Het had best langer mogen zijn I PZC PZC Bezwaarschrift tegen nieuwbouw Lewedort te vroeg ingediend Rooien van meidoorn mag verder gaan Militair Henk de Meijer uit Hoek terug uit Irak Vita Mind: de eerste multivitamine met gepatenteerde SAMe Pure® 25% KORTING Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 mi IN ST. ANNALAND ZOEKT DE PZC BEZORGERS! Diabetes: sluipmoordenaal Diabetes Fonds Giro 5766 dinsdag 15 maart 2005 door Jean-Lou de Gucht HOEK - Bedreigend heeft Henk de Meijer (33) uit Hoek zijn verblijf van vier maanden in Irak niet gevonden. Maar, voegt hij er direct aan toe: „Het gebied waar ik zat was dan ook vrij rus tig." De Meijer is soldaat eerste klas en gele gerd in 't Harde. In november werd hij uitgezonden naar Irak. Daar verbleef hij vier maanden in Camp Smitty bij de stad As-Samawa in de Zuid-Iraakse provincie Al Muthanna. Hij maakte deel uit van de laatste lichting van de stabilisatiemacht SFIR. Sinds zaterdag is hij terug thuis in Hoek. „En dat is toch even wennen. Het is hier zo stil en koud. Wat wil je, de laat ste week van mijn verblijf was het 46 graden in Irak. Maar het is ook weer fijn om thuis te zijn. Water uit de kraan te kunnen drinken, meer dan drie minu ten te kunnen douchen en alcohol te kunnen drinken." Want alcohol was uit den boze in Irak. „In de islamitische wereld is dat niet zo gewoon als hier in het westen. Je moet mensen daar dan ook niet mee provoce ren. Als Nederlandse militairen hadden we de opdracht ons aan te passen aan de Irakezen. Bijvoorbeeld niet je voetzo len laten zien of iets aanpakken met je linkerhand. Dat zijn daar grove beledi gingen." De Meijer heeft nu vakantie. Over vier weken moet hij zich weer melden in de kazerne in 't Harde. De Nederlandse militairen in Irak heb ben vorige week maandag het comman do over de provincie Al Muthanna over gedragen aan hun Britse opvolgers. Daarmee kwam een eind aan twintig maanden Nederlandse missie in Irak, waaraan 7000 militairen deelnamen. Twee kwamen er om het leven. „Als Ne derland langer in Irak was gebleven had dat ook consequenties voor mezelf gehad", zegt De Meijer. „Dan had ik langer moeten blijven. Eigenlijk maak te me dat niets uit. Ik zat er toch al. Dat had best wat langer mogen duren." Compleet dorp Camp Smitty, het basiskamp van de Ne derlandse troepen in Irak, op vijf kilo meter van de stad As-Samawa was een compleet dorp midden in de woestijn. Hier woonden en werkten ruim zeshon derd militairen. Overdag in het felle licht van de zinderende zon. 's Nachts Henk de Meijer: „Ik zou niet hebben willen ruilen met de Amerikanen." in het aardedonker, om het Iraakse strijders die het kamp regelmatig met mortieren bestoken, niet te makkelijk te maken. De Meijer moest ook wachtlopen. „Bang was ik niet. In de tijd dat ik er zat, is er weinig tot niets gebeurd. Slechts een keer is er een mortieraan val geweest. De mortiergranaten mis ten echter doel en niemand raakte ge wond. Maar we bleven natuurlijk altijd alert en hadden ook een wapen bij ons. Zeker in de tijd van de verkiezingen wa ren we nog alerter. Maar er gebeurde gelukkig niets. In tegenstelling tot de rest van Irak. Ik zou niet hebben willen ruilen met de Amerikanen. Gelukkig za ten we niet in Bagdad. Want dan wordt het natuurlijk wel een ander verhaal. Daar kwam wel heel veel geweld voor. Dat wisten we ook wel in de tijd dat we in Irak zaten. We werden dagelijks op de hoogte gebracht van de stand van za ken in de rest van het land. En je kon maar beter uit de buurt van een Ameri