Netwerk jeugdbrandweer groeit Burgemeester te paard bij straö PvdA wil aiuk,T ipZC PZC Doe-het-zelfmarkt voor diabeet Neeltje Spijkerprijs voor Vlissingse opzet vergadering Export uien komt weer op gang .11 iteeds meer gemeenten zien nut in van goede jeugdopleiding uto in de sloot invoegen de snelweg Toch stoffenbeurs in Goes Diefstal in Vlissingse kroeg Politie pakt dronken automobilist Vragen over huisartsen AAZET bij nader inzien maandag 14 maart 2005 fffMarcel Modde URGH-HAAMSTEDE - Het ndelijk netwerk van jeugd- Uweerkorpsen wordt ver- erl(l. Steeds meer gemeenten en volgens coördinator R. van Werfhorst van de brandweer éhouvven-Duiveland de toege- ,^de waarde van een sterke ngdopleiding. als middel om oldoende nieuwe aanwas in het ijwilligerskorps te krijgen. beleidsplan 2005-2008 it zaterdag tijdens de jaarver- jdering van de sectie Jeugd- pweer Nederland in Arn- em werd besproken, wordt eer werk gemaakt van voor- Hiting. [e: aantal brandweerkorpsen jt er een jeugdopleiding van K tot en met 18-jarigen op na- fcudt groeit, constateert Van de ïrfhorst tevreden. Landelijk jn er momenteel 137 jeugdgroe- m. Desondanks hebben veel Heren er geen benul van dat zich bij zo'n groep kunnen jimelden en wat daar wordt aan. breiding van het jeugdkorps rgt evenwel ook extra begelei- jg. benadrukt de Schouwse rdinator. „Vergeet niet, het ft vrijwilligerswerk, dus je ie: wel de mensen vinden die irwat tijd in willen stoppen. It is niet altijd even makke- aamstede groep Haamstede, die twee iereenvolgende jaren natio- 1 kampioen werd bij de lan- ijke wedstrijden, kan momen- bouwen op een sterke eigen «eek. Letterlijk, want van zes gdleden is hun vader brand- m. Jeroen van de Werf- Mathijs Geldof en Jenni- Meddeler zijn recent afge- taid omdat ze negentien jaar si geworden. Evenals (ei- Ibreed) twaalf van hun leef- jenoten. Het merendeel imt na verloop van tijd door het reguliere korps, leert raring. de Werfhorst heeft zijn ei- 0 zoon, Jennifer en Matthijs IEMUIDEN - Op de A58 bij emuiden is zaterdagavond negen uur automobilist in sloot gereden. 20-jarige automobilist uit Bemuiden reed op de toerit irhet tankstation aan de A58 3e richting van Goes. Hij ver- nde bij het invoegen geen rrang aan een automobilist van rechts kwam en op de in- itrook van de A58 reed. Die werd door een 19-jarige tsgenoot bestuurd. •jarige moest uitwijken en ndde in de sloot waardoor auto aan de voorzijde be- idigd raakte. De voertuigen amen niet met elkaar in bot- torgklachten: 800-0231231 maandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; iterdags tot 12.00 uur iedactie IHOUWEN-DUIVELAND achtweg 23a tetbus 80 ^00 AB ZIERIKZEE èl: 0111-454647 c 0111454657 •mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PtetKleemans Ali Pankow feme Soesman Melita lanting ^ntrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 aa goes Tel' (0113)315500 Pax: <0113)315669 mail: redactie@pzc.nl "RERNET ^•pzc.nl LE-mail: web@pzc.nl in ieder geval al weten te strik ken om de juniorgroep onder hun hoede te nemen. Zo blijven ze ook tijdens hun studie betrok ken bij de brandweer en is de kans groter dat ze definitief blij ven plakken. Matthijs wilde ge lijk al overstappen naar de 'ech te' brandweer, maar kreeg van Van de Werfhorst het dringende advies eerst zijn studie proces techniek af te maken. „Een goe de basis voor een maatschappe lijk carrière is toch zeker zo be langrijk, vinden wij. Maar zodra Matthijs is geslaagd, is er geen ontkomen meer aan." Jeroen studeert momenteel bouwkunde aan het ROC Zee land, maar weet zeker dat hij na dien beroepsbrandweerman wil worden. Weg van het eiland dus. „Naar Utrecht, Rotterdam of Den Haag, in ieder geval in een grote stad. Ik wil wel wat te doen hebben." Hoewel er meer deren vanuit de jeugd hun weg naar de beroepsbrandweer vin den, is het niet zo dat de vrijwil ligerskorpsen op het platteland opleiden voor de