Co neemt maar eens geen risico Vloet krijgt kriebels van Sparta PZC Mourinho eist excuses Bekkering krijgt ploeg van DSB Bert Pronk, stil en Adriano schiet drie keer raak vooral sympathiek Motorcrosser (6) eist titel op bij rechter 17 Toneelstuk over liefdesrelaties van Zweedse trainer Eriksson KL wil tegenstander Sjachtar Donetsk vanavond niet in de kaart spelen Adriaanse sprak met Besiktas ischer mag eker niet laar IJsland 1950-2005 Ronaldo gaat in autosport Shimano start in de Goldrace Volendam zet trainer buitenspel Edith Bosch zegt af voor NK judo Chelsea loopt nog verder uit Onderscheiding voor Armstrong in Frankrijk woensdag 16 maart 2005 „.i,™ sportredactie LONDEN - Jose Mourinho heeft gerechtelijke stappen aangekondigd tegen Volker Roth als die zijn uitlatingen aan het adres van de voetbaltrai- nict terugneemt. voorzitter van de scheidsrechterscommissie ;van de Europese voetbalbond, noemde de coach van Chelsea een vijand van het voetbal en achtte Ijeni verantwoordelijk voor het plotselinge af leid van arbiter Anders Frisk. \a de uitlatingen van Roth zijn er twee mogelijk- fejen: of hij biedt zijn excuses aan of we gaan naar de rechter", liet Mourinho weten. „Het is spijtig dat Frisk het voetbal verlaat, maar ik vind het raar dat er een verband wordt gelegd met de kritiek op zijn functioneren in de wedstrijd in Bar celona. Iedere dag is er in de wereld kritiek op trainers, directeuren en spelers." Mourinho beschuldigde Frisk ervan in de rust te hebben gesproken met Frank Rijkaard. Na de ern stige bedreigingen die Frisk daarna van de Engel se aanhang kreeg, besloot hij te stoppen. „Ik kan me niet voorstellen dat hij die beslissing neemt op grond van mijn kritiek", aldus Mourin ho. ANP/AFP van onze sportredactie STOCKHOLM - De verhoudin gen van de Zweedse voetbal trainer Sven-Goran Eriksson zijn bewerkt tot een fantasie rijk toneelstuk, dat in april in Stockholm in première gaat. Dat hebben de Zweedse media gisteren gemeld. Stefan Larsson, artistiek lei der van het nationale theater Dramaten, belooft een 'vrije vertaling' van de liefdesperike len van Eriksson, die als bondscoach van het Engelse elftal vorig jaar in opspraak kwam door zijn verhouding met Faria Alam, een secreta resse van de Engelse voetbal bond. Het was niet de eerste af faire waarin de 58-jarige Zweed verzeild raakte. Twee jaar geleden berichtten Engel se media over een mogelijke re latie van Eriksson met de Zweedse televisiester Ulrica Jonsson. De trainer woont sa men met de Italiaanse advoca te Nancy Dell'Olio. ANP/DPA HnnrTheo Brinkman ALKMAAR - Co Adriaanse G«mt graag risico's. „Zo heet ik ook: Risi-Co", zei hij eerder dit seizoen al eens. Vanavond ech ter doel de AZ-trainer het eens anders. Met de 3-1 voorsprong van de uitwedstrijd op zak hoeft AZ legen Sjachtar Donetsk niet zonodig aan te vallen. Winnen is niet onze primaire oelstelling. We spelen om ons iplaatsen voor de volgende ron- Een dag voor de return in e achtste finale van de Uefa- ap was Adriaanse duidelijk. LKMAAR - Zijn naam wordt langzamerhand in verband tbracht met iedere club in Eu- opa die een trainer zoekt, maar fis maar één club waarmee Co Idriaanse heeft gesproken: het ukse Besiktas. Ik heb een gesprek gehad met club, en ze waren heel en- ousiast", zei de AZ-trainer gis- ien. „Maar daarna verloren ze n keer en brak de onrust uit. iwitte