>zc sterke controle op bacterievuur CC Naar een raadsvergadering? Liever niet! LU LU Q open DELSCHER Dagen PZC Koudekerke leeft mee met bouwputellende O tuurgroep adviseert waterschap meidoorns onder voorwaarden te behouden ritatie bij )A over lorstel PvdA Boete voor huiselijk geweld 9 Werkstraf voor hinderen politie Zeeuws succes in Speaking Award Haasje edactie: 0113-315649 nv.pzc.nl *3,,4460 AA Goes SïSén-zèeiand: 0113-315520; Ü-Vlaanderen: 0114-372770; „onaal: 020-4562500. nsdag 15 maart 2005 editie Walcheren rMiriam van den Broek DDELBURG - Meidoorns in buurt van Walcherse fruit- Itbedrijven hoeven niet di kt te worden gerooid. Wel is er insieve controle op bacterie- rbij deze struiken nodig. Op lange termijn worden de üken weggehaald, maar ze irden elders op Walcheren her- nt. adviseert een speciaal in het in geroepen stuurgroep die groenbeleid van het water- ap Zeeuwse Eilanden onder oep heeft genomen, de jaren geleden ontstond vanuit de bevolking weer- id tegen de manier waarop waterschap om ging met het en. De indruk werd gewekt er met name op Walcheren, iureus gerooid werd. Ook de ieenten en de provincie lie- zich kritisch uit over de aan- van het waterschap. Algemene vergadering van waterschap drong daarom op een stuurgroep die het inbeleid tegen het licht zou den. In de stuurgroep zitten irovincie, de Walcherse ge nten en het waterschap, [deNederlandse Fruittelers anisatie, de stichting Tuin Zeeland, de Zuidelijke d- en Tuinbouw Organisa- Eecron en de Zeeuwse Mi- Federatie zijn in de stuur- p vertegenwoordigd elpunten dviescommissie heeft giste- haar bevindingen overhan- aan dijkgraaf W. Gosse- De stuurgroep concludeert met de uitgangspunten en Instellingen uit het Groen- rNadia Berkelder IDELBURG - R. Bielok dA) had het wel verwacht, lodde (CDA) is 'een beetje s'. Reden voor de onmin tus- de twee coalitiepartijen uit Gddelburgse gemeenteraad? proefballonnetje over een uwe vergadermethode. socialisten voelen wel wat een radicaal nieuwe ma- van vergaderen. Op dit mo lt zijn de politieke bijeen- nsten in Middelburg weinig 'trekkelijk voor het publiek te volgen, vindt Bielok. Hij it een voorstel ingediend om te veranderen: korter verga- et in kleinere groepjes en 'erbesluiten nemen, de is niet bÜj met het initia- an Bielok. „Eerlijk gezegd ik er een beetje boos over. rebben in het presidium vergadering waarin fractie- zitters onderling afspraken in over procedures, red) ge- ten over hoe het verder 'Daar kwamen we niet p re- uit, Er is een werkgroep sa- jesteld, waar ook de PvdA ai' Die werkgroep heeft een tóe! gemaakt, waar de PvdA als enige niet mee eens oddelwerk", noemt Bielok voorstel dat op een politieke erderheid kan rekenen. „Het leel intern gericht, de proce- res voor de raad worden ge- "mlijncl, maar het publiek is '2 fit beeld. Ons voorstel veel laagdrempeliger. Als je °P welke manier mensen nu commissievergadering moe- wzoeken! Ze komen bijvoor- voor punt zes op de agen- Da;soms Pas om elf uur aan ïueis." w veel mensen is het boven- J,echt een drempel om in te Ihj"' krM maar vijf mi- n' Bi] ons voorstel kan men ndenverp discussiëren. Het joer formeel en na twintig jRj1 kan men weer aan de ru-~«te deel van de par- m °P (le oude voet verder, fc'angrijkste punt van ver- is een maandelijkse in- J lemarkt. Kodde sluit niet t net roer ooit nog eens ra- 031 omgaat in Middelburg. 1W] willen de geleidelijke bandelen. Misschien na dingen, in de nieuwe node." structuurplan, niets mis is. Wel draagt ze oplossingen aan voor de knelpunten. Een punt van discussie was hoe er moet worden omgegaan met meidoorns rond fruitteeltbe- drijven. De stuurgroep is van oordeel dat buiten Walcheren de meidoorns net als nu, gerooid mogen worden. Ze hoeven niet te worden herplant omdat ze daar niet zoveel voorkomen. Maar voor Walcheren zijn meidoorns typerend. De strui ken moeten daarom behouden worden. De stuurgroep stelt voor de meidoorns binnen een straal van 500 meter rond fruitteeltbedrijven op den duur te vervangen door andere beplanting. De meidoorns die weg gehaald worden, moeten elders op Walcheren terug geplant worden. De voorkeur gaat daarbij uit naar de omge ving van Westkapelle. Daar ge dijen meidoorns goed. Ook staan er nauwelijks fruitteeltbe drijven. De meidoorns die nog niet ver plaatst zijn en die binnen die straal van 500 meter staan, moe ten van mei tot oktober één of twee keer per week geïnspec teerd worden op de aanwezig heid van bacterievuur. Wordt de ziekte aangetroffen, dan wordt de struik op één meter hoogte af gezaagd. Als de ziekte voor