alm en Herben: ilders jat van ons Korte termijn belangrijkste voor Blind Eerste Sfir-militairen keren terug uit Irak Abbas krijgt bijval van Balkenende ID'er zegt in Goes dat ex-partijgenoot doorschiet Akkoord over gekozen burgemeester is nabij volgens Gerrit Zalm China onder vuur om wet Taiwan Tsunamislachtoffer geïdentificeerd Uefa wil arbiter Frisk behouden Friese vlag op veroverd eiland ¥VT 12° "J9Ü ZW 5 Zachter Af en toe zon en droog. Vrij krachtige Lwestenwind. Maxima 12 graden. r |47e jaargang no. 62 linsdag 15 maart 2005 [j nummer 1,25 mnze redactie binnenland OES - Geert Wilders eelt leentjebuur. Minister errit Zalm (Financiën) zei iteravond in Goes dat het omialig VVD-Kamerlid ngs uitgekomen li- laal manifest goed heeft lezen. iede-Kamerlid Joost Eerd- (LPF) gaf eerder op de dag dat Wilders citeert uit het rk van Pim Fortuyn. ema's als de vlaktaks, veilig- i integratie en beperking de migratie zijn door Wil- uithet liberaal manifest ge lid. aldus Zalm gisteren tij- 5 een WD-bijeenkomst in noemde het wel 'typisch Wil- dat hij op een vrij extreme nier doorschiet'. Zalm doelde irmee vooral op Wilders' n vijf jaar lang de grenzen te iten voor huwelijkskandida- voor migranten en voor ge- ihereniging, op het idee Ne land een status aparte te ge in de Europese Unie en de jstie de gulden weer in te Zalm: „Wilders gaat in aantal dingen te kort door ocht. Een onverstandige ver- an de WD. zeg maar. der negatief liet LPF-kamer- ans zich uit. Het begin- el aandacht in Brussel voor anden dolfijnen ISSEL - De Europese Com- rie gaat versneld kijken naar probleem van de aangespoel- dolfijnen in Groot-Brittan- jBehoorlijk wat van deze zee lfleren spoelen aan op Brit- Iranden, doordat ze gewond geraakt in een visnet. Europese Commissie heeft psteren toegezegd, op ver van de Britse minister van oij. Engeland heeft zelf al aid vistuig verboden de dolfijnen te beschermen, land heeft de Europese Com- sie gevraagd om een verbod panvisserij als vangstmetho- in het westen van het Ka al dere landen, zoals Frankrijk Spanje, maken veel gebruik deze vangstmethode. Zij zit- daarom niet te wachten op verbod. Nederland steunt 'et algemeen bescherming zeezoogdieren. Het heeft spanvisserij in het westen het Kanaal en is daarom [economisch betrokken bij zaak .ANP amer keurt edicijnrecept a internet af iVERSUM - De Tweede Ka- Bil dat minister Hooger- (Volksgezondheid) het Phrijven van medicijnen unternet verbiedt. Ze' VVD-Kamerlid Schip- gisteren in het televisiepro- Nova. Aanleiding is de •dvan een 44-jarige, suïcida- vrouw uit Gelderland. Zij ?te zelfmoord met midde- ze van een intemetarts www.doktersonline.com F e ads had geen persoon- contact met de vrouw en tef haar de pijnstiller De ll Voor- Het middel wordt gterland vrij weinig voorge- juist omdat het makke- gebruikt kan worden om »°ord te plegen. ^reffende arts zei zich ge- FJK verantwoordelijk te n voor de dood van de nOnlineconsult heeft be- J>en' Patiënten die iets §en, zijn zich daar van be- zei de arts. „In het alge- P^ken mensen, neem ik pn? Ta,arheici bii een inter- consult." AJVP selprogramma van Wilders kan op zijn steun rekenen. „Het is een positief en duidelijk ver haal, zeer fortuynistisch", aldus Eerdmans. Hij heeft nog niet besloten of hij zich zal aansluiten bij de politie ke beweging die Wilders gaat op richten. Inhoudelijk zitten de twee grotendeels op één lijn.Be- halve Eerdmans kwamen ook nog andere LPF'ers met een reactie. Volgens Mat Herben heeft Wil ders het programma van Pim Fortuyn voor 90 procent gekopi eerd. De overige 10 procent (zo als het halveren van het aantal ambtenaren) is onhaalbaar, al dus Herben. Niet vrediger De PvdA vindt dat Nederland, niet 'vrediger, welvarender en veiliger' wordt met het plan van Wilders. De fractie leest een aan tal goede