PZC Lightproducten in de ban Hendriks' voortdurende zoektocht naar ideale lijn ELICHT rchitectuur leer je ooral door te kijken Nieuwe leefgebieden voor bijzondere schorbijen nodig 19 araffine op rand Ouddorp Zwemverbod na regenbuien Afsluiting deel Bernhardweg-West Docent De Pree naar halve finale Overdracht beheer Grevelingen Perkpolder- Hansweert in rondje pontje zaterdag 12 maart 2005 \rneniuidse dsser moet ialf jaar zitten Frankrijk UkEBKEN - Een Neder- Ldse visser moet een half jaar l cel in omdat hij illegaal voor |e Franse kust viste. Hij kreeg Wjdag van een rechtbank in de tansestad Duinkerken ook een joete van 18.000 euro. procureur had eerder op de twee jaar cel en een boete euro geëist. De 44-jari- Amemuidenaar maakte zich aan geweldpleging en mee te werken aan con- 0]e op zee. De rechter legde >n jaar cel op, waarvan zes laanden voorwaardelijk Ie visser werd veroordeeld voor en incident in september 1999 boord van de kotter Valérie, Duinkerken geregistreerd Op het moment dat de nse politie de kotter wilde houden, nam de verdachte ;ens de Franse schipper met 'eld het roer over en zette rsnaarVhssingen. De schip- meldde zich een dag latei- je politie in Duinkerken. Te- hem eiste de procureur 5000 10,000 euro boete wegens vis- in verboden water. ANP UDDORP - Op het strand bij ddorp is ongeveer twintig ib paraffine aangespoeld. De bolletjes vet liggen ver- eid over een strook van 18 ki- leter, vlak bij natuurgebied iwaade Hoek. twaterstaat verwacht niet nog meer paraffine zal aan- elen. Uit inspectievluchten 'en zee blijkt dat op zee geen raffine meer drijft. Gisteren gelijk begonnen met het oprui - n van de bolletjes. Aan het ide van de middag was de bijna geklaard. Paraffine is it gevaarlijk voor de volksge- ïdheid en wordt wel vaker ge- lop zee. Volgens intematio- regelgeving is het dan ook tverboden. Toch zal Rijkswa- staat proberen de kosten van «schoonmaak te verhalen op schip dat de paraffine heeft oosd. Daarom zijn monsters ïomen van het vet. :unst door Raymond de Frel Spinazie met vis of in combinatie met een yoghurtdessert zou kankerver wekkend kunnen zijn, sla met vis idem dito en vette happen zorgen voor overge wicht. Oké, da's tot daar aan toe, maar nu er zelfs vraagtekens worden ge plaatst bij het nuttigen van lightproduc ten, vraagt half Nederland zich af: Wat mogen we nu eigenlijk nog wel eten? Natuurlijk, je mag alles eten, niemand die je tegenhoudt, maar de lijst met on verantwoorde producten lijkt haast we kelijks langer te worden. Deze week bleek uit een onderzoek van de Voed sel- en Warenautoriteit (VWA) naar kunstmatige zoetstoffen dat lightfris- dranken voor kinderen van nul tot vier jaar schadelijk kunnen zijn. Ouders moeten daarom oppassen dat hun kids niet te veel van deze producten nutti gen. Twee glazen frisdrank en een glas yo- ghurtdrank per dag is eigenlijk al te Uit onderzoek is gebleken dat overmatig gebruik van caloriearme drankjes schadelijk kan zijn voor peuters. foto Wim Kooyman Zoetstof veel van het goede. In veel lightproduc ten zit immers de kunstmatige zoetstof cyclamaat. Producten voor jonge kinde ren mogen die stof helemaal niet bevat ten, maar de praktijk leert dat peuters ook regelmatig dingen eten en drinken die eigenlijk alleen voor ouderen zijn be doeld. Steeds meer ouders kiezen voor suiker vrije producten voor hun kinderen, om dat ze denken dat het overgewicht voor komt. Het is nog niet duidelijk of te veel cyclamaat daadwerkelijk gevaarlijk voor de gezondheid van kinderen is, maar de VWA en het Voedingscentrum adviseren ouders het zekere voor het on zekere te nemen. Uit het onderzoek bleek dat ratten bij een hele hoge dosis cyclamaat afwijkingen aan hun zaadbal len kregen, maar daar is bij mensen niets van gebleken. Kinderarts Francis Caveye van Zieken-. huis Zeeuws-Vlaanderen