GroenLinks vreest komst Nedalco M Oude polderarchieven weer thuis open DELSCHER Dagen Alles gaat eruit bij Blaauwe Hoeve Ïh in Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; P,1:020-4562500. PZC ^plande locatie hoofdvestiging bedreigt leefbaarheid Sas van Gent m Pinnen op kosten van bedrijf Zeeuws succes in Speaking Award Werkstraf voor hinderen politie Geheugenkamer in De Stelle Uitstapje pleister op de wonde zeeuwse almanak Haasje Dorwaardelijke erkstraf voor lagen zuster isdag 15 maart 2005 insdagibrr editie Zeeuws-Vlaanderen maart roert zijn aprilietje zoet, geeft nog wel een witte hoed. ijn staart,fl eens Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de van zaterdag 12 maart t/m zaterdag 19 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. DELSCHER is door Elsevier verkozen tot één van de 20 mooiste modezaken van Nederland en de mooiste van Zeeland Grote Markt I l-l 3 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 MIDDELBURG - Een 58-jarige inwoner van Veendam heeft vorig jaar een bedrijf in Sas van Gent voor 4445 eu ro getild. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van de Mid delburgse politierechter. De verdachte werd bij verstek veroordeeld tot 120 uur werkstraf. Daarnaast moet hij aan de gedupeerde 5000 euro schadevergoeding betalen, waaronder kosten voor rechtsbijstand De man, die ontslag had genomen als bedrijfsleider, stal een paar maanden later de bankpas van het bedrijf. Ver volgens pinde hij een aantal keren geld bij Rabobanken in Sas van Gent en Schiedam. Ook had hij contant geld opgenomen in Antwerpen. De verdachte bleef de transac ties ontkennen. Ook toen de- video-opnamen van de ban ken hem tegenspraken. Hij verklaarde hier met zijn eigen pas te hebben gepind. De man kon dit echter niet bewij zen. De politierechter nam daarom de eis van de officier van justitie over. MIDDELBURG - Leonie Chaudron (16) uit Koudekerke heeft de regionale voorronde van de BBC Speaking Award gehaald. Zaterdag demonstreerden 24 middelbare scholieren hun beheersing van de Engelse taal in Utrecht. Zij werden in drie groepen verdeeld, die elk een winnaar en een runner-up leverden. Leonie werd tweede van haar groep. „Ik had het totaal niet verwacht", zegt ze. „Ik denk niet dat ik de finale ga halen, maar dat dacht ik ook over de voorronde. Ik ga nog wel oefenen, je weet maar nooit." Astrid van Keulen, de enige andere Zeeuwse mede dinger, viel af. Zij vindt het jammer, maar zegt vooral blij te zijn voor haar vriendin. Leonie gaat zaterdag in Utrecht vechten voor een plaats in de finale. Ook Astrid is dan van de partij, voor de morele steun. De finale is op 9 april in het Vredespaleis in Den Haag. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Vlissin- gen bekende gisteren tegenover de Middelburgse politie rechter zijn vriend voor de politie verborgen te hebben ge houden. Zijn vriend werd op 17 juli gezocht als de (vermoedelijke) dader van een dodelijke steekpartij, die buiten voor de woning van verdachte plaatshad. Voordat de politie ter plaatse was, had hij zijn vriend naar de zolder gebracht en daar verborgen gehouden. Uiteindelijk gaf de dader zichzelf over door tevoorschijn te komen. Vast stond dat de Vlissinger het werk van de politie had belemmerd. Offi cier van justitie H. den Hartog zei over de ernst van het delict: „Hier staat een halfjaar gevangenisstraf op." Ze eiste honderd uur werkstraf. De man had dertien dagen in voorarrest gezeten. De politierechter veroordeelde de verdachte conform de eis. OOSTBURG - Op afdeling De Korenbloem in het Oostburgse verpleeghuis