Dansen over stadsleven PZC Pubers komen in zwembad uit de kast 23 woensdag 16 maart 2005 Strijkkwartetten (lieden boterham met pittig beleg tTanaf het moment dat de he- IY dendaagse muziek zo onbe- Ljpelijk werd dat de gemiddel- E concertliefhebber wegbleef, Let een beproefde formule. De Ldwich, Neem twee boterham- L smeuïg met boter be- Ijteerd, en stop daar een culi- W nieuwigheid je tussen. Voor foboterhammen is alles ge fokt - Mozart, Beethoven, een Ke volkoren van Brahms fohet maar niet te veel van de Liddelde smaak afwijkt. Het peg mag juist pittig zijn en on- ièkend, of vertrouwde ingre op een nieuwe manier tee week spelen er twee strijk kwartetten in Zeeland die de Udwichformule vrijwel op de- Efde manier toepassen. In de fcrgeizaal van het oude stad- pvan Middelburg staat van- het Daniël Kwartet. Za- speelt het Bennewitz in de Driekoningen- in Noord-Gouwe, jade concerten beginnen met fo strijkkwartet van Mozart. Set Daniël Kwartet, waarvan je leden al meer dan dertig jaar fonen spelen, doet dat met het KV 590. Dit werk dat schreef in opdracht van Frederik Willem II van geeft een prominente cello. Het concert van njdagavond begint met num- ïerKV 156. ie strijkers van het Tsjechische fanewitz Kwartet zijn nog iet zo lang bij elkaar als de vak- jroeders van de woensdaga- ond. Toch heeft het kwartet de oprichting in 1998 in- al tien internationale iijzen bij elkaar geschraapt, 'middenstuk' dat dit ensem- je voor het concert gekozen seft is het Klarinetkwintet uit 158 van de Nederlander tistan Keuris. Deze in 1996 ierleden componist valt te be als één van de eerste neo-romantici. ijn taal mag dan onmisken- hedendaags zijn, de sfeer 1de muzikale gebaren zijn me- hcholisch van aard. Speciaal br dit stuk worden de Tsje- a bijgestaan door de klarinet- '.Harry-Imre Dijkstra, het Daniël Kwartet heeft Nederlander middenin ge- Zij spelen het enige strijk- van Henriëtte Bosmans, in 1927. Echt heden- ags is dit werk dus niet te noe- jn. Een vertrouwd moppie mu- k is het echter ook niet. Het ijktijdig gebruik van verschil de toonsoorten en maatsoor- voor sommigen even wen- De impressionistische en de oriëntaalse thema's bekender voor. s afsluiting speelt het Daniël prtet het strijkkwartet van lude Debussy. Dat is een goe- paak, want je kunt er uit aflei- b dat het werk van Debussy langzamerhand tot het heili- fepertoire gerekend wordt, heeft Beethoven Het past in de hoewel het te- een beetje oneerbie- jisom diens late Strijkkwar- i opus 132 net een sneetje pdte vergelijken. Douwe Eisenga Daniël Kwartet geeft vanavond in de Burgerzaal van het fe stadhuis van Middelburg (aan- p 20.00 uur) Het Bennewitz verzorgt zaterdag een uit- jrtsj in de Driekoningenkerk in Wi-Gouu?e (aanvang 20.00 uur). 'Bennewitz Kwartet Opname van het nieuwe ballet I'm here van Conny Janssen Danst. foto Leo van Velzen onny Janssen consta teert dat veel jonge ren naar de dansvoor stelling I'm here komen. Daar heeft ze twee verklarin gen voor. Ze denkt dat het thema van het stadsleven jon geren aanspreekt. Maar ze meent ook dat de voorstelling als buitengewoon communi catief wordt ervaren en dus iets herkenbaars heeft. De artistiek leider van het naar haar genoemde gezel schap Conny Janssen danst: „Mijn werk is abstract, maar ik benader dansers als persoonlijk heden, met hun zwakheden of kracht, die kunnen ontroeren of verwonderen. Dansers zijn meer dan alleen mensen die hun been goed kunnen optillen." De voorstelling I'm here is de eerste van een vierluik, waarin zij met verschillende kunste naars de stad vanuit