•zc Boer had eigen gasfabriekje Zelfs vogels kennen de grenzen van De Maire Restauratie historische gasbron weerwoord Htn De Maire Ljctie bijlagen: 0113-315680 6jjzc.nl nairredaclïe pzc. nl *31,4460 AA Goes Lrtentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; ^«.Vlaanderen: 0114-372770; «204562500. q 15 maart 2005 In de tweede helft van de 19de eeuw deed stadsgas gemaakt uit steenkool in Ne derland zijn intrede. Vanaf 1951 kwam het aardgas de huishoudens binnen; het is nu bijna overal aanwezig. Op het platteland zorgden veel boeren voor een eigen gasvoorziening door middel van brongas. Ook in Zee land. Bij boerderij Bouw- manslust tussen Sint-Maar tensdijk en Stavenisse wordt geprobeerd zo'n histo rische gasbron te restaure ren. Het opwekken van biogas door het verbranden van (hout)afval bespaart fossiele brandstof en is duurzaam. De roep om toepassing van bio brandstof neemt toe. Zonder daar veel woorden aan vuil te maken, pasten boeren in Neder land al meer dan een eeuw gele den biogas toe. Ze maakten ge bruik van het gas dat van natu re meters diep onder hun laagge legen grond zit. Ze sloegen bron nen, vingen het omhoog komen de methaan op en hadden hun eigen gasfabriekje. Naar ruwe schatting zijn er wel 10.000 agrarische gasbronnen geweest. Met name in de Noord-Hollandse droogmake rijen waren er veel. De meeste verdwenen door de ontsluiting van het platteland. Aansluiting op het aardgasnet was uiteinde lijk vaak goedkoper dan het ei gen, primitieve brongasketeltje. Nu zijn er nog ongeveer 150 par ticuliere gasbronnen in gebruik. Ze worden beschouwd als cul tuurhistorisch erfgoed, waard om te koesteren. Bij toeval kwam Rudi Geus van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) er achter dat op het erf van boerderij Bouwmans- lust van de familie Vermaas op Tholen ooit een gasbron in ge bruik was, eigenlijk drie bron nen. „Boer Vermaas vertelde dat ze vroeger een eigen gasvoor ziening hadden, een soort moe rasgas. Het werd gebruikt in huis en in de stal voor verlich ting, voor verwarming en om op te koken. Ik was verbaasd, ik had nooit zoiets gehoord of ge zien." Agrariër D. Vermaas weet niet precies wanneer de bronnen ge slagen zijn. Zijn familie boert al generaties lang op Bouwmans- lust. Hij vermoedt dat de gas voorziening waarschijnlijk door zijn grootvader geïnstalleerd is. „We hebben nog een foto van omstreeks 1912. Daar staat de bron op het erf al op." Vermaas D. Vermaas bij de oude gasbron op het erf van zijn boerderij Bouwmanslust tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Oud gasfabriekje op een boerderij in Noord-Holland, ca. 1900. foto uit Gasbronnen in Noord-Holland tekent aan dat de twee andere bronnen tot twee jaar terug nog altijd zoet water leverden, dat hij kon gebruiken voor berege ning. Door verzanding zijn ze verstopt geraakt. Verrassing Geus ging zich er in verdiepen en kwam er zodoende achter dat de gasvoorziening van Bouw manslust niet op zichzelf stond. „Via via kwam ik terecht bij de Vereniging tot Behoud van Gas bronnen in Noord-Holland. Daar konden ze er alles over ver tellen. Het blijkt dat de bronnen omstreeks 1900 zijn ontstaan. In sommige polders had bijna elke boerderij een installatie. Hoe veel er in Zeeland zijn geweest is niet bekend. Ik wil wel graag weten of er behalve die op Bouw manslust meer zijn geslagen." In feite was het brongas een aan gename bijkomende verrassing, legt Geus uit. Omdat in Noord-Holland in de lage delen het oppervlaktewater brak was, werd dieper gezocht naar zoet water. Dat bleek er te zitten. Er werden putten geslagen, waar door het zoete water naar de op pervlakte steeg, zodat het onder meer als drinkwater voor vee kon worden gebruikt, en voor koeling van melk en boter. Geus: „Met het water kwam er ook gas mee naar boven en men ontdekte: dat kunnen we gebrui ken. Er is in Noord-Holland zelfs een kleinschalige industrie ontstaan om gasbronnen te ma ken." De SLZ-medewerker legt uit dat het gas ondergronds door vertering van plantenres ten is gevormd. Er zijn, door de druk van het zeewater, ook hier en daar spontane bronnen ge vormd, die 's winters niet gauw bevriezen. Met een beetje maz zel kun je er ijs laten branden. Het was technisch allemaal niet zo moeilijk. Er werd een