Strenge regels kitesurfen blijven PZC Baggerwerk in Museumhaven Vakantie-eiland wil miljoenen van Terneuzen I Dialysecentrum in Bomenroute eert en informeert Terneuzen wil ook 's nachts doorwerken Verdachten zien ook keerzijde hennepteel Surfers verlaten Vlissingse badstrand Wethouder houdt dagboek bij op internet woensdag 16 maart 2005 door Selma Osman VLISSINGEN - Kitesurfen in Vlissingen blijft aan strenge re gels gebonden. Het college van burgemeester en wethouders heeft naar aanleiding van een evaluatie besloten het huidige beleid voort te zetten. De Vlis singse kitesurfers zijn minder te vreden dan de gemeente. Zij voe len zich door de strenge eisen be perkt in hun sport en zijn uitge weken naar andere locaties. Naar aanleiding van een aantal ongevallen en incidenten is er in Vlissingen sinds 2003 een ver bod op kitesurfen, behalve als surfers daarvoor een ontheffing aanvragen. Zij moeten wel zor gen voor een begeleidingsboot op het water en een veiligheids functionaris op het strand, een stuk strand afzetten en zich aan- en afmelden bij het Schel de Coördinatie Centrum. „Te veel regels, te veel gedoe", vindt kitesurfer Marcel van de Wege uit Vlissingen. De Kite- surfvereniging Zeeland, waar hij voorzitter van was, heeft zichzelf opgeheven. De Vlissing se vereniging kreeg het niet voor elkaar om een eigen bege leidingsvaartuig aan te schaf fen. Bovendien kan iedereen een vergunning aanvragen, dus was er geen meerwaarde om de club in stand te houden, stelt Van de Wege. De groep van een kleine dertig kitesurfers heeft nog wél contact met elkaar. „We bellen en spreken dan af waar we die i kitesurfen." plaatsen mag het officieel ook niet, maar in de wintermaanden is daar vrijwel geen controle", zegt Van de Wege. Dijkstra betreurt het besluit van de kitesurfers om de vereni ging op te heffen. Omdat zij geen eigen volgboot hadden, werd vorig jaar vier keer de red dingboot van de strandwacht in gezet. Een echte oplossing bood dat niet, want de kitesurfers wil len ook graag na zessen het wa ter op en dan vaart de boot niet meer. Volgens Dijkstra is het nodig om goede afspraken te maken. „Het blijft een gevaarlijke sport. Zeker in Vlissingen waar de ruimte voor kitesurfers be perkt is en schepen dicht langs de kust passeren." In de evaluatie staat dat het kite- surfverbod in Vlissingen goed werkt. „Er zijn weinig meldin gen van illegaal kitesurfen. Inci denten met surfers hebben zich het afgelopen strandseizoen in Vlissingen niet voorgedaan." Dijkstra refereert aan andere Zeeuwse stranden waar wel on gevallen zijn gebeurd. Begin ja nuari raakte op het strand van Ouddorp nog een Duitse kitesur fer ernstig gewond. „Toen de regels er niet waren, hadden we in Vlissingen ook in cidenten", vertelt hij. Voor veel ophef zorgde een kitesurfer die in augustus 2001 rakelings langs hotel Britannia op de bou levard vloog. De Vlissingse strandcoördinator is geen voorstander van een alge heel verbod op kitesurfen. „Het is een leuke sport om te zien en te beleven. Maar je moet ook let ten op de veiligheid van de men sen op het strand." Van de Wege begrijpt dat laat ste wel. „Maar ook op zomer dagen dat het hard waait en re gent en er niemand op het strand is, worden we wegge stuurd." Uurtje knallen In het strand voor de boulevard hebben de kiters geen trek meer. „Een bootje meenemen, ie mand aan de kant zetten met een mobieltje en nummers van hulpdiensten en je aan- en af melden is te veel gedoe. Daar hebben we ook geen tijd voor. Wij zijn jonge mensen die na het werk gewoon een uurtje willen knallen op het water." De Vlissingse kitesurfers beoefe nen hun sport nu bij Vrouwen polder, Neeltje Jans, de Kaloot en Dishoek. „Op die laatste door René Hoonhorst TERNEUZEN - De