zakdoekjes kwamen te lorschijn, de trainer werd ont- agen en een nieuwe trainer ed aangesteld. Sinds die tijd b ik niets meer gehoord. Zo bi dat." GPD IKIO - Als Japan besluit om ibby Fischer het land uit te Hen, dan zal dat naar de Vere- igde Staten zijn. Dat land ordt beschouwd als het thuis- od van de voormalig wereld- impioen schaken. >t heeft het het hoofd van het augratiebureau van het minis- rie van Justitie in Tokio mee- deeld. Met dat besluit lijkt Dvertrek van de 62-jarige Fi ber naar IJsland van de baan. kjavik stuurde twee weken leden een IJslands paspoort een delegatie naar Japan om scher op te halen. De ex-kam- oen zit sinds juli vorig jaar Kt nabij Tokio. ij werd aangehouden nadat de renigde Staten zijn paspoort ^Idig hadden verklaard. B» Als AZ vanavond vol voor de aanval kiest, speelt het de tegen stander in de kaart. „Dat is namelijk wat ze graag willen, zodat zij kunnen counte ren", aldus Adriaanse. „In de uitwedstrijd hebben we ook niet ons eigen spel gespeeld. In balbe zit waren we helemaal niet goed. Veel te slordig. We hebben daar eigenlijk vooral op onze verdediging geleund. Dat deed me wel deugd trouwens, want voorheen moesten we het vooral van onze aanval hebben. Het is een goede ontwikkeling dat we nu in zon wedstrijd kunnen ver trouwen op de kracht van onze defensie. We zijn verdedigend erg gegroeid het laatste jaar." Welk elftal hij vanavond het veld in stuurt, wilde Adriaanse gisteren nog niet zeggen. Het meest waarschijnlijke is dat Bar ry van Galen, in de heenwed strijd geschorst, terugkeert als spelverdeler. Kenneth Perez zou daardoor weer naar de linker kant gaan. Maar ook daarover gaf Adriaanse geen uitsluitsel. Perez heeft het vorige week als nummer tien heel goed gedaan. Heel sterk in balbezit, heel rus tig, ook als we onder druk ston den." Misschien, wilde Adriaan se maar zeggen, speelt Perez dus opnieuw en start Van Galen op de bank. Ook over de invulling van de spitspositie kwam geen duide lijkheid. In Donetsk mocht Ro bin Nelisse beginnen. Hij deed het niet slecht en scoorde boven dien de openingsgoal. Drie da gen later, thuis tegen De Graaf schap, stond echter Stein Huyse- gems in de basis. Wie van de twee vanavond start, liet Adriaanse in het midden. Bij de tegenstander is de situa tie trouwens niet anders. Sjacht ar mist in elk geval aanvaller Brandao (ziek) en de middenvel ders Vukic (geblesseerd) en Ti- mostsjoek (geschorst). GPD Co Adriaanse regisseert de training van AZ, dat een gunstige uitgangspositie heeft voor de wedstrijd tegen Shaktar Donetsk. foto Toussaing Kluiters/ANP door Mikos Gouka ROTTERDAM - Eén langdurig gesprek en een telefonisch onderhoud op zondaga vond na Feyenoord-Roda JC. Het bleek genoeg voor trainer Wiljan Vloet om te kiezen voor een tweejarige verbintenis met Sparta. Zaakwaarnemer Kees Ploegsma kreeg maandagavond van Vloet een vrijbrief om de zaak met de koploper in de eerste divisie af te ronden. „Het eerste onder houd met Sparta was lang en goed," zegt Vloet. „Het was een diepgaand gesprek en de visie die Sparta had, sloot prima aan bij mijn denkbeelden over voetbal." Vloet bekeek dit seizoen twee wedstrij den van zijn toekomstige club: thuis te gen VW Venlo en de uitwedstrijd bij AG- OW in Apeldoorn. „Sparta is in de voet balwereld een begrip. De club heeft een fantastische traditie en door de goede ge sprekken kreeg