PZC Er waait een Iers windje in Vlissingen Haarloos wordt het ideaal Undercover/Onthecover Kleding Diep Geur Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pac-n' E-mail:redactiea pzc.nl Mbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: r„ d-en Midden-Zeeland: 0113-315520: Zoeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 12 maart 2005 Wie zijn haren verliest, voelt zich beschaamd en vaak beroofd van zijn of haar persoonlijkheid. Dit ta boe hoopt de Rotterdamse beeldend kunstenaar Moni que Benthin met een fo to-expositie en boek te door breken. Want een kaal hoofd is niet per definitie le lijk of ongezond. Net uit de douche. De haren nat in een handdoek gewik keld. Aan Monique Benthin (40) valt niets op. Totdat ze haar dan sende krullen omhoog gooit. Drie kale plekken op de hoofd huid: Alopecia Areata. Sinds haar tiende lijdt ze aan deze goedaardige auto-immuunziek- te die pleksgewijze, cirkelvormi ge haaruitval tot gevolg heeft. Alopecia Areata ontstaat door een plaatselijke ontstekingsreac tie rond de haarwortels. Deze ontsteking belemmert de norma le haargroei, waardoor er alleen nog misvormde haren groeien die snel afbreken. De haarwor tels gaan door de ontsteking niet verloren, de haargroei kan - soms zelfs na jaren - terugke ren. Naast Alopecia Areata is er ook Alopecia Universalis, het uitvallen van alle haren. Monique Benthin was nog maar een tiener toen haar moeder haar ontglipte. Haar dood was een enorme schok. Tijdens de rouwperiode werd Monique vol ledig kaal. Voor een tweede keer kreeg ze in korte tijd een klap te verwerken. Monique, die des tijds op de balletacademie zat, moest haar studie abrupt afbre ken: „Je wilt als ballerina niet opvallen met een kaal hoofd." Monique: „Door mijn hoofd te bedekken met een sjaal of pruik, bedekte ik, geheel tegen mijn zin, een groot deel van mijn persoonlijkheid. Ik heb krullerig, gek haar. Haar dat bij mij past. Dat had ik ineens niet meer. Je wordt gevoed met het idee 'als je haar maar goed zit'. Hoeveel 'gewone' mensen heb ben niet af en toe een 'bad hair day'? Laat staan als je een haar ziekte hebt." Een periode van veel thuis zitten volgde. Schaam te hield haar van de straat. „De mensen om me heen vonden mijn haarloze koppie erg mooi. Alleen: ik wilde niet op deze ma nier kaal zijn, ik wilde niet van een andere planeet of een vrouw uit de toekomst zijn." Monique werd behandeld met de ontstekingsremmer pred- nison. Haar haar begon vrij snel daarna weer te groeien. Maar de medicijnen hadden als bijwer king dat ze organen aantasten en het vocht in het lichaam vast houden. Ze moest stoppen met de medicatie. Het gevolg was op nieuw totale haaruitval. „Het heeft zeker een jaar geduurd Handig in tijden van diepvries- temperaturen of tropische hitte: de internetwinkel. Steeds meer komen er, en voor wie zijn kle ding wil binnenhalen zonder er de deur voor uit te hoeven zijn ze een uitkomst. En vaak is het net even goedkoper. Sjuuls.nl is de nieuwste loot aan de stam, geheel gewijd aan kin derkleding. 'Een uit de hand ge lopen hobby', noemen initiatief nemers MuriëHe Engelen en Ma rianne Scholten het, maar zo zijn de beste zaken begonnen. Het gaat om leuke merkkleding tegen een betaalbare prijs, leert een blik op de website. Stoere jongensbroeken, T-shirts met prints, kekke jasjes. Informatie: www.sjuuls.nl. Hoe dieper, hoe mooier. We heb ben het niet over het uitzicht over een mooi bergdal, maar over de opvatting van lingerie- merk Wonderbra over het decol leté. 'Deep plunge'('diepe duik') heet de nieuwste productlijn. Duizelingwekkend diep, tot aan de navel, kan het decolleté zijn dankzij kleinere borstbedekken- de push-up-kussentjes en een transparant stuk tussen de cups. Ook is er een lijn die Hi-Con- tour heet. Lage cups, geen tus senstuk dus mooi rond, minder zichtbaar dan de vroegere Won derbra. De prijzen van de beha's liggen rond de 35 euro, bijpas sende slips en strings kosten on geveer 18 euro. De introductie gaat gepaard met reclamepos ters met rondborstige dames en de tekst 'Ik kan niet koken, maar maakt dat uit?' Voor ver koopinformatie: 035 695 03 15. Nieuw in Vlissingen, getipt door fijnproever Tonia van De Kapsa lon, is Restaurant Celtic Haven. Twee Ierse koks, die elkaar ontmoetten in de keuken van een restaurant in Dom burg, openden vorige maand op één van de mooiste locaties aan de stads- jachthaven de deuren van hun eerste eigen restaurant. Derek werkte onder meer bij Landlust