eigenaar van vakantie-eiland Braakman, de familie Van den Bosch, eist op termijn miljoenen euro's schadevergoeding van de ge meente Terneuzen. Na het aflo pen van de bestuursrechtelijke weg, spant het recreatiecentrum een civiele procedure aan om aanschaf en onderhoud van ver lichting, wegen en riolering en het ophalen van huisvuil terug te vorderen. „En dan heb ik het nog niet over de kosten van juridische bij stand en procedures door de ja ren heen", zegt de beheerster van het vakantie-eiland R. Ver palen-van den Bosch. Verpalen en haar familie verloren deze week opnieuw een rechtszaak over het onttrekken aan de open baarheid van de hoofdwegen op De Braakman. De Middelburgse bestuursrechter oordeelde dat Gedeputeerde Staten gelijk had den toen ze besloten dat de hoofdwegen op het kampeerter rein nog steeds openbaar zijn. Met de Wegenwet in de hand en de procedureel nooit verander de status van de wegen kan een rechter ook niet anders oorde len, beseft Verpalen. Toch gaat ze tegen de gerechtelijke uit spraak in beroep bij de Raad van State. Particulier terrein „Onze raadsman heeft ons ge zegd dat we alles moeten hebben geprobeerd alvorens met succes een civiel-rechtelijke procedure te kunnen beginnen. Als we ook bij de Raad van State bakzeil halen, kunnen we de geleden schade bij de burger rechter terugvorderen. Want het is natuurlijk wel zo dat wij de Braakman destijds hebben over genomen in de veronderstelling dat de wegen particulier terrein zouden zijn. Dat is ons destijds ook regelmatig bezworen door de voormalige gemeenten Ter- neuzen en Sas van Gent, de pro vincie en het Recreatieschap." De problemen op het tie-eiland ontstonden tosj milie Van den Bc boom plaatste bij de in^ het recreatiecentrum tal bungaloweigenaren I teerde tegen 'aantasting1 privacy' en de zeilvej ageerde tegen het feit datl kers haar niet zonde: i konden bereiken. De j Van den Bosch wilde bare afsluitingspaal tochi king stellen om de veris ligheid te waarborgen esi nelen af te schrikken. Di naar hoopte de a jaar nog dat de zaken goed geregeld zouden won een nieuw bestemming^ Dat bestemmingsplan is steeds de sleutel tot een q dereen acceptabele op!i verwacht de Terneuzens houder A. van Waes. „Wei als gemeentebestuur nog proberen eruit te komei zijn druk bezig met he cept-bestemmingsplan, jaar gereed moet komen.' pen binnenkort alle neo kant op te krijgen." Enkele hoofdrolspelers Braakmanconflict zijn teel op vakantie, maar houder verwacht rond een voorstel te kunnen i Het dreigen met daa rechtszaken levert Waes 'alleen verliezers'1 was het maar omdat jurs haarkloverij opnieuw ja» gaan duren. Verpalen is ik nue gang naar de rechtts lang moe. Maar ze is a» plan van een schadeclaia zien, hoewel ze niet da voorspellen wanneer een: zaak bij de rechtbank ka: den aangespannen. „Wem eerst nog in hoger beroep Raad van State en een van dat rechtscollege ksi op zich laten wachten, van de gemeente hebben laatste jaren al zoveel, va genstrijdige, verhalen dat ik niet durf te opeens een haalbaar coma is uitgedokterd." REIMERSWAAL - Wie altijd al eens wilde weten hoe een dag van een wethouder eruit ziet, kan terecht op de internetpagi na van wethouder C. Knuit van Reimerswaal. Deze week ver trouwde hij zijn eerste belevenis sen toe aan het internet. Knuit houdt niet alleen zijn for mele werkzaamheden bij. Hij schrijft ook af en toe hoe het met hem persoonlijk gaat. Te vens geeft hij regelmatig zijn me ning over onderwerpen die op zijn weg komen. Het dagboek wordt elke maand gepubliceerd op www.reimerswaal.pvda.nl. In de Oude Haven van Zierikzee wordt druk gebaggerd, met name langs de randen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De historische schepen in de Oude Haven van