De Honte overweegt nachtdialyse PZC !ZC Hogedrukspuit oplossing kauwgumplaag preUisbep*Usö Natuur bij stad onderbelicht agenda GS zoeken oplossing voor verkeershinder in straten Westdorpe life 11 Geparkeerde auto's als snelheidsremmer \ieuwe afdeling kan vraag naar nierspoeling niet aan inader inzien ROT€ K€RK V€€R€ AAZET Wietteler door rechter gematst Beke overweegt derde termijn Jagers ruimen vuil Werkstraf voor wapenbezit woensdag 16 maart 2005 Lu.rnld de Puysseleijr [11SI- Bewoners van de Tivo- moeten met hun eigen au- snelheidsremmer gaan ,men om te voorkomen dat ,1 verkeer te hard door hun Bil lijdt. De gemeente Hulst lHl dat voorstel in een brief hde bewoners. tnfhen on) en om aan weerszij- 'an van de weg te laten parke- faontstaat door de asverschui- ving een soort snelheidsremmer voor het verkeer dat van de Tivo- liweg gebruik maakt. Momen teel mag maar aan één kant van de straat worden geparkeerd. De gemeente wil nu parkeer plaatsen creëren aan allebei de kanten van de straat. Dat heeft wel gevolgen, omdat enkele be woners niet meer voor de deur kunnen parkeren. Ook zullen op bepaalde delen in de straat min der parkeerplaatsen beschik baar zijn. De oplossing voor de verkeerson veiligheid die de gemeente nu biedt, is vorig jaar in hoofdlij nen aangedragen door twee be woners van de Tivoliweg. Het resultaat van de maatregel moet zijn, dat automobilisten ge dwongen zijn beter op te letten en rustiger gaan rijden. De be woners krijgen van de gemeente twee weken de tijd om hun me ning kenbaar te maken over de gepresenteerde oplossing. De kwestie rond de verkeerson veiligheid op de Tivoliweg speelt al vanaf 1997. Toen bo den bewoners een petitie aan op het stadhuis met het verzoek de situatie te verbeteren. Door de toenemende verkeers drukte begonnen in een deel van de woningen door de trillingen zelfs al scheuren te ontstaan. On der het motto 'de aanhouder wint' bleven de bewoners druk uitoefenen op de gemeente. Dat leidde er in september vorig jaar al toe, dat er geen bussen meer over de weg mochten rij den. De maatregel die de ge meente nu voorstelt, is een tijde lijke oplossing zolang de recon structie van de weg nog op zich laat wachten. Wethouder E. de Deckere (verkeer) heeft eerder toegezegd, dat de vernieuwing van het wegdek en de riolering wordt uitgevoerd. Alleen is nog niet duidelijk wanneer. ^fjpan-Lou de Gucht - De vraag naar jf,dialyse in ziekenhuis De in Temeuzen is zo groot, iter plannen zijn om de eapaci- j! ie verdriedubbelen. Hetzie- johuis denkt daarbij aan jthtdialyse, vertelde directeur Patiën- jizorg J. van der Heide giste- Lbij de officiële opening van [afdeling nierdialyse. „Wij rekening met een gelei stijging van het aantal van twintig naar veer- Dat aantal hebben we ech- dit jaar al bereikt. De ver- Khting is dat de indrukwek- stijging zich de komende nog zal doorzetten. Dat we opvangen door de pa te verdelen in ochtend- fmiddaggroepen. Maar ook In redden we het niet. Daarom raden we nu plannen voor S ook in de nachtelijke uren feiten te behandelen. Ande- uitbreidingsmogelijkheden en kunnen liggen in de ge le Sluis. Je moet dan den man een voorziening voor va- iegangers die aan de dialy- loeten. Die voorziening zou »k als uitbreiding voor de uws-Vlaamse patiënten die aangewezen op nierdialyse inen zien. Over uitbreiding de afdeling in Terneuzen dl nog niet nagedacht. Met gelen die we in ge kten hebben kunnen we de te twee jaar de verwachte opvangen. We zijn wel »met het aanstellen van een ïe nierspecialist. artikel over de nasleep van de in woontoren op het terrein van Hoeve in Hulst is een stOr fout geslopen. Directeur Jos van de Woonstichting Hulst is rdgeciteerd. In de pas opgelever- gewoontoren aan de Truffinoweg riet het aanrechtblad in één op de niet in orde, maar van alle appartementen. 