Oorlog zat De Jong tussen de oren PZC Bush kookt het nieuws voor PZC Bijzondere school is goed voorbeeld voor openbare onderwijsvormen Goedkope textiel Naam onderzoeker voor altijd verbonden met WOU woensdag 16 maart 2005 B/V'/ door Barenda Grutterink De naam van dr. Loe (Louis) de Jong is onverbrekelijk verbonden met de Tweede Wereldoorlog. De op 24 april 1914 geboren Amsterdammer groeide door zijn levenswerk 'Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog' uit tot een soort goe roe van de bezettingsgeschiedenis. Hij schreef deze uitvoerige reeks in de tijd dat hij ook directeur was van het RIOD, het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, nu het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentaite (NIOD). Alleen bij de Indische gemeen schap in Nederland was hij niet be paald geliefd, vanwege zijn, volgens hen, eenzijdige kijk op het kolonialis me. Het leidde zelfs tot processen. Al in 1941 werd De Jong, toen als jood naar Londen gevlucht en werkzaam als redacteur bij Radio Oranje, voor een ta lentvol schrijver aangezien. Het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst, A. Pelt, vroeg De Jong een boekje te schrij ven over de gebeurtenissen in Neder land tijdens de Duitse bezetting. Dat werd 'Holland fights the Nazi's.' Op verzoek van de Netherlands Publishing Company, uitgever van de Londense Vrij Nederland, produceerde de jonge historicus (in 1937 afgestudeerd in Am sterdam) nog de vierdelige serie 'Je maintiendrai' over de eerste vier jaren van de bezetting. Begin 1944 won De Jong de Londense minister van onder wijs, dr. G. Bolkestein, voor het idee om na de bevrijding een rijksinsituut voor het verzamelen van historisch ma teriaal over de Nederlandse oorlogsge schiedenis op te richten. In bezet ge bied was dat idee ook al opgekomen bij dr. N. Postumus, een hoogleraar van wie De Jong in Amsterdam les had ge had. Het instituut werd op 15 septem ber 1945 in het leven geroepen en De Jong kreeg de dagelijkse leiding. Vanaf het begin was het de bedoeling dat er een boekenreeks zou komen over de geschiedenis van Nederland in de Tweede Wereldoorlog. De Jong dacht voor de schrijver aanvankelijk niet aan zichzelf. In eerste instantie werd het werk ook aan vier andere, ervaren his- Loe de Jong in 1988 tijdens de presentatie van het laatste (26e) deel van zijn levenswerk: Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. foto ANP torici toevertrouwd. Die vroegen in 1954 wegens gebrekkige samenwerking echter om onthefffing van hun taak en stelden De Jong als auteur voor. Minis ter Cals van Onderwijs stelde als voor waarde dat de hele klus in 1961 ge klaard moest zijn. De Jong, die er tot en met 1988 over zou doen, dacht Cals' streefdatum toen al niet te halen en ver trouwde erop uitstel te krijgen. „Wan neer zou ik klaar zijn? Misschien, zo hoopte ik, omstreeks 1965. Viel alles te gen, dan zou het wellicht 1970 wor den", had hij gedacht, zo bleek in 1988 uit deel 13,' het toen pas verschenen slot. Na jaren van informatie vergaren, orde nen en lezen, begon De Jong in februari 1967 met schrijven. „Ik wist dat wat ik schreef onvolmaakt zou blijven. Van het totale beschikbare documentenma teriaal had ik maar een betrekkelijk klein, zij het zorgvuldig geselecteerd deel gelezen; van het totale aantal be schikbare getuigen had ik slechts met een zeer beperkte minderheid gespro ken en de duizenden studies van ande ren, die ik als bron gebruikte, had ik meestal niet kunnen verifiëren. Al deze onvolkomenheden nam ik voor lief, mij troostend met de gedachte dat mijn con ceptmanuscripten in elk geval nog door enkele tientallen deskundigen zouden worden gelezen voor zij in druk zouden verschijnen." In 1960 