Radeloos na celstraf buitenland PZC Nederland wil van gedogen af PZC Nederlanders in buitenlands cachot Wilder s Meer democratie in Midden-Oosten Nederlandse ex-gedetineerden lopen grote kans criminaliteit weer in te gaan l i rr>. te gast 15 maart 1955 dinsdag 15 maart 2005 door Marloes de Koning Op dit moment zitten 2393 Nederlanders in buiten landse gevangenissen, ver spreid over ongeveer tachtig landen. Van hen zitten er 1966 vast in verband met drugs. Het merendeel (1993) is man. Zes tig procent zit vast in een EU-lidstaat. Volgens stichting Epafras zit circa één procent van de gevan genen onterecht vast. Jaarlijks wordt circa zes proeent van de gevangenen overgebracht naar Nederland, om de straf hier uit te zitten. Hoeveel er elk jaar vrijkomen, wordt niet bijgehou den. Een deel komt eerst 'se- mi-vrij'. Ze mogen dan naar buiten, maar het land niet ver laten. Het aantal gevangenen in het buitenland stijgt snel. In 1988 zaten nog maar 579 Ne derlanders elders vast, in 2000 waren dat er al circa 1900. GPD Bron: Ministerie van Buiten landse Zaken/Algemene Reken kamer. Voor Nederlanders die uit een buitenlandse gevangenis komen bestaat geen opvang. De kans dat ze op straat terecht komen en direct weer een criminele car rière beginnen is daardoor groot. Ex-gedetineerde Robert N., vanuit een hotel in een slop penwijk in Lima Peru: „Ik ver dien hulp, ik ben ook een mens. door Marloes de Koning Hij ratelt maar door aan de telefoon. Robert N. (51) heeft acht jaar Peruaanse cel achter de rug en woont sinds no vember in een goedkoop hotel in een sloppenwijk van de hoofdstad Lima. Hij is blij met iedereen die naar hem wil luiste ren. „Ik voel me als een hond zonder eigenaar, zonder eten", zegt de voormalige drugskoe rier. Hij is vrij, maar alleen in de meest letterlijke betekenis van het woord. Geld om te rei zen heeft hij niet, voor een pas poort evenmin. Intussen loopt de hotelrekening op. Door psychiatrische problemen lukt het hem niet normale men selijke relaties aan te gaan, om schrijft Hein van Oosten, een Nederlander in Peru die N. gere geld bezoekt. In december deed N. een halfslachtige zelfmoord poging. „Een noodkreet", zegt Van Oosten. N. heeft psychiatrische hulp no dig en geld voor een ticket. Tot nu toe wil het ministerie van Buitenlandse Zaken hem niet helpen. Hi] zou zich tot zijn oudere zus moeten wenden, die in het verleden meermalen geld overmaakte. Die zit echter zelf financieel aan de grond. En dus blijft N. zitten waar hij zit, tus sen de drugs en met buren die hun kamers voor een uurtje hu ren. Gedetineerden in het bui tenland krijgen dertig euro per maand van de Nederlandse over heid. Na hun gevangenschap houdt die geldstroom op. Als er dan geen familie is om te hel pen, hebben ze een probleem. „Er zijn dames die op een of an dere manier iemand vinden die ze onderhoudt, waar ze dan iets voor terug doen. En marinen ver dienen soms geld door toch weer wat drugsvrachtjes te doen", zegt dominee Joop Spoor van stichting Epafras, w J II die Nederlandse gevangenen in het buitenland helpt. De stich ting maakt af en toe ook wat over naar ex-gevangenen die (nog) niet terug naar Nederland kunnen. „Alle zorg en aandacht in de gevangenis heeft geen zin, als die daarna niet wordt voort gezet", zegt Spoor. „Die men sen moeten gewoon zo snel mo gelijk terug naar Nederland." Hij vindt de ex-gedetineerden een verantwoordelijkheid van het ministerie van Buitenlandse Zaken zolang ze nog niet terug in Nederland zijn. Overeenkomst Het ministerie denkt daar an ders over. „Mensen moeten op eigen kosten naar huis. En als dat écht niet kan en er geen fa milie is, kan op de ambassade een 'overeenkomst van geldle ning' getekend worden", zegt een woordvoerder. Hoe vaak van die mogelijkheid gebruik ge maakt wordt, kan ze niet vertel len. „Het kan", zegt ze, „dat ex-gedetineerden zich om aan geld te komen weer op het ver keerde pad begeven. Wij heb ben geen zicht op wat mensen in het buitenland doen als ze vrij zijn." De bemoeienis van de 'unit bui tenland' van Reclassering Ne derland houdt in principe op zo dra de straf beëindigd is. De ex-gevangenen mogen wel al tijd bellen voor informatie en advies, zegt Hans van Kooten, coördinator hulpverlening. Hij benadrukt dat het verschil met mensen die in Nederland uit een gevangenis komen niet groot is. „Ook hier komt een gro te groep