»zc Negatief advies voor Ter Reede PZC Gedenkstenen houden herinnering warm Uitwassen naaktrecreatie bron van ergernis Sloop van fontein op Balans kan beginnen GRATIS 13 Provincie keurt grootschaligheid Vlissings verpleeghuis af nterculturele rouwendag iet thema taal jftig jaar IT Zeeland agenda Avond over longkanker Oud-gemeenteraadslid Benno Wild overleden Pinnen op kosten van bedrijf Hondenpoep is zaak politie Kapelle Strand bij Ouddorp weer schoon Winkeldief aangehouden Voorjaarstocht van Vrolijke Tippelaars AAZET Drankrijder verkoopt auto uit voorzorg dinsdag 15 maart 2005 [JSS1NGEN - De verbouwing 0 lenorgingshuis Ter Reede 1 Vlissingen tot een verpleeg- voor 74 mensen, stuit op B,l tan de provincie. De kri- t richt zich op de grootscha- iheid van de plannen. De pro- i,ie vindt het een gemiste „s dat niet is gekozen voor einschnlige groepswoningen, npreid over Vlissingen. [DDELBURG - De provincia- migrantenorganisatie Zee- nd houdt zaterdag een inter- Iturele themabijeenkomst in kcentrum Dauwendaele in [delburg. ontmoeting is gericht op roven uit verschillende cultu- b. Het thema is Vrouwen en si De inleiding wordt ver- rgó door Ina Tanahatoe-Siep- an, docente bij Primrose, de ademte voor Neerlandistiek, bijeenkomst begint om 19.30 iren duurt tot middernacht. DDELBURG - Het scouting- mement Hikes. Interesse- en pperskampen (HIT) wordt jaar voor de vijftigste keer ouden. t vindt plaats in het weekend ir Pasen, van 25 tot 28 maart de Zak van Zuid-Beveland. geveer 1500 leden zullen deel- tenaan de activiteiten die op pillende locaties in Neder- j plaatsvinden. i wil uitproberen wat dit in- dt. is welkom bij HIT Zee- De activiteiten beginnen ierikzee en trekken via Goes r Kapelle. Geïnteresseerden tnen contact opnemen met luting Zeeland. wrorgklachten: BOO-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; is tot 12,00 uur ied actie 'alcheren «itenruststraat 18 middelburg el 0118-493000 ax: 0118-493009 "Mil: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Ramakers fbiam van den Broek Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) j*ntrale redactie Stationspark 28 posibus 31 I^OAAGOES 'el (0113)315500 n' (0113)315669 [Nil: redactie@pzc.nl i 'nternet PW.pzc.nl pPWeb@pZc.ni Stichting Werkt voor Ouderen, die Ter Reede exploiteert, hoopt in 2006 te beginnen met de verbouwing van het verzorgings huis. Van de 250 mensen die daarin wonen, gaan 150 mensen met een zorgindicatie naai' hét nieuwe woonzorgcentrum op hetzelfde terrein. De honderd mensen die achterblijven, hebben een verpleeghuisindica tie. De stichting wil het verzorgings huis daarom verbouwen, zodat de woningen ook echt geschikt worden als verpleeghuis. Vol gens directeur J. de Graaf wordt het geen grootschalig verpleeg huis, maar komen binnen het weliswaar grote gebouw klein schalige woongroepen voor zes tot acht mensen. Toch heeft de provincie kritiek op de verbouwing. De provincie streeft naar kleinschalige woon vormen in woonwijken, zodat mensen zo lang mogelijk in hun eigen buurt kunnen blijven wo nen. Als Stichting Werkt voor ouderen haar plan mag uitvoe ren, blijft de keuze voor ver pleeghuisopname in Vlissingen beperkt tot het terrein van Ter Reede, stelt de provincie. Het provinciebestuur adviseert het College Bouw Ziekenhuis voorzieningen daarom geen goedkeuring te verlenen voor de verbouwingsaanvraag van de stichting. Het Zorgkantoor, dat ook moet adviseren, stemt wel in met het plan. maar verbindt er een voorwaarde aan: de stich ting moet bij plannen met haar andere verzorgingshuizen wél rekening houden met kleinscha ligheid en spreiding over de stad. Verbouwing Directeur De Graaf wijst erop dat zijn stichting eind jaren ne gentig een plan heeft gemaakt voor het complex van Ter Ree de. De verbouwing van het ver zorgingshuis tot verpleeghuis hoort daar bij. Als die niet kan