edrij venter rein wordt uitgebreid PZC Vikingschip wacht op restauratie open DELSCHER Dagen GRATIS Monumentenfonds moet behoud oude gebouwen steunen 13 Seniorenappartementen in oude brandweerkazerne )e Zompe in Serooskerke wordt vier hectare groter oer beboet voor outief oormerk Concert Beekman AAZET Gewapende overval in Middelburg Auto's en motoren gestolen Schoolstraat op de schop Veerenaar moet rijbewijs inleveren Lewedorpers willen winkel houden Werkzaamheden aan Sloeweg Boete gemeente Vlissingen >j 'L&. DVD spaarweken PZC j.rCHirh Ramakers [JSSINGEN - Nog voor de zo nvakantie wordt de voormali- brandweerkazerne aan de B Dishoeckstraat in Vlissin- gesloopt. De gemeente wil !die locatie 30 seniorenappar- menten bouwen. „We willen isnel mogelijk slopen om onei- iliik gebruik te voorkomen", gt wethouder T. Verhage-van ,Ent van de gemeente Vlissin- zaterdag 12 maart 2005 De brandweerkazerne, waarvan een deel in 1939 is gebouwd, heeft haar functie verloren. In december vorig jaar is de nieu we kazerne aan de Stromenweg in Middelburg geopend, waar door het gebouw in Vlissingen leeg kwam te staan. De gemeente, die eigenaar van het complex is, kiest niet voor re novatie, omdat het in slechte bouwkundige staat verkeert. In opdracht van de gemeente heeft het stedenbouwkundige bureau KuiperCompagnons een schets voor de nieuwbouw gemaakt. Het gebouw zal drie tot vijf la gen hoog worden. Er komt een mix van huur- en koopappartementen voor senio ren. De woningen krijgen een op pervlakte van 90 tot 110 vierkan te meter. Er komt een winter tuin en een binnentuin. De regio nale ontwikkelingsmaatschap pij Marsaki en BHC nemen de bouw op zich. De gemeente hoopt dat door de bouw van seniorencomplexen een doorstroming wordt gereali seerd. „Ouderen verlaten hun woning, die aantrekkelijk kan zijn voor starters op de huizen markt." Vlissingen en Middel burg hebben met het Rijk afge sproken tot 2010 circa 3000 wo ningen te bouwen. „We moeten dus bouwen en voort maken om die prestatie te kunnen leveren. Halen we het aantal niet dan zullen we een deel van de subsidie (rond de 3,5 miljoen euro) terug moeten ge ven aan het Rijk." De wethouder zegt dat er in Vlis singen behoefte is aan nieuwe huizen. „Er worden ook huizen gesloopt, dus moeten we nieuwe bouwen. En we gaan ons inzet ten om Vlissingen voor nieuwe inwoners aantrekkelijk te ma ken." Eind 2005 zullen er naar ver wachting 45.180 mensen in Vlis singen wonen. De schatting is dat in 2010 het bevolkingscijfer is opgelopen tot 45.627. Miriam van den Broek BB00SKERKE - Voor het list in vijf jaar wordt er weer edrijfsgrond uitgegeven in de imeente Veere. Het bedrijven- irrein De Zompe aan de Honde- jmseweg in Serookskerke wilt met bijna vier hectare uit breid. Ondernemers kunnen ich tot 1 april inschrijven. [gemeente heeft een paar jaar besloten de bedrijvig- feid in Veere te concentreren op plaatsen. Dat zijn De Zom- in Serooskerke en Het Karre- Eld in Koudekerke. Als eerste nu De Zompe ontwik- dd. Het bouwrijp maken van terrein is in volle gang. Op al bestaande gedeelte zitten vijftien bedrijven, het nieuwe gedeelte ver- P. Kluijfhout van de ge rente plaats te kunnen bieden |anzo'n veertig tot vijftig onder- kners. Jaar is genoeg animo voor, tokt Kluijfhout. „Het blijft ten afwachten natuurlijk, kar we hebben al 54 mailings Ie deur uit gedaan en twintig in- ümjvingen ontvangen. Vergeet ttet dat er in Veere heel veel üeine bedrijven aan huis zijn zo- klusbedrijf jes, die het druk- gekregen hebben en die nu loefte hebben aan meer ruim- We hebben daarnaast met dag te maken. De af- ipen vier tot vijf jaar is er juwelijks bedrijfsgrond uitge- Er zijn bedrijven die echt deze uitbreiding zitten te 'iten. Het zal mij daarom ÜDDE1BURG - De economi se politierechter J. Begheyn eft gisteren een 78-jarige boer Koudekerke conform de eis 0 euro boete opgelegd. lij een controle op 19 juni 2003 percelen in Koudekerke en iere bleek een aantal runderen let deugdelijk voorzien te zijn an oormerken. Twee koeien ladden dezelfde oormerken, één bleek niet te zijn geregis terd en bij 32 koeien ontbra- en er een of twee oormerken. verdachte verweerde zich oor te stellen dat de koeien loeilijk te grijpen zijn. „Ik kan niet pakken, want de koeien pen op een natuurgebied." De ilitierechter wees op zijn repu- |e. „U bent als ervaren boer vele malen veroordeeld. