Charme-offensief voor visserij VAC-vrouwen zoeken mannen co PZC PZC Van 't Leven schrapt overbodige franje CC X O LU Q open DELSCHER Dagen GRATIS J /iA 1 F Ég PZC Raad heeft geen zin in tegenvallers 13 yiosselvissers willen overleg met natuurbeschermers heropenen rankrijder oete voor ormerken iiregluren AAZET - Raad tevreden over welzijnshuis In augustus trajectcontrole tunnel Nieuwe meters in Blaauwe Hoeve Nieuw bedrijventerrein Stellendam Overval in Middelburg zaterdag 12 maart 2005 JEUINISSE - Voorzitter W. van den Berg van de Vereniging AI- remeen Vissersbelang wil het [verleg met de natuurbescher- ners heropenen. Hij is er van reertuigd dat de organisaties liet uit zijn op de ondergang jan de mosselsector, zo zei hij psteravond tijdens de jaarverga- ering in Bruinisse. We moeten in overleg treden 'm de Waddenvereniging, Vo- elbescherming en Natuurmonu menten. Ik ben mij er van be rust dat wij in het verleden daar meermalen bedrogen mee Dt zijn gekomen. Maar het alter- latief is het voorzetten van de retenschappelijke, juridische in politieke strijd. De mechani- che kokkelvisserij heeft deze itrijd verloren." Van den Berg put moed uit een gesprek dat hij woensdag had jet milieu-activist W. van Die ren, gerespecteerd lid van de ;iub van Rome. Van Dieren zou lebben benadrukt de mosselsec- or niet te willen zien verdwij- ien en willen helpen voorkomen lat Europese natuurregelgeving |e zaadvisserij op de Wadden- eeonmogelijk maakt, ortom. tijd voor een charme-of- sief, vindt de vissersvoor- i „We zullen de natuurbe- ermers moeten overtuigen de maatregelen die zij nu —^stellen, een grotere schade ui ons toebrengen dan zij wel ch: realiseren. De Waddenvere- ugmg heeft meermalen uitge- proken dat de mosselsector EMELDINGE - De politie eft gistermiddag even voor If vier een drankrijder be- ipt op de Wemeldingsezand- iginWemeldinge. 3-jarige automobilist uit de smeente Kapelle moest een aastest ondergaan waaruit eek dat hij te veel had gedron- 3i. Hij kreeg een bekeuring en D rijverbod van drie uur. IDDEIBURG - De economi- be politierechter J. Begheyn «ft gisteren een 78-jarige boer tKoudekerke conform de eis iOeuro boete opgelegd. ijeen controle op 19 juni 2003 percelen in Koudekerke en ere bleek dat een aantal run- ra niet deugdelijk voorzien van oormerken JtOOSKERKE (S) - Staats beheer houdt morgen een ex- isie Turegluren. De excursie rtrekt om 13.30 uur vanaf de |:keerplaats Hoosjes Boots bij Serooskerke. Deelne- W'sgaan onder leiding van een de overwinterende vogels kijken in plan Tureluur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a «OOAB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl 'arcel Modde (chef) hetKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 4450 AA GOES Tel: (0113)3155oo fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl E'mail: web@pzc.nl niet van het wad hoeft te ver dwijnen." Een vernietigende campagne zou ook buitenge woon onverstandig zijn voor het imago van de milieubeweging; Van de Berg wijst in dat ver band op de sympathie van Ne derlandse en Belgische mossel liefhebbers. Duurzaamheid Hij ziet meerdere overeenkom sten om de voortslepende discus sie tot een voor beide partijen bevredigend resutaat te bren gen. „We moeten ons niet langer laten leiden door onze verschil len. Het streven naar duurzaam heid is zowel het doel van onze sector als dat van de natuurbe scherming." Belangrijke voor waarde voor het overleg is wél, benadrukt de Bruinisser mossel visser, dat het serieus wordt ge voerd. „Een beetje vrijblijvend polderen, zoals Gijs van Zonne veld van de ZMF voorstelt, ver houdt zich niet met de strakke Europese lijn. We moeten het ook snel doen. De werkwijze van het ministerie van LNV en ook het vijanddenken van be trokken wetenschappers brengt ons op korte termijn vele valkui len." Het verbaast Van de Berg dat de Directie Visserij niets doet moet de recente uitspraak van de Raad van State, in het kort ge ding van natuurorganisaties te gen de minister. De Staatsraad vernietigde vorige maand de drie jaar oude vergunning voor de voorjaars zaadvisserij, omdat de verstrekking ervan strijdig is met de Europese 'Habitatricht lijn'. „Hoe wrang ook voor de sector, het kersverse beleid van