Vertraging plan tunnel Sluiskil Meer bewegen beter dan een snacktaks Zalm tobt over toekomst schelpdiersector De Levende Schelde kondigt verzet aan tegen verdieping Oom wordt verhoord in Thoolse incestzaak 15 Poppelaars wijst op belang gevarieerd kampeeraanbod Onduidelijkheid over diepte en benodigde milieumetingen ierenarts over lektes bij vogels ierikzees achtoffer in tsunami tïdentificeerd Europees bureau controle visserij Werkstraf wegens hennepteelt Drankrijder vreest voor zijn baan Boete voor agressieve chauffeur dinsdag 15 maart 2005 PJSKERKE - Een cvenluele Cling van het aantal kam- «ralaalsen op minicampings in Vtmt linlit pet gezien worden in het licht het totale kampeeraanbod iZeeland. I kampeerboeren - en dat jdt trouwens ook voor exploi- &n van gewone campings - oidt in elk geval wel verwacht jtzein ruil voor uitbreidings mogelijkheden kwaliteitsverbe tering doorvoeren, bijvoorbeeld door hun bedrijf beter in het landschap in te passen, klein schalige landschapselementen op hun grond gebied aan te leg gen of cultuurhistorisch waarde volle aspecten te behouden. Uitgangspunt moet zijn, zo hield gedeputeerde A. Poppel aars (CDA, recreatie) gister avond in Meliskerke de Zeeuw se leden van de kampeerboere- norganisatie Vekabo voor, dat er zoveel verscheidenheid in het kampeeraanbod blijft dat Zee land aantrekkelijk blijft voor de toerist. „De vraag of op een minicam- ping vijftien, zeventien of twin tig eenheden mogen staan, is daarbij minder van belang." De provincie gaat overleggen met de Zeeuwse gemeenten over de gevolgen van het intrekken van de Wet op de Openlucht Re creatie, zei Poppelaars. Tot het zo ver is - zoals het er nu naar uit ziet in 2008 - blijft het aantal kampeereenheden op mi nicampings beperkt tot vijftien. Met het overleg wil de gedepu teerde bereiken dat na de intrek king van de wet eenduidige re gels voor heel Zeeland komen. Hij vond dat ook de Vekabo zich moet afvragen of de mogelijk heid meer kampeerders toe te la ten voor alle mini-campings moet gelden of alleen de bedrij ven aan de kust. Poppelaars weer erop dat - „in tegenstelling tot wat de cam- pingshoudersorganisatie Recron beweert" - exploitanten van mi ni-campings en die van grotere kampeerterreinen afzonderlijke markten bedienen. Onderzoek heeft te zien gegeven dat de gemiddelde gast van een mini-camping het platteland wil beleven en persoonlijke aan dacht op prijs stelt. Bovendien kijkt hij meer dan een gast op een grotere camping nadinkkel ijker naar het tarief dat voor een overnachting wordt gerekend. pnr Ben Jansen ORSSELE - De voorbereidin- moor de aanleg van een tun- bij Sluiskil lopen vertraging Die bedraagt ten opzichte de oorspronkelijke planning pddels een jaar. De opdracht- ner voor de bouw van deze tun- tl, de NV Westerscheldetunnel, rwacht wel dat de vertraging de loop van het voorberei- mgs- en bouwtraject goeddeels in worden ingelopen. (slagnatie heeft twee oorza- b. Eerst moet worden onder- ii zoals Nederland en Vlaan- en bij de afspraken over de dieping van de Westerschel- Izijn overeengekomen, hoe ip de tunnel moet komen te gen. Dat gaat zeker een half r duren. Oponthoud wordt der veroorzaakt door een uit stak van de Raad van State dg najaar over de voorgeno- d aanleg van een spitsstrook de A2 tussen Eindhoven Den Bosch. Daarbij ging het de vraag of in het milieu-ef- trapport hiervoor voldoende idacht is besteed aan de ge- feenvan fijn stof. 1 ministerie van Verkeer en iterstaat heeft naar aanlei- jg van deze uitspraak be- ild dat met milieu-effectrap- Jen voor andere projecten ;pas op de plaats moet wor- gemaakt tot de consequen- wachten daar nu al een half jaar op. We willen verder." Buis' opmerkingen waren een kritische kanttekening in een overigens vrolijke toespraak. De NV Westerscheldetunnel vierde feest. Op de dag af twee jaar na de opening van de tunnel nam de exploitatiemaatschappij het kantoor in gebruik dat naadloos aansluit op het bedieningsge bouw op het tolplein bij Borsse- le. Het kantoor met