PZC Woede over anti-Taiwan wet Wil de EU Kroatië, ja of nee? Stevige kritiek op gang van zaken bij verkiezingen Kirgizië Pakistan weigert nucleaire controle Anti-Syrische betoging in Beiroet Aardbeving in Turkije Pleidooi voor anonieme sollicitaties Vonnis pers Zimbabwe stelt teleur Piraten kapen tanker bij Maleisië Nog 130.000 claims voor roof nazi's ie presenteert twee kandidaten voor Unhcr eind vorige week al VN tellen 180.000 doden in Darfoer ingen wijzigt rklaring over ichael Jackson Ook EU verklaart zich tegen optreden Peking dinsdag 15 maart 2005 ISTANBOEL - Het oosten van Turkije is gisterochtend vroeg opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 5,9 op de schaal van Richter. Zeker achttien mensen raakten gewond. Ook richtte de beving materiële schade aan, berichtten de plaatselijke autoriteiten. De aardbeving trof de regio rond Karliova in de provincie Bingol. Meer dan vierhonderd huizen in veertig dorpjes liepen schade op. Afgelopen zaterdag werd dezelfde streek ook al getroffen door een aardbeving. Toen raakten zestien mensen ge wond. ANP/AFP/RTR/DPA BRUSSEL - Om racisme bij potentiële werkgevers te voorkomen, wil de Belgische liberale senator Dedecker dat alle solicitaties voortaan anoniem zijn. Door de naam weg te laten, kan een werkgever niet meer discrimineren op de naam van een briefschrijver, zo stelde Dedecker gis teren in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. Dedecker wil de anonimiteit vastleggen in een gedragsco de voor bedrijven. De liberaal bekijkt ook of de leeftijd van kandidaten weg kan worden gelaten, om discrimina tie van ouderen te voorkomen. Volgens Dedecker komt er later in de procedure altijd een moment waarop de kandidaat kleur moet bekennen, 'maar zijn of haar kansen liggen dan veel gunstiger'. ANP HARARE - Het Zimbabwaanse hooggerechtshof heeft gis teren het verschijningsverbod voor het enige onafhankelij ke dagblad in het Afrikaanse land, Daily News, opgehe ven. Het hoogste rechtscollege verwees een besluit van het Zimbabwaanse commissariaat voor de media naar de prullenbak. Het hof weigerde echter omstreden passages in de mediawet ongrondwettelijk te verklaren. De uitgever van de krant ANZ verklaarde na afloop te leurgesteld te zijn over het vonnis maar weigerde in de tail te treden. ANP/AFP KUALA LUMPUR - Een bende van 35 piraten, gewapend met machinegeweren en raketgranaten, heeft dit weekein de bij Maleisië een volbeladen gastanker gekaapt. Het schip is snel vrijgegeven, maar de kapitein en een mede werker zijn meegenomen. De criminelen vragen losgeld voor de gijzelaars. Dat meldde gisteren een instantie die de piratei'ij in de Straat van Malakka volgt. De Straat van Malakka is berucht om zeeroverij. De pira ten zijn uit op geld en sieraden. De laatste tijd worden steeds vaker schepelingen gegijzeld. ANP/AFP BERLIJN - Duitsland heeft nog 130.000 verzoeken liggen voor teruggave van eigendommen die tussen 1933 en 1945 in beslag zijn genomen door de nazi's. Onder de vex-zoeken zijn 30.000 aanvx'agen voor teruggave van bedrijven en 102.000 voor compensatie van land, al dus gisteren het Bondsagentschap voor Onopgeloste Ei- gendomsvragen. De aanvragen betreffen vooral eigendom men in de voormalige DDR. ANP/DPA door Remco Reidinq MOSKOU - De oppositie in Kir gizië wijt de zware nederlaag bij de parlementsverkiezingen van zondag aan grootschalige fraude. Slechts zes van de 75 ze tels gaan naar tegenstanders van president Askar Akajev. Van