'rgklachten: 1231231 maandag t/m vrijdag ge ilende de openingstijden; tot 12.00 uur oactie wws-vlaanderen ^mAlexanderlaan 45 stbus 145 AC terneuzen *0115-645769 0115-645742 pil: re toé Hoonhorst (chef) 'outBareman «Vmond de Frel ené van Stee "•sBakker (sport) wleloo 16 &bus 62 ^ab hulst ^(0114)372776 a: (0114)372771 pili redhulst@pzc.nl |ell8.|ê Girale redactie '•ilionspark 28 Ktbus31 AA goes ^(0113)315500 ^(0113)315669 "^i redactie@pzc.nl VERNET Ppzc.nl "aii: web@pZc.nl Dat de vraag naar nierdialyse zo spectaculair stijgt in Zeeuws-Vlaanderen ligt volgens nierspecialist N. Lameire van het universitair ziekenhuis in Gent in de lijn van de verwach ting. „Dit had ik eigenlijk wel verwacht. Een stijging van het aantal patiënten zien we ook in België." Lameire wijt de stij ging van het aantal patiënten aan de toegenomen welvaart en aan de vergrijzing. „Als ik de cij fers voor Zeeuws-Vlaanderen zie, baart me dat toch wel zor gen." Transplantatie Dankzij de samenwerking met het universitair ziekenhuis in Gent is de afdeling dialyse er ge komen. „In Zeeuws-Vlaanderen hadden we op dit gebied hele maal geen deskundigheid", zegt Van der Heide. „Gent had die deskundigheid wel. Daarom kunnen wij die zorg nu aanbie den alsof we dat al jaren lang doen. En we zijn pas sinds janua ri bezig." Lameire wijst erop dat Terneu zen veel meer dan alleen een dia lyseafdeling heeft gekregen. „We kunnen ook mensen behan delen die lijden aan een chroni sche nierziekte en er zo voor zor gen dat zij geen dialyse nodig hebben. Ook kunnen we hier in Terneuzen patiënten voorberei den op een transplantatie in Gent. Het grote voordeel is dat transplantatienieren in België veel sneller beschikbaar zijn." Op de afdeling nierdialyse in Terneuzen kunnen tien patiën ten tegelijk behandeld worden. Voor de patiënten uit Zeeuws-Vlaanderen kunnen de uren die ze per week door moes ten brengen in een taxi naar en van Gent drastisch worden te ruggebracht. „En deze nieuwe afdeling draagt bij aan de conti nuïteit en kwaliteit van de zorg in Zeeuws-Vlaanderen", stelt Van der Heide. Tijdens de open dag van de Zeeuwse zorginstel lingen kunnen belangstellenden zaterdag een kijkje nemen op de nieuwe dialyseafdeling in Ter neuzen. In locatie Antonius in Oostburg is de recent aange schafte niersteenvergruizer te bekijken. De open dag duurt van 10.00 uur tot 15.00 uur. (Advertentie) ziekPodium Zeeland presenteert liet seizoen 2005 in de 3ag de gratis brochure aan 0118-623650 of via ikerkveere@nieuwe-muziek.nl Ito een keuze uit meer dan Concerten mist u geen noot favoriete muziek. Twee spuiters krijgen in Temeuzen dagelijks twintig vierkante meter straat kauwgumvrij. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Kauwgum stijgt de laat ste jaren sterk op de ergernis-toptien van de winkelende Nederlanders. De overal op trottoir uitgespuugde klod ders van het kauwsnoepgoed ontsieren vooral de voetgangerspromenades in de winkelharten van steden en dorpen. Ook Terneuzen blijft niet gespaard, con stateerde raadslid Giel van Boom (TOP) twee maanden geleden. Van Boom doopte het winkelcentrum Steenen Beer al gekscherend om in Ge spikkelde Beer, omdat de donkergrijze sierbestrating bezaaid lag met platge trapte plakkaten kauwgum. Zijn nood kreet vond landelijke weerklank en sa men met de Amsterdamse lokale partij Mokum Mobiel schreef hij zelfs de En gelse topcoaches Mourinho (Chelsea) en Ferguson (Manchester United) aan om hen erop te wijzen dat ze een voorbeeld functie vervullen. En dus niet met hun kop op televisie moeten verschijnen, ter wijl ze net een bolletje kauwgom tussen de grassprieten sprietsen. Gemeentelijk opzichter Gino de Letter en voorman Frank de Poorter van Dethon Groen zijn niet op dergelijk on verantwoordelijk gedrag te betrappen, bezweren ze om het hardst. Het duo staat dinsdagmorgen wel vrolijk op een stukkie gum kauwend toe