diverse as pecten belicht. In dit geval be treft het de Rotterdamse foto graaf en filmmaker Carel van Hees, die zich heeft gericht op de anonimiteit van de stad. Hij filmde dan ook geen mensen, of alleen geabstraheerd, onherken baar, als metafoor voor de ver killing, onbuigzaamheid en me lancholie. De foto- en filmopna mes zijn gemaakt in Rotterdam, maar dat is van ondergeschikt belang. Niet de Maasstad is het onderwerp, maar het leven in de stad, hoe sentimenten ontvlam men, mensen hun anonimiteit bevechten, hunkeren naar con tact, de hectiek, vervlakking, agressie. Doel van de samenwerking was film en dans bijeen te brengen, waardoor het resultaat een meer waarde zou krijgen. „Maar je weet nooit tevoren of dat in de praktijk ook werkt." Ze had kennisgemaakt met het werk van Carel van Hees tijdens diens tentoonstelling Play, a photographic record in 2001 in de expositieruimte Las Palmas in Rotterdam. Op schermen wer den zijn foto's geprojecteerd in de voormalige bedrijfsruimtes. Dat was een dynamisch gebeu ren, met veel beweging en mu ziek. Hier wil ik dansen, dacht ze toen, zo uitnodigend werkte die expositie op haar. Uitvoerig spraken zij over het gevoel dat zij tot uitdrukking wilden brengen met hun pro ject. Vervolgens gingen beiden ieder voor zich aan de slag om daar vorm aan te geven. Regel matig werd overlegd. De foto's worden geprint op doe ken. In totaal zijn vijf filmmo menten verwerkt in de voorstel ling. De muziek bevat vooral il lustratieve waarde. Er zijn straatgeluiden bij, soms vei- stild, dan weer opzwepend, maar ook geluidscollages, span nend, intrigerend, met een ster ke sfeer. „Dit is een vrij rauwe voorstel ling geworden," constateert ze zelf. Dat is opmerkelijk, omdat ze de afgelopen jaren meer poë tisch werkte. Daar staat tegen over dat ze toch al enige tijd na dacht over een andere aanpak voor de komende jaren. „Ik was op zoek naar iets om mijn voor stellingen dynamischer te ma ken." Het thema stadsleven leen de zich daar dankbaar voor. In het tweede deel over het vier luik met als thema stad en ge luid werkt zij volgend jaar sa men met trompettist compo nist Eric Vloeimans. Hij speelt dan live tijdens de voorstellin gen. De derde aflevering belooft een speciale voorstelling te worden op locatie, ergens in Rotterdam. „Dan gaan wij het theater uit en de stad in, naar een plek die in spirerend werkt", verklaart Con ny Janssen. Die locatievoorstel ling wordt bewerkt voor het theater voor het afsluitende vier de deel. „Dan gaat de locatie op reis." Daarnaast is het gezelschap de komende jaren ook te zien met kleinere producties. Dit najaar wordt dat Rebound, een voorstel ling gericht op jongeren. Hans Tabbers Conny Janssen danst met de voorstel ling I'm Here, dinsdag 22 maart in theater De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur. Pubers zijn niet leuk, maar puber zijn is ook helemaal niet leuk. Je hersenen barsten letterlijk de pan uit, hormonen gieren door je lijf en maken ge voelens wakker waar je al hele maal niet op zat te wachten. Dat seks lekker is, bijvoorbeeld. En dat je het opeens ontzettend vaak wil doen. Nog erger. Regisseur Jeroen Kriek en schrijver Don Duyns brengen met Coming Out alweer het tweede stuk uit dat de naam van hun gezelschap Growing up in public alle recht doet. Ging het voorgaande On the road uit sluitend over een puberfeestje dat ten onder ging aan bier en pillen, Coming Out is in zijn op zet subtieler en gelaagder. Die gelaagdheid zit niet zozeer in het verhaal, als wel in de ma nier waarop dat door regisseur Jeroen