers. Ontbijt Volgens ooggetuigen en de politie slaagde een gedetineerde er tijdens het ontbijt in een vuur wapen van een cipier te bemachtigen. Andere gevangenen sloten zich bij hem aan. De groep gaf geen gehoor aan een ultimatum van de poli tie om de actie te beëindigen. De gedetineerde rebellen eisten onder meer een spoedig pro- ces ./DPA/AFP/RTR ISLAMABAD - Pakistaanse troepen waren enkele maan den geleden Osama bin Laden bijna op het spoor, maar nu hebben ze geen idee meer waar ze de terroristenleider moeten zoeken. Dat heeft president Musharraf van Paki stan gisteren gezegd in een vraaggesprek met de BBC. De president zei dat inlichtingendiensten acht tot tien maanden geleden goede aanwijzingen hadden over Bin Ladens verblijfplaats, maar dat het spoor daarna dood liep. ANP/AFP LONDEN - Slechts dertig gasten wonen de huwelijksvol trekking bij tussen de Britse kroonprins Charles en Camil la Parker Bowles. Onder de aanwezigen op 8 april in het stadhuis van Windsor zijn de kinderen van Charles en Parker Bowles uit hun eerdere huwelijken. Het beperkte aantal gasten sluit aan bij de wens van Char les en Camilla om hun burgerlijk huwelijk zo eenvoudig mogelijk te houden, meldde een vertrouweling van de ko ninklijke familie tegen het Franse persbureau AFP. Ko ningin Elizabeth II liet al weten in het stadhuis verstek te laten gaan. Bij de gebedsdienst en inzegening op kasteel Windsor na de ceremonie zijn zevenhonderd mensen aan wezig. Naar verluidt wordt de huwelijksvoltrekking in het stadhuis niet live op televisie uitgezonden. ANP/AFP SINT HELENA - Het eiland lag zo afgelegen dat het vei lig genoeg werd geacht om de Franse veroveraar Napo leon er zijn laatste dagen te laten slijten. Maar Sint Hele na, een van de meest geïsoleerde bewoonde eilanden ter wereld, krijgt nu een vliegveld. Het vlekje in het zuiden van de Atlantische Oceaan is tot nog toe alleen te bereiken per boot. Een verouderd Brits passagiersschip doet er vanuit Namibië 3,5 dag over om het eiland te bereiken. Dat vaartuig wordt echter over vijf jaar uit de vaart genomen. Het internationale vliegveld moet volgens plaatselijke me dia vanaf 2010 toeristen trekken naar het eiland. ANP TAIPEI - De Taiwanese overheid wil vrouwen die roken tijdens de zwangerschap beboeten. Het aantal rokende vrouwen in Taiwan neemt toe en de nieuwe wet moet ertoe leiden dat zij zich bewust worden van de gevaren voor het ongeboren kind, zo liet een func tionaris van het Taiwanese ministerie van Gezondheid gis teren weten. Roken is een belangrijke oorzaak van miskra men en vroeggeboorten. Het Taiwanese parlement moet het wetsvoorstel nog goed keuren. Nu al kunnen winkeliers die sigaretten aan zwan gere vrouwen verkopen boetes van maximaal 50.000 dol lar, circa 38.600 euro, krijgen. ANP/AFP NAIROBI - Bij een aanval door milities in het noorden van Kenia zijn gisteren zeker dertig mensen omgekomen. De gewapende rebellen vielen het dorp Elgolicha aan en doodden 22 inwoners, vooral vrouwen en kinderen. Ook acht opstandelingen zijn gedood. ANP/RTR ijoo[Rgmco_Reiding MOSKOU - Opnieuw zijn in een voormalige Sovjetrepubliek dui mden mensen de straat opge gaan in een protest tegen verval- sle verkiezingen. De oppositie foKirgizië eist dat president As- tar Akajev opstapt. toral in het zuiden en westen fdn het Centraal-Aziatische hna is het onrustig. In ten min- e vier steden houden mensen rotestacties. omdat de parle- nisverkiezingen van zondag gerlijk zouden zijn verlopen, kajev zei gisteren dat de orga- jstoren van protestacties wor- inestraft. Zij zouden aanstu- p op een situatie van 'wette- tsheid en de afgrond van een en etnische botsin gen'. „We zullen niet toestaan dat de ontwikkelingen die rich ting op gaan en de vrede en over eenstemming in dit land onder mijnen", dreigde de president op de nationale televisie. Het is de derde keer in ander half jaar tijd dat inwoners van een voormalige Sovjetrepubliek na vermeende vervalste verkie zingen de straat op gaan. De ro zenrevolutie in Georgië en de oranje revolutie in Oekraïne brachten liberale, pro-westerse leiders aan de macht. Of de oppositie in Kirgizië in staat is