zc emeente steunt mosselzaadproef COMEDY MMRT11 Poten stimuleert lentegevoel First lady in Zierikzee emeente steekt geen Burgemeester hekelt scheef softdrugsbeleid )ld in nieuw veld oetbalclub Kloetinge RENESSE inek op zes locaties rond Schouwen-Duiveland en Kruiningen i euro boete ir hennepteelt MODESHOW ODDS KIDS Boete voor drankrijder 250 euro boete voor middelvinger Minima krijgen spaardouche Schouwse musea maken zich op voor nieuw seizoen DORPSHUIS zeeuwse almanak Schoolkeuze die" 0113-315649 (.pzc.nl ii redactie@pzc-n| .us 31.4460 AA Goes EJfflm-zèeland: 0113-315520; Swnderen: 0114-372770; ^al: 020-4562500 msdag 16 maart 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 Foto's bestel je via wWw.spjifltph' editie Schouwen-Duiveland Marcel Modde BIKZEE - Op zes locaties eu de gemeenten Schou- Duiveland en Reimerswaal en mogelijk proefopstel- i voor de vangst van mos- jad. Het gaat om een inno- ievt methode die een ant- rdmoet bieden op de bedrei- ren voor de sector in de Wad- zekerij Neeltje Jans wil on tken op welke manier het >met hangcultures mossel kan worden gewonnen, lednjf heeft bij de provin- i Rijkswaterstaat een ver- slegd om op zes ver lende locaties met experi- i te mogen beginnen. In sterschelde gaat het om de ►aard, Slaak, Krammer en jedeelle van het Mastgat l wil de kwekerij een opstelling aanleggen in het tershavense Gat (aan de dzeekant van de Brouwers- en in de Westerschelde in ►ormalige veerhaven van lingen. banden meente Schouwen-Duive- steunt de proef, zo maakte ouder G. Houtekamer giste- ékend. Het college ziet het lief als antwoord op de problematischer zaadwin- op de banken in de Wad- De mosselvissers wor- in banden gelegd door Eu- natuurwetten. Blijkt het iment aan te slaan, dan volgens de wethouder ze ieer locaties in de Schou- Juivelandse wateren aan ijzen voor de innovatieve Izaadvisserij. Ook voor de ELBl'RG - De Mid- rgse politierechter heeft ten een 32-jarige inwoner leliskerke voor hennep- estraft met 1000 euro boe- I januari, toen de verdach- 1 in de Bonedijkestraat in mgen woonde, vond de poli zijn huis 51 hennepplan- oor moest de Meliskerke- Ech gisteren verantwoor- Waddenzee zijn dergelijke expe rimenten in voorbereiding. De methode gaat uit van buizen waaraan mosselen hangen. Die buizen geven, aldus de motiva tie in de gemeentelijke nota, een minder storend beeld dan de veelkleurige boeien die de huidi ge lijnen markeren. Per locatie worden vier verschillende con structies beproefd, om te achter halen onder welke omstandighe den en op welke manier het best mosselzaad kan worden gewon nen voor de kweek van hangcul- tuurmosselen. De locaties in de Oosterschelde vallen onder de natuurbescher mingswet en vereisen een (extra) vergunning. De gemeen te heeft daar geen moeite mee, bericht het college de provincie en Rijkswaterstaat. Daarente gen voorzien B en W wel mogelij ke problemen met de gekozen plek in de Krammer en in de ok sel van de Brouwersdam. Als op lossing voor de blauwalgengroei wordt gedacht aan het spuien van water uit het Krammer Vol kerak en de Oosterschelde. Die situatie zou minder ideaal kun nen zijn voor een mosselzaadin stallatie, denkt Houtekamer. Het Brouwershavense Gat gaat, ondanks eerdere bezwaren van gemeente en provincie, mogelijk deel uit maken van het zeereser vaat dat in de Zeeuws-Zuid-Hol- landse delta wordt aangelegd ter compensatie van de tweede Maasvlakte. Het winnen van mosselzaad zou in zo'n gebied niet thuishoren. Te laat Initiatiefnemer S. Schot van Vis- kwekerij Neeltje Jans is somber over een spoedige start van het experiment. „We wachten al twee jaar op de vergunningen