Gemeente steunt mosselzaadproef OPSTAP DAG Donderdag 17 maart voor het stadhuis in Middelburg PZC Fiets van het jaar 2004 Viet I/oskamp vTJ Presentatie strip op duizelingwekkende hoogte Gebruikers analoge antenne gaan betalei voor televisiebeeldei 0 Kweek op zes locaties rond Schouw en-Duiv eland en Kruiningen Voorlichting van Stichting Welzijn Veere van de Sparta ION van 10.00 - 14.00 uur Kom langs en ontdek ook de voordelen van een elektrofiets Gazelle giro 7 800 800 Aan alle bewoners van Walcheren TRENDSETTER? woensdag 16 maart 2005 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Op zes locaties binnen de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Reimerswaal komen mogelijk proefopstel lingen voor de vangst van mos selzaad. Het gaat om een inno vatieve methode die een ant woord moet bieden op de bedrei gingen voor de sector in de Wad denzee. Viskwekerij Neeltje Jans wil on derzoeken op welke manier het beste met hangcultures mossel zaad kan worden gewonnen. Het bedrijf heeft bij de provin cie en Rijkswaterstaat een ver zoek neergelegd om op zes ver schillende locaties met experi menten te mogen beginnen. In de Oosterschelde gaat het om de Vuilbaard, Slaak, Krammer en een gedeelte van het Mastgat. Daarnaast wil de kwekerij een proefopstelling aanleggen in het Brouwershavense Gat (aan de Noordzeekant van de Brouwers- dam) en in de Westerschelde in de voormalige veerhaven van Kruiningen. Aan banden De gemeente Schouwen-Duive- land steunt de proef, zo maakte wethouder G. Houtekamer giste ren bekend. Het college ziet het initiatief als antwoord op de steeds problematischer zaadwin ning op de banken in de Waddenzee. De mosselvissers worden aan banden gelegd door Europese natuurwetten. Blijkt het experiment aan te slaan, dan zijn er volgens de wethou der zeker meer locaties in de Schouwen-Duivelandse wate ren aan te wijzen voor de innova tieve mosselzaadvisserij. Ook voor de Waddenzee zijn dergelij ke experimenten in voorberei ding. De methode gaat uit van buizen waaraan mosselen hangen. Die buizen geven, aldus de motiva tie in de gemeentelijke nota, een minder storend beeld dan de veelkleurige boeien die de huidi ge lijnen markeren. Per locatie worden vier verschillende con structies beproefd, om te achter halen onder welke omstandighe den en op welke manier het best mosselzaad kan worden gewon nen voor de kweek van hangcul- tuurmosselen. De locaties in de Oosterschelde vallen onder de natuurbescher mingswet en vereisen een (extra) vergunning. De gemeen te heeft daar geen moeite mee, bericht het college de provin cie en Rijkswaterstaat. Daaren tegen voorzien B en W wel mo gelijke problemen met de geko zen plek in de Krammer en in de oksel van de Brouwersdam. Als oplossing voor de blauwalgen- groei wordt gedacht aan het spuien van water uit het Kram mer Volkerak en de Oosterschel de. Die situatie zou minder ide aal kunnen zijn voor een mossel zaadinstallatie, denkt Houteka mer. Zeereservaat Het Brouwershavense Gat gaat, ondanks eerdere bezwaren van gemeente en provincie, mogelijk deel uit maken van het zeereser vaat dat in de Zeeuws-Zuid-Hol landse delta wordt aangelegd ter compensatie van de tweede Maasvlakte. Het winnen van mosselzaad zou in zo'n gebied niet thuishoren. Initiatiefnemer S. Schot van Vis kwekerij Neeltje Jans is somber over een spoedige start van het experiment. „We wachten al twee jaar op de vergunningen en tot dusver hebben we nog niets gehoord." Mocht de toe stemming van provincie en Rijkswaterstaat nu toch binnen kort afkomen, dan is het voor dit seizoen waarschijnlijk al te laat, verwijst Schot naar de aan de vergunning gekoppelde ter mijn van zes weken om bezwaar aan te tekenen. Het