PZC Zonder goede begeleiding red je het niet Pas als Amalia gaat vrijen, wordt het weer leuk ■w te jiasfe' Na de bajes De bladen zaterdag 12 maart 2005 André is wat je noemt een ervaringsdeskundige. De afgelopen 25 jaar zat hij drie maal in een gevangenis. Hij maakte het verschil in begelei ding door hulpverleners aan den lijve mee. Zijn conclusie: „Van goed naar prut." Bijna driekwart van de gedetineer den komt na vrijlating binnen zes jaar weer met justitie in aanraking. Bij jongeren ligt dit cijfer op 78 pro cent, zei minister Piet Hein Donner (justitie) vorig week tijdens een con gres. Hij noemde die cijfers onrustba rend. André lacht cynisch als hij met die cij fers wordt geconfronteerd. „Een ty pisch geval van eigen schuld, dikke bult." Hij houdt de minister verant woordelijk voor de bezuinigingen waardoor (ex)gedetineerden nauwe lijks nog worden begeleid. Hij voor spelt een nog grotere terugval. Kijkend over de Westerschelde, van achter een tafeltje in een Vlissings res taurant, vertelt hij hoe moeilijk het is voor ex-gedetineerden om het norma le leven weer op te pakken. „Aanklop pen bij de reclassering? Heeft geen en kele zin. Je wordt hooguit doorverwe zen naar de sociale dienst of het maat schappelijk werk." Daar staan ze ook niet met open armen te wachten op ex-gedetineerden, grimlacht hij. „Inte gendeel. Daar word je vaak weer te rugverwezen naar de reclassering." De Middelburgse strafrechtadvocaat Eduard Smit wordt enigszins kwaad als hij het heeft over het gebrek aan begeleiding van ex-gedetineerden. „Vaak moeten ze maanden wachten op een uitkering. Moeten ze zonder geldige papieren al die tijd maar zien rond te komen zonder dak boven hun hoofd. Zonder geld. Zonder alles. Vind je het gek dat ze in herhaling val len?" Directeur Johan Swart van de Zeeuw se Stichting DOOR (Door Opvang en Ontmoeting Resocialisatie) wijst naar de bezuinigingen, door Donner opge legd. „Die reclassering is de gevange nis uitbezuinigd." Hij vreest, zegt hij met nadruk, dat de maatschappij daar de rekening van gepresenteerd krijgt. Geldboef André (42) is sinds maart 2004 op vrije voeten. Hij leeft her en der in het Zeeuwse bij vrienden en kennissen. Hij is klein van stuk, rookt zenuwach tig en is erg op zijn hoede alsof hij nog steeds wordt gezocht. Elke bezoeker van het restaurant wordt getaxeerd, elk geluid trekt zijn aandacht. Op zijn zestiende kwam hij voor het eerst in aanraking met justitie wegens afpersing en bedreigingen. Waarschu wingen van de rechterlijke macht hiel pen niet en hij werd, zoals hij zelf zegt, een geldboef. „Ik had geld no dig." Zijn eerste detentie volgde na de ver oordeling voor een serie gewapende overvallen in Haarlem, Roermond en Rotterdam. Na zes jaar effectieve straf mocht hij weer de straat op. Maanden voor zijn vrijlating kreeg hij al begeleiding; werd hem gevraagd of er bemiddeld moest worden bij het zoeken naar werk en een woning. De resocialisatie stond voorop, herinnert hij zich nog zeer goed. Enkele jaren later volgde een nieuwe veroordeling voor wederom een gewa pende overval. Nu in het Limburgse, waarbij hij, aldus de aanklacht, ook had geschoten. Details over de over vallen geeft André niet omdat hij geen van de misdrijven heeft bekend. Wel vertelt hij na enig aandringen dat er destijds is geschoten. „Niet gericht. Waren waarschuwingsschoten." Hij vertelt dat hij van '88 tot '91 weer vast zat. Aan het eind van zijn deten tie stonden reclassering en maatschap pelijk werk weer klaar. „Was prima