Dommelhenk is volks PZC Jan Menu speelt met trio Dig d'Diz Mandoline en accordeon vinden elkaar woensdag 16 maart 2005 Marina Eckhardt en Monty van Belzen leven vele ja ren samen en hebben allebei een uitgebreide ervaring in de mu ziek, Eckhardt als mandoliniste en Van Belzen als accordeonist. Toch hebben ze nooit echt sa men gespeeld. Tot eind 2003 Fol- lie a deux ontstond. Zaterdag verschijnt de eerste cd van het duo: Passionata. „Sommige musici zeggen dat mandoline en accordeon een on mogelijke combinatie vormen", zegt Van Belzen. ,,In Nederland is er geen gezelschap met die sa menstelling en daarbuiten ook nauwelijks." De naam is geba seerd op het duo dat Eckhardt in de jaren negentig vormde met gitarist Leo van Rutte: het Fol- lia Duo. ..Dit was dus eigenlijk Follia 2." In enigszins verbas terd Frans werd dat Follie a deux. Vorig jaar gaf het duo veertien optredens. Het heeft enige tijd gekost om een programma samen te stel len. „Het probleem is dat er geen muziek is geschreven voor mandoline en accordeon, dus moesten we zelf wat proberen", zegt Eckhardt. „Niet alles werkt. We hadden een bewer king gemaakt van Westside Sto ry, maar daar hadden we geen goed gevoel bij. Wat wel heel goed bleek uit te pakken was de muziek van Astor Piazzolla en andersoortige tango's." Op de cd, die werd opgenomen in het Kerkje van Ellesdiek, staan veertien nummers, met be halve tango's van Piazzolla en Malando ook Russische en Zuid-Europese volksmuziek en eigen arrangementen van film nummers, zoals 'Pelagia's Song' en 'Reunion' uit Captain Corel- li's Mandolin. Monty van Belzen schreef zelf het titelnummer, het Piazzol- la-achtige 'Passionata'. „Het is opgedragen aan Marina. Ik schreef het toen ze een paar da gen weg was en ik me alleen voelde." Het is een nummer dat bij optredens goed blijkt aan te slaan. ..Ik heb het met een be paald gevoel geschreven en als je dat kennelijk ook kunt over brengen, geeft dat zó'n kick." Follie a deux brengt de klassie ke geschoolde Eckhardt en de autodidact Van Belzen bij el kaar. Dat levert tot hun eigen verrassing regelmatig mooie din gen op. „We zijn eigenlijk heel interactief bezig", zegt Van Bel zen. „Doordat je maar met z'n tweeën bent kun je je ook be paalde muzikale vrijheden ver oorloven, zoals een variatie hier en een versierinkje daar." ..Dat kan bij klassiek niet", zegt Eckhardt. „Daar baal ik wel eens van, want je zit zo vast aan die noten. Bij Follie a deux zijn we aan het arrangeren terwijl we spelen. Dat maakt het leuk en houdt het spannend." Rolf Bosboom Concert Follie a deux, zaterdag in 't Kerkje van Ellesdiek, 15.30 uur. rabantse volksmu ziek heeft de naam platvloers te zijn. Me de door het succes van onder meer Dommelvolk en de Veul- poepers in de jaren zeventig ontstond een eenzijdig beeld van jovialiteit, ongegeneerd taalgebruik en losbandig heid. De humor is onmisken baar. Maar er is meer, veel meer. Zoals een serieus muzikale benadering van het volks lied en fraaie ontroerende balla des met soms scherp observeren de en treffende teksten. Dom melvolk, Wè-nun Henk en de Brabantse troubadour Gerard van Maasakkers laten dit zon dagmiddag horen in het Arse naaltheater in Vlissingen. Hans Hoosemans is een grote be wonderaar van Dommelvolk. In de jaren zeventig en tachtig zet te die formatie Brabant op de kaart van Nederlandstalige volksmuziek. In 1984 stopte de groep. Het Internationaal folk- festival in Tilburg bracht de