ik kriebels." Sparta wil in de komende jaren de oplei ding weer centraal stellen. Vloet kan zich daar volledig in vinden. „De mensen binnen de jeugdopleiding zijn bezig met een fantastische prestatie. Daar groeit iets moois. Sparta is van oudsher een club waar jeugdspelers kunnen door groeien naar het eerste elftal. Waar een echt clubgevoel ontstaat. Daar wil ik graag aan meewerken." Vloet hoopt dat collega Mike Snoei erin zal slagen Sparta naar de eredivisie te loodsen. „Maar ik kies voor de club," zegt hij. „Dus als het niet mocht lukken, ligt er een geweldige uitdaging op me te wachten." GPD jOfGuido Bindals P»'HAAG - Hij wilde nog één Rreen weekje op vakantie. Sa- mei zoon Olivier een stukje &en in de Algarve. Gisteroch- M overleed Bert Pronk, 54 I31, °P zijn vakantie-adres in Mtugal aan de gevolgen van '"slopende ziekte. Pronk was het prototype een wielrenner die met wei- praatjes en keihard trainen redelijk niveau haalde. Hij It !n. ziïn beginperiode als «ij Raleigh een veelbelo- klimmer. Bij zijn Tourde- m 1976 droeg Pronk enke gen de witte trui als leider pt ]°ngerenklassement. 0~iindetijdrit- °P in de Pyreneeën, en debutant en knecht als -«rijs binnen. Het jaar er- JJlerde hij zich weer hele- voor kopman Didi htau. was er de man niet naar Klif!" i ^arc^e mebier van het 1 'wennen voor zichzelf te kiezen. Hij was en bleef een knecht, een waterdrager. Voor Didi Thurau vooral. De Duitser werd zijn vriend. Toen Thurau tijdens een trai ningsritje in botsing kwam met een hert en daardoor zijn car rière moest beëindigen, moest Pronk noodgedwongen op eigen benen verder. Dat werd geen groot succes. Het sportieve dieptepunt kwam in 1980. De ploegentijdrit van de Tour de France was voor ploegleider Peter Post altijd van eminent belang. Tempobeulen als Bert Oosterbosch, Jan Raas en Gerrie Knetemann denderen over het parkoers tussen Wiesba den en Frankfurt, de machts greep van de Raleighs was die dag indrukwekkend: Knete mann in het geel, Van der Velde in het wit, zes man in de toptien van het algemeen klassement en Raleigh eerste in het ploegen- klassement. Maar Bert Pronk huilde dikke tranen. Hij had het moordende tempo al na tien kilometer niet meer kunnen volgen en moest naar huis. Daardoor miste hij de mooiste Tour in de historie van het Ne derlandse wielrennen, met elf ritoverwinningen en de eindze ge van Joop Zoetemelk. GPD van onze sportredactie MILAAN - De 22-jarige Brazili aanse voetballer Adriano heeft Inter Milan gisteravond naar de kwartfinale van de Champions League geschoten. De spits maakte alle drie doelpunten in de return tegen bekerhouder FC Porto: 3-1. De ster van Adriano straalde al in de zesde minuut. Hij brak door op links en schoot laag en hard richting doel. De bal raakte de inkomende Pedro Emanuel, sprong omhoog en landde met een boog in het doel van Baia. Een gelukstreffer waarvoor de gelovige voetballer de hemel dankte: 1-0. De voorsprong kon amper verdiend worden genoemd. In- ter en Porto - begonnen met 1-1 uit de eerste wedstrijd - speel den een draak van een eerste helft. De tweede helft was aantrekkelijker, omdat FC Porto noodgedwongen meer op de aanval speelde. Inter dook in de x-uimte. Na een uur had het al 2-0 moeten staan. Ex-Feye- noorder Cruz speelde een voorzet naar Adx*iano achter de man. In de 63e minuut gaf Adi-iano zijn optreden glans. Aan de rech- tex'kant