Tragel moet leiding niet sparen PZC Nierziekte verandert je leven Heemkunde haalt uit naar gemeente CC Lil O co LU Q open DELSCHER Dagen GRATIS PZC 1 3 Oorlogsdagboek Albert Nuytinck wordt uitgegeven Fracties Hulst vinden alleen bezuinigen op zorgpersoneel onredelijk AAZET rugsgebruik angs A58 'ostzegelclub In augustus trajectcontrole tunnel Slagboom tolpoort raakt voorruit Dronken vrouw slaat agenten Verbazing over beeldje Verdachten blijven vast zaterdag 12 maart 2005 «KNEUZEN - Het oorlogsdag- tok dat oud-Philippinenaar Al- bert Nuytinck bijhield tijdens rijn tewerkstelling in Duitsland 1944 en 1945, wordt uitgege- Bfevenj W. H. Broekhuysen in Terneuzen brengt het dag boek uit onder auspiciën van de Heemkundige Vereniging Ter- neuzen. De titel Vader zweeg re fereert eraan dat Nuytinck na zijn terugkeer uit Duitsland met niemand sprak over zijn angsti ge belevenissen in en om de ko- gelfabriek in Fulda. Bij zijn overlijden in 1992 erfde zoon André het dagboek, maar hij kwam pas vorig jaar toe aan het lezen en uittypen van de aante keningen. Hij en de rest van de familie waren zo onder de in druk, dat ze besloten er ruim ruchtbaarheid aan te geven. Ook omdat een artikel in de re gionale kranten veel positieve reacties opleverde, beschouwen ze de uitgave als een postuum eerbetoon aan hun vader, opa en echtgenoot. Het boek gaat 136 pagina's tellen en krijgt een harde kaft in kleur. Zeshonderd exemplaren rollen straks van de pers bij drukkerij Bareman in Terneuzen. De presentatie van het boek vindt plaats op 3 mei in het stadhuis in Terneuzen, waar burgemeester J. Lonink het eerste exemplaar aanbiedt aan André Nuytinck. jnnr Sheila van Doorsselaer Hl'LST - De fracties in de ge meente Hulst vinden dat Stich- {ing Tragel het middenkader en destaf niet moeten sparen bij de bezuinigingen binnen de zorgor ganisatie voor verstandelijk ge handicapten. agel kampt met een nakend begrotingstekort van 1,7 mil joen euro en moet dus fors bezui nigen. In plaats van alleen te be zuinigen op 'de handjes', zoals hel zorgpersoneel wordt ge- moemd, moet volgens de partijen opk kritisch worden gekeken haar de hogere regionen binnen Ie organisatie. ^november werden de finan- jële problemen van Tragel enbaar gemaakt en in decem- «r presenteerde de directie de Itenemen bezuinigingsmaatrege len. Pas donderdagavond, drie Landen nadat de impact van ie problematiek bekend werd, ?am Tragel-directeur B. Ge- jers de bezuinigingsronde toe- Iten in de commissie Samen- (Advertentie) ÏOZIJNEN- ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJN E N Kijk op www.bliimetkunststot.nl en maak kans op €2.500,- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kipelle -Tel. 0113-3303S3 -Bezorgklachten: .0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 "fax: 0115-645742 ■E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee hits Bakker (sport) Baudeloo 16 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 -Postbus 31 4460 AA GOES Tel (0113)315500 Fax- (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl leving. Het is ook pas nu dat de Hulster politiek zich in het open baar uitspreekt over de situatie. Gebruers gaf een presentatie over de bezuinigingsstappen. De commissieleden vielen ech ter over het feit dat er niet gesne den wordt in het middenkader en de staf. Gebruers kon dit uit leggen: „Hoewel er de laatste ja ren steeds meer personeel is bij gekomen. is het middenkader sinds 2000 niet uitgebreid. Wij vinden het dus onredelijk om alsnog te bezuinigen op een on derdeel van onze organisatie dat niet gegroeid is." Deze opvatting werd niet dooi de fracties gedeeld. „Als er zorg personeel weg moet, dan kun nen er ook best wat leidingge venden uit", aldus CDA'er A Totté. WD'er E. Lindenhovius had wel een verklaring waarom de staf en het middenkader ge spaard blijven. „Het middenka der verzint de bezuinigingsmaat regelen. Die gaan echt niet in hun eigen vlees snijden." Gebruers sprak deze aantijging tegen De Ondernemingsraad van Tragel heeft zich uitgespro ken tegen het sparen van het middenkader. De Cliëntenraad (waarin ook ouders van Tragel- cliënten vertegenwoordigd zijn) heeft het bezuinigingsvoorstel van de directie wel volledig goedgekeurd. Desondanks zijn niet alle ouders het eens met het voorliggende bezuinigingsvoor