Biddend langs de kust ileen kleine elite heeft :hte interesse in kunst PZC Suggesties van sierlijke bewegingen Valkenisse vertelt over Gouden Eeuw 15 gereformeerde lorgaanbieders ierken samen Pabo Walsoorden breidt flink uit Taakstraf voor poging tot diefstal Prijs voor beste mantelzorgidee Boete voor slaan echtgenote unst Merikanen en Belgen op 'ock Around The Bridge Gidsland woensdag 16 maart 2005 irClaudiaSondervan rjE§ - Zes gereformeerde «aanbieders, waaronder Zeeuwse, willen verre- iu samenwerken. Zij willen 'vanuit de gereformeerde ge le vanachter één loket aan- om zorginstelling Verstandelijk gehandicap- jSiioah in Goes, de Stichting Verlening van de Gerefor- Vde Gemeenten in Zeeland ÊGGZ). thuis- en kraamzorg- jlener RST-zorgverleners te geveld en verpleeghuizen en gcentra in Zuid-Holland en ^-Nederland. JGGZ is eigenaar van de ver ben verzorgingshuizen Re- i Goes en Eben Haëzer Middelburg. Sinds een jaar rsi RST in Zeeland samen Rehoboth en Eben Haëzer 24-uurs thuiszorg, jah, met het hoofdkantoor in heeft landelijk achttien - en dagbestedingsvoorzie- n, In Zeeland heeft Siloah k huizen in 's-Gravenpolder èninTholen. Daar wonen in J 39 mensen. zorgaanbieders combineren ferling zorg voor verstande- gehandicapten en voor oude- iraamzorg, thuiszorg, ver- gmgshuis- en verpleeghuis- Eind dit jaar besluiten zij innig hun verstrengeling rjt. Samen willen de part- sêenzorgloket vormen. Ver- willen zij financieel voor uit gezamenlijke in- rond personeels- en organisa- >ken en bij onderhandelin- II,et zorgverzekeraars. annenkoor FELLE - Het christelijk man koor De Gouwestem en het inenensemble De Gouwe- n treden zaterdag op in de nlandse hervormde kerk in felle. zangavond wordt gehouden iele van de armoedebestrij- in Haïti, waar een verval- «hoolgebouw gerenoveerd [worden. Het concert be rm 20.00 uur. WALSOORDEN - Het in erotica gespecialiseerde postor derbedrijf Pabo in Walsoorden gaat flink uitbreiden. Het gaat onder meer om een expansie van ruim tienduizend vierkante meter aan magazijn- en kantoorruimte. De Pa bo-directie licht de plannen medio april verder toe. De uitbreidingsplannen bestaan al enkele jaren. Het bedrijf blijft groeien en het huidige bedrijfspand is te klein ge worden. De afdeling klantenservice is gevestigd in een, weliswaar luxe, losse unit op het bedrijfsterrein. Volgens de oorspronkelijke plannen zou de nieuwbouw nog dit jaar worden opgeleverd, maar alle werkzaamheden zijn volgens algemeen directeur L. van de Voorde een jaar op geschoven. Naast de uitbreiding wordt ook een geheel nieuw afwikkelingssysteem (voor vervoer en levering van de producten) ingevoerd. Als gevolg van de uitbreiding ko men er arbeidsplaatsen bij. Hoeveel precies wil Van de Voorde pas medio april uit de doeken doen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 24-jarige man uit Goes voor een poging tot diefstal veroordeeld tot zestien uur taakstraf. De Goese- naar werd op 28 november vorig jaar in zijn woonplaats op heterdaad betrapt toen hij onderweg naar huis een fiets wegnam. GOES - Zorgverzekeraar CZ looft 40.000 euro uit voor het beste mantelzorgproject in Zeeland in 2005. De CZ Zorgprijs is dit jaar ingesteld door het CZ Fonds. Dat on dersteunt zorgvernieuwing in Zuid-Nederland als er geen reguliere financiering te vinden is. Het winnende mantel zorgplan krijgt volledige financiering tot maximaal drie jaar. In totaal mag het project 40.000 euro kosten. Daar bij komt een vrij besteedbare som van 2500 euro. Niet alleen de winnaar van de zorgprijs bereikt uitvoe ring van het project. De jury kiest meerdere mantelzorg projecten van mededingers die met steun van het fonds in werking kunnen treden. Tot 7 oktober kunnen steunpun ten mantelzorg, verenigingen en werkgroepen voorstellen indienen. De winnende