üleos wil nieuw pand in Kapelle PZC BC Als zussen meetellen, dan pest ik ook Kapelle wil minima ruimhartig steunen Schouwen wordt Innovation Island GRATIS ,13 Hondenpoep is zaak politie in Kapelle tichting voor geestelijke gezondheidszorg denkt aan kleinschalige nieuwbouw edingbeurs ftigjaar enement IT Zeeland Pinnen op kosten van bedrijf Zeeuws succes in Speaking Award Boete voor huiselijk geweld agenda Seniorenmiddag De Nardusbloem speelt toneelstuk over Anne Frank AAZET orLucOggel IPELLE In de voortdurende id tegen hondenpoep neemt lilt hardere maatregelen, ideneigenaren die hun vicr- [ter los laten lopen of de be dt,op dc stoep laten doen, lo- het risico te worden be nd door de politie. vnte heeft de sterke dinsdag 15 maart 2005 arm ingeschakeld naar aanlei ding van klachten die werden geuit tijdens een informa tie-avond in Wemeldinge, maar het probleem speelt al jaren in alle kernen. Eerdere acties, zoals het uit delen van poepschepjes en het plaatsen van extra vuilnis bakken. hadden weinig tot geen resultaat, maar handhaven in de vorm van het uitdelen van boetes was tot nu toe niet aan de orde. Wel was eind januari vanuit de CDA-fractie ge opperd om een 'hondenpoep ambtenaar' aan te stellen, een idee dat bij de andere partijen op weinig sympathie kon reke nen. Het plan is volgens een woordvoerster van de gemeente nog niet afgeketst, maar de ambtenaar komt er voorlopig niet. Dat heeft vooral te maken met het feit dat eventuele boetes die die persoon zou innen, moeten worden afgedragen aan het Rijk, terwijl Kapelle dat geld zou willen gebruiken om een deel van het salaris van de ambtenaar te bekostigen. Om die reden is voorlopig de politie ingeschakeld. Die zal bij routine controles extra aandacht heb ben voor het probleem en bij ovetredingen direct boetes uitde len. De hardere aanpak is volgens burgemeester S. Kramer nodig omdat de hondenpoep een ge vaar vormt voor de volksgezond heid. Overigens kunnen personen die door de politie worden betrapt op het achterlaten van (zwerf-)afval ook op een bekeu ring rekenen. nrHarmen van der Werf 1PELLE - De reformatische fating Eleos voor geestelijke londheidszorg wil een nieuw erkoraen bouwen in Kapel- let pand waarin Eleos is ge bigd, de Toevlucht aan de Bie- ngsestraat. is gedateerd. 'oevucht, een voormalig ver ingshuis, ziet er echt uit als ouderwets tehuis. Het ge biedt ruimte aan drieën- tigmensen die niet allemaal reen eigen toilet of een eigen che beschikken. „In deze voldoet dit niet meer", laat iehoofd A. Weststrate we- we willen de bewoners een plek kunnen aanbieden minder opvallend is, die mid- nde samenleving is." sis door het hele land bezig woonvormen kleinschaliger li Ook in Kapelle is dat ling. In de nieuwe, cen- huisvesting moet ruimte nvoor vierentwintig bewo- verdeeld over groepen van it zes personen. Ook zijn er appartementen gepland mn de bewoners zelfstandi- erblijven. UrgklaChten: 100-0231231 maandag t/m vrijdag durende de openingstij- nizaterdags tot 12.00 uur dactie evelanden/tholen ationspark 28 Btbus31 GO AA GOES 1:0113-315670 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl ra"kBalkenende (chef) W Huibers fevan derJagt ^Janssen toPaardekam 'Oen de Vries (sport) "3rfnen van der Werf kntrale REDACTIE AA GOES f-(0113)315500 (0113)315669 ™a|l: redactie@pzc.nl "TERNET F-pzc.nl ai,: web@pzc.nl „Het doel is dat mensen zoveel mogelijk kunnen blijven doen", verklaart locatiehoofd Weststra te. Vrijwel alle cliënten van Eleos, van wie de gemiddelde leeftijd vijfendertig jaar is, doen vrijwilligerswerk of werken in een activiteitencentrum. Voor de nieuwbouw in Kapelle is Eleos in overleg met de Goese woningcorporatie Rws en pro jectontwikkelaar Marsaki. Rws heeft een bouwkavel aan de Ko renbloem in