kaans konvooi blijven. Ook als Neder lands militair. Die gasten schoten op al les." Bevoorrading Naast het wachtlopen hield De Meijer zich in Camp Smitty bezig met de be voorrading van de troepen, was hij brandweerman en chauffeur van trans porten. En had hij ook nog heel veel vrije tijd om video te kijken of te spor ten. De Meijer heeft er niet zoveel moei te mee dat hij naar een oorlogsgebied uitgezonden kan worden. „Je bent be roepsmilitair en dan hou je daar reke ning mee. Daar moet je ook niet flauw over doen. Bovendien heb ik in Irak veel opgestoken. Ik weet nu hoe ik in primitieve omstandigheden kan overle ven. Een volgende keer wil ik best weer wel mee naar het buitenland." Is De Meijer niet bang voor psychische problemen na verloop van tijd? Daar hebben immers veel van zijn collega's in het verleden mee te maken gehad. „Nee, daar sta ik geen moment bij stil. door Adri Klinkenberg LEWEDORP - Heel Lewedorp zal opgelucht zijn wanneer de Raad van State de protesten van H. Sonneveld tegen de bouw van 68 woningen in West-Kraa- ijertpolder heeft afgewezen. Dat verwacht woordvoerder I. Dek ker van de gemeente Borsele. „We worden momenteel gek ge beld door mensen die hun huidi ge woning willen verkopen en vooruit willen", zei Dekker gis teren bij de Raad van State. De hele gemeenschap in Lewedorp vindt dat er gewoon gebouwd moet worden, voegde hij er nog aan toe. Mevrouw Sonneveld is sinds 1996 eigenaresse van een wo ning aan de Burgemeester Le- westraat, pal tegenover de ak ker waarop de woningen zijn ge pland. Toen zij in Lewedorp kwam wonen, had ze zich ervan overtuigd dat het uitzicht van uit haar nieuwe woning behou den zou blijven. Gisteren vroeg ze de Raad van State om een voorlopige voorziening. Toewij zing van het verzoek betekent dat de bouwplannen zeker tot na de zomer zijn opgeschort. In de zaak is een curieus pro bleem ontstaan waar de gemeen te Borsele in zekere zin medever antwoordelijk voor is neveld diende haar bederi gen tegen het bestemmin» namelijk te vroeg is. De, maakt geen verschil tussa te vroeg en te laat indieneoi bezwaarschriften en bescki beide als een termijnovend ding. De gemeente Borsele» de Sonneveld echter pas hoogte van haar premature zwaarschrift, toen de ten waarbinnen bedenkingen fa den worden ingediend al i verlopen. Zij kon vervoi niet opnieuw een be schrift indienen. „Dat kan betekenen", stuursrechter P. van Buure teren tegen de inwoonster Lewedorp, „datu vanmijes wijzing krijgt, ook al heeftt grootste gelijk van de were!: Woordvoerder Dekker ze de gemeente Borsele in di komst 'anders' zal on een te vroeg ingediend bem schrift. „Het bezwaana van mevrouw Sonneveld ist woon tussen doorgegli] hij na de rechtszitting. Of Sonneveld een beroep doen op de verschoning ling die geldt voor niet optiji gediende bezwaarscM wordt binnen twee wekend de Raad van State t maakt. foto Peter Nicolai Degenen die in de problemen zijn geko men, hebben aan heel veel geweld bloot gestaan. En dat hebben wij natuurlijk niet." Inenten De Meijer denkt dat de Nederlandse mi litairen goed werk hebben verricht, in Irak. „We hebben er aan bijgedragen dat er geen burgeroorlog is uitgebro ken. Natuurlijk vindt er nog steeds veel geweld plaats, maar het had allemaal veel erger kunnen zijn. Daarnaast heb ben we ook bijgedragen aan projecten zoals het inenten van vee en het oplei den van Irakezen. Nee, spijt heb ik niet van mijn verblijf daar." GOES - In heel Zeeland boven de Westerschelde, behalve Wal cheren, mag het rooien van mei doorns