Vakantie-eiland claimt miljoenen :OMEDY !'MRT 1 1 Klein stukje is ook gevaarlijk Laatste verdachten piramidespel voor rechter in Brugge Linden wijken niet voor molen EN ESSE g de EETKAMER zeeuwse almanak Schoolkeuze Minima krijgen spaardouche Locatie casino niet aan de orde Aandacht voor Schelpenmuseum kthouder hoopt op oplossing door nieuw bestemmingsplan Braakman ■■MMi Ml MODESHOW ODDS KIDS ORPSHUIS #f| editie Zeeuws-Vlaanderen door Wout Bareman SLUIS - Ruim acht jaar nadat twee concurrerende organisa ties van de destijds beruchte pi ramidespelen elkaar in grens plaats Sluis naar het leven ston den, moeten zeven leden van één van die organisaties zich ver antwoorden voor de rechtbank in Brugge. Ze worden beticht van bendevorming. De zaak diende gisteren; pas op 25 april doet de rechtbank uit spraak. De advocaten van de ze ven mannen, die in leeftijd varië ren van 32 tot 53 jaar en afkom stig zijn uit verschillende Vlaam se steden, bepleitten vrijspraak. Volgens hun advocaten bleven de kopstukken tot nu toe buiten schot en zijn hun cliënten net zo goed slachtoffer als de 76 bena deelden die via een civiele proce dure hun geld terug proberen te krijgen. Eén van de advocaten: „Zij zijn er meestal via kennis sen ingerold." De advocaten hebben hun hoop gevestigd op een recente uit spraak van het Hof in Antwer pen, dat de medewerkers van de piramidespelen meestal werden meegesleurd door de 'directeu ren', die de eigenlijke schuldi gen en aanstichters waren. De zeven verdachten maakten deel uit van de in de jaren '96 en '97 uiterst succesvolle organisa tie Marketing Mundiale, die 'be leggingsavonden' hield in restau rant De Sluyse Haven. Op een steenworp afstand, in De Dikke van Dale, ontplooide concurrent Marketing International soortge lijke activiteiten. Op zaterdag 15 februari 1997 greep de poli tie in, toen tien medewerkers van Marketing International korte tijd een medewerker van Mundiale gijzelden. Toenmalig burgemeester C. van Liere van Sluis besloot op landelijk ni veau een verbod op de pirami despelen of beleggingsspelen te bepleiten en dat werd na ver loop van tijd ook uitgevaardigd. Toen waren echter al duizenden 'beleggers' de dupe geworden van de 'spelavonden'. De ver schillende piramidespelen wer den op tal van locaties (onder meer in Sluis, IJzendijke, Bier vliet, Sas van Gent) gehouden en trokken vooral Belgen. In Bel gië gold toen al een verbod. De afgelopen jaren moesten tien tallen organisatoren en hun me dewerkers zich voor Vlaamse rechtbanken verantwoorden. Volgens het Openbaar Ministe rie hielden die grote bedragen van gemiddeld 20.000 euro aan de spelen over; sommigen wer den zelfs miljonair. In Brugge dient nu één van de laatste za ken in die reeks. De procureur vorderde geen concrete straffen. Hij vond dat de periode tussen de feiten en de behandeling daarvoor te lang was. Maar de gedupeerden hebben aan een schuldigverklaring genoeg om hun geld terug te vorderen. (Advertentie) Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg Het rijke bezit van kleine kin deren noopt ouders soms tot moeilijke keuzes. Zo moet er een geschikte basisschool wor den gevonden voor een leer gierige Kloetingse kleuter. In het kader van een oriënta- lieronde werd onlangs onder meer een uitgebreid bezoek ge bracht aan de Bisschop Emst- school. Toen papa en mama de scholier in spe 's avonds tij dens het eten bij wijze van raadplegend referendum vroe gen naar diens voorkeur, nam hij een ondubbelzinnig stand punt in. „Ik wil wel naar de Bert Ernieschool. ensdag 16 maart 2005 TERNEUZEN - Huishoudens in Zeeuws-Vlaanderen met forse schulden krijgen vanaf volgende week een gratis pakket met energiebesparende producten. Het pakket be vat spaarlampen, een spaardouche, radiatorfolie, radia- torbuisisolatie en een schakelbaar stekkerblok. Het pak ket heeft een totale waarde van ruim vijftig euro. Een huishouden kan met dit pakket en enkele tips tiental len euro's per jaar besparen. Hoe dit precies moet, wordt uitgelegd in een energiebespaaradvies op maat. Het Bu reau Schuldhulpverlening vindt het belangrijk dat huis houdens met financiële problemen worden geholpen ener gie te besparen. Deze groep besteedt volgens het bureau naar verhouding een groot deel van het inkomen aan elek triciteit en gas. TERNEUZEN - Het heeft op dit moment geen enkele zin om een uitspraak te doen over het Axelse restaurant Zo- merlust als geschikte vestigingsplaats voor een casino. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vragen van WD-raadslid P. Broekhuysen. Volgens het raadslid is een eventuele komst van Holland Casino naar Terneuzen mede afhankelijk van de aangeboden lo caties. Het aanbieden van een breed scala aan vestigings plaatsen, zo redeneert Broekhuysen, zal de komst van Hol land Casino naderbij brengen. Volgens hem is Zomerlust een geschikte locatie en daarom had hij B en W gevraagd dit te onderzoeken. Het college wijst erop dat voor een eventuele vestiging van een casino toestemming van de ge meenteraad nodig is. „Indien eventuele vestiging van een casino aan de orde is, zal het college een voorstel aan de raad voorleggen", betogen B en W. „Gelet op bovenstaan de achten wij een uitspraak over de locatie Zomerlust thans niet aan de orde.Eerder benadrukte de exploitant van Zomerlust al dat hij op dit moment zeker geen plan nen heeft het restaurant te verkopen. Mocht zich in de toe komst echter een gegadigde melden, dan is er wel over een eventuele verkoop te praten. TERNEUZEN - Er is het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen veel aan gelegen om de collec tie van het Schelpenmuseum in Zaamslag te behouden voor Terneuzen. B en W antwoorden dat op vragen van raadslid C. Freeke (LCF). Die had aandacht gevraagd voor het mogelijk verdwijnen van de collectie, of delen daarvan, naar elders. Binnen de gemeente zijn nog verza melingen met een maritiem karakter. Freeke opperde al die verzamelingen onder te brengen onder één dak. In hun antwoord zegt het college momenteel de grootte een reikwijdte van de nu bekende collecties te onderzoeken en die betrekken bij de nog op te stellen cultuurnota. 0113-315649 In8.nl idactieSpK-nl ^,31,4460 AA Goes JjJSS™ ZMl'and: 0113-315620; t Vlaanderen: 0114-372770; £,10204562500. Hoonhorst - De eigenaar Braakman, Van den Bosch, eist termijn miljoenen euro's idevergoeding van de ge- Die Terneuzen. Na het aflo- van de bestuursrechtelijke rSpant het recreatiecentrum civiele procedure aan om idiaf en onderhoud van ver wegen en riolering en ophalen van huisvuil terug (nieren. rechter terugvorderen. Want het is natuurlijk wel zo dat wij de Braakman destijds hebben over genomen in de veronderstelling dat de wegen particulier terrein zouden zijn. Dat is ons destijds ook regelmatig bezworen door de voormalige gemeenten Ter neuzen en Sas van Gent, de pro vincie en het Recreatieschap." De problemen op het vakan tie-eiland ontstonden toen de fa milie Van den Bosch een slag boom plaatste bij de ingang van het recreatiecentrum. Een aan tal bungaloweigenaren protes teerde tegen 'aantasting van de privacy' en de zeilvereniging ageerde tegen het feit dat bezoe kers haar niet zonder moeite konden bereiken. De familie Van den Bosch wilde de beweeg bare afsluitingspaal toch in wer king stellen om de verkeersvei ligheid te waarborgen en crimi nelen af te schrikken. De eige naar hoopte de afgelopen twee jaar nog dat de zaken alsnog goed geregeld zouden worden in een nieuw bestemmingsplan. Dat bestemmingsplan is nog steeds de sleutel tot een voor ie dereen acceptabele oplossing, verwacht de Terneuzense wet houder A. van Waes. „We willen als gemeentebestuur nog eens proberen eruit te komen. We zijn druk bezig met het con cept-bestemmingsplan, dat dit jaar gereed moet komen. We ho pen binnenkort alle neuzen één kant op te krijgen." Enkele hoofdrolspelers in het Braakmanconflict zijn momen