de uitbreidingswijk Overtieringe in de aanbieding. Architectenbureau Fierloos uit Goes heeft het ontwerp van de panden gemaakt. Het plan wordt op korte termijn aan omwonenden gepresenteerd op een bijeenkomst, vertelt pro jectmanager J.. Vermeule van Marsaki. Als alles meezit kun nen de werkzaamheden volgens hem de tweede helft van dit jaar beginnen. De nieuwbouw kan dan eind 2006 of begin 2007 af gerond zijn. Of dit haalbaar is, moet nog blij ken. Het bestemmingsplan voor Overtieringe moet worden gewij zigd om de centrale huisvesting voor Eleos mogelijk te maken, denkt wethouder P. Ganseman (Gemeentebelang), Hij staat ook niet te juichen bij het ontwerp van het bureau Fierloos. „Het is te veel een zorgcomplex", vindt Ganseman, die erop wijst dat het plan een verrassing zal zijn voor huidige bewoners van de Korenbloem. „Die denken dat te genover hen gewone huizen ko men." Ganseman wil wel meedenken niet Eleos, al heeft hij zelf een voorkeur voor nieuwbouw in de toekomstige wijk Biezelinge- West oftewel de Zuidhoek. „Al leen", realiseert hij zich, „Eleos kan dan minder snel een ander pand betrekken. Dat zal niet voor 2007 zijn." De Toevlucht wordt afgebroken als Eleos weg is. Marsaki wil er appartementen bouwen voor se nioren. Marsaki is vlakbij, aan de Bruëlisstraat, al bezig met zo'n complex. KENSZAND - In het ge- van de scouting aan 't i in Heinkenszand wordt |morgen tot en met zater- =n kinderkledingbeurs ge ien. De openingstijden zijn: üsdag 9.30 tot 15.00 uur; ierdag en vrijdag 9.00 uur 1.30 uur en zaterdag 10.00 1,30 uur. IDELBURG - Het scouting- lement Hikes, Interesse- en lerskampen (HIT) wordt ar voor de vijftigste keer iden. rindt plaats in het weekend van 25 tot 28 maart i Zak van Zuid-Beveland. reer 1500 leden zullen deel maan de activiteiten die op billende locaties in Neder- plaatsvinden. wil uitproberen wat dit udt, is welkom bij PIIT and. De activiteiten be ien in Zierikzee en trekken kes naar Kapelle. dresseerden kunnen con- opnemen met Scouting Zee- Jongerenwerkers Ingrid Bras (midden) en Ralf Smits (rechts) voelen leerlingen aan de tand over pesten. door Freek Janssen THOLEN - Het leek wel Ren je Rot, gis teren in Montessorischool De Kraal in Tholen. Leerlingen van de combinatie groep 6, 7 en 8 leerden er over pesten, in de vorm van een spelletje. Jongerenwer ker Ingrid Bras en Ralf Smits, lid van de jongerenraad, legden stellingen voor en de leerlingen moesten gaan zitten in vak 'ja' of vak 'nee'. Een goed of fout antwoord bestond niet. „Het gaat om jouw mening." Ook een paar volwassenen gaan met de billen bloot: gemeenteraadslid Jaap Bout (CDA), beheerder van sportcen trum De Meulvliet Charel Wolvekamp, schooldirectrice Rianne van Duivenbo- de en natuurlijk de meester, Ton Ten- oorshuizen. De bedoeling van de initia tiefnemers, de Thoolse jongerenraad, is om kinderen te laten zien dat pesten niet alleen iets is van deze tijd. Mensen die nu volwassen zijn, waren vroeger ook wel eens de dupe van pesterijen. Ik ben ivel eens gepest. De meerderheid van de klas kiest na een kleine aarzeling voor het vak 'ja'. Slechts negen deelnemers zijn naar ei gen zeggen nog nooit gepest. Ook direc trice Van Duivenbocle niet. „Hoe ben je dan gepest?" wil Bras weten. De een heeft het wel eens meegemaakt op het' voetbalveld, een ander omdat haar va der dokter is: „Daar worden wel eens liedjes over gezongen op school." Ik heb wel eens iemand gepest. Dit keer zijn de verhoudingen gelijk. „Ik heb Linda wel eens gepest, met lint worm", zegt een jongen. Waarom hij dat deed? „Het was een grap. Ik weet niet of ze het erg vond." Ik pest nog regelmatig. Twee leerlingen, een jongen en een meis je, kiezen voor 'ja'. Vreemd genoeg krij gen ze een applaus: „Heel dapper dat ze