zc Oud en nieuw sluiten op elkaar aan Soms moetje even slikken bij Piet Hein Eek Nieuwe wijk Graefnisse in Sint-Philipsland W3 die bijlagen: 0113-315680 .pzc.nl ilTedactie@pzc.nl bus 31,4460 AA Goes entie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; -Vlaanderen: 0114-372770; naai: 020-4562500. terdag 12 maart 2005 Nieuw Nederlands meubel Rust en goedkope hui zen: meer kan een rand stedeling zich niet wensen. Graefnisse was bedoeld voor de natuurlijke bevol kingsgroei van Sint-Philips- land, maar de nieuwbouw wijk trekt behalve Fliplan- ders ook veel buut'ndiekers. Eén nieuwbakken Sint-Phi- lipslander is zelfs zo gechar meerd van zijn nieuwe woonplaats, dat hij zijn ouders uit Delft heeft mee genomen: „Schuin tegen over ons woont mijn vader met zijn nieuwe wouw. En daar tegenover mijn moeder met haar huidige man." Hét is een hele poos geleden dat er in Sint Philipsland een nieuwbouwwijk verrees. Het dorp was dan ook toe aan Graefnisse, er was behoefte aan woonruimte. Dat het zo lang stil is geweest in de nieuwbouw heeft wel een voordeel met zich meegebracht: Graefnisse kon in één keer een flinke ruk voor waarts maken'. Volgens een ge meentelijke regeling mag een dorp per jaar maar met een be perkt aantal huizen uitbreiden. Sint-Philipsland heeft jaren lang gespaard. In twee jaar tijd zijn al ongeveer de helft van de 86 geplande woningen gebouwd en bewoond. De komende jaren, tot 2008, wordt de rest van de wijk druppelsgewijs opgeleverd. Graefnisse dankt haar naam aan een eeuwenoud schor. Dat vormde samen met een aantal andere gebiéden (met fraaie na men als Rooseboom," Ruuestop pel en Weelde) de voorloper van het huidige Sint-Philipsland. Van Os is vorig jaar zomer van Kapelle naar Sint-Philipsland verhuisd- „Mijn man werkt hier, vandaar." Lachend: „In het be gin zeiden de mensen tegen ons: 'Wat ga je daar toch zoeken?' Maar ik moet zeggen: als je openstaat voor de mensen, is het een heel gemoedelijk dorp om te wonen. Je komt er echt heel goed tussen. Hier, in de vrije sec tor, wonen veel Sint-Philiplan- ders en mensen van buitenaf door elkaar." Afronding Volgens Al Sistermans van pro jectontwikkelaar Stienstra Nou- ville Ontwikkelaars uit Heerlen is bewust gekozen voor vrij staande huizen aan de rand van de wijk. „Het is een logische af ronding van het dorp. Al is het niet uitgesloten dat Sint-Philips land nog verder naar het westen kan worden uitgebouwd." Binnenkort komen er weer zes tien huizen in de verkoop. Als daarvan ongeveer tweederde is verkocht, begint het bedrijf met de bouw. „Ik verwacht dat we rond de bouwvak kunnen begin nen", zegt Sistermans. De projectontwikkelaar is nu nog in gesprek met woning bouwcorporatie Castria Wonen over de bouw van seniorenwo ningen aan de noordkant van Graefnisse. Het is hoe dan ook de bedoeling twaalf appartemen ten te bouwen. Vanwege de lig ging, dicht bij het dorpscen- trum, zijn de appartementen ge schikt voor ouderen. Het zal nog wel even duren, voordat die appartementen er staan en de wijk helemaal af is. Maar Sint-Philipsland heeft al zo lang gewacht, dat dat er nog wel bij kan. Freek Janssen Links de nieuwbouw Graefnisse en rechts de bestaande bouw. foto's Willem Mieras Een woning met 'gespleten' dak, dat lijkt op het nieuwe Thoolse ge meentehuis. Anna van Bourgondië liet de lan den in 1487 bedijken. Eén van die dijken, de Zuiddijk, biedt nu een mooi uitzicht over de wijk. Zo is goed te zien dat er is nage dacht over de aansluiting van Graefnisse bij de bestaande wij ken van Sint-Philipsland - de bouwstijl aan de oostkant van Graefnisse is aangepast aan het oude dorp. Bovendien zijn er geen grote wegen of brede slo