gaan de straat op WAO-trein staat nog stil Wilders krijgt het moeilijk Kabinet maakt einde aan flitsscheiding Man veroordeeld tot 102 dagen celstraf voor fatale botsing 3 k Griepgolf houdt aan )oor geldgebrek geplaagde jeugdwerkers woedend over verwijten in zaak-Savanna levenslang ?oor doden iede-tbs'er Actievoerders Milieudefensie blokkeren houtbedrijf Verslaafden uit nieuwe Pauluskerk Msn'en als betaalvorm Nederlanders snoepen meer Brand in Chinook op Soesterberg Hoger tarief voor asobakken Spatlap leidt naar veroorzaker dodelijk ongeluk zaterdag 12 maart 2005 If-nro redactie binnenland EN HAAG Hel kabinel wil flitsscheiding afschaffen. at maakte minister Dunner m Justitie gisteren duidelijk, inds april '2001 kunnen echtpa- hun huwelijk omzetten in geregistreerd partnerschap jl re vervolgens snel en zonder issenkomst van de rechter kun- jn ontbinden. Het kabinet wil van de flitsschei ding af, omdat andere landen de procedure niet erkennen. Als ie mand na een flitsscheiding in het buitenland zou brouwen, dan pleegt hij bigamie (het ge lijktijdig met twee personen ge huwd zijn), zei Donner. Een Kamermeerderheid van Pv dA, WD, Groenlinks en D66 wil de flitsscheiding juist in stand houden. Het WD-Kamer- lid Luchtenveld heeft een initia tief-wetsvoorstel ingediend om scheiden zonder tussenkomst van de rechter mogelijk te ma ken. Het kabinet wijst dat af. Het aantal flitsscheidingen nam de afgelopen jaren flink toe. In 2001 waren het er ongeveer dui zend, het jaar erop vierduizend en in 2003 bijna vijfduizend. In het wetsvoorstel van Donner staat verder dat ouders die wil len scheiden een ouderschaps plan moeten maken over de ver zorging en opvoeding van hun kinderen. De Tweede Kamer had daarop aangedrongen, om dat kinderen vaak de dupe wor den van echtscheidingen en de ruzies die daarmee gepaard gaan. Het uitgangspunt is dat beide ouders na de scheiding verantwoordelijk blijven voor de kinderen en contact met hen houden. In de wet komt te staan dat een ouder niet alleen het recht heeft op omgang met zijn kind, maar ook de plicht daar toe. Premier Balkenende zei dat het belang van het kind voorop staat in het wetsvoorstel. ANP UrAnnetvan Eenennaam Halkema |EN HAAG - De Belangenver- jng voor Medewerkers in de jdbescherming (BMJ) wil Jen enkele weken betogen te- de maatregelen van de over bid na de dood van de driejari- e peuter Savanna. Volgens Witter T. Moolenaar krijgen voogden de schuld, terwijl al •en hekend is dat zij te weinig ld hebben om hun werk naar ■horen uit te voeren. Moolenaar volgen er sta- als de overheid weigert geld beschikbaar te stel Openbaar Ministerie maak- bekend een onder- Lek te beginnen naar de gezins- Lgd die verantwoordelijk was BorSavanna. De voogd en haar lef zijn door hun werkgever op In-actief gesteld. Savanna ferd in september dood gevon- Jen in de kofferbak van de auto haar moeder en stiefvader. lange tijd ernstig te mishandeld. Haar ouders Iden haar ook uitgehongerd, gezin stond lange tijd onder [eleiding van het Bureau >dzorg Noord-Holland. De :tie voor de Jeugdzorg oor- 1de dat de gezinsvoogd en Lr werkgever, het Bureau jdzorg, grote fouten maak- in de hulpverlening, jlgens Moolenaar is met de [maatregelen de maat meer vol. „Wij geven er de brui als het zo moet." Zijn orga- itie telt vijfhonderd leden. In Nederland zijn twaalfhonderd pnsvoogden. Het ministerie RNHEM - Een 45-jarige is-patiënt van de Nijmeegse ompekliniek is gisteren door