geregeld." Na een slok bier: „Die bege leiders zorgden dat je weer stevig in je schoenen stond." Hij noemt het 'geen kattenpis' om na een aantal jaren weer op straat te staan. „Jarenlang is voor jou beslist. Plotseling moet je zelf allerlei besluiten nemen." Hij verhaalt hoe moeilijk het is de draad weer op te pakken na jarenlang geleefd te hebben in een kleine ruim te. „Zonder goede begeleiding red je het niet." Hij kon in '91 bij een vriendin terecht en vertelt hoe anderen werden gehol pen bij het inrichten van een huis. „In- richtingsgeld. Een koelkast. De sport club. Alles kon. Waren gouden tij den." André werd in 2001 door een arresta tieteam in Retranchement opgepakt op verdenking van het plegen van ge- wapende overvallen op postagent schappen in Oostburg en Leiden. Op nieuw volgde een veroordeling. Hij zat vast in Veenhuizen, Scheveningen en Breda. Maart vorig jaar kwam hij vrij en stond op straat 'zonder enige begelei ding'. „Geen werk, geen uitkering, geen huis, geen relatie." Hij redt het omdat hij, zoals hij zelf zegt, steun krijgt van de kerk en van vrienden. „Ik bof." Er zijn er genoeg die niet kunnen te rugvallen op een 'goede' vrienden kring, weet Johan Swart (DOOR) maar al te goed. „Die staan met hun blauwe zak buiten de gevangenis poort en weten niet hoe ze verder moe ten." De oud-medewerker van de reclasse ring vertelt dat veel ex-gedetineerden nauwelijks een kant opkunnen omdat ze te maken hebben met vele proble men: „Relaties, huisvesting, arbeid, financiën en zingeving", somt hij op. De relaties zijn meestal verbroken. Ze hebben geen dak boven het hoofd. Er is geen werk en gemiddeld hebben ze een schuld van twaalf tot vijftien dui zend euro. „En zingeving? Ont breekt." Velen weten niet hoe ze hun tijd moeten doorbrengen. „Zijn ze ver leerd." Per jaar komen tussen de 35.000 en 40.000 gedetineerden vrij. Zeker de helft heeft geen vaste woon- of ver blijfplaats. Die komen dus niet in aan merking voor een uitkering en kunnen zich niet inschrijven bij het arbeidsbu reau, vervolgt Swart. „Het gevolg is voorspelbaar. Ze vallen in herhaling. Het is voor hen de enige manier om te overleven." Waarschuwend: „Wel streng straffen terwijl ex-gedetineer den niet de kans krijgen op een fat soenlijke manier terug te keren in de maatschappij. We schuiven een vrese lijke erfenis voor ons uit." Swart voorspelt een steeds onveiliger maatschappij omdat een aantal men sen van berovingen en inbraken moet leven. Ook André voorziet meer crimi naliteit. „Door het steeds strengere ge vangenisregiem willen velen nooit meer terug. Die willen niet nog eens met z'n tweeën vijftien uur per dag in een krappe cel zitten." Na weer een zenuwachtige trek aan zijn sigaret: „Tegelijkertijd maakt de maatschap pij het bijna onmogelijk een normaal leven op te bouwen." Hij voorspelt dat overvallers straks niet meer te ma ken willen krijgen met getuigen. „Die nximen ze dus op." Advocaat Smit snapt niets van al de bezuinigingen bij de reclassering en bij het begeleiden van ex-gedetineer den. „Penny wise, pound foolish", luidt zijn alleszeggend commentaar. „Er wordt gewoon niet gekeken naar de gevolgen op langere termijn." Op de trap van de Middelburgse recht bank: „De voorbereiding naar de vrij heid schiet er bij die kansarme veelple gers gigantisch bij in." Hij voorspelt een vicieuze cirkel van meer recidive, meer strafzaken, meer gevangenissen. Swart laat zich in soortgelijke bewoor dingen uit. Hij rekent voor dat het be geleiden van ex-gedetineerden door