minister Veerman wordt inge haald door de juridische reali teit. Maar LNV anticipeert op geen enkele wijze op de strate gie van een passende beoorde ling", aldus Van de Berg. Woordvoerders van het ministe rie benadrukten gisteren in Brui nisse dat ze bij het opstellen van de nieuwe regels, die volgens Eu ropese normen primair uitgaan van instandhouding van de na tuurwaarden, inzetten op 'realis tische doelen voor de mosselsec tor'. „Het laatste wat wij willen is de mosselzaadvisserij de nek omdraaien." Tweede-Kamerlid S. Buijs (CDA) toonde zich inge nomen met die steunbetuiging van LNV, maar vroeg zich hard op af hoe 'Raad van Sta te-proof de toekomstige vergun ningen zijn. „In hoeverre kunt u de garantie geven dat die ver gunning straks ook niet wordt vernietigd?" Volgens de beleids ambtenaren is die zekerheid niet te bieden. Het grote ver schil is volgens de zegslieden wél dat de beoordelingen zullen worden gemaakt op basis van nieuw beleid. Jeroen van 't Leven van Life Design in het Zierikzeese gemeentehuis bij zijn ontwerp voor Plat Zeeuws door Esme Soesman ZIERIKZEE - De bijdrage van zijn ont- werpstudio Life Design aan de exposi tie Plat Zeeuws weerspiegelt woorde loos waar Zierikzeëenaar Jeroen van 't Leven in gelooft. Op zonnebloemen ge plakte - van de originele kleur ontdane - logo's doen in al hun eenvoud hun aan trekkende werk als 'visuele magneet'. „Een logo moet op je netvlies branden", verwoordt Van 't Leven zijn visie. Met negen andere Zeeuwse vormgevers ex poseert hij tot en met 5 april in het ge meentehuis in Zierikzee. Morgen (zon dag) is Van 't Leven bovendien te gast in de laatste aflevering van Beeld spraak. Alleen al op Schouwen-Duiveland laat Van 't Leven zonder al te veel tam-tam ontelbare sporen na. Van bakker tot pomp en van restaurant tot makelaar' vele logo's en huisstijlen zijn in de stu dio aan de Zierikzeese Poststraat gebo ren. Alle trends ten spijt blijft de ont werper zijn principes trouw. Comprime ren, zaken ontdoen van alle franje - schetst Van 't Leven zijn visie. Is strak per definitie mooi? „Nee, goed is mooi", pareert hij meteen. De altijd redelijk ab stracte logo's waar Life Design zich mee onderscheidt, zullen in de toe komst nog abstracter worden - voor spelt Van 't Leven. „Er komt zoveel in formatie op je af. Je moet proberen met zo min mogelijk zoveel mogelijk te zeg gen. Dat geldt zowel voor tekst als voor beeld." In de hal van het gemeentehuis staat, sinds gisteren, werk van tien Zeeuwse vormgevers opgesteld. Het is een - door een externe jury gemaakte - selectie uit in totaal 55 inzendingen op het project Plat Zeeuws. Een initiatief van het Cen trum voor Beeldende Kunsten, Vormge ving en Architectuur Zeeland (CBK Zee land) om - ten behoeve van creatieve en zakelijke kruisbestuiving - Zeeuwse vormgevers met elkaar in contact te la ten komen. Prima initiatief, oordeelt Van 't Leven. „Het is ontzettend leuk om samen te werken. Inspirerend ook, die talenten." Trots Met vijf mensen in dienst heeft hij gaan deweg geleerd niet alles zelf meer uit te voeren en dus los te laten. Maar dat maakt de kritische kijk van de Zierik- zeeënaar niet minder. Het is 'zijn eer te na' een keertje minder tevreden te zijn over verrichte arbeid. „Alles wat hier de deur uitgaat, daar ben ik trots op", stelt hij vast. Niets zo vreemd voor crea- tieveling Van 't Leven als het klakke loos consumeren. Het snel tevreden zijn, wat hij om zich heen vaak genoeg opmerkt. Daarbij spaart hij zichzelf, wat serieuze benadering betreft, niet. „Ik lever emotioneel maatwerk. Dat zie foto Dirk-Jan Gjeltema ik wel als een zware verantwoordelijk heid." Want vergis je niet. Even bij Life De sign aan de Zierikzeese Poststraat bin nenwippen om een stapeltje visitekaart jes te scoren, is uit den boze. Bedrijven kloppen met een 'communicatievraag- stuk' aan. De medewerkers van Life De sign gaan vervolgens tot op de bodem om bedrijf en wens te doorgronden. Het nu vijftien jaar oude ontwerpbureau laat daarbij - voor zover van toepassing - geen middel ongemoeid. En zo is vorm geven geleidelijk in reclame overge gaan. Hebben WebDesign en afdelingen interieurontwerp en standbouw be staansrecht gekregen. Zonder echter in het opvoeren van een dagelijks kunstje te vervallen. „Het gaat erom dat wij nog altijd midden in het leven staan." Inspirerende filmfragmenten en andere zaken komen zondag, morgen, aan de orde tijdens de laatste aflevering van het interviewprogramma Beeldspraak in het Zierikzeese filmtheater fiZi. Frans Meulenberg gaat met Van 't Le ven in gesprek vanaf 20.00 uur. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met onder meer de ontwikkeling van een grote woonwijk als de Zierikzeese Noorderpolder in het verschiet zit de Vrouwen Advies Commis sie (VAC) Schouwen-Duiveland nog altijd niet om werk verle gen. Voor het eerst in het nu ee nendertig jarig bestaan van de woonadviesclub zijn ook man nen welkom. Daarmee speelt de VAC in op veranderingen in de maatschappij. Je hebt tegenwoordig huisman nen, deeltijdmedewerkers en vutters - sommen VAC-vrouwen P. Bremmers, O. Immerzeel, T. Wesdorp en R. Dijkshoorn op. De tijd dat de meeste vrou wen huisvrouw zijn, is voorbij. „Taken zijn verschoven", vat Im merzeel samen. En dus zijn het anno 2005 ook niet meer alleen de vrouwen die als praktisch in gestelde specialisten hun oog over te bouwen woningen en de woonomgeving kunnen laten gaan. De leden van de Schou- wen-Duivelandse adviesclub hebben al geleidelijk aan deze vermenging kunnen wennen. Al jaren wordt samengewerkt met de Seniorenraad en het Plat form voor mensen met een func tiebeperking, die beide deels uit heren bestaan. De samenwer king met de senioren is eind 2003 officieel bekrachtigd. Vol gende maand wordt ook de sa menwerking met het platform formeel vastgelegd. Door - waar nodig - gezamenlijk op te trek ken bij de beoordeling van bouwplannen en woonomgeving wordt deskundigheid gebun- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op vvww.hlijmetkunststof.nl en maak kans op €2.500,- aan konststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303! deld. En dat is geen overbodige luxe in een tijd waarin bijvoor beeld vaak levensloopbestendig wordt gebouwd. Versterking De VAC Schouwen-Duiveland telt op dit moment tien leden. Hoewel belangstellenden uit al le windrichtingen welkom zijn hopen de vrijwilligers vooral op versterking in de Westhoek en Duiveland. Voor de herinrich ting was elke gemeente met twee leden in de VAC vertegen woordigd en die spreiding wordt nog altijd nagestreefd. Ge dacht wordt aan uitbreiding met een stuk of drie personen. Die versterking heeft de VAC da delijk hard nodig, verwacht het viertal. „De gemeente gaat flink bouwen, met Noorderpolder en Poort Ambacht 11 in voorberei- ding Dat betekent voor de VAC-me- dewerkers heel veel onderzoeks werk; van de ligging van fietspa den tot de bouwplannen van af zonderlijke huizen. Van de ont sluiting van de wijk tot een teke ning, voor zover dat gewenst wordt, van een project als de hospice. Mensen die lid worden van de VAC, en mee willen gaan beoor delen, zijn verplicht de bijbeho rende - door de landelijke orga nisatie VACpunt Wonen verzorg de - cursussen te volgen. Maar niet op stel en sprong, want de samenwerking moet wel weder zijds bevallen. Daarom is er een jaar bedenktijd ingesteld. Mochten zich mannen melden dan wordt de naam Vrouwen Advies Commissie vervangen door de naam Vrijwillige Advies (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord 'FILM* vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland ZIERIKZEE - De raadsleden toonden zich donderdaga vond tevreden dat het welzijnshuis alsnog op 1 juli be gint. Aanvankelijk liet het zich er naar aanzien dat de start van het welzijnshuis voor de tweede keer zou wor den uitgesteld vanwege de financiële perikelen rondom de kinderopvang. Na een goed gesprek tussen de wethou der en de stuurgroep Welzijnshuis is besloten niet te wachten tot de stichting Kinderopvang Schouwen-Duive land de financiën op orde heeft. Het welzijnshuis begint zoals gepland; mocht de stichting kinderopvang er in sla gen de financiën weer gezond te krijgen, dan kan ze als nog aanhaken, liet wethouder R. van der Wekken de raadsleden weten. „Gezien de voortgang van de accoun tantscontrole zal dat nog wel enige tijd in beslag nemen", zegt Van der Wekken. „Tot op heden heb ik nog geen cij fers gezien, maar ze hebben beloofd dat ze in de tweede helft