stel. Een groep ouders ageert al een tijd tegen de gekozen invul ling van de bezuinigingen. Zij vinden dat hun kinderen, de cliënten van Tragel, de dupe zijn omdat er straks minder zorgpersoneel is. Een aantal commissieleden zei het raar te vinden dat blijkbaar niet alle ouders het oordeel van de Cliën tenraad onderschrijven. Volgens Gebruers hoeven individuele ouders het niet altijd eens te zijn met de Cliëntenraad. LLAND - Een vijftigjarige uit Rucphen is gisteravond rad zeven uur aangehouden op d parkeerplaats langs de A58, [hoogte van Rilland. politie trof de man aan ter ijl hij harddrugs aan het ge- uiken was. De man is ver- lord en tegen hem wordt pro- herbaal opgemaakt. Ijn drugs zijn in beslag geno- T. JANSTEEN - De postzegel- reniging Het Land van Hulst oudt morgen de jaarvergade- ng in De Warande. De bijeen- omst begint om 9.30 uur. Te stis is er een veiling en een lote- Een behandeling op de afdeling nierdialyse van het ziekenhuis De Honte duurt vier uur. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - „Je schrikt als je hoort dat je aan de dialyse moet", zegt de 77-jarige Dirk Roffel. „Maar na een tijd je ben je er aan gewend. Buiten de da gen dat je aan de dialyse ligt, heb je toch een leefbaar leven." Roffel is een van de Zeeuws-Vlaamse chronische nierpatiënten die afhanke lijk zijn van nierspoelingen. Sinds enkele maanden kan hij terecht op de nieuwe afdeling voor nierdialyse van ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het centrum wordt dinsdag officieel ge opend. Voor de patiënten uit Zeeuws-Vlaanderen is het een uit komst. Zij waren tot enkele maanden geleden aangewezen op ziekenhuizen buiten de streek, waaronder Gent. De uren die ze per week door moeten brengen in een taxi kunnen drastisch worden teruggebracht. En dat is pure winst. Als de filterfunctie van de nieren min der dan tien procent van de oorspronke lijke capaciteit bedraagt, moet een pa tiënt aan de dialyse. De afvalstoffen uit het lichaam kunnen dan niet meer op afdoende wijze door de nieren worden afgevoerd, waardoor de patiënt zichzelf als het ware vergiftigt. Bij nierdialyse krijgen patiënten een me chanische bloedspoeling om zo het bloed van onzuiverheden te ontdoen. Een behandeling kan vier tot vijf uur duren. Gemiddeld zijn drie spoelingen per week nodig. Voor degenen die met ernstige en chronische nierproblemen kampen, is dialyse echt de laatste optie. De helft van deze groep kan worden ge holpen met een transplantatie, maar on der meer door gebrek aan organen moet de andere helft het met een vorm van kunstmatige spoeling doen. De directie van ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen heeft zich sterk gemaakt voor de vestiging van een nierdialyse- centrum in verband met de toenemende vergrijzing in de streek. Het aantal dia lysepatiënten is de laatste tijd toegeno men. Bij de bouw van de afdeling werd gerekend op de behandeling van twin tig mensen. De verwachting was dat de groei geleidelijk zou plaatsvinden. Het aantal aanmeldingen was echter derma te groot dat meteen stappen werden on dernomen om de capaciteit op te voe ren. Zo'n veertig patiënten kunnen er nu terecht. Dankzij de samenwerking met het uni versitair ziekenhuis in Gent is zieken huis Zeeuws-Vlaanderen erin geslaagd om voldoende verpleegkundigen op te leiden. In Nederland is een groot tekort aan dialyseverpleegkundigen. Voor Roffel is het dialysecentrum in Ter neuzen een hele verbetering. Vroeger stond hij drie keer in de week om kwart voor zes op. Om half zeven stapte hij in de taxi en ging hij op weg naar Gent. Om twee uur 's middags was hij weer terug. „Doodmoe. Want vergeet niet dat zo'n machine alle energie uit je lijf haalt." Nu hij in Terneuzen terecht kan, be spaart hem dat een hoop tijd. „Ik kan een paar uurtjes langer slapen en ben eerder thuis. Iets minder gesloopt, maar toch. Ik ga dan nog een paar uurtjes sla pen. Als ik wakker ben neem ik een paar paracetamolletjes en probeer weer een beetje mens te worden. Dat valt niet mee. De rest van de dag doe ik ver der niet zoveel. Op tijd naar bed in de hoop dat je de volgende morgen weer fit bent. Meestal lukt dat wel. Maar het is maar voor een dag. De dag erna lig ik weer terug aan de dialyse. Twee dagen weg gaan lukt gewoon niet." Kinderen Sinds vorig jaar