op straat en loopt een groot risico op het slechte pad te komen als er de eerste weken geen geld is." GPD Geert Wilders presenteerde het vooj weekeinde de blauwdruk van zijn têi gingsmanifest. Twaalf pagina's t standen, die hij - als de Nederlanders het wüj wel recht wil zetten of weg wil werken. Del burgse parlementariër bedient zich in zijn pa van propagandistische trucjes die in een ven den ook al eens zijn toegepast. Hij zaait onge gen en hoopt een veld aan stemmen te kunnen sten. Net als DeWinter in Vlaanderen, tienjaü rug, probeert hij met rabiaat-rechtse demagi gebaseerd op angst (voor vreemdelingen) eenj nitieve plaats te verwerven in de politiekegrg Nederland kon zich eertijds gelukkig prijzen extreem-rechtse clubjes die - op de CD van maat en CP'86 na - niet eens de kiesdrempel den slechten. Tijden veranderen. Werden tien jaar geleden® treem-rechtsen in Nederland nog door justife volgd wegens het aanzetten tot rassenhaat, te woordig kan Geert Wilders zonder enige resti roepen dat hij 'die hoofddoekjes rauw lust',t gruwt van straatterrorisme dat door Marokkanen en meer van zulks. Wilders zet zich neer als het nieuwe - en enige weten van Nederland. Een leider die ons wS voeren in een nieuwe 'Gouden Eeuw'. De onai kelijkheidsverklaring van de oud-WD'eru meer dan een litanie van ongenoegen, die de; Wilders aan een eigen electoraat moet helpe politicus die onder de liberale vlag zijn intod de politieke arena maakte, distantieert zichu verklaring van de 'laffe en bange politieke die Nederland al jaren in de greep houdt',! waar hij zelf bewust deel van uitgemaakt heeJ de positie te verwerven van waaruit hij nu zijn heidsstrijd kan beginnen. Had deze Limburgse parlementariër het i zijn WD-verleden moeten doen, dan zou d een martelgang zijn geworden. Maar nee. tij verkeert al in de Haagse arena en trekt de pc ke en media-aandacht die hij nodig heeft. C die verdient, is een tweede. Wilders wil minui afschaffen (Economische Zaken en Onden van Europa af, van de Antillen, van kinderbij van het minimumloon, van niet-westerse alia nen, van ambtenaren, van ontwikkelingshulp, het ontslagrecht, van de euro, van islamic scholen, van stemrecht voor niet-Nederlac van de Eerste Kamer, van twee publieke oir: netten, van CAO's en van nog veel en Hij wil Nederland teruggeven aan zijn bewa maar vertelt er niet bij in wat voor staat.., door Howard LaFranchi Diverse landen in het Mid den-Oosten maken roeri ge tijden door in hun voor zichtige stap naar democra tie. Politieke druk van buiten af is de voornaamste oorzaak van deze plotselinge stroom versnelling. Maar opvallend genoeg is ook Osama bin La den een reden, en verkiezin gen in landen als Afghanis tan, Irak, Oekraïne en de Pa lestijnse gebieden. „We zien nu het herfsttij van de gevestigde orde. Dat heeft voor een deel te maken met druk van buitenaf", zegt Has san al Ebraheem, oud-minis ter van Onderwijs in Koeweit en al heel lang strijder voor hervormingen. „Maar demo cratie ontstaat niet door in vloeden van buitenaf. Om een democratie te krijgen, heb je democraten nodig." Onder de groeiende interna tionale druk werd de afgelo pen zaterdag de Egyptische gevangene Ayman Nour, lei der van de politieke oppositie partij Al Ghad, op borgtocht vrijgelaten. Een internationa le groep die de oorlog tegen terrorisme steunt, de Commit tee on the Present Danger, stuurde brieven waarin Nour werd uitgenodigd lid te wor den van de organisatie. Het is onwaarschijnlijk dat de brie ven vóór de aanslagen van 11 september 2001 naar Egypte zouden zijn verstuurd. De meeste Arabische landen heb ben langere tijd de tegenstan ders van hun politieke regi me achter slot en grendel ge zet zonder dat het Westen zich daarmee bemoeide. Maar nu predikt een groeiend aantal wereldlei ders, onder leiding van presi dent Bush, de ontwikkeling van de democratie als dé op lossing tegen islamitisch ex tremisme. Op een breder vlak werken de uitspraken van Bush - vooral dat de nu opkomende democratie in Irak een voor beeld is voor het Midden Oos ten - als een katalysator. Zelfs sceptici geven nu soms met frisse tegenzin toe dat de impact van wat Bush de Iraakse 'Paarse Revolutie' noemt (naar de kleur van de inkt op de duim van de Iraak se stemgerechtigden) niet meer te ontkennen valt: het diepgekoesterde verlangen naar democratie wordt nu ge voed door steun van