vrijbrief voor henneptelers Bandito doet geen concessies Drie metalbands in Kalashnikov Blinkende machines zijn heel boeiend 17 Legaliseren Aanhouding steekpartij Kortgene Ook kinderen in de gordel Kapitein gastanker ziek van drank Bibliotheek Goes verwijdert kast unst dinsdag 15 maart 2005 jftnrFmile Calon nurgeraeester G. Leers van Maas heeft weer eens een knuppel D het hoederhok gegooid. Deze keer ■leithij voor legalisering van de hen nepteelt. Hij vindt dat niet alleen het topcn en in bezit hebben van soft- moet worden, maar nok het produceren en leveren ervan. De productie gedogen betekent vol- Efns hem winst op twee fronten: de |Klt wordt grotendeels uit de illegali- leit en dus uit de criminaliteit ge haald. En de politie is niet veel tijd en menskracht meer kwijt aan de voort- jurende klopjachten op telers, aldus Leers. Burgemeester K. Schouwenaar van vindt dat laatste argu ment nogal van de zotte. Hij merkt op dat de politie ook veel tijd kwijt is met de jacht op inbrekers. Cynisch: „Moe ien we om die reden inbraken ook paar legaliseren?" Pok verder moet hij niet veel hebben ran het idee van zijn Limburgse colle- ja. Schouwenaar. die tevens korpsbe- leerder is, vindt dat er nog steeds ge- loeg redenen zijn om niet over te gaan ot legalisering van de teelt. Hij wijst erop dat softdrugs schadelijk zijn. Zo- ang het tegendeel niet is bewezen vindt hij dat je producenten niet een vrijbrief mag geven om gevaarlijke goederen te produceren. Dat het gebruik getolereerd wordt, heeft volgens hem alles te maken met de gedachte dat consumenten zelf ver antwoordelijk zijn voor wat ze hun lijf landoen. Die laatste gedachte kan hij billijken. Maar verder wenst hij niet tegaan. Aan de andere kant van het spectrum staat burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen. Deze voorzitter van het Zeeuwse veiligheidscollege ziet wel in het idee van Leers. Hij vindt Burgemeester J. Lonink van Terneuzen beseft maar al te goed dat de Zeeuwse koffieshops niet alleen bevoorraad worden door mensen die thuis wat hennepplanten telen. foto Marijke Folkertsma dat er op z'n minst een landelijke dis cussie moet komen over legalisering van de teelt van nederwiet. Het beleid is volgens hem nu hypocriet en is door hem niet uit te leggen. „De aankoop door klanten van softdrugs wordt ge doogd terwijl de aanvoer van de voor raden naar die shops illegaal is." Ook burgemeester A. van Dok van Vlissin- gen liet zich recent in zulke bewoor dingen uit. Lonink merkt op dat de situatie in het Zeeuwse niet vergelijkbaar is met die in Maastricht. Daar zijn vele illegale koffieshops en zestien die gedoogd worden. Lonink weet dat in zijn Ka naalzone het aantal illegale koffie shops zeer beperkt is. „Dankzij de Ac tie Houdgreep hebben we de boel hier aardig onder controle." Uit zijn contacten met Leers weet hij dat dagelijks zo'n 4000 klanten de zes tien gedoogde Maastrichtse koffie- shops bezoeken. In de Kanaalzone gaat het om aanzienlijk kleinere aan tallen. En die mensen komen af op de twee koffieshops in Terneuzen. „Het bezoek bij ons is zeer geconcen treerd." Lonink beseft dat er door de koffie shophouders veel verdiend wordt. Dat, in combinatie met de illegale kweek van softdrugs, kan leiden tot criminaliteit, geweld en afpersing. Of daar in Zeeland werkelijk sprake van is, weet hij niet. Bendes Ook heeft hij nog niet gehoord van in Zeeland gepleegde ripdeals, die wel in het Limburgse aan de orde zijn. Bij ripdeals overvallen bendes hennep kwekerijen of koffieshops en gaan ze er vandoor met de oogst, de handels voorraad of de dagopbrengst. Verder beseftUonink maar al te goed dat de koffieshops niet alleen bevoorraad worden door mensen die thuis wat hennepplanten telen. Dat bleek zeer duidelijk toen eind vorig jaar de Zeeuwse politie een bende oprolde, die zich