de 43 plaatsen in het parle ment die zondag nog moesten worden verdeeld, veroverde de oppositie er vier. Dat meldde het kiescomité gisteren, nadat negentig procent van de stem men was geteld. Volgens de oppositie in het Cen- traal-Aziatische land is tijdens de tweede ronde nog meer ge- fraudeerd dan tijdens de eerste stembusgang op 27 febnxari. „Dit zijn de smerigste verkiezin gen die ik ooit heb gezien", zei Isjenbai Kadyi'bekov, een oppo sitiekandidaat, die werd uitge sloten van deelname. Oppositieleiders zeiden dat 'alle bekende trucs' zijn uitgehaald: intimidatie van kiezers, het ko pen van stemmen, uitsluiting van kandidaten, bevooroordeel de media en het tegenwerken van waarnemers. Sommige kie zers zouden in een bus zijn rond- geredcn om op verschillende plekken hun stem te kunnen uit brengen. De oppositie meent dat presi dent Akajev persoonlijk heeft ge zorgd voor een parlement vol ja-knikkers. Hij zou een grond wetswijziging willen laten door voeren, zodat hij langer aan de macht kan blijven of een zelf ge kozen opvolger kan benoemen. De grondwet verbiedt een derde ambtstermijn. Onder de geko zen parlementsleden bevindt zich na gisteren niet alleen Aka- jevs zoon maar ook zijn dochter. Akajev, die Kirgizië sinds 1990 regeert, heeft herhaaldelijk ge zegd dat hij niet langer wil aan blijven als president. In oktober vinden presidentsverkiezingen plaats in de bergstaat die grenst aan China. Oppositieleider Koer- manbek Bakijev, die zich kandi daat wil stellen voor het leider schap, vexdoor zijn zetel in het parlement. Hij werd in zijn dis- trict met groot verschil versla gen. De oppositie px*otesteerde de af gelopen weken op kleine schaal, vooral in het arme zuiden van het laxxd. Enkele honderden men sen bezetten straten en over heidsgebouwen. Een woordvoerder van Akajev zei eind vorige week dat de pro testen de president er mogelijk toe aanzetten een referendum uit te roepen over verlenging van zijn ambtstermijn. GPD van onze redactie buitenland WENEN - Pakistan laat geen on derdelen van centrifuges testen door het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA). Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Islamabad sprak giste- x-en meldingen tegen dat er een overeenkomst met het IAEA zou zijn. De woordvoerder van het Pakistaanse ministerie sprak over volkomen ongegronde en speculatieve berichtgeving. Media meldden zondag dat een westerse diplomaat bij het IAEA had gezegd dat Pakistan bereid was zijn centrifuges te la ten testen. De atoomwaakhond van de Verenigde Naties hoopte zo te achterhalen of de besmet ting met hoogverrijkt uranium die op Iraans materiaal is aange troffen, inderdaad afkomstig is uit Pakistan, zoals Teheran zegt. Volgens Teheran is het materi aal geïmporteerd uit Pakistan en is dat land ook de bron van de besmetting. De Verenigde Staten zagen de vondst van hoogverrijkt uranium als bewijs dat Iran er een geheim kern wa penprogramma op na houdt. Te heran spreekt dit ten stelligste tegen en zegt dat zijn nucleaire programma alleen is bedoeld om energie op te wekken voor ci viele toepassing. AFP/RTR van onze redactie buitenland jü°ÜLe redactie buitenland - België draagt twee voor om de leiding le nemen van het Hoge voor de Vluchte- van de Verenigde Naties F ministerie van Buitenlandse heeft gisteren in Brussel dat België de Waalse, psische senaatsvoorzitter p-Marie Lizin (56) en de I mse, liberaal-democraat en Ier van Economische Za- fMaxe Verwilghen (52) naar ita t aPs mogelijke op- van de in februari afgetre- Commissaris Ruud De 'Ceuze van kandi- gelukkigerwijs voor Lizin r e senaatsvoorzitter het af- pen Wekeinde het middel punt van een rel. Lizin is tevens bux-gemeester van Huy en had voor een inwoonster een brief aan een rechtbank geschreven. Daarin vx-oeg Lizin namens de inwoonster aan de rechtbank een zaak over de toewijzing van een kind te heroverwegen. Dat is volgens Belgische media ge zien haar functies een ongebrui kelijke en ongeoorloofde be moeienis met de rechtsgang. Li zin betreurt de bxrief te hebben geschreven. Frankrijk steunt ondei'tussen de kandidatuur van ex-minister Bernai'd Kouchner, Denemar ken heeft de leider van de VN-missie in Kosovo, Söi'en Jes- sen-Petersen, naar voren gescho ven, Italië voormalig Europees commissaris Emma Bonino en Spanje heeft een doorgewinter de diplomaat, Fernando Valan- zuela, als mogelijke Unhcr-top- man gepresenteerd. ANP foto Wael Hamzeh/EPA van onze redactie buitenland NEW YORK - In de afgelo pen anderhalf jaar zijn ze- ker 180.000 mensen gedood in de West-Soedanese re gio Darfoer. De assistent se cretaris-generaal voor hu- manitaire zaken van de Ver eniade Naties. Jan Ege land, heeft dit gisteren ver klaard. Egeland zei nu uit te gaan I-van een gemiddelde van tienduizend doden per ;maand, Die schatting ligt aanzien lijk hoger dan het getal 70.000, dat vorige week nog circuleerde in het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties in New York. Arabisch sprekende mili ties voeren met behulp van de Soedanese strijdkrach ten etnische zuiveringen uit in het gebied, waar klei ne bewapende groepen al jaren verzet plegen tegen de nationale overheid. De terreur van de milities of Janjaweed en aanvallen van de strijdkrachten heb ben zeker anderhalf mil joen mensen op de vlucht gejaagd. Internationale pogingen om de gruwelen te stoppen, hebben ondanks sancties te lgen Khartoem tot dusverre nauwelijks resultaat opge leverd. Een van de verzetsgroepen heeft gisteren laten weten dat het bestand dat ze eer der met Khartoem sloot gis teren door de Soedanese re- genngstroepen en milities is geschonden. Regeringssoldaten met veertig voertuigen, bijge staan door circa zeshon derd Janjaweed,'hebben po sities van de rebellen bij de grens met Tsjaad gisteren langevallen. Du meldde gisteren Khalil ibdallah van de Nationale leweging voor Hervox- hung en Ontwikkelingin ioedan. ANP/AFP/RTR MA MARIA - De 15-jarige gen die Michael Jackson ft aangeklaagd, zei eerder te- ieen voormalige leraar dat er uit iets onbehoorlijks is voor- rallen tussen hem en de pop jongen zei dat gisteren tij- is een kruisverhoor door de ocaat van Jackson, Thomas sereau. tiener, een voormalige kan- patiênt, beweerde vorige ekdat de zanger hem in 2003 te keer heeft misbruikt. Dat n op Jacksons ranch Never- nd zijn gebeurd. Amerikaanse zender ABC be etle gisteren dat aanklager iomas Sneddon en de raadslie Jackson zaterdag heb- gesproken met de man die tijde van de vriendschap tiener met de 'King of n> leraar van de jongen was. tieraar zou van zijn toenmali- leeriing hebben vernomen it er tussen hem en Jackson ps was gebeurd. Nereau wees er tijdens het ver- }°top dat de 15-jaxrige jongen van disciplinaire problemen tiener gaf toe dat hij op John Burroughs Middle in Los Angeles opstan- was en zelden huis werkte ANP/AFP BEIROET - In de straten van de Libanese hoofdstad Beiroet heb ben zich gisteren zeker 800.000 mensen verzameld om