doorgaan, kan het plan dat toen is goedgekeurd, niet worden af gemaakt, waarschuwt hij. Ter Reede was een groot com plex en dat blijft een groot com plex, beaamt De Graaf. Maar daarbinnen komen meer vor men van zorg en er komen men sen te wonen die nog geen zorg nodig hebben. Zo ontstaan vol gens hem toch kleinschaligere woonvormen, ook al zijn die nog geconcentreerd op één plek. Bovendien zullen in de komende jaren ook op andere plekken in de gemeente Vlissingen echt kleinschalige woonvormen wor den gebouwd, kondigt De Graaf aan. Zijn eigen stichting heeft daar plannen voor - onder meer aan het Hogewegplein en in Sou burg-Noord - en hij hoopt dat ook een andere zorginstelling verspreid door de gemeente kleinschalige eenheden gaat bouwen. De adviezen van de provincie en het Zorgkantoor zijn belangrijk voor het College Bouw Zieken huisvoorzieningen. Volgens be stuurslid J, te Veldhuis uit Mid delburg brengt het college ad vies uit aan de minister van Volksgezondheid, de WD'er H. Hoogervorst. Die bepaalt vervol gens of hij instemt met het plan voor Ter Reede en daar ook het geld voor beschikbaar stelt. TREEKACTIVITEITEN BT-SOUBURG Palazzoli Huis, uur: Yoga; - Sportzaal Korfbalverenï- Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en n vanaf 50 jaar. ISINGEN Welzijnscentrum A. rtelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaakso- ltschaakclub Vlissingen; pHol, 16.15 uur: Power yoga; 'Hof, 20.15 - 21,30 uur: Oerdansles- ITKAPELLE - De Halve Maan, luur open avond Brassband Cres- lo. iT-SOUBURG De Ark, 19.30 uur: nkomst Aglow met spreekster lij nader inzien itine Gruwez geeft haar tweede le- over'De wereld in crisis, uitdaging »ns' niet morgen, zoals de PZC isdag 9 maart abusievelijk meldde, donderdag 17 maart, om 20.00 i de Vrije School Zeeland. Adrie de Smit: „Als geschiedenis-mannetje houdt de kazerne emotionele waarde." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gewezen brandweer man Adrie de Smit (75) heeft inmiddels geaccepteerd dat de brandweerkazerne aan de Van Dishoeckstraat in Vlissin gen binnenkort wordt gesloopt. Het ge bouw heeft zijn beste tijd gehad en de korpsen Vlissingen en Middelburg zijn versmolten. „Maai' als gewezen Vlissing- se brandweerman en geschiedenis-man netje, blijft het gebouw toch emotionele waarde houden." „Gelukkig", zegt hij, „zijn twee gedenk stenen gered. Die hebben ze mooi opge hangen in de nieuwe uitrukpost aan de Olympiaweg in Vlissingen." Het is voor hem onbespreekbaar dat die stenen in gemetseld zouden worden in de nieuwe Stadsgewestelijke kazerne aan de Stro- menweg in Middelburg. „Vhssingse ste nen horen niet in Middelburg, dan had den ze beter in gruzelementen kunnen vallen." Hij lacht. „Ik overdrijf mis schien een beetje, maar Middelburgers en Vlissingers vechten graag een beetje met elkaar. Een Vlissinger wil nog niet begraven worden in Middelburg." De Smit is 'oneerbiedig gezegd het lo pende archief van de Vlissingse brand weer'. De steen met het opschrift Brand weercentrale Vlissingen dateert van 1939, toen de kazerne in de Van Dis hoeckstraat werd geopend. „Tijdens de officiële redevoeringen moest de brand weer al uitrukken. Er was een vliegtuig je neergestort op het Badstrand. De brandweer kon de zoon van de direc teur van de melkfabriek niet meer red den." De oude kazerne heeft een mooie toren, vindt De Smit. „Dat is de slangentoren. De slangen waren vroeger van vlas en moesten daar hangen om te drogen." Het was tegelijkertijd een oefentoren, want de brandweer trainde er abseilen en het omgaan met ladders. „Dat was in de periode van voor de hoogwerkers en uitschuifladders. Later, in de Tweede Wereldoorlog, heb ben de Duitsers de toren als uitkijkpost gebruikt. „Ze hadden er hun luchtdoel geschut opgesteld." De kazerne werd ge bombardeerd en er stond niet veel meer overeind. Bij het bombardement