Vorming regering Irak mislukt Beerput gaat verder open bij Frans pedofilieproces Bush laat leider Sinn Fein vallen Italiaanse Unabomber verdacht van bomaanslag Grote pro-Syrische betoging in Libanon 5 VS geven doodschieten Bulgaarse militair in Irak toe loerden zouden meer ministersposten opeisen Opec handhaaft productieplafond Britse leger wil meer moslims Bosnische Serviër geeft zich over Tsjetsjeense commandant gedood Paus weer thuis in Vaticaan Europa doet onderzoek naar arrestaties door CIA ichutter Atlanta ia klopjacht en jijzeling gepakt erkiezingen Macedonië haanse cadetten oefenen mjgMfr maandag 14 maart 2005 redactie buitenland JPIABulgarije trekt rle 450 ililaircn in Irak niet terug, Jnig nu een Bulgaarse mili- j, door Amerikaanse troepen doodgeschoten. Uit heeft mi ner Passy van Buitenlandse Zaken gezegd. Volgens hem was het doodschieten van de Bul gaarse militair 'een tragisch on geluk'. Dat mag volgens hem geen invloed hebben op het bui tenlands beleid van het land. „Dit soort ongelukken gebeuren in elk beroep", zei Passy. Het Amerikaanse opperbevel in Irak heeft inmiddels toegegeven dat de Bulgaarse militair op 4 maart per ongeluk bij Hamzah is doodgeschoten. Troepen bij een communicatiecentrale wa ren daarvoor verantwoordelijk. De Bulgaar maakte deel uit van een patrouille die zich over een donkere weg verplaatste. De Amerikanen waren extra ge spannen, omdat hun positie kort daarvoor was aangevallen door opstandelingen. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken Rice heeft persoonlijk haar condoleances aan de familie van het slachtoffer overgebracht. Ilij was de achtste Bulgaar die in Irak omkwam. GPD I«nn7e redactie buitenland - De Iraakse sjiiti- en Koerdische politieke lei- trszijn er niet in geslaagd een te vormen. Dat had for- voor woensdag moeten ge- turen, als het nieuwe parle- ieni voor het eerst bijeenkomt, «im zes weken na de verkiezin- De partijen van de sjiieten won de stembusgang, de Koerdische partij was een heel goede twee de. Samen hebben zij een twee derdemeerderheid Volgens vice-premier Shways, een sjiiet, zullen de onderhande lingen na de bijeenkomst van het parlement worden hervat. Aan Koerdische zijde werd ge zegd dat sommige punten nade re discussie vragen. De Koerden zullen daartoe nieuwe voorstel len doen Of die acceptabel zijn voor de sjiieten is de vraag. Totdat er een nieuw kabinet is, zal de door velen gehate pro-Amerikaanse interim-rege ring van premier Allawi blijven zitten. Naar verluidt willen de Koer den meer ministers in het te vor men kabinet. Bovendien willen zij een grotere autonomie in het noorden van het land en in een groter gebied. Ook willen zij een groter deel van de olie-inkom sten van het land. Talabani De Koerden zijn bereid een sjiiti- sche president te accepteren mits de premier een soenniti sche moslim wordt. De Koerdi sche leider Talabani zou een be langrijke post in het kabinet moeten krijgen: Binnenlandse Zaken, Financiën of Defensie. Ondertussen houdt het geweld van met name soennitische zijde aan. Er werden dit weekeinde vier lij ken gevonden: drie dode Iraakse militairen en een politieman. Donderdag werden nog vijftig mensen gedood door een bom aanslag in een sjiitische moskee. Zaterdag kwamen zes Iraakse militairen bij een bomaanslag in Mosul om. In dezelfde stad sneuvelde een Amerikaanse soldaat. In de hoofdstad Bagdad doodde een bom twee Amerikaanse burgers die in Irak werkten. GPD KOEWEIT - De Organisatie van Olie-Exporterende Lan den (Opec) handhaaft haar productieplafond ondanks het huidige hoge niveau van de olieprijzen. Dit verwacht de minister van Energiezaken van Koeweit, sjeik Sabah, die tevens voorzitter is van het oliekartel van elf landen. Vorige week steeg de prijs van een vat Noordzee-olie (van 159 liter) tot boven de 54 dollar, het hoogste niveau sinds deze notering in 1988 werd ingevoerd. De Opec hanteert een productieplafond van 27 miljoen va ten per dag en neemt daarmee ongeveer 40 procent van de wereldproductie voor haar rekening. AFP/RTR/ANP LONDEN - Het Britse leger wil meer moslims rekruteren. Zaterdag is een