Zierikzee - in ge bruik als Museumhaven - moeten deze week een beetje inschikken. Dit om het baggeren van de haven mogelijk te ma ken. Voor het werk is een week uitgetrok ken. In de Oude Haven wordt vooral langs de randen gebaggerd. Projectleider R. van der Leijé van de gemeente Schou- wen-Duiveland schat de hoeveelheid slib die uit de museumhaven weggraven wordt op rond de 160 kubieke meter. Het slib wordt vanaf de baggerponton ge laden in kleine bootjes, die het vervuilde slib vervolgens naar de loswal aan de aanpalende Engelse Kade brengen. Daar wordt het overgeladen in vrachtwagens die het naar een depot in Nieuwdorp brengen. Volgende week wordt een deel van de Nieuwe Haven - in gebruik bij zowel de beroeps- als de pleziex*vaart - onder han den genomen. Vooralsnog blijft het bag geren daar beperkt tot het deel vlakbij Noord- en Zuidhavenpoort. Van der Le ijé vernacht dat daar ongeveer 350 kubie ke meter slib wordt gebaggerd. Dat licht verontreinigde slib kan op daartoe aange wezen plaatsen in de Oosterschelde wor den gestort. Het baggerwerk in de Nieuwe Haven blijft nu even beperkt tot het hoogst noodzakelijke. Het is de bedoeling dat ook de rest van de zeker in de zomer druk gebruikte haven gebaggerd wordt. Omdat onduidelijk was in welke vervui lingsklasse het te baggeren slib viel, werd dat karwei eerder uitgesteld. Inmiddels is volgens Van der Leijé echter duidelijk geworden dat ook dit slib op eerder genoemde plaatsen in de Ooster schelde gestort kan worden. „Maar we moeten nu eerst weer opnieuw vergun ning aanvragen, en dat kost een hoop tijd. Ik denk dat de rest van de Nieuwe Haven echt op z'n vroegst in oktober dit jaar aan de beurt komt. Hoeveel slib er dan vrijkomt? Nou, dan praat je toch ze ker over enkele duizenden kubieke me ters." Eerder hebben de baggeraars de ha- foto Dirk-Jan Gjeltema ven van Burghsluis en het Havenkanaal bij Zierikzee onder handen genomen. Met name voor wat betreft het Havenka naal was dat geen overbodige luxe. Bij de uitmonding van het Havenkanaal wa ren gevaarlijke ondieptes ontstaan. De kosten van het baggerwerk zijn geraamd op 170.000 euro. Het baggerwerk in de Zierikzeese havens is opgenomen in het baggerplan dat de gemeente samen met Waterschap Zeeuw se Eilanden heeft ontwikkeld. Daarin wordt het baggerwerk verdeeld over 52 locaties, waarvan 21 in de omgeving van Zierikzee. Het baggeren wordt ge daan door BMS Dredging uit Schudde- beurs en Van Haaften-Van Oord uit Wer kendam. door Ali Pankow door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De vraag naar nierdialyse in ziekenhuis De Honte in Terneuzen is zo groot, dat er plannen zijn om de capaci teit te verdriedubbelen. Het zie kenhuis denkt daarbij aan nachtdialyse. Dat vertelde directeur Patiën tenzorg J. van der Heide giste ren bij de officiële opening van de afdeling nierdialyse. „Wij hielden rekening met een gelei delijke stijging van het aantal patiënten van twintig naar veer tig. Dat aantal hebben we ech ter dit jaar al bereikt. De ver wachting is dat de indrukwek kende stijging zich de komende jaren nog zal doorzetten. Dat kunnen we opvangen door de pa tiënten te verdelen in ochtend en middaggroepen. Maar ook dan redden we het niet. Daarom bereiden we nu plannen voor om ook in de nachtelijke uren patiënten te behandelen. Ande re uitbreidingsmogelijkheden zouden kunnen liggen in de ge meente Sluis." Dat de vraag naar nierdialyse zo spectaculair stijgt in Zeeuws-Vlaanderen ligt volgens nierspecialist N. Lameire van het universitair ziekenhuis in Gent in de lijn van de verwach ting. „Dit had ik eigenlijk wel verwacht. Een stijging van het aantal patiënten zien we ook in België." Lameire wijt de stij ging van het aantal patiënten aan de toegenomen