Insecten bereiden invasie voor PZC Een goed Zeeuwsch onversterflyk leen Nieuwe raadkaart Mee de botte biele èn z'et landschap voo jaeren gerinaweerd dinsdag 15 maart 2005 Kanaal in natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. In het duingebied zitten vele soorten bijen. foto Het Zeeuwse Landschap Wolken storten zich als zware golven uit over het open Zeeuwse landschap. De lucht is grijs, wit, donker blauw of een mengeling daarvan. Je weet nooit precies wat er zal gebeuren. Zo is het veld wit van hagel of sneeuw en zo etst de zon uit een azuurblauwe hemel de aarde. Schoor voetend zet de lente in. Aan de zwarte aarde in bos en veld is niets te bespeuren. Dat is het voordeel van dit seizoen. De klaarheid wordt niet doorbroken door een hinderlijk ge zoem van een vlieg of een manoeuvre van een mug die stie kem in je benen probeert te prikken. Dat komt nog. De gro te invasie is in aantocht. Verscholen in allerlei holten, ga ten en kokers is het insectenlegioen er klaar voor. Vaak zitten larven van insec ten in diepe schachten in de grond. Het zijn meestal larven van graafwespen of wilde bijen. De larven van veel keversoorten leven in hout, soms net onder de bast van een halve of geheel do de boom. Andere insectenlarven zitten verscholen in de modder of leven op de bodem van een plas van organisch materiaal. En als ze er niet zitten, zijn er wel de eitjes, die wachten tot de temperatuur wat beter wordt. De totale insectenpopulatie telt in Nederland wel meer dan 20.000 soorten. Niet gering. Het merkwaardige is, dat alle larven heel erg op el kaar lijken, om het even of het nu om een kever- of een bijenlar ve gaat. En wat te denken van de ontelbare rupsen die op plan ten leven. Eigenlijk zijn dat ook larven. Zij lijken ook op elkaar, alhoewel de vormen- en kleuren- variatie bijzonder groot is. Steeds weer zien we dat ingesne den rompje. Dit bestaat uit een basisvorm van altijd 21 segmen ten met een kop en een staartje. Het is de basisvorm waaruit alle insecten uiteindelijk zijn ont wikkeld. Ze heten ook niet voor niets 'insecten'. Meer dan de helft van alle levensvormen op aarde bestaat uit insecten. De spinnen zijn niet meegerekend, die hebben acht poten en een in sect zes. De ontwikkeling van larve tot insect is goed te volgen. Bij een vlinder en een vlieg gaat dat heel snel: de rups of de made ver popt zich en binnen in de pop voltrekt zich het grote wonder van een volledige gedaantever wisseling. Bij andere insecten gaat het wat langzamer. Bij li bellenlarven bijvoorbeeld. We spreken dan van een onvolledi ge gedaantewisseling. Het veld ligt er nog steeds verla ten bij. Het is nog wachten op voedsel. Maar wie begint er eerst. Bijen en hommels, daar kun je in deze periode wel iets van verwach ten. Zodra de wilgenbloei be gint, zijn ze er bij. Wilgen zijn windbloeiers en moeten het heb ben van de periode dat de wind nog door de takken blaast. Ne derland is een echt wilgenland. Er zijn vele soorten. Hoge schiet- wilgen worden afgewisseld door lage struikvormenden als geoor de en waterwilgen. Vooral in de natte duinen komen we veel wil gensoorten tegen en omdat duin zand lekker graaft, komen er naast de honingbijen ook veel wilde bijensoorten en hommels voor. Om het foerageren van bijen op wilgen te zien, is een wandeling in de natuur niet altijd nodig. Een treurwilgje in de tuin geeft dikwijls al een heel spectrum van bijensoorten te zien. In de duinen van bijvoorbeeld natuur gebied Oranjezon bij Vrouwen- Bijen foerageren op wilgen. foto Hannie Joziasse/Het Zeeuwse Landschap