waarschuwt dat veelvuldig gebruik van lightproduc ten ondanks de suikervrije status nade lig kan uitpakken. „Kinderen gebrui ken dit soort dingen soms zoveel, dat ze er uiteindelijk toch nog dik van wor den. Want helemaal calorieloos zijn de ze producten natuurlijk nooit", zegt hij. Caveye heeft geen onderzoeken kunnen achterhalen die zich volledig op kinde ren richtten. „Er zijn alleen dierproe ven en onderzoeken naar de effecten van cyclamaat op volwassenen gedaan. De conclusies zijn nogal verschillend, maar er wordt vermeld dat misbruik van deze zoetstof kankerverwekking kan veroorzaken. Ook kan het nadelig zijn voor de ontwikkeling van de herse nen. Maar goed, al die conclusies zijn dus niet onomstotelijk bewezen. Wij hebben in onze praktijk nog nooit een kind gehad die als gevolg van overma tig gebruik van lightproducten kanker kreeg of problemen met de hersenen had." -Caveye maakt de kanttekening dat de maximum verantwoorde dosering cycla maat per persoon verschillend is. „Dat is omdat de dosering in verband staat met het lichaamsgewicht. Het is daar om ook logisch dat kinderen eerder aan het maximum zitten dan volwassenen." De Temeuzense kinderarts vindt het las tig om te beoordelen of de verontrusten de berichten als een storm in een glas water kunnen worden afgedaan. „Het is in elk geval wel zo dat lightproducten de eetlust afremmen. Vaak krijgen kin deren dit soort drankjes tussendoor, waardoor ze een uur later geen zin meer hebben in de 'dagelijkse maaltijd'. Op die manier ontwikkelt zich een ver keerd eetpatroon. Het leert ook het nut tigen van natuurlijke dranken, zoals melk, thee en pure vruchtensappen, af. En dat terwijl er vaak geen enkele re den is om kinderen lightproducten te ge ven. Het gaat hen namelijk toch alleen maar om de smaak." Diëtiste Lotje Vaes uit Terneuzen zit zo'n vijftien jaar in het vak en adviseert haar klanten al sinds haar eerste werk dag vooral voorzichtig te zijn met zoetstoffen. „Ik heb altijd gezegd: gebruik lightpro ducten met mate. Dagelijks een halve li ter drank met zoetstof voor kinderen, een liter voor volwassenen, maar meer niet." Ook Vaes ziet lightlimonade als een 'heel makkelijk product'. „Je pakt er heel snel naar. Het is ook heel lastig om aan te geven waar het wel en niet in zit. Ik heb navraag gedaan bij het Voedings centrum, maar ook zij hebben geen lijst voor handen. Ik raad mensen altijd aan voorzichtig te zijn, de verpakking te le zen en ook op te passen voor melkpro ducten, zoals yoghurtdrank. Want ook die bevatten vaak zoetstoffen. Weet je, in een gezonde voeding past eigenlijk helemaal niet zoveel limonade, dus ook geen lightlimonade, Mijn kinderen krij gen dagelijks één glas limonade, maar voor de nadorst pakken ze maar een glas water. Limonade bevat voor het lichaam trouwens ook helemaal geen waardevolle stoffen." )e Boekenweek, die duurt ut en met 19 maart, kent el- :e dag een ander thema mt een historische inslag. )e PZC laat dagelijks een tyemvse auteur aan het voord die goed thuis is in iet genre dat deze dag cen taal staat. Vandaag: Ger- Schoenmakers over mst en architectuur. uan /ia iano lan/ion I li li f ~W spiegel van de lage landen boekenweek over onze geschiedenis or Rolf Bosboom oit was architectuur de moe der van de kunst, zegt Ger- Schoenmakers, oud-wethou- te Middelburg, voormalig merlid en al jarenlang voor- Utervan de welstands- en mo- imentencommissie in Schie- 01. „Inmiddels is er een duide- k breuk opgetreden tussen thitectuur en kunst." 