Israël steunt ontmanteling nederzettingen Westoever PZC ieert Wilders: Nederland is vol Nogmaals over de meelstreep loogervorst wil extra elasting op vette hap g_ 8° M -> a/? en tranen op lÜJ zw 4 -jttH ZK taekwondo mil inn—■^""■i^iii'^"i »im iii m^ammi^WÊÊÊÊmÊÊÊÊmmmmmmmam Postbus 51 duur en overbodig Blik op openbaar vervoer Hoek aast op toppositie Burgemeester Maastricht voor legaliseren wietteelt Kortgenenaar gedood door lawine in Alpen Roerige bruiloft Charles dreigt W Henk van den Boom ARBELLA - De Spaanse olitie heeft in het weekein- ..i Marbella, aan de Cos- del Sol, de kopstukken ,r.jt van de grootste or- misatie voor het witwas- iq van geld in Europa. Er ijn meer dan duizend bv's betrokken, waaronder ee Nederlandse firma's in spectievelijk Den Haag en laarlem. i totaal zijn 41 mensen opge pakt, onder wie drie notarissen en zeven advocaten. Aan het hoofd van het internationale net werk staat de Chileen Fernando del Valle. Hij is directeur van het gelijknamige advocatenkan toor in Marbella. De rechter heeft beslag laten leg gen op 251 bouwprojecten, 42 luxe auto's (waaronder Rolls Royce's, Ferrari's en Porsches), twee vliegtuigen, een jacht en grote hoeveelheden sieraden en kunstwerken. In totaal voor een waarde van 250 miljoen euro. Dat bedrag kan volgens de poli tie oplopen tot 600 miljoen. De bedrijven in Nederland, orFrouke Houtman N HAAG - Minister Hooger- rst van Volksgezondheid wil xtra belasting heffen op vet Een 'vet-tax', die chips, el, hamburgers en chocola nurder maakt, kan volgens n bijdragen aan de bestrij- og van overgewicht. week werd bekend dat (zucht in Nederland zorgwek- nd snel toeneemt. Zesenveer- g procent van de Nederlanders e dik en hun aantal neemt ltoe. campagne van maatschappe- ;e organisaties tegen overge- waarvan de Spaanse politie de namen nog niet heeft bekendge maakt, zouden zwart geld ont vangen van de Russische oliegi gant Yukos. De Nederlanders op hun beurt sluizen het geld door naar onroerendgoedprojecten aan de Costa del Sol. In een Spaanse krant heeft Yukos elke betrokkenheid ontkend. De voormalige president-directeur van Yukos, Chodorkovski, zit al geruime tijd in een Moskouse ge vangenis op beschuldiging van fraude. Volgens de speciale politie-een- heid Greco, die al anderhalf jaar onder de codenaam 'Witte wicht is niet afdoende gebleken om overgewicht aan te pakken, zei Hoogervorst gisteren in het televisieprogramma Buitenhof. „Het is daarom goed om onge zonde producten duurder te ma ken. Dat hebben we ook met al cohol en tabak gedaan." Het prijsverschil moet ertoe leiden dat consumenten de gezondere producten uit het schap pakken. De minister vreest wel dat een 'vet-tax' in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is. Hij nodigt de Raad voor de Volksgezondheid daarom uit met een werkbaar voorstel te komen. Deze raad pleit al jaren voor een belasting op ongezond voedsel. GPD Walvis' werkt aan het oprollen van criminele organisaties aan de Costa del Sol, is minimaal een jaar nodig om het hele net werk van Del Valle te ontrafe len. „De tentakels ervan reiken zelfs tot in Amerika en Canada. Dit is pas het topje van de ijsberg", al dus een woordvoerder. Bij een groot aantal invallen is ook een vrachtwagen vol documenten buitgemaakt. Het zwarte geld, afkomstig uit de handel van drugs, prostitu tie, mensenhandel en afpersing vindt zijn weg naar het advoca tenkantoor Del Valle. Vandaar wordt het via verschillende kan toren en bv's langs de Costa del Sol en in Gibraltar, in bouwpro jecten gestoken. Drie notarissen hadden daar een dagtaak aan. Ook die