Kriek is vormgegeven. Plaats van handeling is een ge meentelijk zwembad bij nacht, waar de lokale jeugd zich al lang niet meer uitsluitend met zwemmen bezighoudt. We zien een vaste vriendenclub van drie jongens en drie meiden, waarbij de onderlinge verhoudingen op scherp worden gezet door de komst van een vreemd meisje, Er volgt een opeenvolging van seksuele probeersels en avon tuurtjes, resulterend in een aan tal bekentenissen. En natuur lijk gaat het in Coming Out over seksueel anders zijn en daarvoor uitkomen. Elk van de zeven pubers komt op zijn eigen manier uit de kast. We hebben natuurlijk de nicht en de pot, maar ook de travestiet, de gluur der en de necrofiel. Hoezeer het thema homoseksua liteit ook actueel is door de toe nemende intolerantie onder de stadsjeugd, inhoudelijk doet zon stuk een beetje educatief aan. Komt bij dat het ontstaan is uit improvisatie. Op zeker mo ment weet je zeker dat ieder van de zeven acteurs aan de beurt zal komen met een stukje, en dan ga je zitten wachten. Zo wordt het voorspelbaar. Gelukkig doet Sanne Vogel mee. Dit markante natuurtalent ontwikkelt zich steeds meer als ensemblespeelster, nadat ze zich als zeventienjarige als solis te in de kijker heeft gespeeld. Van haar komt één van de meest absurde wendingen in het stuk, wanneer ze op een wel heel specifieke manier aan dood knuffelen blijkt te doen. Regisseur Jeroen Kliek koos voor een soort jaren vijftig-set ting, compleet met spuuglokken en bloemetjesjurken. De jonge acteurs praten met een gemaak te traagheid die doet denken aan die oude stukjes film die je wel eens bij Zomergasten langs ziet komen. Hierdoor wordt Co ming Out een absurde horror voorstelling. Dat absurdisme geeft ook de verwijzingen in de tekst naar grote literatoren een juiste plek, en maakt Don Duyns' niet afla tende neiging om randgroepjon geren in hoogdravende volzin nen te laten spreken opeens heel aanvaardbaar. Coming Out is Herenleed in de dop. Puber leed, dus. Wijbrand Schaap Growing up in public met Coming Out, Podium 't Beest in Goes, don derdag 20.30 uur li Onno Boerwinkel toont in Museum de Schotse Huizen in Veere werk on- g der de titel Zomerikonen en andere - pastels. Mensen uit zijn omgeving staan daarin centraal. Collectioneur Maarten Kok opent de tentoonstel ling zaterdag om 16 uur. Te bezichti gen t/m 5 juni op maandag t/m zon dag 13-17 uur. ïn het kantoorgebouw van COVRA in Vlissingen-Oost is de eerste expositie in de serie veilig=mooi te zien. De ten toonstelling bestaat uit tekeningen van de in 1994 overleden Middelbur ger Piet Meeuwse, uit de collectie van Carla en Piet Janse. De expositie wordt vrijdag om 15.30 uur geopend met een lezing door Krijn Polinder. Hij schreef het boekje Piet Meeuwse. Een rank van de ware wijnstok. Te zien op werkdagen van 8.00-17 uur. Zeeuwse stukken, schatten uit parti culier bezit, is de titel van de exposi tie in het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen. De opening is vrijdag om 16 uur door dr. J. de Waard. Te zien t/m 12 juni op maandag t/m vrij dag 10-17 uur, zaterdag en zondag 13-17 uur. In bibliotheek 't Spui in Vlissingen hangen twintig werken van Willem Roos. De exposant toont schilderijen waarop veel Walcherse plekjes te her kennen zijn. Te zien tot 4 april tij dens openingsuren bibliotheek. Het Beeldhouwers Atelier Arnestein in Middelburg houdt de tweejaarlijk se overzichtstentoonstelling. De expo sitie bestaat uit divers werk van de le den van het beeldhouwerscollectief. De expositie wordt vrijdag om 16 uur geopend en loopt t/m 22 maart van 