ongeveer dertig medewerkers was tot voor kort aan de Fruitlaan in Goes gevestigd. Tegenvaller De NV Westerscheldetunnel heeft enige tijd de hoop gekoes terd dat op deze bijzondere dag ook de 10 miljoenste tunnel klant zou kunnen worden ver welkomd, maar die zal nog enke le weken op zich moeten laten wachten. Deze kleine tegenval ler was makkelijk te verwerken, omdat het gebruik van de tun nel gestaag blijf toenemen. Het daggemiddelde over 2004 be droeg 13.500 voertuigen. Dat is een groei van 10 procent ten op zichte van het jaar ervoor, De verkeersperi kelen door de werk zaamheden aan de Ring van Ant werpen, waardoor het vrachtver keer een andere route ging zoe ken, flatteren dit beeld waar schijnlijk enigszins. Niettemin streeft de NV Westerscheldetun nel voor 2005 weer naar een toe name van 10 procent. De cijfers over de eerste tweeënhalve maand van dit jaar lijken nog niet in die richting te wijzen, maar Buis opperde welgemoed dat de hervatting van de werk zaamheden bij Antwerpen toch zal bijdragen aan de beoogde groei. De directeur van de tunnelmaat schappij toonde zich zeer in zijn schik met de genoegdoening die Zeeland in het kader van de ver dieping van de Westerschelde is gedaan. „Over acht tot tien jaar hebben we twee keer twee rijstroken van de A58 tot Zelza- te. Dat is toch een hartstikke fraaie ontwikkeling." jecteur T. Buis van de NV sterscheldetunnel zei giste- 'zeer teleurgesteld' te zijn p deze gang van zaken. „We - Dierenarts looyer spreekt vanavond in De Reiger aan Dorpsstraat in Heinkenszand bij vogels. fefeg zelf kweker van gras- is gespecialiseerd in Hij komt naar op uitnodiging de Parkieten Speciaal Club. Midden-Zeeland, maar [het ziektes bij vogels in het hebben. De bijeen- begint acht uur. jrMarcel Modde - In Thailand is het Zeeuwse slachtoffer van zeebeving geïdentificeerd, 'ministerie van Buitenlandse *n maakte gisteren bekend met zekerheid het stoffelijk van de 69-jarige H. H. Wolf uit Zierikzee is ge- gen, Z'.enkzeeënaar verbleef tij- de ramp in Khao Lak, een jndplaats ongeveer 60 kilo- Ften noorden van Phuket, januari werd bekend dat werd vermist. De familie maand geleden in Zie- |ee een herdenkingsbijeen- omdat toen al vrijwel «ond dat Van der Wolf was door de vloedgolf op 26 december vorig jaar gebied overspoelde. Het stof- overschot kwam afgelo- woensdag aan op Schiphol is Van der Wolf ge leerd Burgemeester J. Assel- werd enkele dagen gele- lormeel van de identificatie Hij is opge- dat er een einde is geko- j de onzekerheid over F van de man. It-jarige W. Snoodijk uit wordt nog steeds Ziln 32-jarige vrien- Boonman werd eerder al geïdentificeerd, evenals de ■"ge Middelburger L. Cui- 'Qi zijn "Harige dochter Jen- el de identificatie van gnbeeènaar is het totale Nederlanders dat de Voncl bij de zeebeving in gestegen tot 25. Nog een andgenoten wordt ver- Minister Zalm bekijkt oesters bij Roem van Yerseke. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Minister Zalm (VVD. Fi nanciën) verwacht dat deze maand bekend wordt op welke manier de kokkelvissers kunnen worden uitgekocht. Maar finan ciële genoegdoening vindt hij niet genoeg. „Het zou me een lief ding zijn als we echt iets nut tigs kunnen doen voor de schelp diersector hier ter plekke." Zalm sprak gisteravond in hotel Goes, tijdens een bijeenkomst van de VVD. Voor een volle zaal deed hij verslag van een bezoek dat hij 's middags bracht aan het schelpdierbedrijf Roem van Yerseke. Tweede-Kamerlid Geluk (WD) had de minister uitgenodigd daar de gevolgen in ogenschouw te nemen van het verbod dat vo rig jaar is uitgevaardigd op de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee. Roem van Yerse ke heeft vorige maand ontslag aangevraagd voor 31 werkne mers. In het Waddenfonds wordt geld gereserveerd voor de gedupeer de kokkelvissers. Naar verwach ting van Zalm brengt een com missie van drie nog deze maand advies uit over een financiële te gemoetkoming. „Dat zal zeer zwaar wegen", zei hij na afloop van de bijeen komst. „Maar met