mosselzaad valt in mei en juni, dus moeten de installaties voor die tijd in het water worden geplaatst. De Zeeuwse zaadwinning kan geen alternatief zijn voor de oogst in de Waddenzee, denkt Schot zelf. De potentiële capaci teit in de Delta is volgens hem te gering. „Slaagt het experi ment, dan moet het eerder wor den gezien als een aanvulling op de huidige kweek. „De Neder landse kust is niet geschikt om op grote schaal aan hangcultuur te doen; veel te windgevoelig en sterke stroming. Daar heb je be schutte locaties voor nodig, zo als in Noorwegen." Het experiment vergt een inves tering van ruim driehonderddui zend euro, aldus Schot, waar van 65.000 wordt gesubsidieerd door de provincie. door Luc Oqqel GOES - Bij het uitkiezen van een locatie om zijn stripboek 'Tijdreis door de geschiedenis van Goes' te presenteren, had te kenaar Danker Jan Oreel het let terlijk hoog in zijn bol gekre gen: de televisietoren van Goes. Daar, op tachtig meter hoogte, reikte hij gisteren de eerste exemplaren uit aan de personen die hun naam hebben verbon den aan de personages die in de strip voorkomen of aan de tot standkoming hebben meege werkt: Sanne de Regt, miss Ne derland 2003, Roel Felius, win naar van het Jeugdsongfestival 2003, burgemeester Dick van der Zaag, projectsponor De Ra bobank en doctor Ghoess (ge speeld door een lid van toneelve reniging Heer Hendrik). De plek voor de presentatie was niet helemaal uit de lucht ko men vallen, want doctor Ghoess heeft in de strip een laborato rium in de televisietoren en ook een tijdmachine. Sanne en Roel raken in het laboratorium ver zeild en reizen via de tijdmachi ne terug in de geschiedenis van Goes. Ze beginnen in 1405, het jaar dat Goes stadsrechten kreeg en bezoeken daarna alle belangrijke momenten in de Goese historie. Roel en Sanne zijn hier en daar wel een beetje van invloed op het verloop er van, maar Oreel blijft toch zo dicht mogelijk bij de feiten. Cursus De strip is het tweede onderdeel van het historisch basisscholen project in het kader van het jubi leumjaar Goes 600, dat is opge zet door studenten van de Pabo. Ongeveer drieduizend leerlin gen van de groepen 4 tot en met 8 van alle basisscholen in de ge meente Goes krijgen deze week een exemplaar van de strip. In die speciale editie is ook een cur sus striptekenen terug te vin den. Hoewel de aanleiding voor het maken van de strip het 600-ja- rig bestaan van de stad was, is het volgens Oreel ook een mooie manier om geschiedenis op een aansprekende manier onder de aandacht van de jeugd te bren gen. Dat vind ook Van der Zaag, die stelt dat de geschiedenis van Goes door Oreel 'levend' is ge maakt. En hoewel ze er niet op lijken, vinden ook de 'echte' Roel en Sanne het een eer om als stripheld te worden opge voerd. „Dat kan niet iedereen zeggen." Het is de bedoeling dat de volle dige strip, zonder de tekencur sus maar met twintig extra pagi na's vol met avonturen van Roel en Sanne, in juni in de boekhan del ligt. door Freek Janssen HEINKENSZAND - Bewoners van het buitengebied die nu nog televisie kijken via de ouderwet se, analoge antenne, gaan over een jaar of twee betalen. Ten minste, als ze televisie willen blijven kijken. Het analoge sig naal gaat uit de lucht en wordt vervangen door een digitaal sig naal. De kosten: eenmalig mini maal zeventig euro en daarna zo'n veertien euro per maand. Dat blijkt uit een antwoord van de provincie op vragen van de Borselse CDA-fractie. Die was bang dat inwoners van het bui tengebied, waar geen kabelaan sluiting is, door het afschaffen van het analoge signaal geen beelden meer zouden kunnen ontvangen. De provincie kaartte de kwestie aan bij staatssecreta ris M. Rutte