een revolutie te ontkete nen, valt te betwijfelen. Ondui delijk is of de betogers één front vormen en in hoeverre zij de steun van een meerderheid van de bevolking hebben. Demonstranten in de stad bezet- InnrRemco Reiding OSKOU - De Russische veilig- 'idsdienst FSB heeft 10 mil- 1 en dollar (7,5 miljoen euro) uit- laald als beloning voor infor- over de verblijfplaats van - dan Maschadov. De Tsjetsjeen- rebellenleider werd vorige ekmede dankzij tips gedood. r- ieveel tipgevers het geld on- K ling dienen te verdelen is B tbekend. SB is bereid de 'gelukki- te helpen met verhuizen ar een andere regio in Rus- d. of een moslimland. De ge- me dienst zou ook de kosten ir plastische chirurgie willen lalen, zodat de tipgevers een ere identiteit kunnen aanne- I IFSB zette september vorig j een premie op het hoofd 'Maschadov en op dat van de ere Tsjetsjeense leider Sja- mil Basajev, nadat tijdens een gijzelingsactie in een school in Beslan meer dan driehonderd doden waren gevallen. De rebellenleiders worden door Rusland verantwoordelijk ge houden voor de bloedige afloop, al heeft Maschadov altijd iedere betrokkenheid ontkend. Maschadov vond vorige week de dood in een huis in het Tsjetsj eense dorpje Tolstoj-Joert. Dat huis werd maandag door de FSB opgeblazen. Volgens de dienst zouden er booby-traps aanwezig kunnen zijn. Critici menen echter dat de FSB zo alle sporen heeft willen uitwissen. De versies van de autoriteiten en de rebellen over de wijze waarop Maschadov om het le ven kwam, alsmede de plaats en datum, wijken sterk van elkaar af. Volgens de krant Moskovski Komsomolets is Maschadov eerst opgepakt, verhoord en daarna geëxecuteerd. GPD ten al voor de tiende dag het kantoor van de gouverneur. Zij protesteren al sinds de eerste ronde van de stembusgang, eind februari. De betogers dragen paarse sjaals en lintjes. Paars is de klem- van de Volksbeweging Kirgizië en oppositieleider Koer- manbek Bakijev, die in oktober een gooi wil doen naar het presi dentschap. In Talas, in het westen van Kir gizië, hebben aanhangers van oppositiekandidaat Ravsjan Zjejenbekov de gouverneur en het hoofd van het district gegij zeld. Zij willen hen pas vrijlaten als een rechtbank de uitslag on geldig heeft verklaard. In de stad zijn enkele duizenden men sen op de been. Zjejenbekov slaagde er zondag tijdens de tweede ronde van de stembus gang niet in een zetel in het par lement te bemachtigen, evenals andere oppositiekandidaten. Bestormd In Oezgen hebben aanhangers van een andere oppositieleider het kantoor van de burgemees ter bestormd. Zij eisen dat de plaatselijke overheid fraude er kent, terwijl buiten duizenden betogers rondlopen. Ook in Osj - de grootste stad in het zuiden - demonstreren enkele honderden mensen. De protesten richten zich grotendeels tegen president Akajev, die al sinds 1990 aan de macht is. De verkiezingen leverden hem een parlement op met vrijwel al leen aanhangers van zijn regi me. Gevreesd wordt dat Akajev het parlement gaat vragen in te stemmen met verlenging van zijn presidentschap. In oktober vinden presidentsverkiezingen plaats. Westerse waarnemers hebben grote tekortkomingen geconstateerd voor en tijdens de stembusgang. GPD WENEN - Een op de vijf Europe anen ziet immigranten het liefst teruggaan naar het land van her komst. Er zijn grenzen aan de multiculturele samenleving, is een opvatting die door steeds meer Europeanen wordt ge deeld. Dat blijkt uit een studie van het Centrum voor onderzoek naar Racisme en Xenofobie van de Europese Unie, dat gisteren in Wenen is gepresenteerd. Het onderzoek is gebaseerd op enquêtes die zijn gehouden tus sen 1997 en 2003. Zestig procent van de ondervraagden uit de oude vijftien lidstaten van de EU meent dat de multiculturele samenleving niet oneindig is. Ook in algemene zin zijn Euro peanen intoleranter geworden ten opzichte van buitenlanders. Veertig procent vindt dat legale immigranten geen aanspraak mogen maken op de burgen-ech ten van het gastland. Bijna zes tig procent beschouwt immi granten als een bedreiging voor de eigen werkgelegenheid en de eigen cultuur. Vijftig procent gaf aan buitenlanders sowieso niet