De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurgebie den: onverwachte vondsten en bij zondere gedragingen passeren we kelijks de revue. En natuurlijk ook de successen en mislukkingen in het beheer. polder zijn echter heel wat meer soorten te vinden. Zandbijen, zo als de fraaie zwartrosse zandbij, zien er zo kleurig uit dat het ver schil met de honingbij wel di rect opvalt. Dat is minder het geval met de duinzijdebij. Deze lijkt zo be drieglijk veel op de honingbij, dat een kenner nog moeite heeft het verschil te zien. Het beste verschil levert nog het mannetje op. Dat is veel pluiziger en klei ner dan de andere sekse en vliegt meestal tegelijk met de vrouwtjes op. Als we op de leefwijze van de bijen letten, worden de verschil len wél markant. De duinzijde- bijen leven geheel solitair en van de honingbij kennen we het sociale leven in de bijenkasten. De duinzijdebijen graven rechte schachten in het duinzand tot wel een halve meter diep en leg gen daar broed cellen aan. Ze worden gevuld met stuifmeel van de manlijke wilgen. Neste len doen ze meestal wel in groe pen bij elkaar. Daarom is het niet moeilijk de bijen tijdens hun graafwerkzaamheden op te sporen. Wie goed oplet, kan in Oranjezon ook een grote bloed- bij observeren. Zoals de naam al doet vermoeden, is deze bij hele maal rood. Het is de broedpara- siet van de duinzijdebij en is on geveer net zo groot. De bloedbij gaat alle nestholletjes van de zij debij af en probeert er zelf een eitje in te leggen. Zien we de gro te bloedbij, dan weten we ook meteen dat we te maken hebben met de duinzijdebij en niet met een honingbij of een van de vele andere soorten zandbijen die in de duinen operatief zijn. Bloeitijd De bloeitijd van de wilgen is snel voorbij. De tijd die bijen hebben om te foerageren, is dus maar kort. De meeste bijen die op wilgen vliegen, stoppen daar eind april al weer mee. Voor de zomer leggen de duinzij debijen hun activiteiten weer stil en wachten ze gewoon een heel jaar om de levensdraad weer op te pakken. De larve wacht al die tijd tot prikkels hem activeren om precies op tijd de lente te verwelkomen. Ron Brouwer Ron Brouwer is medewerker ex terne betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Op de laegere school, 't za eind jaeren zeventig gewist kon onze meêster prachtig ver- tèlle over die mooie boömdieken in de Zak van Zuud-Beveland. En zö tegen de vakantie trokke me mee eêl de klasse op de fiets de natuur in, op zoek nae plant jes as de witte dovenetel, zuring en 't herderstasje. As kind keek ik mee ontzag op tegen die 'öge, statige populie ren. De dieken stonde d'r vol mee. Heerlijk was 't om op zö'n diek in 't lange gras te léggen en langs die bómen omoog te kie ken nae de lucht. A'j jen ogen dicht dee, oorde je 't ritselen van duuzende blaedjes in de wind. Een mooier, rustgevender geluud kon'k nie bedienke. Daer ko'j as kind gewoon blie van worre. Noe zie'j as kind vee dingen an ders dan as volwassene. De her vormde kèrreke op de Mart in Èrremuu, bievoorbeeld, was in m'n kinderogen nie vee kleiner dan de Sint Pieter in Rome. De eindexamenleerlingen op de middelbare school - sommige uutgedost mee aenekammen en aore creatieve kapsels - leke wè reuzen toen a'k daer as brugklas- sertje voo 't eerst kwam kieke. Bosbadhoeve was een eindeloos gróte speeltuun, voo je gevoel an d'aore kant van Nederland. As kind kiek je vanuut een ande ren 'oek, aolles liekt gróter en verder. Ma ik kan me toch nie voostèlle dan die torenóge bómen van vroeger, niks meer waere dan die luciferoutjes die an d'r noe staen. Toen a'k overleste de kleinen meenam op een