van maart met de getallen zullen komen." De stich ting kinderopvang moet financieel gezond zijn om toe te kunnen treden tot het Welzijnshuis. MIDDELBURG - Vanaf 1 augustus treedt in de Wester- scheldetunnel een trajectcontrole-systeem in werking. Me tingen wijzen uit dat in die velen de toegestane snelheid van 100 km/u fors overschrijden. Met deze vorm van con trole moet daaar een einde aan komen. Het systeem is vol gens de provincie noodzakelijk omdat er sinds de opening van de Westerscheldetunnel in maart 2003 een tiental on gelukken, waaronder één dodelijk, in en bij de tunnel zijn gebeurd. Sinds november 2004 zorgt een trajectcontro- lesysteem op de Zeelandbrug ervoor dat weggebruikers zich aan de maximale snelheid houden; het overtredings percentage is gedaald van twintig naar één procent. HULST - Nutsbedrijf Delta vervangt de komende weken met spoed de meterkasten in de woonzorgtoren op het ter rein van De Blaauwe Hoeve in Hulst, nadat daar donder dag voor de derde keer in korte tijd brand was uitgebro ken. De monteurs van Delta zijn gisteren al aan het kar wei begonnen en werken volgens woordvoerder J. Nele mans ook dit weekeinde daaraan door. Dat is gisteren be kendgemaakt op een informatiebijeenkomst voor de gedu peerde bewoners en hun familieleden in het restaurant van het tehuis. Consequentie is wel dat de bewoners, zo als het er nu naar uitziet, pas over tien tot veertien dagen opnieuw hun intrek kunnen nemen in hun woning. „Maar ik wil niet dat de bewoners terug moeten met het idee dat het nog een keer kan gebeuren", aldus burgemeester J.F. Mulder, die uiteindelijk besliste dat de meters uit voorzorg moeten worden vervangen. STELLENDAM - Aan de voet van de Haringvlietdam bij Stellendam komt een nieuw groot bedrijventerrein. Het complex wordt in twee fases aangelegd. Het eerste gedeel te beslaat de bouw van twintig zelfstandige, kleine be drijfspanden en tien kantoren met showroom. Het terrein ligt pal aan de N57 tussen Zeeland en Europoort. Wethou der A. Lokker van de gemeente Goedereede slaat woens dag de eerste paal van de gebouwen, een ontwerp van Zee- lenberg Architectuur in Ouddorp. ZIERIKZEE - De raadsfracties van Schouwen-Duiveland wil len zo weinig mogelijk kans lo pen op onverwachte financiële tegenvallers. Daarom willen ze dat de accoun tant de jaarrekening 2004 zo zorgvuldig mogelijk controleert op fouten en onzekerheden. Dat bleek donderdagavond tij dens de commissievergadering openbaar bestuur en samenle ving. In het huidige voorstel van het college aan de raad staat dat de jaarrekening nog wordt goed gekeurd als er sprake is van maximaal 2,8 miljoen euro aan onzekerheden en bijna een mil joen aan fouten. Dat gaat de meeste commissieleden te ver. Zij pleiten voor kleinere mar ges. „De accountant noemde zelf een afwijking van 200.000 euro als reëel", zegt C. Boogerd (CDA). Afgesproken is dat de raadsle den nadere informatie vragen bij de accountant over de moge lijkheden en kosten. Bij de con trole van de gemeentelijke boe ken wordt van tevoren vastge steld hoe diepgravend de ac countant de jaarrekening gaat bekijken. Hoe kleiner de mar ges, hoe meer onderzoek nodig is en daar hangt een prijskaartje aan. MIDDELBURG - Twee mannen hebben gisteravond even voor negen uur een gewapende over val gepleegd op een winkel in de Veerseweg in Middelburg. Ze dreigden met een wapen en namen een onbekend geldbe drag uit de kassa weg. (Advertentie) Commissie, geven de leden aan. Daarmee kan de club weer jaren vooruit, want het ziet er niet naar uit dat er minder werk komt. Bouwprojecten, eisen en betrokken partijen blijven ver anderen - en de VAC doet niets liever dan daarbij een vinger in de pap houden. Bremmers: „Je hebt het wel over woningbouw en de woon omgeving. Dat is zó belangrijk voor het leven op Schou wen-Duiveland." maart roert zijn sta; aprilletje zoet, geeft nog wel eens een witte hoed Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de van zaterdag 12 maart t/m zaterdag 19 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. DELSCHER is door Elsevier verkozen tot één van de 20 mooiste modezaken van Nederland en de mooiste van Zeeland Grote Markt I l-l 3 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65