zijn drie brandweerlieden omgekomen. „La ter is nog een vierde brandweerman door waarschijnlijk de Duitsers omge bracht." Ook de steen ter nagedachte nis aan de vier brandweerlieden heeft onlangs een nieuwe plaats gekregen aan de Olympiaweg. De kazerne aan de Van Dishoeckstraat werd opgebouwd en heropend in 1954. foto Lex de Meester „In de jaren zestig werd het laatste ge deelte aangebouwd, dat gebruikt werd door de regionale brandweer." Voordat de kazerne werd geopend, ston den er op verschillende locaties in Vlis singen handbrandspuiten. „Daarna kwamen er motorspuiten. De brand weer kreeg steeds meer spullen, die op geslagen moesten worden en om onder houd vroegen. Vandaar dat besloten werd om een grote Brandweercentrale te bouwen." Het korps veranderde ook. Jaren daar voor werd de zogenoemde plichtsbrand weer opgeheven. „Tot de jaren twintig moesten de meeste mannen een soort dienstplicht vervullen bij de brandweer of de schutterij vereniging. De Vlissing se burgemeester Van Woelderen vond het beter dat het korps uit vrijwilligers zou bestaan en schafte de plichtsbrand weer af." Op de plaats van de kazerne aan de Van Dishoeckstraat wil de gemeente Vlissin gen seniorenappartementen bouwen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het dorpscomi té Ritthem is niet tegen naaktre creatie, niet tegen naturisme, maar wel tegen de uitwassen die deze vormen van recreatie met zich meebrengen. Dat zei de voorzitter van het dorpscomité gisteren in de commissievergade ring openbaar bestuur van de ge meente Vlissingen. „Sinds de 'homoscene' van enke- MIDDELBURG - Het Palazzoli Huis Oost-Souburg, steunpunt voor mensen met kanker en hun naasten, houdt een avond over longkanker. De avond vindt plaats op woens dag 23 maart van half acht tot half tien in Ziekenhuis Walche ren in Vlissingen. Longarts P. Pinson bespreekt dan de huidi ge stand van zaken met betrek king tot diagnose en behande ling van longkanker. Bezoekers moeten zich vooraf aanmelden bij het Palazzoli Huis. Ie Walcherse stranden is verdre ven, is Ritthem een ontmoetings plaats voor homo's geworden. Dat wekt ergernis op." De bewoners van Ritthem, toeristen en gasten van een minicamping willen het strand je blijven gebruiken, zoals ze in het verleden deden. „Die komen voor rust en ontspanning en willen niet op exhibitionisme ge trakteerd worden. In de Gay-krant is het Ritthemse strand zelfs aanbevolen als top ontmoetingsplaats." Van Hoepen kaartte aan dat er geen afbakening is waar naakt gerecreëerd mag worden. Ook verweet hij de gemeente dat er niet opgetreden wordt. „Toen en kele jaren geleden het Ritthem se strandje' was opgenomen in de route van de stadswachten, was de overlast minder. Wij noemden dat blauw op het strand, en hun aanwezigheid bood soelaas." Homopraktijken Het dorpscomité maakt onder scheid tussen de bezoekers van naturistencamping Zeelandia, van wie geen overlast wordt on dervonden én de homoseksuelen die aanstootgevend gedrag zou den vertonen. Ritthemer J. Ce- vaal daarentegen, die namens minicamping Kamemelkshoek sprak, ging een stap verder. Hij vond dat ook de naaktrecreatie uit Ritthem moest verdwijnen. „Op een van de andere stranden van Vlissingen is nog wel ruimte voor naturisme. In Ritthem trekt het homopraktijken aan", zei hij. De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele beloofde het probleem op te lossen. „Er is niets mis met naturisme, wel met het misbruik daarvan. Die bron van ergernis gaan we aan pakken." De gemeente, politie en Wa terschap Zeeuwse Eilanden onderzoeken momenteel hoe het probleem opgelost kan wor den. „Binnenkort volgt daar- MIDDELBURG - Oud-gemeen teraadslid Benno Wild is zater dag overleden. Wild heeft vijf jaar namens ouderenpartij AOV/Unie 55+ in de Middelburg se raad gezeten. Wild was al geruime tijd ziek. Om die reden moest hij vorig jaar