en tot dusver hebben we nog niets gehoord." Mocht de toe stemming van provincie en Rijkswaterstaat nu toch binnen kort afkomen, dan is het voor dit seizoen waarschijnlijk al te laat, verwijst Schot naar de aan de vergunning gekoppelde termijn van zes weken om be zwaar aan te tekenen. Het mos selzaad valt in mei en juni, dus moeten de installaties voor die tijd in het water worden ge plaatst. De Zeeuwse zaadwinning kan geen alternatief zijn voor de oogst in de Waddenzee, denkt Schot zelf. De potentiële capaci teit in de Delta is volgens hem te gering. „Slaagt het experi ment, dan moet het eerder wor den gezien als een aanvulling op de huidige kweek. „Dc Neder landse kust is niet geschikt om op grote schaal aan hangcultuur te doen; veel te windgevoelig en sterke stroming. Daar heb je be schutte locaties voor nodig, zo als in Noorwegen." Het experiment vergt een inves tering van ruim driehonderddui zend euro, aldus Schot, waar van 65.000 wordt gesubsidieerd door de provincie. OOSTERLAND - Het is vooral dat ze een lage temperatuur aardig kunnen verdra gen. Zo bijzonder is het poten van plantuitjes in deze tijd van het jaar dus niet. Maar het beeld van goed dat de grond in gaat, roept onherroepelijk lentegevoelens in passanten wakker. Zoals gistermiddag tussen Bruinisse en Oosterland, waar me dewerkers van de Oosterlandse Maatschap Geluk bijdroegen aan het algeheel voorjaarsgeluk. foto Dirk-Jan Gjeltema pank Balkenende ^GE - Hoe hobbelig oofdveld ook is, voetbal - üoetinge moet het er voor de doen. De gemeente Mt geen geld voor een veld of voor vervanging a slechte grasmat van het »eld door kunstgras. fee-trainer Dolf Roks f afgelopen weekeinde ®od over de erbarmelijke ven het hoofdveld, dat vol- jhem een eersteklasser on- p ls- ..Er valt gewoon fopte voetballen." ligt in de eigen gele- Er spelen zoveel elftallen dat het al be- p geschonden is als het eaantreedt. Roks: ..Eigen- het veld voor de wed- gerold, maar dat ^'oorbeeld zaterdag niet, jl er nog een andere wed- lsan de gang was. Het zou Z!ln het hoofdveld wat ;te ontzien." t(NeP genoeg J Kloetinge-voorzitter ls h&t gras van het al jaren het pro- net wortelt niet diep ge- ,n schop je het veld gjjjk kapotDat er te •«strijden op één dag op gespeeld, erkent Dek- hem §een ^°ks overweegt des- «m !8 wiiken naar het ende kunstgrasveld. publlek is dat minder leuk, want daar is geen tribune. De ultieme oplossing is een extra veld aanleggen of kunst gras aanbrengen ojd het hoofd veld, zegt Roks. „Maar ik weet dat het laatste heel duur is." Volgens wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, sport) hoeft Kloetinge nergens op te reke nen. „Een paar jaar geleden was het de bedoeling een vierde veld aan te leggen, een boomgaard naast het Wesselopark bood daar plaats voor. Daar kwamen zo veel protesten tegen van om wonenden, die dreigden alle pro cedures te zullen gebruiken om de boel tegen te houden, dat we er vanaf zagen. Daarom is één van de bestaande velden omge bouwd tot kunstgrasveld, want daar kun je altijd op spelen." Van Ewijk ziet geen reden om Kloetinge uit de brand te heie pen. „In principe heeft de club voldoende veldcapaciteit, waar bij ze voor trainingen kan uitwij ken naar De Weitjes. We hebben bovendien nu geen geld voor uit breiding, laat staan voor een tweede kunstgrasveld. Dat kost minstens vier ton." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van de ge meente Vlissingen gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de Middelburgse bestuursrech ter, die 11 februari oordeelde dat zij koffieshop Purple in Vlis singen een te hoge straf had op gelegd. „Ik wil geen marionet zijn van een onhelder systeem", verklaart Van Dok-van Weele, met een verwijzing naar het Ne derlandse gedoogbeleid. De burgemeester legde de koffie shop een sluiting op van drie maanden, nadat de politie me dio vorig jaar een handelsvoor raad van circa 15 kilo softdrugs had aangetroffen in een woning op 150 meter afstand van de kof fieshop. In een koffieshop is maximaal 500 gram toegestaan. De dagomzet van Purple is circa 2 kilo. De koffieshop maakte be zwaar tegen de hoogte van de strafmaat en wees op de onmoge lijkheid om op legale wijze him koffieshop te bevoorraden. Zij vinden dat niet de koffieshop, maar het bevoorradingspunt ge sloten had moeten worden. Zij kregen hun gelijk bij de be stuursrechter. De wet schrijft voor dat kopen en verkopen van softdrugs is ver boden, maar de overheid ge doogt deze transacties. Tegen het telen van wiet en de bevoor rading van koffieshops kan wel worden opgetreden. „Ik ben het volledig eens met burgemeester Leers van Maastricht die de be voorrading en de productie van softdrugs wil legaliseren", stelt Van Dok-van Weele. „Dat heb ik in 2004 met negen andere bur gemeesters al aangekaart bij de overheid." Zij gaat in beroep, omdat de kaders van het soft drugsbeleid duidelijker gesteld moeten worden. „Ais er scheef gebouwd is, wordt het nooit meer recht." De burgemeester ontkent met klem dat ze de jacht op koffie shops heeft ingezet. „Maar het blijkt niet mee te vallen om het gedoogbeleid te handhaven. Het wordt een opeenstapeling van gedogen en gedogen. Dat leidt er toe dat we nooit meer tegen overtredingen zouden kunnen optreden." Advertentie Dinsdag 22 maart a.s. houdt Odds Kids een spetterende kindermodeshow m.m.v. Dansschool Shirley. Wij laten u dan de nieuwe voorjaars kindermodc aan u zien. Waar: Op de markt in Middelburg (overdekt) Hoe laat 19.00 uur en 20.00 uur Toegang gratis Reservering: verplicht, telefonisch of in de winkel Na afloop wordt er iels te drinken verzorgd in de winkel 0118-641329 i (MMM** 11 -r ZIERIKZEE- De presidentsvrouw van Georgië, de van oorsprong Zeeuwse Sandra Roelofs deed gisteravond tijdens haar toerneetje door de pro vincie ook Zierikzee aan. Tijdens de boeken week is zij in Nederland om haar boek Sandra Elisabeth Roelofs - De first lady van Georgië. Het verhaal van een idealiste te promoten. In de ze autobiografie beschrijft ze haar uitzonderlij ke leven als echtgenote van Mikheil Saakasjvili, de man die op 4 januari 2004 tot president van Geogië werd gekozen. De inleiding van Roelofs gisteravond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee trok circa vierhonderd bezoekers. Ter omlijs ting zong Liesbeth Franken begeleid door Mar van der Veer op piano enkele typisch Georgi sche volksliederen. Vele aanwezigen maakten gebruik van de moge lijkheid het boek van Roelofs door de presidents vrouw zelf te laten signeren. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout veroordeelde gisteren een 33-jarige in woner van Zierikzee voor dronken rijden tot 550 euro boe te en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De verdachte beriep zich in zijn verweer op overmacht. Hij had zich 4 december vorig jaar gedwongen gevoeld om te gaan rijden, omdat zijn vriendin (bij wie hij ver bleef) kennissen had gebeld om zijn auto te beschadigen. Hij zag toen geen andere oplossing dan naar huis te rij den. De politie betrapte de drankrijder met een alcoholgehalte van 565 microgram, ruim tweeënhalf keer zo veel als is toegestaan. Het verhaal maakte geen indruk op de officier van justi tie en ook de politierechter vond dat de verdachte bewust het risico had