maart ondergaat Roffel behandeling. Heeft hij ooit gedacht aan een niertransplantatie? „Nee", zegt hij stellig. „M'n kinderen hebben aangege ven dat ze een nier wilden afstaan aan mij. Maar om eerlijk te zijn, ik durf het niet. Ik ben bang dat de nier afgestoten wordt. Zoals het nu gaat is het goed, ik kan nog best een tijdje mee." Leen de Zwart uit Zaamslag gaat bijna twee jaar naar het dialysecentrum. Eerst naar Gent en de laatste maanden naar Terneuzen. Hij heeft zich nu bij de situatie neergelegd. „Dat was zeker niet foto Camile Schelstraete makkelijk, maar ik heb gewoon geen keus. Je moet je leven anders inrichten. Nee, een prettige oude dag is het zeker niet. Gelukkig kan ik nu drie keer in de week in Terneuzen terecht en hoef ik niet meer naar Gent. Dat is toch een groot verschil. Maar de tijd dat je aan de machine ligt maakt natuurlijk niets uit. Vier uur in Gent duurt net zolang als vier uur in Terneuzen." Johannes Damen uit Sint-Jansteen wordt ook drie keer in de week ge spoeld in Terneuzen. „Ik had nooit kun nen denken dat dit zo'n enge ziekte was. Maar ja, ik heb weinig te willen. Ik kan niet meer terug. Ik probeer er maar het beste van te maken. Ik zit al dertig jaar in de metaalhandel en probeer nog wel een beetje te werken. Dan ben ik tenminste bezig en heb geen tijd om te piekeren. Ik merk wel dat het werk steeds zwaarder wordt. Dat ik nu in Ter neuzen terecht kan is dan ook een mee valler." Damen houdt wel rekening met een transplantatie. Ik hoop dit jaar een do- nomier te krijgen van m'n vrouw. M'n kinderen willen me er ook wel een ge ven, maar dat heb ik afgewezen. Dat wil ik gewoon niet." De samenwerking met het universitair ziekenhuis in Gent levert ook voordelen op bij niertrans plantaties. Patiënten van ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen kunnen daarvoor in Gent terecht. In België zijn transplantatienie ren over het algemeen veel sneller be schikbaar dan in Nederland. Patiënten moeten er minder lang wachten. door Harold de Puysselrijr HULST - Het bestuur van oudheidkundige kring De Vier Ambachten in Hulst haalt op nieuw fel uit naar de gemeente. 'Hulst maakt zijn eigen commis sies tandeloos en overtreedt zijn eigen regels', zegt het bestuur in een brief aan de leden, waarin de kwestie Onder de Toren nog eens op een rijtje is gezet. De brief is tegelijk met het vere nigingsblad bij de leden van de kring bezorgd. Het bestuur van De Vier Ambachten merkt erin op, dat de gemeente Hulst geen echt onafhankelijke welstands commissie heeft en geen onaf hankelijke, zelfstandige monu mentencommissie. „Deze com missies zouden de gemeentelijke waakhonden moeten zijn, maar van hun kant valt geen bescher ming van de oude stad te ver wachten. Leert de ervaring", al dus het bestuur Dat beschrijft verder de tot standkoming van de gemeentelij ke Welstandsnota. „In de klank bordgroep zaten vertegenwoor digers uit de politiek, de land bouw, de middenstand en onder meer ook de oudheidkundige kring. Toetsen we nu het bouw plan Onder de Toren aan deze nota, dan zijn vrijwel alle wel standscriteria vernietigd voor het bouwplan." Totaalvisie Het kringbestuur geeft daar ver volgens acht voorbeelden van en benadrukt nog maar eens haar positie. „Als er een plan geweest was voor renovatie van het ge bied met eerbied voor het be schermd stadsgezicht en de ar cheologische waarden, dan zou het kringbestuur beslist geen be zwaar hebben aangetekend. Het probleem is echter, dat er nog steeds geen totaalvisie voor de Hulster vestingstad is gemaakt Al 35 jaar traineert het gemeen tebestuur dit. Tegelijk spelen al lerlei verloederende factoren een rol. In Hulst bestaat geen on derhoudsplicht voor eigenaren van gebouwen; een aantal eige naren, en steeds nieuwe eigena ren en gebruikers liet en laat zijn panden verpauperen." Het bestuur van De Vier Am bachten noemt het gebied waar het appartementencomplex moet worden gebouwd 'de ar cheologische schatkamers' van Hulst' De kring wijst er onder andere op, dat onder het Klein Patronaat dikke muurresten MIDDELBURG - Vanaf 1 augustus treedt in de Wester- scheldetunnel een trajectcontrole-systeem inwerking. Me tingen wijzen uit dat velen de toegestane snelheid van 100 km/u fors overschrijden, Met deze vorm van controle moet daar een einde aan komen. Het