Eén bedrag voor ehbo-clubs K PZC Z-Vlamingen worden al zo uitgemolken Terneuzen legt subsidie schuldhulp aan banden Philippine krijgt maximaal twintig mille voor feestje CE \illA •13 "erneuzen stelt 450 euro subsidie voor AZET agenda Wateroverlast Clinge op agenda Drankrijder doet zelf auto weg Hondenpoep is zaak politie Kapelle Winkeldief aangehouden ne. junior mode dinsdag 15 maart 2005 Verstraeten ERNEUZEN - Alle ehbo-vere- ojngcn in de gemeente Terneu- ;n krijgen voortaan een jaar- subsidie van 450 euro. Be- ilvede clubs die in de voorma gemeenten Axel en Sas van enl'al meer geld kregen, zij be- Hiden de huidige tegemoetko- ing- at is het voorstel dat burge- en wethouders voorleg aan de Temeuzense gemeen- Het voorstel komt nadat ehbo-vereniging gif 2003 een verzoek indiende pok voor subsidie in aanmer kte komen. Immers, de colle- Lverenigingen uit de voormali- gemeenten Axel en Sas van kregen wel een jaarlijkse de ehbo Koewacht ging 908 euro, voor Zuiddor- e om 318 euro, voor Sas van tent om 568 euro, voor Westdor- «433 euro en voor Philippi- «455 euro per jaar. al die verschillende be gebaseerd waren, is vol het college niet meer te ach togemeester en wethouders Men dat het verzoek van de (Advertentie) OZIjNEN-ZONWERING Kijk op nM.blljmetkunststof.nl nmaak kans op 2.500. aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kipelle - Tel. 0113-3303 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Wllem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Ba rem an 1 Raymond de Frel van Stee Baudeloo 16 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Postbus 31 ^460 AA goes Tel: (0113)315500 Fex: (0113)315669 mail; te 'NTERIMET ^■pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ehbo Temeuzen niet geweigerd kan worden als andere vereni gingen wel geld krijgen. Reden waarom de ehbo destijds in de gemeenten Axel en Sas van Gent subsidie kreeg, was dat de verenigingen een belangrijke bij drage leveren aan de volksge zondheid. „Mede door de aanwezigheid van ehbo'ers binnen de kernen van deze voormalige gemeenten was en is er de beschikking over een min of meer dekkend net werk in geval van calamiteiten en ongevallen", stellen B en W. De ehbo'ers bieden ook vaak bij stand bij evenementen. Het col lege stelt voor om iedere vereni ging voortaan jaarlijks 450 euro toe te stoppen. Dat bedrag is ge baseerd op de kosten die de ehbo-verenigingen moeten ma ken voor materialen en opleidin gen. De clubs die nu meer krij gen, behouden die subsidie in de toekomst. De subsidie voor de ehbo komt vanavond ter sprake in de com missie samenleving. De commis sie vergadert om 19.30 uur in het Temeuzense stadhuis. door Euqène Verstraeten PHILIPPINE - Burgemeester en wethouders van Temeuzen wil len maximaal 20.000 euro uit de gemeentekas bijdragen aan de viering van het vijfhonderdjarig bestaan van Philippine. Dat is de helft minder dan waar de organiserende Activiteiten commissie 500 jaar Philippine om had gevraagd. Het mosseldorp bestaat dit jaar 500 jaar en de activiteitencom missie heeft een feestprogram ma op touw gezet met een geva rieerd aanbod aan activiteiten. Geldbronnen De eerste activiteit in het kader van de jubileumviering is ge pland op vrijdag 15 april. Dat gaan de feestelijkheden officieel van start met een academische zitting. De overige activiteiten vinden plaats in de periode tussen 2 en 13 juni. Om het programma te kunnen uitvoeren, is de gemeente om een subsidie van 46.215 euro ge vraagd. Dit met de aantekening dat de activiteitencommissie nog zou proberen andere geld bronnen aan te boren, zoals het Prins Bernhardfonds, het VSB-fonds, de provincie en be drijven. Afhankelijk van de honorering van die verzoeken zou het tekort en dus de aan de gemeente gevraagde bijdrage nog een stuk lager kunnen uit vallen. Het vijfhonderdjarig bestaan van Philippine en het initiatief van het gezamenlijke vereni gingsleven om dat niet onge merkt voorbij te laten gaan, ver dienen volgens B en W finan ciële ondersteuning van de ge meente. Maar een bedrag van meer dan 46 mille vindt het col lege aan de royale kant. Zo'n bijdrage zou volgens het college niet in