was De Jong volgens eigen zeg gen nog bijna verdronken in de infor matie. Het verzoek van programmama ker Milo Anstadt en Ben Klokman om een tv-serie onder de titel 'De bezet ting' te maken bracht redding. „De se rie bracht structuur in mijn onderzoek. Ik werd gedwongen mij te beperken ten einde de vier programma's die jaarlijks van, mij werden verwacht op tijd ge reed te hebben. Toen de serie voltooid was, had ik mijn algemene kennis van alle aspecten van Nederlands oorlogsge schiedenis dusdanig uitgebreid dat na dien voor de verschillende delen van 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' nog slechts aan vullend onderzoek nodig was, zij het dat dat toch nog omstreeks zes jaar in beslag nam." Voor 'De bezetting' kreeg De Jong de Nipkow-schijf Gemoderniseerd Na de voltooiing van 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog' zou nog een gemoderniseerde versie van 'De bezetting' op het scherm komen. De Jong zou ook deze presente ren, maar werd voortijds uitgeschakeld door een hersenbloeding, waarover hij later nog een klein boekje schreef: 'Op krabbelen'. Pier Tania nam de presenta tie over. De Jongs werk heeft vaker on der zijn matige gezondheid geleden. Het schrijven van 'Het Koninkrijk dei- Nederlanden in de Tweede Wereldoor log' werd in 1969 onderbroken door een hersenbloeding en in 1980 door een open hartoperatie. Eenmaal hersteld van zijn hersenbloeding in 1989, publi ceerde De Jong al snel het eerste deel van zijn memoires, die vaak erg per soonlijk van aard waren. Aangrijpend is het deel waarin hij schrijft over het gezin waarin hij opgroeide en dat op hemzelf na slachtoffer werd van de na zi's. Eind vorig jaar besloot het Instituut voor Cultuurwetenschappelijk Onder zoek (ICOG) in samenwerking met het Biografie-instituut van de Rijksuniver siteit Groningen om de onderzoeker te eren met een biografie. ANP Winkelbedrijven mogen sinds kort ij perkt textiel inkopen in China. DitIjj geldt op dit moment als 's werelds™ ste textielproducent in het zogenoemde goedig re segment. Door het wegvallen van de impoittj perkingen verwachten economen en deskund^ in de branche dat de prijzen voor sokken, kou* kinderkleding, nachtponnetjes en ondergoed defc mende tijd zullen dalen. Uitgegaan wordt q prijsdalingen van 5 tot 20 procent. De prijsefs ten zullen bij de Zeemannen, Wibra's, C&A): andere textielketens nog even niet merkbaar jj voor de consumenten, omdat de textielverkopj de voorbije jaren vrijwel allemaal te maken hg ben gehad met omzetdalingen en bijhorende win afname. Eerst willen de kledingconcerns huni gen kassen weer vullen. De Chinezen zitten er niet mee. Die laten indea liers, fabrieken en bij de vele thuiswerkers demj machines volop reutelen en de weefgetouwen ig len. Het had anders kunnen zijn als de laatsteij ropese textielproducerende landen als Polen,!; lië en Spanje eind vorig jaar binnen EU-verb;; hun zin hadden gekregen. Zij wilden een importS perking van Chinees textiel, gekoppeld aan \vj waarden voor de bestrijding van kinderarbeid^ lieumaatregelen en handhaving van de merd rechten. Nu wordt er weer op nieuwe importra mende richtlijnen aangedrongen, maar voorald wordt er in Brussel alleen maar wat gedokterd;! nieuwe regeltjes. China neemt inmiddels 30 procent van de text! importen in de Unie voor zijn rekening. Dat lij een prima zaak, voor consumenten in'Eurtf voor de Chinezen en voor de handel in textielp ducten. Toch heeft de Chinese textielgolf een te zijde en wel een kwalijke. Omdat de leiders van het communistische Cl zich - ondanks braaf geveinsde pressie uit het S ten - weinig bekommeren om zaken als kinde beid, werkomstandigheden in textielfabneï vervuiling en internationale concurrentieveriï