systeem is volgens de provincie noodzakelijk omdat er sinds de opening van de Westerscheldetunnel (in maart 2003) een tiental onge lukken, waaronder één dodelijk, in en bij de tunnel zijn gebeurd. Verkeersongevallen in een tunnel hebben vol gens de provincie een veel grotere impact dan ongevallen op openbare wegen. Niet alleen is de doorstroming van het verkeer onmogelijk, ook is hulpverlening moeilijker vanwege de beperkte ruimte. Het trajectcontrolesysteem in de Westerscheldetunnel wordt het tweede traject-con trolesysteem in Zeeland. Sinds november 2004 zorgt tra jectcontrole op de Zeelandbrug ervoor dat wéggebruikers zich aan de maximale snelheid houden; het overtredings percentage is gedaald van twintig naar één procent. ELLEWOUTSDIJK - De slagboom van de tolpoortjes bij de Westerscheldetunnel is gisterochtend op de voorruit van een auto beland. De voorruit brak, maar de bestuur der, een 63-jarige man uit Borssele, bleef ongedeerd. De automobilist reed rond kwart voor elf onder de slagboom door, toen deze plotseling sloot. De T-tag die de man in zijn auto had was, volgens medewerkers van de Wester scheldetunnel niet bestemd voor een auto met aanhanger, en er hing wel een kar achter de auto. Ook zou het ver keerslicht nog op rood hebben gestaan toen de man wilde doorrijden, aldus de politie. SLUIS - De politie is er gisteren aan te pas gekomen om een dronken vrouw te verwijderen uit een café in Sluis. De 63-jarige Sluise had zich misdragen in het café, ze had onder meer met de inboedel gegooid, waarop het perso neel haar wilde verwijderen. De vrouw weigerde echter de zaak te verlaten, zodat de politie werd gebeld. Toen die kort na half acht arriveerde, begon de vrouw de agen ten te slaan. Ze werd in de boeien geslagen en naar het po litiebureau vervoerd. Omdat zij met in staat was een ver klaring af te leggen, is zij overgebracht naar het huis van bewaring. Daar zal ze morgen verder gehoord worden. NIEUW-NAMEN - De Koewachtse kunstenaar Jean Kamps noemt het merkwaardig dat Richard Bleijenberg tien jaar na dato bij wethouder Weemaes van Hulst heeft gepleit om zijn beeldje in de kapel van Nieuw-Namen te vervangen door het origineel. „Ik wil er verder geen hals zaak van maken, maar wil dat toch even kwijt", aldus Kamps. De kunstenaar zegt dat Bleijenberg indertijd in de commissie zat die de opdracht aan Kamps voor het ma ken van een nieuw beelcï heeft begeleid. „Hij heeft toen nooit laten blijken dat hij mijn beeld niet mooi vond. De commissie heeft het destijds ook zonder opmerkingen goedgekeurd." Kamps is er niet blij mee dat Bleijenberg nu naar de wethouder is gestapt om namens veel oudere inwoners van Nieuw-Namen te vragen om het beeld te vervangen. „De commissie heeft er uitvoering over geadvi seerd en ik heb het met veel liefde gemaakt." MIDDELBURG - De vier ver dachten van mensensmokkel en fraude in documenten zitten nog minimaal elf dagen vast. De vier mannen zijn afgelopen dinsdag aangehouden bij inval len in Zierikzee. Utrecht en Val- kenswaard. Na huiszoeking heeft de politie onder meer wa pens en paspoorten in beslag ge nomen. Of de mannen inmiddels een bekentenis hebben afgelegd wil de woordvoerder van het openbaar ministerie niet zeg gen. „Ik geloof dat ik daar geen antwoord op ga geven", aldus M. Pilaar. De mannen moeten op 22 maart voor de raadkamer verschijnen. Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart hel alfabei van Zeeland zijn gevonden, die mogelijk van een kasteel zijn. „Dat is deel van een 1800 vierkante meter groot, hoger gelegen gebied, waarvan zo'n 250 tot 400 vier kante meter het topvlak van de bult vormt, midden in de omwal de stad." Bewaken Los van het toezicht door ande re overheidsinstanties, heeft Hulst ook zijn eigen verantwoor delijkheid en regels om dat erf goed te bewaken, schrijft het be stuur. „En daar hoort Hulst zich toch aan te houden, of alleen maar als het goed uitkomt?" maart roert zijn aprilletje zoet, geeft nog wel eens een witte hoed. Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de van zaterdag 12 maart t/m zaterdag 19 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. DELSCHER is door Elsevier verkozen tot één van de 20 mooiste modezaken van Nederland en de mooiste van Zeeland Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 73