lange pijp in de grond geslagen, met gaatjes onderin waardoor van zelf water omhoog kwam. Dat bevatte ongeveer tien procent methaan, dat er aan de opper vlakte borrelend uitkwam. Het gas werd opgevangen onder een soort grote ijzeren emmer, die op z'n kop in het water stak. Bo venop die ketel stak een pijpje, waardoor het gas met een slan getje naar het huis en stal werd geleid. Het gas werd ook in de ketel opgeslagen. Verzamelketel Bij Bouwmanslust was sprake van drie bronnen op achttien meter diepte en één verzamelke tel. Tot de Februariramp 1953 werd het gas gebruikt. De boer derij kwam in het zoute water te Maart zonder bloemen, zonder dauwe brengt ons op 't eind in het nauwe foto Willem Mieras staan; de gasvoorziening is niet meer hersteld. Over de bronnen ging grond. Boer Vermaas heeft toen er een fietspad langs de hoe ve werd aangelegd, de verzamel- put in de tuin weer opgegraven; de houten fundering, een stenen rand en een aantal ijzeren leidin gen kwamen tevoorschijn. „Er bleek ook een waterleiding te lopen, dus het zoete water werd ook gebruikt", zegt Geus. Hij hoopt dat de bron zodanig in ere kan worden hersteld, dat de gasvoorziening weer functio neert. „Het is toch iets bijzon ders en we hebben in Zeeland een project kleine cultuurhisto rische elementen waar deze gas bron prima in past. Het is een beetje industrieel erfgoed." De kosten van de restauratie zijn aanzienlijk. Als het even kan moet er in de put ook een op- vangketel terug komen. Daarom zoekt Geus sponsors; hij heeft onder meer nutsbedrijf Delta be naderd. Bedoeling is met vrijwil ligers de bron op te knappen en aan de weg een informatiebord te zetten. Mensen die langs fiet sen kunnen zo kennis nemen van de wijze waarop boeren met biogas aan de slag gingen, lang voordat het begrip duurzaam heid was uitgevonden. Rinus Antonisse oJAs Sinds Kodde alleen was, ging hij steeds vaker de trap op. Den diek op, bie de dunen. De golven, hé, de beweging, zeg maar, de eeu wigheid. Over zijn naam had hij nog nooit nagedacht. Hij dacht trouwens tegenwoordig zo weinig mogelijk. Kodde? Iets met koddebeier of zo? Dat zeien ze ook vroeger. Ook riep wel eens iemand - was dat niet die jongen van Vader? - koddenaar. Een koddenaar was een ge rechtsdienaar. Een kod debeier een veldwachter, meer voor het open terrein. Mensen met kodde''s waren dat. Een codde is in het mid deleeuwse Nederlands een knots, een knuppel, 't Is niet onmogelijk dat de fami lienaam Kodde daarvan af geleid is. Maar een andere verkla ring ligt meer voor de hand. Er is ook een Ger maanse voornaam Cuddo. In de 12de en 13de eeuw ko men die Kodde-namen in Vlaanderen al voor: Wou ter, de zoon van Codde, bij voorbeeld. Het is zelfs mo gelijk dat er twee Kodde's met verschillende afleidin gen bestaan. David Kodde interesseerde zich niet voor z'n naam. Noch schaamte, noch trots kende hij, noch hechtte hij aan bezit. Hij liep gewoon 'n bitje heen en weer. De zee was vandaag weer behoorlijk oneindig. In de verste verte zag hij de branding en het hemels licht streek over de wateren. Toen vond hij in zijn jaszak een hopje. Zonder dat zijn hand uit zijn zak kwam, maakte hij het papiertje los. Toen hij het hopje in zijn mond stak, vloog het papiertje weg. Landinwaarts. Lo van Driel Op de kaart ligt De Maire er aantrekkelijk bij. Het na tuurgebied bij Oosterland biedt volgens de atlas veel water en dus vast ook veel riet en vogels. Plan is om te lopen over de dijk die het natuurgebied omringt. Met zicht op De Maire. De tocht begint op het Toren plein in Oosterland, bij de kerk toren met het voor Zeeland zo zeldzame zadeldak. Hier, aan de rand van het dorp, begint meteen het natuurgebied. Ten minste, achter die dijk moet het liggen. Maar hoe kom je op die dijk? Een brede sloot ligt er als een slotgracht omheen. Vanaf hier is nergens een dam of een brug te zien. Dan maar langs een andere kant proberen. Via de Nieuwstraat en de Lage Rampertseweg geraak je snel buiten Oosterland. De weg buigt echter af in verkeerde richting; niet naar De Maire maar richting Ouwerkerk. Nog een plukje huizen en dan is het echt gedaan met het dorp. Door linksaf de Brede Zandweg in te gaan, kom je weer in de goede richting. In een wei aan de ene kant van de weg gakken en grazen