Vizier op damherten en reeën PZC Kamer steunt verdieping vaargeul Tweede Bruse brug op zijn plaats gelegd Pleegzorg wil status aparte binnen jeugdzorg AZZ 13 Zeeuws-Brabants plan instelling probleemjongeren Regionale bijstandteams genadeschot in oprichting Reddingsplan voor steenuil %enkomst Visser in hoger beroep Poortactie bij ziekenhuis Goes Brandje kolencentrale Borssele Leden schietvereniging ongerust Boete voor uitdelen klap Bisschop Bar op dag Bersiap woensdag 16 maart 2005 j-nrflandiaSonden/an MIDDELBURG Stichting AZZ en ''e West-Brabantse jfugdhulpverlener stichting De Zuidwester willen samen een nieuwe instelling openen voor jongeren met complexe, ernsti- „e problemen. Zij beogen een instelling met meerdere loca ties in Zeeland cn West-Bra- bint met in totaal 32 plaatsen. Zuidwester en AZZ hebben bij het ministerie van VWS een in- vesteringsverzoek van 'enkele miljoenen euro's' gelegd, zegt AZZ-dix-ecteur G. Schaart. Over enkele maanden verwacht Schaart antwoord van het mi nisterie. De Zeeuwse jeugdhulp verlening kan kinderen en jon geren met ernstige gedragspro blemen nu niet helpen. De kin deren worden buiten de provin cie geplaatst in behandelcen tra, maar daar zijn er te weinig van. Door het tekort aan behan- delplaatsen belanden deze kin deren vaak zonder strafblad in jeugdgevangenissen. De nieu we instelling moet daaraan een einde maken. Staatssecretaris Ross van VWS kondigde vorig jaar in de Tweede Kamer aan op korte termijn met experi menten te beginnen waarbij kinderen met ernstige gedrags problemen intensief worden be handeld, in een gesloten set ting. Het Zeeuwse aanbod is er één in een reeks voorstellen die Ross kreeg aangeboden. Volgens Schaart krijgt de instel ling een kleinschalige opzet waarin kinderen behandeld worden. De kinderen of jonge ren verblijven er maximaal een jaar. Daarna moeten zij terug kunnen naar de thuissituatie. Stichting Zuidwester te Te- teringen is een instelling voor jeugd- en gezinshulpverlening met vestigingen in Bergen op Zoom, Breda, Etten-Leur en Oosterhout. De instelling be heert internaten voor kermis- en circuskinderen, kindertehui zen, pleegzorg, opvoedbureaus en dagbehandelcentra voor kin deren en jongvolwassenen. frnrRinus Antonisse JÖDDELBURG - De Eaunabe- heereenlieid Zeeland wil de dam herten tc lijf gaan. De twee groe pen in de Manteling van Walche ren en de Kop van Schouwen groeien te hard. Ook moet de toename van reeën, verspreid over diverse gebieden de hele provincie, een halt forden toegeroepen. Zowei voor de damherten als de reeën betekent dit dat er jaarlijks een link aantal dieren moet worden oodgeschoten. Inde populaties op het gewens- 'peil te brengen, is bovendien in extra, eenmalige jachtactie modzakelijk, aldus de Faunabe- ïereenheid in een beheerplan (oefdieren, dat door het dage- ijks provinciebestuur voor com- nentaar ter inzage wordt ge- gd. e bedoeling is dat er regionale oefdiercommissies komen, die et doden van de dieren begelei- en de ontwikkeling van de ipulaties in de gaten houden, aarin zitten vertegenwoordi- isvan de jagers en natuurbe- erders. Ook worden 'regiona- bijstandteams genadeschot' het leven geroepen, amherten komen in Nederland vijf plaatsen voor. Het zijn tgezette of ontvluchte dieren, de Manteling lopen er bijna l;deFaunabeheereenheid acht H aantal van 80 het maxi- Om dat te bereiken moe- arlijks 20 dieren worden eggenomen' (met inbegrip d verkeersslachtoffers). In door Rinus Antonisse SCHOONDIJKE - De steen uil heeft