bijvoorbeeld DOOR 85 euro per dag kost. „Hoeveel kost een cel per dag?" Hij geeft zelf het antwoord: „Het veel voud." Rickv (19) is een van de cliënten van de Zeeuwse stichting. De boomlange Rotterdammer zat bijna tien maanden vast voor een overval. Sinds een paar weken wordt hij begeleid door mede werkers van de stichting. Over de be geleiding in de gevangenis is hij kort: „Slecht. Totaal niets." Even later relativeert hij zijn woorden enigszins en vertelt dat er wel een maatschappelijk werkster langs kwam. „Die gaf advies." Met een hul peloos gebaar: „Dat was alles." Hij hoopt met behulp van DOOR een nieu we start te maken. De kans daarop is redelijk omdat ruim de helft van de cliënten van die stichting niet terug valt. Swart denkt een verklaring te hebben voor de 'kortzichtige' bezuinigingen. Die hebben volgens hem alles te ma ken met het feit dat het geld van ver schillende ministeries en instanties komt en dat dus niemand zich verant woordelijk voelt voor het falende be leid. „Het huidige kabinet koppelt vei ligheid heel sterk aan repressie. Aan hard en streng optreden. Dat is hun oplossing voor het probleem van de criminaliteit." Ervaringsdeskundige Andi'é is duide lijk: „Geef mensen hoop op stabiliteit. Geef ze houvast zodat ze minder mak kelijk terugvallen." Hij verwijst naar België waar gevangenen een redelijk loon krijgen voor geleverde arbeid en dat ze moeten sparen. „Die hebben iets als ze op straat staan." Manager Ruud van Diemen (Reclasse ring, unit Zeeland) klinkt niet echt vrolijk als hij het heeft over de beper kingen die hem zijn opgelegd door een reeks van bezuinigingen. Cliënten vrij willig helpen, kan niet. De reclasse ring komt alleen in beeld als rechters of officieren van justitie begeleidmg zinnig vinden. „Dan is er een scala aan mogelijkheden." Hij geeft wel aan dit binnen het minis terie van Justitie er een discussie ge voerd wordt hoe de grote terugval van ex-gedetineerden voorkomen kan wor den. „De realiteit nu is dat wij men sen die bij ons aankloppen om steun niet kunnen helpen." In een verklaring zegt Reclassering Nederland heel duidelijk: „Het niet begeleiden van ex-gedetineerden is risicovol. Dit staat haaks op het stre ven van het kabinet de samenleving Illustratie Femke Gerestein veiliger en leefbaarder te maken." Mi nister Donner maakte vorige week be kend dat er 60 miljoen extra geld aan komt, maar niet voor vrijwillige bege leiding. Het geld is uitsluitend be doeld voor het begeleiden van zo'n 6000 kansrijke ex-gedetineerden. Swart: „De rest, die valt tussen wal en schip." Emile Calon Een jaar is hij nu hoofdredacteur en Marc van der Linden hoopt dat hij Weekend kan uitbouwen tot een blad waar gewone journalistieke regels gelden: „Geen onzin neerkal ken. Eén keertje bellen is niet ge noeg." Precies een jaar lang deelt Marc van der Linden nu visitekaartjes uit waarop staat dat hij hoofdredacteur van Weekend is. Eigenlijk had hij zich voorgenomen om na een jaar weer weg te wezen, maar nu beseft hij dat er geen weg terug meer is. Voor de lezers van Weekend is het geen ramp, denkt Van der Linden. Want de 36-jarige Brabander heeft bij het boulevardblad wat journalis tieke regels ingevoex'd waar de lezer alleen maar blij mee kan zijn. Veel meer dan vroeger checken de repor ters van Weekend nu hun feiten, voor roddel en achterklap is in het blad geen ruimte meer. Zegt Van der Linden. „Ik ben er trots op dat we het afgelopen jaar geen enkele rectifi catie hebben gehad. Andere bladen wel, maar wij kunnen