verschalkte hij doelman Baia met een lepe tik naar de De Braziliaan Adriano scoorde di ie keer voor Inter in de wedstrijd tegen de regerende kampioen Porto. foto Daniele la Monaca/RTR kruising met de linkei-voet. FC Poilo, uit vorm en moeizaam scoi'end, bracht de spanning zes minuten later terug door een treffer van Jorge Costa. Hij schoot na een hoekschop in een scrimmige de stilgevallen bal over doelman Toldo. De beste kansen in de las terende fase waren voor Inter. Doelpunten vielen niet omdat de clubgenoten van Andy van der Meyde en Edgar Davids te veel op eigen eer uit waren. Toch werd het nog 3-1. Weer door Adriano. Andermaal op rechts haalde hij met links uit. De roller kwam in de verste hoek tegen het net. De uit blinker had deze avond alles mee. Inter Milan - FC Porto 3-1 (1-0). 6. Adriano 1-0, 63. Adriano 2-0, 69 Jorge Costa 1-2, 87. Adriano 3-1 Scheidsrechter: Hauge (Noo). Aan tal toeschouwers: 45.000. Eerste wedstrijd: 1-1. Inter naar kwartfinales. ANP DEN HAAG - Ronaldo gaat in de autosport. De aanvaller van Real Madrid heeft het Braziliaanse startbewijs ge kocht voor de Al Gi-and Prix, een nieuw kampioenschap dat in de wintermaanden het gat op de Europese au tosportkalender moet vullen. De eerste race voor de V8-auto's is op 25 september in Engeland. Per land neemt één team deel. „Het is een eer om Brazilië te vertegenwoordigen, op welke manier dan ook", zei Ronaldo in een verklaring. „Net als voetbal is de Al Grand Prix een teamsport. We hebben het WK voet bal vaker gewonnen dan enig ander land. Het zou gewel dig zijn als we ook de wereldbeker in de autosport win nen." Ronaldo's teamgenoot Luis Figo kocht eerder al de licen tie voor Portugal, samen met zijn landgenoot en voorma lig Real Madrid-coach Carlos Queiroz. Clarence Seedorf is al enige jaren actief in de motorsport. GPD DEN HAAG - De Amstel Goldrace heeft een wildcard ge geven aan de Shimano-wielerploeg. Daarmee kan de twee-: de profwielerploeg van Nederland deelnemen aan de Pro- Tour-wedstrijd op zondag 17 april. Shimano, de ploeg van manager Arend Scheppink en ploegleider Piet Hoekstra, kan als Pro Continental Team niet starten in koersen van de hoogste categorie. Nu een wildcard is verstrekt, mag de ploeg wel deelnemen aan de Goldrace. „Voor onze jonge renners is deelname aan dé Amstel Goldrace van gi*ote waarde voor hun ontwikke ling als wielrenner", aldus de teammanager. GPD VOLENDAM - Volendam heeft trainer Job Dragtsma op non-actief gesteld. De oefenmeester maakte maandaga vond na de wedstrijd tegen Spai*ta (1-4) bekend dat hij na dit seizoen vertrekt. Hij trad begin van dit voetbaljaar in dienst bij de Noord-Hollandse club, maar ziet geen pex- spectief om verder te werken. Dragtsma noemde het hoge verwachtingspatroon en het gebrek aan financiële armslag als belangrijkste redenen van zijn vertrek. ANP DEN HAAG - Edith Bosch heeft zich door een knieblessu re moeten afmelden voor het open NK judo, dat dit week einde in Rotterdam wordt gehouden. De sterkste Nedei*- landse judoka, vorig jaar winnares van olympisch zilver in Athene, liep de blessure maandagavond op tijdens een training bij haar club in Hoogvliet. Op het open NK, uitsluitend voor vrouwen, ontbreken de meeste nationale toppers. Claudia Zwiers (hersenschud ding), Nynke Klopstra, Daniëlle Vriezema en Jessica van der Spil (kuitbeen) zegden ook met