Sommige kraaien kunnen zelfs tot tien tellen Andaman Eilanden na de tsunami Te oud om te werken ^a0Zee 8 y zaterdag 12 maart 2005 De 793 bewoners van kamp '19 kilometer' wachten op het besluit van de regering waar ze straks mogen wonen. Tot die tijd verblijven zij in tenten. foto's Merle Tip/GPD Met geld van giro 555 kreeg deze rietsuikersap-verkoper een nieuwe machine. Met de molen plet hij de stengels rietsui ker. Het sap dat vrijkomt verkoopt hij voor vijftien rupees per glas. De tsunami van tweede kerstdag had maar korte tijd nodig om het tropische eilandenrijk de Andamanen te bereiken. Drie krachtige vloedgolven verwoestten kilo meters landinwaarts alle huizen en bezittingen van de toch al niet rijke eilandbewoners. Hulpverleners wisten de afge legen Indiase eilanden pas op 29 december te bereiken. Ruim twee maanden later is de wederopbouw in volle gang. „Ondanks de trauma's pakken we de draad gewoon weer op." Op de smalle stoep in de tro pisch warme hoofdstad van de Andeman eilanden, Port Blair, staan dertig achtjarigen in smetteloze schooluniformen te wachten. Voordat ze de druk ke straat oversteken kijken ze plots allemaal opgewonden op. „Toerist, toerist", roepen ze, wij zend naar de enige blanke op het hele eiland. Niet zo lang geleden kwamen da gelijks honderden toeristen naar dit eilandenrijk in de Golf van Bengalen, tussen India en Indonesië. Het zeewater is hier kristalhelder, met bontgekleur de tropische vissen en koraal groeit in de bijzonderste vor men. Sinds de tsunami - op de Anda man en Nicobar eilanden kwa men 1386 mensen om het leven - komen er geen toeristen meer. Hotelkamers worden door hulp verleners gebruikt als kantoor tje. Waar het water is langs geweest zijn de huizen verdwenen, is ak kerland verzilt en onbruikbaar geworden en zijn wegen en brug gen weggeslagen. De palmbo men staan nog overeind maar zijn aangetast door het zoute wa ter. Op het eiland Little Anda man, zes uur varen in zuidelijke richting is de verwoesting nog kolossaler. Vanaf de parelwitte stranden is kilometers landin waarts alle bebouwing verdwe nen. Van de kleurrijke, kleine beton nen huizen zijn slechts brokstuk ken over, die overal op het land verspreid liggen. Hulpverleners die het eiland pas drie dagen na de ramp wisten te bereiken ont dekten wonder boven wonder dat ondanks de grote verwoes ting hier slechts 58 mensen om het leven waren gekomen. „De mensen hier wisten dat de aardbeving een voorbode was voor iets ergers. Iedereen die in de buurt van de kust woonde, is daarom subiet naar hoger gele gen gebieden gevlucht. Mensen hebben toen goed op elkaar ge let. Iedereen die niet in staat was zelfstandig te vluchten, werd geholpen. De saamhorig heid op dit eiland is groot", ver telt dokter Mukul Bhatia van de Indiase hulporganisatie VHAI. Deze niet-gouvernementele or ganisatie wordt vanuit Neder land financieel gesteund door KerklnActie en Icco. Bhatia runt een kleine veldprak- tijk op het eiland. In het kleine, sobere gebouw in Hut Bay, het havenplaatsje van Little Anda man, is het aangenaam koel. Drie plafondventilatoren zoe men. Op de tafel in het midden van het gebouw liggen een ste thoscoop, wat boeken, pennen, plakband en een stempelkussen. De operatiespullen en medica menten liggen op een andere ta fel. Alleen van negen tot twaalf uur is er elektriciteit. Na de middag houdt een generator de koelsys temen draaiende, geen overbodi ge luxe in het tropische klimaat van de Andamanen. Dagelijks ontvangt de dokter dertig tot veertig patiënten. „Meestal gaat het om kleine verwondingen, veroorzaakt tijdens bouwwerk zaamheden, zoals mensen die een spijker door hun hand heb ben geslagen." Bhatia moet die wonden snel ontsmetten en hech ten omdat het risico op infecties groot is. Ook duikt malaria weer de kop op. „Verder is het vrij goed gesteld met de gezond heidssituatie van de mensen", zegt hij. „Ze hebben voldoende te eten en weten wat goede hy giëne is." Mankracht Buiten op straat klinkt onophou delijk het geklop van hamers. Vuurtjes branden om van het af val af te komen. Bij het