pzc Twintigers vangen bot bij supers Chauffeur ziet zijn gezin nauwelijks Verdonk neemt deel aan kebab-wedstrijd Incestpleger trekt verklaringen deels in CDA negeert oproep Leers over wietteelt Parijs was ultieme doel van agenten op surveillance Prijzenoorlog leidt tot drukken van loonkosten ussen bij jiokpartij vliegtuig Mondriaan loopt Rotterdam binnen Vijf jaar voor veroorzaken explosie Celstraffen computerkrakers Verkoop sigaretten daalt fors School Breda past voeding aan Meer hulpverzoeken wintersport dinsdag 15 maart 2005 redactie binnenland DORDRECHT - Agenten van l,l korps Zuid-Holland Zuid bebben wekenlang wedstrijdjes „bonden om tijdens nachtdien sten met hun dienstvoertuig zo er mogelijk buiten de regio te rijden. Dal beweert misdaad- verslaggever Peter R. de Vries. Hij zegt uit betrouwbare bron nen te hebben vernomen dat de Afsluitdijk nog op het program ma stond en dat Parijs het ultie me reisdoel was in deze merk waardige competitie. De politie onderzoekt de kwestie, maar reageert nog niet op de bewerin gen. De kwestie kwam aan het licht toen twee dienders van het korps, van 29 en 45 jaar, af gelopen week op non-actief werden gesteld. Zij waren naar Amsterdam gereden en op de ringweg rond de hoofdstad ge flitst bij een snelheidscontrole. De bronnen van De Vries zeg gen dat agenten al hadden uil- gerekend dat het in een nacht dienst precies zou lukken om op en neer te rijden naar Parijs. Het bewijs van de illegale trip jes werd vastgelegd met een di gitale camera. Zo zouden al kiekjes in omloop zijn van nach telijke uitstapjes naar Maduro- dam in Den Haag en Art is in Amsterdam. Volgens De Vries gaat het om vijf politiemede werkers, die zich schuldig zou den hebben gemaakt aan deze vorm van plichtsverzuim. GPD ïNHAAG - Voor jongeren die der zijn dan twintig is het eeds moeilijker om een baan krijgen in een supermarkt. De lens doen er vanwege de hevi- ITTERDAM - Bij de vechtpar- die zondag plaatsvond in een egtuig dat op weg was naar terdam Airport, waren Rus- betrokken. Een woordvoer- van de Koninklijke Mare- aiisse meldde gisteren dat te il zeven passagiers, onder wie kele Nederlanders en een of ree Russen, proces-verbaal is halve mishandeling en open- te geweldpleging heeft de ma- jiaussee de passagiers ook storing van de orde in een egtuig ten laste gelegd. Het itel van Transavia was zon- onderweg van het Spaanse ona naar Rotterdam, toen ee groepen passagiers het ikmet elkaar aan de stok kre- i. vechtpartij ontstond vermoe- ijk, toen iemand van de ene iep handtastelijk was ten aan- h van een vrouw die bij de an- e groep passagiers hoorde, de luchthaven Rotterdam port arresteerden de politie marechaussee de passa is die van betrokkenheid bij handgemeen werden ver- bt. ANP rote toeloop j centra voor esnijdenis COUDE - Doordat het zie- ifonds de besnijdenis van jon- is om religieuze redenen ds 1 januari niet meer ver- dt, krijgen besnijdeniscentra steeds drukker. zo'n centrum kost de ingreep ier plaatselijke verdoving euro, tegen 800 tot meer dan Heuro in een ziekenhuis. Besnijdenis Centrum in Am- dam, met dependances in Al- re en Zaandam, deed vorig rmim 1500 besnijdenissen, jaar gingen er al zo'n twee- iderd jongens per maand on- het mes, zei directeur Klein van Besnijdenis Centra Ierland gisteren, bestaande centra in Amster- u en Utrecht krijgen volgens a nu toeloop uit heel Neder- d te verwerken. In Den Haag ut 26 maart een centrum zijn Kn. Ook zijn er plannen ff een vestiging in Nijmegen. ®ige zorgverzekeraars ver den besnijdenissen in de aan- lende verzekering. Zo krij- (i verzekerden bij Agis maxi- |l 150 euro terug. Hoeven bij een besnijdenis ken besnijdeniscentrum dus minder bij te betalen dan in ziekenhuis. ANP ge prijzenoorlog alles aan om de (loon)kosten zo laag mogelijk te houden en geven daarbij de voorkeur aan de jongste sollici tant. Dat is volgens de vakbond CNV Jongeren 'het gevoel' dat leeft bij veel jonge werkzoekenden. „Er komen bij ons regelmatig klachten binnen van jongeren die geen baan kunnen vinden in de supermarktbranche of ontsla gen worden omdat ze te oud en dus te duur zijn", zegt voorzit ter A. Blokland van de jongeren- bond. „Er wordt openlijk geadver teerd met: kassamedewerker ge vraagd, leeftijd 16 tot 18 jaar", zegt Blokland. „We kennen ook een geval waar bij een niet oplettende medewer ker een contractverlenging on dertekende, maar niet wist dat het een contract via een uitzend bureau was waardoor hij korte tijd later op straat kon worden gezet. Dat zijn geen eerlijke praktijken." FNV Bondgenoten trok vorig jaar ook al aan de bel over oude re werknemers die worden weg gepest om voor hen in de plaats goedkopere jonge krachten aan te nemen. Volgens de bond wordt oudere werknemers het le ven soms zuur gemaakt door bij voorbeeld geen enkele medewer king te verlenen aan de wensen van vrije dagen, vakanties of roosteraanpassingen. Ook werden mensen volgens FNV Bondgenoten zonder geldi ge redenen overgeplaatst. Meldpunt CNV Jongeren heeft sinds deze week een meldpunt geopend (www.cnvjongeren.nl) om de klachten te inventariseren. „Wij willen een zwartboek aanleggen en de beste cases er uit halen om voor te leggen bij de Commissie Geklijke Behandeling", zegt Blokland. „Leeftijdsdiscriminia- tie is verboden per wet, dus de commissie moet hier maar eens naar kijken." De grote supermarktketens noemden het eerder al logisch dat ze scheper kijken naar be heersing van de kosten, maar ze weerspraken beschuldigingen van wegpesten. GPD DEN HAAG - Minister Rita Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) eet in Den Haag een broodje kebab met Turkse jongeren tijdens een kebabwedstrijd. De wedstrijd werd gisteren gehouden en georganiseerd door de Liberale Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Democratie (JOVD). Met deze wedstrijd kiezen de liberalen en de Turkse jongeren het beste kebabrestaurant van Nederland. foto Ed Oudenaarden/ANP door Achille Prick DEN HAAG - Werknemers in het wegtransport hebben op een doordeweekse werkdag gemid deld een kwartier tijd voor hun kinderen. De tijd met hun part ner is beperkt tot ruim een half uur. Aan eten en drinken beste den ze 38 minuten. Met werk daarentegen is 11 uur en 17 mi nuten gemoeid, een vrachtwa genchauffeur slaapt 6 uur en 41 minuten. Dat blijkt uit de dagboeken van AU-&G-N MAAI*- S 134 Nederlandse vrachtwa genchauffeurs die hebben mee gedaan aan een grootschalig on derzoek naar tijdsknelpunten in het werk, en de verhouding werk-privé. De werknemers in de transport sector, nog steeds overwegend mannen, proberen wel zorg taken thuis op zich te nemen, waardoor ze het risico lopen te laat op hun werk te komen. Onderzoekers van de stichting Loonwijzer, die de tijdstudie hebben verricht, wijzen zes sec toren aan, waar werknemers bo vengemiddeld veel tijdsknelpun ten ervaren. Naast het wegtransport zijn dat de supermarktsector, het onder wijs, de horeca, de beveiligings branche en de installatie- en af- bouw-sector. In totaal 29.000 werknemers hebben tijd- ênquetes ingevuld tussen eind december 2003 en september 2004. De FNV wil de problemen die uit het onderzoek komen aan de orde stellen in de CAO-onder- handelingen. Er worden voor di verse sectoren voorstellen ge daan om tijdknelpunten op te lossen. Zo wordt er voor gepleit om werknemers in de naschoolse op vang in te zetten op basisscho len waar een grote behoefte be staat aan opvang tussen de mid dag. Nu zorgen leerkrachten vaak voor de kinderen, waar door ze zelf nauwelijks een