11 tot 16.30 uur. Maria Diduch exposeert papierkunst in galerie Esprit in Clinge. Haar ob jecten zijn gemaakt van zelf geschept papier. Te zien vanaf 20 maart t/m 24 april op donderdag t/m zondag 13.30-17.30 uur en donderdagavond 19-20 uur. In galerie ArtAurum in Domburg ex poseert Loes van Duim onder de titel Sieraden en mos. Daarnaast zijn fo to's te zien van Jürgen Faust. De ex positie is vanaf zondag te bezichtigen t/m 27 mei op woensdag t/m zaterdag 10.30-17.30 uur en zondag 13-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 17 april, Lentelust; erotische fantasieën in Edo Japan; Félicien Rops - De schoon heid en het beest. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en haven bakens. ANTWERPEN Fotomuseum: tot 3 april - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 3 april - Anton Corbijn. De Singel: tot 10 april - b&k+, archi tecten, Keulen, opening do. 20.00 uur door Moritz Küng. MUHKA: tot 24 april - Collectie win ter 2004-2005. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Bijloke Mezzanine: tot 28 maart: Po ten en Ogen. Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het circuslêven. S.M.A.K.: tot 13 maart, Erick Beltran Punch-Drunk; tot 20 maart - Kunst Nu met Ivo Porovoost en Simona Ni- colai; tot 10 april, Michaël Borre- mans; tot 17 april - Bernd Lohaus - Orla Barry. Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo tografie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. MIAT: tot 24 april - Oeillet Flamand - De verleiding van de oude roos. Kunsthal Sint Pieters Abdij: tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16deeeuwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwer ken en schilderijen en vooral belang rijke religieuze kunst, uit La Palma. BRUGGE Stadshallen: tot 20 maart: Jo Van- tournhout, romantische schilderijen. Campus S.F.X.: tot 31 maart - Verbor gen, vergeten of verloren, foto's van Kristel D'Huysser. KNOKKE Scharpoord, Lagunahal en diverse ga lerijen: vanaf 20 maart tot 29 mei - In ternationaal Fotofestival Knok- ke-Heist met werk van internatio naal vermaarde gastfotografen Peter beard en Frans Lanting Scharpoord Galerij en SEAS: tot 24 april - Imago: première van geselec teerde werken van wedstrijd voor jon ge West-Vlaamse kunstenaars. 16 t/m 22 maart WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De koning is bloot. Naar het sprookje van H.C. Andersen over de ijdele koning die veel van mooie kleren houdt. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Jeugdtheater Het Jeugdtheaterhuis speelt Privé. Het is de laatste voorstelling van dit stuk over geheimen. Twaalf kinderen vertellen hun verhaal aan hun knuffel. •Podium 't Beest, Goes, 15.00 uur Strijkkwartet Het Daniël Kwartet geeft een concert. Op het programma staan het kwartet nr 23 KV 590 van Mo zart, het kwartet van de Nederlandse componiste Henriëtte Bosmans en het kwartet van Claude Debussy. Het Daniël Kwartet bestaat uit Benzion Shamir en Masha Furman op viool, Itmar Shimon (altviool) en Joanna Pa- chucka (cello). •Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Toneel Theatergroep de Kern speelt Simon. Een geadopteerde jongen van joodse afkomst groeit tijdens en na WO II op in Zweden en zoekt zijn eigen identiteit. Naar de roman van Marianne Frederiksson. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Jazz Something Else brengt jazz en blues. Éls Gerbrands zingt nummers van Bessie Smith, Billy Holi day en Nina Simone. Menno Radema (piano), Hans de Vos (contrabas) en Gerrit Kooger (slagwerk) begeleiden haar. •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Cabaret Ronald Goedemondt brengt zijn soloprogramma Spek. Hij maakt het publiek deelgenoot van de wanorde in zijn hoofd. Zijn wereld botst een beetje te vaak met het echte leven en dat kan soms een probleem zijn. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Camerata Camerata Vocal Group zingt a cappella. De vier dames en drie heren uit Minsk, de hoofdstad van Be larus, zingen eigen composities in een combinatie van klas sieke en Slavische stijlen, met jazz en gospel. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Cabaret Gino Sancti presenteert Après ski. Het Vlaamse duo bestaat uit Han Coucke en Frank Van Erum. Hun tweede programma speelt zich af in de wintersport. De eerste stappen op de latten, de vete tussen skiërs en snow- boarders en liefdesintriges. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Musical De Bergse Operette Vereniging brengt de musical Mame. Een vrijgevochten vrouw moet het zoontje van haar overle den broer opvoeden. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Coming out Growing up in public speelt Coming out. Zeven jonge mensen in een zwembad doen bekentenissen. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Druids The Druids speelt Ierse muziek. Het optreden staat in het teken van St. Patricksday, waarop de patroonheilige van Ierland wordt herdacht. •Café The Duke, Middelburg, 21.00 uur VRIJDAG Klucht Toneelclub Serooskerke brengt de klucht Een grandioze ca tastrofe op de planken. De gewetenloze vestigingleider van de boerenbond verkoopt onkruidbestrijdingsmiddelen die op de verboden lijst staan. •Verenigingsgebouw De Zandput, Serooskerke, 19.30 uur Passie-oratorium Het Gereformeerd Koor Zierikzee voert een passie-orato rium uit. Michiel de Zeeuw (teksten) en Mar van der Veer (muziek) uit Zierikzee schreven Een gat op het dak, op basis van het Mar- cus-Evangelie in De Nieuwe Bijbelvertaling. Solisten zijn Liesbeth Noordhof, Liesbeth Franken, Ineke Schilderoord, Margreet Baakman en Marcel van de Zande. •Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Puzzels Toneelvereniging Oosterland speelt Puzzels. Het publiek krijgt een plaats op of voor het podium, terwijl de acteurs op de vlakke vloer spelen. •Dorpshuis, Sirjansland, 20.00 uur Popmuziek De laatste voorronde van 2nd Influenz staat grotendeels in het teken van de Zuid-Bevelandse popmuziek. Grouse, Slat Tire, Sense Forward en Lucid Dream brengen velschillende rockgenres. De Walcherse dansgroep Young Energie tracht met break dance een finaleplaats te bereiken. •De Klomp, Ovezande, 20.00 uur Concert Muziekvereniging Mozart Yerseke geeft een concert. Thema is Verhalen en Muziek. Arie van Meerwijck is solist op doedelzak. Ook slagwerkgroep Mozart Yerseke OKK Wemeldinge ver leent medewerking. •De Zaete, Yerseke, 20.00 uur Slagwerkconcert Pulse is een slagwerkconcert van Percossa. De vier slagwerkers brengen een variatie van Afrikaanse en Japanse ritmes, minimal music, jazz, funk en dance. De voor stelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Crucifiction Het projektkoor Zeeland voert The Crucifiction uit. Het Smalstads Mannenkoor zingt de soli in dit oratorium van John Stainer. Dirigent is Kees van Dis. Orgel: Marjanne Dey. •Hofpleinkerk, Middelburg, 20.00 uur Hiphop De Improovment Tour brengt hiphop. Het concert staat in het teken van het nieuwe album Battle Mode van de hiphopformatie The Proove. De vrouwelijke Master of Ceremony INCKS uit New York treedt ook op. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45