verhouding staan tot eerder verstrekte eenmalige subsidiebedragen ter gelegen heid van dergelijke eeuwfees ten. Daarom wordt voorgesteld de bijdrage aan de Activiteitencom missie 500 jaar Philippine te be palen op 20.000 euro. Het voor stel komt vanavond ter sprake in de raadscommissie samenle ving. Die vergadert om 19.30 uur in het stadhuis. ïïREEKACTIVITEITEN XEl - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: iy dansen; INGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO Isdansen, zingen; IKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; IEK-De Loven hoek, 9.30 uur: SWO ILST- De Lieve, 9.30 uur: Compute- 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: puteren; 19.30 uur: Stijldans, Ige, computeren; EWACHT - De Vlaschaard, 13.45 ;Gym; 15.00 uur: Ouderenkoor; Kerk- 87, 19.00 uur: Creatieve bijeen- SVAN GENT -15.30 uur: Crea club technika 10; IT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 iComputeren senioren web, bloem- likken; 13.30 uur: Ouderen zangkoor; 0 uur: Invulservice belastingen; Muur: EHBO; ERNEUZEN - Buurthuis de Hoeve, Muur: Yoga; 't Schelpenhoekje, 14.00 1 Vrouwenhobby club; 15.00 - 18.00 'jJeugdcentrum Meetpoint; 19.30 Bewonersvergadering; Schelde- ler, 20.00 uur: Bert Visscher met s.danLourdes'; ILSOORDEN - Café Rue du Nord, Muur: Schieting voor ouderen; Met name de waarde van woningen in het buitengebied van de gemeente Hulst zijn explosief gestegen, door Frank van Cooten TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaanderen is veel geroezemoes rond de nieuwe waarden van het onroerend goed. Die zijn in veel gevallen fors gestegen. Zo als in het geval van Betty Zuidhof uit Nieuw-Namen. Bij haar slaat de schrik om het hart bij het zien van de nieuwe aanslag gemeentelijke belastingen van de gemeente Hulst. Haar aanslag gaat omhoog van 650 naar 877 euro. „Heel Zeeuws-Vlaande- ren lijkt inmiddels op de PC Hooft- straat. We moeten zo veel betalen", ver zucht ze. De gemeentelijke belastingen bestaan uit de onroerende zaakbelas ting (ozb), afvalstoffenheffing en hon denbelasting. Sommige gemeenten hef fen ook rioolrecht. In het geval van Betty Zuidhof is de ozb de grootste hap. Alle huizen in Zeeuws-Vlaanderen zijn dit jaar op nieuw getaxeerd. De gemiddelde waar destijging ligt tussen de vijftig en zestig procent. Nogal wat huizen zijn echter met zeventig tot zelfs driehonderd pro cent in waarde getegen. Voor wie op het gemiddelde zit, is niet zo veel aan de hand. De ozb-tarieven zijn immers verlaagd. „De ozb moet ge middeld met drie procent stijgen", zegt wethouder C. van Schaik van de ge meente Temeuzen. „We mogen niet twintig procent meer binnen halen", vult wethouder R. Leentfaar van de ge meente Sluis aan. Betty Zuidhof heeft geen boodschap aan deze mooie woorden. Haar woning, een voormalige boerderij in het buiten gebied, is in waarde gestegen van 166.991 euro naar 292.035 euro. Een stij ging van bijna 75 procent. Haar ozb-tarief stijgt van 399 naar 587 euro. „Ik kan dit hogere tarief per maand niet missen. Onze salarissen gaan niet omhoog. Het enige dat stijgt zijn de aanslagen die ons zijn opge legd." Nattevingerwerk Ze vraagt zich of hoe de taxateur, een makelaar uit Sint Annaland, tot de nieu we waarde is gekomen. „Volgens mij is sprake van nattevingerwerk. We weten immers niet op basis waarvan ons huis is getaxeerd. Zeeuws-Vlamingen wor den al zo uitgemolken door onder meer de hoge tarieven van de tunnels en ons dure waterschap Zeeuws-Vlaanderen." Zuidhof geeft de gemeente Hulst niet de schuld van de enorme stijging. „De ge meente moet ook maar doen wat het Rijk voorschrijft. We zijn door de ge meente perfect geholpen. De ambtena ren kunnen er ook niets aan doen." Betty Zuidhof heeft een bezwaarschrift bij de gemeente ingediend. Ook heeft ze het taxatierapport opgevraagd. Bij de gemeente Hulst zijn tot nu toe 125 bezwaarschriften binnengekomen. In Sluis zijn dat er honderdvijftig. Ter- neuzen telt nog. De termijn loopt nog tot half april. Volgens de gemeente is de waarde be paald aan de hand van verkooptransac ties van vergelijkbare panden. Daarbij is wel rekening gehouden met afwijken de kenmerken