zijn opgepakt. Bouwput De Costa del Sol, maar met na me Marbella, heeft zich de afge lopen twintig jaar, onder leiding van de inmiddels overleden ma lafide burgemeester Jesus Gil, ontwikkeld tot de grootste bouwput voor luxe projecten van Europa. Fraude en oplich ting waren daarbij schering en inslag. De criminelen beperkten zich de laatste tijd niet alleen tot him lu cratieve handel. Als ze het niet met elkaar eens konden worden, dan werd het wapen getrokken. Steeds vaker rekenden de heren op klaarlichte dag met elkaar af. Vorig jaar kwam het tot vijf tig moorden in de straten van Marbella. GPD De Tweede Kamer wil korte metten maken met de als maar uitdijende Postbus 51-campagnes. Die kosten de Ne derlandse schatkist naar schatting honderd miljoen euro per jaar. De bij de campagne nagestreefde doe len zijn volgens kritische Kamerleden veelal betuttelend en zinloos. Toeristen, het winkelend publiek en scholieren krijgen van Gedeputeerde Staten van Zeeland extra aandacht in het openbaar vervoer. Dat blijkt uit de startnota open baar vervoer. GS zijn er geen voorstander van de tarieven in het vervoer drastisch te verhogen of verlagen. Wel wil len ze via speciale prijzen het openbaar vervoer extra aantrekkelijk maken voor bepaalde doel- groepen. I ma Hoek heeft zijn zinnen gezet op een toppositie in de hoofd klasse A van het zaterdagvoetbal. De Zeeuws-Vlaamse ploeg zette zaterdag de aspiraties kracht bij. Hoek ver sloeg op eigen veld Marken met 5-0. De Zeeuw se hoofdklasser staat met nog vijf wedstrijden te gaan nu op de derde plaats. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,1112 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Burgemeester Leers van Maastricht wil dat niet alleen het kopen en het in bezit hebben van softdrugs ge doogd wordt, maar ook het pro duceren en leveren ervan. Dat heeft Leers gisteren laten we ten, vooruitlopend op een grote wietconferentie met de gemeen teraden van alle buurgemeenten van Maastricht in april. Het gedogen van de wietteelt moet volgens Leers wel gepaard gaan met een strenge controle op de te produceren hoeveelhe den en de kwaliteit van de wiet. De productie gedogen betekent volgens hem winst op twee fron ten: de teelt wordt grotendeels uit de illegaliteit en dus uit de criminaliteit gehaald. En de poli tie is niet veel tijd en mens kracht meer kwijt aan de voort durende klopjachten op telers, aldus Leem. Het is Leers er vooral om te doen de criminaliteit terug te dringen. Drugs kun je, net zo min als alcohol, uitbannen, vindt hij. Dat is vechten tegen de bierkaai en daarom zal op den duur ook Europa het drugs beleid moeten liberaliseren. Ne derland kan dat met alleen. Het huidige beleid in Nederland be vordert de criminaliteit. Nu mogen beperkte hoeveelhe den drugs wel door de voordeur de koffieshops uit, maar er voor de bevooi-rading door de achter deur niet in en dat slaat volgens de burgemeester nergens op. Leers wil de mogelijkheden voor die levering verruimen, om op die manier de criminaliteit te rug te dringen. Dat kan door de wietteelt door de overheid te la ten reguleren, denkt Leers, Bovendien kan de overheid zo toezicht houden op het thc-ge- halte, het werkzame deel van de wiet. Dat mag niet te hoog zijn. Ook wil Leers dat koffieshops meer in voorraad mogen hebben om zodoende de illegale shops waar kilo's tegelijk verkocht worden, terug te dringen. ANP (Advertentie) WENEN - Een lawine heeft vrij dag in het Oostenrijkse Zillertal het leven gekost aan de 21-jari ge Walter Kouw uit Kortgene. Het ongeval, waarvan de details niet bekend zijn