ten die oud en nieuw Sint-Phi lipsland scheiden. Op sommige plaatsen ligt er alleen maar een voetpad op de grens: Wennen Graefnisse trekt Sint-Philips land een stukje verder de polder in. Dat betekent wel dat h'et fraaie uitzicht vanuit de Pla taanstraat over het uitgestrekte landschap is verdwenen. A. de Zwart-Fontijne, die het laatste huis voor Graefnisse aan de Pla taanstraat bewoont, heeft daar wel begrip voor: „Het is wel even wennen, maar ja. Die men sen moeten natuurlijk ook wo nen. En de nieuwe wijk vind ik ook best mooi." Een eindje verderop, ter hoogte van de Krabbenkreekstraat, ligt de entree van de wijk. Het ge schakelde huizenblok doet een beetje denken aan een stads poort. Bouwvakkers leggen de laatste hand aan de woningen, rond april zullen de bewoners er intrekken. Vlak achter de entree, in het hart van de wijk, zijn de nieuwe Sint-Philipslanders nog druk be zig met klussen. In de woonka mers van de twee-onder-een- kapwoningen en vrijstaande hui zen zie je nog de keukentrapjes en workmates staan. Ongeveer de helft van de huizen is al be woond. In het midden van deze Wadilaan komt een soort droog staande sloot te liggen (een wa di), waar het regenwater van de woningen naar toe wordt ge loodst. Artist's impression van een aantal nieuwbouwwoningen in Graefnisse. Artist's impression van woningen die de komende tijd gebouwd gaan worden. Benjamin Vos is één van de nieu we bewoners van de Wadilaan. Hij trok twee maanden geleden met zijn vrouw Wendy en zoon Floris (3) vanuit Delft naar het eiland. De rust en de prijs wa ren de drijfveren om naar het Zeeuwse te verkassen. „We heb ben hier een lap grond van drie hónderd vierkante meter", ver telt Benjamin trots. „Dat scheelt in prijs meer dan de helft met waar wij vandaan ko men." Benjamin en zijn gezin zijn niet alleen gekomen. Zijn ouders zijn ook meeverhuisd. „Schuin tegenover ons woont mijn vader met zijn nieuwe vrouw. En daar tegenover mijn moeder met haar huidige man." Hofjes Verder achterdoor, aan de rand van Graefnisse, staan de luxe, vrijstaande huizen. Deze zogehe ten vrije sector is aangelegd rondom vier hofjes. De bewo ners waren vrij om het ontwerp van hun huis te kiezen, zolang ze zich aan een paar regeltjes hielden - zoals materiaal en kleur. Opvallend is het huis op de hoek, tegen de dijk. Het staat nog in de steigers, maar heeft al duidelijk iets weg van het ont werp van het nieuwe gemeente huis in Tholen-stad: alsof het in de lengte doormidden is gesne den en uit elkaar is getrokken. Dat is geen toeval, zegt Angeli- que van Os, een bewoonster van een huis in deze vrije sector. „De gemeente wilde het liefst dat alle huizen in dit gedeelte zo'n lage nok zouden krijgen. Een lessenaar, heet dat type. Dat vindt men bij de gemeente blijkbaar mooi. Maar uiteinde lijk heeft bijna iedereen geko zen voor een ander ontwerp. Wij ook, we vonden zo'n lessenaar veel te strak. Ons huis heeft meer een jaren dertig-stijl." i Siv roaux-oprichter Christan Ouwens en So- ^a' foto Guido Benschop Met zijn kast van sloophout plaatste de jonge ontwerper Piet Hein Eek zich begin jaren negentig meteen in de spot lights. Zo'n 'simpele' ruwe vorm, dat had den we in Nedexiand niet eerder gezien.