te beto gen tegen de Syrische aanwezig heid in Libanon. De demonstratie is georgani seerd door de anti-Syrische op positie in het land, meldde een woordvoerder van het stadsbe- stuur.De woordvoerder stelde dat er zeker 2,5 keer zoveel men sen zijn als bij de px-o-Syxrische betoging afgelopen dinsdag in de stad. De actievoerders komen met bussen, auto's en zelfs met bo ten naar de Libanese hoofdstad. De Libanese televisie toonde beelden van de menigte, waaxrin veel betogers met de Libanese vlag zwaaiden. Het gaat om de grootste demonstratie in het land sinds de moord op de voor malige premier Rafic Hariri een maand geleden. De demonstran ten willen 'de waarheid opeisen' over de dodelijke aanslag op Ha- riri. ANP/AFP/RTR Libanese vrouwen op het Plein der Martelaren in Beiroet. van onze redactie buitenland WASHINGTON - In Taiwan en binnen de internationale ge meenschap is met verontwaardi ging gereageerd op een Chinese wet die eventueel geweld tegen Taiwan goedkeurt. De 'anti-af- scheidingswet' wordt als een be dreiging gezien voor de broze status-quo in de regio. „De Verenigde Staten zijn tegen alle pogingen om de toekomst van Taiwan op een niet-vx-eedza- me manier te bepalen", liet woordvoerder McClellan van het Witte Huis gistex-en weten. „We willen geen unilatei'aal op treden zien waardoor de span ningen in de regio toenemen." De Amerikaanse minister Con- doleezza Rice van Buitenlandse Zaken bestempelde de i-egeling eerder al als 'niet behulpzaam'. De VS voeren al jaren een be leid waarbij zowel China als Tai wan te vriend wordt gehouden. Enerzijds heeft Washington Tai pei garanties gegeven dat het te hulp zal schieten bij een Chine se militaire aanval. Anderzijds voeren de VS zware druk uit op Taiwan om niet de onafhanke lijkheid uit te roepen. Ook de Europese Unie heeft zich gisteren in een verklaring uitgesproken tegen een eenzij dig optreden van China. De EU zit in een lastig parket omdat het een vijftien jaar oud wapene mbargo tegen China wil ophef fen. Evenwicht Met name Frankrijk maakt zich daar sterk voor. Dit tot woede van de VS, die vrezen dat wapenleveringen het evenwicht tussen China en Taiwan zullen verstoren. Een Franse regerings- woox'dvoerder liet gisteren weten dat er 'geen verband' is tussen de opheffing van het em bargo en de nieuwe Chinese wet. De wet die een aanval op Tai wan toestaat als het eiland zich onafhankelijk verklaart van Chi na werd gisteren aangenomen tijdens de jaarlijkse zitting van het Chinese parlement. De wet stelt dat China 'niet-vi-eedzame middelen en andere noodzakelij ke maatregelen' zal gebruiken als Taiwan zich officieel onaf hankelijk verklaart. Het leger mag ook ingrijpen als de mogelijkheden voor een vreedzame hereniging 'geheel uitgeput' zouden raken. Peking hoopt dat de zogenoem de anti-afscheidingswet de Tai wanese president Chen Shui-bi- an ex'van weerhoudt diens stre ven naar zelfstandigheid voort te zetten. Het staatshoofd zou Taiwan onafhankelijk willen zien voordat zijn tweede en laat ste ambtstermijn in 2008 af loopt. V erontw aardiging Taipei veroordeelde gisteren de Chinese maatregel scherp. „De anti-afscheidingswet is een wet die oorlog goedkeurt. Hij heeft geleid tot verontwaardiging in Taiwan en tegenstand binnen de internationale gemeenschap. China moet de verantwoorde lijkheid daarvoor dragen en de prijs daai'voor betalen", zei een Taiwanese regeringswoordvoer- der gisteren. ANP/RTR/AFP Een groep demonstranten van de Taiwan