Geen geld voor beter hoofdveld prettigfeepriisd PZC PZC Aan mythe komt nooit een einde Blauw-Wit moet tijdens verbouwing improviseren ,11 Voetbalclub Kloetinge moet probleem met hobbelige mat zelf oplossen leimerswaalse ethouder houdt agboek bij |p internet ucht in rendshuis stzegelbeurs Kloetinge agenda AAZET Werkstraf voor wapenbezit 250 euro boete voor middelvinger Jagers ruimen vuil Werkstraf voor bedreigingen Juridisch gevecht om koffieshop gaat verder Ons Boeregoed in Kapelle GROT6 K6RK VGGRG woensdag 16 maart 2005 |cr»fik Balkenende 10ETINGE - Hoe hobbelig [I hoofdveld ook is, voetbal- ubKloelinge moet het er voor- k mee doen. De gemeente ts heeft geen geld voor een b veld of voor vervanging de slechte grasmat van het ,[dveld door kunstgras. pDge-trainer Dolf Roks igde afgelopen weekeinde nood over de erbarmelijke It van het hoofdveld, dat vol- s hem een eersteklasser on- ardig is. „Er valt gewoon h! op té voetballen. Er is in geval zeker geen verzorgd [bal op te spelen. Ballen zijn lihjk aan te nemen, omdat ze rtdurend alle kanten opstuit en.' [oorzaak ligt in de eigen gele ren. Er spelen zoveel elftallen het hoofdveld dat het al be- MERSWAAL - Wie altijd al wilde weten hoe een dag een wethouder eruit ziet, terecht op de internetpagi- an wethouder C. Knuit van merswaal. Deze week ver- nvde hij zijn eerste maand belevenissen toe aan het in- I it houdt niet alleen zijn for- werkzaamheden bij. Hij ijft ook af en toe op hoe het hem persoonlijk gaat, zoals februari: 'Op tijd naar huis. j grieperig en flink verkou- Bovendien geeft hij regel- zijn mening over onder ren die op zijn bord komen, kan de wethouder niet al- lelen met zijn lezers: „Versla van de vergadering van bur- eester en qethouders bij- beeld niet." Het dagboek It elke maand gepubliceerd ww.reimerswaal .pvda.nl. !ER ARENDSKERKE - To- :lub 's-Heer Arendskerke t vrijdag en zaterdag een 'it in dorpshuis Het Arend- toneelstuk, met de titel 'Zil- itjes en Augurken', begint ur. IETINGE - Postzegelvereni- De Bevelanden houdt za- tg een postzegelvooijaars- s in verenigingsgebouw citia in Kloetinge. postzegelbeurs begint om 0 uur. 15.00 uur is er een grote 'Veiling van honderd kavels. Bezorgklachten: 800-0231231 'maandag t/m vrijdag durende de openingstij- 'nizaterdags tot 12.00 uur edactie VELANDEN/THOLEN «ionspark 28 'oitbus31 ^60 AA GOES 1:0113-315670 éx. 0113-315669 B-mail: redgoes@pzc.nl bankBalkenende (chef) n9r'd Huibers ^ekevanderJagt Nk Janssen ""dPaardekam K°en de Vries (sport) '•men van der Werf CENTRALE redactie '«'onspark 28 «SOAAGOES 11B" 31315500 f* 10113)316669 NI: redactie® pzc,nl wternet E*«.n! [leil: web@pzc.n| hoorlijk geschonden is als het eerste aantreedt. Roks: „Eigen lijk moet het veld voor de wed strijd worden gerold, maar dat kon bijvoorbeeld zaterdag niet, omdat er nog een andere wed strijd aan de gang was. Het zou wijs zijn het hoofdveld wat meer te ontzien." Volgens Kloetinge-voorzitter P. Dekker is het gras van het hoofdveld al jaren het pro bleem. „Het wortelt niet diep ge noeg en dan schop je het veld dus makkelijk kapot." Dat er te veel wedstrijden op één dag op worden gespeeld, erkent Dek ker, maar is er volgens geen al ternatief. Trainer Roks overweegt des noods uit te wijken naar het aan grenzende kunstgrasveld. Voor publiek is dat minder leuk, want daar is geen tribune. De ultieme oplossing is een extra veld aanleggen of kunst gras aanbrengen op het hoofd veld, zegt Roks. „Maar ik weet dat het laatste heel duur is." Volgens wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, sport) hoeft Kloetinge nergens op te reke nen. „Een paar jaar geleden was het de bedoeling een vierde veld aan te leggen, een boomgaard naast het Wesselopark bood daar plaats voor. Daar kwamen zoveel protesten tegen van om wonenden, die dreigden alle pro cedures te zullen gebruiken om de boel tegen te houden, dat we er vanaf zagen. Om die reden is één van de bestaande velden om gebouwd tot kunstgrasveld, want daar kun je altijd op spe len." Van Ewijk ziet geen reden om Kloetinge uit de brand