genomen door het hazepad te kiezen en ge snapt te worden. MIDDELBURG - Het opsteken van de middelvinger naar de politie kwam gisteren in Middelburg een 25-jarige in woner van Bergen op Zoom op een boete van 250 euro te staan. Volgens de man klopte het verhaal van de surveille rende agenten, die hem 18 januari dit jaar op de Nieuwe Postweg in Tholen tegemoet reden, totaal niet. „Ik deed in mijn auto de klep omhoog tegen de laagstaande zon. Zij hebben iets gezien dat niet is gebeurd", was zijn ver weer. Officier van justitie G. van der Burg vond bewezen dat de man het 'fuck you' gebaar had gemaakt. „Ik heb geen re den om te twijfelen aan de twee verbalisanten." Hij eiste 250 euro boete. De politierechter was het eens met de offi cier en vonniste conform de eis. TERNEUZEN - Huishoudens in Zeeuws-Vlaanderen met forse schulden krijgen vanaf volgende week een gratis pakket met energiebesparende producten. Het pakket be vat spaarlampen, een spaardouche, radiatorfolie, radia- torbuisisolatie en een schakelbaar stekkerblok. Het pak ket heeft een totale waarde van ruim vijftig euro. Een huishouden kan met dit pakket en enkele tips tiental len euro's per jaar besparen. Hoe dit precies moet, wordt uitgelegd in een energiebespaaradvies op maat. Het Bureau Schuldhulpverlening vindt het belangrijk dat huishoudens met financiële problemen worden ge holpen energie besparen. Deze groep mensen besteedt vol gens het bureau naar verhouding een groot deel van het inkomen aan elektriciteit en gas. Bovendien zouden ze geen geld of kennis genoeg hebben om energie te bespa ren. door Piet Kleemans deze staat in het teken van de wisseltentoonstelling van wer ken van Cor de Wolff. Museum De Burghse Schoole in Burgh - waar onder meer oude schoolfoto's en een schoolklas uit 1920 te zien zijn - is open vanaf zaterdag 9 april. Het Mari tiem Museum in Zierikzee zet vrijdag 1 april de deuren open. De Oudheidkamer in Bruinisse is open van 30 april tot 7 mei en van 1 juni tot 30 september. Het Zierikzeese Stadhuismu seum gaat op zaterdag 30 april het nieuwe seizoen in. Tijdens het museumweekend op zater dag 9 en zondag 10 april is het museum eveneens open. OUWERKERK - Het nieuwe mu seumseizoen staat voor de deur. Op Schouwen-Duiveland bijt Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor het spits af. Zaterdag reist gedepu teerde A. Poppelaars af naar het dorp voor de officiële opening. Goemanszorg presenteert als eerste museum in Zeeland de tentoonstelling De Zeeuwse Boerderij, van woonhuisstal tot damwandloods. De expositie is in samenwerking met de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland ingericht. De tweede wisselten toonstelling heeft als thema 'Communicatie, berichtgeving in vroeger tijden'. De deuren van het Watersnood museum in Ouwerkerk gaan donderdag 24 maart open. Ook tweede paasdag is het museum open. De officiële opening staat gepland voor zaterdag 2 april en (Advertentie) DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg (Advertentie) tel: 0900-3300033 m www.theaterverkoopzeeland.nl 50 Het rijke bezit van kleine kin deren noopt ouders soms tot moeilijke keuzes. Zo moet er een geschikte basisschool wor den gevonden voor een leer gierige Kloetingse kleuter. In het kader van een oriënta tieronde werd onlangs onder meer een uitgebreid bezoek ge bracht aan de Bisschop Emst- school. Toen papa en mama de scholier in spe 's avonds tij dens het eten bij wijze van raadplegend referendum vroe gen naar diens voorkeur, nam hij een ondubbelzinnig stand punt in. „Ik wil wel naar de Bert Emieschool."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31