zoals de inhoud, de op pervlakte, de bouwkundige staat, de lig ging, de kwaliteit en het onderhoud. Appartementencomplex Tivoli Gardens in Hulst staat echter op stelten. Eigena ren wagen zich af waar het waardever schil van tachtigduizend euro tussen twee identieke appartementen vandaan komt. Op de helling Wethouder P. Weemaes van Hulst blijft het antwoord schuldig. „Dat is niet te begrijpen, ook voor bestuurders niet. De duurste moet bezwaar maken om het dossier compleet te maken." Het systeem van waardebepaling gaat volgens Weemaes op de helling. „Nu zit er vijf jaar tussen. De klap is te groot. Dat geeft veel onrust. Over twee jaar vindt ieder jaar een waardebepaling plaats aan de hand van een indexsys teem van het kadaster. Dan is het ver schil niet zo groot. Vooral onze wonin gen in het buitengebied zijn enorm in archieffoto Camile Schelstraete waarde gestegen." Weemaes vindt de opstelling van de Vereniging Eigen Huis laakbaar. „De vereniging roept ie dereen op bezwaar te maken. De recht bank kent echter maar zeventien pro cent toe." De woning van wethouder C. van Schaik is met 73 procent in waarde ge stegen. „Ik ken ook een woning die drie honderd procent in waarde is gestegen. Deze woning is in het verleden altijd laag getaxeerd. Want dat kan natuur lijk ook. Ik adviseer de mensen die twij felen het taxatierapport op te vragen en te zoeken naar referentiepunten. Bij voorbeeld kijken wat de wijk 'doet'. Het is wel zo dat een hoge WOZ-waarde gunstig is voor een hypotheek of bij de verkoop van een woning. De WOZ-waarde en de daadwerkelijke marktwaarde moeten niet zo ver uit el kaar liggen." In de gemeente Sluis zijn de woningen met gemiddeld 47 procent gestegen. „Ook ik heb voorbeelden gezien van waardestijgingen met honderd pro cent", erkent wethouder Leentfaar. „Maar gemiddeld moet het kloppen. Kijk, de raad heeft bepaald dat we maar drie procent meer ozb mogen bin nenhalen. Daarom zijn onze tarieven verlaagd. Mensen kunnen altijd be zwaar maken. We zien hoe het afloopt." Terneuzen verwacht een hausse aan be zwaarschriften. Het college wil de be handeling uitbesteden aan een bureau. De raad wordt deze maand een krediet van 140.500 euro gevraagd. door Frank van Cooten TERNEUZEN - De bomen van het Bureau Schuldhulpverle ning groeien niet meer tot in de hemel. Het dagelijks gemeente bestuur van Terneuzen legt de fi nanciering van dit bureau aan banden. Sinds de start van het Bureau Schuldhulpverlening in 2002 zijn de kosten voor Terneuzen met 185 procent gestegen. Het college vindt het welletjes. Uit een berekening van het meest negatieve scenario blijkt dat bij ongewijzigd beleid de kosten van schuldhulpverlening over vijf jaar uitkomen op ruim 674.00Ó euro. Dit scenario dwingt het college tot actie. Wethouder C. van Schaik lanceerde vorige maand een alternatief. Hij is een groot voorstander van de invoering van een minimapas, waarmee maximaal vijftig euro per week kan worden opgenomen. Als 'be loning' betaalt de gemeente de maandelijkse huur en de energie rekening. Zo ver gaat het huidi ge collegevoorstel nog niet. B en W stellen de raad voor het maxi male subsidiebedrag vast te stel len op 241.500 euro. Voor de toenmalige gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent startte de schuldhulpverle ning op 1 april 2002. Bij de start is uitgegaan van tweehonderd aanmeldingen, waarbij de kos ten werden begroot op 130.000 euro. Eind 2002 is een nood fonds ingesteld van tienduizend euro voor crisissituaties. Bij de tussentijdse evaluatie in 2003 is besloten de schuldhulpverle ning te vergroten met zestigdui zend euro. Per persoon werd een vast bedrag in rekening ge bracht. De gemeenten Hulst en Sluis sloten zich vorig jaar aan bij het bureau. In Temeuzen staat de hulpverle ning open voor alle inwoners. De gemeente heeft als financier geen invloed op de hoogte van de kosten. Om de kosten enigs zins binnen de perken te houden hanteert het algemeen maat schappelijk werk op verzoek van de gemeente een strengere screening. Pas bij problematische schulden CLINGE - De gemeente Hulst maakt dit jaar werk van de vernieuwing van de riolering in Clinge. Bij