>zc wil sneller besluiten nemen cc LU Het was net of Wilhelmina vrijheid bracht Enten voor beginners in fruitteeltmuseum open DELSCHER Dagen Tuurlijk de beste {ndere aanpak vergaderingen in Middelburg zou meer burgers lokken Deelnemer diep teleurgesteld in Groot Dictee pijkerprijs oor vrouw uit lissingen Honderd kilometer te hard Diefstal in Vlissingse kroeg Politie pakt dronken automobilist Kast valt op jongetje (5) Twee bekeuringen tegelijk Aanhoudingen in Terneuzen zeeuwse almanak Misser KW» 512- Op de originele wijze op écht Kodak papier! „B Alleen bij... factie: 0113-315649 Predactie@pzc.nl Mbus 31,4460 AA Goes Hi/prtentie-exploitatie: Een Midden-Zeeland: 0113-315520; Uws-Vlaanderen: 0114-372770; Konaal: 020-4562500. „aandag 14 maart 2005 editie Walcheren DDDELBURG - Burger en poli- jet moeten dichter bij elkaar ;omen. I)e fractie van de PvdA Gddelburg venvacht dat die Benadering door een betere ver fstructuur bereikt wordt. Lcommissie- en raadsvergade- irgen duren te lang, de agen t's zijn overvol en de besluit- orming verloopt te traag. Daar door haken burgers af. De PvdA stelt voor om de raadsvergade ring niet meer maandelijks, maar wekelijks te houden. De PvdA heeft als indiener van dit initiatiefvoorstel de verwach ting dat de ontmoeting tussen raadsleden, burgers en maat schappelijke organisaties beter wordt. De commissievergaderingen ver vallen in dit model en alle verga deringen worden besluitvormen de raadsvergaderingen. De bij eenkomsten moeten alle opge deeld worden in drie delen. Een deel bestaat uit informatieverga ring en informatie-uitwisseling, een ander deel uit debat. Elke vergadering wordt afgesloten met besluitvorming. In drie verschillende zaaltjes van het nieuwe stadskantoor kunnen tegelijkertijd bijeenkom sten worden gehouden. Doordat burger en raadslid direct met el kaar van gedachten kunnen wis selen en overleggen, zouden knelpunten sneller opgelost wor den. Daadkrachtiger Volgens de PvdA levert deze werkwijze alleen maar winst op: Er wordt minder, maar sneller en daadkrachtiger vergaderd. Tegelijkertijd zijn er meer ont moetingen. De Middelburgse fractie stelt voor om de werkwijze op 1 mei in te voeren. Een keer per week vinden van 19.30 tot 20.30 uur activiteiten plaats in de verschil lende zalen. Het publiek kan inspreken op de onderwerpen. Ook kunnen raadsleden vraagstukken onder zoeken en met elkaar overleg gen over het indienen van wijzi gingsvoorstellen. In de pauzes kunnen verenigingen en instel lingen zichzelf presenteren of ze kunnen de raad over hun proble men informeren. In het raadsde- bat worden enkele belangrijke punten behandeld, waarna be sluiten worden genomen. Om elf uur is de raadsvergadering ten einde. Ander argumenten voor de nieu we werkwijze zijn dat het pu bliek meer inzicht krijgt in de bestuurlijke processen en dat de bijeenkomsten van de raad laag drempelige!' worden. BUSSEL-„Gedrochtelijk. Be- irkan ik het Groot Nederlands ctee 2005 niet typeren." Dat de mening van Mare de Smit [Philippine. Iterdag nam hij deel aan de fi le in het Vlaams parlement in ussel. in de categorie specialis te j steekt zijn teleurstelling niet derstoelen of banken. „Ik rea- er niet zo omdat ik zelf veel aten heb gemaakt. Nee, dit as ook de reactie van de win- ar en van talloze anderen. Als tde weg is die wordt ingesla- n met het dictee, hou ik het Dr gezien." llgens De Smit, werkzaam op redactie van Van Dale in recht, heeft de opsteller van l dictee het woordenboek engeslagen en allerlei ziektes scheikundige termen opge- tht. „Dit is echt te moeilijk en et het