van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap. Hij stelt provincie en gemeente gerust: het analoge signaal gaat pas uit de lucht als het digitale signaal is ingevoerd. Dat gebeurt in Zee land op zijn vroegst eind 2006 en uiterlijk medio 2007. De ontvangst van de zogeheten digitenne (die in de Randstad al is ingevoerd) gaat ongeveer veer tien euro per maand kosten. In combinatie met een abonne ment voor de vaste telefoon of adsl kan dat bedrag lagerti len, tot acht euro pei®. Daarnaast moet een ontvani stallatie worden gekocht® kost tussen de veertig en 1 derdvijftig euro. De aansluit ten bedragen dertig euro. h'j ken gebruikers van de ata antenne nog gratis. A. Sc: van de Borselse CDA-frj zegt 'gedeeltelijk opgeluctl zijn met het antwoord. „B in elk geval blij dat het signaal niet uit de lucht voordat er een goed altera is. Ook is het goed dat Ona Zeeland voor iedereen te out gen is." Het CDA vindt dat langrijk, omdat de zender ia formatiekanaal is in het j van een ramp. GRIJPSKERKE - Stichting zijn Veere houdt dinsèj maart een voorlichtingsmi in het Dorpshuis in Grijpsh Directeur J. Kuijpers n over het werk van de stid en gaat met name in opoe gen die van belang zijn ouderen. De voorlichting dag begint om 14.00 uur, Sver?K. J i Elektrofietsen zijn fietsen die u door toepassing van een elektrische ondersteuningsmotor het gevoel geven dat u altijd de wind in de rug heeft. Hierdoor legt u met dezelfde inspanning moei teloos een tweemaal zo grote afstand af. De elektrofiets is sinds enkele jaren op de markt en geniet grote populariteit onder gebruikers met een lichte fysieke beperking. De elektrofiets biedt hun de mogelijkheid goed mobiel te blijven. Maar ook voor jongere gebruikers zijn er tegenwoordig diverse modellen verkrijgbaar. De elektrofiets is o.a. ideaal voor woon-werkverkeer: fiesten door weer en wind is nooit meer een bezwaar en u komt niet langer bezweet op uw werk. Ook voor ouders die hun kinderen naar school brengen is de elektrofiets een uitkomst. MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118 - 613187 www.pietvoskamp.nl Liliane Manisha (9 jaar) Manisha uit Nepal kon door een verlamming niet goed lopen. Na een operatie loopt ze nu een stuk beter met een beugel. Later wil ze graag dokter worden maar nu vindt ze het vooral leuk om te zingen en te dansen. Het Liliane Fod betaalt 128,49 vóórhaar revalidatie. Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Manisha; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische of sociale revalidatie. Helpt u mee? Stichting Liliane Fonds Havensingel 26 5211 TX's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingsland! Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! van maandag li, maart tot en met vrijdag 18 maart 2005 Op bovenstaande dagen gaat DELTA N.V. werkzaamheden verrichten op Walcheren aan het waterleidingnet. Tijdens de werkzaamheden kan mogelijk bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daaróm de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Informatie Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Klantenservice via het gratis nummer: 0800-5150 of op internet http://www.delta.nl/ e-mail: info@delta.nl DELTA N.V. aanvaardt geen enkele vorm van aansprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND Auto TANDPROTHETICUS J. P. A. ROSSËl V.01 t-ü gespecialiseerd ii uw kunstgebit Reparatie's aan uw kunstgebit zijn binnen een halve dcip klaar. Reparatie's worden door bijna alle ziekenfonds verzekeringen 100vergok Nieuwe kunstgebitten worden bij ons doorw2 alle verzekeringen vanaf 75% vergoed- Telefonische afspraken: 0118-414533 Hobeinstraat 52, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 12