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN luitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG [Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk ben de Vries (sport) •entrale redactie 'tationspark 28 'ostbus 31 >460 AA goes [el: (0113)315500 [ex: (0113)315669 ^mail: redactie@pzc.nl nternet jrww.pzc.nl ;-mail: web@pzc.nl niet verbazen als deze vier hecta re binnen twee tot drie jaar vol is." Aan de bedrijven die naar De Zompe willen gaan, worden ver schillende eisen gesteld. Ze moe ten bijvoorbeeld al in Veere ge vestigd zijn of Veerse inwoners in dienst hebben. Ook moeten ze uiterst milieubewust zijn in de bedrijfsvoering en bij de bouw van het pand. Grote regio-over stijgende bedrijven maken wei nig kans op een stuk grond. Die horen thuis op de bedrijventer reinen in Middelburg en Vlissin gen, vindt de gemeente. Veere wil De Zompe evenmin vol zet ten met kantoortjes. „Het moet een dynamisch bedrijventerrein worden." De gemeente hoopt dat bedrijven uit de dorpen, die daar te groot worden, naar de bedrijventerreinen willen ver huizen. „We hebben onderne mers daarvoor ook actief bena derd", zegt Kluijfhout. Op die manier komt er in de dorpen wat ruimte vrij voor woning bouw. Een verkavelingsplan voor het terrein aan de Honde- gemsweg heeft de gemeente nog niet gemaakt. Dat wordt pas op gesteld na 1 april, als alle in schrijvingen binnen zijn. Ko Hamelink met zijn vikingschip. „Bizar dat je zo'n schip in je eigen provincie vindt." door Selma Osman OOST-SOUBURG - Een vikingschip heeft de Stichting Karolingische Burg Oost-Souburg al, maar nog geen exposi tieruimte. In een loods op het terrein van boerderij de Pyramidehoeve in Mid delburg wacht het scheepje op restaura tie. Na een jaar drogen, kan begonnen worden met het echte werk. Groot was de verbazing van voorzitter van de stichting Ko Hamelink toen hij eind 2003 werd getipt dat een familie uit Oostburg een bestemming zocht voor een replica van een vikingscheep je. „Bizar dat je zo'n schip in je eigen provincie vindt. Het lag daar op het erf. De familie had zelfs een eigen ringwal- burg gegraven en daar lag het schip in de gracht. Het is vijftien jaar geleden ge bouwd door de vader, die timmerman was bij het themapark Archeon in Alp hen aan de Rijn. Omdat het onderhoud de zoon later teveel werd, heeft hij ge probeerd de boot een rituele begrafenis te geven door hem in brand te steken. Het schip bleek te nat. Er zijn wel delen verbrand." De Oostburgse familie hoefde niet lang na te denken. Voor een mooi boek over ringwalburgen in Zeeland verwisselde het scheepje van eigenaar. „Voor ons is het enerzijds een buitenkansje, maar ook een bron van zorg. We moesten ken nis en materiaal gaan verwerven om het schip op te knappen." Hamelink is er in middels achter dat het schip in de loods een replica is van een van de bijbootjes van het grote vikingschip Gokstad. Dit grafschip werd in 1880 in de gelijknami ge Noorse plaats opgegraven. „Hele rij ke vikingen werden in schepen begra ven. Ze kregen alles mee wat iemand no dig had om te reizen, zelfs paarden. De dode van het Gokstadschip had waar schijnlijk maritieme interesses want in plaats van sleeën werden bij het schip drie kleine boten gevonden. Deze wer den gebruikt om mee te vissen, of kleine re wateren te bevaren." Zonder zeil en mast ziet het 6,5 meter lange bootje dat in de Middelburgse loods ligt er simpel uit. Hamelink toont een tekening van een vikingschip in optima forma. Zo moet hij worden, Hamelink heeft de 'echte' in het vikingschipmuseum ge zien. „Ook dat schip is nagebouwd want de opgegraven boten waren te ver gaan om ze te restaureren. Er zijn wel delen van gebruikt." Vakmanschap Hamelink tilt de boot aan de punt op. „Zie je hoe