te he iepen. „In principe heeft de club voldoende veldcapaciteit, waar bij ze voor trainingen kan uitwij ken naar De Weitjes. We hebben bovendien nu geen geld voor uit breiding, laat staan voor een tweede kunstgrasveld. Dat kost minstens vier ton." De moerbeiboom die Jacoba van Beieren zou hebben geplant in Goes en die tot 1929 standhield. door Harmen van der Werf GOES - Of Jacoba van Beieren het heeft gedaan of niet, niemand weet het. Wat doet het er ook toe? Het verhaal dat zij in de vijftiende eeuw een moer beiboom in Goes plantte die het tot 1929 uithield, is mooi genoeg voor een vervolg. Jacoba van Beieren (1401-1436) is een tragisch figuur. Zij was dol op macht, maar moest het voortdurend tegen sterkere, meestal mannelijke tegenstan ders afleggen. Tot ze in de zomer van 1432 in het geheim met Frank van Bor- selen trouwde. Met dat huwelijk was haar loopbaan definitief ten einde. Zij moest alle graafschappen opgeven. Toch trouwde ze. Uit ware liefde, me nen zelfs serieuze historici. „Ze was een soort Don Quichotte", stelt Frank de Klerk, medewerker van het Goese gemeentearchief. „Ze riep mede lijden en vertedering op. Dat heeft de mythevorming rond haar bevorderd. Al lerlei flauwekul is over haar bedacht, dat ze bijvoorbeeld iets had met moer beibomen. Ik denk dat de volksmond er vooral iets mee had." De Klerk heeft daar geen moeite mee, integendeel. „Als mensen dankzij zulke verhalen meer belangstelling krijgen voor de geschiedenis, is dat uitste kend." Dat Goes en Jacoba van Beieren samen iets hebben, is helemaal mooi meegenomen. Zij verleende in 1417 de stad het recht om grachten te graven om zich te kunnen verdedigen. En met haar grootste tegenstrever Filips van Bourgondië bracht ze in 1428 een offici eel bezoek aan Goes. Jacoba van Beieren is dus zonder twij fel in Goes geweest, maar niemand durft te beweren dat zij de haar toebe dachte moerbeiboom aan de huidige Singelstraat, bij het slot Oostende, zelf heeft geplant. Ook De Klerk niet. Van de in 1929 gekapte moerbeiboom zijn enkele resten bewaard gebleven. Een schijf van de boom ligt voorlopig in het fruitteeltmuseum in Kapelle. Ook een stuk stronk is gered door de toenmalige archivaris, denkt De Klerk. Hoe interessant ook, wetenschappelijk onderzoek naar de ouderdom van de stukken heeft tot nu toe niet plaatsge vonden. Eén voordeel: zo komt er nooit een einde aan een mythe. Door een moerbeiboom te herplanten vlakbij de plek waar de oude stond, wordt die zelfs leven ingeblazen. Vandaag staat dit te gebeuren, ter gelegenheid van Na tionale Boomfeestdag en het 600-jarig bestaan van Goes als stad. reproductie Willem Mieras Leerlingen van de groepen zeven en acht van de Bisschop Ernstschool mo gen in de voetsporen van Jacoba van Beieren treden. Althans, de boom die zij planten, komt vlakbij de plek waar de oude stond, naast de voormalige bios coop aan de Singelstraat. Maar: het wordt een witte moerbeiboom, terwijl er tot 1929 een zwarte heeft gestaan. Die keuze is niet historisch verant woord, maar wel biologisch. Een zwar te moerbeiboom is bevattelijker voor vorst en groeit krom, als een oud vrouw tje. Een witte moerbeiboom kan beter tegen de kou en groeit 'gewoon' om hoog. Een echte Jacoba van Beieren zal de nieuwe moerbeiboom in Goes dus nooit worden. Wie die wil zien, moet naar Slot Zuylen tussen Maarssen en Utrecht. In de tuin van het slot staat een stokoude moerbeiboom, ter herinne ring aan het huwelijk uit ware liefde tussen Jacoba van Beieren en Frank van Borselen. door Frank Balkenende KLOETINGE - Korfbalvereni ging Blauw-Wit uit Kloetinge krijgt geen tijdelijke units tij dens de uitbreiding van het kleedkamergebouw op De Wei tjes. De vereniging heeft de gemeen te met spoed om units gevraagd, zodat de (120) leden zich niet hoeven om te kleden in de kanti ne. Blauw-Wit voelt zich over vallen door de plotselinge aan vang van de verbouwing van de bestaande kleedaccommodatie. „We wisten van niks, we moes ten het via-via van de aannemer horen dat het sloopwerk was be gonnen", zegt voorzitter