OPEN DAG 'We zoeken collectanten!' Van Quaadendam tot Kwadendamme IllMal PZC GESPECIALISEERDE VMB0- EN avans Visserij mikt op charme-offensief J) sr\ Laat ze niet vallen r 1 Nationaal Epilepsie Fonds Nokia 6100 Canon IXUS 430 Tweede keer Scheldegala Jan de Ruiter beschrijft historie van Zuid-Bevelandse dorp SCHEEPVAART LOGISTIEK INDUSTRIE zaterdag 12 maart 2005 Techniek ZATERDAG 19 MAART 10.00-14.00 uur SCHEEPVAART EN TRANSPORT doe de test op www.hebikcopd.nl 'Helpt u mee met onze jaarlijkse collecte? Dit jaar van 6 tot en met 11 juni. Dan gaan we weer alles op alles zetten om zoveel mogelijk geld op te halen voor 120.000 mensen met epilepsie. Wilt u helpen? Een paar uurtjes maar. Ik weet zeker dat al die mensen met epilepsie u heel dankbaar zullen zijn. Net als ik. Alvast bedankt!' Bel: 030 - 63 440 63 Wr-irnoci52x De Macht van het Kleine Postbus 270 - 3990 GB Houten - Giro 222111 - www.epilepsie.nl Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat 1 Vlissingen 0118-430290 Walstraat 99 Middelburg 0118-651691 Markt 65 Terneuzen 0115-616121 Havenstraat 28 Bergen op Zoom 0164-233403 Wouwsestraat 18 Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 Roosendaal 0165-521952 Roselaar 49 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 GEEN AANSLUITKOSTEN EN DE 1STE 2 MAANDEN GRATIS BELBUNDEL EN SMS VOORDEELBUNDEL!! door Marcel Modde BRUINISSE - Voorzitter W. van den Berg van de Vereniging Al gemeen Vissersbelang wil het overleg met de natuurbescher mers heropenen. Hij is er van overtuigd dat de organisaties niet uit zijn op de ondergang van de mosselsector, zo zei hij gisteravond tijdens de jaarverga dering in Bruinisse. „We moeten in overleg treden met de Waddenvereniging, Vo gelbescherming en Natuurmonu menten. Ik ben mij er van be wust dat wij in het verleden daar meermalen bedrogen mee uit zijn gekomen. Maar het alter natief is het voorzetten van de wetenschappelijke, juridische en politieke strijd. De mechani sche kokkelvisserij heeft deze strijd verloren." Van den Berg put moed uit een gesprek dat hij woensdag had met milieu-activist W. van Die ren, gerespecteerd lid van de Club van Rome. Van Dieren zou hebben benadrukt de mosselsec tor niet te willen zien verdwij nen en willen helpen voorkomen dat Europese natuurregelgeving de zaadvisserij op de Wadden zee onmogelijk maakt. Imago Kortom, tijd voor een charme-of fensief, vindt de vissersvoor man. „We zullen de natuurbe schermers moeten overtuigen dat de maatregelen die zij nu voorstellen, een grotere schade aan ons toebrengen dan zij wel licht realiseren. De Waddenvere- niging heeft meermalen uitge sproken dat de mosselsector niet van het wad hoeft te ver dwijnen." Een vernietigende campagne zou ook buM woon onverstandig zijn voori imago van de milieubewegjj Van de Berg wijst in datvi band op de sympathie van i derlandse en Belgischen)^ liefhebbers. Woordvoerders van het mirj rie benadrukten gisteren in65 nisse dat ze bij het opstellen de nieuwe regels, die volgens! ropese normen primair uitgj van instandhouding van dei tuurwaarden, inzetten op 'ree! tische doelen voor de mossels tor'. „Het laatste wat wij is de mosselzaadvisserij de 5 omdraaien." Tweede-Kamerlid S. Bj (CDA) toonde zich inga» met die steunbetuiging j LNV, maar vroeg zich harden hoe 'Raad van State-proof'i toekomstige vergunningen^ HANSWEERT - De muziek* niging Scheldegalm uit Hi weert houdt zaterdag 19 m voor de tweede keer het Scbd Tijdens deze avond a la! Night of the Proms speelt de: ziekvereniging met andere tiesten. Zo zullen ook a René Wirtz en zangeres Kostermans optreden. Na afloop is er nog een dj avond, met muziek van dek Punt-Uit. Het Scheldegala vindt p dorpshuis Kaj Munk in li weert. De zaal is om zeven open, het gala begint om: acht. Breda/'s-Hertogenbosch/Tilburg informatienummer: 010 - 294 12 33 of kijk op www.scheepvaartentransportcollege.nl Maak dan kennis met onze deeltijdopleidingen. We laten je graag zien waar we voor scaan en wat we jou kunnen bieden. Kijk voor meer