voorstellen, maar over het algemeen worden de proble men eerder verslechterd dan op gelost, aldus een woordvoerder. Ook ziet de fractie bij Wilders geen oplossing voor de proble men in de grote steden en vreest de PvdA dat gematigde moslims door Wilders zich zullen afke ren van de samenleving. In een enquête onder zevenhon derd Nederlanders komt de af vallige WD'er er beter van af. Een meerderheid is het gedeelte lijk of helemaal eens met de ana lyse van Wilders over de proble men in Nederland. Zo'n 65 pro cent steunt op zijn minst gedeel telijk Wilders' mening dat de manier waarop Nederland de af gelopen decennia is geregeerd, de belangrijkste oorzaak is van de problemen. GPD/ANP pagina 4 commentaar door Ernst Jan Rozendaal GOES - VVD-minister Zalm van Financiën bevestigde gis teravond in Goes dat binnen het kabinet bijna overeen stemming bestaat over aan passing van de in het regeer akkoord opgenomen afspraak over de gekozen burgemees ter. De WD wil dat die er in 2006 komt, maar dan moet hij meer bevoegdheden krijgen dan nu in het voorstel van minister De Graaf (D66, Bestuurlijke Vernieuwing) staat. Het CDA wil een sterkere rol voor de gemeenteraad en een gefaseerde invoering. „Het wordt een compromis", voor spelde Zalm Daarbij gaf hij aan dat de WD toegeeft aan de gefaseerde invoering. „On danks onze voorkeur voor 2006 had ik over die snelle in voering toch een lichte zorg. Zodoende is dit compromis misschien een geluk bij een ongeluk." De overeenstemming om het regeerakkoord aan te passen hangt nog op enkele techni sche details, zei Zalm na af loop. Hij gaf aan dat het voor stel voor een nieuw - gedeelte lijk regionaal - kiesstelsel niet in de ruil is betrokken maar nog wel ter discussie staat. „Daar wordt ongetwij feld nog verder over gespro ken." EINDHOVEN - Een jonge vrouw kust, gezeten op de schouders van een oudere heer, haar partner die zojuist is teruggekeerd uit Irak. Een eerste groep van ruim 150 Ne derlandse militairen kwam gisteren thuis. Ze maakten de afgelopen maanden deel uit van de Stabilisation Force Iraq, Sfir5. Minister Kamp van Defensie verwelkomde de militairen op de vliegbasis Eindhoven, waar ze ook werden opgewacht door honder den familieleden en vrienden. Daarmee is een einde gekomen aan de twintig maanden durende Nederlandse in breng in de stabilisatie van Irak, waarvoor 7000 Nederlanders zijn ingezet. Behalve het meehelpen aan vrede en stabiliteit zijn de Nederlandse militairen ook vijfhon derd civiele hulpverleningsprojecten begonnen. „We zijn blij dat jullie er allemaal weer zijn", begon Kamp zijn toespraak. De honderden geliefden en familieleden van de soldaten toonden zich luidkeels oneens met de uitspraak van Kamp dat vier maan den uitzending 'in het licht van de duizenden jaren oude Iraakse geschiedenis niet lang is'. foto Bert Jansen/ANP pagina 14 het had best langer mogen zijn van onze sportredactie AMSTERDAM - Bij zijn aanstel ling als hoofdtrainer van Ajax heeft Danny Blind voor het hui dige seizoen het resultaat voor opgesteld. De lange termijn komt later. De voormalig aanvoerder van de club, die gisteren werd ge presteerd als opvolger van de vertrokken Ronald Koeman, werkte de laatste jaren als hoofd van de jeugdopleiding. Hij heeft het behalen van Cham pions Leaguevoetbal als doel ge steld. Verder wil hij de Amstel Cup winnen. Aanvallend Blind: „De aanpak zal gericht zijn op de korte termijn." Ajax staat in de competitie op de der de plaats, vier punten achter AZ. De nieuwe coach van de Amsterdammers, die een con tract heeft getekend tot medio 2007, heeft in de jeugd aange toond een voorstander te zijn van aanvallend voetbal, zoals de club dat graag ziet. „Maar in de jeugd hou je die rode draad na drukkelijker in de gaten dan als trainer van een eerste elftal. Dan zal die draad soms een