pzc Lijfwacht Negroponte tloodde Calipari in Irak Troepen Syrië verlaten noorden van Libanon VS matigen toon tegen bewind Iran Slim zoeken, snel vinden! Name'n Number" Bezetting vliegtuig in Brussel vreedzaam beëindigd Zweden herbergt mogelijk duizend oorlogsmisdadigers [merikaanse ambassade zegt schuldig te zijn Israël zou ook omstreden buffer in Gaza opgeven choenmaat 62 oor Oekraïner Britse tiener krijgt levenslang Paus spreekt tijdens mis Man bekent stichten bosbrand President nam gestolen cadeau aan Wit-Rusland wil aardappel eren Het handigste nummer van Nederland. Berlijn beperkt demonstraties Pakistanen weer berecht voor verkrachtingen zaterdag 12 maart 2005 Ln». radactie buitenland OCKHOLM - In Zweden be ulen zich mogelijk duizend rlogsmisdadigers uit landen Iran. hel voormalige Joego- iv|ë en Afghanistan. Dat is n keer meer dan het officiële [ijl [lat de Zweedse autoritei- p hanteren. Dat zegt Hans Ölvebro, die zich namens het Nationale Criminele Onderzoeksbureau van Zweden over oorlogsmisdaden buigt. „Waarom zou de situatie hier an ders zijn dan in bijvoorbeeld Ne derland, dat ongeveer evenveel vluchtelingen opneemt als Zwe den?", vraagt Ölvebro zich af. „Daar hebben ze berekend dat er zich zo'n vijftienhonderd mis dadigers onder de vluchtelingen kunnen bevinden." Ölvebro's bewering wordt onder schreven door onderzoek van het Zweedse radioprogramma Ekot, dat heeft aangetoond dat veel vluchtelingen die verdacht worden van onder meer oorlogs misdaden, niet bij de politie wor den aangemeld. Onder de onder zochte gevallen bevinden zich le den van de voormalige geheime dienst van Afghanistan, Khad. Deze dienst wordt verantwoor delijk gehouden voor de dood, door marteling, van minstens vijftigduizend Afghanen. De Zweedse minister Bodström van Justitie bestrijdt dat Zwe den een toevluchtsoord zou vor men voor oorlogsmisdadigers. „Tegelijkertijd ligt het voor de hand dat mensen naar Zweden, en andere landen, komen om hun verantwoordelijkheden te ontlopen", aldus de bewinds man. GPD iinnze redactie buitenland [GD AD- Beveiligingstroepen or de Amerikaanse ambassa- Wr in Irak, Negroponte, heb- 0 vorige week de Italiaanse leim agent Nicola Calipari Irak doodgeschoten. Dit left een woordvoerder van de nerikaanse ambassade in ik gezegd. jlpari werd vorige week vrij- gavond gedood, toen hij met j auto op weg was van Bag el naar het internationale igveld buiten de Iraakse ofdstad. De agent bracht de iliaanse journaliste Giuliana rena. die hij net had vrijgekre- 1 van haar ontvoerders, naar vliegveld. Het incident ge urde bij een controlepunt op weg woordvoerder van de Ameri- ar.se ambassade liet weten t er op de weg speciaal een Hal tijdelijke, en verplaatsba- controleposten waren opge- omdat ambassadeur Negro- me de route zou gebruiken. |had een afspraak met een ge- raal op de Amerikaanse basis aast het vliegveld. lorm innaai gesproken zou de am- ssadeur een helikopter heb- en gebruikt, maar een storm Jpong hem ertoe de auto te ne ten. De woordvoerder zei dat fegroponte al voorbij was toen :Amerikaanse beveiligingseen- Calipari en de zijnen on- 1SSELT - De grootste man wereld krijgt nieuwe schoe- uit België. Oekraïner Leon- Stadnik is 2,55 meter lang (schoenmaat 62 en kan in ei land moeilijk aan passend loeisel komen. Stadnik leeft het platteland en heeft drin- ad behoefte aan een paar ffkschoenen en sandalen. Igische schoenmakers ontwer- nu bij wijze van liefdadig- id gratis schoenen voor de n In mei reist een groep loenmakers af naar Oekraïne i Stadnik de maat te nemen, oktober moeten de schoenen aar zijn.ANP/Belga der vuur nam. Volgens het Ame rikaanse leger reed de auto van Calipari te hard en negeerde men waarschuwingsschoten, een versie die de Italiaanse rege ring en de chauffeur van de au to afwijzen. Volgens Iraakse bronnen schie ten de Amerikanen veel te snel en zijn hun controlepunten vaak nauwelijks waarneem baar. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische strijdkrachten zullen zich ook te rugtrekken uit een bufferzone in het zuiden van de Gazastrook langs de grens met Egypte, de 'Philadelphi-corridor'. Dat heeft het Israëlische dag blad Ha'aretz op gezag van mili taire bronnen gemeld. Eerder liet de Israëlische rege ring steeds weten ook na de te rugtrekking deze zomer uit de Gazastrook militairen in de cor ridor te willen houden. Israël wilde zo voorkomen dat radica le Palestijnse groepen wapens via de buffer van Egypte naar Gaza zouden smokkelen. De Israëlische minister Mofaz van Defensie bereikte overeen stemming over de kwestie met de Egyptische president Moeba rak. Egyptische agenten zullen langs de bufferzone worden ge stationeerd. ANP LONDEN - Een Britse rechter heeft gisteren een 13-jari- ge jongen veroordeeld tot levenslange opsluiting omdat hij in november zijn lerares heeft verkracht. De destijds 12-jarige jongen vergreep zich aan de vrouw toen hij met haar alleen was in een centrum voor probleemkinderen. Daarna stal hij haar auto. Rechter Geoffrey Grigson zei dat de jongen niet volledig zelf verantwoordelijk kan worden gehouden voor de pro blemen die hem tot zijn daad hebben gebracht. Hij stelde echter dat het publiek beschermd dient te worden omdat het zeer waarschijnlijk is dat de verdachte opnieuw in de fout zal gaan. ANP/AFP ROME - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren voor het eerst sinds zijn operatie in het openbaar gesproken. Dat gebeurde tijdens een mis in het Gemelli-ziekenhuis in Ro me. De 84-jarige paus sprak de zegen uit aan het eind van de mis, die werd bijgewoond door bisschoppen uit Tanza nia. Zijn stem was amper hoorbaar. De paus ligt sinds 24 februari in het ziekenhuis, waar hij een operatie onderging wegens ernstige ademhalingspro blemen. Zijn woordvoerders verklaarde donderdag dat de paus aan het begin van de Paasweek, op 20 maart, naar het Vaticaan terugkeert. ANP/AFP/RTR SAN DIEGO - Een Amerikaanse man heeft donderdag voor een rechtbank in San Diego bekend dat hij in okto ber 2003 een enorme bosbrand heeft veroorzaakt. De vlammenzee was de grootste in de geschiedenis van de Ca- lifornië en kostte aan vijftien mensen het leven. Meer dan 2000 huizen werden verwoest. Volgens The Los Angeles Times kan de man tot vijf jaar,, cel krijgen voor zijn daad. Naar eigen zeggen stichtte hij de brand om de aandacht te trekken. Hij was verdwaald tijdens een jachtpartij. ANP ZAGREB - De Kroatische president Stipe Mesic kreeg on langs een schilderij cadeau van twee prominente Roma. Hij liet zich met de gulle gevers op de foto zetten. Toen die in de kranten verscheen, bleek het kunstwerk echter gestolen, meldde dagblad Vecernji List gisteren. Schilderes Slavica Medjeri herkende het schilderij op de foto als een van de acht doeken van haar hand die vorig jaar waren ontvreemd. Roma-afgevaardigde Kasum Cana, die het aan Mesic had geschonken, verklaarde dat hij het schilderij zelf ook had gekregen. ANP/RTR MINSK - De regering van Wit-Rusland wil een monu ment voor de aardappel oprichten. Dit vanwege de 'onbe- stijdbare verdiensten voor het land' van de knol. Het voornemen is verwoord in de regeringskrant Respu- blika. „De aardappel is sinds jaar en dag het onofficiële symbool van Wit-Rusland en heeft in moeilijke jaren het volk voor de hongerdood behoed. Bovendien is het een bron van deviezen voor het staatsbudget." GPD De politie op de luchthaven Zaventem heeft een einde gemaakt aan een donderdagmiddag begonnen bezetting van een toestel van Lufthansa. foto Jaques Collet/ANP door Henderiekus Wiltjer door Pascale Thewissen BRUSSEL - In Brussel is gister ochtend een vreedzaam einde ge maakt aan de bezetting van een vliegtuig van Lufthansa door 59 Iraanse monarchisten. Zij wei gerden het toestel, dat donder dagmiddag op Zaventem land de, te verlaten zolang niet aan hun eis - het stopzetten van de steun aan het islamitische regi me in hun land - was voldaan. De Belgische autoriteiten beslo ten tot ontruiming over te gaan na urenlang vruchteloos onder handelen. De actievoerders wei gerden het toestel te verlaten, ook nadat Binnenlandse Zaken hen een ultimatum had gesteld: of uitstappen of gearresteerd worden. Om vijf uur gisterochtend werd het vliegtuig door een duwtruck naar een veilige plek op de lucht haven verplaatst, weg van de ter minal, waarna luchtvaartpolitie en de nationale reserve