praktijk el ders. Zowel Bruinisse, Zierikzee als Haamstede laten volgens de jeugdcoördinator een duidelijke verjonging zien van eigen bo dem. Daarbij gaat het er vooral om voor iedere situatie een passen de oplossing te bieden, legt Van de Werfhorst uit. Jennifer wil het onderwijs in en ziet daar zelf haar brandweercarrière stranden. „Als ik voor de klas sta, kan ik moeilijk opeens weg rennen wanneer de pieper af gaat." Volgens Van de Werf horst draait het in dat soort ge vallen om het maken van goede afspraken met de werkgever. „Hoe vaak zal het in de praktijk voorkomen dat je wordt wegge roepen. In een gebied als Schou- wen-Duiveland echt niet iedere dag." Een onderliggend effect van jeugdbrandweerkorpsen is het kweken van meer maatschappij zin. Jeroen. Matthijs en Jennifer geven aan dat ze door hun oplei ding bewust zijn van wat zich op straat afspeelt, altijd kien om indien nodig te helpen. Ook hebben ze meer dan hun leef tijdsgenoten waardering voor de inzet van de politie. Van de Werfhorst: „Grappig dat ze dit nu zo zeggen. Het geeft blijk van een duidelijke meerwaarde aan de opleiding die ik me zo niet had gerealiseerd." Tijdens de eerste diabetesmarkt konden belangstellenden hun bloed laten onderzoeken, door Marcel Modde ZIERIKZEE - Monique Tijmes laat haar latex handschoen nog eens flink knallen. „Ik heb zo'n hekel aan die din gen. De één gaat zo aan, maar sommige kom je met geen mogelijkheid in." Hy giëne staat vanzelfsprekend voorop bij de prikpost tijdens de eerste groot opge zette diabetesmarkt van de afdelingen Schouwen-Duiveland en de Beyelan- den. Voor iemand die maar weinig op heeft met naalden en ziekenhuisgeur, is het MFC in Zierikzee zaterdag een plek om eigenlijk te mijden. In de zeventien stands draait alles om hulpmiddelen en adviezen, die het leven met diabetes makkelijker moeten maken. Suikerziekte mag de aandoening vol gens de hedendaagse benadering niet meer heten, benadrukken Tijmes en me de-organisatrice Jacqueline du Parand. „Van suikers op zich wordt een diabeet niet ziek. Als ik zin heb in een chocolaa tje, mag dat tegenwoordig best. De kunst is dat je in de gaten houdt wat de invloed is van dat snoepje op de glucose in je bloed. Net als met zetmeelproduc- ten. Je moet de juiste balans vinden met wat je eet: het één laten als je het ander gedaan hebt." Tijmes maakt een snel rekensommetje. „Zes suikerklontjes hebben de zelfde in vloed als één boterham. Kwestie van we ten en regelmatig meten dus." Veelkleurig knipperende lampjes in een display met de tekst kies de meter die bij u past trekken de aandacht naast de prikpost. De vertegenwoordiger van het medisch concern Bayer is even van zijn plek, maar haast zich terug zodra hij in de smiezen krijgt dat er weer nieuwe klanten aan zijn kraam staan. Marketing- en salesmanager Michiel Metselaar heeft met zijn gesoigneerde, dunne snor, halflang grijzig haar en een vlotte pak eerder iets weg van een goo chelaar. De vier apparaatjes tussen de dansende lichtjes vormen de essentie van zijn 'show'. Als een goed getrainde stand werker dreunt hij zijn verhaal op en de monstreert hij de werking van de diver se glucosemeters, uiteenlopend van han dig klein tot half-automatisch en prak tisch onverwoestbaar, zo blijkt wan neer Metselaars het kleinood achteloos over z'n schouder op de grond gooit. Mensen met zogeheten type 1 diabetes die insuline spuiten, krijgen de meters vergoed van hun verzekering. De type-2'ers (die de bloedglucose met een dieet of tabletten in balans kunnen hou den) moeten zelf in de buidel tasten. Ri dicuul, vindt Ralph Nix van Hermedi- co, één van de grootste onafhankelijke Nederlandse postorderleveranciers van hulpmiddelen. Een diabeet kan door regelmatige zelf controle een hoop ellende voorkomen. Een glucosemeter vertelt hem op ieder gewenst moment hoe het met de bloedsuikerspiegel is gesteld en of actie moet worden ondernomen