welvaart en aan de vergrijzing. „Als ik de cij fers voor Zeeuws-Vlaanderen zie, baart me dat toch wel zor gen." Lameire wijst erop dat Terneu zen veel meer dan alleen een dia lyseafdeling heeft gekregen. „We kunnen ook mensen behan delen die lijden aan een chroni sche nierziekte en er zo voor zor gen dat zij geen dialyse nodig hebben. Ook kunnen we hier in Terneuzen patiënten voorberei den op een transplantatie in Gent. Het grote voordeel is dat transplantatienieren in België veel sneller beschikbaar zijn." Op de afdeling nierdialyse in Terneuzen kunnen tien patiën ten tegelijk behandeld worden. Voor de patiënten uit Zeeuws-Vlaanderen kunnen de uren die ze per week door moes ten brengen in een taxi naar en van Gent drastisch worden te ruggebracht. „En deze nieuwe afdeling draagt bij aan de conti nuïteit en kwaliteit van de zorg in Zeeuws-Vlaanderen", stelt Van der Heide. Tijdens de open dag van de Zeeuwse zorginstel lingen kunnen belangstellenden zaterdag een kijkje nemen op de nieuwe dialyseafdeling in Ter neuzen. In locatie Antonius in Oostburg is de recent aange schafte niersteenvergruizer te bekijken. De open dag duurt van 10.00 uur tot 15.00 uur. OUWERKERK - Maarten Lu ther bracht in de zestiende eeuw al op kernachtige wijze een ode aan bomen: „Als ik wist dat mor gen de wereld verging, zou ik vandaag toch nog even een ap pelboompje planten." De uit spraak prijkt op de kaft van de Bomenroute bij educatieboerde- rij-in-wording De Stelle in Ou- werkerk. Leerlingen van de plaatselijke openbare basis school 't Stoofje kregen giste ren, aan de vooravond van de Nationale Boomplantdag, een voorproefje. Roos van Stuyvenberg heeft de ze bomenroute samengesteld tij dens een stageproject bij De Stelle, voor haar opleiding Peda gogiek richting onderwijskunde in Rotterdam. Andere onderde len van het educatieproject waar deze route deel van uit maakt, zijn een doe- en voelrou- te, een voertoer en een Ooster- schelderoute vanuit deze boerde rij, die in samenwerking met het Nationaal Park Oosterschelde wordt ontwikkeld. Tijdens de komende, laatste weken van haar stage wil zij nog de infor matievoorziening in de educatie- schuur uitbreiden en het project jam koken wat breder opzetten. De stagiaire heeft naar eigen zeggen zelf niet zo heel veel met bomen. „Het is dat mijn moeder me op het idee bracht dat er rond deze boerderij heel veel te zien is op het gebied van bomen, anders was ik nooit op het idee van deze route gekomen", er kent Van Stuyvenberg. Door goed te lezen, te kijken en te voelen kunnen de deelnemers aan de bomenroute antwoorden vin den op tal van vragen die over elke boomsoort worden gesteld. foto Dirk-Jan Gjeltema Beuken, linden, iepen, eiken, vlieren, populieren, meidoorns en elzen: de omgeving van De Stelle biedt veel diversiteit. Dat is het resultaat van adviezen en subsidievoorwaarden bij de ont wikkeling van dit bedrijf na de de watersnoodramp in 1953. In de route staan de kenmerken van alle soorten kort en bondig omschreven. Door goed te lezen, te kijken en te voelen kunnen de deelnemers de antwoorden vin den op tal van vragen die over el ke boomsoort worden gesteld. Soms komt het aan op eigen in zicht. Bijvoorbeeld bij de vraag waarom lindebomen vaak zo dicht langs het woonhuis van een boerderij staan. Elementen Aan het einde van het boekje dat bij de route hoort, legt Van Stuyvenberg een relatie tussen bomen en de vier elementen. Drie daarvan - water, aarde en lucht - zijn belangrijk bij het zo geheten assimilatieproces. Vuur, het vierde element, kan door hout worden gevoed en le vert dan energie en warmte. De stagiaire had zich gistermid dag overigens een betere intro ductie kunnen wensen. Sommi ge leerlingen toonden geen enke le