licht hij is? De huiddikte is niet meer dan 1,2 centimeter. Het hak ken van de huidplanken vroeg dan ook om extreem groot vakmanschap. Nog steeds wordt deze bouwmethode in Noorwegen gebruikt." Hamelink vernacht nog een jaar nodig te hebben om het vikingscheepje exposi- tieklaar te hebben. Alle houten delen moeten worden hersteld. Hij wil hierbij de hulp inroepen van De Onderneming, een activiteitencentrum voor lichame lijk gehandicapten. Verder hoopt hij op foto Lex de Meester nog wat nieuwe vrijwilligers. De droom van de stichting is dat er in Oost-Souburg vlak bij de Karolingische Burg een informatiecentrum komt. Het vikingschip zou daar mooi inpassen. Maar het mag wat Hamelink betreft ook in een museum terechtkomen. Hij wil vooral de geschiedenis van de ring walburgen in Zeeland onder de aan dacht brengen. Die hebben nog te wei nig aandacht. „De VOC is spannender. Terwijl 800/900 een boeiende periode is geweest in de ontstaansgeschiedenis van Zeeland. De eerste dorpen die we nu kennen, zijn ontstaan in de karolingi- sche tijd. Het vikingschip is een mooi aanknopingspunt. Daarmee kun je de wrijvingen tussen de vikingencultuur en de karolingencultuur zichtbaar ma ken. De vikingen kwamen in die tijd langs om schapen te jatten, maar ook om handel te drijven. De karolingische periode had veel rijkdom in zich. Er werd handel gedreven en kennis uitge wisseld tussen de verschillende karolin gische groepen. Ze keken bijvoorbeeld hoe ver ze heesters en planten naar het noorden konden brengen. Het leek bijna op de huidige EU." MIDDELBURG - Bram Beek man geeft zaterdag 19 maart in de Oostkerk in Middelburg zijn jaarlijkse Bachconcert. Het concert begint om 20.00 uur. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING KUNSTSTOF KOZIJNEN Kijk op www.blijmetkunststof.nl en maak kans op €2.500,- aan kunststof kozijnen www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-3303J t.nly 3033a door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Als zevende provincie beschikt Zeeland nu over een Cultuurfonds voor Mo numenten. Bedoeld om met le ningen de restauratie van histo rische en beeldbepalende gebou wen te ondersteunen. Het startkapitaal bedraagt 570.000 euro. Oprichters van het fonds zijn de provincie, het Prins Bernhard Cultuurfonds, de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie, de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging en het Nationaal Restauratie fonds. „Ik ben er gröös mee", zei gede puteerde H. van Waveren (cul tuur) gisteren bij de lancering van het fonds in Middelburg. Hij gaf aan dat een deel van de te verstrekken leningen de ko mende jaren speciaal naar histo rische boerderijen gaat (van daar ook de bemoeienis van de ZLTO). De gedeputeerde wees erop dat de gemeenten een be langrijke rol vervullen bij het toekennen van leningen. Zij moeten hun eigen monumenten eigenaren stimuleren om ge bruik te maken van het fonds. Ook is hun medewerking nodig voor het verstrekken van ge meentegaranties. Maatregelen Van Waveren herinnerde eraan dat de provincie maatregelen heeft genomen om het behoud van historische boerderijen te vergemakkelijken. Hij noemde een inventarisatie van monu mentale boerderijen, een restau ratie-proefproject en versoepe ling van de regels vanuit de ruimtelijke ordening (zoals ver ruiming gebruiksmogelijkheden van boerderijen). Het gaat echter niet alleen om boerderijen, merkte de gedepu teerde op. Ook industrieel erf goed verdient aandacht (en geld). Als voorbeeld van een bij drage uit het fonds gaf Van Wa veren de instandhouding van de uit 1911 daterende stoomgenera tor van de oude Cokesfabriek te Sluiskil. De steun van de werk gevers houdt verband met de in standhouding van het industri- MIDDELBURG - In Middelburg is gisteravond rond 20.50 uur een gewapende overval gepleegd op een winkel aan de Veerseweg. Twee mannen drongen de winkel bin nen en bedreigden het winkelpersoneel met een wapen. Uit de kassa is een onbekend geldbedrag weggenomen. MELISKERKE - Uit een garage in Meliskerke zijn drie auto's en