Dommelhenk is volks PZC Jan Menu speelt met trio Dig d'Diz Mandoline en accordeon vinden elkaar woensdag 16 maart 2005 swl] Marina Eckhardt en Monty van Belzen leven vele ja ren samen en hebben allebei een uitgebreide ervaring in de mu ziek, Eckhardt als mandoliniste en Van Belzen als accordeonist. Toch hebben ze nooit echt sa men gespeeld. Tot eind 2003 Fol- lie a deux ontstond. Zaterdag verschijnt de eersté cd van het duo: Passionata. Een muzikaal huwelijk lag ook niet voor de hand. Sommige musici zeggen dat mandoline en accordeon een onmogelijke com binatie vormen", zegt Van Bel zen. „In Nederland is er geen en kel gezelschap met die samen stelling en daarbuiten ook nau welijks." Min of meer Bij toeval kwam het er toch van om een keer samen te spelen en dat bleek wonderwel goed uit te pakken. „Het werd positief ont vangen en het was leuk om te doen", zegt Eckhardt. Monty heeft er wat langer over gedaan om aan het idee te wennen, maar ik dacht meteen: het kan dus wél." De naam is gebaseerd op het duo dat Eckhardt in de jaren ne gentig vormde met gitarist Leo van Rutte: het Follia Duo. „Dit was dus Follia 2." In enigszins verbasterd Frans werd dat Fol- lie a deux. Vorig jaar gaf het duo veertien optredens. Het heeft enige tijd gekost om een programma samen te stel len. „Het probleem is dat er geen muziek is geschreven voor mandoline en accordeon, dus moesten we zelf wat proberen'v, zegt Eckhardt „Niet alles werkt. We hadden een bewer king gemaakt van Westside Sto rymaar daar hadden we geen goed gevoel bij. Wat wel heel goed bleek uit te pakken was de muziek van Astor Piazzolla en andersoortige tango's." Op de cd, die werd opgenomen in het Kerkje van Ellesdiek, staan veertien nummers, met be halve tango's van Piazzolla en Malando ook Russische en Zuid-Europese volksmuziek en eigen arrangementen van film nummers, zoals 'Pelagia's Song' en 'Reunion' uit Captain Corel- li's Mandolin. Monty van Belzen schreef zelf het titelnummer, het Piazzol- la-achtige 'Passionata'. „Het is opgedragen aan Marina. Ik Schreef het toen ze een paar da gen weg was en ik me alleen voelde." Het is een nummer dat bij optredens goed blijkt aan te slaan. „Ik heb het met een be paald gevoel geschreven en als je dat kennelijk ook kunt over brengen, geeft dat zó'n kick." Follie a deux brengt de klassie ke geschoolde Eckhardt en.de autodidact Van Belzen bij el kaar. Dat levert tot hun eigen verrassing regelmatig mooie din gen op. „We zijn eigenlijk heel interactief bezig", zegt Van Bel zen. „Doordat je maar met z'n tweeën bent kun je je ook be paalde muzikale vrijheden ver oorloven, zoals een variatie hier en een versierinkje daar." ..Dat kan bij klassiek niet", zegt Eckhardt. „Daar baal ik wel eens van, want je zit zo vast aan die noten Bij Follie a deux zijn we eigenlijk aan het arrangeren terwijl we spelen. Dat maakt het leuk en houdt het span nend." Rolf Bosboom Concert en cd-presentatie Follie a deux. zaterdag in 't Kerkje van Elles diek15.30 uur. rabantse volksmu ziek heeft de naam platvloers te zijn. Me de door het succes van onder meer Dommelvolk en de Veul- poepers in de jaren zeventig ontstond een eenzijdig beeld van jovialiteit, ongegeneerd taalgebruik en losbandig heid. De humor is onmisken baar. Maar er is meer, veel meer. Zoals een serieus muzikale benadering van het volks lied en fraaie ontroerende balla des met soms scherp observeren de en treffende teksten. Dom melvolk, Wè-nun Henk en de Brabantse troubadour Gerard van Maasakkers laten dit zon dagmiddag horen in het Arse naaltheater in Vlissingen. Hans Hoosemans is een grote be wonderaar van Dommelvolk. In de jaren zeventig en tachtig zet te die formatie Brabant op de kaart van Nederlandstalige volksmuziek. In 1984 stopte de groep. Het Internationaal folk- festival in Tilburg bracht de for matie in 2000 terug op het po dium voor