hevige regen val treedt is er regelmatig sprake van wateroverlast om dat de bergingscapaciteit van het riool onvoldoende is. Er vinden clan teveel overstorten van de riolering plaats op het oppervlaktewater. Een aantal maatregelen is in voor bereiding om dat probleem op te lossen. Zo legt de ge meente in het midden van het plantsoen aan de Kenne- dylaan een groot bergingsriool aan. Verder komt er een bergbezinkbassin de Frans Halsstraat, waar nu een over- stortvijver ligt. Vanaf het bassin wordt een leiding aange legd die het overtollige water loost op een sloot ten wes ten van het bassin. In de plantsoenen in de Kennedylaan en de De Ruyterlaan laat de gemeente zogenaamde wadi's aanleggen. Deze zien eruit als een droge, met gras begroei de greppel, waarin het overvloedige regenwater tijdelijk wordt geborgen. Na verloop van tijd wordt dat water op genomen in de bodem of via het riool afgevoerd. De werk zaamheden beginnen naar verwachting in augustus. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 32-jarige drankrijder uit Yerseke con form de eis tot 1100 euro boete en een half jaar rijontzeg ging. De man werd vorig jaar twee keer betrapt met te veel alcohol op achter het stuur. De eerste keer was op 16 april in zijn woonplaats. Het tweede alcoholdelict vond 2 december plaats in Goes. De verdachte had driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Zijn rijbe wijs werd ingenomen. De man realiseerde zich na zijn aanhouding in december dat het zo niet verder kon. „Ik heb mijn auto verkocht. Ik ga nu te voet naar het café of ik rijd mee", zei hij. KAPELLE - In de voortdurende strijd tegen hondenpoep neemt Kapelle hardere maatregelen. Hondeneigenaren die hun dier los laten lopen of de behoefte op de stoep la ten doen, lopen het risico te worden bekeurd. De gemeen te heeft de sterke arm ingeschakeld na klachten die wer den geuit tijdens een informatie-avond in Wemeldinge, maar het probleem speelt al jaren in alle kernen. Eerdere acties, zoals het uitdelen van poepschepjes en het plaat- sen van extra vuilnisbakken, hadden weinig tot geen re sultaat, maar handhaven in de vorm van het uitdelen van boetes was tot nu toe niet aan de orde. Wel was eind ja nuari vanuit de CDA-fractie geopperd om een 'honden poepambtenaar' aan te stellen, een idee dat bij de andere partijen op weinig sympathie kon rekenen. Het plan is vol gens een woordvoerster van de gemeente nog niet afge ketst, maar de ambtenaar komt er voorlopig niet. Dat heeft er vooral te maken dat eventuele boetes die die per soon zou innen, moeten worden afgedragen aan het Rijk, terwijl Kapelle dat geld wil gebruiken om een deel vari het salaris van de ambtenaar te bekostigen. of een financiële crisissituatie worden klanten aangemeld. Ondanks de stagnatie van de kosten is vorig jaar ruim 250.000 euro bij de gemeente in rekening gebracht. De gemeente wilde zich inhoude lijk bemoeien met het werk van het bureau, zoals het eerst goed keuren van de hulpverlenings plannen, maar daar ging het al gemeen maatschappelijk werk niet mee akkoord. Dat zou im mers de deskundigheid van het bureau ondermijnen. Het Bureau Schuldhulpverle ning staat wel positief tegen over financiering van de schuld hulpverlening met een vast jaar lijks budget. Het college laat de mogelijkheid van eventuele Europese subsi die nog buiten beschouwing. OOST-SOUBURG - In een winkel in de Verlengde Ka naalstraat in Oost- Souburg is gisterochtend een 28-jari- ge Vlissinger aangehouden wegens diefstal. Hij had drie potten oploskoffie ter waarde van 20,85 euro gestolen. (Advertentie) VOOTjfarSCO burg.erasmusstraat 14 4501 bk oostburg tel. 0117-452303 I-1_ 's zondags geopend CIUD von 14.00 -17.00 uur ^4 St^ Kinderopvang activiteiten Kindercentrum 'Juultje' locatie Van Steenbergenlaan, Terneuzen locatie Wagnerhof, Terneuzen en een locatie in Philippine Kinderopvang op maat: opvang van 0-4 jarigen buitenschoolse opvang weekendopvang openingstijden van 06.30 tot 19.00 uur Informatie: www.juultje.nl "S1 0115-686100 Boudeloo 20* Iel.: 0114-320 345 4561 ES Hulst Fox: 0114-319 491 www.creostongi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37