in Nieuwdorp, Ga vin las acht jaar geleden in een Engelse krant dat er koks werden gevraagd in Nederland. Gavin is kennelijk aanhanger van de gezonde keuken, hij zal het deze mid dag nog vaak hebben over verse groen ten en vegetarische verrassingen. Van Derek hoor ik dat hij een bijzon der lievelingsdrankje heeft. De snakebi te 2,50) kan gevaarlijk zijn, waar schuwt hij. Hij schenkt een glas voor de helft vol met Strongbow cider en vult dat verder op met Brand bier van de tap. Volgens Derek gaan die twee verschillende drankjes een nogal heftig huwelijk aan. Je moet er niet te veel van drinken. Omdat een half flesje Strongbow over is en ik te voet ben, neem ik een tweede snakebite bij de maaltijd. Er is ook een black snakebite: cider met. Guinness. Toen ik in Ierland een keer om het na tionale gerecht vroeg, kreeg ik een pint Guinness. Ik geloof niet dat Derek en Gavin dat zullen doen. Over Ierse hu mor beschikken zij wel. Zij komen bei den uit Noord-Ierland, al zijn ze daar al heel lang weg. Als ik laat blijken be langstelling te hebben voor de Ulster Fry die op de kleine kaart staat, tonen zij zich onmiddellijk bereid die voor mij te maken. Helaas moet ik bedan ken, de Ulster Fry is een gigantisch ont bijt met bacon, eieren, tomaten, bloed en andere worst. Als je dat alles wilt verstouwen moet je van goeden huize komen. Het Celtic in Celtic Haven spreek je uit met een k-klank, de voetbalclub Celtic is met een s-klank, vreemde vogels die Kelten. Gavin heeft plannen om de bo- dran te leren bespelen, dat is een Ierse handtrom zoals het exemplaar aan de achterwand, speciaal door een bodran- bouwer voor de cuisiniers van Celtic Haven gemaakt. Ik spreek van cuisiniers, want dat zijn ze. Zij noemen hun repertoire interna tionaal, met Keltische inslag. Sommige gerechten krijgen op de kaart, in groe ne letters, de aanduiding Iers mee. Voorgerechten als gerookte eenden borst met vruchten in rode wijnmarina de en taartje van verse groenten met mascarpone croissant (beide 6,50) hebben echter volgens Derek ook iets Iers: „Zij zijn gemaakt door twee Ierse chefs." De cream tea met scones, vier vruchten jam en slagroom noemt Derek liever Scottish, er is geen volvette clotted cream zoals in Keltisch Cornwall. Daar entegen krijg ik zelfgebakken broodjes waaronder traditioneel sodabread. De- AAN TAFEL Rien van Reems rek: ,,Zo af en toe nemen we een koffer bak Ierse producten mee uit Ulster, waaronder sodabread-meel Dereks echtgenote is gastvrouw maar, nu Vlissingen door bouwputellende even is uitgebruist, vandaag niet actief. Derek neemt haar taak waar en zet me een amuse voor: een gemengde garna- len-krabmousse op sla en rodebieten- blaadjes met een whiskey-roomdres- sing. Heerlijk. Alle gerechten hebben een eigen prijsmaar wanneer je er een drie gangenmenu van samenstelt, dan betaal je de menuprijs van 22,50. Voor sommige wat duurdere gerechten geldt een supplement van 1,- tot 2,75 (voor het nagerecht Celtic Ha- ven-ly Surprise). Mijn drie gerechten hebben alle een supplement van 1,- en dus betaal ik voor drie gangen 25,50. Mijn start bestaat uit Ierse gamba's in tempura met knoflookmayonaise. Iers omdat het tempurabeslag is gemaakt met Guinness. Heel lekker met net beet gare grote garnalen. Hoewel de gestoofde kabeljauwfilet ook het groene Ierse etiket heeft meege kregen kies ik voor gebraden lamshank met een lichte lams-muntjus, geser veerd op een bed van linzen. Ik heb daar geen spijt van. De lamsschenkel valt van het been, de muntjus is zeer licht en het linzenbed is een verrassing, want de linzen zijn gemengd met een verrukkelijke puree van turnips (kool raap), parsnips (pastinaken) en winter wortel. Daarnaast champ, oftewel een mousseline van aardappel en scallions (lente-ui). Tot slot zet Derek een Anglo-Keltisch toetje neer: Irish baileys trifle met bos vruchten. Trifle is een custardcreatie met fruit, op zichzelf al zalig, maar dan heeft de Ierse chef er nog een eigen whiskey en roomverfijning aan gege ven. Helaas ben ik niet toegekomen aan de boula-boula, ofwel mix van erwten- en ossenstaartsoep en ook niet aan de Ier se prei- en aardappelsoep. Celtic Ha ven is een aanwinst voor heel Zeeland. Rien van Reems Restaurant Celtic Haven Nieuwendijk 14 4381 BX Vlissingen Tel. 0118-416450 Mob. 06-14467665 www.celtichaven.nl Dicht op maandag, in seizoen 7 dagen open Keuken open vanaf 12.00 uur Creditcards: Visa, Amex, Mastercard Kinderen: tot 4 jaar gratis, tot 11 jaar halve gerechten voor halve prijs Vegetarisch: panache, 4 a 5 gerechtjes op 1 bord, dagelijkse verrassing Rolstoel: geen probleem Roken: niet gescheiden St. Patricks Day 17 maart: carvery Het is een heel succesvol lucht je, Cool Water van Davidoff, en inmiddels ook wel heel bekend. Misschien dat de producent daarom ook besloot het geurtje een beetje aan te passen. 