fietstocht deu De Zak, vroeg ik m'n eige lang af of ik wel êlemael goed zat. Waere die boómdieken die a'k me nog zö levendig kon herinne- re, misschien toch nie èrrehes aors gewist? Ik wist toch zeker da'k in de buurte moest weze van Ouwelande. Daer waere me in de zesde klasse op school kamp gewist. Noe ree ik ook wè over dieken, ma die waere bie- nae zonder uutzondering be plant mee miezerige boompjes. En om die boompjes was iezder gaos gedraoid, om te vookom- men dat een schaep of knientje ze in een paer minuten deu zou biete. En toen zag ik et. Ier en daer stonde nog wat dikke boomstronken verstopt tussen 't óge gras. En wat verderop zag ik ze lègge: die mooie bómen in stikken gezaegd, gereêd voo transport. Bie naevraeg ier en daer wier me verteld dan de bómen die an d'r eerst stonde, ier van oor sprong nie thuusore. Dat waere snelgroeiende Canadese populie ren, ier vlak nae d'n oorlog ange- plant om ma wee zö snel meuge- lijk wat op die dieken 't ebben. Ze pasten nie echt in 't Zeeuwse landschap en ook voo de biodi versiteit was 't nie goed. Aore bómen zoue meer veugeltjes, vlinders en aore beêstjes antrek- ke dan die saoie populieren. Deu te kiezen voo inheemse soor ten as eikebómen, beukebómen, kastanjes en lindebomen zou de natuur wee worre wat un ooit was. Noe eb ik daer natuurlijk nie voo geleerd en errehes zat et mis schien best zö weze zö an ze't mien uutgeleid èn. En over vuuf- tig of 'onderd jaer, is De Zak misschien wè nog mooier dan in de herinneringen uut m'n prille jeugd. Ma a'k gewoon m'n boer- everstand gebruuke, bekruupt me toch et aokelige gevoel dat 'r eên flink gebrek ao an 'out voo z'n openaerd. Dat er een vee te radicale kaalslag is gepleegd, let terlijk en figuurlijk mee de bot te biele. Da'j die populieren op d'n duur wil vervange deu wat oare bómen, allee. Ma moet dat dan ao tegeliek? Kon dat nie om en om, of zö deu de jaeren 'een zö af en toe es een paer? 't Is goed dan d'r nog af en toe van die bordjes staen die an je d'r op wieze dat et om zo'n beroemde boömdiek gaet, want zelf zou je d'r nie mi opkomme. En of ao die veugeltjes en aore beêstjes noe zovee holpe bin mee die nieuwe anplant vraeg ik m'n ei- ge ook af. Probeer as schaepje of 'aesje op een bloedeête dag mar es lekker in de lommer te gae ge- zitte van zö'n kale bezemsteel, of as veugeltje je nest te bouwen tussen drie, vier blaedjes. Ik zan d'r dan ook gin doekjes om winde: in mien ógen èn ze't landschap voo jaeren gerina weerd. 't Is 't er kaal, je kan aol les in eên keer overzie en de spanning is daermee weg. Je rae- kt gewoon een bitje de kluts kwiet a'j d'r komt. En sommige dingen wil j'as mens gewoon nie begriepe. Ik vond die ouwe bómen, buuten- landers of nie, geweldig en de boömdieken Zeêuwser dan Zeêuws. Ik oan ze zö graog wille laete zie an m'n dochter van tweê, die a't d'r dan ook mee d'r kinderoögjes vol ontzag nae ao kunne kieke. Wie weet, m'n klein- of achterkleinguus... Marjolein de Visser Agenda In het Kerkje van Ellesdiek (El- lewoutsdijk) wordt morgen een seniorenmiddag gehouden. Ouderenkoor Zanglust uit Goes treedt op en Jan en Jopie Min- naard vertellen verhalen. Aan vang 14.30 uur, toegang 5,-, reserveren 0113-351317 of kerk j e@ellesdiek.nl. Zondag wordt in het Kerkje van Ellediek weer een oecumenische bijeenkomst in het Zeeuws ge houden. Aanvang: 14.30 uur. De eerste raadkaart met een knipoog naar het Jaar van kastelen en buitenplaatsen was niet zo moeilijk: Het kasteel Westhove bij Domburg. Eind de cember 1915 is de kaart door de militair W. Vader verzonden aan zijn familie in Zaamslag, om te