interesse in bomen en verziek ten de sfeer voor een gedeelte. De bomenroute kan vanaf nu ook individueel worden afge legd. De naambordjes bij de ver schillende bomen zijn nog in de maak bij het activiteitencen trum van 't Gors, maar zullen weldra aan de stammen prijken. door Emile Calon MIDDELBURG - De keerzij de van de hennepteelt weegt zwaar, zo bleek gisteren maar weer eens in de Middelburgse rechtbank. Daar stonden drie Walchenaren en drie mannen uit Zuid-Beveland terecht voor hun betrokkenheid bij het kweken op grote schaal van nederwiet. Ze zijn vorig jaar betrapt bij het exploite ren van in totaal veertien hen nepplantages en hoorden offi cier van justitie G. Oosterveld gevangenisstraffen eisen, va riërend van één tot drie jaar. Vier van hen zitten nog steeds in voorarrest en dat valt niet mee, zo gaven ze aan. Daarnaast moeten ze binnen kort weer voor de rechter ver schijnen omdat het Openbaar Ministerie van plan is hen fi nancieel nog wat te plukken. Ook moeten ze, aldus de offi cier, nog een rekening van Delta betalen van ruim negen tien mille. Twee verdachten, landbou wers uit de gemeente Reimers waal, weten niet of hun be drijf ooit nog gezond wordt. Sinds de illegale nevenactivi teiten van de vader en zoon zijn ontdekt, kunnen ze niet meer bij de bank aankloppen voor een krediet. Ook verzeke ren is een probleem. Hun oude maatschappij heeft een zijdig alle contacten verbro ken en contracten opgezegd. Maatschappelijk en finan cieel zijn de vooruitzichten voor die zes allerminst gun stig. Daar komt nog eens bij dat de vriendin van een van hen afgelopen weekeinde ge maskerde mannen aan de deur kreeg. Die maakten haar duidelijk dat er nog een reke ning voldaan moet worden voor de huur van een loods aan de Ampèreweg in Middel burg. Haar vriend is - in de gevangenis - ook bedreigd. Namen Volgens zijn advocate heeft die laatste bedreiging niets te maken met nog openstaande rekeningen. Ook niet met de angst van anderen dat de in woner van Heinkenszand te genover de rechtbank namen zou noemen, verzekerde advo cate P. Schroeijers na afloop van de zitting. Dat er nog; deren bij de zaak t zijn, werd door het zestai: ontkend. Slechts enkelf men werden tijdens de red zaak prijsgegeven. Nietdei men van de leveranciers hun materialen, niet dit' de afnemers en ook nietii namen van de mensen zorgden voor het i van de elektriciteit. Dp wilden alleen maar kwijl een deel van de oogst nau Goese koffieshop High i ging. De zes worden door het! beschouwd als leden vani criminele organisatie gens de officier hebben zei en der in Midden-Zeé hennepplantages opgezet mensen die financieel hoog zaten. De advocaten vonden t voor stuk de beschuldi van de criminele organis belachelijk. Volgens hew ken de mannen in wisse* samenstelling op. Dat er) nepplantages waren werd niet ontkend. Voor deel gebeurde dat bij ms die de zes benaderd®: het verzoek om bij hen iff te zetten. Van bedreiging' volgens de advocaten ah luut geen sprake. Verwarring De raadslieden pleitten voor stuk voor alternate straffen. E. Smit merkt? op dat het land enigs®51 verwarring is over wall nog wel en niet mag als» gaat om nederwiet. Hij®» te op dat begin dit jaarn' Utrechtse Jaarbeurs nog® grote hennepbeurs is P. den waar legaal alles W vinden op het gebied van» nepteelt. Recent heefi weekblad Nieuwe Reu nog een complete haniP. voor thuisteelt versprfc* in growshops overal i land is ook van alles teï^ Officier Oosterveld was* ter zeer duidelijk. teelt is verboden." Zes® ook op dat de rechtszaak de plaats is om te pleit®1! een andere aanpak. wees voorstanders van r- dere aanpak door naar gevende macht. De rechtbank doet wo®n 29 maart uitspraak. iJURrij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34