puinrui men komt het vooral op pure mankracht aan; grote machines zijn er weinig. „De mensen wer ken alle dagen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de wederopbouw. Het zal nog wel enkele jaren duren voordat alles weer is opgebouwd." Niemand kijkt zover vooruit. „Het allerbe langrijkste voor de mensen nu is dat ze weer in een huis kunnen wonen", vertelt Ajay Tripathy, coördinator van VHAI in Hut Bay. Ook dat zal nog maanden duren. In het hele gebied zijn tienduizenden nieuwe huizen no dig, die op zich snel kunnen wor den gebouwd - de woningen op de Andaman eilanden zijn van beton en vrij eenvoudig - maar de komst van de moesson (tropi sche regenbuien) in april werkt vertragend. Daarom wordt eerst gewerkt aan tijdelijke onderkomens: hut ten van hout en tinnen daken, die het regenseizoen kunnen trotseren. Ook dit werk loopt vertragingen op. Volgens sommi gen omdat de overheid te bu reaucratisch werkt en niet snel genoeg vergunningen afgeeft. De eilanders wonen nu in tijde lijke opvangkampen, de tsuna mi relief camps. Op Little Anda man zijn zeven kampen, waar in totaal 6.846 mensen wonen. Sommige kampen bestaan uit tenten, andere uit hutten. „Over dag zijn de kampen te warm, 's nachts te koud, en tijdens het re genseizoen helemaal onge schikt", zegt dokter Bhatia. Bewoners beamen dat. „Wonen in deze kleine tenten is ook slecht voor de vrede en harmo nie binnen het gezin. We willen daarom weer snel een eigen huis, pas daarna kunnen we ons bezighouden met de wederop bouw, met onze toekomst", on derstreept een kampbewoon ster, een van de weinige vrou wen die iets zegt. Traditioneel doen zij er in het bijzijn van mannen meestal het zwijgen toe. De vrouw woont in kamp 19 kilometer. Dit ligt niet ver van Hut Bay, maar de hoofdweg is verwoest en de tentenkolonie is alleen te bereiken via een zand pad, 19 kilometer door de jungle, twee uur rijden met een jeep. De bewoners zijn mensen die oorspronkelijk uit het huidi ge Bangladesh kwamen. Ze zijn in 1969 naar India ge vlucht en kregen van de rege ring grond bij de kust op Little Andaman. Daar hebben ze voor zichzelf met goed ondernemer schap en landbouwactiviteiten een rijk bestaan opgebouwd. „Nu willen we niet meer terug groot. Mensen verbouwen kokos noten en bananen voor eigen ge bruik en houden varkens en kip pen. „Dit is ons leven. Meer heb ben we niet nodig", aldus Jos hua. Ondertussen stellen hulporgani saties alles in het werk om de slachtoffers van de ramp weer zelfredzaam te maken. „We wil len niet dat de mensen te afhan kelijk worden," zegt VHAI-coör- dinator Ajay Tripathy. „We hel pen ze door de eerste noodfase heen, geven ze de middelen waarmee ze verder kunnen, maar daarna moeten ze het weer zelf doen. Er zelf voor wer ken. Als mensen alles voor niks krijgen, worden ze lui." De problemen worden op mi cro-niveau aangepakt. Zo koopt VHAI nieuwe vissersboten en netten - die in de vloedgolven verloren zijn gegaan - zodat de vissers weer aan het werk kun nen. Fietsenmakers en kappers krijgen nieuw gereedschap. Een verkoper van rietsuikersiroop kreeg van de organisatie een nieuwe pletmolen (ongeveer 200 euro). Nu staat hij weer met zijn kraampje langs de weg. De riet suikerstengels worden door de molen gehaald, het sap wordt in een bakje opgevangen en voor vijftien rupees per glas ver kocht. Geen vetpot, maar in een gebied waar daglonen zo'n hon derd rupees bedragen, doet hij het niet slecht. „Natuurlijk proberen we, nu we de kans hebben, de situatie met een te verbeteren. We trachten technologische vernieuwingen door te voeren. We kopen moder nere vissersboten, betere net ten", zegt Tripathy. Hetzelfde geldt voor sanitaire voorzienin gen. „Deze mensen hebben veel veerkracht. Ondanks de trau ma's pakken ze de draad ge woon weer op." „Misschien om dat wij Indiërs gewend zijn aan rampen. Er zijn hier zo vaak aardbevingen of cyclonen. Wat ook meespeelt is dat Indiërs een groot vertrouwen hebben in de goden, die er wel voor zorgen dat we altijd zo kunnen leven als in het verleden", zegt dokter Bhatia. De eigenaar van het