melden dat hij 'goed en wel' was aangekomen. „Het dob berde op de boot veel. Doch wij zijn goed overgekomen. Er wa ren twee zeezieken." Westhove tussen Oostkapelle en Domburg is een van de onge veer vijftien kastelen die ooit op Walcheren stonden. Het werd vermoedelijk begin dertiende eeuw gebouwd. In de Tweede Wereldoorlog liep het gebouw voor de tweede keer zware scha de op. Restauraties werden uit gevoerd in 1948 (uitwendig) en 1977 (inwendig) en vorige week heropende de staatssecretaris van Cultuur, M. van der Laan, het andermaal gerestaureerde kasteel. Westhove doet nu dienst als hostel van de keten Stayokay. De oranjerie met om ringende heemtuin wordt mu seum voor natuur en landschap Terramaris. „Het kasteel moet van voor 1300 zijn, want Floris V heeft er na gevangenschap in Biervliet in 1290 vertoefd. Ook Karei V schijnt er te zijn geweest", meldt W.P. Woittiez-Zegwaard uit Breskcns, die eraan toevoegt dat er voor de ingebruikname als jeugdherberg een herstel lingsoord voor kinderen in was gevestigd. C.P. Fase uit Sint-An- naland schrijft dat Domburg in 1223 stadsrechten kreeg van Floris IV en weet dat ook Karei de Stoute er te gast was. L. Wouters uit Zoutelande is op Westhove geboren. „Mijn vader is jarenlang boswachter ge weest op deze mooie buiten plaats, tot hij daar op het eind van de oorlog bij de Romeinse brug verongelukte op een mijn, achtergelaten door de terugtrek kende Duitsers." Deze inzender vermoedt dat de meisjes op de voorgrond van Westkapelle zijn. „Dat is goed te zien aan de mutsen. Ze zitten aan de rand van de bosvijver." R. Schout uit Middelburg geeft een citaat uit de Cronijk van Zeeland uit 1696, waarin op bladzij 670 een beschrijving van het kasteel (toen Westho ven genaamd) staat. Het was in die tijd eigendom van Johan en Pieter Boreel. Ook L.G. Reijnier- se uit Ellewoutsdijk duikt in een historisch boek, namelijk de Tegenwoordige Staat van Zeeland, geschreven door mr. Pieter Boddaert tussen 1751 en 1753. Die noemt het 'een goed Zeeuwsch onversterflyk leen, toekomende aan de Heere Ja kob van Reigersberg, Heer van Kouwerve en Krabbendyke, Ge- kommiteerde Raad en Raad ter Admiraliteit in Zeeland wegens Middelburg'. II. Sijsenaar uit Middelburg merkt op dat de foto genomen is iets ten zuidwesten van het Ro meinse bruggetje. J. Koppe- jan-van der Meule woonde aan de Westhovenseweg. „Bij de inundatie van Walcheren wer den mijn ouders en oudste zus sen er met vele andere evacués opgevangen. Mijn vader heeft vele jaren de tuin - nu de heem- tuin en parkeerplaats - in ge bruik gehad voor de teelt van groenten. Begin jaren zestig kwamen in de zomermaanden groepen kinderen om aan te ster ken." L. Mangold uit Middelburg werkte korte tijd op het kasteel voor de Nederlandse Jeugdher bergcentrale en geeft een be schrijving van de indeling. Er waren geen een- of tweeper soonskamers, maar alleen slaap- ruimten voor vier of meer perso nen. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. Lampers, Oostkapelle, C. Cijsouw, Goes en J. Ravestein, Driewegen. De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh laat een uit de kluiten gewassen bui tenhuis zien. De vraag is: in welke plaats staat dit? Meer bijzonderheden - zoals over de naam, be woners toen, huidige situatie - zijn van harte wel kom. Inzendingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 19 maart worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax 0113-315669; per mail redactie@pzc.nl. Drie inzen ders van een goede oplossing kunnen rekenen op een waardebon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22