dingen, kunnen ze de werkbijen in hun imire land tegen een uitermate lage kostprijs textiel ten maken. Zelfs nog veel lager dan ze in ontwil lingslanden als Vietnam, Cambodja, India en Ba ladesh gangbaar achten. Door de enorme groei: de Chinese textielexport zien deze landen huni tielindustrie naar de knoppen gaan. De goed! textiel uit China eist dus een hoge prijs els maar dat valt op het prijskaartje niet te lezen door Ans Bouwmans De grens tussen voorlichting en propaganda in de VS is aan het verdwijnen. De over heid begeeft zich steeds meer op glad ijs, van de Bush 'roadshow' over de AOW tot aan 'Gannonga- te'. Veertien .Amerikaanse staten is president George Bush al af ge weest met zijn PR-campagne voor 'particuliere AOW-rekenin- gen.' Telkens gaat hij in gesprek met 'doorsnee' Amerikanen over het beleggen van een deel van de sociale premies. De 'road show' is een kopie van de verkie zingstournee van Bush. In het publiek zijn nauwelijks tegen standers te vinden. Het Witte Huis selecteert alleen vragenstel lers die bereid zijn de plannen toe te juichen. Het is niet het enige voorbeeld van de pogingen van de rege- ring-Bush om de publieke opi nie te beïnvloeden via twijfel achtige methodes. Het onderzoeksbureau van het Congres (het Government Ac countability Office) tikte de fe derale overheid vorige maand op de vingers, omdat ministeries persberichten op video hadden verspreid waarvan onvoldoende duidelijk was of ze onder verant woordelijkheid van de overheid waren vervaardigd. Ze leken ge woon tv-nieuws. Zorgwekkend De ontwikkelingen zijn zorg wekkend, meent Andrew Na- chison, directeur van het Media Center, een denktank verbon den aan het Amerikaanse Insti tuut voor de Pers. Hij maakt zich niet alleen zorgen over de manier waarop de regering pro beert positieve verslagen over haar beleid te genereren, maar ook over de opstelling van Ame rikaanse media. „Als ze berichten over de bijeen komsten van Bush, maar er niet bij zeggen dat die voorgekookt zijn, dan vervullen ze hun rol als waakhond niet." Nog erger is het als media meedoen aan de charade. Lokale zenders maken voor hun journaals gebruik van videofilmpjes die hun worden toegespeeld door de overheid en bedrijven, zegt Nachison. „Dat is een normale gang van zaken, ook al zou het dat niet moeten zijn." Het maken van nieuwsbe richten op video is een aparte be drijfstak in de Amerikaanse pu- blic-relationsindustrie, zegt hij. De krant The New York Times deed uitgebreid onderzoek naar het fenomeen en concludeerde dat de federale overheid sinds het aantreden van Bush gros siert in deze vorm van voorge kookt 'nieuws', waarvan ook on der president Bill Clinton al ge bruik werd gemaakt. De PR-bureaus profiteren er van dat lokale zenders te weinig middelen hebben om al hun nieuws zelf te produceren. Ze hebben contracten om hun vi deo-persberichten te versprei den. Nieuwsprogramma's die de betaalde beelden uitzonden, ble ken zich soms niet te realiseren dat ze gebruik maakten van pro pagandamateriaal. Kijkers wor den vaak in het duister gehou den over de herkomst van het materiaal. De overheid begeeft zich op glad ijs, al werken me dia daaraan mee, meent Na chison. Dat de AOW-informatiecampag- ne van Bush in feite neerkomt op propaganda, is vrij doorzich tig, maar dat geldt niet voor de overheidscontracten met twee opiniemakers die enige tijd te rug aan het licht kwamen. Het ministerie van Onderwijs bleek de conservatieve columnist Aim- strong Williams via een PR-bu- reau te hebben betaald om een onderwijshervorming te promo ten. Deze Williams schreef ook zogenaamde 'onafhankelijke' co lumns over hetzelfde onder werp. Ook het ministerie van Volkgsgezondheid had zo'n deal