om het even wicht te herstellen. Verstrekkend Een beetje diabeet is tegenwoordig doe-het-zelver. De dokter is slechts nog nodig wanneer de zaken écht uit de hand lopen. Toont de meter een dusda nig verontrustende waarde dat een shot insuline nodig is, om de doorvoer van de glucose in het bloed aan de cellen in het lichaam te stimuleren, dan is daar bijvoorbeeld de Penfine. Klik en klaar, een universeel naaldsysteem dat past op alle injectiepennen, meldt een wer vende tekst. Voor wie een 'hypo' dreigt, zijn er de Glucopeps, hapklare brokken druivesui- ker die het evenwicht binnen luttele se conden herstellen. In gewone mensen taal: een hypo is een fors tekort aan bloedsuikers. Dat kan verstrekkende ge volgen hebben en zelfs leiden tot een flauwte. „Thuis op de bank is dat niet foto Dirk-Jan Gjeltema zo heel erg verschrikkelijk, maar wan neer je net onderweg bent in de auto is het een stuk minder", zegt Tijmes van de diabetesafdeling Gorinchem. Ze helpt in één van de twee prikposten. Aan de lopende band laten bezoekers hun glucosewaarde controleren. Een extra check voor mensen die al weten dat ze diabetes hebben, maar vooral ook een buitenkans om sluimerende ge vallen te ontdekken. Iemand die last heeft van een verstoorde bloedsuiker spiegel en daar niets aan doet, heeft een verhoogde kans op hart- en vaatziek ten, nierproblemen, last van de ogen en slechte doorbloeding, legt Tijmes uit. Het nieuwe paar doktershandschoenen zit aan. Met een doekje reinigt ze het topje van de middelvinger, zodat zeker is dat daar niet toevallig voedselresten (met suiker) zijn blijven kleven, die de me ting kunnen beïnvloeden. Ze praat door om ongemerkt bij het 'enge' prikmo- ment aan te komen en zet een apparaat je - dat nog het meest wegheeft van een mini-wasknijper - op het topje. Een druk op de knop brengt met veerkracht een naald naar buiten en weer terug. Het voelt alsof je licht je vinger stoot te gen de tafel. Een kleine bloeddruppel verschijnt, het stripje van de meter wordt er tegen aangehouden, zuigt op, analyseert en binnen een paar seconden is de uitslag bekend: 5,9 in niet nuchte re staat. „Prima", constateert Tijmes. „U heeft geen diabetes." GOES - De stoffenbeurs in de Zeelandhallen in Goes gaal gewoon door. De Raad van State, de hoogste bestuursrech ter, heeft in een voorlopige voorziening de eerdere uit spraak van de Middelburgse rechtbank geschorst. Dat heeft directeur E. Kuipers van De Stoffenbeurs zaterdag laten weten. De zitting was afgelopen donderdag, maar de uitspraak, die een dag later volgde, was vrijdag nog niet terug te vin den op de website van de Raad van State. Normaliter wor den voorlopige voorzieningen daar op de dag van de uit spraak om 14.00 uur gepubliceerd. Kuipers kreeg hem za terdag per post. De beslissing komt erop neer dat een eer dere schorsing van de vergunning voor het evenement door de rechtbank in Middelburg ook weer is geschorst. De voor aanstaande vrijdag geplande beurs gaat nu defini tief door. De Vereniging Zeeuwse Marktbelangen had bij de rechtbank in Middelburg twee verzoeken ingediend om de vergunning te schorsen. Die werden die beide inge willigd, waarmee de kansen voor de beurs van 18 maart verkeken leken te zijn. Goes tekende echter hoger beroep aan. Volgens de gemeente zou niet zijn aangetoond dat d? marktkooplieden omzetverlies leiden door de stoffen beurs. De Raad van State was het daarmee eens. VLISSINGEN - In een horecagelegenheid op het Bel- lamypark in Vlissingen zijn gisterochtend tussen drie en vier uur een jas, colbert, sjaal, gsm en een portemonnee ge stolen. De gsm en de portemonnee werden uit een tas ge stolen. De portemonnee werd later teruggevonden, enkele euro's en persoonlijke papieren waren meegenomen. Ook de jas werd later teruggevonden. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend even voor vijf uur in de Kasteelstraat in Vlissingen een 32-jarige au tomobilist uit die stad aangehouden. De man negeerde in de Scheldestraat een stopteken en raakte met zijn auto de fiets van een politieagent. Na een korte achtervolging werd hij aangehouden. De Vlissinger bleek niet in het be zit van een rijbewijs, had meer dan drieënhalf keer de toer gestane hoeveelheid alcohol gedronken en had een rijver bod voor zes maanden. De politie heeft hem ingesloten. TERNEUZEN - Volgens de PvdA in Terneuzen zijn huis artsen tussen de middag slecht bereikbaar. Vooral scholie ren zijn volgens de PvdA de dupe. Terneuzen heeft drie scholen voor voortgezet onderwijs. Volgens Van den Berg bereiken de PvdA-fractie signalen dat in een aantal geval len leerlingen met botbreuken niet bij de arts terecht kon den omdat hij in de middagpauze niet bereikbaar was. Volgens Van den Berg moest in een ander geval 112 won den gebeld, nadat een dienstdoende huisarts niet bereik baar bleek. De PvdA'er vraagt het college dit te bespre ken met de huisartsen. Ook wil hij onderzoeken of dè hulpverleners van scholen rechtstreeks met scholieren bij de eerste hulp in het ziekenhuis terecht kunnen. De Ter- neuzense huisartsen herkennen de klachten overigens niet. Zo zeggen woordvoerders van de praktijken Ooste lijk Bolwerk en Triniteit in Terneuzen en Nijsten-Kreu- len in Hoek ook tussen de middag bereikbaar te zijn. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Vlissingse Marjolein Meier van COS Zee land heeft de Neeltje Spijker- prijs gekregen. De medewerk ster van het centrum voor inter nationale samenwerking in Goes verdient de wisseltrofee on der meer voor haar inzet voor verbetering van de positie van allochtone vrouwen, zo werd za terdag bekendgemaakt. De er kenning werd haar uitgereikt tij dens de viering van internationa le vrouwendag in Zierikzee. De Neeltje Spijkerprijs werd in 1996 in het leven geroepen door het 8 Maartteam Schouwen-Dui veland'. Het eerbetoon valt doorgaans ten deel aan vrouwen uit de streek, die zich op een bijzonde re manier hebben onderschei den. Bij gebrek aan een geschik te kandidate werd het beeld vo rig jaar voor het eerst in z'n be staan niet uitgereikt. Motivatie Omdat er ook dit keer op Schou wen-Duiveland geen vrouw bo ven het maaiveld uitstak, be sloot het 8 Maartteam over de ei gen grenzen heen te kijken en kwam de jury uit bij de Vlissing se Meijer. Voor het COS is ze ook op Schouwen-Duiveland ac tief, luidt de achterliggende mo tivatie. Meier kwam in Rotterdam in contact met het emancipatie werk. Toen ze naar Zeeland ver huisde, raakte ze onder meer be trokken bij de projecten Wereld vrouwen en Wereldmeiden van het 8 Maartteam. Binnen haar werk voor het COS houdt ze zich specifiek bezig met de posi tie van de allochtone vrouw. Wat tevens heeft meegespeeld bij de toekenning van de wisseli- prijs, is dat Meier de jaarlijkse Zeeuwse Interculturele Vrou wendag nieuw leven heeft inge- blazen. De viering van de internationale vrouwendag in Zierikzee werd door ruim honderd vrouwen be zocht. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33^3 door Andrea Bolle SCHARENDIJKE - „Ik heb al veel straö's meegmaakt, maar ik heb het nog nooit op deze ma nier mogen doen", lachte burge meester Asselbergs. Op een Zeeuws trekpaard reed hij zater dag door de Dorpsstraat van Scharendijke om het officiële openingswoord van het straö-feest te doen. „Ik heb vorig jaar beloofd dat ik mee zou rijden en u weet: een burgemeester houdt zich altijd aan zijn woord", sprak hij vanaf zijn paard. Behalve Asselbergs hadden ook andere prominen ten zich op een paard gehesen. Broederlijk naast de burgemees ter reed dorpsdominee Trouw borst en achter hen wethouder R. van der Wekken Laatstge noemde deed na een optreden van muziekvereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire ook mee aan het traditionele ringsteken, waarbij hij buiten de prijzen viel. De versierde Dorpsstraat