teel op vakantie, maar de wet houder verwacht rond Pasen een voorstel te kunnen doen. Het dreigen met claims en rechtszaken levert volgens Van Waes 'alleen verliezers' op, al was het maar omdat juridische haarkloverij opnieuw jaren kan gaan duren. Verpalen is de conti nue gang naar de rechtbank al lang moe. Maar ze is niet van plan van een schadeclaim af te zien, hoewel ze niet durft te voorspellen wanneer een civiele zaak bij de rechtbank kan wor den aangespannen. „We moeten eerst nog in hoger beroep bij de Raad van State en een oordeel van dat rechtscollege kan even op zich laten wachten. Maar van de gemeente hebben we de laatste jaren al zoveel, vaak te genstrijdige, verhalen gehoord dat ik niet durf te hopen dat nu opeens een haalbaar compromis is uitgedokterd." rneuzenaar )r de tweede ;r veroordeeld jdan heb ik het nog niet over van juridische bij een procedures door de ja- jken", zegt de beheerster fet vakantie-eiland R. Ver- B-van den Bosch. Verpalen laar familie verloren deze [opnieuw een rechtszaak ^ïet onttrekken aan de open heid van de hoofdwegen op kaakman. De Middelburgse lursrechter oordeelde dat Staten gelijk had- ze besloten dat de öwegen op het kampeerter- Bögsteeds openbaar zijn. ie Wegen wet in de hand en rocedureel nooit verander- Btus van de wegen kan een ook niet anders oorde tót Verpalen. Toch gaat !gen de gerechtelijke uit- 1 in beroep bij de Raad itate liculier terrein E raadsman heeft ons ge- dat we alles moeten geprobeerd alvorens een civiel-rechtelijke te kunnen beginnen, ook bij de Raad van [bakzeil halen, kunnen we schade bij de burger- - „Ik had een glaasjes wijn gedronken", een zestigjarige inwo- Terneuzen, die terecht ircen drankrit, zich gis- jenover de politierech- liddelburg. tót zeker dat u een paar pwijn op had", antwoord- Politierechter B. Doore- poekhout, verwijzend pt alcoholpromillage van team. Dat is bijna vijf- [de toegestane hoeveelheid veroordeelde tot een jaar rij en tachtig uur werk- deed de ver pet meeste pijn. „Dat be- dat ik mijn beroep niet De bomen bij de molen zijn volgens het college bepalend voor dat deel van de Hulster vestingwerken en mogen daarom niet verdwijnen. peuzenaar werd op 1 no- B'.'orig jaar in zijn woon- sdoor de politie aangehou- r Wj zonder gordel om Een bloedonderzoek I het hoge alcoholgehalte pt licht. F was in 2002 ook al ver- v°or rijden onder in- door Harold de Puysseleijr HULST - De metershoge linden- bomen die op de Hulster stads wal tussen de Keldermanspoort en de molen staan, mogen niet worden gekapt. Dat laat de gemeente weten aan de kandidaat die de inmiddels gestopte P. Bak wil opvolgen als stadsmolenaar in Hulst. De nieu we molenaar in spe had in een gesprek met de gemeente aange geven dat hij de bomen het lief ste zou zien verdwijnen. Het col lege van burgemeester en wet houders wil daar echter niet aan meewerken. (Advertentie) houdt Odds Kids een spetterende kindermodeshow m.m.v. 0n Shirley. Wij laten u dan de nieuwe voorjaars kindermode aan u zien. f Op de markt in Middelburg (overdekt) F 'VOO uur en 20.00 uur F gratis pig' verplicht, telefonisch of in de winkel p1 wordt cr iets te drinken verzorgd in de winkel 0118-641329 (Advertentie) De ongeveer vijfentwintig lin den werden zo'n vijftig jaar gele den geplant. Weliswaar op de verkeerde plaats vanuit het standpunt van de molenaar ge zien, maar de bomen zijn inmid dels zo bepalend voor dat deel van de Hulster vestingwerken, dat ze van het college niet mo gen verdwijnen. De bomen vormen volgens de molenaar een sta-in-de-weg voor de molenbiotoop. Ze beper ken de windvang van de molen als de wind uit die richting komt en daardoor de mogelijk heid de molen optimaal te laten draaien. De Vereniging De Zeeuwse Molen laat zich op haar website ook kritisch uit over de aanwezigheid van te uit bundig groen en bebouwing in de buurt van de molens in de provincie. „Dat neemt niet al leen de mogelijkheid weg om met de molen te