toelegde op het opzetten van hennepkwekerijen en het verwerken van de drugs. Die bende heeft mini maal vijftien kwekerijen opgezet. In een aantal gevallen werden mensen ge dwongen om in hun huis of op hun erf hennep te kweken. De hoofdverdachten, mannen uit Hein- kenszand, Vlissingen en Oost-Sou burg, moeten vandaag voor de Middel burgse rechtbank verschijnen. Vol gens informatie van de politie waren ze op het moment van hun aanhou ding al minstens een jaar bezig met het runnen van hennepkwekerijen op Walcheren en Zuid-Beveland. Ze bena derden kennissen en anderen om thuis wiet te kweken. De bende zorgde er ook voor dat de kwekerijen regelmatig verhuisden. Op die manier probeerde de groep te voorkomen dat activitei ten te veel gingen opvallen. Daardoor viste de politie tweemaal achter het net. Bij een inval was de kwekerij net ontruimd. In een ander geval was de zaak al enige tijd ontmanteld. Twee kwekerijen sprongen er qua ca paciteit uit: aan de Ampèreweg in Mid delburg en de Zanddijk bij Yerseke. In de eerste trof de politie 1600 planten aan, in die bij Yerseke 1000. De ande re kwekerijen waren volgens de poli tie veel kleiner. In een aantal gevallen ging het om echte thuiskwekerijen en trof de politie zo'n honderd planten aan. De drugs werden door de bende in een loods in Middelburg zelf ver werkt tot verkoopbare pakketten. Volgens een woordvoerder van de poli tie hadden de vier meerdere oogsten binnengehaald. Hij schatte in dat de groep enkele tonnen heeft verdiend met het kweken, verwerken, vervoe ren en verkopen van de softdrugs. Lonink wijst ook nog eens op het ge vaar voor de omgeving, die ontstaat door illegale hennepkwekerijen. In de regel wordt op illegale wijze stroom af getapt. Dat gebeurt soms zo onprofes sioneel dat er als gevolg van kortslui ting brand uitbreekt. Met de regel maat van de klok maakt de politie dan ook bekend dat er bij een brand in een woning of een schuurtje een hennep- wekerij is gevonden. Recent meldde hoofd juridische zaken C. Lustenhouwer van energiebedrijf Delta dat het afgelopen anderhalf jaar op zeker 55 adressen in het Zeeuwse aantoonbaar illegaal elektriciteit is af getapt ten behoeve van een hennep kwekerij. Hij rekende vervolgens voor dat illegale kwekersDelta jaarlijks voor 830.000 euro benadeelden, waar door per Zeeuws huishouden gemid deld zo'n acht euro extra moet worden betaald. Die berekeningen van Lustenhouwer steken nog magertjes af bij die van de stroombedrijven Nuon en Eneco. Top mannen van die beide bedrijven stel den ruim een week later, in het Alge meen Dagblad, dat hun klanten jaar lijks gemiddeld 25 euro extra moeten betalen als gevolg van illegale stroom- aftap ten behoeve van vooral hennep kwekerijen. De beide topmannen waarschuwden dat de harde en professionele crimina liteit verantwoordelijk is geworden voor de wietplantages. De tijd van amateuristische bijverdienste is vol gens hen voorbij. KORTGENE - Bij een steekpartij is zondagavond een 37-jarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland zwaargewond geraakt. De steekpartij vond plaats in een horecagelegenheid in Kortgene. Het slachtoffer is opgeno men in het ziekenhuis in Goes. Diezelfde avond is een 37-jarige man, eveneens inwoner van de gemeente Noord-Beveland, in zijn woning aange houden. Hij wordt ervan verdacht het slachtoffer te heb ben neergestoken. Het slachtoffer heeft gistermorgen aangifte gedaan, de po litie onderzoekt de zaak. MIDDELBURG - Het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland houdt van vandaag tot 12 juni met haar part ners de gordelcampagne 2005. Doel van de campagne is om vooral het autogordelgebruik bij kinderen op de ach terbank te bevorderen. Volgens het ROVZ zit ongeveer tien procent van de bestuurders niet in de gordel. Achter in is dat ruim dertig procent. Vaak zijn