het moeilijk. Het aantal dieren is afgelopen jaren sterk afgenomen. Niet voor niets staat de vo gel op de Rode Lijst van be dreigde soorten. De provincie stelt geld be schikbaar voor maatrege len om leef- en broedmoge- lijkheden voor de steenuil te verbeteren. De Stichting landschapsbeheer Zee land (SLZ) voert die uit. De steenuil is echt een dier van het agrarisch gebied. Deze kleine uil voelt zich Ws in een afwisselend Het dier doet het nog vrij rcdelijk in Zeeuws-Vlaan- deren, waar de steenuil de hoogste dichtheden van Ne derland bereikt. Op veel er ven en dijken waar oude Inogstamjfruitbomen en knotwilgen staan, is de mui zeneter actief. Doordat der gelijke bomen in aantal af nemen, verdwijnen ook de mogelijkheden voor de steenuil om zich voort te .en die de SLZ wil nemen, a!n vooral gericht op het inplanten van knotbomen I® hoogstamfruitbomen. [Ook het ophangen van nest een behoort tot de moge lijkheden. Slz houdt dinsdag 22 jWaart samen met Bloeiend Iest-ZeeuwsVlaanderen de regionale ZLTO-afde- 1 o een bijeenkomst waar- |°P uitleg wordt gegeven j°ver de reddingsmogelijk- «den voor de steenuil. Dat geurt in zaal Wijffels te «hoondijke, vanaf 20.00 rex de Smet, coördinator an de Steenuilwerkgroep ee'ond, licht de stand van 11 toe en vertelt over k dat is uitge- vrijwilligers sïoerd door t5- i ■•ijwuugcia <ie vogelwerkgroepen -iDuumpj e en de Stelt jes Wieland gaat in op de gelijkheden kf 0m de ^omstandigheden van de 1 nu'l te verbeteren. 2005 is een extra reductie van 20 damherten nodig. Voor de Kop van Schouwen is een damhertpopulatie van 150 dieren wenselijk. Nu zijn er ruim 200. Een jaarlijks afschot van ruim 60 dieren moet de om vang op het gewenste peil hou den, met in 2005 een nog nader vast te stellen inhaalslag. Het regelen van de aantallen acht de Faunabeheereenheid no dig om schade aan landbouwge wassen en jong bos te beperken en om te voorkomen dat de her ten in de twee gebieden de reeën verdringen. Ook moet het aantal verkeersongevallen worden inge damd. Bosranden Diezelfde argumenten gelden voor het beheer van de reeën- stand. De geschatte versprei ding van dit kleine hoefdier is: Schouwen ruim 500, Duiveland 36, Tholen en Sint-Philipsland 50, Walcheren 143, Noord-Beve land 59, Zuid-Beveland (vooral de Hals) 51, Zeeuws-Vlaan- deren (Braakman) niet bekend. De dieren houden zich bij voor keur op in bosranden. Afgelo pen jaar zijn er tenminste 78 ver keersslachtoffers geteld. Op Dui veland en Tholen was in 2004 sprake van omvangrijke strope rij- Een arrestatieteam pakte één stropersbende. De meeste lancl- bouwschade door reeën is steeds op Tholen en Flipland geclaimd. Het afschieten van reeën stopte in 2003. De dieren in de natuurmonu menten de Manteling, Kop van Schouwen en Markiezaatsmeer blijven buiten beschouwing. De Faunabeheereenheid wil voor elke regio de gewenste popu latie-omvang vaststellen en daaruit volgt dan vanzelf het noodzakelijke afschot. Dit vergt in enkele leefgebieden 'een een malig terugdringen van de popu- la tie'. Bij de jacht op de damherten en in mindere mate de reeën wil de Faunabeheereenheid wel reke ning houden met het broedvogel- seizoen en het recreatieve hoog seizoen. Voor damherten is de jachtperio- de 1 november tot 1 maart (voor schadebestrijding al vanaf 1 sep tember). Het afschieten mag al leen gebeuren door ervaren hoef dierjagers; ze moeten tenminste zijn geslaagd voor de cursus ree- wildbeheer. Een van de brugdelen wordt op zijn plaats gelegd. door Piet Kleemans BRUINISSE - De tweede brug bij de Bruse Grevelingensluis be gint langzaam maar zeker vorm te krijgen. Gisteren werden bei de delen van de rolbrug op hun plaats gelegd. Oplevering van brug en bijbehorende bypass - kosten 12 miljoen euro - staat ge pland voor begin juni 2005. De kruising van weg- en scheep vaartverkeer bij de Bruse Greve lingensluis zorgt al jaren voor lange zomerse files op zowel de weg als in het water. Per etmaal rijden in de zomer soms meer dan 20.000 auto's en motoren over de brug. Vele honderden plezierjachten maken in de zo mermaanden gebruik van de sluis. Met de aanleg van de twee de brug en de bijbehorende by pass wordt een einde gemaakt aan het Bruse fileleed. Als de oude brug open staat kan het verkeer gebruik maken van de nieuwe. Voordat het zover is moet er, weet J. Bakx van opdrachtgever de provincie Zeeland, nog heel wat gebeuren. De brugdelen lig gen dan wel op hun plaats, ze moeten nog wel worden voor zien van zware wielen waarop ze straks soepeitjes heen en weer gaan rollen. De brugdelen worden afge bouwd in de zogeheten brug- kuip. Daar worden ze voorzien van de benodigde elektronica en hydraulica. Bakx: „Als straks de brug over de sluis gerold moet worden gaat hij eerst tien graden omhoog, vervolgens wordt de brug over het water ge rold en dan weer neergelaten. Dat kost veel kracht want het grootste brugdeel weegt 265 ton." Het pxincipe van tweede brug en bypass is eerder toegepast bij de Zandkreekdam en daar werkt het systeem volgens Bakx geheel naar wens. In de zomer van 2002 passeei'den daar op topdagen over beide bruggen soms meer dan 20.000 voex-tui- gen per dag zonder dat ook maar één file ontstond. Bakx gaat er vanuit dat de combina tie van tweede Brug en bypass ook in Bruinisse succes heeft. Het grootste verschil tussen de tweede bx-ug bij de Zandkreek dam en die bij bij Bx-uinisse is het type bx-ug. Bij de Zandkreek dam is een 'noxmale' bascule- brug gebruikt en in het geval van Bxninisse is gekozen voor een rolbx-ug. En dat is bijzonder, stelt Bakx, want deze consti'uc- tie is nog nooit op deze schaal toegepast. Bypass De lage rolbrug past goed in het vlakke Zeeuwse landschap en geeft tijdens de bouw ex-van wei nig hinder voor de scheepvaax*t. Het wegverkeer merkt eveneens weinig van de werkzaamheden bij Bx-uinisse, met dien verstan de dat een deel van de pax-allel- weg niet gebi'uikt kan worden. Tex-wijl in de brugkuip gewex-kt wox-dt aan het afbouwen van de foto Dirk-Jan Gjeltema brugdelen wordt verdex-op nij ver gewex-kt aan de aanleg van de bypass die het vex-keer straks in geval de oude brug open staat naar de nieuwe moet leiden. Het verkeer wordt middels een elek tronisch gestuurd bewegwijze ringsysteem - vergelijkbaar met dat bij de Zandkreekdam - via de oude dan wel de nieuwe brug geleid. De provincie Zeeland is op drachtgever voor de bouw van de tweede brug en tevens finan cier van het project. De con structie van de brug is ontwor pen door de Bouwdienst van Rijkswaterstaat. Als de brug eenmaal klaar is wordt deze overgedragen aan Rijkswater staat die beheer en ondex-houd voor haar x-ekening neemt. Ruime meerderheid achter akkoord met België over HSL en Westerschelde door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De voorgenomen verdieping van de Westerschel de lijkt in de Tweede Kamer op een ruime meerderheid te kun nen rekenen. PvdA en VVD zien weinig bezwaren, het CDA plaatst enkele kritische kantte keningen. Een complicatie is wel dat de Kamer zich zeven jaar