wilde ganzen. Op het gazon bij het huis aan de ande re kant lopen tamme ganzen. Zij hebben een vijver en bergen winterwortels tot hun beschik king. Zou er weieens contact zijn tussen die verschillende groepen ganzen? Of is het ook in deze wereld 'wij en zij'? Ineens loop je vlak langs De Maire. Maar toch is daar weer die sloot, dan de dijk en daar achter het natuurgebied. Hier kun je wel in het gebied kijken. Je ziet de kreken, het riet en de bomen. Hel gebied is zo'n honderd hec tare groot. De Maire is eigen dom van de nazaten van baron Schimmelpenninck van der Oye. Hij liet tussen 1945 en 1950 de dijk rond zijn gebied aanleggen. De baron hield niet van pottenkijkers. Hij was een excentrieke man die van het na tuurgebied zijn levenswerk maakte. De baron overleed in 2001, op 95-jarige leeftijd. Het gebied wordt nu beheerd door een stichting, ooit opge richt door de baron omdat hij bang was dat het na zijn dood in verkeerde handen zou vallen. Pottenkijkers zijn nog steeds niet welkom. Maar geldt het ook voor 'zomaar' een wande laar? Het kan toch geen kwaad als die even een kijkje in het ge Oosterland .stgat bied neemt? Maar hoe kom je erin? Ook hier, zo dichtbij, gaat het niet lukken. De natte barriè re blijft maar doorgaan. De Mai re blijft een onneembare ves ting. Aan de oostkant van het gebied misschien? Links van de Brede Zandweg ligt een eendenkooi, net buiten de omdijkte en omwaterde Mai re. De natuurgebieden vullen elkaar mooi aan. De kreek naar de kooi toe loopt aan deze kant dood op een sloot. De Zandweg, op zijn beurt, loopt weer dood op de zeedijk. Even het klaphek door voor een kijkje óp de dijk. Het is eb op het Mastgat. Aan de overkant ligt het eiland Tholen, maar ner gens is een kerktoren te vinden die houvast biedt. Terug naar de route, linksaf de Oude Dijk op. Voor het eerst de ze tocht loop je niet over asfalt maar over gras, modder en gan- zenpoep. Het stikt hier van de ganzen. Niet zo gek met zo'n na tuurgebied in de buurt. In De Maire zal het wel veel drukker zijn. Dat is een superplek voor vogels. In het natte gebied zijn jaren terug al enkele broedpa- ren van de zeldzame roerdomp en lepelaar gesignaleerd. Hier op de Oude Dijk zie je daar niets van. Zelfs de vogels hou den zich aan de grenzen van het gebied. Behalve de ganzen dan, die waaieren uit over de hele omgeving. De Oude Dijk buigt steeds ver der af in oostelijke richting: steeds verder weg van De Mai re. Het natuurgebied raakt zelfs bijna uit zicht. Dit schiet niet op. Gelukkig kom je vrij snel op de Hoge Maireweg, die je terug voert naar natuurgebied en dorp. Vlak voor Oosterland is er dé kans om De Maire in te gaan. Via de oprit van een boerderij kun je de watergang overbrug gen en in het gebied komen. Maar ja, het blijft verboden ge bied. 'Beschermd natuurgebied. Verboden toegang' staat er ook op het bordje aan de overkant van de oprit. Het bordje nege ren en gewoon De Maire in gaan? Nee, toch maar niet. Mis schien een stukje verderop? Aan deze oostelijke kant van het gebied blijkt ineens de in gang te zijn. Via een oprijlaan met aan de linkerkant twee brie venbussen kom je wel een stuk je het terrein op, maar ook hier stuit je op een bord 'Verboden toegang'. Een lelijk stalen hek doet de rest. Een eindje achter het hek staan een vervallen wo ning en een oude schuur. Het erf is rommelig en staat vol met oud ijzer. Wat zou de baron hier van gevonden hebben? De oprij laan buigt naar rechts en leidt naar een huis dat duidelijk in betere staat is. Er komt rook uit de schoorsteen; de bewoners zijn dus thuis. Het geblaf van een hond komt steeds dichter bij. Toch maar niet verder het terrein op. De rondgang loopt ten einde. Iets verderop, net voorbij het bord Oosterland, was waar schijnlijk ooit de 'echte' oprij laan. Twee hoge gemetselde hek- palen met gebeeldhouwde leeu wen herinneren aan betere tij den. Ze zijn nu de eenzame res ten van de grandeur van vroe ger temidden van ongemaaid gras en onbereikbaar achter een zwart stalen hek. De grens tus sen wandelaar en natuurgebied blijft onoverbrugbaar. Misschien werkt het hier als bij Jericho en moet je er zeven keer omheen. Carla van de Merbel Rondgang om De Maire bij Oos terland, ca. 5 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21