for matie in 2000 terug op het po dium voor een eenmalig reünie concert. De vonken spatten er als vanouds af. De reünie werd later tweemaal herhaald op het Folkwoods festival. Tijdens een van die concerten zocht Hans Hoosemans, drijvende kracht achter de jonge Tilburgse forma tie Wè-nun Henk, contact op met de groep die tijdens zijn kin derjaren uitgroeide tot een cult- formatie in het Brabantse. Hoosemans en Wè-nun Henk kregen Dommelvolk zover een gezamenlijk minitoernee door het Brabantse te ondernemen met daarin een Zeeuws uitstap je. Onder de naam Dommelhenk brengen de elf muzikanten een programma waarin de beide groepen hun eigen weg gaan, Gerard van Maasakkers is de speciale gast bij Dommelhenk. maar de onvermijdelijke kruis bestuiving tot verrassingen leidt. Soms schuift een muzi kant van de ene formatie aan bij de andere. Een combinatie van alle muzi kanten staat eveneens op de rol. Gekende liedjes uit beider reper toire als Zatte katrijn, De vage bond. De Spaanse Brabander. Rok Omhoog, Dommeldans, De moord in Loon op Zand en 't vrouwtje van 's-Hertogen- bosch zullen niet ontbreken. Bert Spin, accordeonist van Dommelvolk spreekt vol bewon dering over de aanpak van Wè-nun Henk. „Die groep maakt een geslaagde vertaalslag van het oude naar het hedendaagse. Het klinkt alle maal anno 2005 en absoluut niet seventies." Wè-nun Henk werd in 1995 op gericht met het doel traditionele Nederlandse volksmuziek van een hedendaagse variant te voor zien. Binnen enkele jaren is het zevental het gezicht, geluid en de voortrekker van die Neder landstalige traditionele volks muziek geworden. De derde cd van het gezelschap uit 2003 werd geheel gewijd aan een her interpretatie van oude RUM nummers: geen kopie van het origineel, maar voorzien van ei gen, hedendaagse arrangemen ten. Dit jaar zette Hoosemans het project Nieuw Akoestisch peil op poten. Het resulteerde in een verza- mel-cd waarop nieuwe, jonge Nederlandse folkgroepen op ge heel eigen wijze oude Neder- lands(talig)e volksmuziek bren gen. Ook nummers van de RUM-cd en NAP zullen de revue passe ren tijdens Dommelhenk. Wat het concert in Vlissingen zo bijzonder maakt is de bijdrage van Gerard van Maasakkers, die zowel solo als met Dommelhenk zal optreden. Van Maasakkers was in de jaren tachtig al een ge vierd zanger-gitarist, vooral in Brabant. De laatste jaren heeft zijn bekendheid vooral buiten die provincie een enorme vlucht genomen. Manus Roeting Dommelvolk, Wè-nun Henk en Ge rard van Maasakkers: zondag 15.00 uur Arsenaaltheater Vlissingen. De in Kloosterzande gebo ren en getogen Jan Menu doet zondag de Terneuzense jazzclub Porgy Bess aan met zijn trio Dig d'Diz. Een gezel schap dat eigenzinnigheid als to vermiddel gebruikt om jazzwor- tels te verweven in hedendaagse kamermuziek. Immers, alle muzikanten gaan op het podium ogenschijnlijk hun eigen weg, maar bewande len stiekem toch allemaal het zelfde jazzpad. Dig d'Diz werd opgericht in 1989 en deed sinds dien diverse podia aan: van het Bimhuië tot Musée d'Art Moder ne in Parijs en van het North Sea Jazz Festival tot de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Na een geslaagd project met het Metropole Orkest, richt Dig d'Diz zich nu op een aantal ver schillende zaken: een speciaal voor het trio geschreven werk van componist Gijs van Dijk, een kinderopera met Frank Groothof en een nieuwe cd. De 42-jarige Menu hanteert in Dig d'Diz de baritonsaxofoon. Naast