onverminderd doorgaan. Een soeciaal door waterschap Zeeuwse Eilanden ingestelde stuurgroep heeft dit gisteren ge adviseerd. Meidooms vormen een bedrei ging voor boomgaarden, omdat ze erg bevattelijk zijn voor bac- terievuur. Walcheren komt in een uitzonderingspositie, omdat meidoorns daar typerend zijn voor het landschap. I gedragslijn, ook op Walde wordt alle meidoorns bii een straal van vijfhonderd ter binnen fruitteeltbeè op den duur te vervanger andere beplanting. Voor die tijd adviseert de; groep van mei tot ol meidoorns één tot twee ks week te inspecteren op bas vuur. Het is de bedoelire Walcheren meidoorns te planten, als er elders wonk rooid. Kies voor energie en gezondheid! Dat multivitaminen goed zijn voor de gezondheid is natuurlijk allang bekend. Nieuw zijn de multivita mine tabletten van Vita Mind, die niet alleen age vitaminen en mineralen per tablet bevatten, maar ook het gepatenteerde SAMe Pure®. SAMe Pure® is in Amerika de gezondheidshype van dit moment. SAM-e is de natuurlijke voedingsstof voor je lichaamscellen. Net zoals bloed dat voor je organen is. SAM-e zorgt voor het 'schoonhouden' en vitaal houden van onze lichaamscellen. Daardoor blijven je cellen jonger, actiever en geeft het voelbaar meer energie. Behalve meer lichamelijke energie zorgt het ook voor een heldere en scherpere geest. Wat merkje van het gebruik van Vita Mind? Verhoogt je weerstand Verbetert je concentratie en je geheugen, betere leerprestaties Je voelt binnen twee dagen meer energie en vitaliteit Je krijgt een opgewekt gevoel Versterkt je levenskracht en vergrootje uithoudingsvermogen Bevat 27 verschillende vitaminen en mineralen en SAM-e, dus je bent verzekerd van voldoende inname www.vita-mind.nl Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 5,- korting op 1 verpakking met 30 tabletten Vita Mind® (goed voor 1 maand) Van e 19,95 voor 14,95 I «saflEp Lekker in mijn vel met Vita Mind! fÉj Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC. Een goede bijbaan voor jong en oud1 De PZC is op zoek naar enihousiasle. positief ingestelde mannen, vrouwen, jongeren (vanaf 15 jaar) die ervoor willen zorgen dat de ochtendkranten voor 07.00 uur iii| de abonnees in de bus liggen. Momenteel zijn er nog enkele wijken in uw buurt vrij. tst Distributie 0800-023 51 11 of kijk op www.deleukstebijbaan nl het alfabet van Zeeland Check uw kans op diabetes via www.langa jeleven.nl. ledereen kan diabetes krijgen. Gemiddeld wordt diabetes pas na 7 jaar or dekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoeg' ter de kans op complicaties als nieraandoerr gen, slechtziendheid en voetamputaties. de mensen met diabetes overlijdt uiteinde; zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekte* Diabetes treft nu al 1 op de 20 Nederlande* Dat zijn minstens 850.000 mensen. De verwachting is dat het aantal diabetespi tiënten in 2020 is toegenomen met 35,71 Help diabetes de wereld uit Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Er is gee reden voor een feestje. De groei van hetaar.3 diabetespatiënten moet vanaf nu afnemt Helpt u? Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 139, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Geef aan diabetes en geef om ju BLIJ MET ALLES Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken 3,60). Het geluk aan vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. [CBFs www.vluchteling.org 1070 3468946 Stadhouderslaan 28, 2517 HZ Den Haag STICHTING VLUCHTELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28