rechtbank in Arnhem veroor- teld tot levenslang voor moord i mede-tbs'er Henny Klein vermeen in december 2003. et slachtoffer werd levend he aven, nadat hij met een schop 'zijn hoofd en lichaam was ge- agen, Tegen de verdachte was evenslang geëist. r-—Overmeen verdween op 4 ecember 2003. De Pompekli- lek kreeg meteen argwaan toen ój werd vermist, omdat hij be- ®nd stond als een nauwgezet aan De politie begon een uitge leid onderzoek. Pas in maart itdekten rechercheurs het graf akbij de kliniek. De verdachte tram snel als dader in beeld, akele uren voor de verdwij- Ing had hij een schep gekocht. In bij de vriendin van de ver achte werd het mobieltje van iet slachtoffer gevonden. ANP van Justitie heeft tussen 2002 en 2004 geëxperimenteerd om de werkwijze van de gezinsvoog den te verbeteren. Volgens Moolenaar waren de proeven succesvol. De voogden kregen minder gezinnen, maximaal vijf tien, aan hun zorg toever trouwd, zodat ze meer tijd had den voor hulpverlening. „Maar het ministerie heeft de experi menten de nek omgedraaid, om dat ze extra geld kostten." Vol gens Moolenaar is al jaren be kend dat de voogden hun werk niet goed kunnen doen omdat ze te veel kinderen onder hun hoe de hebben en te weinig tijd heb ben voor hulp. S. Burmeister, advocaat van de gezinsvoogd die door de Inspec tie Jeugdzorg ernstig is bekriti seerd voor haar rol bij de zaak Savanna, zegt dat het strafrech telijk onderzoek naar de zaak belastend is voor hele groepen mensen die werken in de zorg of in andere 'risicoberoepen'. „Wij geloven niet in de vervolging van hulpverleners. Dit soort pro blemen moet je binnen de be roepsgroep oplossen. Op deze manier kunnen alle mensen die werken in risicoberoepen vroeg of laat de politie op de stoep ver wachten." Bui-meister zegt dat dit ook kan gelden voor perso neel in een tbs-kliniek. Hij wijst erop dat je niet altijd zelf in de hand hebt wat er gebeurt. „Je vervolgt een leraar toch ook niet omdat een leerling slechte cij fers haalt?" Het OM zal de betrokken voogd horen. Het is volgens Burmeis ter onduidelijk of justitie haar officieel als verdachte ziet. Pas als het gerechtelijk vooronder zoek af is, bepaalt het OM of het de vrouw vervolgt. ANP BLEISWIJK - Actievoerders van Milieudefensie en Birma Centrum Nederland (BCN) blokkeren het hout bedrijf Worldwood in Bleiswijk. De organisaties eisten gisteren dat Worldwood de in voer staakt van teakhout uit Myanmar (voorheen Bir ma), omdat dat land wordt geleid door een militaire dictatuur die op grote schaal mensenrechten schendt. Om hun eis kracht bij te zetten blokkeren de actievoer ders het bedrijfsterrein en hebben zich vastgeketend aan de hekken. In een verklaring zei Worldwood dat het wel degelijk de afweging heeft gemaakt of met Myanmar zaken ge daan kon worden gezien het politieke systeem aldaar. „Wij denken dat beperkte embargo's, zoals ingesteld door de Verenigde Staten, meer schade zal toebrengen aan het bos en de ontwikkelingen in het land en zijn daarom hiervan geen voorstander." foto Gerrit de Heus/ANP (Advertentie) "Meer wooncomfort met HR++ glas" Vraas ons om advies een vrijblijvende offerte l prins mw 11 WR VUSSINGEN PAUL KRUGERSTRAAT 21 Postbus 38. 