Dekker weet nu tioe goed hij is PZC Atleet Ward Sportman van het jaar De puntgave actie van Ronaldinho Opnieuw ritzege Freire Sparta werkt weer aan de productie '(iipot wiel dwingt renner tot achtervolgen 21 lelm af, lit koers Miller stelt eindzege Super-G veilig Vervolging Bouaouzan niet uniek Keegan weg bij Manchester City Nesselande is heer en meester Van Assche terug in Rotterdam FC Twente wint ook van RBC zaterdag 12 maart 2005 OULON - Het uitzicht over de lediterrane marinestad Toulon I adembenemend vanaf de jont Faron. Letterlijk adembe- Hnend was voor Erik Dekker uk de vijf kilometer lange stei- iklim naar de top van de rots, [aar gisteren de eindstreep was «rokken van de vijfde etappe pParijs-Nice. „Ik ben zelden j diep gegaan", zei de kopman Rabobank nadat hij enigs- lus tot bedaren was gekomen. llden vloekte Dekker zo hart- tondig na afloop van een wie- ïwedstrijd. „Ik was erg goed. OULON - Axel Merckx en Jo- nVansummeren zijn gisteren de vijfde etappe van Parijs- ice uit koers gezet. De beide eigen van Davitamon-Lotto re- n blootshoofd de slotklim op Mont Faron. Snds 1 januari is het overal en allen tijde verboden je helm te doen in een wegwedstrijd", hite de Belgische juryvoorzit- Jean-Paul Coppenolle het be- littoe. irig jaar was het nog toege- ian om in een wedstrijd die rgop finisht, op de laatste im de helm af te zetten. Vol- üsVansummeren was het hem duidelijk wanneer het precies [boden is de valhelm af te zet- n,Hij dacht dat het was toege- aan bij bergaankomsten in de oTour, die langer zijn dan vijf ometer. Merckx kon zich wel orde kop slaan. Hij is een fer- ht voorstander van de helm- icht en traint ook nooit zon- r. „Net als Johan dacht ik dat t wel mocht in de ProTour", lifekx. GPD Overkomt me dit." 'Dit' was een kapot wiel op het moment dat de echte finale begon. Het ge volg was dat zijn superbenen niet meer opleverden dan een 28e plek op 1.53 van winnaar Gilberto Simoni. „Trek er ge rust minimaal een minuut van af en je weet waar ik had geze ten zonder die pech", foeterde Dekker al uitpuffend op een ste nen terrastrapje. Dan had hij in het spoor van Re- bellin, Jaksche en de nieuwe klassementsleider Julich geze ten. „In volle koers in zo'n groep je ga je nog harder." En weer volgde er een vloek. De opmer king dat ploeggenoot Oscar Frei- re in Italië andermaal een rit had gewonnen in Tirreno-Adria- tico, liet hem koud. „Het zal wel." Bij aanvang van Parijs-Nice ge loofde Dekker niet in de kansen op de eindzege. Hij twijfelde over zijn vorm en conditie en hij dacht dat de klim naar de Mont Faron hem ook met goede benen bij voorbaat kansloos zou ma ken. Gisteren was er het besef dat het toch had gekund. En dus baalde hij van de pech die hem trof op vijftien kilometer voor de finish. In het dorpje Le Broussan brak zijn wiel. Jan Boven kneep on middellijk in de remmen om hem het zijne te geven. Joost Posthuma wachtte hem op voor de achtervolging. Eerst over een helling van de tweede categorie, vervolgens de bloedlinke afda ling naar Toulon en tot slot de klim naar de Mont Faron. Bang „Als ik alles van tevoren had ge weten, hadden we het anders ge daan", zei hij na afloop tegen Posthuma. De lange Tukker knikte begrijpend het hoofd. „We hadden vol die eerste hel ling op moeten rijden om direct weer aan te sluiten bij de voor ste groep. Nu deed ik dat niet, omdat ik bang was mezelf op te blazen", legde Dekker uit. Hij had gedacht het gat te dich ten in de afdaling. Dat