- Eek, die in de afgelopen jaren rustig is door gegaan met het maken van kasten, tafels en stoelen van sloophout, heeft sinds kort in Rottex-dam een pilotstore. Animaux op het Westelijk Handelsterrein heeft (bijna) alles in huis uit zijn collectie. Maar Animaux, dat zich heeft gevestigd in de twee pakhuizen waar tot eind vox*ig jaar delicatessen-supermarkt O'Life kreeften, wijnen en Rotterdamse mosterd verkocht, is nog veel meer. Naast ontwerpbureau is Ani maux ook galerie, waar vooral bekende na men de ruimte zullen krijgen. Jasper Krab bé was na opening de eex'ste. Nu exposeert Frans Jansen er zijn foto's. Jansen (1962) portretteerde vele muzikan ten, captains of industry, schrijvers en ande re beroemdheden, onder wie Harry Mulisch, Marten Toonder en Thekla Reuten. Hij maakte cd-hoezen voor Anouk en fotogra- feex'de Katja Schuux-man naakt voor de Play boy. Hij verbond zijn naam tevens aan vele reclamecampagnes, onder meer voor Nike, Grolsch en Zwitserleven. De zoektocht naar het Zwitserleven Gevoel bracht de fotograaf in contact met Piet Hein Eek. De ontwerper figureert, gezeten met zijn familie en vrienden aan een grote eetta fel in een boomgaard, in een van de laatste reclamecampagnes van de pensioenverzeke- raar, gefotografeerd door Frans Jansen. Nu spelen beiden een hoofdrol in Animaux. Fx-ans Jansen tijdelijk (expositie t/m half april, maar later in stock), Piet Hein Eek permanent. LOGO'S Animaux-opxïchter Christian Ou wens (34), die de galerie en pilotstore samen met Soumaya x-unt, verkoopt het werk van Eek al een aantal jaren, maar nog niet eer der op een zo opvallende plek als de pakhui zen aan de Van Vollenhovenstraat. „We za ten hier om de hoek, op het Westplein, met ons grafisch bureau. We ontwex*pen boekom slagen, logo's, websites, dat soox't dingen. Vei'pakkingen voor de Hema, tasjes voor de ANWB. We hebben ook dingen voor het Filmfestival Rotterdam gemaakt", zegt Ou wens, die Animaux tien jaar geleden op richtte. „Maar nu hebben we eindelijk de ruimte om het werk van Piet Hein Eek ook goed te etaleren." Animaux geeft binnen kort in eigen beheer een boek uit over Piet Hein Eek. Ruimtelijk Veel voorbeelden uit diens collectie staan nu ruimtelijk opgesteld in de twee pakhui zen. „De vexTassende elementen in zijn wex'k", somt Ouwens de opvallende kanten van Eeks oeuvre op. „En je verwacht 't niet, maar die stoere sloophouten stoel zit heel erg goed. We hebben thuis ook verschillen de dingen van hem staan, waaronder een ei ken tafel, een kast van sloophout en een Phi- lips-kast. Heel verschillende meubels, maar ze passen wonderwel bij elkaar." Eeks houten tuinhuis is in Animaux een op vallende vergaderplek geworden. De vijf ontwerpers van het bxueau hebben zich met hun computers achterin het pakhuis terug getrokken achter een bar, die Eek in op- dracht vexwaardigde. De collectie van de ontwerper, die ook onder meer De Bakkers winkel In Utrecht vorm gaf, omvat inmid dels vele meubels en accessoix-es. „Stampvaas, staande schemerlamp, roest vrijstalen Philips-kast, kindex-stoel, tafel, spiegels", somt Souxnaya op. Bij het tuin huis staat Eeks Juffex'bankje, een ouderwets ogende bank, verkrijgbaar in verschillende uitvoeringen'. Opvallend is ook de boom stammen-bureaustoel en de tafel waaxwan het middenblad weg te draaien is. „Piet Hein gebruikt de resten van het sloophout weer om andere dingen te maken, zoals krukjes", vervolgt ze. Souraya laat een bank zien. Het lijkt alsof l?ij is gemaakt van tegels. Het blijken evenwel stukjes hout te zijn, waar maar liefst zeven laklagen over heen zijn gespoten. Piet Hein Eek behoort volgens de mensen van Animaux onbetwist tot de top van Ne derlandse ontwerpers. „Er zijn er maar drie in de top", zegt Christian. „Naast Eek zijn dat Marcel Wanders en Richard Hutten. Hun werk is wat gladder. Kijk, bij werk van Piet Hein moet je soms echt even slikken, maar later ga je zo'n meubel ongelooflijk mooi vinden." Evelien Baks Animaux Van Vollenhovenstraat 15 Pak huis 35 36 Rotterdam 010-2430043 Openma t/m zo 13-17.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29