stoppen met zijn werk voor de seniorenraad -Middelburg. Wild heeft zich verder ingezet voor zijn wijk Dauwendaele. Hij was korte tijd wijkbemiddelaar. Daarnaast was hij bestuurslid van de Indische vereniging Koempoelan. De seniorenpartij had vanaf 1997 twee zetels in de raad. Na de bestuurscrisis in 2000, toen de twee PvdA-wethouders op stapten, werd Ruud Visser, de fractiegenoot van Wild, wethou der. Wild vormde vanaf dat mo ment een eenmansfractie. Beide politici werden lid van de VVD nadat de landelijke ouderenpar tij door interne ruzies uit elkaar viel. Wild en Visser wei-den in 2002 niet voor de WD in de raad ge kozen omdat ze te laag op de lijst stonden. Benno Wild is 64 jaar oud gewor den. Hij wordt morgen gecre meerd. MIDDELBURG - Een 58-jarige inwoner van Veendam heeft vorig jaar een bedrijf in Sas van Gent voor 4445 eu ro getild. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van de Mid delburgse politierechter. De verdachte werd bij verstek veroordeeld tot 120 uur werkstraf. Daarnaast moet hij aan de gedupeerde 5.000 euro schadevergoeding betalen, waaronder kosten voor rechtsbijstand. De man, die ont slag had genomen als bedrijfsleider, stal een paar maan den later de bankpas van het bedrijf. Vervolgens pinde hij een aantal keren geld bij Rabobanken in Sas van Gent en Schiedam. Ook had hij contant geld opgenomen in Ant werpen. De verdachte bleef de transacties ontkennen. Ook toen de video-opnamen van de banken hem tegen spraken. Hij verklaarde hier met zijn eigen pas te hebben gepind. De man kon dit echter niet bewijzen. De politie rechter nam daarom de eis van de officier van justitie KAPELLE - In de voortdurende strijd tegen hondenpoep neemt Kapelle hardere maatregelen. Hondeneigenaren die hun viervoeter los laten lopen of de behoefte op de stoep laten doen, lopen het risico te worden bekeurd dooi de politie. De gemeente heeft de sterke arm ingeschakeld naar aan leiding van klachten die werden geuit tijdens een informa tie-avond in Wemeldinge, maar het probleem speelt al ja ren in alle kernen. Eerdere acties, zoals het uitdelen van poepschepjes en het plaatsen van extra vuilnisbakken, hadden weinig tot geen resultaat, maar handhaven in de vorm van het uitdelen van boetes was tot nu toe niet aan de orde. Wel was eind januari vanuit de CDA-fractie ge opperd om een 'hondenpoepambtenaar' aan te stellen, een idee dat bij de andere partijen op weinig sympathie kon rekenen. Het plan is volgens een woordvoerster van de gemeente nog niet afgeketst, maar de ambtenaar komt er voorlopig niet. Dat heeft vooral te maken met het feit dat eventuele boetes die die persoon zou innen, moeten worden afgedragen aan het Rijk, terwijl Kapelle dat geld zou willen gebruiken om een deel van het salaris van de ambtenaar te bekostigen. OUDDORP - Het strand van het Zuid-Hollandse Oud dorp is weer schoon. Vrijdag spoelde over een lengte van achttien kilometer paraffine aan op het strand. Het goed je, dat onder meer gebruikt wordt in de farmacie en voor de productie van kaarsen, werd in opdracht van Rijkswa terstaat Zuid-Holland opgeruimd. Inmiddels is het strand geïnspecteerd en schoon bevon den. Van de op het strand aangespoelde paraffine zijn monsters genomen welke worden onderzocht in de hoop dat achterhaald kan worden van welk schip de paraffine afkomstig is. De uitslag van dat onderzoek is nog niet be kend. OOST-SOUBURG - In een winkel in de Verlengde Ka naalstraat in Oost- Souburg is gisterochtend een 28-jari- ge Vlissinger aangehouden wegens diefstal. De man had drie potten oploskoffie ter waarde van 20,85 euro gesto len. voor een pakket aan maatre gelen." Een van de maatregelen is dat het gebied waar naakt gerecreëerd mag worden, afge bakend wordt. „Het waterschap en de politie zullen bij de na leving van de regels worden betrokken", zei Van Dok-van Weele. MIDDELBURG - Wandel Sport Vereniging De Vrolijke Tippe laars houdt zaterdag weer haar Voorjaarstocht. Het vertrekpunt is het clubhuis van Zeeland Sport in Vlissingen. De lange-afstandslopers begin nen als eerste. Zij vertrekken om negen uur. Voor de loop van 25 kilometer kunnen wande laars terecht bij het startpunt van negen tot tien uur en voor overige afstanden, vijf, tien en vijftien kilometer, tot één uur. Deelnemers moeten zich vooraf aanmelden bij de vereniging. Die is bereikbaar op 0118 - 464753. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De fontein op de Balans in Middelburg kan worden afgebroken. De politie ke partijen in de gemeenteraad lijken geen bezwaar te hebben tegen de bouw van een nieuwe. Alleen de ChristenUnie en de SP willen dat alles op alles wordt gezet om de oude fontein te bewaren. Wethouder H. Kool-Blokland (CDA) legde de commissie ruim te gisteren nog maar eens uit dat de fontein niet gerestau reerd kan worden. Daarvoor is hij te veel beschadigd. Ook ver plaatsen van de fontein en hem ergens anders opslaan, is geen optie, zei ze. „Volgens mij zakt hij vanzelf in elkaar als we het proberen te verplaatsen." A. Rots (ChristenUnie) twijfelde daaraan. „Volgens mij is alles te restaureren, en zeker te conser veren. Is er niet meer mogelijk dan op het eerste gezicht lijkt?" „Ik denk dat het een stukje on wil is", bromde W. Steketee (SP). Vorige week bleek dat de kunste nares die ook het slavernijmonu- ment op de Balans maakt, de op dracht heeft gekregen om de nieuwe fontein te ontweipen. „Een vreemde volgorde", vond A. Damman (Lijst Damman). De gemeenteraad had het college 50.000 euro gegeven om de fon tein te restaureren. Nu wordt dat geld, zonder de raad in te lichten of om toestemming te vragen, gebruikt voor de bouw van een nieuwe fontein. Volgens Kool kon het niet anders. Als het geld niet wordt besteed, moet het worden terugbetaald aan het Rijk. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetkunststof.nl en maak kans op €2.500,- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3 lET.nl 3-330333 De nieuwe fontein wordt 'een waterelement dat ook spuit', al dus Kool, die daarmee verwees naar de kritiek op de fontein op de Markt. Voor omwonenden van de Balans is vorige week een informatieavond gehouden. Aan het einde van de avond zou de meerderheid van de omwo nenden met het plan hebben in gestemd, aldus Kool. De nieuwe fontein komt op de kop van de Balans, tegenover de Sint Joris- doelen. Het slavernij monument neemt de plaats in van de oude fontein. De ChristenUnie zei niet tevre den te zijn met de uitleg van de wethouder. De partij overweegt een initiatiefvoorstel in te die nen om de fontein te behouden. „Ik begrijp dat de heer Rots ge hecht is aan het enige stukje rots dat we in Middelburg heb ben", grapte Kool. Het slavernij monument moet op 2 juli worden onthuld, ter af sluiting van het jaar van het Zeeuws slavernijverleden. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 32-jarigc drankrijder uit Yerseke conform de eis ver oordeeld tot 1100 euro boete en een halfjaar rijontzegging. De man werd vorig jaar twee keer betrapt met te veel alcohol op achter het stuur. De eerste keer was op 16 april in zijn woonplaats. Uit de blaastest volgde een score van 560 micro gram. Het tweede alcoholdelict vond 2 december plaats in Goes. De on verlichte auto van de Yerseke- naar trok de aandacht van poli tie. De verdachte had drie keer zoveel alcohol in zijn bloed als is toegestaan. Zijn rijbewijs werd ingenomen. De man realiseerde zich na zijn aanhouding in december dat het zo niet verder kon. „Ik heb mijn auto verkocht. Ik ga nu te voet naar het café of ik rijd mee", zei hij. Dat vond officier van justi tie H. den Hartog een goede zaak. „U realiseert zich blijk baar de gevaren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13