leek ook te lukken. „We sloten aan bij een peloton renners. Plots zagen we ver voor ons nog een groep rijden." Het peloton was in de afdaling gebroken en Dekker had het nakijken. Frustratie „Bij de voet van de Mont Faron kun je vijfhonderd meter voor uit kijken. Ik zag niemand rij den. De achterstand moet mini maal een minuut zijn geweest." Hij besloot alsnog de berg op te vliegen. „Ja, waarom?", vroeg hij zichzelf af. „Je kunt het al tijd proberen. Ik was ook wel be nieuwd hoe ver ik nog zou ko men." Ondanks de frustratie over het verliezen van de ronde, keerde Dekker toch met een goed ge voel terug naar zijn hotel in Tou lon. „Ik heb nu ook mezelf over tuigd dat ik met het oog op Mil- aan-Sanremo goed ben." Eerder was de ploegleiding al tot die conclusie gekomen. Maar het wil niet zeggen dat Dekker het co-kopmanschap gaat opeisen voor de Primavera. „Nee, Oscar blijft de nummer één. Dat be wijst hij vandaag ook weer. Ik zal wel een enigszins vrije rol krijgen. Als ik aanval in de fina le, zit Oscar op zijn gemak. Zo iets." In Parijs-Nice is Dekker nu twaalfde op 1.25 van leider Bob by Julich. De Amerikaan rijdt voor CSC. „En dat betekent dat het eindklassement min of meer gemaakt is", zegt Rabobank- ploegleider Adri van Houwelin- gen. Het door Bjarne Riis gelei de CSC is met een ijzersterk col lectief naar Frankrijk gekomen om de allereerste ProTour-koers te winnen. Met Julich in de lei derstrui mag verwacht worden dat de Deense ploeg de koers op slot gooit. GPD van onze sportredactie TORRICELLA SICURA - Oscar Freire heeft giste ren opnieuw toegeslagen in de Italiaanse ritten koers Tirreno-Adriatico. De Spaanse wielrenner van Rabobank won de derde etappe, nadat hij donderdag ook al had gezegevierd in de tweede rit. Freire toonde in de rit over 228 km van Tivoli naar Torricella Sicura dat hij klaar is voor de eer ste grote voorjaarsklassieker Milaan-Sanremo, volgende week zaterdag. Hij won niet alleen de eindsprint van alle specialisten, maar bleef ook in de tussensprint voor bonificatieseconden het Itali aanse sprintkanon Alessandro Petacchi voor. Frei re verstevigde daardoor de leiding in het alge meen klassement. De derde etappe eindigde niet in een massasprint. Het peloton was verbrokkeld in de laatste kilome ters. Een groep van zo'n veertig renners streed om de zege in Torricella Sicura. Michael Boogerd steunde Freire, maar zijn beulswerk leek aanvan kelijk geen vruchten af te werpen. De Spaanse we reldkampioen toucheerde in de slotkilometer zelfs even de dranghekken. Het lukte hem overeind te blijven en met een machtig eindschot alsnog als eerste over de meet te rijden. De Fransman Lau rent Brochard finishte als tweede en de Duitser Danilo Hondo werd derde. Boogerd kwam als 26e over de streep. ANP foto EPA LENZERHEIDE - De Amerikaanse skiër Bode Miller heeft gisteren de eindzege in de wereldbeker veiliggesteld op het onderdeel Super-G. Miller deelde tijdens de laatste WB-wedstrijd Super-G de zege met zijn landgenoot Daron Rahlves. Beide skiërs bereikten in de Zwitserse plaats Lenzerheide na 1.10,24 de finish. Dankzij de over winning in Lenzerheide vergrootte Miller ook zijn kansen om het algemeen klassement op zijn naam te schrijven. De Amerikaan heeft in de WB-overall, met nog twee ra ces te gaan, nu een voorsprong van 184 punten op zijn naaste belager Benjamin Raich uit Oostenrijk. Michaela Dorfmeister veroverde de wereldbeker Super-G bij de vrouwen. De Oostenrijkse