De Stelle is een re miniscentiekamer ingericht. Reminiscentie is een methode om dementerende bewoners die nog een goed lange-termijnge heugen hebben, onder begelei ding herinneringen op te laten halen. Voorwerpen als een boe- rendeur, meubels of een kachel nemen bewoners mee naar een verleden waarin ze nog actief aan het leven deelnamen. Dit blijkt stimulerend te werken. Be woners worden minder passief en maken meer contact. (Advertentie) door Harold de Puysseleijr HULST - Woonstichting Hulst laat in de oudste van de twee woontorens op het terrein van de Blaauwe Hoeve in Hulst niet alleen de elektriciteitsmeters, maar ook alle leidingen vernieu wen. Het appartementengebouw werd donderdag voor de derde keer in nog geen anderhalf jaar tijd getroffen door brand. „Al les gaat eruit", zegt directeur J. Valckx van de Woonstichting. Het gaat dan niet alleen om de spanningskabels, maar ook om de kabels die de domotica (com puters en alarmering) in de woontoren aansturen. „Ook de leidingen hebben immers tot drie keer toe roet en vocht over zich heen gekregen." Daarnaast brengt de installa teur in ieder appartementenge bouw een schakelaar aan die het mogelijk maakt in voorko mende gevallen de elektriciteit per gebouw uit te schakelen. De prognose dat de bewoners van de 28 woningen over twee weken allemaal terug naar hun appartement kunnen, blijft vol gens de directeur van de Woon stichting overeind. De brand van vorige week was voor Hulstenaar F. van den Branden aanleiding met kritiek naar buiten te komen op de werkwijze van de woonstichting en de stichting Curamus, waai de Blaauwe Hoeve een onder deel van is. Woontoren Volgens Van den Branden, wiens 78-jarige schoonmoeder verhuisde naar de pas opgelever de tweede hoge woontoren aan de Truffinoweg, gaan de instel lingen overhaast te werk met de oplevering. „Die appartementen zijn totaal niet klaar", beweert hij. Zowel Valckx als directeur L. Janse van de Blaauwe Hoeve ontkent dat met kracht. „In één op de twee appartemen ten moest een kapot aanrecht worden vervangen. Bij elke ople vering heb je wel te maken met dat soort kleine mankementen", zegt Valckx. Hij vreest dat dooi de perikelen rond de drie bran den in de ene woontoren zijn grootste angst bewaarheid wordt. „Je krijgt een bepaald ne gatief stempel opgedrukt en dat is iets waar je niet tegen kunt vechten." De klachten van Van den Branden zijn zowel bij Valckx als Janse onbekend. Beide directeuren drukken men sen die ontevreden zijn op het hart dat vooral bij de Blaauwe Hoeve of de woonstichting ken baar te maken. „Want dan kun nen we er tenminste iets aan doen." door Harold de Puysseleijr HULST - De ouderen die vorige week voor de derde keer in krap een jaar tijd hun wo ning op het terrein van de Blaauwe Hoeve in Hulst wegens brand moesten verlaten, maken vandaag een busuitstapje. Het geheel verzorgde dagtripje wordt hen aangeboden door de afdeling activiteiten en evenementen van de Blaauwe Hoeve, die zo het leed voor de bewoners wat wil verzach ten. Coördinator R. Driehuis: „Het is triest genoeg wat die mensen allemaal hebben moeten meemaken." Het is nog niet zeker waar de groep van vijf entwintig bewoners met familie en begelei ding vandaag naartoe gaat. Vermoedelijk brengt de groep bezoek aan een zorgboerde rij in het Zuidhollandse Stellendam, waai de mensen uitleg krijgen over het boerenle ven. „Als dat onverhoopt niet lukt, wordt het een verrassingsreis", aldus Driehuis. Reisorganisator Boehlé Reizen zegde spon taan toe de helft van de buskosten voor zijn rekening te willen nemen. „Dat vinden we natuurlijk