stond vol toeschou wers en op elk pak stro zaten kinderen te kijken naar de voor- bijgalopperende paarden. Dat sommige paarden weigerden en een enkeling juist in volle vaart de straat door vloog, zorgde voor veel vertier. Evelien Voge laar won de eerste prijs. Van de jeugd kon Nina Hubregtse het best ringsteken. Wassen Eerder die dag werden de vijftig deelnemende paarden gekeurd om vervolgens hun voeten te wassen aan de Brouwersdam. De prijs voor het mooist versier de paard werd gewonnen door Betty van der Weele. De stoet be stond uit zowel Zeeuwse als Bel gische trekpaarden, rijpaarden maar ook enkele shetlandpony's deden mee. Voorzitter A. Hu bregtse van het straöcomité was tevreden over de opkomst. „An dere dorpen hebben misschien meer deelnemers tijdens straö, maar die komen dan ook vanuit heel Nederland. Vandaag ko men de ruiters allemaal uit de omgeving." Asselbergs doet de inwoners van Scharendijke tot slot nog een belofte. „Als het blijft zoals ik me nu voel, want het gaat best goed. doe ik volgend jaar ge woon de hele rit mee." door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De export van uien naar Rusland komt weer op gang. Vorige week is de eer ste partij uien in de Vlissingse haven gekeurd in het bijzijn van een Russische inspecteur, van daag vertrekt het eerste schip met uien. „Daarna moet het weer een schip per dag worden", zegt uienhandelaar Jacob Wissenker- ke uit Kruiningen. Sinds juni vo rig jaar gold naar Rusland een exportverbod voor aardappelen, uien, fruit en bloemen. De Rus sen twijfelden aan de kwaliteit van de door Nederland uitge voerde waar. Door tussenkomst van minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) werd het exportver bod in januari opgeheven. Met zijn Russische collega Gordeev kwam hij overeen dat op vier plekken in Nederland zes Russi sche inspecteurs de kwaliteit controleren van de bloemen, fruit en groente die naar Rus land worden uitgevoerd. Sinds 1 maart is bij het Vlissing se bedrijf Kloosterboer een Rus sische inspectrice gestationeerd. „De slagader stroomt weer", zegt Wissenkerke. „Het was echt een afschuwelijk gezicht om de afgelopen tijd die grote loodsen bij Kloosterboer leeg te zien staan." Met de export van aardappelen gaat het net zo, zegt Wissenker ke. Hij weerspreekt daarmee de recente berichten dat de Russi sche inspecties duur en tijdro vend zijn. Die klachten komen van exporteurs die complete au to's met verschillende produc ten verschepen, weet hij door Edith Ramakers MIDDELBURG - Burger en poli tiek moeten dichter bij elkaar komen. De fractie van de PvdA Middelburg verwacht dat die toenadering door een betere ver gaderstructuur bereikt wordt. De commissie- en raadsvergade ringen duren te lang, de agen da's zijn overvol en de besluit vorming verloopt te traag. Daar door haken burgers af. De PvdA stelt voor om de raadsvergade ring niet meer maandelijks, maar wekelijks te houden. De PvdA heeft als indiener van dit initiatiefvoorstel de verwach ting dat de ontmoeting tussen raadsleden, burgers en maat schappelijke organisaties beter wordt. De commissievergaderingen ver vallen in dit model en alle verga deringen worden besluitvormen de raadsvergaderingen. De bij eenkomsten moeten alle opge deeld worden in drie delen. Een deel bestaat uit informatieverga ring en informatie-uitwisseling, een ander deel uit debat. Elke vergadering wordt afgesloten met besluitvorming. In drie ver schillende zaaltjes van het nieu we stadskantoor kunnen tegelij kertijd bijeenkomsten worden gehouden. Doordat burger en raadslid direct met elkaar van gedachten kunnen wisselen en overleggen, zouden knelpunten sneller opgelost worden. In de PZC van 9 maart werd aangekon digd dat Christine Gruwez lezingen geeft in de Vrije School Zeeland in Mid delburg op onder meer 16 en 23 maart. De juiste data zijn 17 en 23 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33