buiten af. Daarmee is de ontwikke ling begonnen. „Het is een samenspel van binnenlandse aspiraties en roep om hei-vormingen in de Arabische landen, met van buitenaf druk uitgeoefend door de internationale ge meenschap", zegt Mid den-Oosten deskundige Fa- waz Gerges van het Sarah La wrence College in New York. „Veel mensen waren al in de jaren negentig enthousiast om van hun land een moder ne samenleving te maken. Maar zij werden toen nog te gengewerkt door de Assads en de Mubaraks en andere au toritaire regimes. En toen wa ren er twee gebeurtenissen waar niemand omheen kon: de terreur op 11 september 2001 en de politieke emanci patie van het Iraakse volk." Vrouwen Libanon is een voorbeeld waar een mix van factoren van invloed is: binnenlandse, buitenlandse, politieke en economische factoren. In Koe weit zijn veranderingen al ver voor 11 september 2001 ingezet. Daar aanvaardt de regering binnen enkele we ken waarschijnlijk een wet die vrouwen stemrecht geeft. De wet was in 1999 al door de emir voorgesteld, maar kreeg toen met slechts twee stemmen verschil geen meer derheid in het parlement. Blijft de vraag waarom demo cratisering nu ineens zo op bloeit in het Midden-Oosten. Bush zegt dat het vooral gaat om een honger naar democra tische vrijheid, maar anderen beweren dat er een andere verklaring aan ten grondslag ligt. „De mensen hebben zeer zeker het gevoel dat de din gen verkeerd zijn gegaan, maar ze denken niet dat de mocratie het antwoord is", zegt John Alterman, een Mid den-Oosten expert voor het Centrum van Strategische en Internationale Studies in Washington. GPD/CSM Lange tijd was Nederland het land van het gedogen: de wet werd niet gehandhaafd. Dat gold voor geweld maar ook voor wetgeving over drugs en seks. Het tij keert: wiettelers die stroom stelen worden aange pakt, kinderpornografen opge sloten en haatzaaiende imams uitgezet. door Klaas de Graaff Tien jaar geleden probeerde justitie met het symposium 'Crisis in de gedoogcultuur' het 'gedogen' aan de kaak te stellen. Er was een kentering op komst, er werden grenzen gesteld aan tolerantie en verdraagzaam heid. De meeste inleiders spra ken bij die gelegenheid over ons drugsbeleid. Daarin kende Ne derland als enig land in de we reld een hoge tolerantie. Zeer tegen de zin van de Vere nigde Staten en Frankrijk is can nabisgebruik hier nog steeds toe gestaan. Gedogen werd inder tijd al gezien als middel om gro ter onheil te voorkomen. Koffie shops bijvoorbeeld hielden ille gale handelaren weg, zo beweer den criminologen. Gedogen illus treert hier de veranderende op vattingen. Sinds 1995 waait er echter een andere wind. Blauwe uniformen die aanvankelijk glimlachend voorbij gingen aan wietplantjes in een serre of op balkon, grijpen tegenwoordig wel in. De telers verdienen er te genwoordig namelijk grof geld mee. Vooral door dure stroom voor verlichting in hun kweke rijen illegaal af te tappen. Het grotere onheil werd hier dus niet voorkomen, maar juist aan gewakkerd. Een subcultuur van criminelen ging zo jaren onge merkt zijn gang. Op kosten van de elektriciteitsleveranciers en belastingbetalers hingen zij de grote jongen uit. Sinds kort treedt de politie streng op en moet de energierekening alsnog worden vereffend. Wakker Ook op andere terreinen is de po litie wakker geworden. Jaren lang vormden de Hells Angels een staat binnen de Staat met een eigen subcultuur die wordt gekenmerkt door geweld, vuur wapens en verkrachtingen. De politie reageerde nauwelijks en vormde in Amsterdam zelfs een escorte toen zij met een grote groep present waren bij de be grafenis van een criminele Koffieshop Sixty-Two in Middelburg. Blauwe uniformen die aanvankelijk glimlachend voorbij gingen aan wietplantjes in een serre of op balkon, grijpen tegenwoordig wel in. foto Ruben Oreel maat. Na moorden in eigen kring die wel degelijk duiden op een criminele organisatie, zal het einde van deze club wel na bij zijn. Nederland gedoogt deze subculturen niet meer Zelfs de vermanende tik mag niet meer van minister Donner van Justitie. Het staat buiten kijf dat we moeten optreden te gen ouders die hun kinderen af rossen en mishandelen. Helaas zijn er nog steeds huisartsen die zich verschuilen achter hun be roepsgeheim als ze constateren dat het mis gaat in een gezin. De Kinderbescherming ziet nog steeds teveel door de vingers en geeft niet thuis