projecten worden 8 november be kendgemaakt. Het CZ Fonds komt voort uit de voormali ge vrijwillige ziekenfondsverzekering. Toen die in 1986 beëindigd werd, kregen de diverse zorgverzekeraars het beheer over het vermogen. De verzekeraars besloten die gelden over een periode van twintig jaar te besteden aan initiatieven in de gezondheidszorg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 68-jarige man uit Terneuzen voor het mishandelen van zijn vrouw tot 150 euro boete. De ver dachte gaf toe dat hij op 22 november vorig jaar in Ter- neuzen zijn echtgenote in een dronken bui een klap in haar gezicht had gegeven. „Ik heb het vaker gedaan", zei hij. Zijn vrouw pikte het dit keer niet en deed aangifte bij de politie. Politierechter B. Doorewaard Boekhout vroeg zich af waarom de vrouw de man nog niet buiten de deur had gezet. „Dat zal niet gebeuren", was de reactie van de Temeuzenaar. „Dan moet u zuinig op haar zijn", meende de politierechter. De straf was even hoog als officier van justitie C. van der Burg had geëist. Rolf Bosboom Nog altijd is maar een ideel van de bevolking wer- betrokken bij kunst en üir. De politieke discussie ai daar ook zoveel geld in blijven steken, zal daarom mende jaren alleen maar worden gevoerd. Jorspelling deed P. Schna- irecteur van het Sociaal en reel Planbureau (SCP), gis- rondin Goes tijdens een bij- Knst in de serie cultuurde- ii die het Zeeuws Museum liseert. Deze keer stond de ie tussen cultuur en welzijn schetste helder de lan- ontwikkelingen van de vijftig jaar, waarbij fc halverwege de jaren zes- steeds meer in de wei- terechtkwam, ook in van departementen F Haag. N onder invloed van de minister Brinkman Me jaren tachtig het wel- puken geleidelijk uit de pgebannen en gingen voor- en professioneel vak- tellen. Cultuur werd ondergebracht bij Nsterie van Onderwijs en fj hand van cijfers illu- Schnabel dat in verge- Njniet twintig jaar geleden «langstelling voor cultuur niet is toegenomen. Nog steeds is ongeveer vijf procent van de bevolking echt geïnteresseerd en dat zijn, ook nog steeds, voor al hoger opgeleiden. „In de loop der tijd is er niet zoveel veran derd. Het aloude Bildungsideaal heeft niet het effect gehad dat was gehoopt, al wil dat niet zeg gen dat het slecht is." Schnabel zei zelf ook sterk ge neigd te zijn voor kwaliteit en vakmanschap te kiezen. De an dere spreker van de avond, di recteur D. van den Bout van Scoop (het Zeeuwse instituut voor sociale en culturele ontwik keling), wees juist op de veel heid van functies van kunst en cultuur. „Cultuur is wat mensen bindt. Het is juist de kunst om die verbindingen goed te leg gen." Van den Bout noemde onder meer de sociale functie, maar ook de economische. In Zeeland gaat het dan vooral om cultuur die het toerisme stimuleert. In dat opzicht zou nog meer kun nen gebeuren. „Nu zijn veel be trokkenen zelf op vakantie op het moment dat de toeristen hier zijn. Gelukkig hebben we nog het Zeeland Nazomer Festi val." Uitstraling In de discussie die met de zaal volgde, ging het onder meer over de uitstraling die cultuur kan hebben op een stad of een regio. Schnabel noemde als voor- Wnonddefrel f»*N GENT - Dc Araeri- p' hand Jaya The Cat en Pbe acts Triggerfinger en fMjn toegevoegd aan het van het Sasse festi- Around The Bridge. 