boekte tijdens de laatste WB-wedstrijd een overwinning en won daarmee het regel matigheidsklassement. Dorfmeister klokte in de Zwitser se plaats Lenzerheide een tijd van 1.12,38. Daarmee was ze een 0,3 seconde sneller dan haar landgenote Marlies Schild. In het WB-klassement behield Dorfmeister een ruime voorsprong op haar landgenote Renate Götschl. Dorfmeister kwam tot een puntentotaal van 493, Götschl heeft 416 punten. ANP/RTR RIJSWIJK - De strafrechtelijke vervolging van Sparta's voetballer Rachid Bouaouzan is niet uniek in het Neder landse profvoetbal, zoals algemeen werd aangenomen. In 1988 vervolgde het Openbaar Ministerie in Alkmaar de voetballer Leen van der Weel van DS'79. Hij had tijdens de wedstrijd doelman Kooistra van AZ knock-out gesla gen. De keeper bleef drie kwartier buiten bewustzijn. De rechter veroordeelde Leen van der Weel later tot twee we ken voorwaardelijke hechtenis en een boete van duizend gulden. De zaak Bouaouzan is de tweede in het profvoet bal met strafrechtelijke vervolging. Tijdens de wedstrijd Sparta - Go Ahead Eagles blesseerde de jonge speler zijn tegenstander Niels Kokmeij er ernstig door met gestrekte benen in te komen. Kokmeijer is sindsdien al vijf keer geo pereerd. ANP MANCHESTER - Manager Kevin Keegan is met onmid dellijke ingang vertrokken als manager van Manchester City. Eerder gaf de oud-international te kennen het sei zoen nog te willen afmaken om dan op te stappen. Keegan had een groot verschil van inzicht met voorzitter John Wardle. De discussies begonnen na een afschuwelijk slecht optreden van City tegen Bolton (1-0-verlies). Keegan meende niet langer te kunnen functioneren als verantwoordelijk coach zonder de steun van de voorzit ter. Oud-intemational Stuart Pearce neemt voorlopig de positie van manager waar. ANP/AFP ATHENE - De volleyballers van Ortec.Nesselande heb ben gisteren de finale bereikt van het toernooi om de Eu ropese Top Teams Cup. De club uit Rotterdam, gecoacht door recordinternational Peter Blangé, won in het olympi sche Peace and Friendship-stadion van Athene zonder al te veel moeite van de Nederlandse rivaal Omniworld: 3-0 (25-19 25-20 25-23). In de eindstrijd staat Nesselande van avond tegenover gastheer Olympiakos Piraeus of het Tsje chische Dukla Liberec. ANP OOSTBURG - Turner An thony van Assche (15) is af gelopen week teruggekeerd hij SDS Rotterdam. De vijf tienjarige Sassenaar kon Ét aarden bij WIK/FTC |in Heerenveen, waar hij sinds vijf maanden zat. «De fase wennen duurde te legde het Sportta lentvan het jaar uit. Assche: „Heerenveen is toch een andere omge ving, de mensen hebben een andere mentaliteit. Het rainen ging nog niet eens zo slecht, maar volgens mij •resteer je toch beter als je op een plek zit waar je je op je gemak voelt." Toen hij bij Heerenveen zat was hij nauwelijks nog in Sas van Gent. „Ik kwam ®n zaterdagavond thuis "n ging zondagmiddag teer terug. En omdat die ondag m'n enige vrije dag ras, sliep ik ook uit. Nou, v^l tijd om met m'n ouders iets te doen had ik dus niet. En dan heb je ook n tijd om belangrijke dingen te bespreken." Voorlopig woont Van As sche weer in het Zeeuws- Vlaamse dorp en heeft hij naar weer tijd genoeg voor. nik reis nu weer op en neer naar Rotterdam, ik weet niet of ik weer bij een ■gezin ga", aldus de Porter, die in april de kwa lificaties voor het EK en in jnei de open Luxemburgse Kampioenschappen turnt. door Roeland van Vliet OOSTBURG - Daniel Ward is in het