ons geld en on ze energie aan andere dingen beste den. Ik wil het leukste showbizzblad van Nederland maken, niet het hard ste. Voor buitenstaanders is het mis schien één pot nat, maar ik vind Pri vé en Weekend een stuk beter, een stuk joumalistieker dan Story en Party." Ging er rond de kerst niet iets mis met een verhaal over Lingo-presenta- trice Nance? Weekend meldde dat Nance in verwachting was, maar al snel bleek dat dit volkomen uit de lucht gegrepen was. „Dat was pijn lijk, ook al omdat het ging om het eerste verhaal van een nieuwe ver slaggever. We hebben Nance een enorme bos bloemen gestuurd en een week later het juiste verhaal ge bracht." Nóg even zeuren: in het eerste num mer van maart meldde Weekend dat geflüisterd wordt dat Katja Schuur man en haar nieuwe liefde Thijs Römer in het diepste geheim zouden zijn getrouwd. In het verhaal is het vergeefs zoeken naar feiten, het hangt aan elkaar van vage aanwijzin gen. Van der Linden: „We kregen een telefoontje dat ze gezien waren bij een trouwkapel op de Antillen. We hebben ze geprobeerd te bellen, maar dat is niet gelukt. Katja en Thijs gaan nogal exhibitionistisch met hun liefde om, dus hebben we in dit geval de lat wat lager gelegd. Het was een twijfelgeval." Lijfwacht Hier tegenover staat dat de hoofdre dacteur een week later eigenhandig tekende voor een heuse primeur: die over de vrouw van de lijfwacht van Maxima, die allerlei vertrouwelijke informatie had doorgespeeld naar de Privé. „Ik werd op vrijdag gebeld door het Radio 1-Journaal: wat ik vond van de onthulling van het Lim burgs Dagblad dat deze vrouw ge lekt had? Dus heb ik ze verteld dat we dat woensdag zelf al hadden ge meld, ik heb ze het verhaal nog ge faxt. Zo gaat het vaak, ook op de tv. Bijvoorbeeld toen wij als eerste het verhaal van Alicia, de dochter van prins Bemhard, naar buiten brach ten. In de journalistiek wordt op ons neergekeken: als je bij de Volkskrant werkt, deug je, als je bij de Privé of Weekend zit, deug je niet. Gelukkig merk ik bij mijn generatie dat het wel minder wordt, dat ze ons ge woon beoordelen op onze verdien sten. Ook voor de Rijksvoorlichtings dienst zijn we nu een gesprekspart ner geworden." Van der Linden volgt al 18 jaar het wel en wee van de Oranjes en ver schijnt als royalty-watcher steeds va ker op tv. „De Oranjes hebben een levensgroot probleem als de bladen 'WS- h - j J SglL-w.i-T Weekend-hoofdredacteur Marc van der Linden: „Er zijn in dit wereldje heel veel slechte bronnen." foto GPD De oplage van de roddelbladen loopt al jaren terug. Privé, uitgegeven door het Telegraaf-concern, blijft de grootste. De totaal verspreide oplage in het derde kwartaal van 2004 bedroeg 286.192 exemplaren. Weekend, een uitgave van Audax, is nummer twee. De op lage in het derde kwartaal van 2004 was 251.178 exempla ren. Story wordt uitgegeven door het Finse Sanoma-con- cem en heeft een oplage van 232.865 exemplaren. Party, dat wordt uitgegeven door het dagbladenconcern Wegener, is de kleinste: 96.634 exemplaren. niet meer over hen zouden schrijven. Echt: het zou rap gedaan zijn met hun populariteit. Koningin Beatrix begrijpt niet hoe publiciteit werkt, prins Claus deed dat evenmin. Een koningin kan niet door de achter deur naar binnen lopen. Ze mogen al in een enoiTn paleis wonen, een vrij- staatje waar ze zichzelf kunnen zijn. Als ze in het openbaar komen, heb ben ze geen privéleven. Maxima is een verademing, die gaat daar goed mee om, maar Willem-Alexander is een echte zoon van zijn vader