'was al bekendgemaakt Populaire Nederlandse &nd Di-rect het festijn zou *n The Cat noemt "5lek 'punkreggae' en re- J* Clash en Bob Marley 'Rotste voorbeelden. G'gische powerrocktrio Triggerfinger staat bekend om zijn zwaarmoedige rock met grunge-invloeden. Vergelijkin gen met bands als Black Sab bath, Led Zeppelin, maar ook meer hedendaagse acts als Queens of the Stone Age, Sound Garden en Monster Magnet zijn voor de hand liggend. Hun rockende landgenoten van Nail- pin mogen in de vroege avondu ren aantreden. Het festival wordt op zaterdag 18 juni vanaf 15.00 uur (twee uur vroeger dan vorige edities) gehouden. De te genhanger Dance Around The Bridge is gepland op 17 juni. beeld de Erasmusbrug in Rotter dam, een vorm van architectuur die een symboolfunctie voor de stad heeft gekregen en waar veel Rotterdammers trots op zijn geworden, De Goese cultuurwethouder C. Linssen memoreerde het nieuwe theater in zijn stad, die de totale cultuur in de regio een impuls heeft gegeven. Hij zei in zijn be leid echter niet te willen kiezen tussen investeren voor de 'cultu rele elite' of de alledaagse cul tuur. „Ik wil voor beide knok ken." Cultuurgedeputeerde H. van Wa- veren vond dat Schnabel te veel bleef steken in de nadruk op kwaliteit. „Ik wil toch een stap verder gaan dan alleen maar schoonheid. Volgens mij staat kunst altijd in relatie met de sa menleving. Met kunst kun je din gen in gang zetten en zorgen dat je nieuwe ontwikkelingen op een goede manier opneemt in de samenleving." Theatermaker R. Lubbersen zei de ervaring te hebben dat goed toneel wel degelijk een positieve uitwerking kan hebben op men sen. „Theater begint altijd met vak manschap, maar uiteindelijk kan het ook welzijn opleveren." Werk van Mark Van Crombrugge. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom GRIJPSKERKE - Twee thema's overheersen in het werk van Mark Van Crombrugge, dat mo menteel te zien is in boerderijga lerie De Osseberg: ballet <*n strand. In beide gaan stilstand en beweging hand in hand. Van Crombrugge is afkomstig uit Gent, waar hij als freelance illustrator werkt en sinds 1997 ook als kunstschilder, waarbij hij overwegend realistisch werkt. De afgelopen jaren expo seerde hij overal in Europa. De meeste aandacht trekken zijn vaak vierkante dansdoeken, waarop suggesties van sierlijke bewegingen en ingesleten, klas sieke poses elkaar afwisselen. Voor zijn strandwerken ge bruikt Van Crombrugge juist veelal langgerekte doeken, om de weidsbeeld van het beeld te benadrukken. Het zijn vaak vredige taferelen, met vrijwel verlaten stranden, de kalme oneindigheid van de zee en bezwerende Lichtpar tijen. Een enkele mens, soms nietig af gebeeld, brengt een bescheiden beweging in het verstilde tafe reel: een vlieger die danst in de wind, een peuter die pootje- baadt, een hond die de grenzen van zijn lijn verkent. Mooi zijn ook de boulevardschil derijen. met kuierende, vissende of mijmerende mensen, waarbij de aanwezigheid van de zee veel al slechts een vermoeden blijft. Terwijl Van Crombrugge vooral met horizontale lijnen werkt, zijn de objecten van Sarie Ma rais juist langgerekt, verticaal. Zij maakt onder meer opvallen de metalen stoelen, waarbij de leuningen zijn uitgewerkt in al lerlei patronen. Ook toont Marais, die lange tijd in Canada woonde maar nu in Vlissingen verblijft, eveneens langgerekte kleisculpturen. Het zijn meestal figuren, waarbij het hoofd de ene keer getekend is, de andere geanonimiseerd tot een symbool. Verder toont ze haar veelzijdig heid met theatermaskers en sie raden. Koelkast De derde exposante in De Osse berg is zilversmid Christine van der Ree uit Amsterdam. Zij maakte onder meer een prachti ge zilveren schaal, opgebouwd uit bladachtige delen die samen één geheel vormen. Daarnaast laat zij sieraden zien waarbij het gebruik van email een belangrijke rol speelt en die vooral in het oog springen door hun uiteenlopende kleuren. Op merkelijk zijn de twee geëmail leerde panelen. die een rood-geel-blauw tweeluik vor men, maar van oorsprong delen van een koelkast blijken te zijn geweest. Samen met Agnes Laan, ook uit Amsterdam, is Van der Ree ver antwoordelijk voor een reeks sie raden waarbij schelpen in aller lei vormen het uitgangspunt zijn. Dat levert onder meer een wokkelschelphanger en een zoet- waterrijstkorrelcollier