het kinderen tus sen de vier en twaalf jaar die los en onbeschermd achterin zitten. Vooral tijdens korte ritten naar school of naar de sport club wordt de gordel snel vergeten. Daarmee lopen deze kinderen, aldus het ROVZ, een aanzienlijk groter risico op ernstig letsel dan wanneer de gordel wel gedragen wordt. „Want bij het dragen van een gordel achterin heb je dertig procent meer kans dat je de klap overleeft. VLISSINGEN - De 45-jarige Noorse kapitein van een gastanker was in de nacht van zondag op maandag zo dronken dat hij van zijn schip is gehaald. De man voer met een lading propaangas op de Westerschelde naar de Sloehaven in Vlissingen. Hij werd plotseling onwel en was enige tijd buiten be wustzijn. De loods die aan boord was, vroeg direct om me dische assistentie. Met een reddingsboot is vanuit Bres- kens ambulancepersoneel aan boord van de tanker ge bracht. Uit onderzoek bleek toen dat de kapitein niet ziek, maar dronken was. Daarop werd rond 4.00 uur de Waterpolitie gewaarschuwd. Uit de ademanalyse die om 7.00 uur op het politiebureau werd uitgevoerd, bleek dat de man nog een alcoholpromil lage van 0,97 had. Tegen de kapitein is proces-verbaal op gemaakt. GOES - De openbare bibliotheek aan de Oostwal in Goes heeft de kast verwijderd die afgelopen zaterdag bovenop een Vlissings jongetje (5) terecht kwam. Het jongetje liep daarbij geen verwondingen op. Wel werd hij voor de ze kerheid met een ambulance naar het Oosterscheldezieken- huis gebracht. Directeur C. van Reekum van de bibliotheek in Goes be grijpt niet hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. „Het is een vrij hoge, gladde, rechte kast van woningbouwver eniging RWS met één piepklein randje waar het jongetje zich op de een of andere manier aan opgetrokken heeft. Gelukkig is het goed afgelopen." De kast is gisteren weg gehaald. De bibliotheek was al met de RWS in gesprek over plaatsing van een ander type kast. 'elheid aan stijlen op opmerkelijk debuutalbum Walchers duo tfRolf Bosboom 1SSINGEN Ze zijn nog vol- i onbekend, hebben zelfs nooit opgetreden, maar er nu wel een debuutalbum 1 bewondering en respect af tuigt. Hoedt u daarom voor de ixedo Bandito, die als een mo- meRobin Hood de strijdt aan- udt tegen muzikale gemak ken eenheidsworst en tegen tirannie van platenmaat- kappijen. bter Tuxedo Bandito gaan re heren schuil: Maxim Schip- r(27) uit Vlissingen en Step- iSchwencke (30) uit Koude re Ze vonden elkaar muzi- algeaen in een Belgische dis trek, midden in de hoogtijda- »van de house, en vanaf 2001 ren nauwe samenwerking op tig gekomen. hipper zit al een half leven in muziek. In 1991 begon hij Shet soloprojeet G-Gap, voor gelijk gericht op elektroni- muziek. Hij zette ook zijn P studio op, onder de naam "uil Room Recordings. F G-Gap kreeg Schipper nbities om ander materiaal te «ren, net op het moment dat Nenckè zijn liefde voor de gi- J had hernieuwd. Samen ureven ze enkele jaren gele- 101 het nummer 'Me and my 'uipanion', dat de basis vorm- v°or het album A splendid re, compadre, waaraan ze ja- werkten en dat nu is vol- wid ^hipperen Schwencke doen al- schrijven, spelen (gi- tsen), zingen, arrange- °Pnemen, mixen, produce- Mot en met het ontwerp van •cuende invulling van de uit- uide website. „Voor ons is de ideale werkwijze. Wij voe- uelkaar heel goed aan en hoe- niet voortdurend te commu- -ren met andere bandleden." gebruik van computers een belangrijke rol. „Dat Pjoor ons de sessiemuzikan- het voordeel is dat je er alle ïcd gen mee uit kunt. Bandito wordt op de cd Niemand die hetge- trie e i op de muziekindus- •J. Ripper en Schwencke rilriS" r ook weinig mee op jjl .en er bewust voor alles in nd te houden, zodat ze Tuxedo Bandito bestaat uit Maxim Schipper (1) en Stephan Schwencke (r). „Wij voelen elkaar heel goed aan en hoeven niet voortdurend te communiceren met andere bandleden." foto Remco van den Bosch geen concessies hoeven te doen. 