Solidariteitsunie steekt een kopie van de Chinese anti-afscheidingswet in brand. foto Richard Chung/RTR Als de Europese ministers van Buitenlands Zaken het deze week eens worden, be ginnen donderdag de ge sprekken met Kroatië over toetreding tot de EU. Maar de ministers zijn het niet eens, want de Kroatische ge neraal Gotovina loopt nog steeds vrij rond, ondanks verzoek tot uitlevering. door Hetty van Rooij BRUSSEL - Kan één man de toe treding van een land tot de Euro pese Unie tegenhouden? Wel als die man Ante Gotovina heet, en door de hoofdaanklaagster van het Joegoslavië-Txibunaal in Den Haag verdacht wordt van oorlogsmisdaden. Op papier is het duidelijk: een Eux'opees land mag gaan praten over toetreding tot de EU wan neer de democratie er stevig is verankerd en de mensenrechten zijn verzekex'd. Kroatië was op de goede weg, zo leek het, en het land zou moeiteloos de Europe se Unie binnenglippen. De jacht op de van oorlogsmisdaden ver dachte voortvluchtige generaal Gotovina leek geen belemme- ring. De EU het weten dat Kroa tië geacht werd mee te werken met het tribunaal in Den Haag en de regering in Zagreb beloof de dat grif. Vervolgens gebeurde er heel lang niets. Maar de toon werd grimmiger naarmate 17 maart, de dag waarop de onderhande lingen zouden beginnen, dichter bij kwam. In twee brieven aan het Luxemburgse EU-voorzitter- schap heeft hoofdaanklaagster Carla del Ponte aangetoond dat Kroatië niet alleen niet mee werkt, maar dat de regering de arrestatie van Gotovina zelfs ac tief belemmert. De generaal kan rekenen op de steun van een wijdvertakt netwerk in Kroa- tisch Bosnië, en hij krijgt nog steeds pensioen. Del Pontes brie ven confronteerden de Europese lidstaten met een aantal onaan- analyse gename vragen. Heeft Zagx-eb het voor het zeggen in het Ki'oa- tisch deel van Bosnië, of is het andersom? Heeft de regering echt afgerekend met het verle den, of hebben nog steeds aller lei duistere types de macht? En vooral: hooit een land, dat jaren lang niets onderneemt om schoon schip te maken en een voortvluchtige oorlogsmisdadi ger op te sporen en te arreste ren, eigenlijk wel thuis in de Unie? Neen, zeggen Groot-Brit- tannië en Nederland hartgron- dig. De Britse regering baseert zich op belastende informatie van de eigen inlichtingendien sten en de Nederlanders willen het 'eigen' Haagse Joegosla- vië-Tribunaal geen gezichtsvex-- lies bezorgen. De Scandinavi sche landen en Duitsland zijn in middels overtuigd en volgen ook de harde lijn. De regering in Zagreb rekent op de steun van 'krachtige vrien den' als Italië, Oostenrijk, Hon garije en Slowakije, 'buuxdan- den' die bereid zijn om het een en ander door de vingers te zien. Maar het begint er op de lijken dat premier Sanader en pre sident Mesic een gx-ote inschat tingsfout maken. De onder handelingen met Kroatië begin nen dondei'dag alleen wanneer de EU-ministere van Bui tenlandse Zaken het daar mor gen unaniem over eens worden. Die unanimiteit is er niet. Het lijkt uitgesloten dat Nederland en Gi'oot-Brittannië zich op het laatste moment laten overtuigen door, pakweg, de Hongaren. Niet alleen voor Kroatië, ook voor de EU staat een reputatie op het spel. Want als Kroatië morgen onverhoopt groen licht kirijgt, staat de Unie wereldwijd te kijk als een club die dol is op mooie woorden, maar haar ei gen hoogstaande opvattingen over democratie en goed be stuur opzij schuift als dat beter uitkomt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5