oproep gedaan aan de islamitische ge meenschap in het land. Commandant van de strijdkrach-r ten M. Walker zei zich persoonlijk te willen inzetten voor een leger dat meer de culturele, religieuze en etnische di versiteit van de maatschappij weerspiegelt. Het leger van Groot-Brittannië telt circa driehonderd mensen uit de moslimgemeenschap. ANP/AFP BANJA LUKA - De Bosnische Serviër Gojko Jankovic; die door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag wordt be schuldigd van oorlogsmisdaden, heeft zich overgegeven aan de Bosnisch-Servische autoriteiten. Dat is gisteren vernomen in regeringskringen in Banja Luka. Jankovic gaat vandaag naar Den Haag om zich te melden bij het tribunaal. Jankovic was gedurende de oorlog in Bosnië (1992-1995) plaatsvervangend commandant van de militaire politie en een van de belangrijkste paramilitaire leiders in de stad Foca, te zuidwesten van Sarajevo. Volgens de aanklacht was Jankovic verantwoordelijk voor een eenheid militai ren die zich schuldig heeft gemaakt aan verkrachtingen en martelingen van vrouwen. ANP/AFP VLADIKAVKAZ - De commandant van de Tsjetsjeense rebellen in de hoofdstad Grozny is gisteren gedood door een pro-Russische Tsjetsjeense militie. Dat heeft een woordvoerder van het Tsjetsjeense ministerie van Binnen landse Zaken gemeld. Chanpatsj Mavsarov werd doodgeschoten in Grozny. Vol gens de woordvoerder van het ministerie bood hij verzet toen de militie van Ramzan Kadyrov, de zoon van de voor malige Tsjetsjeense president Kadyrov, hem wilde arreste ren. Vorige week werd al de leider van de rebellen, Asian Maschadov, gedood door het Russische leger. ANP/AFP ROME - Paus Johannes Paulus II is terug in Vaticaan stad. De 84-jarige leider van de Rooms-Katholieke Kerk verliet gisteravond het Gemelli-ziekenhuis in Rome, meer dan twee weken na een succesvol verlopen keeloperatie. De paus was opgenomen vanwege ademhalingsproble men. Om die te verhelpen is er een buisje in zijn keel aan gebracht. Daarna moest de paus weer leren praten. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De Amerikaanse president Bush heeft persoon lijk opdracht gegeven om de Noord-Ierse Sinn Fein-leider Gerry Adams te weren van offi ciële gelegenheden. Adams, voorman van de politieke tak van de terreurgroep IRA, ver trok zaterdag naar de Verenigde Staten om het gedeukte imago van Sinn Fein onder Ierse Ame rikanen op te poetsen. Volgens de zondagseditie van de Britse krant The Independent wil Bush niet dat Adams er een al te groot podium krijgt. De pre sident heeft volgens de krant ook bepaald dat Adams geen vi sum heeft gekregen dat hem recht geeft om in de VS fondsen te werven. Sinn Fein heeft in de VS een flinke aanhang en ook belangrijke geldschieters. Volgens een Amerikaanse over heidsfunctionaris wil het Witte Huis duidelijk maken dat Adams geen 'betrouwbare part ner voor de vrede meer is', een positie die vergelijkbaar is met de Palestijnse leider Arafat die toen hij nog leefde door Bush volstrekt werd genegeerd. Bush houdt Adams en het Iers Republikeins Leger verantwoor delijk voor het vastlopen van het mede door de VS gesteunde vredesproces in Noord-Ierland. Ook een recente grote bankover val door IRA-leden en een IR A-moord in Belfast zijn voor Bush reden om Adams de rug toe te keren. Volgens Ierse media zal Adams tijdens zijn bezoek overigens wel met Amerikaanse politici en overheidsfunctionarissen spre ken. Hij is evenwel niet uitgeno digd voor de traditionele viering van Saint Patrick's Day, aan staande donderdag in het Witte Huis. Verdwijnen Adams bezoekt behalve Was hington ook New York, New Jer sey, Philadelphia, Cleveland en Cincinnati. In de laatstgenoem de stad herhaalde Adams in de nacht van zaterdag op zondag dat het IRA 'eens van het toneel zal verdwijnen'. Hij nam voor een gehoor van Ierse Amerika nen ook afstand van de recente IRA-moord op een katholieke man in Belfast. De Sinn Fein-lei- der verklaarde 'teleurgesteld maar niet beledigd' te zijn dat Bush hem niet heeft uitgeno digd. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Europese lan den onderzoeken of agenten van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA de wet overtreden door terreurverdachten in Euro pa op te pakken en vervolgens over te brengen naar landen waar zij tijdens verhoor worden gemarteld. Dat heeft The Was hington Post gisteren bericht. Volgens de krant hebben Zwe den, Duitsland en Italië een on derzoek ingesteld naar de vraag of de CIA illegaal verdachten heeft gedetineerd en naar een ander land heeft overgebracht. Het zou gaan om zeker vijf man nen die zeiden te zijn ontvoerd en in een ander land te zijn on dervraagd en gemarteld. Toen bleek dat zij niets met de terreurorganisatie Al Qaeda te maken hadden, zijn zij vrijgela ten. Mensenrechtenorganisaties beschuldigen Washington ervan dat verdachten worden overge bracht naar landen als Egypte, Jordanië, Pakistan en Afghanis tan, waar zij op hardhandige wijze aan de tand worden ge voeld. Soeverein De CIA voert dergelijke 'uitle veringen' doorgaans uit met hulp van bevriende lokale inlich tingendiensten. De Europese au toriteiten onderzoeken of deze praktijk een schending is van de soevereiniteit van hun land en mensenrechten, aldus de krant. Ook zouden de autoriteiten de mogelijkheid onderzoeken of de CIA-agenten kunnen worden vervolgd of dat zij diplomatieke onschendbaarheid genieten. ANP door Henk Glimmerveen ANGERS - Het monsterproces tegen enkele tientallen inwo ners van Angers in Frankrijk is vorige week begonnen. De ver dachten worden beschuldigd van verkrachtingen en andere seksuele misdaden op grote schaal tegen 45 kinderen. Maar liefst drie dagen hadden vier griffiers nodig om de honderden pagina's tellende aanklacht voor te lezen. Voor het eerst hoorde een aantal verdachten wie hen bij de poli- van onze redactie buitenland MOTTA Dl LIVENZA - Door een bomexplosie in een kerk in Motta di Livenza, in het noorden van Italië, zijn giste ren zeker twee mensen ge wondgeraakt. De bom was ge plaatst in een elektrische kaars in de dorpskerk. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van een persoon die bekend staat als de 'Italiaanse Unabomber'. tie had aangegeven, hetgeen on middellijk tot woedende ruzies leidde. Parketwachten moesten de vechtersbazen in de rechts zaal uit elkaar halen. Dat was al een kwelling, maar de eerste ver horen confronteerden rechters, juryleden en rechtbankverslag gevers met een nog zwartere werkelijkheid. Opa's, vaders en moeders die zonder met de ogen te knipperen toegaven dat zij zich vergrepen aan kinderen, vaak nog kleuters. Moeders die na afloop een slof sigaretten in ontvangst namen en zoontje of dochtertje een paar francs toe- De anonieme dader heeft de af gelopen tien jaar al verscheide ne keren explosieven in ge bruiksartikelen verstopt. Dit gebeurde telkens in kleinere steden in het noordoosten van Italië. Paasei In januari ontplofte nog een plastic paasei in de plaat Trevi- sio, nadat kinderen ertegen hadden getrapt. Bij dat inci dent raakte niemand gewond. De Unabomber dankt zijn stopten voor in de spaarpot. De gruwelijkheden speelden zich af in de flat van de 36-jarige Fran- ck V. in de ogenschijnlijk rusti ge buitenwijk Saint-Léonard. V. geldt als één van de hoofdver dachten. Om zijn achtergronden wat beter te kennen hoorde rechtbankpresident Maréchal Francks vader, Philippe (59). De laatste was in 1991 tot dertien jaar gevangenisstraf veroor deeld vanwege een reeks ver krachtingen van een aantal min derjarigen. Onder de slachtof fers: zoon Franck plus twee kin deren van 9 en 12 jaar uit diens naam aan zijn Amerikaanse te genhanger Theodore Kaczyns- ki. De voormalige hoogleraar wiskunde werd in 1998 tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij zeven tien jaar lang bombrieven had gestuurd aan onder anderen functionarissen van universi teiten en luchtvaartmaatschap pijen. Drie mensen kwamen door toe doen van de Amerikaanse Una bomber om het leven. ANP/AFP tweede huwelijk. Franck spartel de niet tegen, zei de officier van justitie onder verwijzing naar de zwakbegaafde gesteldheid van de jongen. Op de vraag van de rechter aan Philippe waarom hij kinderen verkrachtte, ook zijn eigen kin