op. Expositie: Mark Van Crombrugge (schilderijen), Sarie Marais (kera miek, stoelen en sieraden) en Chris tine van der Ree (zilver en email), l/m 2 april in boerderijgalerte De Osseberg, Singeliveg 11 (vlak bij Sint Laurens), Grijpskerke. Ge opend: di. t/m za., 1.4-17 uur en op afspraak (0118-625284). De Boekenweek, die duurt tot en met 19 maart, kent elke dag een ander thema met een historische inslag. De PZC laat dagelijks een Zeeuwse au teur aan het woord die goed thuis is in het genre dat deze dag centraal staat. Vandaag: Jan Kuipers over de Gouden Eeuw. onze geschiedenis door Jan van Damme Een echte specialist op het terrein van de Gouden Eeuw wil Jan Kuipers zichzelf niet noemen. De zeventiende eeuw, toen de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden een wereldmacht was, heeft vele ge schiedschrijvers naar de pen doen grijpen. De in Kattendijke woonachtige Kuipers heeft zich slechts in de marge met die roemruchte periode in de vader landse geschiedenis beziggehou den. Jan Kuipers (Zaamslag 1953) is een veelschrijver, en sinds kort ook stadsdichter van Middel burg. In de niet aflatende stroom werken over het Zeeuw se verleden duikt zijn naam met de regelmaat van de klok op. Aanvankelijk presenteerde hij zich in de jaren zeventig als au teur van science fiction. In die tijd werd hij gevraagd mee te werken aan de Encyclo pedie van Zeeland. Voor die om vangrijke trilogie nam hij alle polders, scheepstypen en een deel van de plaatsbeschrijvin gen voor zijn rekening. Dat werk sloot naadloos aan op zijn studie geschiedenis aan de Nuts- academie in Rotterdam. Sinds dien is hij actief gebleven in de regionale geschiedschrijving. De maritieme historie en archeo logische opgravingen nemen een belangrijke plaats in op zijn lijst van publicaties. In 1998 liet hij nog één keer zijn fantasie de vrije loop in het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek, de historische thriller Moord aan boord van de PSD. Als het over de zeventiende eeuw gaat, komt Kuipers niet aanzetten met De Ruyter, Tromp en ande re grote namen. Hij blijft bij zijn stiel en noemt de groot scheepse herdijkingen in die pe riode een prestatie van formaat. „Maar", zegt hij, „in januari Jan Kuipers 1682 werd veel van dat werk door een grote stormvloed teniet gedaan. Om precies te zijn lie pen toen 161 polders onder wa ter. Valkenisse, ten zuidoosten van Waarde, ging voorgoed ver loren. Op zich was het niet zo'n belangrijk dorp. Dat is het pas later geworden door het archeo logisch onderzoek, dat in de twintigte eeuw ter plekke werd gedaan. Dankzij Valkenisse zijn we veel over het leven in de late zeventiende eeuw te weten geko men." Kuipers schreef, samen met andere auteurs, een boek over het verdronken dorp Valkenisse is nu een wettelijk beschermd archeologisch monu ment. Schatgravers hebben er geen kans meer sinds Rijkswa terstaat twee kribben aanlegde, waardoor er een laag slib op de restanten van het dorp kwamen te liggen. Een juiste bescher ming, vindt Kuipers, die recht doet aan het voorgoed van de aardbodem verdwenen dorpje. Zo'n geschiedenis zegt hem meer dan gevoelens van fier- en grootsheid, die vaak aan de ze ventiende eeuw worden gekop peld. Piet Hein en alle andere houwdegens, hun daden waren ongetwijfeld groot. Maar het le ven zoals het toen echt geleefd werd, dat ligt verborgen in de slikken van de Westerschelde. door Henk Postma En de Heer trok met zijn vinger een rode lijn langs de hele Nederlandse kust. En hij zei: Ga op de bres staan ten behoeve van je land." Rij-instructeur Fijko Stijns weet het zeker: 'God huilt over Nederland. Zijn hart is geknakt'. Gebroken gezinnen, ruzie, abortus, krenkende woorden. Onze Normen en Waarden vervagen. Het Gidsland glijdt af. Een geestelijke revolutie moet Neder land