te kijken hoe twee Dethon-werknemers de Haven straat schoonspuiten. Vooral de kauw gum is moelijk weg te krijgen van het plaveisel van de winkelstraat. Een krachtige waterstraat van 120 tot 160 graden weekt het spul uiteindelijk los, maar het gaat moeizaam. De twee spui ters krijgen dagelijks twintig vierkante meter straat schoon en kauwgumvrij. Monnikenwerk, maar het loont de moei te. Vinden winkeliers en voorbijgan gers. Ze klagen niet over de waternevel, die door de straat jaagt. Het water is zo gauw het terugspat van de grond afge koeld en de ruiten van de winkels wor den zo nodig door houten schotten be schermd tegen spetters. „Het is prach tig. Als de gemeente nou nog wat afval bakken extra neerzet, is er misschien een kans dat het ook iets langer schoon blijft", hoopt uitbater To Picavet van Jamin. Ook coördinator Bram Stoffels van coördinatie en managemente is en thousiast. „Het knapt er echt van op. De straat is een stuk schoner. Kijk maar", wijst de coördinator van de Ter- neuzense ondernemerskoepel op het kruispunt van Haven- en Nieuwstraat. De Nieuwstraat zit letterlijk onder de plak van Stimorol en Sportlife, in het aangrenzende stuk Havenstraat is nog maar een enkel spatje te zien. „Het werkt dus wel." Hoge kosten Stoffels zou het toejuichen als de gemeenteraad van Terneuzen geld vo teert voor periodieke schoonmaakbeur ten in winkelcentra. Aan de andere kant weet hij nog dat de kauwgum reiniging drie jaar geleden niet door ging vanwege hoge kosten. „Vijftien mil le was toen teveel, terwijl het vloerop pervlak voor dat bedrag ook nog werd geïmpregneerd om vervolgschoonmaak- foto Peter Nicolai beurten soepeler te laten verlopen." De Poorter laat zich niet uit over prij zen en De Letter geeft nog niet prijs hoe zijn advies aan het college zal luiden. Wethouder Piet Hamelink waagt zich ook niet aan voorspellingen. „Zwerfaf val is een probleem dat bestuurlijke aan dacht heeft en kauwgum is één van de ergerlijkste soorten van dat afval, heb ben we de afgelopen maanden weer ver nomen. Maar deze schoonmaakbeurt moet echt als een proef worden be schouwd. Ik hoop in commissievergade ringen van mei te kunnen vertellen hoe het college het experiment beoordeelt en dan horen we wel welke kant de ge meenteraad op wil." Alle ondervraagden weten dat een men taliteitsverandering meer verbetert dan alle schoonmaakbeurten en prullenbak ken bij elkaar. De onbezoldigd adviseur van coördinatie en management ver woordt de scepsis over de bereikbaar heid van dat ideaal het meest kernach tig. Oud-burgemeester Ron Barbé: „Het is natuurlijk mooi, mensen aanspreken op hun verantwoordelijkheid. Maar fat soenlijk gedrag in publieke ruimten in teresseert velen nou eenmaal geen lor tegenwoordig." door Frank van Cooten TERNEUZEN - GroenLinks in Terneuzen pleit voor informatie borden bij de Nozeschor en Oes terputten aan de stadsrand van Terneuzen. Volgens P. Clijsen en M. Vereecken van Groen Links zijn deze natuurgebieden onderbelicht. De plaatsing van deze informa tieborden moet volgens Clijsen en Vereecken onderdeel zijn van de visie op toerisme en platte landsontwikkeling. GroenLinks wil informatieborden laten plaatsen bij het Schelpenstrand je bij appartementencomplex Waterfront, bij het Churchillho- tel waar veel Terneuzenaren naar de Westerschelde kijken en bij verpleeghuis Ter Schorre. Op de borden moet informatie komen over bijvoorbeeld bijzon dere schorrenplantjes en vogel tjes. Als het aan GroenLinks ligt, komt bij de informatiebor den een verrekijker. Mét de borden wil GroenLinks de aanwezige kwaliteit van de gebieden bij de recreatievisie be trekken. Naast de informatiebor den wil GroenLinks geen recrea tieve en landschappelijke ingre pen in deze gebieden. „Vogel- en habitatrichtlijnen be perken ook de mogelijkheid tot het doen van ingrepen. De be doelde gebieden