deren, antwoordde hij: „Ik zal u eerlijk zeggen, ik hou niet van ze. Ik heb ze dertien jaar niet ge zien, ik heb me nooit met ze be ziggehouden en ik heb ook nu nog geen reet met ze te maken." Hel Waarom Franck zijn vader toch bij hem in huis had genomen, zelfs als hij wist wat voor vlees hij in de kuip had, vroeg rechter Maréchal vervolgens aan de zoon. „Ik ben stom geweest, ik wilde dat mijn vader mijn kinde ren leerde kennen", antwoordde Franck. Die kennismaking met opa was voor de kinderen van Franck en diens echtgenote Pa tricia een hel. Marine, Inès en Vincent moesten met grootva der doktertje of verstoppertje spelen in de slaapkamer en als opa aan zijn gerief was geko men stopte hij zijn schoondoch ter wat geld toe. Toen Patricia door de verdediger van Franck werd gevraagd wat zij be schouwde als de zwakkere kan ten van haar moederschap ant woordde de 32-jarige vrouw: „Ik was nooit erg goed in schoonmaken. En ik rook." Is dat alles, wilde de advocaat weten. Ja, meer kon Patricia niet bedenken. GPD - Na een massale op de man die vrijdag rechtbank in het Ameri- Atlanta een rechter dood- is zaterdagmiddag de frdachte schutter opgepakt, fat heeft de politie meegedeeld. L 33-jarige man werd opge- fckort nadat hij in een appar- teentencomplex in Atlanta en- He mensen gegijzeld had. Bij jacht op de schutter werden laderden politiemensen inge- hakeld. Toen agenten zijn iuilplaats omsingelden, gaf schutter zich over. e man moest vrijdag voorko- b wegens verkrachting en ont- lenng. Hij wist het wapen van i hulpsheriff te bemachtigen schoot behalve de rechter ikeen agent en een rechtbank- mograaf dood. Verder ver- onddehij enkele mensen, jdens zijn vlucht maakte de hutter nog een vierde slachtof- rin Atlanta werd het lijk van i douanebeambte gevonden, [politie bevestigde dat ook hij vermoord door de schutter, er vandoor ging met het üistwapen. ANP/RTR 10PJE - In Macedonië zijn gis- ren gemeenteraadsverkiezin- i gehouden. De stembusgang mde de sluitsteen van het vre- sakkoord waarmee in 2001 i escalatie van de burgeroor- pverd voorkomen. nacht wordt dat de Albane- fflinderheid na de verkiezin- nmeer invloed krijgt in voor de steden Tetovo en Struga en rpen rond de hoofdstad Skop- Inen rond Tetovo werd enke jaren geleden hevig gevochten Ken Albanese rebellen en het germgsleger. ANP/AFP Een jongetje in uniform, omgeven door geestelijken, houdt de Libanese vlag vast tijdens de betoging in Nabatiyeh. van onze redactie buitenland NABATIYEH - In de zuid-Liba- nese stad Nabatiyeh hebben gis teren ruim tweehonderdduizend mensen betoogd tegen de terug trekking van de Syrische troe pen uit Libanon. De pro-Syrische Hezbollah-be- weging en de Amal-partij had den tot de demonstratie opgeroe pen. De betogers droegen spandoe ken mee met leuzen tegen VN-re- solutie 1559, waarin de terug trekking van alle buitenlandse troepen wordt geëist, zonder dat Syrië bij naam wordt genoemd. Ook droegen zij portretten mee van de Syrische president Assad en Hezbollah-leider Nasrallah. Grote anti-Syrische betogingen in de hoofdstad Beiroet dwon gen eind vorige maand de Liba nese regering tot opstappen. Sindsdien houden ook de voor standers van de Syrische aanwe zigheid in het land massale bij eenkomsten. De Amerikaanse krant The Was hington Post meldde gisteren dat Syrië beloofd heeft voor het einde van de maand eenderde van zijn vijftienduizend man schappen terug te trekken over de grens. De krant baseerde zich op bronnen bij de Ameri kaanse regering en bij de Vere nigde Naties. foto Damir Sagolj/RTR De regering in Damascus heeft beloofd dat alle militairen wor den verplaatst naar de Be- kaa-vallei in het oosten van Li banon, als eerste fase in een pro ces dat moet leiden tot volledige terugtrekking. Die troepenver plaatsing moet ook nog deze maand worden voltooid. ANP/AFP haanse vrouwelijke politiecadetten staan op wacht, [J Co"eÉ>a's een gevel beklimmen. Dat gebeurde zaterdag tij- f. een oefening ter gelegenheid van een diplomeringsceremonie politieacademie in de hoofdstad Teheran. foto Raheb Homavandi/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5