blijven zitten", vindt Bras. Het meisje legt giechelend uit waarom ze 'ja' heeft geantwoord: „Er zit een jongetje op school en die is nogal druk. En hij doet raar. Maar hij vindt het niet erg dat ik hem pest." De jongen pest zijn zussen regelmatig. Een jongen uit het andere vak bedenkt zich opeens: „Als zussen meetellen, dan pest ik ook nog steeds." Een beetje pesten hoort er gewoon bij. Meester Ton, raadslid Bout en zes kinde ren vinden van niet, de rest is het met de stelling eens. Bout vertelt waarom: „Zeker op jonge leeftijd moet je heel goed uitkijken met pesten. Het slachtof fer kan er helemaal van in zijn schulp kruipen. Dat hij niet meer meedoet met de groep. Dat is bij mij ook gebeurd. Ik was vroeger nogal klein van stuk en ik werd daarmee gepest. Je moet proberen pesten achterwege te laten. Anders be schadig je iemand." De kinderen zijn er een beetje stil van. Ik heb er spijt van, dat ik iemand ooit gepest heb. Er is een meerderheid voor 'ja'. „Ik heb mijn broertje eens heel erg gepest", ver telt een meisje. „Daarna kreeg ik er toch wel heel erg spijt van. Toen heb ik sorry gezegd. En toen we met vakantie gingen, wilde hij vier knuffels meene men, maar daar was geen plaats voor. Toen mocht hij één knuffel in mijn tas meenemen." Iemand die gepest wordt, moet maar eens een beetje van zich afbijten. 'Nee', vinden de meesten. Een jongen die 'ja' antwoordt weet wel raad met pesterijen: „Als iemand jou pest, moet je gewoon terugpesten." „En zou dat helpen?" vraagt Bras. „Soms wel." Bras: „Maar dan wordt er dus weer ie mand anders gepest." De jongen weet niets meer te zeggen. Een klasgenootje doorbreekt de stilte: „Vaak durf je niets foto Willem Mieras meer te doen, als je wordt gepest." Alleen mensen die anders zijn, worden gepest. De meningen zijn verdeeld. Er zijn ge noeg eigenschappen te noemen die tot pesten kunnen leiden: een bril dragen, niet goed kunnen leren, je geloof. Het zijn niet per se kinderen die anders zijn, denkt een meisje: „Het zijn vooral de mensen die zwak staan in een groep." Pestkoppen hebben vaak zelf een pro bleem. Dat klopt, vinden sommigen. Eén leer linge weet zelfs welk probleem dat is: „Ze gaan pesten om zelf stoer te zijn, om er bij te horen." Pesten kan leiden tot zinloos geweld. Iedereen, op één na, vindt van wel. Meester Ton wijst erop dat alle geweld zinloos is. Scholen moeten samen met leerlingen regels maken om pesten tegen te gaan. Weer een meerderheid voor 'ja'. Een nee-stemmer heeft een zinnig argu ment: „Pesters vinden het toch juist stoer om zich niet aan de regels te hou den?" De school krijgt van de jongerenraad een tegel met een lieveheersbeestje aan geboden, het symbool tegen zinloos ge weld. De jongeren bezoeken deze week elf scholen. Vrijdag wordt de anti-pest- week afgesloten met het toneelstuk To beat or not to beat in De Meulvliet. door Ingrid Huibers KAPELLE - Ondanks de nog steeds teruglopende bijdragen van de Rijksoverheid gaan Ka- pelse minima er de komende ja ren niet op achteruit. Burge meester en wethouders zetten in op een 'ruimhartig minimabe leid'. Zo hoeven mensen met een inko men op bijstandsniveau geen ge meentelijke belasting te beta len. Daaronder valt ook de hon denbelasting. Bij berekening van het inkomen worden pre mies in het kader van de Reïnte- gratieverordening en een even tuele langdurigheidstoeslag bui ten beschouwing gelaten. Inwoners die twee jaar of langer moeten rondkomen van een mi nimum inkomen, komen in aan merking voor een bijdrage in de aanschaf van duurzame ge bruiksgoederen zoals bijvoor beeld een koelkast of televisie toestel. Hiervoor geldt een maxi mum bedrag van duizend euro per twee jaar. Voor de vervan ging van duurzame gebruiksgoe deren geldt een termijn van mi nimaal