zijn met name uniek, daar zij integraal deel uit- maken van het immense Schel- de-estuarium, een van de groot ste en qua natuurlijke dynamiek meest indrukwekkende natuur gebieden die Nederland rijk is." GroenLinks staat ook voor hand having en restauratie van het ponton in de jachthaven als cul tuur en industrieel/historisch erfgoed. „Samen met de pieren vormt het ponton het histori sche aspect van de jachthaven. Die moet naar de eisen van deze tijd als jachthaven worden inge richt en ontwikkeld en recrea tief versterkt." (Advertentie) kozijnen-zonwering WWW. AAZET. I Kapelle -Tel. 0113-339. tnl )3Q333 STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: bridge; De Halle, 13.30 uur: spelletjes; 14,00 uur: Modeshow; Trefpunt, 14.00 uur: Handwerken; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur; Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gym; HOEK - De Lovenhoek, 10.00 uur: Bridge drive; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Bridge; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 19.00 uur: Bridge, KOEWACHT - Kerklaan 87. 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten;19.30 uur: SWO line dansen; 20.00 u dorpsraad; NIEUW-NAMEN 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 13.30 i Jaarvergadering - Café St. Cecilia, MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaarde Boekhout gaf gisteren een 45-jarige hennepkwe ker uit Sluiskil strafkorting. De negentig uur werkstraf was voor het bezit van 150 hennepplanten een milde straf. De politierechter zag hiervoor aanleiding, omdat er niet aantoonbaar criminele banden waren en de wietplan- tage zo legaal mogelijk was opgezet. De teler had bijvoor beeld geen stroom gestolen. De verdachte zei op de zitting: „Ik heb getracht inkomen te verwerven, zodat ik geen beroep hoefde te doen op een uitkering. Ik was net ontslagen. Ik wilde wiet verkopen aan mensen uit het dorp, desnoods aan koffieshop Check point." Volgens de Sluiskillenaar was het biologisch ver antwoord wat hij deed. De wietplantage werd vorig jaar 30 november in de woning aangetroffen. GENT - Burgemeester F. Beke van Gent overweegt vol gend jaar toch opnieuw mee te dingen naar het burge meestersambt. Wint hij die strijd, dan begint hij aan zijn derde periode van zes jaar. Beke, die volgend jaar zestig wordt, kondigde eerder aan te willen stoppen. Maar sinds begin dit jaar is de druk van zijn partij, de socialistische SP.A, om ook bij de raadsverkiezingen van volgend jaar september als lijsttrekker te fungeren, gegroeid. Ook van uit de bevolking wordt op zijn aanblijven aangedrongen, vooral omdat hij veel aandacht besteedt aan het recht streekse contact met de Gentenaren. Beke neemt uiterlijk in september een beslissing. Onder zijn bewind werden de banden met de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone en vooral met het gemeentebestuur van Terneuzen verder aange haald. Beke is dan ook fervent voorstander van nauwe grensoverschrijdende samenwerking. KOEWACHT - Honderd jagers trekken er zaterdag 19 maart op uit in de polders van Koewacht tot Clinge. Niet met hun geweren, maar met vuilniszakken en prikstok ken. Ze doen voor de veertiende keer mee aan de Nationa le Natuurschoonmaakdag. De sehoonmaakdag is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging. De Wildbeheereenheid Koewacht doet evenals vorig jaar samen met collega's uit Moerbeke mee, wat de actie een internationaal tintje geeft. De jagers verwachten dit jaar andermaal zoveel zwerfvuil aan te treffen in het tienduizend hectare grote gebied dat ze bestrijken. Het zwerfafval bestaat door gaans uit autobanden, accu's, meubilair, landbouwplas tic, verfblikken, frisdrankblikjes en oliedrums. Vorig jaar verzamelden de jagers 58 kubieke meter afval. De jagers willen met hun actie laten zien dat de natuur hen ook op andere