met een columnist. Het meest cu rieuze voorval is 'Gannongate.' Een werknemer van een Republi keinse internetpagina kreeg toe gang tot persconferenties van George Bush en briefings van het Witte Huis, terwijl hij werk te onder een valse naam. Nadat deze James D. Guckert, oftewel James Gannon, een duidelijk ge kleurde en inhoudelijk onjuiste vraag stelde aan Bush, ontstond de verdenking dat hij werd ge bruikt als rechtse bliksemaflei der. De voorlichtingsdienst van Het Witte Huis ontkent dat de man een voorkeursbehandeling kreeg. Het voorval past echter naadloos in het beeld van een re gering die het nieuws graag wil manipuleren. GPD 16 maart 1955 STRA-FEEST - In het Schouw- se Serooskerke wordt zaterdag het traditionele strao-feest ge vierd. Maar wegens gebrek aan paarden kan de rijtoer niet doorgaan. Voor het ringrij- den is het probleem aldus opge lost: de deelnemers zullen el kaar fietsende in het strijd perk ontmoeten. HOTEL MADJOE - In Vlissin- gen verdwijnt een stukje ge schiedenis. Hotel Madjoe aan de Koudekerkseweg wórdt ge sloopt. Een hele generatie groeide op met bezoekjes aan de bijbehorende speeltuin, waar de aapjes die in hokjes langs de muren- stonden, topattractie vormden. SLATOGO - Het 1 Goes, maar groeide uit tot; landelijk bekend slagerseva ment: Slatogo. Vrijdag u de vierde editie geoj deze tentoonstelling, v.a slagers hun kunnen toner ambachtelijk werk en in a stukken. VEERE - De Veerse midi stand is ongerust over de!i komst. Gevreesd wordt dal) zoek van jachten en recrs ten het wegvallen van dei sersvloot niet compenseert. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bossche' (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactte@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruslstraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accepi per maand: 19.95 n.v.t per kwartaal 58.00 60 per jaar- €222.50 226 w Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoofW einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordenufi overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ene-? de Regelen voor het Advertentie'^ Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uu Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje» Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 .j Business to Business/Onroorsn»! Internet: www.pzc.nl/advenerf Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concr^^ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevanie ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuld^ de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldf* zersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot W G G G N G R Liberalen en sociaal-democra ten hebben niet zoveel op met- bijzondere scholen, ook al la ten ze leerlingen van alle ge zindten toe. Bijzondere scho len, hebben meer oog voor de wensen van de ouders en zijn vrij van de lokale overheid. Po litici moeten daar lering uit trekken. door Henk Strietman In de politieke traditie van ons land staan liberalen voor de vrijheid, socialisten voor ge lijke kansen en christenen voor de broederschap van alle men sen. Maar geen van drieën kan een monopolie claimen. Ze heb ben niet voor niets alle drie het uitgangspunt democratisch te zijn. Zo tref je actieve christenen aan in liberale en socialis tische partijen en omgekeerd. Liberalen kiezen nogal eens voor hün vrijheid alsof elke school iedere leerling moet toe laten, zo ook in het manifest van de VVD dat onlangs ver scheen. In een recent rapport van de PvdA over spreiding van leerlingen wordt de vrij heid van bijzondere scholen als probleem gezien. Ook chris tenen ontkomen er niet altijd aan aanhangers van islami- te gast tisch onderwijs toch iets broe- derlijker