4380 AA VI T 0118-413351. F. 0118-419882. E infoépnns-glas nl door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Geert Wilders is vastbesloten met een eigen par tij mee te doen aan de Kamerver kiezingen in 2007. Ondertussen kan het met bedrei gingen geconfronteerde Kamer lid geen stap zetten zonder zijn bewakers. Wilders zal het moei lijk krijgen bij het verwezenlij ken van zijn plannen, menen an dere politici en waarnemers in Den Haag. „Zegt ,u maar dat ik hem een held vind. Zoals hij ondanks al die bedreigingen voor zijn idee ën opkomt!" Ferry Hoogendijk, oud-Tweede-Kamerlid van de LPF, heeft groot x-espect voor Wildei-s. „Ook al ben ik het dan niet in alles met hem eens."# Het zal Wilders niet meevallen een partij op te bouwen, ver wacht Hoogendijk. Hij weet waarover hij het heeft, want hij heeft van dichtbij meegemaakt hoe dat proces mislukte bij de LPF. „De bedreigingen maken het enorm gecompliceerd", zegt Bart Jan Spruyt, directeur van de conservatieve Edmund Bur- kestichting. „Hij moet vooral dappere mensen om zich heen vei-zamelen. Wie zich bij hem aansluit moet stevig in zijn schoenen staan." GPD Geert Wilders Ik- becs«ijp hét jtoy-j OV£.r3_ Mj ANJOU AAA AR*, A,\AAK JH- Nadat er na jaren soebatten een nieuw WAO-stelsel was uitgedokterd, moest nog worden berekend of het ook uitvoerbaar was. Afgelopen week dacht het kabinet een doorbraak te hebben be reikt met private verzeke raars, maar die blijven ook deze keer tegenstribbelen. door Hans van Soest DEN HAAG - Dat was schrik ken voor minister De Geus van Sociale Zaken. Een jaar lang zocht hij naar een manier om de nieuwe WAO op 1 januari vol gend jaar ingevoerd te kiïjgen. Nog los van de inhoud van de wet waai'over hij flink overhoop lag met de vakbeweging, gooi den de beoogde uitvoerders van de plannen voortdurend zand in de machine. Uitkeringsinstantie UWV (mid denin een gi'ootscheepse reorga nisatie en al overstelpt met aller lei nieuwe wetten) meldde de voorbereidingen niet op tijd af te kunnen hebben. En de Belas tingdienst, die in het nieuwe stelsel de premies heft, klaagde ook al dat er in 2006 zoveel nieu we wetten moeten worden inge- voerd, dat de nieuwe WAO er niet bij kon. Dinsdagavond dacht De Geus voor alle problemen een oplos sing te hebben gevonden, ware het niet dat kort daarna de pri vate verzekeraars er een stokje voor staken. Zij willen opnieuw met de bewindsman om de tafel om te onderhandelen over de voorwaarden waarop zij een deel van de uitvoering op zich nemen. Negen maanden voor da to lijkt het onwaarschijnlijk dat de hele boel nog wordt uitge steld of dat de plannen weder om woi'den veranderd. De verze- keraars willen vooral een groter deel van de koek en proberen met hun actie het kabinet onder druk te zetten. Alle problemen spitsen zich toe op een onderdeel van het nieu we WAO-stelsel: de WGA-rege- ling. Dat is een verzekering die ieder bedrijf moet afsluiten voor werknemers die gedeeltelijk ar beidsongeschikt raken. Dat risi co wordt namelijk niet meer af gedekt door de nieuwe WAO, omdat daar straks alleen nog maar mensen in terechtkomen die volledig zijn afgekeurd. Het kabinet heeft lang getwij feld wie die WGA-i'egeling analyse moest uitvoeren. De uitvoerders moeten niet alleen geld uitke ren. maar ook zieke werknemers begeleiden en desnoods aan een andere baan helpen. UWV zou dat werk tegen een lage premie kunnen doen. Private verzeke- raars zijn duurder, maar van hen wordt verwacht dat zij be ter in staat zijn zieke werkne mers aan het werk te houden. Gekozen werd daarom voor een zogeheten hybride uitvoei'ing: bedrijven mogen straks kiezen of ze zich verzekeren bij een gro te verzekeringsmaatschappij of bij