een heel mooi gebaar. Het zou he lemaal fantastisch zijn als zich ook voor de andere helft van de kosten een gulle gever aandient. Nu betalen we dat uit het budget van de activiteitenbegeleiding, maar dat geld hebben we dan minder te besteden aan andere activiteiten." De ouders van die Middel burgse peuter doen al enige tijd moeite haar zindelijk te I krijgen. Hoewel ze regelmatig een tijdje enthousiast mee doet, vervalt het meisje steeds weer in haar oude luierge- drag. Ook oma bemoeit zich nu met de wc-training. Ze heeft een boekje meegebracht, over drie haasjes die op de wc I leren plassen. Oma moet het j verhaaltje wel zes keer voorle zen. Dan zegt de peuter dat ze in haar luier heeft geplast. „Dat zouden we toch op de wc doen, net als in het ver haaltje?", vraagt oma. Zegt de peuter: Maar ik ben toch geen haasje?" Batistuta houdt het voor gezien WeGeNeR dagbladen l AA Goes fcpitentïe-exploïtatie: nrFrank van Cooten i VAN GENT - GroenLinks Terneuzen is bang dat alco- roducent Nedalco zijn dvestiging in Sas van Gent I bouwen. Volgens P. Clijsen [dan de leefbaarheid van het rp in het geding. Sas van Gent valt. Clijsen ba seert zich op de woordkeuze 'ba sisindustrie' in officiële stukken en op een kaartje. Op dit kaart materiaal is de fabriek ingete kend tot in de ecologische hoofd structuur. GroenLinks maakt zich grote zorgen over deze ontwikkeling. De fractie staat achter de komst van de nevenvestiging maar een grote fabriek aan de rand van het dorp vindt GroenLinks te veel van het goede. „Al eerder merkten wij op dat de situering van industrie tegen het dorp aan een negentien- de-eeuwse toestand genoemd kan worden. Daarnaast maakt de geluidsoverlast en de soms ex treme stankoverlast deze ont wikkeling niet logisch. Verder frustreert de situering van de uitbreiding van Nedalco de eco logische hoofdstructuur ten noorden van Sas van Gent over het kanaal. Dit is geen goede zaak en een nadere studie waar dig." GroenLinks pleit ook voor de verhuizing van Cerestar en Zuidchemie naar de Axelse Vlakte. De partij kaart de zaak van avond aan in de vergadering van de raadscommissie Eco nomie en Beheer. Onderne mersvereniging Sas zei vorig jaar al dat Nedalco alleen met zijn hoofdbedrijf aan de Westka de in Sas van Gent mag komen als aan strikte voorwaarden wordt voldaan. Dat betekent geen geluids- en geuroverlast en alles binnen de nu geldende nor men. i hebben niets tegen Nedal- De hoofdvestiging zou ech te dicht bij het doip komen staan. Een plek op de Axelse rte in de buurt van het ka lis veel beter geschikt", zegt jsen. Op het terrein van zet- Ifabrikant Cerestar is de iwvan een onderdeel van een uwe Nedalco-fabriek aan de Dg. De bouw is vorig jaar okto- begonnen. Deze fabriek is aanvulling op de hoofdvesti- gmBergen op Zoom. directie van Nedalco heeft t het gemeentebestuur van gen op Zoom financiële over- temming bereikt over een miring van de hoofdvesti- annex fabriek uit het cen- ia Wat de nieuwe locatie idï. is echter nog niet be- 1 orbarig urdvoerderT. Schots van Ne- co vindt de vraagstelling van lenLinks daarom wat voorba- i,We zijn nog niet toe aan definitieve keuze. De keuze ieels gebaseerd op de vraag het kabinet omgaat met bio- idstof. De uitkomst is nog uidelijk. Daarom is nog geen luit genomen." jsen is niet onder de indruk de uitleg van Schots. Clij- zegt voldoende indicaties te ben dat de keuze voor de w van de hoofdfabriek op IDELBURG - Voor het stal- van haar zuster in Terneu- is gisteren een 54-jarige ww uit Etten-Leur veroor- ild tot zestig uur werkstraf iwaardelijk. verdachte viel het