Laat ze niet vallen PZC Gemeente steunt mosselzaadproef terzijde hennepte, PZC PZC PZC f Giro 222111 Onderscheiding voor oud-Indiëganger Kloet Maak er een Kleintje van. ai c - d) 3 1 Kweek op zes locaties rond Schouw en-Duiv eland en Kruiningen Verdachten zien de VOOR EEN AUTOROUTE IN ZUID-BEVELAND ZOEKT DE PZC BEZORGERS! woensdag 16 maart 2005 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Op zes locaties binnen de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Reimerswaal komen mogelijk proefopstellin gen voor de vangst van mos selzaad. Het gaat om een inno vatieve methode die een ant woord moet bieden op de bedrei gingen voor de sector in de Wad denzee. Viskwekerij Neeltje Jans wil on derzoeken op welke manier het beste met hangcultures mossel zaad kan worden gewonnen. Het bedrijf heeft bij de provin cie en Rijkswaterstaat een ver zoek neergelegd om op zes ver schillende locaties met experi menten te mogen beginnen. In de Oosterschelde gaat het om de Vuilbaard, Slaak, Krammer en een gedeelte van het Mastgat. Daarnaast wil de kwekerij een proefopstelling aanleggen in het Brouwershavense Gat (aan de Noordzeekant van de Brouwers- dam) en in de Westerschelde in de voormalige veerhaven van Kruiningen. De gemeente Schouwen-Duive- land steunt de proef, zo maakte wethouder G. Houtekamer giste ren bekend. Het college ziet het initiatief als antwoord op de steeds problematischer zaadwin ning op de banken in de Wad denzee. De mosselvissers wor den aan banden gelegd door Europese natuurwetten. Blijkt het experiment aan te slaan, dan zijn er volgens de wethou der zeker meer locaties in de Schouwen-Duivelandse wate ren aan te wijzen voor de innova tieve mosselzaadvisserij. Ook voor de Waddenzee zijn dergelij ke experimenten in voorberei ding. Storend beeld De methode gaat uit van buizen waaraan mosselen hangen. Die buizen geven, aldus de motiva- tie in de gemeentelijke nota, een minder storend beeld dan de veelkleurige boeien die de huidi ge lijnen markeren. Per locatie worden vier verschillende con structies beproefd, om te achter halen onder welke omstandighe den en op welke manier het best mosselzaad kan worden gewon nen voor de kweek van hangcul- tuurmosselen. De locaties in de Oosterschelde vallen onder de natuurbescher mingswet en vereisen een (extra) vergunning. De gemeen te heeft daar geen moeite mee, bericht het college de provincie en Rijkswaterstaat. Daarente gen voorzien B en W wel mogelij ke problemen met de gekozen plek in de Krammer en in de ok sel van de Brouwersdam. Als op lossing voor de blauwalgengroei wordt gedacht aan het spuien van water uit het Krammer Vol kerak en de Oosterschelde. Die situatie zou minder ideaal kun nen zijn voor een mosselzaadin stallatie, denkt Houtekamer. Het Bromuwershavense Gat gaat, ondanks eerdere bezwaren van gemeente en provincie, mogelijk deel uit maken van het zeereservaat dat in de Zeeuws-Zuid-Hollandse delta wordt aangelegd ter compen satie van de tweede Maasvlakte. Het winnen van mosselzaad zou in zo'n gebied niet thuishoren. Somber Initiatiefnemer S. Schot van Vis kwekerij Neeltje Jans is somber over een spoedige start van het experiment. „We wachten al twee jaar op de vergunningen en tot dusver hebben we nog niets gehoord." Mocht de toe stemming van provincie en Rijkswaterstaat nu toch binnen kort afkomen, dan is het voor dit seizoen waarschijnlijk al te laat, verwijst Schot naar de aan de vergunning gekoppelde termijn van zes weken om be zwaar aan te tekenen. Het mos selzaad valt in mei en juni, dus moeten de installaties voor die tijd in het water worden ge plaatst. De Zeeuwse zaadwinning kan geen alternatief zijn voor de oogst in de Waddenzee, denkt