en zijn moeder. Die wil door de PC Hooft- straat lopen en wordt dan boos als hij wordt gefotografeerd. Nee, dan gaan we niet stiekem in de bosjes lig gen, die prioriteit heeft Wil lem-Alexander ook niet meer voor ons. Wél als hij met zijn gezinnetje op pad gaat, dan is het anders. Ik wil ook niet dat Amalia nachtmeiTies van ons krijgt. Wees eerlijk: voorlo pig valt er niet zo veel meer te halen bij de Oranjes. Pas als Amalia gaat vrijen, wordt het weer leuk." Van der Linden bestrijdt dat hij scheel van jaloezie zag toen de Volks krant na de dood van prins Bemhard een complete bijlage bracht, waarin de prins uitgebreid werd geciteerd. „Nee, echt niet, dat vond ik nou een toonbeeld van slechte journalistiek. Van alles wat Bemhard zei, hebben ze niet één woord gecontroleerd, 's Avonds zaten de twee schrijvers bij Nova, waar ze met zelfvoldane ge zichten beweerden dat de roddelpers nooit achter het adres van Alicia zou kunnen komen. Op dat moment zat onze fotograaf al in het vliegtuig naar Amerika, Hoogmoed komt voor de val, heet dat." „Er zijn maar een paar kranten die de Oranjes goed volgen: de Tele graaf, Elsevier ook. Ik verbaas me er over dat de hoofdredacteuren afspra ken maken met de Rijksvoorlich tingsdienst. Dat leidt tot propagan da, tot het plaatsen van nietszeggen de familiefoto's. En belangrijke din gen worden uit de krant gehouden." De waardering van journalistieke collega's mag dan gering zijn, finan cieel zit Van der Linden in de top. Op een bijeenkomst in Amsterdam onthulde hij vorig jaar dat hij meer verdient dan premier Balkenende, die 119.000 euro krijgt. „Ik verdien héél goed. Bij de bladen wordt on danks de dalende oplages nog heel veel geld verdiend. Mijn kapitaal zit in mijn naam, daardoor heb ik toe gang tot veel bekende Nederlanders. Ik weet wanneer ik iets op kan schrij ven en wanneer ik mijn mond moet houden. Daarom nodigen ze me af en toe uit om mee op vakantie te gaan of om een avondje langs te komen." Van der Linden wil Weekend uitbou wen tot een blad dat veel gelul liefde in de kolommen stopt ei toe een schandaaltje. Daarbij: oppassen. „De rechters worde: steeds strenger, de privacy wo steeds beter beschermd. Zelfs verhaal waar is, kun je nog vei deeld worden omdat je inbreu gemaakt op de privacy." Concurrent Story ging vorig j< hard onderuit met een verhaal Caroline Tensen, die het met h trouwde buurman zou hebben legd. De rechter veroordeelde tot het plaatsen van een rectif over de volle breedte van de v gina plus een boete van 25.001 „Zo'n boete is een peulenschil ik zou toch ontslag hebben gei na zo'n blunder", zegt Van dei den. „Het zou hier ook niet zo gebeurd zijn. Er zijn in dit we: heel veel slechte bronnen, je n echt al je voelsprieten uitzette keertje bellen is niet genoeg, J schaadt echt mensen als je dit onzin neerkalkt. Na de doodv André Hazes ging het gerucht zijn vrouw Rachel een relatie I had met John de Wolf. Zo'nvt zou Weekend vroeger hebben bracht. Nu óók, maar dan met kenning van Rachel. Daar stel prijs op, want in andere blade al gestaan dat het wél waarw Voor iemand die naar eigen ze lui van aard is, schrijft Vande den ontzettend veel. „Ik denk uitkom op zo'n drie- tot viert verhalen per jaar. Eigenlijk is iets te veel van het goede, ma« echt heel moeilijk om goede jc listen te vinden voor Weekené moeilijk voordat je door hebt' ze stijl is, voordat ze weten hc ze te ver kunnen gaan. Daaroi ik zelf zo veel schrijven." Renévan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26