redden. Om die in gang te zetten trekken christenen op zaterdag 9 april naar de kust. Van de Kop van Zuid- Hol land tot aan Cadzand wandelen ze bid dend over het strand. Initiatiefnemer is de 31-jarige Fijko Stijns uit Purme- rend, oudste van de autonome Christen gemeente Purmerend. Her en der langs de kust treden geloofsgenoten in zijn voetspoor. In Zeeland is de coördinatie in handen van Coen van Dalen, voorganger van de autonome Christelijke gemeente Zuid poort in Vlissingen. Vanuit de voormali ge discotheek Cosmo, die tegenwoordig dienst doet als drukbezocht gebedshuis, rekruteert hij gelovigen voor een tocht die loopt van het standbeeld van Michel de Ruyter tot Zoutelande en terug. Grens Initiatiefnemer Fijko Stijns werd door God geroepen. Dat gebeurde afgelopen zomer tijdens de vakantie. „Nederland glijdt af en raakt vervreemd van God", zei de stem. Stijns, in het dagelijks le ven rij-instructeur, kreeg woorden in zijn hart gelegd uit Jesaja 24. „God zegt: „Ik ga een grens trekken tussen wat wel en niet kan." De Heer bleek op zoek, zoals Ezechiël 22:30 het formu leert, 'naar iemand die een muur zou kunnen optrekken en voor mijn aange zicht op de bres zou kunnen staan ten Voorganger Coen van Dalen van de autonome gemeente Zuidpoort in Vlissingen werkt vol overtuiging aan de gebedstocht mee: „Het is een normaal deel van onze geloofsbeleving." foto Lex de Meester behoeve van het land, zodat ik het niet zou verwoesten' Stijns wist wat hem te doen stond. „Ik heb drie weken gevast. Toen ik op een ochtend wakker werd, ervaarde ik de Heer heel dichtbij en was het alsof de Heer me meenam. Ik bevond me midden in een willekeurig gezin, er was ruzie. Er vond een woordenwisseling plaats. En ik voelde met heel mijn wezen wat de woorden uitrichten op de menselijke ziel. Dit was een ontstellende ervaring en ik kromp ineen van pijn." Direct na die gebeurtenis zag Stijns zich meegenomen naar een ziekenhuis. „Ik bevond mij in een baarmoeder, en kon daar het ongeboren leven van een kind waarnemen. Ik zag hoe het werd geaborteerd. En hoorde dat God het uit gilde van de pijn. Hij zei: 'Dit is wat ik ervaar elke keer als een mens wordt ver nederd of als er een leven wordt wegge nomen' Nederland heeft ernstig ge faald. Kustlanden, weet Stijns, zijn al tijd de verspreiders geweest van het evangelie. Juist op kustlanden rust de taak te waken over het geestelijk kli maat. Daarom vraagt hij de deelnemers aan zijn gebedswandeling de Nederland se driekleur mee te nemen: rood, wit en blauw, kleuren die verwijzen naar het verlossingswerk van Jezus, en die je ook tegenkomt bij het binnengaan van het tabernakel. Vol overtuiging Coen van Dalen, voorganger van de Vlis- singse Zuidpoortgemeente, deelt de ge loofservaringen van de rijschoolhouder uit Pui-merend niet. „Het is zijn persoon lijk verhaal. Maar ik deel wel zijn ach tergrond, visie en bewogenheid." Hij werkt dan ook vol overtuiging aan de gebedswandeling mee. Van Dalen ziet zijn achterban eerder met de Vlissingse dan de Nederlandse vlag wapperen, „Natuurlijk, ook wij bidden voor Nederland en de wereld. Maar ons hart ligt vooral in Vlissingen. Wij bidden daar al jaren voor. We ston den al eens met tweehonderd man en een rood lint rond het stadhuis om voor het gemeentebestuur te bidden. Voor ons is het niet nieuw. Het is een nor maal onderdeel van onze geloofsbele ving." Hij zou het mooi vinden wanneer een honderdtal wandelaars meedoet. „Maar het aantal is niet doorslagge vend. Het gaat erom dat het met een op recht hart gebeurt. Bidden, dat is com municeren met God. Dat heeft niets te maken met de handen vouwen en de ogen sluiten. Iedereen kan er een eigen invulling aan geven. Het kan in stilte, maar bidden kan ook lawaai maken zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41