Schot zelf. De potentiële capaci teit in de Delta is volgens hem te gering. „Slaagt het experi ment, dan moet het eerder wor den gezien als een aanvulling op de huidige kweek. „De Neder landse kust is niet geschikt om op grote schaal aan hangcultuur te doen; veel te windgevoelig en sterke stroming. Daar heb je be schutte locaties voor nodig, zo als in Noorwegen." Het experi ment vergt een investering van ruim driehonderdduizend euro, aldus Schot, waarvan 65.000 wordt gesubsidieerd door de pro vincie. De Borselse burgemeester Gelok (1) praat met de kersverse gedecoreerde heer Kloet. foto Willem Mieras door Leoni van de Schraaf GOES - Als beloning voor zijn jarenlange inzet voor de maat schappij en oud-Indiëstrijders kreeg de 78-jarige J. Kloet uit Heinkenszand gisteren een ko ninklijke onderscheiding. De Borselse burgemeester J. Ge- lok speldde Kloet de versierse len op in Hotel Goes, waar de Zeeuwse afdeling van de Vereni ging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) haar jubi leumbijeenkomst hield. Kloet is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwe ge zijn grote betrokkenheid bij de afdeling Zeeland van het VO MI. Daarvan is hij sinds de op richting in 1987 bestuurslid en secretaris. Ook is hij zeer be gaan met het wel en wee van de 600 leden van de vereniging. Zo staat hij de oud-Indiëgangers en hun familieleden bij in geval van ziekte of overlijden. In 1995 heeft hij een reis naar In donesië georganiseerd voor een aantal oud-strijders, zodat ze op een aantal erevelden kransen voor gesneuvelden konden leg gen. Daarnaast vertegenwoordigt hij de provincie elk jaar bij de offi ciële dodenherdenking op 4 mei en staat hij in erehagen bij plechtigheden, zoals koninklij ke huwelijken en begrafenissen. Kloet was vroeger bestuurslid van de christelijke basisschool in Lewedorp en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Ook trad hij voor het kantongerecht op als raadgever bij pachtge- schillen. door Emile Calon MIDDELBURG - De keerzijde van de hennepteelt weegt zwaar, zo bleek gisteren maar weer eens in de Middelburgse rechtbank. Daar stonden drie Walchenaren en drie mannen uit Zuid-Beveland terecht voor hun betrokkenheid bij het kwe ken op grote schaal van neder wiet. Ze zijn vorig jaar betrapt bij het exploiteren van in totaal veertien hennepplantages en hoorden officier van justitie G. Oosterveld gevangenisstraffen eisen, variërend van één tot drie jaar. Vier van hen zitten nog steeds in voorarrest en dat valt niet mee, zo gaven ze aan. Daarnaast moeten ze binnen- kort weer voor de rechter ver schijnen omdat het Openbaar Ministerie van plan is hen finan cieel nog wat te plukken. Ook moeten ze, aldus de officier, nog een rekening van Delta betalen van ruim negentien mille. Twee verdachten, landbouwers uit de gemeente Reimerswaal, weten niet of hun bedrijf ooit nog gezond wordt. Sinds de ille gale nevenactiviteiten van de va der en zoon zijn ontdekt, kun nen ze niet meer bij de bank aan kloppen voor een krediet. Ook verzekeren is een probleem. Hun oude maatschappij heeft eenzijdig alle contacten verbro ken en contracten opgezegd. Maatschappelijk en financieel zijn de vooruitzichten voor die zes allerminst gunstig. Daar komt nog eens bij dat de vrien din van een van hen afgelopen weekeinde gemaskerde mannen aan de deur kreeg. Die maakten haar duidelijk dat er nog een re kening voldaan moet worden voor de huur van een loods aan de Ampèreweg in Middelburg. Haar vriend is - in de gevange nis - ook bedreigd. Volgens zijn advocate heeft die laatste bedreiging niets te ma ken met nog openstaande reke ningen. Ook niet met de angst van anderen dat de inwoner van Heinkenszand tegenover de