Ledeltheater in Oostburg gekozen tot Sportman van het jaar van de provincie Zeeland. De 21-jarige atleet uit Hulst ein digde voor wielrenner Dennis Raadtgever en motorcrosser Ri- nus van de Ven. Ward kon de prijs niet zelf in ontvangst ne men; hij zat gisteren in Arkan sas, waar dit weekeinde de Ame rikaanse studentenkampioen schappen worden gehouden. Ben Boidin, voorzitter van RKHAV, nam voor hem het bos je bloemen en een litho aan. Ward brak in 2004 definitief door. De student grafische vorm geving, geboren in Sydney, opge groeid in Hulst en nu woonach tig in het Texaanse El Paso, was daarvoor al wel snel, maar nie mand kende hem nog. Op het Ne derlands kampioenschap atle tiek in Utrecht het hij zich voor het eerst aan het grote publiek zien. Hij viel toen weliswaar uit op de 100 meter, maar revan cheerde zich een dag later op de 200 meter. Hij werd eerste in zijn serie en eindigde als tweede in de finale, in een tijd van 20,92. Alleen Guus Hoogmoed was sneller. De Zeeuws-Vla ming verdiende met zijn krachts explosie een plaats in de natio nale estafetteselectie en mocht - en dat kwam toch wel als een verrassing - mee naar de Olym pische Spelen in Athene. Hij was er één van de twee reserves en kwam dus niet in actie, maar genoot volop van 's werelds grootste sportevenement. Dat de estafetteploeg tijdens de series hopeloos faalde, mocht zelfs de pret niet drukken. „Dat ik op m'n twintigste er al bij zit, is al heel mooi. Ik kan er in 2008 weer bijzijn en in 2012 ben ik pas 28", liet hij zich destijds ont vallen. Momenteel maakt de we reldburger in Amerika furore. In het universiteitsteam van het Texaanse El Paso is hij de man voor de 200 en 400 meter. Om de haverklap stelt hij zijn persoon lijke records scherper. Bij de bekendmaking van de Sportvrouw van het jaar stond alleen de Middelburgse judoka Elisabeth Willeboordse op het podium. De andere twee genomi neerden, jiu-jitsuka Lindsay Wyatt en zwemster Annabel Kosten, waren er niet. De Goese Wyatt, in november in Madrid wereldkampioene geworden in de klasse tot 70 kilogram, heeft dit weekeinde een toernooi in Duitsland en Kosten, afkomstig uit Breskens, wist tot dinsdag niet eens dat ze genomineerd was en had dus niet rekening ge houden met het sportgala in Oostburg. Er was ook niemand die haar vertegenwoordigde, ter wijl Wyatt haar trainer van Sportschool Geelhoed, Tonny Mulder, had gestuurd. Wyatt (29) ging uiteindelijk met de ti tel aan de haal. Willeboordse, die op een haar na de Spelen miste, toonde zich een goed ver liezer. De eretitel Sportploeg van het jaar ging, net als in 2002, naai de schakers van Het Witte Paard. Die handhaafden zich af gelopen jaar in de Meesterklasse en zetten, zoals dat gisteravond werd gezegd, de korfballers van Fortis uit Oost-Souburg en de biljarters van het Goese Delta/ Ockenburgh schaakmat. Walter Cardon, voorzitter van de Sasse schaakclub en teambegeleider van HWP 1, vond het zo gek nog niet. „Kijk, schaken is ook een lichaamssport. Het hoofd hoort ook bij het lichaam", zei hij, na dat presentator Louis de Pels- maeker had gevraagd of scha ken wel voor vol moest worden aangezien. Anthony van Assche, eveneens afkomstig uit Sas van Gent, werd al weer voor de derde keer Sporttalent van het jaar. In 2000 en 2003 was de turner ook al de meest belovende sporter van de provincie. Hij pakte afge lopen jaar weer vele prijzen op het Nederlands kampioenschap. Tijdens de verkiezing van gister avond liet hij