Volle bak op het Goese Sas PZC Mario slaat in nieuwe game letterlijk alles Dertienjarige Emma zorgt met boek voor hype in Engeland Gouden Kabouter voor dance-scene Backstreet Boys komen terug zaterdag 12 maart 2005 Wljj )e jonge schrijfster Emma Maree Urquhart: „Ik leef erg in mijn ei- ;en wereldje, loop vaak te dagdromen." foto GPD Met het boek Dragon Ta mers zorgde Emma Maree 'jJrquhart in Groot-Brittannië van de één op de andere dag /oor een ware sensatie. Uitgever (Charles Faulkner tipte haar als iide volgende JK Rowling' en hoe- jvel dat een lichte overdrijving •is van iemand die zelf baat heeft bij haar verkoopcijfers, gingen ijle Britse media er volledig in |;nee. Zij hebben rond Emma een 'hype gecreëerd die niet te stui- |pe 13-jarige is overdonderd loor zoveel aandacht. „Het ging illemaal heel snel, ontzettend raaf. Ik moet nog steeds wennen ian de interviews, vooral live in iet ontbijtnieuws. Je krijgt vijf- i .ig miljoen hete lampen op je iet wakkere hoofd, en doe dan 1 naar eens je best om alle vragen roed te beantwoorden." 1 Smma kijkt verlegen naar de grond. Nog steeds zijn inter views niet haar sterkste kant, en raar vader moet bijspringen als ie even stilvalt. Iedereen ver- angt het uiterste van haar ter- Vijl ze nog maar een kind is, jzegt hij. Begin dit jaar besloot ni j zijn fulltime baan als elektri- i :ien neer te leggen om haar lite- i '/aire agent te worden. kchool 'Uk vind het prettig dat mijn va ler helpt en overal mee naartoe J gaat. We kunnen goed met el- 1 kaar opschieten. Ik had echt ie- mand nodig die me een beetje J kon sturen in deze gekte." Sa- men hollen ze al weken van krant naar tv-studio naar radio- zender. Omdat de meeste media i in Londen zitten, moet Emma grote afstanden afleggen vanaf haar woonplaats Inverness in het noorden van Schotland. „Ik 1 krijg gelukkig veel vrij. Het gaat goed met me op school, dus :ileerkrachten maken zich geen izorgen dat ik achter raak of zo." ,'Emma zegt veel te hebben ge fleerd van haar boek. „Ik zoek op internet naar informatie, dus •!word gaandeweg een stukje wij- 'zer. De karakters Maree en 'Ceirin in mijn verhaal moeten •vragen beantwoorden om toe gang te krijgen tot een andere (planeet, die vragen haalde ik van internet en testte ze uit op Imijn vrienden. Hun reacties, „zelfs foute antwoorden, gebruik te ik voor mijn verhaal. Mijn bes- l te vriendin Morna zei toen ze ihet las: 'Hé dat heb ik gezegd!'" Klasgenoten hebben verschil lend gereageerd op haar plotse linge faam. „Morna en mijn tweelingzus Sarah vinden het heel leuk, ze zijn trots op me. Maar er zijn ook kinderen die minder aardig zijn, die opeens anders zijn gaan reageren. Jaloe zie. denk ik." Maree in Dragon Tamers is stoer en goed gebekt. Herkent Emma zich in dit karakter dat immers haar tweede naam draagt? „Ze is absoluut het te genovergestelde van mij, behal- ve dat we beiden van computet- games houden." Zou ze net als zij willen zijn dan? „Nee, die am bitie heb ik niet. Dat ze Maree ;heet, is gewoon zo geworden. Ik vond het een passende naam, maar wilde daarmee geen link 1 naar mezelf leggen. Hete adem Dragon Tamers heeft een open eind en Emma is druk bezig met het vervolg. „Ik ben op ongeveer de helft van het tweede boek. Eerst voelde ik de hete adem van de uitgever in mijn nek. De lezers verwachten nu iets van me, die druk had ik niet bij het schrijven van het eerste boek. Maar ik zit er weer helemaal in." Een vast werkpatroon heeft ze niet. „Ik ga echt niet elke dag na school braaf een aantal uren aan een bureau zitten, het komt vanzelf. Ik heb pen en kladblok naast m'n bed liggen, telkens als me iets te binnen schiet schrijf ik het op. Pas later werk ik het uit op de computer." Vertelt ze haar ouders of vrien den waar het over gaat? „Het grootste deel hou ik geheim tot het hele verhaal af is. Ook het eerste boek heb ik talloze keren herschreven, dus het eindpron duct is heel anders dan tijdens het schrijfproces." Dolle honden Tweelingzus Sarah wil ook graag een paar vragen beant woorden. Ze vertelt dat ze van zingen houdt, op school oefent in een musical en hoopt ooit beroemd te worden. Voelt ze zich in de schaduw staan van Emma? „Nee hoor, ik vind het allemaal ontzettend leuk voor haar." Dan beginnen de twee meiden een gevecht om wie als eerste een nieuw computerspel