gemaakt, ge beurde in Mayrhofen. De Duitse en Oostenrijkse auto riteiten waarschuwden het afge lopen weekeinde voor lawines in de Alpen. Door het mildere weer kan een enkele skiër of snowboarder al sneeuwverschui- vingen veroorzaken. In de Franse, Oostenrijkse en Zwitserse Alpen zijn de afgelo pen dagen zeker tien mensen ge dood door lawines. Bij het Fran se Tabor-massief werden giste ren twee skiërs door een lawine bedolven. Vrijdag kwamen drie mensen om door lawines in het departe ment Savoie. In het Oostenrijkse skigebied bij Saalbach kwam gistermiddag een Duitse skiër om. Het 48-jan- ge slachtoffer maakte met zijn twee kinderen een skitocht bui ten de pistes toen hij door een la wine werd meegesleurd. De kin deren konden worden gered. Zaterdag kwam in de Oosten rijkse regio Vorarlberg al een 66-jarige man om en ook in het Zwitserse Grindelwald werd een 55-jarige skiër door de sneeuw gedood. Een lawine op de flanken van de Grossglockner in Oostenrijk ver oorzaakte de dood van een Hon gaarse wintersporter. Bij Salz burg stierf een Tsjech nadat hij op zoek naar zijn weggelopen hond een sneeuwbank had losge- trapt. ANP/DPA LONDEN - Een Britse anarchis tische groep heeft aangekon digd de bruiloft tussen kroon prins Charles en Camilla Parker Bowles op 8 april te verstoren. De Beweging tegen de Monar chie betoogde eerder tijdens ko ninklijke feesten, zoals de vie ring van het gouden jubileum van koningin Elizabeth. Volgens The Sunday Telegraph bereiden de autoriteiten zich voor op een enorme beveiliging soperatie om de huwelijksdag zonder problemen te laten verlo pen. ANP orJaco van Lambalqen )EN HAAG - Nederland is vol amoet zijn eigen identiteit niet Wen overnemen door culturen Is de islam. Dat bepleit Geert ïilders in zijn 'Onafhankelijk- lidsverklaring' die hij gisteren tnceerde. Het onafhankelijke lamerlid verzet zich ook legen rerwatering' van de Nederland- eidentiteit binnen de EU. 'ilders stapte vorig jaar uit de |VD en is vastbesloten met een dgen partij aan de eerstvolgen- Tweede-Kamerverkiezingen nee te doen. Hij kondigt aan Int hij nog komt met een lijst 'an 'gekwalificeerde kandida- enmet ruggengraat'. Iders wil voor alles af van het «ld dat hij een 'anti-islampar- I zou willen vormen. Hij geeft politieke elite van 'laffe en enge mensen' de schuld, die de bbiemen de afgelopen jaren it de hand heeft laten lopen, federland moet weer trots, wel- nrend en onafhankelijk wor- «1. is de hoofdlijn van zijn be- nselprogramma. Wilders stelt inann een aantal stevige maat- gden voor. „Nederland is .verklaart hij, in navolging jan onder anderen wijlen Pim totoyn. Vanwege 'immense' in- gratieproblemen wil Wilders voorlopig geen asielzoekers ffieer toelaten. Jaarlijks mogen teimaal vijfduizend politieke Wuchtelingen naar Nederland maar alleen als vast- ,at' zij niet terechtkunnen w hun eigen regio. e grenzen worden vijf jaar 'Jg gesloten voor niet-westerse Jlochtonen, die willen komen te trouwen of om reden van !©nshereniging. Moslimscholen jkmiiische scholen moeten ver en worden. „Islam en demo- onverenigbaar", al- «ilders. Hoofddoekjes wor- 051 verboden voor vrouwen met staat de u. —vie maalrege- t J°?r- Wle drie keer een ge- K^ct pleegt, krijgt levens- ■8 Het aantal gevangenen op kan naar vijf. „Ik kies al- J.voor slachtoffers van crimi- Wiu n00^ voor d® daders." "Wers richt zich vooral op het en~en kleinbedrijf en men- «n publieke functie veiligheidsterre PP-Wilders hard sen met een middeninkomen. Hij wil drastische ingrepen om de economie te stimuleren. Wilders vindt dat onderwijzers en ouders zelf over