wijze ter harte gaat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout veroordeelde gisteren een 34-jarige on dernemer uit Goes voor wapenbezit conform de eis tot 150 uur werkstraf. De Goesenaar vertelde ter bescherming van zichzelf en zijn gezin een pistool te hebben aangeschaft. Bij het door zoeken van het pand in Goes vond de politie 27 januari dit jaar nog een tweede wapen. door René van Stee en René Hoonhorst WESTDORPE - In strijd met haar eigen beleid laat de provin cie binnenkort enkele verwijs borden plaatsen voor het bedrijf Outokompu op de Axelse Vlak te. De borden moeten ervoor zor gen dat de inwoners van West dorpe geen overlast meer onder vinden van door hun dorp rij dend vrachtverkeer. Gedeputeerde Staten gaan het komende halfjaar op zoek naar een definitieve oplossing voor de klachten. Zo onderzoekt de provincie samen met verkeers veiligheidsorganisatie 3VO, de Dorpsraad Westdoipe en Out okompu de slechte werking van de signalering van de havennum mers naar staalverwerker Outo- kumpu op de Axelse Vlakte. Vrachtwagenchauffeurs die Westdorpe inrijden, zal worden gevraagd waarom ze door het dorp rijden. De systematiek van verwijzing door middel van ha vennummers bewijst namelijk elders wel zijn waarde. Als be drijven in alle correspondentie hun havennummer melden, zou het niet mis mogen gaan, bena drukt gedeputeerde A. Poppel- aars. In de Kanaalzone zijn circa 120 bedrijven voorzien van een ha vennummer. Via de nummers wordt het verkeer rechtstreeks naar het betreffende bedrijf ge loodst. In Westdoipe gaat het echter al van het begin af aan mis. Vandaar dat GS na lang aandringen van de dorpelingen, 3VO, de gemeente Terneuzen én de CD A-Statenfractie nu toch tijdelijk enkele verwijsborden laten neerzetten op de Tractaat- weg en de Oostpoortweg. Poppelaars hamert er nogmaals op dat het niet de bedoeling is om voor elk bedrijf afzonderlijk wegwijzers neer te zetten. Ook al omdat het in strijd is met de door de minister van Verkeer en Waterstaat vastgestelde richtlij nen voor bewegwijzering, een uitgangspunt voor het provincia le beleid. De gedeputeerde verwacht dat de verwijsborden over een half jaar niet meer nodig zijn. De bor den worden binnen twee weken geplaatst, aldus Poppelaars. (Advertentie) "Aan Zee" zoekt sfeervolle woningen, mooie villa's authentieke huizen van particulieren voor verhuur Bol Marianne Priester (06-40734102) voor een vrijblijvende afspraak of meldt u aan op www.aanzee.com (Advertentie) OSSENISSE - Herberg De Snis, 19.30 uur: Country line dance The Free Coun try Dancers; PAAL - Clubhuis, 14 00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - St. Albert, 13.00 uur: KBO quilt patchwork, haken, borduren, frivolité voor dames, spelmiddag en bil jarten; De Regenboog, De Roselaer, 13.30 uur: Hutsel frutsel bijeenkomst; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Prijskaarten; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: gymnastiek senioren, bloemschik ken; 10.30 uur: Volksdansen senioren; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; KBO in- vulservice belastingen; 13.30 en 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: Country dance, bijeenkomst Thuiszorg, bloemschikken; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinderclub 4 Vm 7 jaar; 15.00-18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; 19.00-21.00 uur; Jeugd centrum Meetpoint voor jeugd ouder dan 16 jaar; Egemin ECS, 14.00 uur: Open doe dag scholieren; IJZENDIJKE - Unitron Electronics, 14.00 uur: Open doe dag scholieren; Violen 10 stuks in tray van 1.99 voor Tuincentrum Life Garden Oostburg Nieu velt weg 56 -f501 PZ Oostburg ()l l"-4522~9 Woensdag koopavond Tuincentrum Life Garden Hulst Absdaalseweg 70 4561 RE Hulst 0114-313738 Geldig t/m één week na plaatsing zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39