mag uitproberen. Als dolle honden vliegen ze door de ka mer. De zussen zijn vier handen op één buik, maar hun verschillen zijn treffend: Sarah heeft de looks, Emma de brains, Sarah is opgetogen, Emma schuchter, Sa rah heeft stapels vrienden, Em ma is een Einzelganger. „Ik leef erg in mijn eigen wereldje, loop vaak te dagdromen", geeft ze toe. Als ze voor de computer gaat zitten, ontpopt zich een an der persoon. Ze voelt zich zicht baar in haar element. Als een pianiste bewerkt ze het key board, als een componiste creëert ze een nieuw universum dat ze graag met anderen deelt. Ze is nog niet rijp voor een wel gemeende vergelijking met JK Rowling, maar ze is nog hartstik ke jong en haar toekomst is veel belovend. Esther Gotink Emma Maree Urquhart: Dragon Tamers - Aultbea Publishing Company Groot-Brittannië, 125 pag., €15,-. Mogelijk komt er in de loop van het jaar een Neder landse vertaling. Maandag 14 maart worden de Gouden Kabouter Awards uitgereikt in het Amster damse Paradiso. Tijdens dit prij zengala voor de Nederlandse dance-scene, dat voor de negen de keer plaatsvindt, worden on der meer de dj met het domste kapsel en de club met de meest chagrijnige wc-damés be kroond. Maar ook zijn er prijzen in meer serieuze categorieën als het bes te outdoor-festival. In de categorie favoriete dj is nog niemand genomineerd, maar Nederlands top-dj Tiësto heeft inmiddels wel een nomina tie gekregen voor 'ideale schoon zoon'. Er kan worden gestemd op de website www.djfaclub.nl. De Goese vier-met, met de roeiers (vlnr) Jan-Jaap Wondergem, Robin Weezepoel, Peter de Kok, Irene Dousma en stuurman Peter Dousma. foto Willem Mieras Een beetje wind is niet erg. Een beetje zon? Graag zelfs, maar eigenlijk hoopt Peter de Kok (16) van daag - tijdens de allereerste Ganze Regatta - vooral ook op een massa publiek. De roeiwedstrijd - over precies 4,3 kilometer - wordt geor ganiseerd door de Goese roeivereniging Scaldis, die dit jaar precies twintig jaar bestaat. De Goesenaar is één van de organisatoren van dit evenement, dat van morgen klokslag 12.00 uur van start gaat in de oude ha ven van Goes. Het wordt een grandioos spektakel, belooft Peter de Kok. „Van de skiffs tot en met de achten met stuurman, alle klassen komen aan de start. Van uit de oude haven gaat het over het Goese Sas, richting de boor den van de Oosterschelde, waar de finish ligt. Omdat het kanaal smal is, wordt er gestart met tus senpozen. Het gaat dus om de snelste tijd." Deze allereerste Ganze Regatta moet een traditie gaan worden, vindt roeister Irene Dousma (18). „Vandaag wordt er tevens geroeid om de Zeeuwse roeiti- tels. Een primeur." Zelf stapt ze vanmiddag in de skiff - de een persoonsboot - en misschien gaat ze als stuurvrouw aan boord van de vier-met. „Sturen is een jofele job - benen en ar men worden gespaard - maar aan de finish zit er op je stem banden weinig profiel meer, dat kan ik je verzekeren.". Clublid Jan-Jaap Wondergem (16) ziet het roeifeest helemaal zitten. „We hebben een splinter nieuw clubgebouw en een fan tastisch botenhuis. Roeien is een grandioze sport. Je kunt hier de hele week terecht om te roeien. Je zoekt een boot uit en gaat het water op. Alleen, met z'n twee ën of met z'n vieren. Maakt niet uit. Alle combinaties zijn moge lijk. Lekker een paar uur buffe len op het water. Je techniek bij schaven, want dat is heel belang rijk. Zorgen, dat je bijvoorbeeld niet gaat 'snoeken' met de bla den van je riemen." Voor Jan-Jaap en de andere roeiers van Scaldis wordt het een heel bijzondere dag. Peter: „Je roeit volle bak langs je eigen clubhuis richting Oosterschelde over water, waar je normaal traint. Ik passeer bovendien m'n eigen voordeur. Heel apart." Of roeien op 'eigen' water een voor deel is? „Nee, ik denk van niet. Water is water, dat maakt niets uit." Robin Weezepoel (18) rolde via een natuurkundeleraar de roei- wereld binnen. „Nee, niet om de wet van Archimedes te demon streren", lacht hij. „Die leraar maakte me enthousiast en ik moet zeggen, dat ik nog geen dag spijt heb gehad, dat ik de boot in ben gegaan." Als roeier zit hij het liefst op boeg. „Kom je sowieso altijd als 'eerste' over de finish." In het botenhuis is de afgelopen weken druk gewerkt om de di verse boten in topconditie aan de start te krijgen. „Onderhoud is behoud", stelt