te mogen.GPD/RTR ïgjonze redactie buitenland s! N' HAAG - Het Joegosla 8f Tribunaal in Den Haag gisteren zijn laatste aan- ït bekendgemaakt: tegen de Rdonische ex-minister Bos- ■ki en een van zijn medewer- I en lis een verdere stap richting Öng van het tijdelijke lof, dat de Veiligheidsraad 1993 oprichtte als reactie op weldaden op de Balkan. T ging het uiteenvallen van oude, grotere Joegoslavië ge ld met bloedige oorlogen. esident van osovo ontsnapt an bomaanslag EDAPEST - Ibrahim Rugova Me president van Kosovo, is itaen aan een moordaanslag aapt. Een bom verbrijzelde ithterrait van zijn gepantser- jrötuig, maar de president ri ongedeerd. aanslag op Rugova vond wïoen hij op weg was naar 'ontmoeting met Javier Sola- buitenlandman van de Eu- 65 Unie. Rugova had juist 'Mla in de hoofdstad Pris- i_verlaten. De bom, verbor- M een vuilniscontainer, ont- op het moment waarop tf? a auto langs reed. Aangeno- 1 wordt dat de explosieven afstand tot ontploffing Én gebracht. jls onduidelijk wie er achter aftccg zat j-je moorGjaan_ u enkele dagen na het !w,naarDen Haag van Ra- Haradinaj, de voormalige Éi'van Kosovo. Haradinaj ^vorige week door het oor- 1 bunaal aangeklaagd we- Éarteling, verkrachting en É- Zijn vertrek dompelde -=nd in een politieke crisis. ®Plosie was zo krachtig dat ruifde verdieping van een de buurt de ruiten .en. Van de andere kant explosie niet groot ge- Rugova te doden, wat ^speculatie leidde dat de a meer was dan een - Éehuwing. r°Jaar Was Rugova ook al °ehvit van een aanslag, handgranaat in zijn [ontplofte'. GPD In ruim tien jaar tijd heeft het tribunaal circa 150 mensen aan geklaagd. In de laatste jaren van zijn bestaan moet het inter nationale tribunaal zich concen treren op de belangrijke militai re en politieke leiders. Het is de bedoeling de 'kleine vissen' over te laten aan nationa le rechters op de Balkan. De laatste aanklacht is tevens de eerste wegens oorlogsmisda den in de Voormalige Joegoslavi sche Republiek Macedonië. Eer der vaardigde het tribunaal ten lasteleggingen uit wegens oor logsmisdaden in Bosnië, Kroa tië, Kosovo en andere delen van Servië. De onafhankelijkheidsoorlog van Slovenië is daarmee het eni ge conflict waarvoor het tribu naal weliswaar bevoegd is, maar niemand heeft aange klaagd wegens schending van het oorlogsrecht. Boskoski was in 2001 minister van Binnenlandse Zaken en wordt verantwoordelijk gehou den voor oorlogsmisdaden van de Macedonische politie. Die trad hardhandig op tegen etni sche Albanezen in het dorp Lju- boten. Er werd mishandeld en gemoord; huizen van Albanezen werden vernield.AVP (Advertentie) Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). JERUZALEM - Staatshoofden, regeringsleiders en ministers kij ken naar bezittingen van in de holocaust omgekomen joden. In Jeruzalem is gisteravond het nieuwe holocaust-museum van Yad Vashem geopend. Premier Balkenende vertegenwoordigde Nederland. De enige internatio nale leider die bij de opening het woord voerde was VN-secre- taris-generaal Kofi Annan. Hij hield de vijftienhonderd geno digden voor dat 'een Verenigde Naties die niet in de voorhoede vecht tegen anti-semitisme en andere vormen van racisme, haar geschiedenis ontkent en haar toekomst ondermijnt. Die verplichting verbindt ons met het joodse volk en met de staat Israël, die net als de VN uit de as van de Holocaust is verrezen. En ze verbindt ons met alle mensen die door een soortgelijk lot zijn of worden bedreigd,' zei hij. Yad Vashem, het instituut in Jeruzalem dat de herinnering le vend houdt aan de zes miljoen joden die de Nazi-tijd niet heb ben overleefd, is in 1953 opge richt. Inmiddels geprivatiseerd, heeft Yad Vashem tien jaar ge werkt aan een ingrijpende reno vatie, waarvan het nieuwe mu seum het centrum vormt. Van de ruim tachtig miljoen euro die aan de vernieuwing is besteed, komt negentig procent uit parti culiere bijdragen. foto Pedro Ugarte/EPA I mUJ» I mUIM'M mteat-!-*i ataary» I I f'Jjj j'i j 7^9 Name'n Number doneert 7 cent per m (raffl Bel-Company Q23 gesprek aan het Wereld Natuur Fonds METEO CONSULT -y ah. a». wm» ah.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5