M. Ko- le van de korfbalvereniging. Hij denkt zegt dat het 'chaos' in de kantine wordt als daar aller lei jeugdleden zich moeten om kleden. „Daarom hebben we om twee simpele units gevraagd. Er hoeft geen elektriciteit in, want we trekken zelf wel een kabel tje, en ook geen water, douchen kunnen we thuis wel." Units plaatsen is duur en is to taal zinloos, reageert wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, sport). „Vergeet niet dat je een bouwvergunning voor het plaat sen van units moet aanvragen. Die procedure duurt op zijn kortst een maand, maar dan (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113.330333 moet niemand een bezwaar in dienen. Half april is de verbou wing al klaar, dus dat heeft alle maal geen zin. Dat zou je voor Piet Snot doen. Blauw-Wit moet dus even drie, vier weken impro viseren. Dat kan ook wel, want niet iedereen zal tegelijk omkle den in de kantine. Je kunt ook gewoon in je trainingspak naar het veld komen en thuis douchen." Van Ewijk zegt dat de korfbalvereniging wist dat vroeg in het voorjaar de kleedac commodatie zou worden ver bouwd. Of Blauw-Wit recent op de aanvangdatum is geatten deerd, weet ze niet. Blauw-Wit-voorzitter Kole er kent wel dat de kleedaccomoda- tie er beter op wordt. Van de twee kleedruimten worden er vier gemaakt en de vereniging krijgt een opslaghok. STREEKACTIVITEITEN BIEZELIIMGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrij'factiviteiten Amnesty International; ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje, 14.30 uur: Seniorenmiddag met het koor Zanglust uit Goes; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren: Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur; Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; Grote zaal Brede School De Symfonie, 14.00-17.00 uur; Halve finales regionale voorleeswedstrijd 2005; Wijkinfowinkel, Kuyperlaan 17, 19.00-21.00 uur: Informatiemarkt WE Goese Polder; Bibliotheek, 20.00 uur. Steffie van den Oord vertelt over haar nieuwste boek Liefde in oorlogstijd; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos;20.00 uur: Bingo voor da mes door vrouwengilde; HEINKENSZAND - Gebouw aan 't Dijk je, 9.30-15.00 uur: Kinderkledingbeurs; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout veroordeelde gisteren een 34-jarige on dernemer uit Goes voor wapenbezit conform de eis tot 150 uur werkstraf. De Goesenaar vertelde ter bescher ming van zichzelf en zijn gezin een pistool te hebben aan geschaft. Bij het doorzoeken van het pand in Goes vond de politie 27 januari dit jaar nog een tweede wapen. De politierechter wilde weten door wie de man zich be dreigd voelde en waarom hij het pistool, dat geladen was, had aangeschaft. „Zat de maffia achter u aan?" De verkla ring van verdachte, dat hij het wapen had gevonden, kwam bij de politierechter weinig plausibel over. „Heeft u zich gerealiseerd dat u twee of drie maanden gevange- nisstpraf riskeert?" De politierechter nam de eis van de of ficier van justitie over. MIDDELBURG - Het opsteken van de middelvinger naai de politie kwam gisteren in Middelburg een 25-jarige in woner van Bergen op Zoom op een boete van 250 euro te staan. Volgens de man klopte het verhaal van de surveille rende agenten, die hem 18 januari dit jaar op de Nieuwe Postweg in Tholen tegemoet reden, totaal niet. „Ik deed in mijn auto de klep omhoog tegen de laagstaande zon. Zij hebben iets gezien dat niet is gebeurd", was zijn ver weer. Officier van justitie G. van der Burg vond bewezen dat de man het 'fuck you' gebaar had gemaakt. „Ik heb geen reden om te twijfelen aan de twee verbalisanten." Hij eiste 250 euro boete. De politierechter was het eens met de officier en vonniste conform de eis. KOEWACHT - Honderd jagers trekken er zaterdag 19 maart op uit in de polders van Koewacht tot Clinge. Niet met hun geweren, maar met vuilniszakken en prikstok ken. Ze doen voor de veertiende keer mee aan de Nationa le Natuurschoonmaakdag. De schoonmaakdag is een ini tiatief van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging. De