te bejegenen dan de eigen familie. De hoofdstromen van onze poli tiek voeren elk hun eigen strijd voor herwaardering van de oude vrijheid scholen te stich ten en in te richten. Als die vrij heid aan herziening toe is, dan toch zeker niet door terug te vallen op ontkenning van de pluriformiteit van onze samen leving. Het ene grondrecht is immers niet belangrijker dan het andere. Niettemin staat het bijzonder onderwijs nog steeds ter discussie. Tweederde van de scholen is bijzonder in zijn levensbe schouwelijke of pedagogische grondslag, op verreweg de meeste zijn alle leerlingen wel kom. Het zijn scholen met een Bijzondere scholen, zoals De Schakel in Vogelwaarde, kunnen in veel gevallen een voorbeeld zijn voor het openbaar onderwijs, betoogt Henk Strietman. foto Peter Nicolai eigen bestuursvorm. Ze zijn de mocratischer dan het openbaar onderwijs ooit was en worden gedragen door de ouders. Ze worden zo gewaardeerd dat ook het openbaar onderwijs nu 'en masse' kiest voor deze be stuursvorm en los wil komen van de gemeentelijke overheid. Ze willen ruimte voor een ei gen missie, in het besef dat on derwijs nooit neutraal is. Scho len zijn immers een oefen plaats voor het samen leven en een plaats waar waarden wor den overgedragen. Al deze verschillende scholen, bijzondere en openbare, leve ren een palet op waaruit ouders en leerlingen kunnen kiezen. De overheid toetst op dezelfde manier of ze zich aan de regels houden en de vereiste kwaliteit bieden. In het verleden hebben ook wij beweerd dat als het openbaar onderwijs niet meer openbaar is, het bijzonder onderwijs niet meer bijzonder is. Deze benade ring vanuit de oude stromin gen is achterhaald. Het zijn he den ten dage veeleer de profie len van scholen die er toe doen. Alle hebben hun eigen waarde en werken per definitie vanuit een visie op mens en maat schappij, expliciet (zoals veel bijzondere) of impliciet (zoals de meeste openbare). Een de mocratische samenleving func tioneert immers bij de gratie van wederzijds respect voor verschillen tussen mensen en hun drijfveren, seculier of reli gieus. Van niemand Veel openbare scholen werken nu zelfstandig ten opzichte van het gemeentebestuur waar uit ze zijn voortgekomen. Maar ze zijn nog zo weinig eigen dat ze, zoals de PvdA opmerkt, het gevoel oproepen van niemand te zijn. Zoeken naar een eigen identiteit met een stevig be stuur en betrokken ouders heeft kennelijk tijd nodig. Ern stiger is de klacht van de open bare school dat deze zich niet alleen de regels van de landelij ke overheid moet houden, maar bovendien aan die van de lokale. In dat licht bezien is bij zonder onderwijs voor een openbare school juist een oplos sing. Dan kies je niet voor ge lijkschakeling van het bijzon der onderwijs aan het openba re, maar voor de bevrijding van het openbaar onderwijs naar het voorbeeld van het bij zondere. Hoewel dat vaak wordt veronachtzaamd, zijn ook openbare scholen gehou den godsdienstige of levensbe schouwelijke vorming te ge ven. Zo'n verbijzondering van het openbaar onderwijs biedt dan ook de beste garantie voor on derling respect. Dan is er ook geen bezwaar tegen dat heel bijzondere groepen als de refor matorische gezindte en een klein deel van de joden of de moslims een scherper toela tingsbeleid voeren. Ook zij dra gen bij aan de oer-Hollandse veelkleurigheid, net als de nieu we orthodoxen van seculiere huize. Belangrijker is het de fo cus te richten op de positie van het openbaar onderwijs als een heel gewone bijzondere school. Politiek is dat een kwestie van anders leren kijken. Henk Strietman is directeur van de Besturenraad, de orga nisatie van het christelijk on derwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4