financiële ge noegdoening heb je nog geen ba nen. De regering wil de schelp diersector uitzicht geven, maar dat blijkt nog niet zo eenvou- dig." De ondergang van de kokkelvis sers is gedeeltelijk het gevolg van overheidsbeleid, aldus Zalm. Een financiële compensa tie is dus op zijn plaats, Ingewikkelder is de situatie van de mosselvissers die door een re cente uitspraak van de Raad van State gedwongen zijn elk jaar aan te tonen dat ze geen schade toebrengen aan de na- foto Willem Mieras tuur. Zalm: „Een advies van de Raad van State kunnen we naast ons neerleggen maar een gerechtelijke uitspraak niet. Het lastige probleem zit 'm in de Vogel- en Habitatrichtlijnen. Wellicht kunnen we proberen deze Europese regels wat te ver soepelen." Vandaag stemt de Tweede Ka mer over een motie van Geluk, waarin de regering wordt ge vraagd dat in Brussel aan te kaarten. door Frank Balkenende GOES - Nederland groeit dicht. Zesenveertig procent van onze bevolking lijdt aan overgewicht. Daarom overweegt minister Hoogervorst extra belasting te heffen op vet eten zoals patat, chips en chocola. De snack- of vet-taks is echter omstreden. „Je kunt beter stimulereren dat mensen een half tot een uur per dag bewegen", zegt diëtiste Mar jan de Visser uit Goes. De uitlating van Hoogervorst in het tv-programma Buitenhof is voor de Raad voor Volksgezond heid de spreekwoordelijke klod der mayonaise op het frietje mèt. De raad pleitte twee jaar te rug al voor een nationale com missie die de strijd tegen overge wicht zou moeten aangaan, want we eten te veel en te vet. Zo langzamerhand gaan we de Verenigde Staten achterna, waar 56 procent van de bevol king te dik is en 22 procent lijdt aan de overgewichtziekte obesi- tas. In Nederland is dat respec tievelijk 46 en 10 procent. Over gewicht kan tot hart- en vaat ziekten en suikerziekte leiden. Voorzitter F. Sanders van de Raad voor de Volksgezondheid denkt dat een vettaks veel meer zoden aan de dijk zet dan cam pagnes van Postbus 51 en de Stichting Ideële Reclame (Sire). Sire voert sinds eind vorig jaar de actie 'Zeg vaker Nee' - met als afschrikkend beeldmerk het hoofd van een peuter op het uit gezakte, vette lijf van een veerti ger - om de aandacht te vestigen op het schrikbarend groeiend aantal dikke kinderen. Alle cam pagnes en tv-spotjes ten spijt. Diëtiste Marjan de Visser van Dynamic, Bureau voor Voedings adviezen in Goes bevestigt de trend. „Ik krijg relatief veel kin deren van zes, zeven jaar over de vloer. Niet alleen het aantal stijgt, maar ook het gemiddelde overtollige kilo's. Ze snoepen te veel, eten te veel vette produc ten zoals snacks, maar ook te veel koolhydraten zoals pasta. Ze bewegen ook te weinig." In een vet-taks ziet ze niet zo veel heil. „Het gaat erom kinde ren een gezondere leefstijl aan te leren, dus drie maaltijden per dag met veel groente en fruit. Af en toe een snoepje mag dan best. Ook moeten ze meer bewegen, zeker een uur per dag. Daar ligt dus een belangrijke taak voor ouders, die moeten het voor beeld geven." Middenmaatje Klopt als een bus, zegt sportdo- cent Sander Goedee van het Buijs Ballot College. Hij signa leert dat veel leerlingen te dik zijn, „Of ze zijn dun, maar een middenmaatje zie je bijna niet Aan het effect van een speciale belasting op vet voedsel wordt ge twijfeld. foto Willem Mieras meer." Goed idee, een vet-taks? „Dat helpt niet, zorg dat ze meer sporten. Misschien moeten we het aantal uren gymles uit breiden." Nu zijn in schoolkantines dikma kers als chocola en frisdrank nog volop verkrijgbaar. Rector A, Wevers van het Goese Ly ceum erkent dat: „Maar we bie den ook melk, salades, appels en broodjes aan. Snacks zijn ver bannen, al heeft onze vmbo- school wel één keer in de twee weken een snackdag." Zorgverzekeraar CZ werkt voor het eigen personeel al met een vet-taks. De kroketten in de kan tine zijn extra stevig geprijsd, een groene salade alleszins be taalbaar. Extra accijns op de vette hap vindt voorlichter Dirk-Jan Westerwoudt 'wel aar dig', maar