'Fuck the money and the busi ness, this is meant to be fun, so kick this', zingen ze dan ook in 'Me and my companion'. „Platenmaatschappijen beden ken eerst een formule die com mercieel interessant is en daar na wordt er muziek omheen ge maakt", zegt Schipper, die uit ervaring spreekt. „Toen ik vijf tien was kreeg ik met G-Gap een contract aangeboden van een platenmaatschappij. Dat was zo'n dik pak advocatentaal, dat ik eerst helemaal heb laten checken. Ik heb nooit getekend, want het bleek een wurgcon tract. Je wordt gewoon een pion netje. Ze konden alles met me doen." Wat vooral opvalt aan A splen did idea, compadre is, behalve het professionele geluid, de veel heid aan stijlen, van het verstil de 'I stood by' tot geestige film muziek ('The legend of Tuxedo Bandito', 'Soap-opera') en zelfs nerveuze rock ('You got me going'), vol smerig gitaarwerk. „Wij vinden het juist leuk dat elk nummer weer anders is. Vaak koop je een cd en dan is het tien keer hetzelfde. In Zee land is het vaak bluesrock, al tijd alleen maar bluesrock. Hout- hakkershemd aan, pak shag in de borstzak en spelen." Kenmerkend op de cd is de voor keur voor het nostalgische, hier en daar Shadows-achtige gitaar geluid uit de jaren vijftig. Ook de filmmuziek is een belangrij ke invloed. „Series zoals The door Raymond de Frel TERNEUZEN - In het Terneu- zense jongerencentrum Kalash nikov wordt zaterdag een klein schalig metalfestival gehouden. Drie Nederlandse bands zorgen voor een avond waarin beuken en headbangen centraal staan. Kalashnikov wil het Me- tal-Grind Fest niet alleen ruig en stoer op het affiche laten prij ken, het moet ook daadwerke lijk een avond vol beuken en po goën worden. Om de headban- gende metalfreaks enige hou vast voor het podium te geven, worden er dranghekken ge plaatst. Het metalfeest is overi gens ook de eerste testcase voor het recent aangebrachte isolatie materiaal in het jongerencen trum. Na maandenlange proble men met geluidsoverlast hopen de jongeren nu van telefoontjes van omwonenden verlost te zijn. Uit Zaandam komt Cardinal, dat een mix van death metal en grindcore speelt. Het vijfkoppi ge gezelschap is bezig met de op names van een eerste album. Hetzelfde geldt voor Vermin, een death metalband uit Et- ten-Leur. Ook zij hopen binnen kort hun eerste schijf te kunnen presenteren. Het festival wordt afgesloten door Depredation uit Helmond. Depredation speelt brutal me tal. Het vijftal laat zich beïnvloe den door groepen als Morbid An gel, Cannibal Corpse, Incanta tion en Dying Fetus. Het festi val begint om 22.00 uur. Saint, Zorro, De Wrekers en de oude Bond-films spreken ons al lebei zeer aan", zegt Schwen cke. Niet voor niets maken Schipper en Schwencke van de Tuxedo Bandito een complete act. De bandiet figureert in veel num mers, de Engelstalige website is compleet in stijl ingericht en zijn bedenkers hullen zich in strakke pakken en dragen een Zorro-achtige vermomming. De cd is ook verzegeld met een geel politielint met de bekende tekst 'Crime scene - do not cross1. „Je moet het allemaal zien als één geheel. Het is met een knipoog en je dient het, behalve de mu ziek, niet al te serieus te ne men." Inspiratiebron Muzikale echo's zijn ook veelvul dig hoorbaar. Belangrijke inspi ratiebronnen zijn, onder meer, The Hives en Calexico, maar vooral de Fun Lovin' Criminals (bekend van 'Scooby snacks'), met wie ze de muzikale grap pen, het pseudo-boefimago en de manier van zingen (vaak een combinatie van zingen, praten en rappen) gemeen hebben. „Zij maken ook een mix van alles, al denk ik dat wij nog iets geva rieerder zijn. We zijn een grote fan van de Fun Lovin' Crimin als, maar het is niet zo dat we hen proberen na te doen." Schipper en Schwencke denken