draaien en te malen, maar ook de belevings waarde van de molen gaat snel achteruit. Een molen wordt hier door snel een 'tuinkabouter'", foto Peter Nicolai zo valt te lezen op de internet- stek van De Zeeuwse Molen. De gemeente wacht nu de reactie van de kandidaat-molenaar af. Mocht de beslissing van de ge meente voor hem aanleiding zijn om af te zien van het mole naarschap, dan wil Hulst een ad vertentie plaatsen om nieuwe kandidaten op te roepen. door Jean-Lou de Gucht OOSTBURG - „Het is m'n eigen schuld. Ik weet het, ik had haast en ben de gordel vergeten om te doen", roept de Oostburgse. Ook haar drie kinderen zitten zonder gordel op de achterbank. Ze kijken de politieagent een beetje beteuterd aan. Toch rest Henk Pater niets anders dan een bekeuring van 45 euro uit te schrijven. De politie in West-Zeeuws- Vlaanderen is gisteren begon nen met het controleren op het veilig vervoer van kinderen in de auto. Duurzaam Veilig Ver keer West-Zeeuws-Vlaanderen, verkeersveiligheidsorganisatie 3VO en Slachtofferhulp onder steunen de campagne, die een maand duurt. De controle begint bij de basis scholen in Oostburg. Titel van de actie is 'Het is maar een klein stukje'. Dat slaat op het ant woord dat ouders vaak geven als hen wordt gevraagd waarom hun kinderen 'los' in de auto zit ten. „Ze weten waarschijnlijk niet dat aanrijdingen vaak plaatsvinden tijdens korte rit jes", zegt Sandra de Feijter van 3VO. „Het veilig vervoeren van hun kroost kan veel leed voorko men." Tijdens de controle blijkt dat de Karin de Noord en haar kinderen Kely en Maikel hebben alledrie hun gordel om. foto Peter Nicolai meeste ouders die hun kinderen met de auto van school halen, zich keurig aan de regels hou den. Ook Pablo Stoffers, die met zijn zoon Sergio van 6 komt aan gereden. Agent Rens van Sab- ben houdt de auto aan. „Me neer, goedemiddag. We controle ren of u uw autogordel wel om heeft. Ik zie dat dat allemaal in orde is. Ook bij uw kind." Als beloning krijgt Sergio van De Feijter een rubberen gordel- dier en Pablo een folder. Op het papiertje staat kort uitgelegd hoe het diertje aan de veilig heidsgordel te bevestigen en wat het belang is van het dragen van de gordel. „Dit is een goede zaak", zegt Stoffers. „Je loopt te veel risico's als je geen gordel draagt. Ook op een kort afstand je kan er een ongeluk gebeuren. Daarom moet Sergio altijd in de gordel. En ikzelf trouwens ook." Ook de kinderen van Karin de Noord, Kely en Maikel, zitten keurig in de gordel en krijgen Goochem het rubberen gordel- dier cadeau. „Ik zie er altijd op toe dat ze hun veiligheidsgordel omdoen", zegt De Nood. „Ja, ook op korte afstandjes." De politieactie in Oostburg is aangekondigd en veel ouders lij ken gewaarschuwd. Het is Van Sabben en De Pater dan ook niet te doen om het uitschrijven van veel bekeuringen. Van Sab ben: „Het doel is mensen te door dringen van het belang van ver keersveiligheid." Toch zijn er twee automobilis ten die de fout ingaan. Van Sab ben: „Er zijn hier tijdens de ac tie twaalf auto's gepasseerd. Als er dan twee bestuurders geen veiligheidsgordel dragen vind ik dat toch veel." Volgens De Pater is dat geen verrassing. „Dit re sultaat komt overeen met ande re acties die we houden. Bij kor te afstanden doen automobilis ten toch nog te weinig hun gor del aan. Dat moet veranderen. Zoals ze het heel gewoon vinden om dat op langere afstanden wel te doen." Gelanceerd „Ouders moeten het goede voor beeld geven aan hun kinderen", zegt Sandra de Feijter. „Bij een lage snelheid komt de klap ook hard aan. Mensen staan niet stil bij het gevaar dat hun kinderen kunnen lopen als ze geen veilig heidsgordel om hebben. Het is voorgekomen dat kinderen bij een aanrijding als het ware ge lanceerd worden." „Al zou je maar één kind redden met deze actie, dan is het al ge slaagd", voegt Hans de Feijter daar aan toe. :l; 0900-330 0 0 33 ITI J '^eaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37