slacht er tussen september en de- nber 2003 twee keer per llastig met telefoontjes. Zo- 2 zij de telefoon opnam ver- verdachte - zonder een lord te zeggen - de verbin- üg. Een ruzie binnen de fami- over de verdeling van de erfe- van de moeder vormde de ileiding tot de vervelende te- lontjes. gens raadsman A. van der st; stond zijn zwakbegaafde at onder invloed van de fee broer. „Zij heeft zich >r hem voor het karretje laten iffien. Het gezin was ver- ld in twee kampen." strafpleiter vroeg om een Kwaardelijke straf. De poli- tthter in Middelburg gaf ge daan zijn verzoek. Dorien Herwegh toont een zogenoemde omloper, een legger waarin alle onroerendgoed-transacties werden beschreven, uit het archief van waterschap Het Vrije van Sluis. foto Peter Nicolai door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Het archief van het voormalige waterschap Het Vrije van Sluis is terug in Zeeuws-Vlaanderen. De stuk ken en kaarten liggen in de ar chiefkelder van de erfopvolger van het Vrije van Sluis, het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen. Het is allemaal keurig geordend en opgeborgen in archiefdozen, die alles bij elkaar 172 strekken de meter kaststelling beslaan. Dat is dan exclusief de grote col lectie van 423 oude kaarten, die in het archief van het Vrije van Sluis zaten. Het archief is de afgelopen ja ren geïnventariseerd, een kar weitje dat 150.000 euro kostte en dat geklaard is door mede werkers van het gemeentear chief van Goes. Of liever: afge maakt, want in de tijd dat het Vrije van Sluis nog een zelfstan dig waterschap was, is er al een begin gemaakt met het ordenen van het archief. Inventariseren van een oud ar chief waarvan de oudste stuk ken teruggaan tot omstreeks 1500 is een specialistisch karwei tje, vertelt archiefbeheerder D. Herwegh van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen. „Je moet alles lezen en vooral stukken uit de zestiende en de zeventiende eeuw zijn moeilijk leesbaar. Dat vergt wel enige oefening", zegt Herwegh. Catalogus Behalve dat het archief nu keu rig geordend is, zijn ook alle stukken gerubriceerd en ver meld in een catalogus, die behal ve in boekvorm ook op cd-rom beschikbaar is voor het grote pu bliek. In de praktijk is daar vol gens Herwegh best behoefte aan. „We krijgen gemiddeld zo'n twee keer in de week een verzoek van iemand die iets wil nazoeken in onze archieven. Aan de hand van de inventarisa tie kunnen ze nu een stuk gerich ter zoeken." Het is overigens niet zo dat mensen op eigen houtje in de archief kelder mo gen grasduinen; wie iets op wil zoeken, moet aangeven in welke stukken hij of zij dat denkt te kunnen vinden. Die stukken worden dan door een medewer ker van het archief uit de kelder gehaald en klaargelegd in de bi bliotheek van het waterschaps kantoor. De waterschaps- en polderar chieven (het Vrije van Sluis om vatte alles bij elkaar 68 verschil lende poldertjes en waterschap pen) bevatten bijvoorbeeld veel informatie over het eigendoms recht over het land en de boerde rijen. 'Omlopers' heetten de leg gers waarin alle onroerend goed-transacties werden be schreven. Eigenlijk zou je die omlopers de voorlopers van het huidige Kadaster kunnen noe men. Met de komst van het archief van het Vrije van Sluis, is het ar chief van het waterschap com pleet. De archieven van de ande re Zeeuws-Vlaamse waterschap pen zijn al eerder geïnventari seerd en ondergebracht in Ter- neuzen. Het archief van het Vrije van Sluis wordt morgen in het waterschapshuis in Terneu zen officieel opgeleverd. (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35