blessures af. GPD LONDEN - Chelsea is door winst in een inhaalwedstrijd verder uitgelopen in de Engelse competitie. Het werd gis teravond 1-0 tegen West Bromwich Albion. Drogba was de maker van het doelpunt. Na 29 wedstrijden heeft Chel sea elf punter meer dan Manchester United. ANP De vader hield de rechter voor dat zijn zoon, als hij kampioen was geworden, een vijfjarig sponsorcontract van 25.000 eu ro per jaar zou hebben gekre gen. Er lagen al aanbiedingen uit Frankrijk en België. De KN- MV bestempelde ddt als vol strekt onaannemelijk. De rechter doet uitspraak op 29 maart. ANP van onze sportredactie ARNHEM - Een zesjarige jon gen uit het Friese Tytsjerkste- radiel heeft in kort geding geëist dat de Nederlandse mo torrijdersvereniging KNMV hem alsnog aanwijst als Neder lands kampioen 50 cc op de gras- baan. Volgens zijn vader heeft de KNMV vorig jaar ten onrechte een andere jongen als kampioen aangewezen, waardoor zijn zoon een 'vet sponsorcontract' is misgelopen. Volgens de KNMV is het aanwij zen van de kampioen een beslis sing van de scheidsrechter. En een beslissing van de scheids rechter is volgens de vereniging wereldwijd 'onaantastbaar'. De jongen nam op 2 oktober 2004 deel aan de finale van de 50 cc motorraces in de leeftijds categorie van vijf tot acht jaar. Zijn vader zei voor de recht bank in Arnhem dat een van de concurrenten bij de start het startlint raakte, waardoor hij ge diskwalificeerd had moeten wor den. Desondanks werd deze jon gen tot kampioen uitgeroepen. De KNMV bracht in verweer dat dat op zich geen overtreding was. Dat zou het pas zijn ge weest als de jongen al naar vo- ï'en was gereden voordat het startsein was gegeven. PARIJS - Lance Armstrong heeft voor zijn zesde overwin ning in de Tour de France een hoge Franse onderscheiding ge kregen. De Amerikaanse profwielrenner ontving op het ministeine van Buitenlandse Zaken de Grand Prix de 1'Académie des Sports. Minister Michel Barnier en UCI-voorzitter Hein Verbrug- gen overhandigden hem giste ren de prijs die in 1905 voor hei eerst werd uitgereikt. Behalve Armstrong werd ook tennisster Justine Henin-Hard- enne geëerd voor haar presta ties. De meervoudig grand- slamwinnares haalde voxig jaar de olympische titel. ANP/AFP van onze sportredactie GRONINGEN - Behalve in voet bal, schaatsen, zwemmen en honkbal gaat DSB ook geld ste ken in het wielrennen. Het verzekeringsbedrijf van Dirk Scheringa wordt hoofd sponsor van een vrouwenploeg die gebouwd is rond DSB-mara- thonschaatsster Daniëlle Bekke ring. Het eenjarige contract dat gete kend is, zou na het seizoen ver lengd kunnen worden, zegt de commercieel manager bij DSB. „We ruiken nu aan het wielren nen. Als het aanspreekt, weet je het maar nooit. Iedereen weet dat Dii-k Scheringa sponsort met zijn gevoel." DSB kwam in beeld als sponsor van de vrouwenploeg omdat Daniëlle Bekkering zonder wie lerploeg zit na het verdwijnen van haar vorige formatie BIK. DSB toonde interesse, vooral in de wetenschap dat Bekkering (dit seizoen winnaar van de Es- sent Cup en 21 wedstrijden) in de zomer een goed wielerpro- gramma draait met het oog op het schaatsseizoen. Bekkeiing: „Het mes snijdt aan twee kanten: DSB wordt een beetje bekender in Noord Neder land en ik rijd een goed pro- gramma in de zomer om goed te zijn in de winter." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17