knik je moeten maken. Maar als we nu een knikje naar beneden ma ken is het seizoen over. Dus ver eist mijn aanpak op korte ter- Restauratie historische gasbron op Tholen Binnen de internationale gemeenschap is verontwaardigd gereageerd op een Chinese wet die eventueel geweld te gen Taiwan goedkeurt. De wet wordt als een bedreiging gezien voor de broze status-quo in de regio. „We willen geen unilateraal optreden zien", al dus een woordvoerder van het Witte Huis. In Thailand is het vierde Zeeuwse slachtoffer van de tsu nami geïdentificeerd. Het gaat om een 69-jarige man uit Zierikzee. De man verbleef tijdens de ramp in Khao Lak, een strandplaats ongeveer zestig kilometer ten noorden van Phuket. Begin januari werd be- E kend dat hij werd vermist. Als het aan Volker Roth, hoofd van de scheidsrech- terscommissie van de Uefa, ligt moeten arbiters des noods in staking gaan om Anders Frisk te behouden. De Zweed stopte enkele da gen geleden na ernstige be dreigingen te gen hem en O zijn gezin. I O Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 door Henderiekus Wiltjer JERUZALEM - De Palestijnse premier Abbas verdient interna tionale steun bij de opbouw van de Palestijnse Autoriteit. Dat zei minister-president Balkenen de gisteren na een ontmoeting met Abbas. Concrete toezeggin gen voor hulp deed hij niet. Volgens de premier zal binnen het verband van de Europese Unie worden gekeken naar steun aan de Palestijnen. Daar bij denkt de regering onder meer aan de wederopbouw van de deels door Nederland gefinan cierde haven in de Gazastrook. Die werd kort na het begin van de tweede intifada verwoest door het Israëlische leger. De bouwwerkzaamheden verkeer den toen nog in een beginsta dium. De minister-president uit te verder zijn zorgen over radica le Palestijnse groepen zoals Ha mas die het bestaansrecht van Is raël niet erkennen. Volgens Bal kenende is deze positie 'op de lange termijn met houdbaar'. Harnas wil in de zomer aan de parlementsverkiezingen deelne men. Bij recente gemeenteraads verkiezingen versloeg Harnas de Fatah-partij van Abbas met riante cijfers. Voorafgaand aan het overleg werd namens de pre mier een krans gelegd bij het graf van Jasser Arafat. Aan het eind van de middag voerde Balkenende overleg met de Israëlische premier Sharon. Die verklaarde tot 'heel veel be reid' te zijn, maar dan moeten de Palestijnse aanslagen stop pen en de veiligheid van Israël worden gegarandeerd, aldus Bal kenende. De premier zei bij zowel Abbas als Sharon het gevoel te hebben dat ze het vredesproces vooruit willen krijgen. ANP pagina 4 meer democratie in Midden-Oosten Danny Blind legt zijn toekomstvisie uit tijdens zijn presentatie als nieuwe trainer van Ajax. foto Marcel Antonisse/ANP WBMÊÊÊÊÊÊÊÊStÊÊÊBÊKÊÊÊÈÊÊEÊÈM mijn een andere, al zal ik natuur lijk nooit tegen mijn natuur in handelen." ANP pagina 19 Blind: met zegen Cruijff DOKKUM - Ed Nijpels wil de Friese vlag planten op het vorig jaar 'veroverde' stukje Schier monnikoog. Dat zei de Friese commissaris van de koningin gisteren in Dok- kum. Doordat het waddenei land aan de oostzijde door zand- afzetting is gegroeid, was een deel de provincie Groningen 'binnengewandeld'. Om het eiland weer volledig Fries te maken hebben de pro vincie Friesland en de gemeente Dongeradeel het stuk grond ge kocht van respectievelijk de pro vincie Groningen en de gemeen te Eemsmond. ANP proefabonnement gehad Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen D per maand met automatische incasso 19.95). D per kwartaal met automatische incasso 58,00). per iaar met automatische incasso 222.50). Kiü/j iw.tvful.nl/abcn.teren hef grant '1-0231231 of sim deie bon naar P2C. afdeling leiersservice Antwoordnummer 713, <1460 WB Goes 8 "711688"555530" het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1