dit trio maakt hij deel uit van het Greetje Kauffeld Trio en treedt hij veelvuldig als gast- solist op met uiteenlopende mu sici en orkesten, onder wie Lau ra Fygi en het Metropole Or kest. Ook maakte Menu deel uit van het Jazz Orchestra of the Con certgebouw. Menu wordt in Terneuzen bege leid door gitarist Maarten van der Grinten en contrabassist Jan Voogd. Van der Grinten werd in 1991 de Max van Praag Award toegekend. Hij is ook actief in het Van der Grinten-Herman Kwartet en de Braziliaanse formatie Dirindi. Tevens werkte hij met artiesten als Kauffeld, Fygi en Mathilde Santing. Van der Grinten staat boven dien regelmatig op het podium met topjazzgitarist Jesse van Ruller. Jan Voogd maakte deel uit van de big band van Herman Brood en was solist bij het Rot terdams Philharmonisch Or kest. Nu is hij naast Dig d'Diz actief in het Tilmar Junius Trio en het Dutch Jazz Orchestra. Raymond de Frel Jan Menu speelt zondag met zijn trio Dig d'Diz in Porgy Bess in Terneu zen. Het concert begint om 16.00 uur ANTWERPEN Aalst. Theaterstuk, gebaseerd op een familiedrama in 1999 in Aalst, door Victoria, wo. en do. Monty 20.00 uur. De Toverberg. Theaterbewerking van Thomas Manns sanatoriumroman ge regisseerd door Sandra Strunz in co productie met het Toneelhuis. do. vr. en za. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 uur. V. Virginia Woolf. Theatervoorstel ling over de zwaar depressieve schrijf ster. vr. en za. Theater Het Appeltje 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Norway Today, theatervoorstelling over levensvragen en zelfmoord, naar Igor Bauersima, door Het Gevolg, vr. Rataplan 20.30 uur. Theatervoorstellingen Het Klokhuis: De laatste hongerkunstenaar, theater voorstelling door Bob De Moor, wo. 20.30 uur; Max en Freud in Chili, zwarte komedie door Wim Meuwis- sen en Arthur Boni, za. 20.30 uur. Behanger-garnierder. Komedie over een behanger met toneelaspiraties naar Donald Churchill, do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Recept voor moord. Thriller, za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Fuck You (50 Jaar en dan?!), muzika le theatervoorstelling van en door An Nelissen, vr. en za. rode zaal 20.30 uur; Functioneel bloot, theatervoor stelling door Les Poupees Passionees, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: Het lied der Vlaamse zonen, mono loog, naar de novelle van Bruno De Vuvst, door Carry Goossens, wo. t/m za. Raamtheater op 't Zuid 20 uur, Verhalen uit de Odysseia, door Zui- derpershuis, vr. en za. 't Klein Raam theater 20 uur, Recital, fluitconcert in het kader Sporen, zo. 15 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Lomacs, pop- en rockconcert, wo. 20.30 uur; 123 Comedyclub - A world of Comedy, do. 20.30 uur; Het Groote Leven, muzikaal literair programma door en met Kristien Hemmerechts, Joke van Leeuwen en Pi eter Em- brechts, vr. 20.15 uur; Grijze Garna len, theatervoorstelling door Amfora- teejaater, vr. en za. 20 uur; Ballyhoo!, theatervoorstelling door de Ashton Brothers, za. 20.15 uur; You're My Flame, Jazz Singer's Night met aan stormend talent, zo. 20.30 uur; De Spuiter, theatervoorstelling over een poëtische brandweerman door Luc Gaals, ma. 20.30 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Stemmen uit Mali, Khaïra Arby, zan geres Bassekou Kouyate, ngonispe- ler, wo. en vr. 20.30 uur; Je chanterai pour toi, muzikaal docudrama over Boubacar Traore, do. 19 