dictee geen goed." Smit had 27 fouten en eindig- op de dertiende plaats. or Marcel Modde ÜIKZEE - De Vlissingse rjolein Meier van COS Zee- d heeft de Neeltje Spijker- js gekregen. pedewerkster van het cen- m voor internationale samen- rking in Goes verdient de wis- trofee onder meer voor haar ft voor verbetering van de po- evan allochtone vrouwen, zo rd zaterdag bekendgemaakt, erkenning werd haar uitge- d tijdens de viering van inter zonale vrouwendag in Zierik- door Jean-Lou de Gucht EEDE - Het was alsof die twin tig minuten die koningin Wil helmina op 13 maart 1945 in Eede doorbracht, in de tijd ge stold waren en zaterdag weer tot leven kwamen. Inclusief de historische grensoverschrij ding om 12.29 uur. Eduard Cuelenaere schreef his torie met zijn meelstreep, die hij trok om de grensovergang te markeren. Het granieten grenspaalt je was vernietigd en er was nergens verf om de over gang te markeren. Cuelenaere stapte op de toen zeventienjari ge Louis van Parijs af en vroeg of hij meel had. Met een hand vol varkensmeel keerde hij te rug en de streep kon getrokken worden. Toen was het wachten op de koningin, bij het destijds door August de Geeter uitgeba te café. Muisstil Toen Wilhelmina uitstapte, was het even muisstil. Vervol gens liep ze een stukje, waar door ze eigenlijk al op Neder landse bodem stond. Daarom stapte ze weer twee meter ach teruit, om vervolgens officieel de grens - de meelstreep - over te steken. De vorstin zette voor het eerst na bijna vijf jaar bal lingschap in Londen weer voet op vaderlandse bodem. 'Een merkwaardige situatie; op Ne derlands grondgebied zijn zon der te regeren,' schreef ze later in haar autobiografie Eenzaam maar niet alleen (1959). Na het leve de koningin en het Wilhelmus was het even dood stil. Wilhelmina werd vervol gens welkom geheten door de Zeeuwse Commissaris van de Koningin, jonkheer J.W. Quar- les van Ufford, en stak haar ge- handschoende hand uit naar Louis en Eduard en enkele an dere wachtenden. Van Parijs zei later: „Het was net of zij echt de vrijheid bracht." Zater dag is Van Parijs er weer bij wanneer de aankomst van Wil helmina wordt nagespeeld. Maar voor het zover is, tonen zestig figuranten in een histo risch spel het wel en wee van Eede in de oorlogsjaren. „Bid den, bidden moet je. Met de Louis van Parijs (links) helpt met het trekken van de meelstreep op de grens, zoals hij dat zestig jaar geleden ook deed handen op elkaar", roept me neer pastoor. Terwijl het ge luid van vallende bommen uit de luidsprekers schalt, huilen de kinderen en druipt de angst van de gezichten van de men sen af. Een van de kinderen schrijft 'oorlog en vrede' op het schoolbord. Het zal nog maan den duren voor Eede bevrijd wordt. Dat is op 16 oktober 1944. Eede heeft dan een hoge prijs betaald. Meer dan 95 pro cent van het dorp is verwoest. In de buurt van het Leopoldka- naal wordt van huis tot huis ge vochten. Maar er komen betere tijden voor de inwoners van Eede. De bevrijders zijn in aantocht. Meer dan dertig legervoertui gen rijden zaterdag onder een waterig zonnetje de grens over. Toegejuicht door de figuranten in kledij van zestig jaar gele den en de toeschouwers in mo derne outfit. De militairen in de tanks delen snoep uit. De mensen dansen op straat. En dan arriveert Wilhelmina, ge speeld door Lucy van Graef- schepe. In jas met grote bont kraag. Het is niet toevallig dat Wilhelmina in Eede aankwam. Ze heeft een plaats gezocht waar de gevolgen van de oorlog duidelijk zichtbaar waren. Dan is het alleen maar wachten op de emmer met meel, die over de weg wordt