twee motoren gestolen. Dat is gebeurd tussen donderdag 17.45 uur en vrijdagochtend 08.00 uur. Een blauwe Volkswagen bedrijfsauto werd gestolen uit de showroom. Ook twee motoren - een Honda en een Suzuki - werden uit de showroom weggehaald. De twee andere personenauto's stonden op het bedrijfsterrein. VROUWENPOLDER - De Schoolstraat in Vrouwenpol der gaat maandag op de schop. De fundering van de straat wordt vernieuwd. Het werk wordt in twee fasen uit gevoerd. Eerst komt het gedeelte tussen de Dorpsdijk en de Pelgrimstraat aan de beurt. Daarna het gedeelte tot aan de Zoekweg. Om de zijwegen van de Schoolstraat be reikbaar te houden, worden er tijdelijke verkeersmaatre gelen genomen. De bewoners van de Schoolstraat en de omliggende straten, zullen tot ongeveer 20 mei hinder van de werkzaamheden ondervinden. MIDDELBURG - Een zestigjarige automobilist uit de ge meente Veere heeft in de nacht van donderdag op vrijdag op de Koudekerkseweg in Vlissingen zijn rijbewijs moe ten inleveren. Uit een blaastest bleek dat hij ruim tweeën eenhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol had ge dronken. Hij werd aangehouden en naar het politiebu reau gebracht. Daar werd zijn rijbewijs ingenomen. Hij is met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. LEWEDORP - De aankondiging dat de enige supermarkt van Lewedorp mogelijk dichtgaat, heeft blijkbaar een schok teweeggebracht. Uit een enquête is gebleken dat 95 procent van de Lewedorpers de supermarkt overeind wil houden. De ondervraagden hebben niet alleen deze wens uitgesproken, een groot aantal zegt 'te willen proberen meer boodschappen te doen bij de supermarkt'. Eigenaar C. Verbeek merkte vorig jaar juist dat dit veel minder ge beurde. Zijn omzet in Lewedorp daalde. Dat gaf voor hem de doorslag op zoek te gaan naar een overname-kan didaat. VLISSINGEN - De herinrichting van het aansluitpunt Groen van Prinstererlaan met de Sloeweg gaat maandag 14 maart van start. Daarmee wordt fase twee van de re constructie van de Sloeweg en de Burgemeester Van Woel- derenlaan ingeluid. Het verkeer wordt omgeleid via de Alexander Gogelweg - Gerbrandystraat of de Pauwen- burgweg. MIDDELBURG - De economi sche politierechter heeft giste ren de gemeente Vlissingen con form de eis bestraft met een boe te van 1.000 euro, waarvan de helft voorwaardelijk. De gemeente werd als werkge ver verantwoordelijk gesteld voor de veiligheid in het wel zijnsgebouw in Vlissingen, waar een ongeval plaatsvond. Een be zoekster van het pand was op 8 september 2003 ten val geko men toen ze op een houten plank (voor een rolstoel) stapte en omver klapte. De plank was gaan schuiven, omdat hij niet goed aan de vloer was beves tigd. De vrouw liep letsel op. Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de ii krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland (Advertentie) maart roert aprilletje zoet] geeft nog wel een witte hoed, eel erfgoed. Commissaris van de koningin W. van Gelder vond het bijzonder dat vijf organisa ties elkaar in het fonds gevon den hebben. „Het past een beetje in de beeld vorming die over Zeeland aan het ontstaan is." Fijntjes stipte hij aan dat het fonds er al jaren eerder had kunnen zijn, ware het niet dat het oude dagelijks provinciebestuur het niet zag zit ten. Het nieuwe college dacht daar anders over. M. van 't Westeinde van de ZL TO Zeeland was blij dat het fonds er eindelijk komt. Hij meende dat behoud van oude boerderijen bijdraagt aan een vi taal platteland. Werkgeversvoor zitter J. Schraven (VNO-NCW) stelde dat door beide wereldoor logen en de Februariramp in Zeeland veel monumenten verlo ren gingen. „Het is belangrijk dat de kenmerkende gebouwen en landschappen die er nog zijn, gekoesterd worden." Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de van zaterdag 12 maart t/m zaterdag 19 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. DELSCHER is door Elsevier verkozen tot één van de 20 mooiste modezaken van Nederland en de mooiste van Zeeland Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13