vijf jaar. Gezinnen met schoolgaande kin deren in groep zeven of hoger hebben recht op een computer. De aanvullende collectieve ziek tekostenverzekering zal worden verlengd. B en W voelen niets voor het in voeren van bijstand voor bij voorbeeld doelgroepen als oude ren of chronisch zieken. Apart doelgroepenbeleid is volgens hen niet nodig in een kleine ge meente als Kapelle, waar voor iedereen maatwerk geleverd kan worden. De fracties van de PvdA, de SGP en de CU gaven in een in ventarisatieronde voor het mini mabeleid aan wel regelingen voor speciale doelgroepen (cate goriale bijstand) te willen invoe ren. Dergelijke regelingen zou den drempelverlagend werken. Onder bepaalde voorwaarden, wil het college buiten de Ge meentelijke Kredietbank om renteloze leningen gaan aanbie den. Daarvoor zijn jaarlijks on geveer vijftig extra ambtelijke uren per jaar nodig. Extra uren zijn ook nodig om de declaraties van lidmaatschapsgelden te kun nen beoordelen en verwerken. Bibliotheek Minima kunnen maximaal 150 euro per jaar declareren om lid te kunnen worden van bijvoor beeld een sportclub, een gezellig heidsvereniging of de biblio theek. Voor 2005 is er een gat in de be groting van bijna 29.000 euro. Dat geld is onder meer nodig om deelname aan sport- en andere activiteiten te bekostigen en om de verwachte aanschaf van duur zame gebruiksgoederen te kun nen vergoeden. In totaal is er ruim een ton nodig om het voor gestelde minimabeleid te kun nen uitvoeren. Ook moet er de komende jaren rekening worden gehouden met een structurele verhoging van de personeelskosten voor de af deling sociale zaken van rond de tienduizend euro. De gemeenteraad neemt dins dag 22 maart een beslissing over het voorgestelde minimabeleid. MIDDELBURG - Een 58-jarige inwoner van Veendam heeft vorig jaar een bedrijf in Sas van Gent voor 4445 euro getild. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van de Middelburgse politierechter. De verdachte werd bij ver stek veroordeeld tot 120 uur werkstraf. Daarnaast moet hij aan de gedupeerde 5.000 euro schadevergoeding beta len, waaronder kosten voor rechtsbijstand. De man, die ontslag had genomen als bedrijfsleider, stal een paar maanden later de bankpas van het bedrijf. Ver volgens pinde hij een aantal keren geld bij Rabobanken in Sas van Gent en Schiedam. Ook had hij contant geld opgenomen in Antwerpen. De verdachte bleef de transacties ontkennen. Ook toen de pintransacties zijn door verdachte altijd ontkend. Al spra ken de video-opnamen van de banken hem tegen. Hij ver klaarde hier met zijn eigen pas te hebben gepind, had hier over verklaard met zijn eigen pas te hebben gepind. De man, die tot gisteren een blanco strafblad had, kon dit echter niet bewijzen, echter de hem gevraagde bewijsstuk ken niet overleggen. De politierechter nam daarom de eis van de officier van justitie over. MIDDELBURG - Leonie Chaudron (16) uit Koudekerke heeft de regionale voorronde van de BBC Speaking Award gehaald. Zaterdag demonstreerden 24 middelbare scholieren hun beheersing van de Engelse taal in Utrecht. Zij werden in drie groepen verdeeld, die elke een winnaar en een twee de plaats leverden. In de groep van Leonie werd zij twee de. „Ik had het totaal niet verwacht," zegt Leonie. „Ik denk niet dat ik de finale ga halen, maar dat dacht ik ook over de voorronde. Ik ga nog wel oefenen, je weet maar nooit." Astrid van Keulen, de enige andere Zeeuwse mededinger, viel af. Zij vindt het jammer, maar zegt vooral blij te zijn voor haar vriendin. Leonie gaat 19 maart in Utrecht vechten voor een plaats in cle finale. Ook Astrid is dan van de partij voor de more le steun. De finale is op 9 april in het Vredespaleis in Den Haag. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 52-jarige Vlissinger voor huiselijk geweld veroordeeld tot 400 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Aan zijn ex-vrouw moet hij 520 euro schadevergoeding betalen. Dat zijn de vermeende kosten van een operatie aan haar lip, die begin april zal plaatsvinden. De klap was 7 maart vorig jaar volgens verdachte harder aangekomen dan ge dacht. Het slachtoffer liep een gescheurde lip op. Het was het gevolg van relatieproblemen die al langer achter de voordeur speeldeh. Uit het reclasseringsrapport bleek dat de man niet tegen zijn vrouw op kon en zich door haar liet onder-sneeuwen. „Zij had de broek aan", bevestigde hij het rapport. Die dag ging er aan het incident een langdurige ruzie vooraf, die escaleerde in de harde klap. Officier van justitie H. den Hartog meende dat de mishandeling een pijnlijke af sluiting van een relatie was, die nog een nasleep heeft in de vorm van een operatieve ingreep. Eerder had de Vlis singer al ruim vijfhonderd euro aan zijn ex betaald voor medische kosten. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Wonen als econo mische drager van waaruit nieu we, innovatieve impulsen ont wikkeld worden die de lokale ge meenschap ten goede komen; dat is het uitgangspunt van het project 'Innovation Island'. Schouwen-Duiveland is uitgeko zen als proefgebied voor dit pro ject. Gisteravond is in een beslo ten vergadering de gemeente raad hierover voorgelicht. Door een goed woonklimaat te scheppen voor vooral de sterk groeiende groep vijftigplussers, ontstaan er nieuwe, innovatieve impulsen in de lokale economie die alle lagen van de bevolking op allerlei manieren ten goede komen. Aansluitend moet er ook gebouwd worden voor starters, tweeverdieners en jonge gezin nen die werk vinden in de nieu we economische ontwikkelin gen. Alle kernen moeten profite ren van de mogelijkheden, maar met behoud van de rust, ruimte, kwaliteit van leven en sterke re gionale identiteit. Het project is STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur: Spreekuur vakbonden FNV Bondgenoten, ABVOKABO FNV en FNV BOUW; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel, 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Jaarvergade ring ANBO; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 14.00 uur: Bingo voor 50-plus; K C de Haven, 20.00 uur: Voorlichtings avond 'van Vogel tot ei' door vogelvere niging Inter Scaldis. in handen van Taskforce Innova tieve Acties Zeeland, opgericht door MKB Zeeland en gefinan cierd uit Innovatieve Actie Zee land, een samenwerkingsver band van de provincie en de Eu ropese Unie op het gebied van kenniseconomie, technologische ontwikkeling en ICT. Rothuizen van Doorn 't Hooft architecten stedenbouwkundigen (RDH) heeft het projectidee ontwor pen. ELLEWOUTSDIJK - In het Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk wordt morgen een se niorenmiddag gehouden. Het ouderenkoor Zanglust uit Goes en Jan en Jopie Minnaard uit Heinkenszand treden op. De middag begint om 14.30 uur. GOES - De toneelvereniging van het Sint Willibrordcollege in Goes, de Nardusbloem, speelt donderdag, vrijdag en zaterdag het stuk 'Anne Frank en ik'. Het toneelstuk, dat wordt opge voerd door leerlingen en docen ten van de school, gaat over een scholier van wie de geest afreist naar het verleden en Anne Frank ontmoet. Zowel de Anne Frank Stichting als de joodse ge meenschap heeft medewerking verleend aan het stuk, om het zo authentiek mogelijk te maken. Het stuk wordt in de school op gevoerd en begint om 20.00 uur. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetkunststof.nl en maak kans op €2.500,- aan kunststot kozijnen www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33035?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27