rechtbank namen zou noemen, verzekerde advocate P. Schroe- ijers na afloop van de zitting. Dat er nog anderen bij de zaak betrokken zijn, werd den zestal niet ontkend. Sleclj kele namen werden tij^ rechtszaak prijsgegeven] de namen van de lever^ van hun materialen, mete de afnemers en ook nietd; men van de mensen die a voor het omleiden vandeè citeit. De zes wilden maar kwijt dat een deelv oogst naar de Goese koi: High Life ging. Bedreigd De zes worden door hetQ schouwd als leden vane«: nele organisatie. Volger,;} cier hebben ze her en de:: den-Zeeland henneppï opgezet bij mensen die cieel omhoog zaten. Ino» dig, zouden ze zelfs mensg ben bedreigd. De advocaten vonden stü stuk de beschuldiging vano minele organisatie belat; Volgens hen trokken den in wisselende samenstel Dat er hennepplantages! opgezet, werd niet off] Voor een deel gebeurde mensen die de zes beiuè met het verzoek om bij h» op te zetten. Van bel was volgens de advocates luut geen sprake. De raadslieden pleittes voor stuk voor alternatief fen. E. Smit merkte ook) het land enigszins in vera is over wat nu nog wele mag als het gaat om nek Hij merkte op dat begin c in de Utrechtse Jaarbre een grote hennepbeursis! den waar legaal alles wal den op het gebied van hi teelt. Recent heeft het we Nieuwe Revu ook nog re plete handleiding voor teelt verspreid en in gm overal in het land is ook! les probleemloos te koop. Officier Oosterveld was; zeer duidelijk. „Hennepte verboden." Ze merkten dat de rechtszaal niet dei is om te pleiten voor eens aanpak. Ze verwees m ders van en andere aanpal naar de wetgevende mack De rechtbank doet woensd maart om 13.00 uur uitspa Geld verdienen en de hele dag nog voor ie hebben? Word dagbladbererger van de PZC Een goede bijbaan voor jong en oud' 0e PZC is op roek naar enthousiaste, positief ingestelde mannen, vrouwen, jongeren (vanaf 15 pari die ervoor willen zorgen dat de ochtendkranten voor 07.00 uur bij de abonnees in de bus liggen Momenteel zijn er nog enkele wijken in uw buurt vnj. Goede verdiensten en aantrekkelijke voorwaarden! Naast lichaamsbeweging en een vaste vergoeding zijn er veel extra s. het alfabet van Zeeland Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC Een goede bijbaan voor jong en oud' 0e PZC is op zoek naar enthousiaste, positief ingesielde mannen, vrouwen, jongeren Ivanat 15 jaar) die ervoor willen zorgen dat de ochtendkranten voor 07 00 uur bij de abonnees m de bus liggen Momenteel zijn er nog enkele wijken in uw buurt vrij Interesse? Bel gratis de afdeling 8mnendienst Disiribuiie 0800023 51 11 of kijk op wwwdeleuksiebijbaan.nl het alfabet van Zeeland Geld verdienen en de hele dag voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC. Een goede bijbaan voor jong en oud! De PZC is op zoek naar positief enthousiaste, ingestelde mannen, vrouwen, jongeren in bezit van eigen auto die ervoor willen zorgen dat de ochtendkranten voor 07.00 uur bij de abonnees in de bus liggen. Momenteel zijn er nog enkele wijken in uw buurt vrij. Goede verdiensten en aantrekkelijke voorwaarden! Naast een vaste vergoeding zijn er veel extra's. Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst Distributie 0800-023 51 11 of kijk op www deleukstebijbaan nl Het speciale fonds voor kin: ,n handicap in het alfabet van Zeeland 120.000 mensen met 120.000 mensen leven in onzekerheid. Ieder moment kunnen zij een aanval krijgen. Want epilepsie is nog steeds niette genezen. Meer onderzoek is hard nodig. Laat mensen met epilepsie niet vallen. Help mee en geef aan de collectant. Nationaal Epilepsie Fonds De Macht van het Kleine www.epilepsie.nl Grote teleur stelling? i/i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30