als buren aan de bel trekken. Dit moet verande ren. Aan het eind van de jaren zestig werden homo's die seks hadden met mensen vanaf zes tien jaar door justitie met rust gelaten, uiteraard alleen als de seks plaats had met beider in stemming. In april 1971 verviel het beruchte artikel 248 bis uit het Wetboek van Strafrecht. Bijna twintig jaar later veran derden de opvattingen van de sa menleving jegens seksualiteit op nieuw. Hysterische taferelen na vermeend kindermisbruik in Oude Pekela in 1987 en de ge wraakte poppenmethode om misbruik op te sporen, waren de voorboden van een streng vervol gingsbeleid. Rechters leggen sindsdien hoge straffen op voor pedofilie en het bezit van kinderporno. De opvat ting dat kinderen, ook op latere leeftijd, geen schade ondervin den van seks met volwassenen is geen onderwerp van discussie meer. Jongens die snel geld willen ver dienen, maar nog geen achttien zijn, bieden zich in morsige parkjes aan. Wee degene die zich met hen inlaat, zoals een voormalig voetbalmanager on dervond. Toch rammelt er iets in de logica. Want zestien- en ze ventienjarigen mogen wel seks hebben met ouderen als ze er geen geld voor krijgen. Kan ie mand dat uitleggen? Vreemde culturen hebben in Nederland jarenlang gelegenheid gehad ver achtelijke ideeën rond te strooi en over westerse waarden. Zelfs riepen ze geloofsgenoten op tot geweld. Toen een kritische columnist het leven liet werd duidelijk dat dit fundamentalisme een echt ge vaar betekent wat niet langer met een cultuurrelativistisch sausje te bedekken was. Twee parlementariërs accepteerden uit doodsnood weinig riante on derkomens voordat het kabinet tot actie over ging. Het moet een pijnlijke schok geweest zijn dat uitgerekend een vrouw enkele van de radicale iconen uitwees. De hand die een imam destijds weigerde te schudden, wijst nu voor enkele broeders in oostelij ke richting. Het laatste restje gedoogcultuur wordt opgeruimd. Misschien is dat hier en daar wat overdre ven, maar het evenwicht komt wel weer terug. Klaas de Graaff is criminoloog BURGEMEESTER - Bij bijna alle huizen in Lewedorp wap perde de driekleur. De kersver se burgemeester D. M. Vermet bracht voor het eerste een be zoek aan zijn nieuwe gemeen te. De eerste burger ging even eens langs bij de oudste inwo ner van Lewedorp, waar hij een boeket paarse seringen uit reikte. GENEZEN - Prinses Beatrix heeft na een week weer het Stads- en Academisch Zieken huis in Utrecht verlaten De prinses werd behandeld aan een acute blindedarmontste king. RELIËF - De Nijmeegsebi houwer Charles Hammes de laatste hand aan een nr. stenen reliëf voor de re kleuterschool in Ouwerke HULST - De gedeputa A.L.S. Lockefeer zal of april benoemd worden toi: we burgemeester van H Lockefeer, al jaren woon tig in Hulst, reageerde ent! siast: „Ik hou van die stad' STAKING - Bijna 900 ders in de Amsterdamse mantmdustrie hebben werk neergelegd. Inzet 5 loonsverhoging van 6 prw Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax-(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-m .nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (01151645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17 00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand 19,95 per kwartaal 58.00 per jaar: €222.50 225,50 Voor toezending per post geldleen toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvo»» einde van de betaalperiode PZC. t a v lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag Lm vrijdag: 1.25 zaterdag 1.75 Alle bedragen zijn inclusiefs BI" Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordenuiljr® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenw de Regelen voor het Advertentie^ Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag- tijdens kantooruren zondag, van 16 00 tot 18 00 uur Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (klêinV^ Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 nr pzc.nl/adveiW Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri| Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-coi**"-^,! aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomon in een bestand dat wordt (abonnementen)administratie en om u te (latenl informeren over voor u relevanteine ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melde"» I, Postbus 31, 4460 AA Goes. weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4