geleden heeft uitgespx-oken tegen ontpoldering. Het CDA-Kamerlid Buijs rea geert het voorzichtigst op het ka- binetbesluit. „De verdieping is nog geen feit. Er is een proces in gang gezet om tot een besluit te komen. Tot het zo ver is, heeft de Kamer invloed." En die wil Buijs aanwenden. Hij stelt een aantal voorwaai'den aan instem ming met de verdieping. Allereei-st wil hij van het kabi net de garantie dat de voorgeno men maatregelen Zeeland veili ger maken. Verder wil hij weten hoe de Europese Unie tegen een dex-de vex-dieping aankijkt. Er loopt immers nog een procedux-e over de tweede verdieping. Ne derland is door de Eux-opese Commissie in gebx-eke gesteld, omdat de natuurcompensatie bij de tweede vex-dieping onvol doende is. Buijs: „Als ik ernaar vraag, zegt de minister dat ze uit Brussel po sitieve signalen krijgt, maar dat zei ze ook over de Tweede Maas vlakte." Weet het kabinet Buijs' zorgen weg te nemen, dat zal hij - en met hem het CDA - niet als spel breker fungex-en, zeker nu in Zeeland het gevoel lijkt te over- heersen dat een goede deal is ge sloten. Ook VVD-Kamerlid Geluk heeft in Zeeland weinig kritiek ge hoord op de plannen voor de ver dieping. Dat sterkt hem in de overtuiging dat deze onvex-mijde- lijk is. Hij is tevreden over het pakket van 200 miljoen eux-o aan natuurmaatregelen, maar vindt de 100 miljoen voor de in frastructuur te weinig. „Als ook nog een spoorlijntje van Terneu- zen naar Zelzate uit het vuur was gesleept, had dat het draag vlak voor de verdieping in Zee land vergroot. Dat is een gemis te kans. Toch is mijn eerste in druk dat, mede met de oplossing voor de HSL, een heel goed re sultaat is geboekt voor Nedex- land." Dat vindt ook PvdA'er Boelhou wer. „Het is een knap staaltje zo als de kwestie van de HSL en de Westerschelde samen zijn gere geld. Er is tegemoet gekomen aan een groot deel van de wen sen in Zeeland. Er is een taart gemaakt waax'van iedereen een stukje kan eten. De nadelen zijn niet bij één groep neex-gelegd." Aangezien de Hedwigepolder en een deel van de Px-osperpolder weer onder invloed komen van het getij, is, het besluit over de verdieping in strijd met een mo tie tegen ontpoldering die de Tweede Kamer zeven jaar gele- DUINKERKEN - Een 44-jarige visser uit Arnemuiden is in be roep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Duinker ken, die hem vrijdag veroordeel de tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk, en 18.000 euro boete. Hij kreeg die zware straf omdat hij zich had onttx-okken aan een vissei'ijconti-ole voor de kust van Duinkerken, wegens geweld pleging op zijn Franse schipper en omdat hij illegaal het roer had ovex-genomen om er van door te gaan richting Vlissin- gen. Dat alles gebeurde in sep tember 1999 op onder Franse vlag varende zijkotter Valérie. den heeft aangenomen. Alleen Buijs lijkt daar nog aan te tillen. „Ook in deze Kamer is ontpolde- ren nog steeds een vies woord. Ik wil weten of dit wel echt no dig is en waarom." Geluk stelt vast dat ontpoldex'ing 'niet meer zo'n omstreden issue' is als in 1998. „Ik hoor weiixig lu-itische stemmen opgaan in de regio. Als de boei'en geïntex-esseerd zijn zich te laten uitkopen, moeten wij dan als politiek tegen zijn?" Volgens Boelhouwer ging de mo tie van het toenmalige Kamerlid Van den Bex-g (SGP) over ontpol- dering op zich en niet als onder deel van een pakket van maatre gelen waarvan alle pax-tijen pro fiteren. Van den Berg bestxijdt dat. „Destijds was een Kamei'meer- derheid tegen