jagers verwachten andermaal veel zwerfvuil aan te treffen in het tienduizend hectare grote gebied dat ze be strijken. Vorig jaar verzamelden de jagers 58 kubieke me ter afval. De jagers willen met hun actie laten zien dat de natuur hen ook op andere wijze ter harte gaat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 32-jarige Vlissinger voor ernstige bedreigin gen veroordeeld tot 200 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan een van de slachtof fers, een gemeenteambtenaar, moet hij 300 euro smarten geld betalen. De man had zich op 4 januari dit jaar in het gemeentehuis in Vlissingen misdragen, omdat hij zich als uitkeringstrekker tekort gedaan voelde. Binnen het stad huis bedreigde hij eerst een beveiligingsbeambte. Buiten kwam hij de hem bekende gemeenteambtenaar tegen. Te gen hem zei hij dreigend met een mes: „Wat zou je ervan vinden als ik je broer zou doodsteken?" Officier van justi tie G. van der Burg eiste vier maanden gevangenisstraf plus de twee weken, waarvan de man nog in een proeftijd zat. Raadsman F. Sul pleitte voor een werkstraf en zei dat zijn cliënt gefrustreerd was geraakt door problemen rond zijn uitkering, waarvoor toezeggingen waren gedaan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele gaat in hoger beroep te gen de uitspraak van de be stuursrechter, die oordeelde dat zij koffieshop Purple een te zwa re straf had opgelegd. „Ik wil geen marionet zijn van een onhelder systeem", ver klaart Van Dok-van Weele, met een verwijzing naar het Neder landse gedoogbeleid. Ze legde de koffieshop een sluiting op van drie maanden, nadat de poli tie medio vorig jaar een handels voorraad van circa vijftien kilo softdrugs had aangetroffen in KAPELLE - Zang. dans en to neel in Zeeuwse klederdacht is zaterdag te zien in De Vroone in Kapelle. Het koor en de dans groep van vereniging Ons Boere goed treedt op. Ook wordt er een presentatie van kleder dracht gegeven en speelt de to neelgroep het komische stuk 'Zeer geacht bruidspaar'. De voorstelling begint om 19.30 een woning in de buurt van de koffieshop. In een koffieshop is maximaal 500 gram toegestaan. „Ik ben het volledig eens met burgemeester Leers van Maas tricht die de bevoorrading en de productie van softdrugs wil lega liseren", stelt Van Dok-van Wee le. Zij gaat in beroep, omdat de kaders van het softdrugsbeleid duidelijker gesteld moeten wor den. De burgemeester ontkent met klem dat ze de jacht op kof fieshops heeft ingezet. „Maar het blijkt niet mee te vallen om het gedoogbeleid te handhaven. Het wordt een opeenstapeling van gedogen en gedogen. Dat leidt er toe dat we nooit meer te gen overtredingen zouden kun nen optreden." (Advertentie) MuziekPodium Zeeland presenteert het seizoen 2005 in de Vraag de gratis brochure aan 0118-623650 of via grotekerkveere@nieuwe-muziek.nl Met een keuze uit meer dan 60 concerten mist u geen noot van uw favoriete muziek. Advertentie De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13.30 uur: Koersbal (gym zaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Verenigingsge bouw Gereformeerde Gemeente, 14.00-16.30 en 19.00-20 00 uur: Voor jaarsverkoping; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; Sporthal, 13.00 uur: Kennismakingsles sen voor tennis door LTC Kruisingen; 13.30 uur: Zaalhockeytoernooi door WhoZnext; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oude- renmiddag; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur; Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. kg v--- Bel Marianne Priester (06-40734102) "Aan Zee" zoekt sfeervolle woningen, mooie villa's authentieke huizen van particulieren voor verhuur voor een vrijblijvende afspraak of meldt u aan op www.aanzee.com Advertentie Violen 10 stuks in tray Tuincentrum Life Garden Oostburg Nieuveltweg 56 4501 PZ Oostburg 01l~"-452279 Woensdag koopavond Tuincentrum Life Garden Hulst Absdaalseweg 70 1561 RE Hulst 0114-313738 Elke zondag open van 13-00 tot 17.00 Geldig t/m één weck na plaatsing zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29