voorzichtig aan optreden. „Dat is wel iets wat we willen doen. Eigenlijk bewandelen we de om gekeerde weg. De meeste bands treden eerst op en maken dan een cd. We moeten goed kijken hoe we een concert technisch voor elkaar kunnen krijgen. Daarvoor moeten we nog wel wat materiaal aanschaffen, maar we willen zeker een keer op het podium staan." TTixedo Bandito heeft inmiddels al genoeg ideeën voor een twee de album. „Maar voorlopig zijn we ontzettend trots op wat we nu hebben gedaan. De cd is voor ons toch een mijlpaaltje, al zien we zeker nog ruimte voor verde re muzikale ontwikkeling. De koek is nog lang niet op." Cd: 'A splendid idea, compadre' van Tuxedo Bandito. Verkrijgbaar via www.tuxedobandito.com en bij DeBard in Vlissingen en De Wa terput, De Platenbaas en De Druk kerij in Middelburg. De Boekenweek, die duurt tot en met 19 maart, kent elke dag een ander thema met een histo rische inslag. De PZC laat dage lijks een Zeeuwse auteur aan het woord die goed thuis is in het genre dat deze dag centraal staat. Vandaag: Toon Franken over 'Handel en arbeid'. spiegel van de lage landen boekenweek over onze geschiedenis door Rinus Antonisse Omdat hij over een economi sche opleiding beschikte, mocht Toon Franken zich 25 jaar geleden bij het Zeeuws Ar chief op het inventariseren van bedrijfsarchieven werpen. Als eerste dat van de Société Anony- me des Tramways a vapeur de Flessingue-Middelbourg et ex tensions. Zeg maar het Walcher- se trambedrijf. Het was een beetje liefde op het eerste gezicht. „Ik zag wat er al lemaal in zo'n archief zit en wat voor leuke dingen ermee te doen zijn en ook dat je daarover veel aardigs kunt schrijven", zegt Franken. „Zo vind ik die oude, blinkende stoommachines heel boeiend, bijvoorbeeld die van de Cokesfabriek in Sluiskil of van het gemaal Boreel in Mid delburg. Franken roemt de dynamiek die oudere fabrieken uitstralen. „Goed dat die zaken nog steeds kunnen bestaan, ook al omdat ze in het verleden toch een be langrijke rol hebben gespeeld." Hij heeft de indruk dat de be langstelling voor handel, nijver heid en industrie - handzaam sa men te vatten als industrieel erf goed - groeit. De oprichting van een museum voor industrieel erfgoed in de Kanaalzone (dat in Sas van Gent moet komen) is daar een bewijs van, maar ook bijeen komsten over het thema handel en industrie trekken meestal veel belangstellenden. Inmiddels heeft Franken heel wat publicaties over handel en industrie op zijn naam staan. Daaronder de boeken Walche ren in het spoor van bedrijf en techniek (een trektocht langs in dustrieel erfgoed), Scheepswer ven in Zeeland en Op Stoom'. (over industrieel erfgoed in Zee land). Hij werkt nu aan een boek over bierbrouwerijen in Zeeland. Wanneer dat uitkomt Toon Franken is nog niet precies vastgesteld. Wel zijn er enkele voorpublica ties verschenen en in voorberei ding. Zijn favoriete boek is eigenlijk een serie over de geschiedenis van de techniek in de 19e eeuw. „Prachtige boeken, met mooie afbeeldingen. Meer provinciaal vind ik Van alle markten thuis „over handel, nijverheid en in dustrie in Middelburg, een inte ressante uitgave." Jeugd Franken constateert dat veel mensen weinig weten van wat er nog aan industrieel erfgoed in hun omgeving te vinden is. Publicaties kunnen daarbij een handje helpen. „Een boek als Op Stoom! loopt als een trein." Hij merkt op dat via het onder wijs de jeugd gewezen kan wor den op het te koesteren industri eel erfgoed. Over onderwerpen voor nieuwe boeken hoeft Franken niet lang na te denken. „Over wat er nog resteert aan industrieel erfgoed op de Schelde in Vlissingen. Daar is het kort dag voor. En over de vlasnijverheid kan ook wel eens een boek geschreven worden, evenals een samenvat tend verhaal over de meekrap- teelt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39