overheidsinstantie UWV. De verzekeraars vinden dat on eerlijke concurrentie: het UWV kan lagere premies vragen, om dat die organisatie al over een grote reserve beschikt, terwijl de verzekeraars nog moeten op bouwen. Om aan de klacht van de verzekeraars tegemoet te ko men, besloot het kabinet dat het UWV in het begin vei-plicht een hogere premie moet wagen dan noodzakelijk. Daarmee leek de kou uit de lucht. Maar de verze keraars gooien de kont tegen de krib en eisen een nog hogere UWV-premie of ze doen hele maal niet meer mee. Waar De Geus dacht dat eindelijk alle hobbels naar de nieuwe WAO ge nomen waren, daar moet hij nu voor de zoveelste keer het over leg aan gaan. En hoewel te ver wachten is dat beide partijen er wel uit komen, zal hij de verze keraars van de week zachtjes vervloekt hebben. GPD ROTTERDAM - Nedei'land is nog niet van het griepvirus af. Het aantal mensen met griep daalde de afgelopen da gen nauwelijks. Dat blijkt uit gisteren vrijgegeven cijfers van het Nationaal Influenza Centrum (NIC). Het NIC meldde dat het aantal griepgevallen landelijk zakte van gemiddeld twintig per 10.000 inwoners naar ze ventien. Twee weken geleden waren nog 39 van de 10.000 inwoners ziek. ANP ROTTERDAM - In de nieuw te bouwen Pauluskerk in Rot- tei'dam worden geen verslaafden meer opgevangen. De ge meente Rotterdam en dominee Visser van de Pauluskerk zijn dat overeengekomen, zo is gisteren bekendgemaakt. De nieuwe kerk moet in 2008 klaar zijn. Vooi-uitlopend daarop kunnen er vanaf dit najaar nog maar driehonderd vaste bezoekers terecht in de Pauluskerk. Een winstpunt van de afspraken met de Pauluskerk is vol gens de gemeente dat de kwaliteit van de opvang gaat ver beteren. „In de Pauluskerk werken vooral gedreven vrij willigers, maar het kan professioneler, aldus wethouder M. van den Anker (Veiligheid en Volksgezondheid). ANP UTRECHT - SNS Bank introduceert binnen enkele we ken een nieuwe vorm van iirfernetbankieren. De bank maakt het verrichten van kleine betalingen mogelijk via het populaire MSN Messenger van Microsoft. „We heb ben een wereldprimeur", aldus gisteren een zegsman van SNS Bank. Gebruikei's kunnen via msn een prepaid-kaart ophalen en die opladen voor het doen van betalingen. Voor het on derling overmaken van bedragen rekent SNS Bank pi'ovi sie, hoeveel is onbekend. Het gaat om betalingen van maximaal enkele honderden euro. Msn-gebruikers hoe ven geen rekening te hebben bij SNS Bank. ANP AMSTERDAM - Nederlanders hebben vorig jaar meer ge snoept dan in 2003. De omzet in de branche van snacks en zoetwaren, zoals chocoladerepen en chips, steeg 2,1 pro cent naar 2,78 miljard euro. Dat blijkt uit cijfers van het Studiecentrum Snacks en Zoetwaren (SSZ) die gisteren werden gepubliceerd. In hoeveelheden ging het om een toename van 4,3 pro cent. Per hoofd van de bevolking was het verbruik bijna 32 kilo. Dat het volume harder steeg dan de omzet, kan te maken hebben met de prijzenslag in de supermarkten.Consumen ten kochten meer zoet, maar minder hartige zaken. ANP SOEST - Op vliegbasis Soesterberg is gistei'en brand ont staan in een Chinook-transporthelikopter. De heli stond op het platform, klaar om te vertrekken, toen de brand in een van de motoren werd ontdekt. De vier inzittenden konden de Chinook ongedeerd verlaten. De brandweer had de brand snel geblust. Nederland heeft dei-tien Chinooks, allemaal ingedeeld bij het 298 Squadron op de Vliegbasis Soesterbex-g". ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 62-ja- rige man uit Varik veroordeeld tot 102 dagen cel, voor dood door schuld op zijn echtgenote. De man zette in augustus 2003 zijn auto stil op een spoorweg overgang bij Culemborg op het moment dat er een intercity kwam aanrijden. Hij kon zelf op tijd uit de auto springen. Zijn vrouw (59) slaagde niet in en was op slag dood. De opgelegde straf is gelijk aan de lengte van het voorarrest. De man hoeft daax-om niet meer de cel in. Het Openbaar Ministerie had vijftien jaar geëist en moord ten laste gelegd. De recht bank achtte echter niet bewezen dat de man de opzet had zijn vrouw te doden. Op het moment dat de intercity met een vaart van 130 kilometer per uur kwam aanstox-men, reed de man met een boog om de da lende spoox-bomen heen. Hij ne geerde de rode, knippei-lichten en de toeterende machinist. Ver volgens kwam hij midden op de spoorbaan tot stilstand. Zelf kon hij nog net op tijd uit de au to springen. De auto met daarin de vrouw werd meegesleept door de trein. Volgens het OM was alles een vooropgezet plan. De veroordeel- LEIDEN - Leiden wil een hoger parkeertarief invoeren voor SUV's, beter bekend als asobak ken. De maatregel is onderdeel van een plan om de luchtkwali teit te verbeteren. Met de invoering van een spe ciaal tarief denkt Leiden twee problemen aan te pakken: het parkeerprobleem en het milieu. In het vergunningenbeleid zou den hybride voertuigen (met zo wel een elektro- als een benzine motor) juist een voorkeursbe handeling moeten krijgen. Ook wil Leiden milieuzones in stellen die verboden gebied zijn voor voertuigen met een te hoge uitstoot vex-vuilende stoffen. ANP de zou het hebben bedacht om dat er financiële problemen wa ren en zijn vrouw ernstig ziek was. De man ontkent dit en ver- klaarde voor de rechtbank dat hij zich van het ongeval niet veel meer kon herinneren. Door medicijngebruik zou hij een black-out hebben gehad. De strafzaak is vei-schillende ke ren aangehouden om deskundi gen te laten onderzoeken of het mogelijk was dat de man door een black-out zijn auto niet meer onder controle had en daardoor op de overgang te- rechtkwam. Deskundigen wa ren niet eensluidend. Zij bestem pelden dit als onwaarschijnlijk, maar niet geheel uitgesloten. Volgens de rechtbank is het mo gelijk dat de veroordeelde door stress en slaaptekort in een slui mertoestand is geraakt. ANP TILBURG - Intensief speuren naar de herkomst van een stuk spatlap heeft geleid tot het op lossen van een dodelijke aanrij ding in Tilburg. Een 60-jarige chauffeur uit het Gelderse Mau- rik heeft gisteren bekend dat hij op 17 februari is doorgereden na een aanrijding. Daarbij kwam motorrijder Paul Klasen (41) uit Tilburg om. Volgens de politie gebeurde het ongeluk toen de vrachtwagen achteruit reed. De motoxrijder zou dit te laat gezien hebben. De vrachtwagenchauffeur wist wat hij had gedaan Tien rechercheurs werkten aan het onderzoek. Twee oproepen in televisieprogramma's lever den niets op. De doorbraak kwam toen de herkomst van de spatlap kon worden achter haald. Letters op de spatlap leid den de rechercheur naar een voormalige caiTosseriebou wei- in het westen van het land. Die gaf de politie inzage in zijn ad ministratie. Uiteindelijk kwam de politie bij een bedrijf in het Gelderse Lienden terecht. De officier van justitie moet be slissen of en waarvoor de chauf feur wordt vervolgd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3