liefst zeven ande re talenten achter zich. Onder hen waren zwemmer Stefan de Die en atlete Marije Jansen. Voor Micha Janse, die tijdens de Paralympics in Athene vijfde werd op de 800 meter en 1500 meter, was de titel Aangepast sporter van het jaar. Janse nam de titel over van atlete Marian ne Verdonk, die nu ook weer ge nomineerd was. De genomineerde sporttalenten van Zeeland worden toegezongen door Marjon van Iwaarden. Derde van rechts turner Anthony van Assche, die tot talent van het jaar werd uitgeroepen. foto Peter Nico la i Wilde je aan de partijtjes mee blijven doen, dan was het raadzaam naar de meerderheid te luisteren. De puntertjes werden dus afgezworen. Die werden volgens de kenners alleen door stuntels gemaakt. En deze gedachte is jarenlang blijven hangen. Dinsdagavond kwam nog eens de beves tiging dat je niet altijd moet geloven wat de experts zeggen. Ronaldinho kun je namelijk moeilijk een stuntel noe men. De 24-jarige Braziliaan, die on langs de titel Wereldvoetballer van het jaar kreeg, is juist geniaal. Zoals hij de 3-2 maakte tijdens het Champions Lea gue-duel Chelsea-Barcelona... Twee, drie samba-pasjes en toen dat punter- tje in de linkerhoek. In verschillende internationale kranten werden de dag erna hele artikelen aan het ene doelpunt gewijd. In de Engelse krant The Herald bijvoorbeeld. Die schreef: 'Stilstaand, haast lanterfan tend, aan de rand van het zestienmeter gebied, omringd door tal van blauw- hemden, toonde de grote Braziliaan een staaltje voetbal dat verbluffend simpel was en verwoestend tegelijker tijd. Een haal met de voet naar achte ren werd gevolgd door een schot dat hard was, effect had en zelfs voor de ge weldig keepende Petr Cech als een vol komen verrassing kwam. Het was de heerlijke slagroom op een gigantische taart.' De Süddeutsche Zeitung was eveneens lyrisch: 'Elk doelpunt is al een keer gemaakt. Elke goal is een va riant op een eerdere treffer. Maar die van Ronaldinho kent geen gelijke. Niet op dit niveau. Orthopeden zullen de band beeldje voor beeldje moeten bekij ken om te zien hoe hij het nou deed. Was het een puntertje? Buitenkantje rechts? Of was het hogere kunst?' Al met al past de treffer van Ronal dinho prima in het rijtje van die van Ro berto Carlos (fabuleuze vrije trap tegen Frankrijk), Marco van Basten (onmoge lijk geachte volley in de EK-finale van 1988) en Dennis Bergkamp (prachtige aanname, met daarna een subliem schot in de kwartfinale van het WK van 1998). Sommige mensen zullen het hier wel niet mee eens zijn, maar die hebben wellicht meer tijd nodig om te accepteren dat goed punteren ook een gave is. En wie goed kan punteren - zo blijkt - telt dus wél mee. Roeland van Vliet van onze sportredactie ROTTERDAM - Sparta blijft on veranderd met scherp schieten. De koploper van de eerste divi sie had dit seizoen al 61 keer ge scoord en voegde gisteravond voor eigen publiek opnieuw zes doelpunten aan het totaal toe. Haarlem was in Rotterdam het slachtoffer: 6-1. Concurrent Heracles Almelo ver galoppeerde zich lelijk in de der by tegen Go Ahead Eagles. De Deventer club won met 3-1 door treffers van Marbus (2x) en De Zeeuw. Alleen Reekers deed iets terug. De Almeloërs staan nu zes punten achter op Sparta met een wedstrijd minder gespeeld. FC Dordrecht kreeg op eigen veld een pak slaag van het laag geklasseerde MW. De Limbur gers wonnen met 5-0 en die stand stond al na een uur op het scorebord. Bij rust leidde MW als met 0-3. VW Venlo boekte een 3-0-zege op FC Volendam en Cambuur won met 3-0 bij FC Zwolle. Middelburger Roy Hendriksen, die vorige week zijn afscheid als profvoetballer aankondigde, zet te Helmond Sport tegen Fortu- na Sittard op een 1-0-voor- sprong. De Brabanders wonnen uiteindelijk met 3-1 en klom men daardoor naar de zesde plaats. FC Dordrecht - MW 0-5 (0-3). 