het teruggeven van goed land aan de zee. Wat mij betx-eft is er niets verandex-d. Het is en blijft aan onwenselijk fenomeen. Ik denk dat dit ge voel in Zeeland nog steeds breed leeft." GOES - De vakbonden in de zorg Nu'91 en Unie Zox'g en Welzijn houden vanochtend een poortactie bij het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Tussen zeven en negen uur krijgt ziekenhuispersoneel informatie over de cao-onder handelingen, die volgens de vakbonden de vex-keerde kant uitgaan. Aanleiding voor de poortactie, die bij dertig Ne derlandse ziekenhuizen plaatsvindt, is een afzegging van een overleg door de wei'kgeversorgansatie PGGM. Volgen de week woensdag is het volgende overleg tussen wei'kge- vers en bonden gepland. De vakbonden willen de ziekeri- huismedewei'kers informeren over de voorstellen van de werkgevers. De bonden zijn boos om de weigering van een loonsverhoging van 1,25 procent en het schi-appen van extra verlof voor medewerkers ouder dan 55 en jon ger dan 21. De werkgevers willen veel regelingen uit de cao overlaten aan de instellingen en hun ondernemingsx-a- den. Dat leidt tot ongelijkheid tussen instellingen, vinden de bonden, die stellen dat de or's onvoldoende zijn toege rust op zo'n onderhandelingstaak. BORSSELE - De kolencentrale Borssele is gisterochtend korte tijd ontx-uimd vanwege brandalaxm, veroorzaakt door biomassa die was gaan smeulen. De biomassa, die wordt bijgestookt in de kolencentx-ale, zat in een verkim- melaar, een appai-aat waarin het tot poeder wordt vex-- kleind. De bedrijfsbrandweer van EPZ kon het smeulen binnen enkele minuten stoppen. Het pex-soneel was vol gens de standaardprocedure bij het alarm naar buiten ge gaan. De elektriciteitsproductie hoefde niet te worden on derbroken. SCHERPENISSE - Leden van schietvereniging Prinses Juliana uit Schexpenisse hebben tijdens een ledenvergade ring hun zoi'gen geuit over een verplicht lidmaatschap van een landelijke vereniging. De regering is bezig met een aanpassing van de wapenwetgeving. Alle schietvei'eni- gingen worden in de toekomst aangesloten bij een centra le vereniging, de Koninklijke Nederlandse Schuttei's Asso ciatie. De leden moeten bij de vereniging een certificaat aanvragen. Deze maatregel moet het toezicht van de over heid op eigenaren van een wapenvergunning vergroten. Secretaris L. Bijnagte van Px'inses Juliana zegt dat de le den van de schietvereniging sceptisch zijn over het lid maatschap: „Je gaat dei'tig euro per jaar contx-ibutie beta len, waar je in feite niets voor tex'ugkrijgt." Hij begrijpt dat de overheid het aantal schietincidenten wil terugdrin gen, maar: „Het probleem is, dat met legale wapens nooit iets is gebeurd. Het zijn altijd illegale wapens." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 32-jarige inwoner van Terneuzen voor mis handeling en vernieling bij verstek veroox-deeld tot 400 eu- ro boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Terneuzenaar hadbekend 9 augustus vorig jaar in Axel een man een klap in het gezicht te hebben gegeven. „Voordat hij mij slaat, zal ik hem slaan", had hij ver- klaax-d. Ook had verdachte toegegeven twee dagen later, 12 augustus, in Axel de ruit van de voordeur van een wo ning te hebben ingetrapt. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse pleegzorgvoorziening vraagt een 'status aparte' binnen jeugd- hulpverlener AZZ. In een brief aan de provincie en de leiding van AZZ vraagt pleegzorg om een 'duidelijke eigen identiteit' en extra investeringen. Volgens AZZ-directeur G. Schaart klopt de afdeling bij hem aan de ver keerde deur. „De politiek moet beslissen hoeveel geld pleegzorg krijgt." Pleegzox-g is baxig vermalen te worden in het tumult rond de re- oi-ganisatie van AZZ en de ge plande fusie met Arduin. De brief, voorzien van 25 handteke ningen, wordt gesteund door de Pleegouderraad en Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen. In de brief legt de AZZ-afdeling een programma van eisen neer. Om nieuwe pleegouders te wer ven wil de Voorziening Pleeg zorg een positief beeld voor zich zelf. Dat beeld is geschaadt door de onrust bij AZZ, implice- ren de bi'ief schrijvers. Pleegzorg wil extra investerin gen. De voorziening is met 281 plaatsen de grootste opname- voxTn voor kinderen die snel uit huis geplaatst moeten worden. Het pleegzorgteaxn wil invoe ring van betaalde pleegzorg, een samenwerkingsverband om pleegzox-g te promoten en oplei dingen voor nieuwe pleegzox-g- werkers en pleegouders. „Pleegzox-g is één van de produc- ten van AZZ en hoox-t bij de af deling Oudex- en Gezinsbegelei ding. Deze brief kan ook ge schreven wox-den door de ï-esi- dentiële zox-g, ambulante bege leiding of Families First", x-ea- geert Schaax-t. Hij noemt de eisen 'ex-g logisch'. „Voor de andere afdelingen gel den dezelfde vragen. Ik zie geen verschil." Niet de pleegzox-gafdeling ver dient een status aparte, maar de pleeggezirxnen waarin kindex-en komen, stelt Schaax-t. Hoeveel geld de pleegzorgvoorziening voor nieuwe zox-g, opleidingen en campagnes krijgt is aan de politiek, stelt hij. De px-ovincie Zeeland en AZZ voeren momenteel harde onder handelingen over de jeugdhulp die AZZ in Zeeland dit jaar le vert en hoeveel geld dat kan kos ten. Schaax-t heeft voor 2005 een offerte voor 20,8 miljoen euro bij de px-ovincie neergelegd. De px-ovincie biedt 12, 5 miljoen eu ro, de doeluitkex-ing die de rijks overheid Zeeland geeft voor jeugdzox-g. Schaax-t: „Wij kun nen niet meer onder de kostprijs werken, ons geld is op. Onze kostprijs is lager dan de ministe riële normprijzen voor jeugd zox-g. Daarmee kom ik uit op 24,4 miljoen euro." Chantage Nagenoeg alle provincies leggen zelf geld bij het jeugdzorgbud get, stelt Schaart. Wil de provin cie dat niet, dan moet de provin cie kiezen welke zoi'g AZZ niet uitvoert en de verantwoordelijk heid voor de wachtlijst nemen, x-edeneert de dix-ecteur. Gedeputeerde G. van Heukelom noemde Schaax-ts standpunt in deze eerder 'chantage'. De Wet op de Jeugdzox-g legt de verant woordelijkheid voor voldoende jeugdzox-g' neer bij de provincie. In de wet is het recht op zox-g vastgelegd: zorgaanbieders moe ten een cliënt bedienen en dat binnen een bepaalde termijn. Voor 12,5 miljoen euro kan vol gens Schaax-t in 2005 zeventig procent van de Zeeuwse zorg vraag voldaan wox'den. Dex-tig procent moet dan wachten op het budget 2006. MIDDELBURG - De vereniging Kinderen uit de Japanse Bezet ting en de Bersiap (KJBB) houdt zaterdag 9 april haar regionale ontmoetingsdag. Deze vindt plaats in het Ontmoe- tingscentx-um Dauwendale. Com- missax-is van de koningin W. van Gelder opent de bijeenkomst met een toespraak. Bisschop Ph. Bar vertelt over zijn eigen ex-va ringen als kampgenoot. Verder draagt schrijfster Yvonne Keuls voor uit eigen wex-k. In de pauze wordt een Indische maaltijd ge- sei-veerd. De ontmoetingsdag be gint om 11 uur en zal om 16 uur afgelopen zijn. Een half uur voor aanvang gaat de zaal open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13