de actie voerders van boord haalden. Dat gebeurde zonder bloedver gieten. Alle actievoerders, op één na, verlieten vreedzaam het vliegtuig. Geen van hen was ge wapend. De Iraniërs, afkomstig uit de he le wereld, van Australië tot Zwe den, waren donderdag samenge komen in het Duitse Frankfurt. Daar stapten zij op het vliegtuig naar Brussel, waar zij om twee uur 's middags landden. Van de 120 passagiers weigerden er zes tig uit te stappen. Pas na enkele uren verliet de woordvoerder van de Iraniërs het toestel om de media te woord te staan. Hij liet weten te gen terrorisme te strijden. Vol gens hem verblijft Osama bin Laden in Iran, waar hij de be scherming van het islamitische regime geniet. Ook worden vrou wen in Iran nog steeds geste nigd en mishandeld, aldus de woordvoerder. De actievoerders legden contact met ambassades en gaven een verklaring uit, waarin zij eisten dat Europese landen, waaron der Nederland, Groot-Brittan- më en Duitsland, hun steun aan Teheran zouden beëindigen. Als niet op hun eisen werd inge gaan, dan dreigden zij met een hongerstaking. Advertentie Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). van onze redactie buitenland BEIROET - Syrië heeft driedui zend militairen en hun materi eel uit het noorden van Libanon teruggehaald naar het eigen land. De operatie, die dinsdag begon, is gisteren afgerond. Al leen twee grensposten, inclusief een militair vliegveld in de grensstreek, zijn nog bemand. BERLIJN - Duitsland heeft het recht om te demonstreren be perkt. Met de maatregel wil Ber lijn verhinderen dat er bijeen komsten of betogingen plaats vinden bij monumenten voor na zi-slachtoffers. Een meerderheid van het parle ment ging gisteren akkoord met de wijzigingen. Alleen de libera len en de ex-communistische PDS stemden tegen. De grootste oppositiepartij, de christen-de mocratische CDU/CSU, volgde de linkse regeringspartijen SPD en Groenen. In de nieuwe wet wordt alleen het nieuwe holocaust-monu ment in Berlijn uitdrukkelijk ge noemd. De zestien deelstaten kunnen zelf andere gedenkplaat sen beschermen. De nieuwe rege ling is vooral bedoeld om demon straties door neonazi's makkelij ker te kunnen verbieden. ANP Maandag spraken de Syrische president Assad en zijn Libane se collega Lahoud af dat Syrië de vijftienduizend militairen in Libanon voor einde van deze maand terug zou trekken naar de Bekaa-vallei in het oosten van het land, langs de grens met Syrië. Vervolgens zou er voor eind april een plan zijn voor de terugtrekking van de eenheden naar het vaderland. Syrië zond in 1976 voor het eerst militairen naar buurland Libanon. Destijds woedde er een burgeroorlog. Dat conflict wed beëindigd in 1990. Van de veertigduizend Syrische militai ren bleven er desondanks vijf tienduizend in Libanon achter, later versterkt met vijfduizend veiligheidsagenten. In het noorden van Libanon is het vertrek van de Syrische een heden met gejuich ontvangen. Veel bewoners van het gebied kunnen nu voor het eerst sinds 1976 weer hun destijds geconfis queerde eigendommen bezoe ken. De bewoners van de Be kaa-vallei maken zich ondertus sen grote zorgen over de komst van de resterende Syrische mili tairen. Men vreest dat die voor langere tijd in de regio zullen blijven. Protest De internationale gemeenschap dringt al langer aan op het ver trek van de Syrische troepen uit Libanon. Na de moord op oud-premier Hariri zijn in Liba non gingen met name christenen de straat op om het vertrek van de Syriërs te eisen. De islamiti sche Hezbollah wist echter ook honderdduizenden op straat te krijgen om zich daar juist tegen te keren. De speciale gezant van de Vere nigde Naties, Roed-Larsen, is vandaag in Syrië om met presi dent Assad te praten over het vertrek van de Syrische troepen uit Libanon, inclusief een tijd schema daarvoor. De VN riepen Syrië eerder in een resolutie op alle militairen uit Libanon weg te halen. Morgen is Roed-Lar- sen in Libanon. Kabinet In Libanon heeft de pro-Syri- sche premier Karami inmiddels grote problemen met het samen stellen van een kabinet. Hij wil de daarin de oppositie een plek geven, maar die heeft dat aan bod afgewezen. Karami trad eer der na de