lunchpauze overhouden. In de horeca pleit de FNV-bond voor het invoeren van perso- neelsteams die zelf het werk ver delen. Zo zou de flexibele inzet van me dewerkers worden gewaar borgd, maar moet de combinatie werk-prive ook beter tot stand komen. Veel horeca-personeel heeft met - vaak onverwacht - overwerk te maken. In de sector installatiebouw en afbouw (stucadoors bijvoor beeld) zijn werknemers veel reis tijd kwijt. De Nederlandse Ondernemers vereniging voor Afbouwbedrij ven heeft de suggestie gekregen om op internet een virtuele ruil beurs te stai'ten. Bedrijven zouden daar onder ling Mussen kunnen ruilen, zo dat ze het werk dichterbij kun nen venichten en er minder reis tijd verloren gaat. Uit het onderzoek blijkt dat ruim 15 procent van de Neder landse beroepsbevolking onte vreden is over de mogelijkheden om zelf de werktijden te bepa len. In de bovengenoemde sectoren is die ontevredenheid veel gro ter, op het onderwijs na. Flexibel De stichting Tijdwijzer conclu deert dat de laagstbetaalden in onze economie het meest flexi bel moeten zijn. GPD ROTTERDAM - De nieuwste aanwinst van P&O Nedlloyd, de Nedlloyd Mondriaan, is gisteren aangeko men aan in de Rotterdamse haven. Daar werd het containerschip, één van de grootste ter wereld, ge doopt door zwemkampioene Inge de Bruijn. Het gevaarte meet 335 meter in de lengte, 42,8 meter in de breedte en kan maximaal 8450 containers vervoeren. foto Niels van der Hoeven/GPD DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Plaag heeft gisteren een 22-jarige man in hoger beroep veroordeeld tot vijf jaar cel. Hij heeft in juli 2003 opzettelijk een gasexplosie veroorzaakt in een woonblok in Rotterdam-West. Tegen hem was zes jaar geëist. De uitspraak komt overeen met het vonnis van de recht bank in Rotterdam.Het blok van acht appartementen was na de explosie rijp voor de sloop. Drie mensen raakten lichtgewond. De man wilde wraak nemen op zijn huis baas, die hem had gesommeerd het huis wegens huurach terstand te verlaten. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren vijf jonge computerkrakers veroordeeld tot taak- en cel straffen en jeugddetentie. De jongeren, in de leeftijd van 15 tot 19 jaar, voerden in oktober een computeraanval uit op de internetpagina's overheid.nl en regering.nl. Die wa ren daardoor vijf dagen lang onbereikbaar. De 18-jarige hoofdverdachte uit Breda kreeg 38 dagen cel plus een taakstraf van 240 uur. De opgelegde celstraffen zijn allemaal gelijk aan het voorarrest, waardoor de kra kers niet meer de cel in hoeven. ANP VOORBURG - De aanscherping van de Tabakswet en een forse prijsverhoging hebben in 2004 geleid tot een forse daling van de verkoop van tabak. Er werden 12 procent minder sigaretten en 8 procent minder shag verkocht. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren heeft gepubliceerd. De schatkist is er niet slechter van geworden, want er kwam in 2004 toch meer accijns en btw op rookwaar binnen. Aan accijns kwam vo rig jaar volgens voorlopige cijfers 1.94 miljard euro bin nen. In 2003 was dat nog 1,75 miljard. ANP BREDA - Als eerste middelbare school in Nederland gaat het Prisma College in Breda met 1700 leerlingen intensief aan de slag met het Schoolkantineproject van het Voe dingscentrum. Vanaf volgende week maandag worden de traditionele snacks en tussendoortjes grotendeels vervan gen door gezonde happen. Het nieuwe project is onderdeel van het gezondheidsbe leid dat het Prisma College sinds 2004 voert in samenwer king met GGD West-Brabant en het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie. ANP DEN HAAG - Nederlandse wintersporters hebben dit winterseizoen veel vaker een beroep gedaan op hulpverle ning dan in dezelfde periode vorig jaar. De ANWB Alarm centrale schoot ongeveer 40 procent vaker te hulp. De oor zaken liggen onder meer aan de slechte weersomstandig heden. Vooral bij voertuighulpverlening, zoals autopech en ongevallen, was een enorme groei. Het aantal hulpverleningen aan personen is op hetzelfde niveau gebleven. Wel steeg het aantal hulpverzoeken voor personen uit Duitsland met 40 procent en dat uit Tsjechië verdubbelde. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De man uit Krimpen aan den IJssel die er van wordt verdacht zijn dochter vrijwel sinds haar geboorte te hebben verkracht en misbruikt, heeft een deel van zijn eerdere verklaringen ingetrokken en af gezwakt. Dat bleek gisteren tijdens de pro-forma zitting voor de Rotter damse rechtbank. De zaak tegen de verdachte werd meteen aan gehouden, omdat hij nog een psychiatrisch onderzoek moet ondergaan. Volgens advocaat J.C. Spigt is zijn cliënt tijdens de verhoren enorm onder druk gezet door een vrouwelijke rechercheur. Hij zou daardoor bepaalde sek suele handelingen bij zijn doch ter hebben bekend, die hij nooit heeft gepleegd. Ook zou de rechercheur hebben geprobeerd een wig te drijven tussen de verdachte en zijn raadsman. Er ligt inmiddels een verzoek bij het Openbaar Ministerie (OM) om de vrouwelijke recher cheur van de zaak af te halen. „Als dat niet gebeurt, raad ik mijn cliënt aan niet meer mee te werken aan het onderzoek", zei Spigt na afloop van de rechtszit ting. Het OM laat weten zich 'niet te herkennen' in het geschetste beeld. „Als het van belang is, dan komt het wel bij de verdere behandeling van de zaak ter sprake", aldus een woordvoer ster. De verdachte die gisteren niet op de zitting aanwezig was, moet eerst voor psychiatrisch on derzoek naar het Pieter Baan Centrum. De Forensisch Psy chiatrische Dienst concludeerde éérder dat hij aan een ernstige psychische stoornis lijdt. Behalve aan zijn dochter zou de man zich eind jaren tachtig ook aan drie, toen nog minderjarige, nichtjes hebben vergrepen tij dens logeerpartijtjes bij hem thuis. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - De CDA-Kamer- fractie legt de oproep van burge meester van Maastricht en par tijgenoot Gerd Leers naast zich neer om de productie en (groot)handel van nederwiet te legaliseren. De fractie zet juist in op het terugdringen van het gedoogbeleid. De WD, SGP, CU en de LPF - met het CDA samen een Kamer meerderheid - delen de mening van Joldersma. „Gerd laat onmiskenbaar een ander geluid horen, maar wij vinden dat niet een verfrissend geluid", concludeert dr. Cisca Joldersma. Zij is CDA-Kamer- Lid en woordvoerder (soft)drugs voor haar fractie. Hoewel ze Leers' opvattingen niet omarmt, heeft Joldersma 'alle begrip' voor 'de hartenkreet' van de po pulaire burgemeester uit de laars van Nederland. „Hij zit duidelijk met het drugstoerisme in Maastricht in zijn maag. Maar de weg die Gerd op wil, is de verkeerde weg", meent Jol dersma. Krachtens de wet is het verkopen en kopen van soft drugs verboden, maar de Neder landse overheid ziet beide al sinds jaar en dag door de vin gers. Dat geldt niet voor het te len van wiet en het bevoorraden van koffieshops. Een heel rare juridische figuur, vindt Leers. Leers pleit voor Europese af spraken over drugsbeleid. Het CDA doet dat ook. „Maar dan zitten wij op de lijn van minder gedogen en hard aanpakken," al dus Joldersma. „En ik denk dat Nederland in de richting van de Europese Unie moet bewegen. Niet anders om, zoals Leers voorstelt. Ons land heeft al de naam een drugs paradijs te zijn. We zijn export leider ten aanzien van xtc, heroï ne en cocaïne. Moet daar neder wiet aan worden toegevoegd? Lijkt me niet." GPD pagina 4 Nederland wil van gedogen af pagina 17 Uitgelicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3