uur; Bouba- car 'Kar Kar' Traore, Mali blues, do. 21 uur; Ana Moura, fado van de 21ste eeuw, za. 20.30 uur. Concerten en theatervoorstelling in De Singel: No Comment (drie monologen en een danssolo) - De kamer van Isabella (verhaal met ode aan Afrika)- theater producties met dans van en door Jan Lauwers Needcompany, wo. vr. en za. rode zaal 20 en 22 uur; Le Poème Harmonique, Nova Metamorfosi, con cert met religieuze muziek van Mil aan, begin 17de eeuw en van Coppini, Monteverdi en Ruffo door Vincent Dumestre, vr. blauwe zaal 20 uur. Concerten en voorstellingen in de Vlaamse Opera: In Dialoog 5, lunchconcert met werk van Weber, Vermote en Van Parys, wo. 12.30 uur; Salome, opera van Ri chard Strauss, vr. 20 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in het Sportpaleis: Nekka Nacht met als hoofdartiest Herman van Veen, wo. en vr. 20.30 uur; John Fogerty, concert, do. 20.30 uur; 8ste Antilliaanse Feesten Indoor, za. 19.30 uur; Humo's Pop Poll De Luxe, met nationale en internationa le artiesten en uitreiken van Pop Poll Medailles, ma. 20 uur. Gumboots. Dans, percussie en zang door 12 Zuid-Afrikaanse mannen, do. en vr. Stadschouwburg 20 uur. GENT Caveman. Monoloog rond het gedrag van mannen en vrouwen, do. capitole 20.30 uur. Cellofaan. Theatermonoloog door Sa rah Van Hoezen over de rollen van de vrouw. vr. en za. Backstage 20 uur. Semper Vivat. Macabere farce van Jean Ray vertolkt door Chris Lomme en Theater Taptoe, wo. t/m za. Cam- po Santo 20.30 uur. Voortstellingen in de Tinnenpot: Mieke Maaike's obscene jeugd, toneel naar Louis Paul Boon door Lucinda Dusoleil, wo. en do. 20 uur; Paleis der Eeuwigheid, verhaal over twee meis jes in een commune door Theater Ste- lanto, vr. en za. 20 uur; Vlaanderen- land Fou, vr. en za. 20 uur; Caba ret-Fier door Vermeyere, Bruggeman en Versyp, vr. en za. 20 uur. Voorstellingen in Vooruit: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet, jazz met Japanse Underground, do. 20 uur; Kreutzersonates, voorstelling van Josse De Pauw Het Net, vr. en za. 20 uur; Nacht van het water, Bene fiet met Raymond Van het Groene- woud, di. 20 uur. Voorstelling en concert in Publieks- theater groot Huis: Offertorium, ironisch drama over de jacht op genot door ZT Hollandia in regie van Gerardjan Rijnders, wo. 20.30 uur; Lyrica, operette- en musi calconcert met fragmenten uit operet tes en musicals, zo. 15.00 uur. Concerten in de Bijloke: East of Eden - Letter from Instanbul, Turkse en Griekse volksmuziek en klassieke composities van Nikriz en Tanburi Cemil Bey door Derya Tur- kan en Sokratis Sinopoulos, do. ka pel 20 uur; Musica Antiqua, concert met Hertel's Passionskantate door II Fondamento - Paul Dombrecht, vr. 20 uur; Symfonisch II, concert door Symfonie Orkest Vlaanderen o.l.v. David Angus, za. 20 uur; Mattheus- passie va J.S. Bach door de Gentse Oratoriumvereniging, di. 19.30 uur. Concerten in de Rode Pomp: Spaanse Avond, pianoconcert met Pi lar Valero, wo. 20.30 uur; Magistraal Pianorecital - Sonaten van Skriabin door Martin Muench, do. 20.30 uur; Liedrecital - liederen van Sviridov, Schnittke. Tschedrin en Sjostako- witsj door Ludmilla Schkyrdill, mez zo en Yuri Serov, piano, vr. 20.30 uur; The Moscow Chamber Academy, met strijkkwartetten van levende Russi sche componisten, za. 20.30 uur. Concerten en voorstellingen in de Vlaamse Opera: In Dialoog 5, concert met werk van Weber, Vermote en Van Parys, vr. 12.30 uur; Giselle, klassiek