'tijden dat in Middelburg een dbiüs zoals dat op de Markt Q verrijzen, of een indrukwek- *d godshuis zoals de Oost- zijn allang voorbij. „De Uectieve ijdelheid, het collec- ve geloof, is volkomen ver ben. De ijdelheid vinden we nog terug in het privé-do- ®:in sieraden, plastische chi- tatoeages en cosmetica, lenbare gebouwen moeten nu oral functioneel zijn. De rol an overheid als opdrachtge ver beeldbepalende gebou- 11 is helemaal overgenomen or multinationals. Die domi- nu overal met hun wolken ners de skyline." I® bouwt en ontwerpt dient vooral bewust te zijn van Igeschiedenis. „Helaas wordt I historische context regelma- jjgöiegeerd of zelfs geschof- Om te voorkomen dat id misstand wordt, dient zich in te leven in 'tic, zegt Schoenmakers, '-gaat om de genius loei: wat bemaal gebeurd op die •Om dat te doorgronden. Me tijd nemen. Dat had wbeeld ongelukken bij het IWe flater in Middelburg hen voorkomen." probleem bij gemeenten is dat hun personeelsbe- steeds meer is uitgekleed, zijn ze gedwongen bu rn te huren, die alleen ko- i als ze goed worden be- ti- 5"cu wuiucn ue- Tijd wordt daarmee kost- Gerrit Schoenmakers. baar, zodat te snelle beslissin gen worden genomen. „Er is veel te weinig overleg. Die bu reaus zijn in feite ook pseu- do-deskundigen, want ze ken nen de stad niet echt." Schoenmakers schrijft geregeld artikelen over stedenbouw, waarin hij telkens duidelijk stel ling neemt, bijvoorbeeld tegen de invulling van het Stationsge bied. Een boek zit er echter niet in. „Er zijn al zo veel boeken. Ik vind dat we die eerst allemaal goed moet lezen." Hij beveelt onder meer Het Nederland sewoonhuis van 1300-1800 van R. Meischke aan. „Dat is nog steeds een schitterend boek, een standaardwerk. Wat W.S. Un- ger over Middelburg heeft ge schreven, blijft ook waardevol om te raadplegen. Vei der doet Peter Sijnke natuurlijk veel aan Middelburg. Hij is een goede ver teller, maar zou soms meer tijd moeten nemen om de foutjes er uit te halen." Schoenmakers, van origine le raar geschiedenis, werd ooit ge vraagd een leerboek te schrij ven. „Dat heb ik niet gedaan. Geschiedenis wordt ook pas leuk als de leraar geen boek no dig heeft. Dat geldt ook voor kunst en architectuur. Je leert vooral door veel te kijken en niet uit boeken. Die zijn alleen handig als geheugensteuntje." door Rolf Bosboom GOES - Hoewel er slechts drie tekeningen van Rosemin Hen driks hangen, domineren ze de toch niet geringe ruimte van Ga lerie Van den Berge in Goes. Door hun haast monumentale formaat, door de eenvoud, door hun zeggingskracht. Hendriks (Velp, 1968) woont en werkt in Arnhem. Zij maakt sinds begin jaren negentig teke ningen met zichzelf als uitgangs punt. Toch zijn het geen zelfpor tretten. Daarvoor laat ze te veel details weg en wordt het per soonlijke te zeer weggefilterd. Niet voor niets hebben haar te keningen geen titels. Ze zijn geen rechtstreekse nabootsin gen van de werkelijkheid. Het werk, waarvoor ze houts kool en soms conté gebruikt, laat zich bekijken als een voort durende zoektocht naar de idea le lijn, die het gezicht werkelijk vormt. De aanzetten daarvoor, de verbeteringen die ze aan brengt, zijn bewust zichtbaar ge laten, om duidelijk te maken welk proces zich heeft afge speeld. Op een van de tekeningen is ook te zien hoe ze aan de bovenzijde een stuk papier heeft vastge plakt, omdat de goede lijn dat verlangde. Ondanks de, vooral ogenschijn lijke, eenvoud werkt Hendriks maandenlang aan haar tekenin gen zodat het er ook relatief wei nig zijn. Doordat ze schaars zijn en door het grote formaat, dat de sober heid indrukwekkend uitver groot, zijn de tekeningen zeer ge wild. De drie in Goes waren al direct bij de opening van de ex positie verkocht. Mare Nagtzaam Behalve werk van Hendriks zijn er ook niet ingelijste tekeningen te zien van Mare Nagtzaam (Hel mond, 1968), een van de kunste naars van de galerie. Hij woont en werkt afwisselend in Breda en Antwerpen. Kenmerkend voor zijn werk zijn de zwarte vlakken waarin de compositie is uitgespaard. Het is een arbeidsintensief proces, dat Nagtzaam voortzet zonder versagen. Tekening van Rosemin Hendriks. In Goes hangen