hij prijst liever het CZ-idee aan een landelijk 'fit- burgerfonds' in te stellen, waar uit bewegingsprogramma 's kun nen worden betaald. „Deelne mers kun je belonen door ze bij voorbeeld de eigen bijdrage voor zorg kwijt te schelden." CZ praat daarover binnenkort met de minister. Volgens Wester woudt moeten zorgverzekeraars samen investeren in preventie. „CZ kan dit niet alleen invoe ren. Dan stijgen de premies, want programma's aanbieden kost geld, en lopen de gezonde cliënten naar de concurrent." Om het goede voorbeeld te ge ven, voert CZ eind maart een fit— burgerproject in voor het perso neel. Wie meedoet, vangt hon derd euro. Inmiddels staat de Vereniging voor de Aardappel verwerkende Industrie (Vavi) op de achterste benen. Die schakelt de Federa tie Nederlandse Levensmid delenindustrie in om Hooger vorst van zijn 'onzalige' voorne men af te houden. Vavi-secreta- ris Hans Leersen: „Een vet-taks is een eenzijdige benadering. Dan kun je ook wel liftgebrui- kers gaan belasten omdat ze de trap mijden." „Geldklopperij", noemt eige naar H. Veraart van Fonsie's Snackbar in Middelburg de vet- taks. „Ik gebruik plantaardig fri tuurvet, da's niet ongezond." Zijn collega Jan-Kees Ossewaar- de van de snackbar in het Goese NS-station: ,,Het gaat al zo slecht in de horeca en dan wordt de friet nog duurder zeker. Zo jaag je klanten de deur uit." De alleszins slanke Manon Klun- der uit Oude Tonge wacht er op de bus en werkt onderwijl nog een flinke bak patat met mayo weg. „Vettaks? Betuttelend. Ik bepaal zelf wel wat ik eet, of het duur is of niet. Die accijns op ta bak werkt bij mij ook niet. Ik rook nog steeds evenveel." BRUSSEL - De visserijministers van de Europese Unie. hebben gisteren in Brussel besloten een Europees bureau voor de visserij controle op te richten. Het bureau gaat de controletaken van de verschillende lidstaten coördineren. De bedoeling is dat de visserij controles daardoor effectie ver en eerlijker worden uitgevoerd. Minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) is een groot voorstander van het bureau, omdat dit bijdraagt aan een gelijke behandeling van vissers in alle lidstaten. Het com munautair bureau voor de visserijcontrole wordt nog dit jaar opgericht in het Spaanse Vigo. Het bureau krijgt 49 medewerkers en een jaarlijks budget van 5 miljoen euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een twintigjarige man uit Sint- Maartensdijk en een negentienjarige inwoner van Poort vliet voor hennepteelt veroordeeld tot werkstraffen van 56 uur en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Een 27-jarige Rotterdammer en een 30-jarige man uit Bergschenhoek kregen dezelfde straffen. Het viertal moet aan Delta voor het aftappen van illegale stroom 892 euro schadevergoeding betalen. De wietplantage werd door de politie vorig jaar 12 augustus aangetroffen in de woning van de man uit Sint Maartensdijk. Op zolder bevonden zich 300 hennepplanten. De twintigjarige verdachte was zelf naar de politie gestapt toen zijn kompanen hun belof te niet nakwamen met betrekking tot het verzorgen van de planten. De Poortvlietenaar woonde destijds in bij zijn twintigjarige kompaan, die financiële problemen kende. De jongste verdachte bemiddelde door de twee andere m'annen te benaderen. Zij hadden enige ervaring in het op zetten van een kwekerij, die circa vijf weken in bedrijf was. De opbrengst zouden ze onderling verdelen. MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Aardenburg riskeert zijn baan te verliezen. De man werd gisteren in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot een half jaar rijontzegging, omdat hij tijdens zijn proeftijd weer in de fout was gegaan. Daarnaast kreeg de Aardenburger 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging opgelegd. De drankrijder werd 8 oktober vorig jaar in Eede na een cafébezoek aangehouden met 555 micro gram, terwijl hij wist dat hij in zijn proeftijd zat. Officier van Justitie H. den Hartog reageerde verbaasd op het feit dat verdachte, die