'Met verbeterde receptuur!', zetten soepmakers dan op het pakje. 'Nu nog sterker!', zou Davidoff als variant kunnen gebruiken. Willen sommige luchtjes lekker vaag achter het oor blijven han gen, zoniet Davidoff. /Üsof je in een parfumbad bent gevallen. En toch schermt het merk bij de nieuwe Cool Water Limited Edition met 'luchtiger geurcon- centraties'. Naast de mannen- geur is er ook een wouwenva riant, met 'zeewindachtige geur- noten'. Benieuwd waar die groeien. Davidoff is niet duur. Voor 38 euro krijgt de man 125 ml eau de toilette, en de vrouw 100 ml. voordat het weer een beetje was dichtgegroeid." Veel mensen met Alopecia Area ta klampen zich in het begin vast aan allerlei redmiddeltjes. „Maar vitamine B-pilletjes hel pen niet." De schaamte is ze pas sinds enkele jaren voorgoed voorbij. Tegen haar echtgenoot verzweeg ze lange tijd haar 'han dicap' uit angst afgewezen te worden. „Haaruitval doet geen pijn, maar het beïnvloedt wel de kwaliteit van je leven. Mensen met Alopecia Areata zijn naak ter dan andere mensen." Los daarvan zijn er nog de licha melijke ongemakken: zonder wimpers valt het vuil in de ogen, zonder hoofdhaar heb je geen bescherming tegen zon en kou en zonder neusharen voel je niet dat je moet snotteren. Kwetsbaarheid heeft Monique uiteindelijk om weten te zetten in daadkracht. Met de veelzeg gende titel 'Undercover/ Onthe- cover' wil ze haaruitval be spreekbaar maken. Met haar ent housiasme, doorzettingsvermo gen en begrip kreeg ze negen ka le mensen zover om voor de lens te poseren. „Fotografie kan heel confronterend zijn. Voor sommi ge modellen is het een hele over winning geweest." Topfotografen als de Rotterdam mer Vincent Mentzel vond ze be reid om 'glamourous photo's of non-glamourous hairloss' te ma ken. „Deze foto's laten zien dat kale mensen ook prachtig zijn. Krachtige, gezonde persoonlijk heden. Een kale vrouw wordt veel te snel geassocieerd met chemokui'en." Ongrijpbaar Het magazine-achtige boek telt een aantal pagina's met 'zeepbel len'. Deze papieren zeepbellen symboliseren de cirkels, de kale plekken die door Alopecia Area ta ontstaan. „De grilligheid van de ziekte heeft de grafisch vorm gever op deze manier in het boek willen illustreren. Zeepbel len zijn ook ongrijpbaar", licht ze toe. De presentatie van het boek valt Maar, zoals kunstjournaliste Ma- rijn van der Jagt, een van de au teurs van het boek dat bij de fo to-expositie hoort, het zegt: „Bij hoofdhaar werken de bezwerin gen van de cosmetica-industrie omgekeerd. Voor hoofdhaar geldt maar één regel, die zich aan alle tijdperken en modegril len onttrekt. Het moet vol zijn en dekkend." Dijlan van Vlimmeren Expositie: Undercover/ Onthe- cover in het Nederlands Fotomu seum Rotterdam, t/m 1 mei. Het boek 'Naakter dan andere men sen' is voor 19,95 te koop in het museum. Teksten: Marijn van der Jagt, Claudia Küssel en Jan D. Bos. Zie ook www.nederlandsfotomu- seum.nl Matthijs foto Jouk Oosterhof/GPD Monique Benthin samen met een lezing door Anne ke Smelik, professor film en nieuwe media aan de Universi teit van Nijmegen. Zij is op dit moment bezig met een onder zoek naar digitale fotografie en reclame. Tijdens dit onderzoek is het haar opgevallen dat het hedendaagse lichaam steeds haarlozer wordt. „Mannen sche ren hun borsthaar, zetten de ton deuse op standje nul. Vrouwen harsen hun bikinilijn en laten in dure klinieken hun beenharen voorgoed verwijderen. Want lichaamshaar is onhygiënisch en aap-achtig bovendien. De baarden die mannen in de jaren zeventig droegen, als teken van bevrijding van de burgerlijk heid, worden nu primitief of fun damentalistisch bevonden." Smelik: „Haar kent grenzen: het onderscheid tussen ziek en ge zond, tussen man en vrouw, tus sen een volwassene en een kind en tussen mens en dier. Mijn stel ling is dat er de laatste decennia een nieuwe grens bij is geko men, namelijk die tussen mens en machine. We identificeren ons tegenwoordig meer met een machine dan met een dier. We willen een gestaald lichaam. Het haarloze lichaam is het ide aal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43