Shompenhotel in Port Blair voegt daaraan toe: „Over een tijdje komen de toeristen ook wel weer. Het is hier immers een klein paradijs." Merle Tip naar die plek aan de kust. We zijn bang voor een nieuwe tsuna mi. Er is voorspeld dat op 8 april een nieuwe ramp zal plaatsvinden", zegt Sailen Chan- der Mazumder. De onheilstijding is afkomstig van lokale waarzeggers en veel mensen op Little Andaman gelo ven het verhaal. De bewoners van kamp 19 kilometer willen daarom zo snel mogelijk naar een hoger gelegen plaats. „De lokale autoriteiten willen het niet, die willen dat we terug gaan naar onze oude plek", zegt Mazumder. „Terwijl vanuit New Delhi wordt gezegd dat binnen een ki lometer van de kust niet meer gewoond mag worden. Wij we ten nu niet waar we aan toe zijn. We kunnen geen kant op, een besluit wordt niet genomen, we zitten hier maar te wachten in het kamp." Op eigen initia tief bouwen op de plek waar ze willen wonen, durven mensen niet. Ze zijn immers al een keer alles kwijtgeraakt en willen niet nog eens een dergelijke ervaring meemaken. Stamhoofd De inwoners van kamp Harman- dar Bay hebben die onzekerheid niet. Zij zijn op de dag van de ramp enkele honderden meters landinwaarts getrokken en heb ben daar hun normale bestaan weer opgepakt. „Binnen tien da gen hebben we hutten gebouwd. Het is hier goed wonen, wij blij ven daarom hier", zegt stam hoofd John Jushua. De houten hutten zijn van binnen voorzien van een verhoging, zodat er tij dens de moesson altijd een dro ge plek is. „Langzaam maar ze ker zullen alle woningen verbe teren", glimlacht hij. De Nicobaren zijn mensen die in stamverband leven en hun ei gen samenleving vormen. In hun kamp - of dorp - is de zelfwerk zaamheid en de saamhorigheid Het echtpaar Dhiran (r) en Kalidagi Bala. Het oude echtpaar Dhiran en Kalidagi Bala verloren hun zoon en kleindochter van zeven door de tsunami. Niet alleen kam pen ze met het verlies van hun dierbaren, ook hebben ze geen in komsten meer. Hun zoon zorgde voor hen omdat ze zelf te oud zijn om te werken. Hun schoondochter stierf al eerder door ziekte. Dhi ran en Kalidagi wonen in kamp PK Pur, waar 793 mensen in tenten leven. Dhiran vertelt dat zijn zoon na de eerste golf samen met zijn doch ter naar het strand was gelopen om de schade op te nemen. De twee de vloedgolf werd hen fataal; ze verdronken binnen enkele secon den. Dhiran en Kalidagi hebben nog een kleinzoon, maar weten niet hoe ze voor hem en zichzelf kunnen zorgen. Dhiran: „Ik ben oud. Te oud om te werken. Voor de tsunami had ik nog geen grijs haar, nu ben ik helemaal grijs." Golf van Bengalen Little Cte,S™"> Andaman NICOBAR Car Nicobar EILANDEN Malacca Chowra Te,esse c,morta Katchall Lltlle Nicobar Great Nlcobari B' Kanalla fv/ Rltchies j r -A Archipel Zuid v' o AndamanV^p B|a|r Sentinel A Rutland - ~~l Narcondam Diglipur ANDAMAN EILANDEN Er is een IQ meetlat gemaakt voor vo- gels. De zwarte kraai en de Vlaamse ^ikomen als slimste uit de bus. ajjs het toch vreemd, dat in het leven Ier dieren, die om ons zijn, zoo veel ont- I snaPtaandemenschen." Deze verzuchting Va&Louis Couperus, begin vorige eeuw, in zijn verhaal De spreeuwen, gaat nog steeds ®P voor de meesten van ons. Gelukkig zijn Jfanatieke vogelaars die wel goed opletten en het diergedrag gedetailleerd in kaart brengen. nu Louis Lefebvre. Deze Canadese or- tholoog ontwikkelde een methode om de efhgentie van vogels te meten. Hij keek de manier waarop vogels hun voedsel Jen en bemachtigen, ebvre gebruikte hiervoor ruim tweedui- d waarnemingen van vogelkenners, die «gelopen driekwart eeuw zijn versche en vakbladen en tijdschriften. De nieu- onbekende voedingsgewoonten werden r®gistreerd,en °P basis daarvan kwam de lQ te7t°eker t0t g8tal: de SCOre °P de Deonderzogkgj. van de universiteit van To- jwo, benadrukt dat je met deze meetme- e niet werkelijk kunt meten hoe slim vo- fe-M j; ^et £aat er eerder om hoe inven- e dieren zijn om aan voedsel te komen. „Bij slim heb je het over een waarde-oor- deel. Je kunt echter nooit weten of een vogel zijn gedrag heeft aangeleerd door andere