een tweede keer in een struik komt die op maximaal 250 meter van een fruitteeltbedrijf staat, wordt de meidoom gerooid. Ter compensatie wordt elders een nieuwe geplant. Verder vindt de stuurgroep dat er een klankbordgroep moet worden opgericht. Deze kan het groenbeheersplan en de daarbij behorende jaarlijkse uitvoerings plannen bekijken en invloed uit oefenen op de fasering en de nu- MIDDELBURG - In Koudekerke leeft men mee met de ellende in Middelburg. De hoop grond op de foto wordt aangeboden om de bouwput voor het nieuwe theater in Middelburg op te vullen. Inmiddels heeft ook Jan Kuipers, de nieuwe Middel burgse stadsdichter, zich over de kwestie gebogen. Hij heeft op eigen initiatief een gedicht over cle bouwput ge maakt. De vorige stadsdichter deed ook al inspiratie op in de Korte Noordstraat. Uit protest hing Chawwa Wijn berg afgelopen najaar 25 exemplaren van haar gedicht 'De Bouwput' aan de hekken rondom de put. Allemaal theater Het bombardement is pensioengerechtigd, vier het met een nieuw zwart gat in de stad: navel van de kosmos, Theater van het Verzinken, in decoratief perspectief van de monumentenstad. Waar we de versteende afioeer van gevels registreren door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Mensen staan ver af van politiek - en vice ver sa. Daar is al veel over gezegd. De Middelburgse PvdA-fractie wil nu echt iets doen: minder, sneller en daadkrachtiger verga deren. Maar of burgers hierop zitten te wachten...? Burgers haken af bij lange ver gaderingen, propvolle agenda's en trage besluitvorming, meent de PvdA-fractie. Daarom dient zij een initiatiefvoorstel in om de afstand tussen burger en poli tiek aan te pakken. Ze denkt dat beknoptere, interactievere raadsvergaderingen, bovendien wekelijks in plaats van maande lijks, de publieke tribune laten volstromen. „Loop je dan niet het risico dat telkens hetzelfde clubje komt?", vraagt Anton Tierolff zich af, vanachter zijn tafeltje in café St. John. „Ik denk dat het inci denteel nieuwe mensen aan trekt, zoals dat nu ook al ge beurt." Toevallig bezocht de ge pensioneerd bedrijfsmaatschap pelijk werker vorige week de commissievergadering over de bouwput. „Het is interessant te zien hoe zo'n politiek proces zich voltrekt. Ik denk dat ook re gionale partijbijeenkomsten een stem geven aan burgers, maar politiek blijft een ondoorzichtig spel. Het is onvoorspelbaar; mensen raken vaak teleurge steld." In de Lange Delft maken Paul van der Guchte en Jules Redjo- sentono een middagwandeling. De laatste zou best eens een poli tiek debat willen volgen. Alleen De commissievergadering over de bouwput werd vorige week druk bezocht. foto Ruben Oreel heeft hij dat nog nooit gedaan. „Vlak voor de verkiezingen luis ter ik wel eens naar politici en ik praat erover op mijn werk, maar meer doe ik er niet mee." Hij kijkt 'broeder Paul' vragend door Aector Dooms die begin april zal plaatsvinden. De klap was 7 maart vorig jaar volgens verdachte harder aange komen dan gedacht. Het slacht offer liep een gescheurde lip op. Het was het gevolg van relatie problemen die al langer achter de voordeur speelden. Officier van justitie H. den Har- tog meende dat de mishandeling een pijnlijke afsluiting van een relatie was, die nog een nasleep heeft in de vorm van een opera tieve ingreep. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Meeu- wisse heeft gisteren een 52-jari- ge Vlissinger voor huiselijk ge weld veroordeeld tot 400 euro boete, waarvan de helft voor waardelijk. Aan zijn ex-vrouw moet hij 520 euro schadevergoeding betalen. Dat zijn de vermeende kosten van een operatie aan haar lip, aan. Nee, die ook niet. „Ooit heb ik deelgenomen aan een rondlei ding in het stadskantoor, verder kom ik er nooit. Mag je als bur ger dan gewoon op de tribune zitten? Dat wist ik niet." Wat meer interactie met de bur ger is niet verkeerd, denken bei de heren. „Mensen willen allicht hun mening uiten. Dan is het be ter politici in persoon te ontmoe ten, dan via een papiertje." Na een korte overpeinzing herin nert Van der Guchte zich een ge zegde. „Als jij je niei bezig houdt met politiek, doet zij dat wel met jou. En dat is natuurlijk niet zo verstandig." „Maar", zo zegt zijn christelijke kompaan met een knipoog, „wij houden ons liever bezig met dingen van de Heer." Batistuta houdt het voor gezien ancering van de werkzaamhe den. In deze groep kunnen de zelfde instellingen zitting ne men als in de stuurgroep. Verder oppert de stuurgroep te onderzoeken of er wegen zijn waar het snoeien teruggebracht kan worden van eens per jaar naar eens in de twee jaar. De algemene vergadering van het waterschap neemt 20 april een beslissing over de aanbeve lingen van de stuurgroep. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Vlissin- gen bekende gisteren tegenover de Middelburgse politie rechter zijn vriend voor de politie verborgen te hebben ge houden. Zijn vriend werd 17 juli vorig jaar gezocht als de (vermoedelijke) dader van een dodelijke steekpartij, die buiten voor de woning van verdachte plaatshad. Voordat de politie ter plaatse was, had hij zijn vriend naar de zol der gebracht en daar verborgen gehouden. Uiteindelijk gaf de dader zichzelf over door tevoorschijn te komen. Vast stond dat de Vlissinger het werk van de politie had belemmerd. Officier van justitie H. den Hartog zei over de ernst van het delict: „Hier staat een halfjaar gevange-^ nisstraf op." Ze eiste honderd uur werkstraf. De politie rechter veroordeelde de verdachte conform cle eis. MIDDELBURG - Leonie Chaudron (16) uit Koudekerke heeft de regionale voorronde van de BBC Speaking Award gehaald. Zaterdag demonstreerden 24 middelbare scholieren hun beheersing van de Engelse taal in Utrecht. Zij werden in drie groepen verdeeld, die elk een winnaar en een runner-up leverden. Leonie werd tweede in haar groep. „Ik had het totaal niet verwacht", zegt ze. „Ik denk niet dat ik de finale haal, maar dat dacht ik ook over de voorronde. Ik ga nog oefenen. Je weet maar nooit." Astrid van Keulen, de enige andere Zeeuwse mede dinger, viel af. Leonie strijdt op 19 maart in Utrecht voor een plaats in de finale, die op 9 april in het Vredespaleis in Den Haag plaatsvindt. (Advertentie) terwijl verse scheuren ons wereldbeeld evacueren, hemelhoge doofpotten destrueren, en een Koningstraat de guillotine wacht. Revolutie van bovenaf! Zelfs Bakoenin had geen vermoeden van de woede waarmee een overheid haar eigen kuilen graaft voor 't zoveelste monsterkalf dat met misbaar van het koeienoog halsstarrig weigert te verdrinken foto Lex de Meester maart roert zijn st; 3 aprilletje zoet, geeft nog wel eens |^een witte hoed. Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de van zaterdag 12 maart t/m zaterdag 19 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. DELSCHER is door Elsevier verkozen tot één van de 20 mooiste modezaken van Nederland en de mooiste van Zeeland Grote Markt I l-l 3 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 Advertentie Bij veel 'burgers' lijkt wel be langstelling te bestaan voor ge meentepolitiek, maar het bijwo nen van een raadsvergadering komt nauwelijks in hun gedach ten op. Dat begrijpen ze zelfs op het gemeentehuis. „Ook al gaan raadsleden kort en bondig vergaderen, dan zou ik nog niet gaan kijken. Ik laat me informeren door de media. Dat is veel makkelijker. In mijn wijk Reijershove merk ik dat politici him best doen de burger te be trekken, en wethouders zullen vast bereikbaar zijn, maar voor mij blijft de gemeentepolitiek een ver-van-mijn-bed-show", zegt een gemeenteambtenaar, die gezien haar functie liever anoniem blijft. In winkelcentrum Dauwendaele denkt ook Dineke Braakman dat een andere manier van ver gaderen een goed idee is. „Vaak moet je uit de krant lezen wat er gaat gebeuren in je stad. Het is goed om in een eerder stadium je stem te laten horen." Ze laat haar boodschappen tassen even voor wat ze zijn. „En toch heb ik het gevoel dat dit model alleen voor de vorm is gekozen, dat burgers toch geen invloed hebben. Soms lees ik een weblog van een raadslid en dan denk ik: dit schrijf je alleen voor jezelf, niet voor je kiezers." De afstand komt niet alleen door politici, dat wil Braakman best toegeven. De oorzaak zoekt ze dan ook bij zichzelf. „Als be geleidster bij Emergis werk ik in late diensten. Ik moet er niet aan denken 's avonds nog naar de gemeente te moeten gaan." Om over het dikke pak raadstuk- ken nog maar te zwijgen. het alfabet van Zeeland WeceNeR dagbladen zeeuwse almanak De ouders van die Middel burgse peuter doen al enige tijd moeite haar zindelijk te krijgen. Hoewel ze regelmatig een tijdje enthousiast mee doet, vervalt het meisje steeds weer in haar oude luierge- drag. Ook oma bemoeit zich nu met de wc-training. Ze heeft een boekje meegebracht, over drie haasjes die op de wc leren plassen. Oma moet het verhaaltje wel zes keer voorle zen. Dan zegt de peuter dat ze in haar luier heeft geplast. „Dat zouden we toch op de wc doen, net als in het ver haaltje?", vraagt oina. Zegt de peuter: „Maar ik ben toch geen haasje?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11