Peter. „Schu ren, lakken nn kleine reparaties, het hoort er allemaal bij. In de kantine hangt aan het plafond een 'acht-zonder-neus'. „Een af dankertje", legt wedstrijdcom missaris Peter Dousma uit. „Hij paste niet precies in de kantine, dus hebben we hem ontneusd. Leuk voor de sfeer, toch?!' Heat Om half drie gaat de tweede heat van start. Peter: „We ho pen op een groot deelnemers veld, zeker omdat ook ex-Zeeuwen mee mogen doen aan de Zeeuwse titelstrijd. Na tuurlijk is ook roeivereniging Honte uit Middelburg van de partij. Het wordt dus ook een sportieve stedenstrijd tussen Goes en Middelburg, zeg maar een soort Boat Race, zoals Cam bridge en Oxford die jaarlijks roeien op de Thames." Voor het publiek wordt het een eerste kennismaking met het fe nomeen Regatta. Tip van Peter: kom op de fiets, dan kun je de hele wedstrijd van start tot fi nish volgen. „Er loopt een pri ma fietspad langs het water, dus dat is geen probleem." Voor Peter de Kok ligt in ieder geval geen medaille klaar. „Ik ben een hele dag druk-druk met' tijdwaarneming en het zorgen voor de veiligheid van alle deel nemers. Ook leuk en geeft ook veel voldoening. Volgend jaar krijg ik absoluut een herkan sing, want de Goese Regatta wordt een jaarlijks topevene- ment, let op m'n woorden." Hans Segboer De trouwe fans zijn natuur lijk al het een en ander ge wend van het nijvere loodgieter- tje, maar in zijn nieuwste game slaat Mario werkelijk alles. Het gaat dan over Mario Power Tennis, het nieuwste Nintendo Gamecubespel dat sinds vorige week in de winkels ligt. Je afvin gen of Nintendo-gamers mis schien onderhand een beetje Ma- rio-moe beginnen te worden heeft geen zin, want ze kunnen ook gewoon een ander spel ko pen. In Mario Power Tennis bor duurt de gamefabrikant voort op het tennisspel dat op de Nin tendo 64 gespeeld kon worden, maar schiet daar meteen ook een heel eind voorbij. Gamers betreden de tennisbaan met één van de veertien spelfigu- ren waar ze uit kunnen kiezen, waaronder natuurlijk de vaste hoofdrolspelers Luigi, Princess Peach en Donkey Kong. Maar minstens zo leuk is het om met draakje Yoshi, spookje Boo of de vreemde Shv Gy te gaan mep pen met het tennisracket. De keuze van je spelfiguur blijkt van groot belang, omdat ieder zijn eigen vaardigheden - kracht, snelheid, techniek - én geheime wapen heeft op de ten nisbaan. Mario kan plotseling een enorme hamer tevoorschijn halen of Donkey Kong een drei gend kanon. In Exhibition wor den de standaardspelregels uit de tennissport gebruikt voor en kel- en dubbelspel, terwijl Tour nament spelers uitdaagt om in verschillende klassen steeds moeili jker wordende toernooien te voltooien. Het racket is eigenlijk zowat de enige bindende factor tussen al le verschillende spellen. Je kunt daarmee 'echte' tennisballen slaan, of verfhallen in pogingen een portret van Mario op kleur te krijgen, of waterballen mep pen om zo de baan schoon te krijgen die door spugende plan ten flink is bevuild. Mario slaat in Power Tennis letterlijk alles, tot aan geesten in 'Terror Ten nis' toe, Een negenjarige tester vond Mega Bowsen het meest uitdagende spel, omdat het toch moeilijk blijkt een groot mon ster op zijn gevoelige plekken te Mario Power Tennis voor Nintendo Gamecube. raken en ondertussen zijn vlam mende adem en bommen te ont wijken. Dan is een potje tennis op de plaatselijke baan een stuk rustgevender. Jan van den Oord Mario Power Tennis: voor Nin tendo Gamecube, kan alleen, maar ook met meer spelers ge speeld worden, prijs 59,95. Zie ook: wvpw.nintendo.europe.com De Backstreet Boys, die in de jaren negentig enorm populair waren met hits als 'Everybody' en 'As Long As You Love Me', hebben hun come back aangekondigd. Het vijftal maakte onlangs plan nen bekend om in een aantal Amerikaanse clubs en discothe ken te gaan optreden. De shows komen voorafgaand aan hun nieuwe cd, die in juli moet ver schijnen. De cd is het eerste al bum sinds Black And Blue uit 2000. Voordat de Backstreet Boys de clubs zullen opzoeken, zullen zij eerst op 18 maart optreden in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Samen met de Black Eyed Peas, Lauryn Hill, Boyz II Men en Wyclef Jean zullen zij een concert geven ten bate van de slachtoffers van de zeebeving in Azië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46