onder meer twee werken met Engelse tek sten erop, grote vellen waarbij de precies gevormde letters het laatste zichtbare wit vormen van het papier. Wie de teksten probeert te lezen, verdwaalt al snel. Het zijn fragmentarische kreten zoals Days with nothing en Available reality, die diepe betekenissen suggereren, maar in het gepresenteerde, onsamen hangende verband vooral hol klinken. Dat geldt ook voor de titels die Nagtzaam zijn tekeningen geeft, zoals Inside pop en Never far away die nauwelijks enige merk bare relatie met het werk zelf hebben en waarschijnlijk ook be wust steeds tussen haakjes staan. Het lijken vooral hints van de kunstenaar richting de toeschouwer te zijn om eigen be tekenissen te zoeken en gedach ten te vormen. Vensters In een andere tekening zijn al leen nog dunne, langgerekte snippers wit zichtbaar, als spaarzame vensters op een ach terliggende wereld. Ook is er een reeks met een opeenstape ling van zwarte bolletjes, die ogen als een verzameling perfo ratiesnippers. De uiterste consequentie van zijn werkwijze trekt Nagtzaam in Standards/Pop-live, een vol maakt zwart vlak waarin ook het laatste wit is uitgebannen. Expositie: tekeningen van Rose min Hendriks en Mare Nagtzaam, Hm 9 april in Galerie Van den Ber ge, Westwal 45, Goes. Geopend: do. Hm za., 12-17 uur en op af spraak (0113-250499). MIDDELBURG - Langs de Nederlandse kust komt in 2007 een nieuw waarschuwingssysteem, dat strandgasten op tijd moet informeren als het zeewater te vuil wordt door een naderende golf bacterieën uit overlopende rio len. Deze zomer worden de eerste metingen gedaan bij Sluis, Noordwijk, Zandvoort en op Ameland. In die plaatsen moet het systeem komend jaar proefdraaien. Dat is giste renochtend bekend gemaakt op een zwemwatersympo sium in Den Haag. Na zware, zomerse regenbuien kan de zee gedurende enke le dagen flink verontreinigd raken. Dat komt doordat stadsriolen bij flinke hoosbuien via noodkleppen een te veel aan afvalwater in sloten lozen. Ongezuiverd komt het daarna via de gemalen in zee terecht. Tot vermoede lijk twee dagen na zo'n bui kunnen strandgasten ziek wor den. NIEUWDORP - De noordelijke weghelft van de Benhard- weg-West N254 bij Nieuwdorp wordt van maandag 14 maart tot en met vrijdag 18 maart afgesloten voor het ver keer. Dat is nodig vanwege het rooien van een deel van de popu lieren die langs de weg op het talud staan. De bomen wor den weggehaald voor de aanleg van een geluidswal. Daar toe wordt de tweede waterkering (dijk) die langs de weg ligt nog in deze helft van het jaar verbreed en verhoogd. Verkeer vanaf de Westerscheldetunnel naar Middelburg wordt omgeleid over de Europaweg-Noord. Vice versa is er geen hinder. TERNEUZEN - Natuur- en scheikundedocent Rini de Pree van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen heeft de halve finale van de verkiezing 'Beste leraar van 2005' bereikt. De wedstrijd is een initiatief van het NCRV-radioprogramma BuZz en de website scholie- ren.com. De Pree werd voorgedragen door een aantal van zijn leer lingen. Die haalden vervolgens alles uit de kast om hun fa voriete docent naar de volgende ronde te loodsen. De school werd behangen met promotieposters en stickers en een heus rapnummer moest mede-leerlingen aanzetten om op www.docent2005.nl vooral op de uit Hulst afkom stige De Pree te stemmen. Hun campagne had succes. De docent van het Zeldenrust-Steelantcollege versloeg met ruime meerderheid een docent uit Veldhoven. Op 20 mei wordt de finale gehouden. ZONNEMAIRE - Het beheer van het Grevelingengebied wordt binnenkort officieel overgedragen aan Groenservi- ce Zuid-Holland, een dienst van de provincie Zuid-Hol land. Op vrijdag 18 maart wordt van de Raad van Bestuur van het Natuur- en Recreatieschap verwacht dat ze de dienstver-leningsovereenkomst tussen het schap en