uitgestrooid. Van Parijs steekt ook een handje toe. Eede is gereed om Wilhel mina te ontvangen. Ze over schrijdt de grens en neemt het woord. „Lieve vaderlanders. U weet niet hoelang ik mij hierop heb verheugd." Het Wilhelmus klinkt en het historisch spel zit er op, Het gezelschap bij de grens verplaatst zich naar het nationaal monument. Nood Burgemeester J. Sala van Sluis staat stil bij wat hij noemt 'een bijzondere gebeurtenis voor heel Nederland.' „We denken terug aan de nood van de men sen die vochten voor de vrij heid. Het kan geen kwaad om eens te beseffen hoe goed we het nu hebben."Vervolgens leg gen kinderen bloemen bij de foto Peter Nicolai drie monumenten; het natio naal monument, het monument burgeroorlogslachtoffers en het Canadees monument. Na deze plechtigheden onthult wet houder Leen Kamphuis de gere noveerde Canadese tank op de hoek van de Brieverstraat en de rijksweg. De meelstreep is even later nauwelijks meer te zien, Wilhelmina is weer Lucy van Graefschepe en de colonne militaire voertuigen rijdt Eede uit. Maar de grensoverschrij ding blijft bij de Eedenaren in het geheugen gegrift staan Al was het maar vanwege de tekst op het nationaal monument: 'Hier keerde op 13 maart 1945 onze landsvrouwe terug tot haar volk.' door Ingrid Huibers KAPELLE - Ook mensen die niets weten van onderstammen, enten of oculeren hebben zater dag tijdens de entmiddag in het Fruitteeltmuseum in Kapelle een leuke middag. Boomkwe ker, fruitteler en hovenier P. Os- sewaarde blijkt over een enge lengeduld te beschikken. „Er is een meneer in Engeland die precies heeft uitgezocht wel ke onderstammen geschikt zijn om op te enten. Uit tachtig soor ten heeft hij er vijf of zes geselec teerd", begint hij. Hoe je zoveel onderstammen krijgt? „Afleggen", zegt Osse- waarde beslist. „Je stopt een tak in de grond en op elk oogje krijg je een scheut. Die scheuten kun je opkweken tot mooie onder stammetjes." Je hebt zwakke en sterke on derstammen, vervolgt hij. „Als je bijvoorbeeld een goudrenet ent op een zwakke onderstam, krijg je een klein boompje. Zo'n boompje draagt na een jaar of twee, drie al vruchten. Neem je een sterke onderstam, dan gaat zo'n boom eerst flink groeien. Dan duurt het wel even voordat er appels aan hangen. Ze zeggen niet voor niets: 'Boompje groot, plantertje dood'." Hij ruimt en passant alvast een dreigend mis verstand uit de weg: „Je kunt geen appels enten op de stam van een kersenboom. Dat gaat niet. Appels horen op een on derstam van een appelboom en pruimen op een onderstam van een pruimenboom." Enten kan volgens Ossewaarde het hele jaar door. Oculeren daarentegen heeft alleen in de zomer succes. Hij wil het best even voordoen. „Je snijdt een oogje van een tak. En dan maak je op een andere plek in de tak een kruisje. Je snijdt net zo diep totdat je sap ziet. Oogje erin en afdekken met de bast die je net gedeeltelijk hebt losgesneden. Tot slot nog een bandje erom en klaar is kees. Na een week of drie zit het vast." Stoofperen Een leuke perenboom voor een stadstuin in Goes? „Gieser Wil deman. Dat zijn die kleine stoof peren", zegt Ossewaarde. Hij hoeft er geen seconde over na te denken. Liefhebbers van handperen raadt hij de conference aan. „Een lekker sappig peertje en het ras is redelijk resistent te gen ziekten." KRUININGEN - Een 21-jarige man uit de gemeente Rei- merswaal kon zaterdagnacht op de N289 bij Kruiningen zijn rijbewijs inleveren omdat hij honderd kilometer per uur te hard reed. Op de N289 geldt een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. Even later die nacht werd langs