dieren af te kijken, of dat ie het zelf heeft ontdekt", aldus de onderzoeker. De zwarte kraai en de Vlaamse gaai scoren het hoogst. Valken eindigen op een tweede plaats, gevolgd door haviken, reigers en spechten. „Die uitkomst is geen verrassing. Kraaien zijn zeer slimme vogels", zegt Hans Peters van Vogelbescherming Nederland. Zo is bekend dat kraaien samenwerken om hun honger te stillen. Van een koppel op roverspad jaagt de ene helft bijvoorbeeld een tortelduif van zijn nest, terwijl de ander er vandoor gaat met de eieren of de jongen die ze samen delen in de top van een boom. Soms zit een groep kraaien aan de rand van een weiland te kijken en te wachten. Een an dere kraai scheert laag over het gebied, waardoor alle broedende weidevogels hun nest verlaten. De kraaien aan de zijlijn zien hun kans en slaan toe. „Wat ook gebeurt is dat boeren stokken plaatsen bij nesten om ze te beschermen tij dens het maaien. De kraai weet dat er een nest hoort bij elke stok. Hij vliegt van stok naar stok op zoek naar een hapje." Van Vlaamse gaaien, die ook behoren tot de kraaiachtigen, is bekend dat ze eikels en voorjaar en zorgen voor bosverjonging. De Vlaamse gaai wordt daarom ook wel bosbou wer genoemd. De gekleurde gaai zie je ook wel in de achtertuin ondersteboven aan een net met pinda's hangen. Voedselgedrag dat hij heeft afgekeken van kool- en pimpelme zen. Peters wijst op ander gedrag dat intelligen tie verraadt. Kraaien kunnen zelfs tellen. Dat bleek bij het fotograferen van een kolo nie roeken. „Vogels worden vaak gefotogra feerd vanuit een tentje. Twee personen lo pen daar naar toe en verschuilen zich. Na een poosje komt er een persoon uit en wan delt weg. De meeste vogels denken dan dat de kust veilig is en komen terug. Kraaien niet. Die weten dat er nog iemand in het tentje zit. Daarom moet je met vijf of zes man naar de tent. Als er dan op den duur eentje achterblijft, is de kraai de tel kwijt. Er zijn zelfs kraaien die tot tien kunnen tel len." Opvallend is dat vogels die hoog scoren vaak dieren zijn die bij mensen niet popu lair zijn. Kraaien worden gehaat, omdat ze er gemeen uitzien en het liefst smullen van een dode prooi. In de top van de IQ test staan vele aaseters, zoals de aasgier. Van deze vogel is wel een zeer bijzondere techniek geobserveerd. Ten tijde van de be de kant-en-klare hapjes. Een ander voor beeld van vernuft is de honingeter op de Afrikaanse savanne. De vogel weet ergens een bijenkolonie in een boom, maar kan daar niet bij. Hij zoekt een honingdas, pest dit dier zodat die het vogeltje achterna komt. Niets vermoedend wordt de das naar de pot met honing geleid. Aangekomen trotsteert de das de bijen en peutert de ho ningraten uit de holle boom. Het vogeltje wacht zijn beurt af en vult dan zijn eigen maag. Er zijn nogal wat slimme vogels die gereed schap gebruiken bij voedselbemachtiging. Zo hakt een boomklever een noot open die hij in een boomschorsspleet heeft geklemd. Een spechtvink steekt een cactusdoom in de gang van een insectenlarve. De opgehen- gelde larven eet die op. Opvallend is de lage score van de papegaai met zijn relatief grote hersenen. Dat brein dient blijkbaar niet om op een vernieuwen de manier voedsel te zoeken, maar heeft al les te maken met zijn spraakvermogen. Pe ters: „Overigens, kun je ook kraaien woord jes en simpele melodieën leren. Goudvinken spannen op dat gebied de kroon. Die kun je de hele Radetzky mars laten zingen." Peter de Jaeger De Vlaamse gaai imiteert voedselgedrag van kool- en pimpelmezen. foto Chiel Jacobusse beukennootjes in de grond stoppen als win tervoorraad. Dat is aardig slim. De vruch ten die ze niet terugvinden kiemen in het De kauw is een kraaiachtige, die hoog scoort op de IQ-meetlat voor vogels. foto Koen van Weel/GPD vrijding van Rhodesië (nu Zimbabwe) werd melding gemaakt van aasgieren op mijnen velden. De vogels bleven op de omheinende hekken wachten tot gazelles of andere die ren per ongeluk op een mijn trapten en zich zelf opbliezen. De gier deed zich tegoed aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27