het lespro gramma van hun kinderen moe ten beslissen. Nederland moet een status aparte krijgen in de EU, zodat het immigratiebeleid, de verzorgingsstaat, het straf recht en landbouwbeleid in Ne derlandse handen blijven. De EU mag van Wilders niet verder uitbreiden en zeker niet met Tur kije. „Turkije erin, Nederland er uit." Zijn collega-politici in de Kamer omschrijft hij als 'grijze muizen' die vooral hun eigenbe lang nastreven. GPD EEDE - In Eede werd zaterdag de historische gebeurtenis van 13 maart 1945 nagespeeld. Eens te meer betrad koningin Wilhelmina bevrijd Nederlands grondgebied, over een met meel getrokken streep die de grens met België symboliseerde. foto Peter Nicolai pagina 9 het was net of Wilhelmina vrijheid bracht Israël bouwt een tweede 'veilig heidsmuur' langs de Ga- zastrook. Het ministerie van De- Israëlische Arabieren kloppen aan bij de poort om Israël binnen te mogen na hun bezoek aan de Ga- zastrook. Israël wil een tweede 'veiligheidsmuur' bouwen om het kustgebied. foto Nir Elias/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische kabinet heeft gisteren inge stemd met de uitkomst van een onderzoek naar 'buitenposten' van kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. De ministers kwa men overeen dat alle buitenpos ten op den duur worden geëva cueerd. Het kabinet nam echter geen beslissing over het tijdstip van de ontmanteling. Premier Sharon kondigde aan een commissie in het leven te roepen die zal onderzoeken hoe de ontmanteling moet worden uitgevoerd, maai" hij gaf geen en kele informatie over het tijdstip waarop dat zou kunnen gebeu ren. De stemming binnen het ka binet volgde op de publicatie van een rapport, dinsdag, waar in werd gesteld dat kolonisten op de Westoever de afgelopen ja ren tientallen buitenposten had den neergezet zonder formele toestemming van de regering. Wel is er gebouwd met finan ciële hulp van de staat en onder bescherming van het leger. Het rapport was opgesteld in op dracht van de overheid. fensie zal naar verwachting nog deze week aannemers opdracht geven voor de bouw van de muur die moet verhinderen dat Palestijnse commando's Israël kunnen binnendringen. Door de aanleg van de tweede muur op Israëlisch grondgebied ontstaat een niemandsland van zeventig meter breed. In dit gebied komen camera's en onbemande voertuigen met sen soren. De tweede muur moet klaar zijn voordat Israël 20 juli begint met de ruim drie weken durende evacuatie van alle acht duizend joodse kolonisten die nu in de Gazastrook wonen. De militante Palestijnse organi satie Harnas doet in juli mee aan de verkiezingen voor het Pales tijns parlement. Dit heeft Ha- mas-leider M. Ghazal zaterdag bekendgemaakt. Daarmee maakt de radicale be weging een eind aan een langdu rige boycot van algemene verkie zingen. Harnas boycotte de eer ste verkiezingen voor een Pales tijnse volksvertegenwoordiging in 1996. De organisatie weiger de een kandidaat te leveren voor de presidentsverkiezing in januari van dit jaar, toen een op volger van de overleden presi dent Arafat gekozen moest wor den. Harnas heeft wel deelgeno men aan plaatselijke verkiezin gen. In januari behaalde zij daarbij een grote overwinning in de Gazastrook. ANP/RTR/AFP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 3 weken voor €6,- lk geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn !r Ik heb de laatst ■U Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19551 O pet kwartasl met automatische incasso 58.C0I O pet |aar met automatisdie incasso 222.50). het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1