een eenmalig reünie concert. De vonken spatten er als vanouds af. De reünie werd later tweemaal herhaald op het Folkwoods festival. Tijdens een van die concerten zocht Hans Hoosemans, drijvende kracht achter de jonge Tilburgse forma tie Wè-nun Henk, contact met de groep die tijdens zijn kinder jaren uitgroeide tot een cultfor- matie in het Brabantse. Hoosemans en Wè-nun Henk kregen Dommelvolk zover een gezamenlijk minitoernee door het Brabantse te ondernemen met daarin een Zeeuws uitstap je- Onder de naam Dommelhenk brengen de elf muzikanten een programma waarin de beide groepen hun eigen weg gaan, maar de onvermijdelijke kruis bestuiving tot verrassingen Gerard van Maasakkers is de speciale gast bij Dommelhenk. leidt. Soms schuift een muzi kant van de ene formatie aan bij de andere. Een combinatie van alle muzikanten staat eveneens op de rol. Gekende liedjes uit beider repertoire als Zatte kat rijn, De vagebond, De Spaanse Brabander, Rok Omhoog, Dom- meldans, De moord in Loon op Zand en 't vrouwtje van 's-Her- togenbosch zullen niet ontbre ken. Bert Spin, accordeonist van Dommelvolk spreekt vol be wondering over de aanpak van Wè-nun Henk, „Die groep maakt een geslaagde vertaalslag van het oude naar het heden daagse. Het klinkt allemaal an no 2005 en absoluut niet seven ties." Wè-nun Henk werd in 1995 op gericht met het doel traditionele Nederlandse volksmuziek van een hedendaagse variant te voor zien. Binnen enkele jaren is het zevental het gezicht, geluid en de voortrekker van die Neder landstalige traditionele volks muziek geworden De derde cd van het gezelschap uit 2003 werd geheel gewijd aan een her interpretatie van oude RUM nummers: geen kopie van het origineel, maar voorzien van ei gen, hedendaagse arrangemen ten. Dit jaar zette Hoosemans het project Nieuw Akoestisch peil op poten. Het resulteerde in een verza- mel-cd waarop nieuwe, jonge Nederlandse folkgroepen op ge heel eigen wijze oude Neder- lands(talig)e volksmuziek bren gen. Ook nummers van de RUM-cd en NAP zullen de revue passe ren tijdens Dommelhenk. Wat het concert in Vlissingen zo bijzonder maakt is de bijdrage van Gerard van Maasakkers, die zowel solo als met Dommelhenk zal optreden. Van Maasakkers was in de jaren tachtig al een ge vierd zanger-gitarist, vooral in Brabant. De laatste jaren heeft zijn bekendheid vooral buiten die provincie een enorme vlucht genomen. Marius Roeting Dommelvolk, Wè-nun Henk en Ge rard van Maasakkers: zondag 15.00 uur Arsenaaltheater Vlissingen. De in Kloosterzande gebo ren en getogen Jan Menu doet zondag de Terneuzense jazzclub Porgy Bess aan met zijn trio Dig d'Diz. Een gezel schap dat eigenzinnigheid als to vermiddel gebruikt om jazz wor tels te verweven in hedendaagse kamermuziek. Immers, alle muzikanten gaan op het podium ogenschijnlijk hun eigen weg, maar bewande len stiekem toch allemaal het zelfde jazzpad. Dig d'Diz werd opgericht in 1989 en deed sinds dien diverse podia aan: van het Bimhuis tot Musée d'Art Moder ne in Parijs en van het North Sea Jazz Festival tot de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Na een geslaagd project met het Metropole Orkest, richt Dig d'Diz zich nu op een aantal ver schillende zaken: een speciaal voor het trio geschreven werk van componist Gijs van Dijk, een kinderopera met Frank Groothof en een nieuwe cd. De 42-jarige Menu hanteert in Dig d'Diz de baritonsaxofoon. Naast dit trio maakt hij deel uit van het Greetje Kauffeld Trio en treedt hij veelvuldig als gast- solist op met uiteenlopende mu sici en orkesten, onder wie Lau ra Fygi en het Metropole Or kest. Ook maakte Menu deel uit van het Jazz Orchestra of the Con certgebouw. Menu wordt in Terneuzen bege leid door gitarist Maarten van der Grinten en contrabassist Jan Voogd. Van der Grinten werd in 1991 de Max van Praag Award toegekend. Hij is ook actief in het Van der