Groen- service Zuid-Holland officieel vaststellen. De extra vergadering van de Raad van Bestuur waarin dat staat te gebeuren wordt gehouden in het kantoor van de Intergemeentelijke Samenwerkingsverband Goe- ree-Overflakkee (ISGO) aan de Dwarsweg in Middelhar- door Rinus Antonisse EMMADORP - Zeeland heeft een bijzondere verplichting ten aanzien van de schorbijen. Er dient meer aandacht te komen voor verbetering van de leefge bieden van deze insecten. Deze boodschap liep gisteren als een rode draad door het sym posium over schorzijdebijen in de Delta, gehouden in bezoekers centrum Saeftinge te Emma- dorp. Vandaag wordt het internationa le symposium, georganiseerd door Het Zeeuwse Landschap en Stichting Landschapsbeheer Zeeland, afgesloten. Zoals de naam al aangeeft zijn de schorzijdebij en de zeer zeld zame parasiet schorviltbij voor hun voortbestaan aangewezen op schorren en met name op de daar groeiende zeeaster (ofwel zulte). A. Baaijens van de Insec tenwerkgroep Zeeland wees er op dat de oppervlakte schor in de Delta afgelopen kwart eeuw daalde van ruim 17.000 tot bijna 3400 hectare. Hij merkte op dat er vroeger veel meer kolonies van de schor zijdebij (1000 en meer exempla ren) waren. Nu zijn ze beperkt tot maar enkele gebieden: de Kwade Hoek op Goeree, de Hoo- ge Platen in de Westerschelde, het Paulinaschor, Hellegat en Saeftinge. Wel komen de bijen nog op andere plaatsen in kleine aantallen voor (onder meer de Keihoogte op Noord-Beveland, Rammekensschor en het schor bij Rilland). De schorviltbij, die als parasiet eitjes legt in de nesten van de schorzijdebij, heeft het nog veel moeilijker. De soort is de laatste tijd wereldwijd alleen nog in Zeeland gevonden. Afgelopen jaar slechts enkele exemplaren op de Kaloot. De bij liet zich in de andere bekende vindplaats, Saeftinge, niet zien. Baaijens onderstreepte dat zon der ingewikkelde maatregelen (en tegen weinig kosten) betere omstandigheden gemaakt kun nen worden. Zo is het mogelijk om bij dijkaanpassingen te zor gen voor meer nestgelegeheid. „Een zeedijk kan geschikt wor den gemaakt als leefgebied voor de schorzijdebij", zei Baaijens. De inleiders S. Dobbelaar en L. Calle droegen voorbeelden aan op welke wijze dat het beste kan. In dit verband is van belang dat de schorzijdebij als pioniersoort die houdt van een dynamisch landschap (met getij-invloed), makkelijk nieuwe gebieden kan ontdekken. De actieradius van het beest is zeven tot acht kilo meter. Werkgroeplid B. van Aartsen overhandigde een informatie map aan gedeputeerde M. Kra mer (natuur en water). Die noemde het belangrijk dat de ge gevens over de Zeeuwse insec tenwereld goed op tafel komt. Hij constateerde dat het onder zoek naar de bijen belangwek kende gegevens heeft opgele verd. Dat maakt het beter moge lijk om gerichte maatregelen te bepleiten. „Als je ziet hoeveel er verloren is gegaan, hebben we nog een hele klus te klaren", stel de Kramer HULST - Het traject Perkpol- der-Hansweert wordt dit jaar waarschijnlijk opgenomen in het Zeeuwse project Fiets een Rondje met een Pontje. De gemeente Hulst en de provin cie praten over een verdeling van de kosten. Ook van Reimers- waal wordt een bijdrage ver wacht. Volgens de Hulster wethouder P. Weemaes staat het zomertra- ject nu hoog op de agenda. „We hebben aan de provincie ge vraagd wat het ons kost om een pontje te kunnen laten varen. Gebleken is dat er een tekort is van 36.000 euro voor dit sei zoen. Als we tot een mooie ver deelsleutel van de kosten kun nen komen, dan zijn we eruit. Dan vaart er deze zomer nog een pontje." Volgens Weemaes is aan gedeputeerde G. de Kok gevraagd of hij de kosten voor de gemeente Hulst zo laag moge lijk wil proberen te houden. De voorwaarden voor het zomer- traject zijn volgende week be kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69