informacie op WWW.avans.nl hogeschool door Freek Janssen KWADENDAMME - Twaalf ge had, nog maar drie te gaan. Schrijver Jan de Ruiter presen teerde gisteravond in vereni gingsgebouw De Burcht in Kwa dendamme zijn boek over de ge schiedenis van het Zuid-Beve landse dorp. Het boek is onderdeel van een se rie geschiedenisboeken over Bor- selse dorpen en heeft als titel: 'Kwadendamme, dorp aan de Quaadendam'. De Quaadendam was een inlaag- dijk, die de Oude Vreelandpol der tegen de Zwake moest be schermen. Erg goed deed hij dat niet. want bij een doorbraak van de zeedijk begaf ook de Qua adendam het - vandaar de naam quaden dam. De dijk lag op de plaats waar tegenwoordig de A. Koningstraat loopt. In de loop der jaren zijn verschillende schrijfwijzen opgedoken: Quae- dendamme, Quaedamme, Kwaandamme en Kwaajendam- me. Pas in de zestiende eeuw, toen het nabijgelegen dorp Oos tende verloren ging, streken er mensen neer in de polders bij de Quaadendam. De eerste offi ciële vermelding van Kwaden damme in schriftelijke bronnen is van 1572. Brouwerijeigenaar Jacob Adriaens Hughense was weggelopen met de Geuzen, toen die, op de terugweg van een plundertocht naar Goes, door het gehucht trokken. Van een echt dorp was nog lang geen sprake. Tot ver in de negen tiende eeuw wordt Kwadendam me beschreven als buurtschap of gehucht. Zelfs in het jaar Willem Buytewechstraat 45, 3024 BK Rotterdam: maritiem officier stuurman/werktuigkundige kleine schepen schipper/machinist beperkt werkgebied baggeraar/stuurman/machinist scheepsbouwkundige kapitein Rijn- en binnenvaart stuurman/schipper matroos Deltahaven 4, 3251 LC Stellendam en Sluisweg 98, 2225 XP Katwijk aan Zee: stuurman/werktuigkundige zeevisvaart Waalhaven Z.z. 18, 3088 HH Rotterdam: chauffeur goederenvervoer warehousemedewerker/voorman planner wegtransport assistent medewerker transport en logistiek operationeel medewerker op- en overslag heftruckchauffeur/kraanmachinist/ straddlecarrierchauffeur vmbo basisvorming vmbo haven en vervoer/transport en logistiek/Rijn- en binnenvaart Japarastraat 4, 3029 NA Rotterdam: manager havenlogistiek medewerker havenlogistiek aankomend expediteur/cargadoor manager opslag en vervoer vmbo basisvorming vmbo haven en vervoer Economie Gezondheidszorg ICT Internationaal Kunst Onderwijs Recht Welzijn Avans Hogeschool Inclusief inspiratie 1900, als Kwadendamme al bijna net zoveel inwoners telt als grote broer Hoedekenskerke, komt het in de gemeentestukken voor als 'onderafdeling' van Hoe dekenskerke. Veel aandacht wordt in het boek besteed aan het katholieke leven. Dat is niet verwonderlijk. De Ruiter: „Kwa dendamme is één van de weini ge dorpen in Borsele die vanaf het begin katholiek waren en dat gebleven zijn. Zelfs in 's-Heerenhoek waren de verhou dingen tussen katholieken en hervormden in 1820 nog fifty-fif ty. In 1801 kreeg Kwadendam me voor het eerst zijn eigen kei"k. Het gebouwtje leek op een boe renschuur: de kerkgangers wa ren bang dat het politieke kli maat zou omslaan en dat de ka tholieke godsdienst weer verbo den werd. Als dat zou gebeuren, kon het gebouwtje met een paar aanpassingen worden gebruikt als hofstede. In 1901 werd een nieuwe kerk gebouwd. Een storm blies in december 1919 de torenspits van de kerk. Pas in 1938 kreeg de het gebouw een nieuwe spits. Wethouder Marga Vermue droeg gisteravond in verenigingsgebouw De Burcht het boek op aan wijlen Adriaan de Boo. Hij was hoofd van de school van 1949 tot 1975 en ver zamelde en publiceerde veel over de geschiedenis van het dorp. Het boek 'Kwadendamme, dorp aan de Quaadendam' kost 19,50 euro en is te koop op het gemeentehuis in Heinkenszand en bij boekhandel De Koperen Tuin in Goes. De Ruiter is al be zig met het volgende boek, over de geschiedenis van Nieuwdorp. Daarna volgen nog Driewegen en Lewedorp. Muziekvereniging Con Affezione, opgericht in 1911, staat in het nieuwe boekje over Kwadendamme. Kerkhoekstraat 1, 3232 AE Brielle: procesoperator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 60