moord op Hariri af, maar president Lahoud vroeg hem terug te komen Volgens de oppositie leidt de herbenoeming van Karami er al leen toe dat de politieke crisis in Libanon voortduurt. Bovendien ziet men er een poging van Syrië in op toch grote invloed in het land te houden. Zonder nieuw kabinet zijn ver vroegde verkiezingen in Liba non onmogelijk, zodat de ver deeldheid in het land blijft be staan en de kans op een burger oorlog toeneemt. GPD WASHINGTON - De Ameri kaanse regering wijzigt haar be leid tegenover Iran drastisch. De Verenigde Staten willen de islamitische republiek toelaten tot de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) en vliegtuigonderde len leveren als de regering in Te heran in ruil zijn nucleaire ambi ties opgeeft. Dat heeft de Amerikaanse minis ter Rice van Buitenlandse Za ken gisteren gezegd tegen het persbureau Reuters. Volgens de bewindsvrouw zijn de economi sche prikkels bedoeld om de di plomatieke pogingen van de Eu ropese Unie te ondersteunen. Het is geen beloning, zei Rice. Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië proberen Iran over te halen zijn nucleair pro gramma te beperken. Washing ton verdenkt het Iraanse regime ervan in het geheim te werken aan een kernwapen. Teheran ontkent dat en zegt dat het pro gramma bestemd is voor het op wekken van energie. De Amerikaanse stap is een aan zienlijke wijziging van het be leid. Voorheen weigerden de VS de Iraniërs te belonen voor wat Washington beschouwt als 'slecht gedrag'. Behalve zorgen over het nucleair programma be schuldigen de Amerikanen Iran ook van het steunen van terroris tische groepen zoals Hezbollah in Libanon. Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië voeren intus sen de druk op Iran ook op. Zij raadden hun Europese partners gisteren aan om de nucleaire kwestie door te verwijzen naar de VN-Veiligheidsraad als Tehe ran opnieuw uranium zal verrij ken of afspraken niet nakomt. Londen, Parijs en Berlijn zagen hier eerder niets in. De Veilig heidsraad kan Iran sancties op- leggen. „De Europeanen hebben een Komiek Allen dood DUBLIN - De Ierse komiek Da ve Allen is op 68-jarige leeftijd in zijn slaap in zijn huis in Lon den overleden. Dat maakte zijn agente bekend. De ster was voor al beroemd door zijn televisie shows Tonight With Dave Allen en Dave Allen At Large. ANP strategie die de Iraniërs zal to-, nen dat als zij bereid zijn om. hun internationale verplichtin gen na te komen er een alterna tief is voor confrontatie en dat. er een weg is naar een betere toe- komst", zei Rice. De Amerikaan se beleidswijziging is bedoeld om 'de hand van de Europeanen te sterken en niet om de Iraniërs te belonen', aldus de minister. De toenadering tussen Europa en de Verenigde Staten inzake Iran werd bevestigd tijdens het bezoek van de Amerikaanse pre sident Bush aan Europa vorige maand. Toen liet Bush weten de Europese pogingen om tot een diplomatieke oplossing te kor men, te zullen steunen. Begin deze maand toonden de EU en VS opnieuw hun eensge zindheid in de Iraanse kwestie door tijdens de vergadering van het Internationale Atoomener gie Agentschap, de nucleaire waakhond van de VN, het Iraan se beleid te bekritiseren. ANP/RTR ISLAMABAD - Zes Pakistaanse mannen moeten binnenkort ver schijnen voor het Islamitisch Hof in Islamabad om zich te ver antwoorden voor een groepsver krachting in 2002. De zes werden eerder terdood- veroordeeld, maar later werden vijf van hen vrijgesproken door een rechtbank in Lahore. Het Is lamitisch Hof oordeelde giste ren echter dat dat tribunaal in deze zaak niet bevoegd was. De mannen staan terecht voor het verkrachten van een 30-jari- ge vrouw. Zij vergrepen zich aan haar in opdracht van een traditionele dorpsraad (jirga), omdat het 12-jarige broertje van hel slachtoffer seks zou heb ben gehad met een meisje van de rivaliserende stam waartoe zij behoren. De vrijspraak van vijf van de verdachten, en het omzetten van de straf van de zesde in levens lang, wekte woede bij mensen- rechtengroeperingen en politie ke partijen. Het slachtoffer van de groepsverkrachting tekende hoger beroep aan. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5