de Kanaalweg bij Yerseke een 38-jarige automobi list uit de gemeente Kapelle aangehouden. De man reed 149 kilometer per uur, terwijl op de Kanaalweg maxi maal tachtig kilometer per uur mag worden gereden. VLISSINGEN - In een horecagelegenheid op het Bel- lamypark in Vlissingen zijn gisterochtend tussen drie en vier uur een jas, colbert, sjaal, gsm en een portemonnee ge stolen. De gsm en de portemonnee werden uit een tas ge stolen. De portemonnee werd later teruggevonden, enkele euro's en persoonlijke papieren waren meegenomen. Ook de jas werd later teruggevonden. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend even voor vijf uur in de Kasteelstraat in Vlissingen een 32-jarige au tomobilist uit die stad aangehouden. De man negeerde in de Scheldestraat een stopteken en raakte met zijn auto de fiets van een politieagent. Na een korte achtervolging werd hij aangehouden. De Vlissinger bleek niet in het be zit van een rijbewijs, had meer dan drieënhalf keer de toe gestane hoeveelheid alcohol gedronken en had een rijver bod voor zes maanden. De politie heeft hem ingesloten. GOES - Een vijfjarig jongetje uit Vlissingen is zaterdag middag rond kwart over twaalf in de openbare biblio theek aan de Oostwal in Goes onder een kast terechtgeko men. Het slachtoffertje is met een ambulance naar het Oosterscheideziekenhuis vervoerd. Daar bleek hij geen verwondingen te hebben. Het jongetje probeerde bij een beeldscherm te komen hoog in een informatiekast van wo ningbouwvereniging RWS. De kast klapte om en kwam bovenop de jongen terecht. BRUINISSE - Een twintigjarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland heeft gistermiddag om tien voor vijf twee bekeuringen tegelijk gekregen op de Phi- lipsdam in Bruinisse. Hij nam tegen de rijrichting in de ro tonde en wilde bij het zien van de politie nog vlug zijn gor del omdoen. TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Zandvoort. een 39-jari- ge Terneuzenaar en een 29-jari- ge Axelse zijn in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over een aangehouden in de Terneuzense Nieuwstraat. De mannen was de toegang ont zegd tot een horecabedrijf in de Nieuwstraat, waarna zij slaags raakten met twee portiers. De twee verzetten zich bij hun aan houding en de vrouw bemoeide zich hiermee. Nadat haar ver schillende keren verzocht was weg te gaan, viel zij een agent aan waarna ook zij werd aange houden. De drie zijn, na verhoor, in de loop van gisteren weer in vrij heid gesteld. Advertentie maart roert zijn staart, aprilletje zoet, geeft nog wel eens een witte hoed. ttk-:: Maar., bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de van zaterdag 12 maart t/m zaterdag 19 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. DELSCHER is door Elsevier verkozen tot één van de 20 mooiste modezaken van Nederland en de mooiste van Zeeland Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 Belangstellenden kregen zaterdag in hel fruitteeltmuseum in Kapelle uitleg over het enten van fruitbo men. foto Willem Mieras Ze reed naar huis, de radio op lHet interview was net afge lopen en er werd muziek ge draaid. Toen ze thuiskwam was ze er nog helemaal vol van. De da gen erna waren gevuld met verwoede pogingen het num mer op internet te vinden, met wat kreten die ze van de aftiteling onthouden had. Ein delijk had ze het dan. Enthou siast riep ze haar vriend erbij om het te laten horen. „En. had je dit al eens gehoord?", vroeg ze. „Jazeker", ant woordde hij droog. „Zeven jaar geleden was het een hit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9