ballet naar Marius Pepita in een choreogra fie van Robert Denvers en Menia Mar tinez door het Kon. Ballet van Vlaan deren, vr. en za. 20 uur, zo. 15 uur. New Trombone Collectief - Fafner Fanfare. Concert'met werk van Ga- brieli, Haydn, Apon, Van Eeten, erio, Koolmees, Bourgeois en Sweelinck. vr. Gravensteen 20.00 uur. Kantata. Concert door het Duitse Seicento, vocaal en instrumentaal En semble o.l.v. Florian Heyerick. za. Sint Baafskathedraal 17.30 uur. Klassiek Concert. Concert met Russi sche Ouverture van Rimsey Korsa- kov, Klarinetconcerto van Francaix en de 1ste Symfonie van Sybelius. za. Departement Muziek en Dramatische Kunst Conservatorium 20.00 uur. Gumboots. Dans, percussie en zang door 12 Zuid-Afrikaanse jongeman nen. za. en zo. Capitole 20.00 uur. Forgeries, love and other matters. He dendaagse dans van en door Meg Stuart. Benoit Lachambre en Hahn Rowe. wo. do. en vr. Minard 20 uur. BRUGGE Door mijn schuld. Theaterstuk over een strafkamp in de woestijn, naar Le Bagne van Jean Genet, gespeeld door Skagen. za. De Werf 20.30 uur. Mijn mond eet graag spinazie maar ik niet. Poëtische jeugdtheatervoor stelling vol versjes met tovenarij, hor ror en samenzang door Frank Adam Rik Theunis. zo. De Werf 15 uur. Als je blaft. Familievoorstelling (van af 9 jaar) over het Hotel der Dieren, door Toneelschap Beumer Drost, zo. Stadsschouwburg 15.00 uur. Bedrog. Toneelstuk naar Harold Pin ter over drie mensen die een intense band met elkaar hebben, door Toneel groep Amsterdam Kaaitheater, di. Stadsschouwburg 20.00 uur. Frank London The Klezmer Band All Stars. Concert met Klezmer mu ziek. vr. Concertgebouw 20.00 uur. Fred Delplancq Quartet. Jazzconcert, vr. De Werf 20.30 uur Musica Flandrica. Concert door En semble Concerto Soave. za. Sint-An- nakerk 20.30 uur. De zeven laatste woorden. Passiecon cert van Joseph Haydn door Musici Brugensis o.l.v. Paul Poppe. di. H. Bloedbasiliek 14.30 uur. Yves Pieters Ciurlionis Kwartet. Concert met werk van Brossé en het klarinetkwintet van Weber door Pie ters, klarinet en Ciurlionis strijkkwar tet uit Litouwen, di. Provinciaal Hof 20.00 uur. Musical De Bergse Operette Vereniging brengt de musical Man* Zie donderdag. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ambras Ambras geeft een concert. De vier brengen volksmuziek op viool, gitaar en accorde&i Zij zingen in de Zeeuws-Vlaamse streektaal ondeugende liedjes, ballades met dubbele bodem of verhalen uit de streekgeschiedenis. Met Piet Scheerders, Jos Neve.enJojj Hans van Bellen. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Flashback Danshits uit de jaren tachtig herleven met de 80's Flashba Theater Tour. Medewerking verlenen Alides Hidding, Forrest (van Roti the boat), zangeres Ruby, DJ Sven en DJ Bo Bellow, leid door een band van vijf personen. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Jopie Jonkers Groep De zangeres/harpiste Jopie Jonkers geeft een concert. Haar repertoire bestaat uit Latijns-Amerikaanse muziekj Franse chansons, uitgebreid met jazz en improvisatie.Ra de Cauter (gitaar/sopraansaxofoon) en Rinus Raaijmake (contrabas) begeleiden haar. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.3b Afscheidsconcert Hard to handle geeft een afscheidsconcert. De Walcherse band heeft tien jaar rockcovers gespeeld •Strandpaviljoen Panta Rhei, Vlissingen, 21.00 uur Bluesband The Watertower Bluesband treedt op. •Het Loze Vissertje, Wilhelminadorp, 21.00 uur Rockblues De rockblues band The Dockers uit Vlissingen presente zijn eerste cd. Het repertoire bestaat uit werk van ZZ Top, Dr Feelgooi eigen nummers. •De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZATERDAG Passion De Nederlandse Bachvereniging verzorgt een uitvoering! de Matthaus Passion. Solisten, koor en orkest staan onder leiding van de Japa dirigent Masaaki Suzuki. •St. Baafskerk, Aardenburg, 14.00 uur Fluitkwartet Fluitkwartet Brise geeft een uitvoering. Het repertoire bestaat uit werk voor dwarsfluit van Back Gershwin, van barok tot eigentijds. •De Drukkery, Middelburg, 15.00 Passieconcert Hortus Musicus verzorgt een passieconcert. Het vocaal ensemble onder leiding van Reinier Wakelkar zingt vooral muziek van T.L. da Vittoria en H. Schütz Mt werking verlenen Okke Dijkhuizen (kistorgel) en Margoï tijne (viola da gamba). •Lutherse Kerk, Middelburg, 15.30 uur Follie a deux Follie a deux geeft een concert. Het duo bestaat uit Marina Eckhardt (mandoline) en Mo» van Belzen(accordeon). Aansluitend wordt de eerste cd Passionata gepresenteerd •'T kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 15.30 uur Concert Muziekvereniging Mozart Yerseke geeft een concert. Zie vrijdag •De Zaete, Yerseke, 19.30 uur Stormkracht Theater Kwark is weer te zien met Stormkracht. Vier acteurs vertellen over enkele jonge mensen tijdensdf Watersnoodramp van 1953. Er was geen mobieltje of cotj ter, slechts een bakelieten radio als enige middel tot cora nicatie. Voor iedereen vanaf 10 jaar. •Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Passieconcert Het Schouws Kamerkoor verzorgt een passieconcert. Het barokensemble Padovana verleent medewerking. Ko en ensemble voeren samen passiemuziek uit van Greene! gar en J.S. Bach. Het koor zingt a capella werk van Schutz, Brahms en Me zart. Padovana speelt verder composities van De Boismortiera Pachelbel. •Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur Kwartet Het Bennewitz Kwartet geeft een concert met klarinetlis Harry-Imre Dijkstra. Op het programma staan het strijkkwartet in G,KV 156s W.A. Mozart, het Klarinetkwintet van Tristan Keurise:.: Strijkkwartet in a opus 132 van L. van Beethoven. •Driekoningenkerk, Noordgouwe, 20.00 uur Fanfare De fanfare St. Caecilia uit 's Heerenhoek geeft een concer. ter ere van het 55-jarig jubileum. Thema is Beeld en Geluid. De blokfluitgroep en drumbart verlenen ook medewerking. •Jeugdhoeve, 's Heerenhoek, 20.00 uur Country Country Music Hall of Fame verzorgt een show. Solisten zijn Annita Langereis, Humprey Wenas en hete Esther Martijn. Gedanst wordt door de Country Lineö ce Machine. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Klucht Toneelclub Serooskerke brengt de klucht Een g tastrofe op de planken. Zie vrijdag. •Verenigingsgebouw De Zandput, Serooskerke, I9.30i® Klucht Tot Leringhe ende Vermaeck speelt de klucht Voor joke:? zet. Een ouderwets dorpscafé verliest zijn flair en verandert - een verzamelplaats voor louche figuren. •De Couburg, Koudekerke, 20.00 uur Bachconcert Bram Beekman verzorgt zijn jaarlijkse Bachconcert. De organist speelt ondermeer de Toccata F-dur (BWP Triosonate II c-moll (BWV 526), Praludium undFugeG-f- (BWV 540) en diverse koraalbewerkingen. •Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur Puzzels Toneelvereniging Oosterland speelt Puzzels. Zie vrijdag. •Dorpshuis, Sirjansland, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46