10. Muhamadu 0-1, 24. Van Bergen 0-2, 44. Muhamadu 0-3, 51. Leonar do 0-4, 59. Van Bergen 0-5. Scheidsrechter: Smit. Rode kaart: 61. Van der Pennen (FC Dord recht) grove overtreding. Gele kaart: Breinburg (FC Dordrecht), Leonardo, Winkens (MW). Aantal toeschouwers: 900. Stormvogels/Telstar - Excelsior 2-1 (1-1). 9. Slory 1-0, 16. Curth 1-1, 61. Slory 2-1. Scheidsrechter: Steegstra. Gele kaart: Cornelia (Stormvogels/Telstar), Van Driel (Excelsior). Aantal toeschouwers: 1400. VVV Venlo - FC Volendam 3-0 (0-0). 51. Hofstede 1-0 (straf schop), 67. Hofstede 2-0, 74. Hofste de 3-0. Scheidsrechter: Braam- haar. Rode kaart: 72. Boots (FC Vo lendam) doorgebroken speler. Gele kaart: Linssen (VVV Venlo), Steur (FC Volendam) Aantal toeschou wers: 3960. BV Veendam - Emmen 1-0 (0-0). 55. Wieketis 1-0. Scheidsrechter: Sterk. Gele kaart: Slor, Hoogeveen (BV VeendamVan Den Brink, Te vreden (Emmen). Aantal toeschou wers: 3400. FC Eindhoven - TOP Oss 1-1 (1-0). 2. Van Gils 1-0, 90. Dijkhuizen 1-1. Scheidsrechter: Zeinstra. Gele kaart: Ayaz, Noyen (FC Eindho ven). Aantal toeschouicers: 1830 FC Zwolle - Cambuur Leeuwar den 0-3 (0-1). 11. Zimmerman 0-1, 61. Pique 0-2, 68. Houwing 0-3 Scheidsrechter: Koopman. Gele kaart: Breinburg, Hogenkamp, Al meida, Hooiveld (FC Zwolle), Van Dijk (Cambuur Leeuwarden). Aan tal toeschouwers: 3315. Fortuna Sittard - Helmond Sport 1-3 (0-1). 30. Hendriksen 0-1, 55. Wau 0-2, 68. Braber 0-3, 74. Dae- men 1-3. Scheidsrechter: Janssen. Gele kaart: Akerboom (Fortuna Sittard), Van Dijk, Hese (Helmond Sport). Aantal toeschouwers: 2553. Sparta - Haarlem 6-1 (4-0). 4. Koe vermans 1-0, 11. Mustapha 2-0, 32. Koevermans 3-0, 34. Mustapha 4-0, 55. Kalisse 5-0, 57. Verweij 5-1, 69. Mustapha 6-1. Scheids rechter: Haverkort. Gele kaart: Ten Heuvel (Haarlem). Aantal toe schouwers: 4712. Heracles Almelo - Go Ahead Eag les 1-3 (0-1). 39. Marbus 0-1, 68. Marbus 0-2, 71. Reekers 1-2, 73. De Zeeuw 1-3. Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: Gilesen (Hera cles Almelo), De Zeeuw (Go Ahead Eagles). Aantal toeschouwers: 5561. ANP ENSCHEDE - FC Twente heeft gisteravond de thuiswedstrijd te gen RBC met ruime cijfers ge wonnen. Bij de rust leidde de thuisclub met 2-0 door treffers van Sjoekov en Tourna, in de slotfase bepaalde Culina de eind stand op 3-0. De Enschedese ploeg is inmid dels sinds de winterstop acht wedstrijden op rij ongeslagen en rukte op naar de zesde plaats op de ranglijst. RBC bleef steken op de voorlaatste plaats die aan het einde van de competitie leidt tot deelname aan de nacom- petitie. FC Twente - RBC 3-0 (2-0). 12. Sjoekov 1-0, 39. Tourna 2-0, 88. Cu lina 3-0. Scheidsrechter: Van Sic- hem. Gele kaan: Hesp, Fleur, Oli- seh (RBC). Aantal toeschouwers. 13.100. FC Twente: Boschker; Schuur man, MajstorovicZomer en Heu- bach; Cziommer (63. Gakhokidze), Nïemeyer en Sjoekov, Culina (89. Sibum), N'Kufo (85. Christensen) en Tourna. RBC: Friebel; Loran, Fortes Rodn- guez, Hesp en Fleur; Oliseh, Smol ders en De Lange; Hammond, De Groot (65. Guijt) en Ikedia (70. Luijten).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21