Grinten-Herman Kwartet en de Maarten van der Grinten, Jan Voogd en Jan Menu (vlnr) vormen het trio Dig d'Diz. Braziliaanse formatie Dirindi. Tevens werkte hij met artiesten als Kauffeld, Fygi en Mathilde Santing. Van der Grinten staat boven dien regelmatig op het podium met topjazzgitarist Jesse van Ruller. Jan Voogd maakte deel uit van de big band van Herman Brood en was solist bij het Rot terdams Philhaimonisch Or kest. Nu is hij naast Dig d'Diz actief in het Til mar Junius Trio en het Dutch Jazz Orchestra. Raymond de Frel Jan Menu speelt zondag met zijn trio Dig d'Diz in Porgy Bess in Terneu zen. Het concert begint om 16.00 uur. ROTTERDAM André van Duin. Jubileumshow, met Joke Bruis, Ron Brandsteder en Jan Rietman. Nieuwe Luxor Theater wo, do, vrij, za, di 20.00 uur. Bacon. Naast haar werk als huischo- reograaf van Scapino Ballet Rotter dam maakt Nanine Linning met haar eigen Stichting Pipsters dansproduc- ties op kleinere schaal. Linnings cho reografieën zijn heldere bouwwerken waarin ruimte, licht en muziek een be langrijke rol spelen. Voor Bacon voegt zij daar tekst en beeld aan toe. Rotterdamse Schouwburg, do, vrij en za 20.30 uur. Turkse muziek. Bezmara. Het tien koppige ensemble Bezmara o.l.v. Fikret Karakaya heeft klassieke Turk se instrumenten uit de 15e en 16e eeuw aan de vergetelheid onttrokken. Concert- en congresgebouw de Doe len, Jurriaanse Zaal do 20.15 uur. Kamermuziek. Leden van het Rotter dams Philharmonisch Orkest m.m.v. Letizia Sciarone, viool. In het natio- naal-socialistische Duitsland van voor WOU waren Mahler, Schönberg, Weill, Zemlinsky en Hindemith van de podia verbannen omdat zij joods waren, maatschappijkritisch, of alle bei Dit concert brengt een bloemle zing uit hun composities. Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.30 Rijnmond Jazz Gala. Op de podia in diverse zalen zijn doorlopend musici te zien en te beluisteren met een breed aanbod van muziekstijlen zoals Jazz, Blues, Rhythm 'n Blues, Dixieland, Soul en Funk. Beurs Rot terdam N.V. za 20.00-02.00 uur. DoelenEnsemble DoelenKwartet. Dubbelportret: 'De Vries - Schubert'. De Vries - Nieuw werk; Schubert - Octet. Concert- en congresgebouw de Doelen, zo 20.30 uur. Jazz en wereldmuziek in het Doelen café. The Bosporus Project. Oriëntal Jazz door het Rotterdams Conservato rium. Concert- en congresgebouw de Doelen, zo 14.30 uur. Zondagochtendconcerten: The Deep River Quartet. Concert- en congresge bouw de Doelen, zo 11.00 uur. Strijkkwartetten. Tokyo String Quar tet. Beethoven - Strijkkwartet nr.6; Takemitsu - Strijkkwartet nr.l 'A way A Lone'; Mendelssohn - Strijk kwartet nr.l. Concert- en congresge bouw de Doelen, di 20.15 uur. Dood Paard - Atreus Thyestes. Atreus en Thyestes zijn broers. Atreus bezit een gulden vlies. Thyes tes is jaloers. Hij verleidt Airope, Atreus vrouw, en laat haar het gul den vlies stelen. Rotterdamse Schouwburg, di 20.30 uur. Kees Torn - Doe mee Win. Ineens ontstond het plan om uit te pakken met een festijn vol zotte typetjes, krankzinnige sketches, hilarische imi taties en hersenloze lolbroekerij. For- tis Theater a/d Schie, di 20.15 uur. ANTWERPEN Aalst. Theaterstuk, gebaseerd op een familiedrama in 1999 in Aalst, door Victoria wo. en do. Monty 20.00 uur. De Toverberg. Theaterbewerking van Thomas Manns sanatoriumroman ge regisseerd door Sandra Strunz in co productie met het Toneelhuis. do. vr. en za. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 uur. V. Virginia Wooll'. Theatervoorstel ling over de zwaar depressieve schrijf ster vr. en za. Theater Het Appeltje 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Norway Today, theatervoorstelling over levensvragen en zelfmoord, naar Igor Bauersima, door Het Gevolg, vr. Rataplan 20.30 uur. Theatervoorstellingen in Het Klok huis: De laatste hongerkunstenaar, theater voorstelling door Bob De Moor, wo. 20.30 uur; Max en Freud in Chili, zwarte komedie door Wim Meuwis- sen en Arthur Boni, za. 20.30 uur. Behanger-garnierder. Komedie over een behanger met toneelaspiraties naar Donald Churchill, do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur. zo. 15.00 uur. Recept voor moord. Thriller, za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Fuck You (50 Jaar en dan?!), muzika le theatervoorstelling van en door An Nelissen, vr. en za. rode zaal 20.30 uur; Functioneel bloot, theatervoor stelling door Les Poupees Passionees, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: Het lied der Vlaamse zonen, mono loog, gebaseerd op de novelle van Bru no De Vuyst, door Carry Goossens, wo. t/m za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur, Verhalen uit de Odysseia, door Zuiderpershuis, vr. en za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur, Reci tal, fluitconcert in het kader Sporen, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Lomacs, pop- en rockconcert, wo. 20.30 uur; 123 Comedyclub - A world of Comedy met stand-up comedy, ca baret, sketches en improvisatiethea ter, do. 20.30 uur; Het Groote Leven, première van muzikaal literair pro gramma door en met Kristien Hemme- rechts, Joke van Leeuwen en Pieter Embrechts, vr. 20.15 uur; Grijze Gar nalen, theatervoorstelling door Amfo- rateejaater, vr. en za. 20.00 uur; Bal lyhoo!, theatervoorstelling door de Ashton Brothers, za 20.15 uur; You're My Flame, Jazz Singer's Night met aanstormend talent, zo. 20.30 uur; De Spuiter, theatervoorstelling over een poëtische brandweerman door Luc Gaals, ma. 20.30 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Stemmen uit Mali, Khaira Arby, zan geres Bassekou Kouyate. ngonispe- ler, wo. en vr. 20.30 uur; Je chanterai pour toi, muzikaal docudrama over Boubacar Traore, do. 19.00 uur; Boub- acar 'Kar Kar' Traore, Mali blues, do. 21.00 uur; Ana Moura, fado van de 21ste eeuw, za. 20.30 uur. Concerten en theatervoorstelling in De Singel: No Comment (drie monologen en een danssolo) - De kamer van Isabella (verhaal met ode aan Afrika)- theater producties met dans van en door Jan Lauwers Needcompany, wo. vr. en za. rode zaal 20 en 22 uur; Le Poème Harmonique, Nova Metamorfosi, con cert met religieuze muziek van Mil aan, begin 17de eeuw en van Coppini, Monteverdi en Ruffo door Vincent Dumestre, vr. blauwe zaal 20 uur. Concerten en voorstellingen in de Vlaamse Opera: In Dialoog 5, lunchconcert met werk van Weber, Vermote en Van Parys, wo. 12.30 uur; Salome, opera van Ri chard Strauss, vr. 20 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in het Sportpaleis: Nekka Nacht met als hoofdartiest Herman van Veen, wo. en vr. 20.30 uur; John Fogerty, concert, do. 20.30 uur; 8ste Antilliaanse Feesten Indoor, za. 19.30 uur; Humo's Pop Poll De Luxe, voorstelling met nationale en internationale artiesten en uitreiken van Pop Poll Medailles, ma. 20 uur. Gumboots. Dans, percussie en zang door 12 Zuid-Afrikaanse mannen, do. en vr. Stadschouwburg 20 uur. Musical De Bergse Operette Vereniging brengt de musical Ma* Zie donderdag. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ambras Ambras geeft een concert. De vier brengen volksmuziek op viool, gitaar en acconfe Zij zingen in de Zeeuws-Vlaamse streektaal ondeugend liedjes, ballades met dubbele bodem of verhalen uitde streekgeschiedenis. Met Piet Scheerders, Jos Neve.enlj Hans van Bellen. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Flashback Danshits uit de jaren tachtig herleven met de 80's Flujj Theater Tour. Medewerking verlenen Alides Hidding, Forrest (vanR; the boat), zangeres Rubv, DJ Sven en DJ Bo Bellow,bg leid door een band van vijf personen. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Jopie Jonkers Groep De zangeres/harpiste Jopie Jonkers geeft een concert, Haar repertoire bestaat uit Latijns-Amerikaanse mu$ Franse chansons, uitgebreid met jazz en improvisatie! de Cauter (gitaar/sopraansaxofoon) en Rinus Raaijmaj (contrabas) begeleiden haar. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20H Afscheidsconcert Hard to handle geeft een afscheidsconcert. De Walcherse band heeft tien jaar rockcovers gespeeld •Strandpaviljoen Panta Rhei, Vlissingen, 21.00 uur Bluesband The Watertower Bluesband treedt op. •Het Loze Vissertje, Wilhelminadorp, 21.00 uur Rockblues De rockblues band The Dockers uit Vlissingen presente zijn eerste cd. Het repertoire bestaat uit werk van ZZ Top, Dr Feelgw eigen nummers. •De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZATERDAG Passion De Nederlandse Bachvereniging verzorgt een uitvoerin de Matthaus Passion. Solisten, koor en orkest staan onder leiding van de Jare dirigent Masaaki Suzuki. •St. Baafskerk, Aardenburg, 14.00 uur Fluitkwartet Fluitkwartet Brise geeft een uitvoering. Het repertoire bestaat uit werk voor dwarsfluit van ik Gershwin, van barok tot eigentijds. •De Drukkery, Middelburg, 15.00 Passieconcert Hortus Musicus verzorgt een passieconcert. Het vocaal ensemble onder leiding van Reinier Wakelb zingt vooral muziek van T.L. da Vittoria en H. Schütz 1 werking verlenen Okke Dijkhuizen (kistorgel) en V tijne (viola da gamba). •Lutherse Kerk, Middelburg, 15.30 uur Follie a deux Follie a deux geeft een concert. Het duo bestaat uit Marina Eckhardt (mandoline) en 11 van Belzen(accordeon). Aansluitend wordt de eerste cd Passionata gepresentes •'T kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 15.30 uur Concert Muziekvereniging Mozart Yerseke geeft een concert. Zie vrijdag •De Zaete, Yerseke, 19.30 uur Stormkracht Theater Kwark is weer te zien met Stormkracht. Vier acteurs vertellen over enkele jonge mensen tijdens Watersnoodramp van 1953. Er was geen mobieltje of en ter, slechts een bakelieten radio als enige middel tot ent nicatie. Voor iedereen vanaf 10 jaar. •Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Passieconcert Het Schouws Kamerkoor verzorgt een passieconcert. Het barokensemble Padovana verleent medewerking.! en ensemble voeren samen passiemuziek uit van Grea gar en J.S. Bach. Het koor zingt a capella werk van Schutz, Brahms enï zart. Padovana speelt verder composities van De Boismortii Pachelbel. •Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur Kwartet Het Bennewitz Kwartet geeft een concert met klarineto Harry-Imre Dijkstra. Op het programma staan het strijkkwartet in G,KV W.A. Mozart, het Klarinetkwintet van Tristan Keunss Strijkkwartet in a opus 132 van L. van Beethoven. •Driekoningenkerk, Noordgouwe, 20.00 uur Fanfare De fanfare St. Caecilia uit 's Heerenhoek geeft een com ter ere van het 55-jarig jubileum. Thema is Beeld en Geluid. De blokfluitgroep en druml* verlenen ook medewerking. •Jeugdhoeve, 's Heerenhoek, 20.00 uur Country Country Music Hall of Fame verzorgt een show. Solisten zijn Annita Langereis, Humprey Wenas enk' Esther Marti jn. Gedanst wordt door de Country Lu* ce Machine. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Klucht Toneelclub Serooskerke brengt de klucht Een grandio» tastrofe op de planken. Zie vrijdag. •Verenigingsgebouw De Zandput, Serooskerke, 1930® Klucht Tot Leringhe ende Vermaeck speelt de klucht VoorjoL' zet. Een ouderwets dorpscafé verliest zijn flair en veranda een verzamelplaats voor louche figuren. •De Couburg, Koudekerke, 20.00 uur Bachconcert Bram Beekman verzorgt zijn jaarlijkse Bachconcert. De organist speelt ondermeer de Toccata F-dur (BW" Triosonate II c-moll (BWV 526), Praludium undFujp (BWV 540) en diverse koraalbewerkingen. •Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur Puzzels Toneelvereniging Oosterland speelt Puzzels. Zie vrijdag. •Dorpshuis, Sirjansland, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24