het rijbewijs nodig heeft voor zijn werk, zijn werkgever niet had ingelicht. „Als u zo weinig informatie geeft dan moet u de gevolgen dragen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een twintigjarige inwoner van Vianen we gens verkeersagressie conform de eis tot 130 euro boete. De man haalde 19 december 2003 met zijn bus en aanhan ger op rijksweg A58 een auto met hoge snelheid in. Bij het passeren van de auto wees de chauffeur met zijn vinger naar zijn hoofd om zijn afkeuring over het verkeersge drag duidelijk te maken. Even later werd de automobilist door verdachte bij de oprit in Rilland gedwongen aan de kant te gaan. Daar kwam het tot een scheldpartij, waar bij verdachte zich dreigend had uitgelaten. door Ben Jansen GOES - Stichting De Levende Schelde gaat zich 'met alle ge oorloofde middelen' verzetten te gen de verdieping van de Wes- sterschelde en de ontpoldering die eruit voortvloeit. Dat kon digt de stichting aan in een reac tie op het besluit van de Neder landse regering eind vorige week in te stemmen met de der de verdieping van de vaargeul naar Antwerpen. De Levende Delta is vernieti gend in haar beoordeling van de ze beslissing: „De ongelofelijke koehandel tussen Nederland en Vlaanderen heeft geresulteerd in een volstrekt ongeloofwaar dig compromis." De stichting concludeert dat de Westerschel de wordt verdiept zonder dat de alternatieven goed zijn onder zocht. Bovendien vindt ze dat de verdieping is gebaseerd op een 'achterhaald en antiek ver- drag'. De stichting - spreekbuis van Zeeuwen die tegen verdieping en ontpoldering zijn - vreest dat het overeengekomen bagger- werk de deur wijd open zet voor de vierde verdieping, omdat dé grootste containerschepen Ant werpen nog steeds moeilijk kun nen bereiken. In de afspraken tussen Nederland en Vlaande ren had naar het oordeel van De Levende Delta op zijn minst moeten worden opgenomen dat de nu op handen zijnde verdie ping ook de laatste is, Onderzoek heeft te zien gegeven dat het verlagen van de drem pels in de Westerschelde niet schadelijk is voor de natuur. Daarom is het voor De Levende Schelde onbegrijpelijk dat toch honderden hectares goede land bouwgrond voor natuurontwik keling zal worden bestemd. „Ook al wordt het woord ontpol dering vermeden, het blijft toch het prijsgeven van om de zee be vochten grond", zegt de stich ting in haar verklaring. „Ontpol dering blijft on-Zeeuws en in strijd met de historie van dit ge west. De regering denkt met een zak dukaten het verzet af te ko pen, maar geld kan hier niet recht maken wat krom is." door Frank de Klerk THOLEN - Justitie gaat de oom van een inmiddels 21-jarige vrouw uit Tholen verhoren om uit te vinden of hij haar als kind seksueel heeft misbruikt. Dit heeft het Haagse gerechtshof gis teren bepaald in de hoger be roepszaak van de vader van de vrouw. De vrouw beschuldigt, zowel haar vader als haar oom. De uit Tholen afkomstige vader (44) is door de rechtbank wegens lang durig seksueel misbruik van zijn dochter veroordeeld tot vier jaar cel. De vader ontkent zijn dochter te hebben misbruikt. Zijn advocaat, mr. Dunsbergen, vroeg het gerechtshof om de oom en de wouw beiden als ge tuigen te horen om de onschuld van de vader aan te tonen. Vol gens de advocaat kan de vrouw door het gedrag van haar oom zo in de war zijn geraakt dat zij de ontucht aan haar vader toe schrijft. Een andere mogelijk heid is dat de beschuldiging aan het adres van de oom onwaar is. In dat geval zou de aangifte te gen de vader ook op losse schroe ven komen te staan. Hofaanklager M. van der Horst zag niet de noodzaak van het ho ren van de oom. De betrouw baarheid van de verklaringen van de vrouw zou al zijn ge toetst door de gedragsdeskundi ge professor Bullens. Het hof vond het echter in het belang van de verdediging om de oom en indien noodzakelijk ook de vrouw te verhoren. De vrouw beschuldigt haar va der van seksueel misbruik tus sen haar vierde en vijftiende jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15